STIEN KAISER: IK ZIT VAST |Kees Broekman over schaatssters: „BOEIENDSTE TITELSTRIJD VAN LAATSTE JAREN Straf atleten gewijzigd Bazen moet winnen Bewaking voor voetbalbeker India B te sterk voor Nederlands hockeyteam Wereldrecord 500 m: 39.09 Kampioenschap bandstoten Vultink en De Kleine op eerste dag ongeslagen Weinig kans op betaald voetbal KOERT-FIETSCIRCUS ri' Verkerk traint in eenzaamheid - groep Westphal - Amateurs afgelast Beljavski moest door tijdgebrek punt afstaan Judoploeg niet naar Rusland Wereldteam gaat schaken tegen Rusland Okker als derde geplaatst voor Australische titel VRIJDAG 9 JANUARI 1970 17 Kiplekker Fernandez mag nu spelen voor Go Ahead Engels bekervoetbal Schans en De Nijs vooraan op ranglijst Opbouw Pessimistisch Nu het bewijs Facetten Contract van EDO voor Roy van Haalem Problemen DOOR DICK BRUYNESTEYN w mi 6tl I MMC 1 SMAt mi srorret?T n i /vWVVW\AA^WWWWVWVWWW\AA/W\AAA^WWW (Van onze sportredactie) APELDOORN. Kees Verkerk heeft zich van de in Apeldoorn bivakkerende kernploeg afgezonderd en is dinsdag naar Reerenvèen gereisd, waar hij tot zater dagavond zal blijven Daar traint hij in eenzaamheid en hoopt aldus weer op krachten te komen. Verkerk onderhoudt alleen telefonisch contact met Leen Pfrommer, die verklaart: „Het zal toch wel een dag of vijf duren voor Kees op peil is. Als hij enkele rondjes op snelheid rijdt, krijgt hij weer last van z'n voor hoofd en loopt de polsslag ineens hoog op Maar hij kent zichzelf erg goed en weet precies wat hij wel en niet kan doen. Een rustige omgeving is1 in ieder geval erg belangrijk voor hem". Verkerks vertrek naar Friesland ziet Pfrommer ook als een voordeel voor de andere rijders: „Omdat zij nu geen last hebben van zijn eventuele mineur-buien. En omgekeerd is het natuurlijk ook zo, dat Kees niet gehinderd wordt door de druk, die kort voor zo'n kampioenschap op de ploeg ligt" aldus de bondscoach. De geruchten dat ook Ard Schenk ge kweld zou worden door ziekte berusten op een misverstand. Ard voelt zich kiplek ker en wapent zich opgewekt als favoriet voor het titelgevecht De Noord-Hollan der is nog even fria en vrolijk als vorige week, na zijn opzienbarende over winning op de 10 kilometer in Oslo. Pfrommer: „Maar hij beseft natuurlijk wel. dat hij er juist nu, als de grote kans hebber, felle aanvallen te verduren krijgt. Zeker van Jan Bols en Peter Nottet, die ook naar een betere vorm. groeien. Als zij een goede 500 meter rijden, zal het een spannend kampioenschap worden' A/WVWWWVWWWVWWVVWWWWVVWt/WWW DEN HAAG. De commissie van be roep van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie, bestaande uit de heren A. Glas (voorzitter), mr. J. Douwes, mr. A. Hazewinkel en B. Wirtz heelt gisteren schriftelijk uitspraak gedaan in de zaak van de atleten, die bij de nationale atle- tiekkampioenschappen in augustus in Groningen, weigerden hun prijzen in ont vangst te nemen In september had de strafcommissie van de KNAU Mieke Sterk. Corrie Bak ker, Rudo Lievense. Sjouke Tel, Fred van Herpen en Peter Dellensen veroordeeld tot een maand schorsing. Het zestal te kende tegen de straf beroep aan. De com missie van beroep vernietigde op formele gronden de uitspraak van de strafcom missie omdat de strafbare feiten onvol doende gemotiveerd waren. In zijn schrif telijke uitspraak acht de commissie van beroep bepaalde feiten echter wel bewe zen en veroordeelt ze de betrokken atleten tot een ernstige berisping. DEVENTER. De Uruguees Pepe Fer nandez (in de december-transferperiode gekocht van het Zwolse PEC) mag nu officieel voor Go Ahead uitkomen. Bij de transfer van Fernandez, die in enkele oefenwedstrijden die hij voor de Deven- tenaren speelde, een uitstekende indruk achterliet, had men in Deventer geen re kening gehouden met een nog lopende schorsing en een geldboete die Fernan dez had opgelopen tijdens zijn voetbal periode in Amerika De twee maanden schorsing zijn nu voorbij en de 125 dollar boete zijn door Go Ahead overgemaakt naar de Ameri kaanse voetbalbond. LONDEN. Voor de Engelse FA-cup zijn gisteren de volgende wedstrijden ge speeld: Derde ronde: Coventry City Liver pool 1-1 (uiteindelijke winnaars spelen in de volgende ronde thuis tegen Wrexham) Derde ronde: replays: Derby County Preston North End 4-1, (Derby County thuis tegen Sheffield United). Stoke City Oxford United 3-2 (Stoke City uit tegen Watford) Tottenham Hotspur Bradford City 5-0 (Tottenham Hotspur thuis tegen Crystal Palace). WASHINGTON. Op de wereldrang lijst ,1969 van lange afstandzwemmers, die donderdag door de wereld profmara thon zwemfederatie in Washington is ge publiceerd staan Judith de Nijs en Jo- han Schans beiden hoog genoteerd. Jo- han Schans neemt bij de heren achter de Argentijn Horacio Iglesias de tweede plaats in. Judith de Nijs heeft bij de dames dezelfde plaats toegewezen gekre gen. Eerste bij de dames is de Canadese Patti Thompson. (Van onze correspondent) GRONINGEN Belangrijker nog dan de vraag wie dit weekeinde de opvolgster wordt van drievoudig na tionaal kampioene Stien Kaiser Stien zelf is de eerste om haar kan sen met een meewarig lachje naar een andere wereld te verwijzen is voor Kees Broekman de onzekerheid of zqn zestal bestand zal z«n tegen de ongetwijfeld fanatieke aanvallen van enkele outsiders. Broekman: „het wordt ongetwijfeld de boeiendste titelstrijd van de laatste jaren. Enkele meisjes hebben zich intensief voorbereid om een wig te drijven in de gelederen van de kernploeg. Vooral van Friese kant zal een felle aanval worden gedaan. In de eerste plaats door Akke Falkena, maar toch ook door AHje Keu len-Deelstra hoewel ik minder van haar verwacht. Zij zullen er alles op zetten i i om tot de top door te dringen". Die dreiging van buitenaf heeft ook de nervositeit geleidelijk doen stijgen bin nen het groepje reizigers dat de laatste week vanuit het kampeercentrum Jong Amelte in Gorssel verder heeft gewerkt aan de opbouw van het schaatsseizoen dat eind februari zijn bekroning moet vinden in West Allis. Daarop vooral heeft Kees Broekman zijn oog gericht en daarom zegt hij ook: „er zullen strenge normen moeten wor den gehandhaafd om voor de selectie m aanmerking te komen". Dat betekent dan tenminste een vierde plaats voor de „in dringers". Broekman: „het is natuurlijk begrijpe lijk dat de niet-gekozen meisjes streven naar een top tijdens de nationale kam pioenschappen. Het is echter altijd af wachten of ze hun vorm ook na die tijd kunnen handhaven. Daarom ben ik ook zo gelukkig dat er dit seizoen Europese kampioenschappen zijn. Dan kan er altijd nog opnieuw worden geselecteerd. Mo reel zijn we echter verplicht een derde of vierde plaats te honoreren f\AAAAAAAAAAAAA. p (Van onze sportredactie) APELDOORN. Jan Bazen weet nu welke prestatie hij moet leveren om voor uitzending naar het wereldkampioen schap sprint in aanmerking te komen. Hij kent de maatstaven, die de bonds- technische commissie zal hanteren. Ba zen moet, weet hij van kernploegtrainer Leen Pfrommer, zaterdag en zondag bij het kampioenschap van Nederland voor sprinters minstens de vijfhonderd meter winnen. „En natuurlijk in een acceptabele tijd" voegt hij er zelf vlug aan toe. „Dan gaat men aan uitzending denken. Dan ook mag ik misschien met de kernploeg mee naar het t rainingskamp in Inzel, dat heeft Pfrommer tenminste aan de TC voorgesteld". De bond zelf heeft zich echter nog niet met Jan Bazen in verbin ding gesteld. „Daar zit ik weliswaar niet over in de put, maar ik zou toch echt wel iets persoonlijks van de TC willen horen. Dat zou stimulerend kunnen wer ken", laat hij voorzichtig weten. Voor Kees Broekman mag de nationale titelstrijd in wezen niet meer dan een pikante onderbreking vormen van de weg die via Heerenveen naar West Allis loopt, de meisjes zelf denken er toch anders over al wuiven ze prognoses ver weg. Behalve Stien Kaiser, pessimistischer dan ooit: „ik zit volkomen vast. Schrijf mij maar af voor het kampioenschap. Dat komt bij Elly of Ans terecht. Voor mij wordt het alleen een harde strijd om mijn plaats te behouden". Tussen deze sombere geluiden van de titelverdedigster en de mening van Kees Broekman ligt een wereld van verschil al zijn ook voor hem Elly van den Brom en Ans Schut meer favoriet dan Stien. Maar toch zegt Broekman fel: „het is onzin dat Stien niet meer zou kunnen. Zij komt heus wel terug. Misschien dit weekeinde al wel. Ze concentreert zich echter volledig op de internationale wed strijden". Aan de tot nu toe gemaakte tijden wil Broekman geen al te grote waarde hech- I ten. Zoals aan de matige prestaties op de wedstrijden die overdag in Oud- Avereest werden gehouden, „De omstan digheden waren daar niet zo gunstig en bovendien kun je vlak voor een kam pioenschap niet verwachten dat alle re serves worden aangesproken. De één rijdt iets feller dan de ander, maar dat zegt allemaal heel weinig". Noorwegen mocht hij echter rekenen op de adviezen van Leen Pfrommer. „Hij heeft me op mijn fouten gewezen en daar kan ik nu aan gaan werken", stelt Ba zen tevreden vast. „Ik heb trouwens in die korte tijd, na de bewuste wedstrijd in Heerenveen, al veel geleerd. Mijn boch tentechniek was niet goed. Ik „zat te hoog en ging in de bochten niet naar het ijs, waardoor ik te weinig profijt had van m'n afzet." Waardoor hij feitelijk, kan men aanvullen, helemaal geen afzet had. Evenmin als destijds Frits Bartling en enkele Amerikaanse sprinters. Jan Bazen heeft bij de nieuwjaarswed- strijden in Oslo kunnen constateren, dat de krachtig gebouwde Zweden Holmgren, König en Boerjes in de bochten als een kat naar de sneeuwrand duiken en juist daar aan snelheid winnen. „Daarom heb ik er met Pfrommer op getraind", vervolgt Bazen. „Het gaat al beter en daardoor groeit ook het zelfver trouwen, ik kom echter nog teveel snel heid tekort voor een sterke finish. Op het laatste rechte stuk dus. Maar ik heb goe de hoop, dat ook dat gekweekt kan wor den. Ik voel in ieder geval, dat ik nog sneller kan rijden." Jan Bazen voorspelt evenwel niet, dat hij komend weekeinde al tot een explosie zal komen en volop rendement kan trek ken uit recentelijk opgedane ervaring. „Daar is de druk waarschijnlijk te groot 'voor", licht hij toe, „ik moet me in de ze 2 dagen namelijk helemaal waar ma ken. Het verleden telt amper. Ik moet nu bewijzen, dat ik Nederlands snelste sprin ter ben. Eén misslag kan fataal zijn. Kijk, als je dat weet, leef je onder grote spanning. Dan wil je alleen maar zo hard mogelijk gaan en denk je niet aan stijl of bochtentechniek. Toch zie ik ook weer niet tegen de strijd op, je weet immers dat je altijd met concurrentie te maken hebt." De Jules Rimetbeker wordt zwaar bewaakt in Mexico-City. De beker is naar Mexico gebracht met het oog op de voetbal-wereldkampioenschappen en is verzekerd voor twintigduizend dollar. AMSTERDAM. In zijn vierde wed strijd voor het internationale toernooi in Bombay heeft het Nederlandse hockey- elftal liet gisteren opnieuw niet tot winst kunnen brengen. Tegen het lichtblauwe team van India, een B-ploeg, die overi gens na de Indische A-formatie de tweede plaats bezet, verloor Nederland donder dag met 1-0. Na zes dagen is de stand: India A India B Japan West-Duitsland België Nederland Argentinië Italië 3 3 0 0 6 13—0 3 2 1 0 5 3—1 3 2 0 1 4 4—3 2 110 3 1—0 2 10 12 2—2 4 1 0 3 2 4—4 4 1 0 3 2 2—9 3 0 0 3 0 0—10 Ook in de verder terugliggende ver richtingen vindt Broekman geen basis voor een waardevaste voorspelling: „de top ligt dit jaar dicht bij elkaar. Als het windstil weer is zijn de kansen voor Elly iets groter, anders is Ans waar schijnlijk in het voordeel. De anderen Wil Burgmeijer, Carry Geyssen, Rie- neke Demming en zeker Stien Kaiser zullen echter ongetwijfeld ook geprik keld worden door de concurrentie". Een titelstrijd dus met bijzonder boeiende facetten. Met grotere vitaliteit dan ooit rond de wankelende troon van dertigjarige Stien Kaiser en de felbe geerde plaatsen in de kernploeg die een uiterst boeiend seizoen wacht. Stien Kai ser daarover: „misschien zal ik er wel niet meer bij zijn. Als ik slecht rijd hoe ven ze geen medelijden te hebben, maar ik zal er in ieder geval tot het uiterste voor vechten". ALMA ATA. Op de „wonderhaan" van Alma Ata in Russisch Azië heeft de Rus Valery Moeratov vanochtend het we reldrecord op de 500 meter op 39,09 je- conde gesteld. Moeratov was daarmee 0,111 seconde sneller dan de Westduitser Erhard Keiler Ook op de 500 meter voor dames werd het wereldrecord scherper gesteld. Tatja- na Sidorova legde de afstand af in 43,2 seconden. Dinsdag was zij al tot 43,9 ge komen, hetgeen ook een recordverbete ring was. De records zijn nog niet erkend. (Van onze sportredactie) Er is niettemin een en ander veranderd in de situatie rond de slanke spurter uit Zevenhuizen. Voor de landenwedstrijd in Heerenveen stoeide hij maar wat met zichzelf en met de problemen die hij in eenzaamheid trainend ontdekte. Wat Jan Bazen miste was deskundige lei ding. Tijdens de daaropvolgende trip in IVUXnA^VNAA/UN/WABAA/WA/l/UVWAAAAAAAA/WWAAAAAAA/WUWUW/VVVVVWnAAAA/WVIABAAA/UVWNAAAA/MVVR/W* hoogste, te scoren in de partij tegen Tee- gelaar, die hij ook winnend afsloot. De stand na de tweede ronde luidt: 1. Hans Vultink, 4 matchpunten 400 caramboles 59 beurten hoogste se rie 35 algemeen gemiddelde 6,77, 2. Henk de Kleine, 4 400 81 33 4,93, 3. Teegelaar, 2 391 70 30 5,58, 4. Bessems, 2 340 75 24 4,53, 5. Sundquest, 2 297 69 64 4,30, 6. Buys, 2 283 77 19 3,67, 7. Ligthart, 0 295 72 26 4,9, 8. Rodenburg, 0 226 67 34 3,37. Nederland speelde in tactisch opzicht niet slecht tegen de snelle Indiërs. Roepie Kruize had voor zijn ploeg een verdedi gende tactiek uitgestippeld met slecnts vier spelers in de aanval. Het gemis aan mankracht in de voorhoede en het ook dit keer weer zwakke schieten van de Nederlandse aanvallers bleek tegen de Indiërs beslissend Alleen in de beginfase kreeg Nederland dank zij combinaties tussen Frans Spits en Jos Christis enkele kansen maar die leverden niets op. Door dat de druk van de Indiërs naarmate de strijd vorderde steeds groter werd, kon en Weemers en Ebbens hun verzwakte aanval niet voldoende steunen. Toch slaagden onze landgenoten er in de eerste helft in de gevaarlijke aanval len van India B goed af te stoppen. Voor. al doelman Maarten Sikking redde enkele malen fraai. Toch ging Sikking bij het doelpunt, dat de Indiërs in de veertiende minuut van de tweede helft maakten, niet vrij uit. Na een massale aanval ont stond voor het Nederlandse doel een ver warde situatie waarvan Kulwant, met een hard, hoog schot profiteerde: 1-0. Na dat doelpunt hield Nederland vast aan de defensieve tactiek en de voorhoe de zag geen kans openingen te vinden in de vijandelijke defensie. Vooral het gebrek aan snelheid dat steeds duidelij ker tot uiting kwam, ging een steeds grotere rol spelen er de laatste fase van de strijd had de lichtblauwe ploeg van India geen moeite om de voorsprong vast te houden. Nederland speelde in de volgende op stelling: doel: Sikking, achter: Nico Spits en Van Staveren midden: Kranenberg, Weemers en Taminiau, voor: Zweerts, Frans Spits, Jos Christis, Ebbens en Nolet. Morgen speelt Nederland tegen het don kerblauwe team van India, de A-formatie. SKI. Zaterdag 10 januari wordt op de Lemelerberg in Overijssel een skicross gehouden. De 1 engte van het parkoers is acht kilometer. HAARLEM. —EDO heeft de jeugdspe ler Roy van Haalem een contract gege ven. Hij heeft al enkele keren in het eerste team gespeeld. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Hans Vultink, die de nationale titel in het bandstoten ere klasse moet verdedigen, kwam vannacht even voor half één glimlachend de fraaie biljartarena van „De Friesche Club" in Leeuwarden binnen. De biljarter uit Groenlo zag zijn woorden „Jean Bes sems heeft nog lang niet gewonnen van Piet Buys", even nadat hij zelf de Alk maarder Jaap Ligthart had verslagen, bewaarheid. Buys versloeg in een niet te beste partij (200-140 caramboles) favo riet Bessems, die eerder voor vuurwerk had gezorgd door met fraai spel de te leurstellende Joop Roodenburg uit Voor hout te verslaan (200-122 caramboles). Voor het glimlachen, had Vultink ook alle reden, want door het verlies van de Limburger Bessems was hij met Henk de Kleine uit Mierlo-Hout de enige, die na de eerste dag van dit goedgeorganiseerde biljartfestijn, het predikaat ongeslagen I kan voeren. Hans Vultink won in de eer ste ronde van de Schiedammer Sundquest met 200 tegen 97 caramboles om daarna in de volgende ronde ook met royaal ver schil Ligthart te overtroeven (200-122 ca ramboles). Henk de Kleine versloeg ach tereenvolgens Ligthart (200-173) en Roo denburg (200-104). Over het algemeen is er op de eerste dag goed gespeeld. Natuurlijk waren er weer de nodige klachten over de ballen. Het ergst klaagden De Kleine en Ligt hart. Het commentaar van Ligthart over de ballen varieerde van „hobbelpaarden' tot „straatstenen". Tot de niet-klagers over het ballenmateriaal (van de kunst- j stof super-aramit) behoorden Bessems en de veteraan in dit bandstotersgezel- schap, de 56-jarige Bert Teegelaar uit Rotterdam. „De deelnemers aan dit kam pioenschap wisten zeker twee maanden van te voren dat zij met super-aramit- ballen zouden moeten spelen. Dan moeten zij er maar mee gaan trainen. Dat heb ik ook gedaan", aldus Teegelaar. John Bessems zei er dit van: „Ik klaag nooit over het materiaal. Dat is mijn ge woonte niet". Klagen deed ook titelver dediger Hans Vultink niet, maar hij zei wel het sneu te vinden, dat op de eerste dag van dit nationaal toernooi al een serie ballen scheuren vertoonde. Voor het hoogtepunt op de bandstoten-vierdaagse te Leeuwarden zorgde Sundquest door met magnifiek spel „ik kreeg de bal len nu wel eens in het goede figuur" een schitterende serie van 64, veruit de (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het amateurvoetbal en de competitie van B- elftallen voor het komende weekend is wegens de slechte toestand van de velden in zijn geheel afgelast. De kans dat het bekerprogram ma van zondag door zal gaan is bijzon der klein. GRONINGEN De Hongaarse mees ter Adjorjan heeft gisteren in het Nie- meyer-toernooi met nog een ronde te spelen, een punt voorsprong in de finale- groep a genomen. In zijn laatste partij heeft hij zwart tegen de Schot Pritchett, niet de gemakkelijkste tegenstander. De positie van Adjorjan werd versterkt door de winst van de Engelsman Eales op ex-koploper Beljavaski. De Rus, die absoluut gewonnen stond, raakte door tijdnood in grote moeilijkheden en moest het punt afstaan aan Eales. Ljubojevic is thans de grootste concurrent van Adjor jan, na winst op de Roemeen Urzica. In groep b blijft Schulze kanshebber. Ligterink brak af tegen de Ier Henry. In finale-groep c won de Nederlander Baljon de belangrijke ontmoeting tegen de Pool Nagrocki. Onze landgenoot had daarbij niet over pech te klagen. Baljon deelt met zes punten de eerste plaats I met Nagrocki. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Nederlandse judo ploeg zal niet deelnemen aan de interna tionale judowedstrijden, die van 3 tot 9 februari in Rusland (Tiflis) worden ge houden. De NJJB had aanvankelijk wel voor het toernooi ingeschreven, maar het bleek achteraf niel mogelijk het drukke interlandprogramma ervoor te verzetten. Het nationale team zal nu op zaterdag 31 januari in de Delftse sporthal aantre den tegen Frankrijk. Op 14 of 15 februari volgt een interland tegen de Europese kampioen West Duitsland en twee weken later komt het Poolse nationale team naar Nederland. DEN HAAG. Prof. dr. Max Euwe heeft een lijst van achttien spelers sa mengesteld waaruit het team van de rest van de wereld wordt gekozen, dat van 28 maart tot 4 april in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado tegen Rusland schaakt. Als zij gevolg geven aan de uit nodiging van de Joegoslavische schaak bond. zal het team bestaan uit de eerste tien spelers van de lijst, die er als volgt uitziet: Fischer (VS), Larsen (Denemar ken), Portisch (Hongarije), Hort (Tsje- cho-Slowakije), Gligoric (Joegoslavië), Reshevski (VS), Uhlmann (Oost-Duits), land), Matulovic (Joegoslavië), Najdorf (Argentinië), Ivkov (Joegoslavië) Olafs- son (IJsland), Darga (West-Duitsland), Evans (Verenigde Staten), Unzicker (West-Duitsland), Benkoe (VS), Schmid (West-Duitsland) Panno (Argentinië) en Mecking (Brazilië). SYDNEY Tom Okker is als derde geplaatst in het herenenkelspel van de open Australische tenniskampioenschap pen, die van 19 to+ 26 januari in Sydney worden gehouden Hij is daarmee de hoogst gewaardeerde niet-Australiër. De eerste twee plaatsen worden ingenomen door Tony Roche en John Newcombe. De lijst ziet er verder als volgt uit: 4. Arthur Ashe (VS), 5. Stan Smith (VS), 6. Dennis Ralston (VS), 7. Nicola Piiic (Joeg.), 8. Roger Taylor (G.-B.), 9 Bob Lutz (VS), 10 Ray Ruffels (Aus.), 11 Alan Stone (Aus.), 12. Dick Crealy (Aus.), 13. Bill Bowrey (Aus.), 14. John Alexander (Aus.), 15. Gerald Battrick (G-B.), 16 Robert Carmichael (Aus.). 0P2'J M&9&E-F- ^pye^Looc. U LOOPT /A) OS H'J (/J!L Ublbmaal Mi£T OP6& v/Pi DOUVBfJ-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17