Haar journaal" VATICAANS BLAD NEGEERT PASTORAAL CONCILIE „V ertrouwen in bisschoppen verloren" Tassen voor haar en hem Reacties op „Noordwijkerhout" Voorkeur schema van de KVP in Heemskerk „In elke Hollander schuilt 'n provo" IN DE VISHAL EXAMENS Het nieuwe A.Z. WOENSDAG 7 JANUARI 1970 IlpISlllillplpftltl is Zeemeermin-zacht Melk in karton Nationale ramp «^unieke aanbieding H recordertape Toto m liiif „BRANDENBURG" Frans commentaar: (Van onze correspondent) ROME Met opmerkingen als „de gewone Nederlandse vermetelheid" maakt men zich in Vaticaanstad af van de aanbevelingen van het Neder landse Pastoraal Concilie voor ont koppeling van het celibaat. Toch geven sommige prelaten toe, dat de aandrang van onderaf het onver mijdelijk zal maken op de volgende synode van bisschoppen, welke waar schijnlijk in 1971 wordt gehouden, de status van de priesters te bespreken. Osservatore Veroordeling Frankrijk Michaël-legioen in telegram aan paus: Septuagint 'k*-..-. r i 'r W— 3.' DE TASJES WAARIN alleen een lippenstift en poederdoos passen heb ben het onderspit gedolven tegen de grotere sportieve tassen. Dat werd duidelijk op de Nederlandse Lederwa- renbeurs in Utrecht. De grotere tassen zijn een geluk voor de werkende vrouw die niet al leen haar toilettasje, maar ook siga retten, agenda, aantekenboekje en een paar boodschappen kwijt wil. De kleu ren zijn wit, rood en zwart, met op de tweede plaats lichte kleuren zoals gebroken wit, beige en geel. Crush- lak en gewone lak zijn nog steeds fa voriete materialen. Een firma uit Oos terhout komt met schorslak, een kunst vezel met een nog grovere kreukel dan crushlak. Bijna alle leerfabrikanten stopten tassen met franje in hun collectie. Mo dellen met kopergarnering blijven in de komende lente gehandhaafd. Tas sen met bijpassende ceintuurs en san dalen behoren ook tot het nieuwste voor haar en hem. van memoires, maar de Ierse Berna- dette Devlin heeft haar eerste auto biografie alvast maar op papier ge zet. „Voordat ik helemaal verdwijn onder etiketten als Jeanne d'Arc, Cas sandra en wat de mensen me nog meer willen opplakken, wil ik de ech te Bernadette Devlin van vlees en bloed vastleggen", zei ze. Ze noemt haar boek „The price of my soul", de prijs van mijn ziel. DE WINTER IS de tijd van erwten, bonen, capucijners en linzen. Ter va riatie een Franse witte bonenschotel. Fruit 1 gesnipperde ui met 1 teen tje knoflook en 250 gram blokjes ma ger rookspek samen tot de ui goud geel is. Maak een gebonden sausje van twee lepels boter, drie lepels bloem, twee dl. bouillon (van bouil lontablet) en 2 dl. melk. Voeg het spek-ui-mengsel hierbij en roer er ten slotte de inhoud van een pot of blik witte bonen door. Maak op smaak met zout, peper en veel fijngesneden pe terselie. Tijdens de feestdagen kwam een melk prijsverhoging van 2 cent per liter, zon der aankondiging. Dit wordt toch al te bar de fabrikant doet maar. En dan: ge pasteuriseerde melk in karton en niet in flessen. Op de kartons stond wel „Pretti ge feestdagen". Moest de consument daarvoor. 2 cent meer betalen? Dan hoeft de fabrikant mij geen „prettige feestda gen" te wensen. En dan de boeren heb ben die ook 2 cent meer ontvangen per liter voor de geleverde melk aan de fa brikant? H. J. VAN GELDORP. Driehuis. Het is verheugend te bemerken hoe veel jonge mensen door betogingen en demonstraties de aandacht vestigen op de nood in Biafra, en op deze wijze blijk geeft van hun onbehagen over hetgeen in dit deel van de wereld gebeurt. Ik zou zo graag zien dat de jeugd zich ook zo be zorgd maakte en verontrust zou zijn over wat zich dagelijks in ons eigen land af speelt. Ik doel hier op het verkeer en het groot aantal doden en gewonden, dat jaarlijks geteld wordt, ten gevolge van het steeds toenemende en steeds gevaar lijker wordende verkeer in ons land. Waarom protesteert en demonstreert de jeugd niet vanwege deze ramp, die dag aan dag jonge en oudere landgenoten als gen. Het is teleurstellend dat juist vele omdat velen zich in het verkeer misdra- slachtoffers eist, en dit alles grotendeels jonge mensen zich in het verkeer niet ge dragen zoals het behoort, het aantal ver keersongelukken veroorzaakt door jeug dige auto- of bromfietsbestuurders is ontstellend groot. Zo bezien, heeft een ac tie voor Biafra weinig zin, hoe goed be doeld ook, als we voor het onheil en het leed dat we eikander in de verkeers-sa- menleving aan doen, de ogen sluiten. Het is bedroevend dat de volksvertegenwoor diging nagenoeg geen woord wijdt aan de nationale ramp, die ons jaarlijks treft door het verkeer. P. H. ZWERVER, Haarlem ADVERTENTIE MARKTPLEIN-I JMUI DEN Na de vaststelling van de vervangende uitslag Go AheadAjax een 3 zijn er met mij velen die niet goed kunnen be grijpen hoe men aan deze voorspelling kwam. Nu zijn er drie heren of dames die de ze vervangende uitslagen vaststellen. Had den dit er niet beter 4 kunnen zijn? Men beloopt de kans met 3 dat er geen meerderheid is voor de vervangende wed- strijduitslag, dit kan niet bij de vaststel ling door 4 personen. Wel blijft dan de mogelijkheid van 2 om 2 en daarom zou het nog beter zijn als het er 5 waren of 7 Maar men zou ook zoals bij de Duitse Lotto 3 ballen in een glazen bol kunnen doen en er dan een uit laten vallen, dat zou moeten gebeuren op de zondag of een andere dag waarop de wedstrijd gespeeld zou zijn. Dit heeft ook nog een attractie voor de kijkers en er is dan van men selijke invloed geen sprake. Een kil betonnen gebouw in een koude omgeving is op dit ogen blik nog dit deel van het in aan bouw zijnde nieuwe Antoniuszieken- huis. Een forse klomp beton, welke verrijst in het hart van IJmuiden- Oost. Doch binnen niet zo lange tijd, vóór november 1970, zal het gebouw gereed zijn en wordt het als zieken huis in gebruik gesteld. Een hyper modern ziekenhuis, tot stand ge komen dank zij het onvermoeide werken van de geneesheer-directeur de heer C. F. J. Lampe en zijn staf. Zoals de geneesheer-directeur dezer dagen in zijn nieuwjaarstoespraak reeds vermeldde heeft de nieuw bouw op één verdieping na, het hoog ste punt bereikt. Straks bij de in gebruikneming zal het zich ken merken door kleinere zaaltjes, veel meer één- en tweepersoonskamers veel meer recreatiezaaltjes, meer be wegingsvrijheid voor de patiënten, ruimer behandelgebouw, dus meer operatie- en behandelkamers; een moderne afdeling om ongevalsslacht offers op te vangen, een aparte op nameafdeling, ruimere laboratoria en een veel ruimere polikliniek. "Voor de bezoekers zal er dan ook een aan zienlijk groter parkeerterrein met ruimte voor 160 wagens aanwezig DE ONTWERPER VAN DE topless zwempakken, een zekere meneer Rudi Gernreigh, vindt dat uni-sex kleding de toekomst heeft. In een gesprek met zes andere mode-ontwerpers in New York zei hij dat: „Niet-romantische utiliteitskleding het beste zal beant woorden aan de behoefte in een we reld met zulke verschrikkelijke pro blemen als luchtvervuiling en overbe volking". DE OMA'S VAN tegenwoordig wor den steeds jonger. Het Engelse blad Woman schrijft vol bewondering over zes kwieke Engelse grootmoeders die vorig jaar een „expeditie van groot moeders" organiseerden en tot een goed einde wisten te brengen. De reis die in Londen begon voer de via Europa en het Midden-Oosten naar India. Daar ging men scheep naar Sydney. De reis over land leg den de dames hun leeftijden va rieerden van 54 tot 62 in twee Land rovers af. Gekleed in spijkerbroeken en overhemden sliepen ze onder de blote hemel, kookten en aten in de vrije natuur en maakten overal vrien den. In Turkije greep de Engelse ambas sadeur toen hij van hun komst hoor de naar zijn hoofd met de kreet: „O. nee, niet nog meer ellende". Maar de grootmoeders hadden hem helemaal niet nodig. Hun auto's reden duizen den kilometers zonder pech, afgezien van wat startmoeilijkheden. „Dat was maar goed ook, want we hadden geen van allen het flauwste idee wat we hadden moeten doen", aldus de on dernemende oma's die nu blut maar tevreden thuis zitten. TWEE EN TWINTIG is een rijke lijk vroege leeftijd voor het schrijven ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*. ijmuiden L. v. d. MEULEN, Haarlem Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Service en storingen binnen 24 uur. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens de bespre king van het gemeenteprogram van de K.V.P. in het politiek café in De Jans- heeren fs een prioriteitenschema opge steld. De kwestie van kwalitatief goede woningen, die betaalbaar zijn voorspe ciaal jonggehuwden met lagere inko mens, is hieruit primair naar voren ge komen. De tweede plaats wordt ingenomen door het gehele jeugdprobleem met name voor de jeugd boven 17 jaar, waarvoor gele genheid moet worden geschapen zich te kunnen organiseren. Het recreëren ook voor volwassenen staat als derde piiori- teit gesteld met het recreatieve diensten centrum voor bejaarden als voornaamste urgentie. Vervolgens komen de agrarische problemen aan de orde, waarbij vooral gestreefd zal worden naar aansluiting op alle nutsvoorzieningen in het agrarische gebied. Het onderwijs en de vernieuwing daarvan, alsmede de volksgezondheid met als hoofddoel het van de grond komen van een regionale ongevallendienst slui ten achtereenvolgens de rij van priori teiten. „De aanbevelingen hebben reeds slacht Offers gemaakt: de Nederlandse bis schoppen die in een moeilijk parket zijn gekomen", zo zette een curie-prelaat uit een. „Het is waarschijnlijk, dat zij hun probleem rechtstreeks aan de paus zul len voorleggen" Het blad van het Vatikaan. l'Osserva- tore Romano, heeft vandaag de aanbeve lingen van het Pastorale Concilie ge heel genegeerd. Maar in een artikel op de eerste pagina, gewijd aan de pries ters, staat, dat deze „thans een van de heldhaftigste en op een bepaalde manier meest dramatische periodes van hun le ven" doormaken. In het artikel wordt verschil gemaakt tussen „sterke priesters die de objectie ve hoogwaardigheid van hun ambt zo goed verstaan en de groepen van „ge desoriënteerde, onrustige en aarzelende priesters die de meest dringende attentie nodig hebben om hen te helpen uit hun moeilijke crisis te komen". Het begrip „Celibaat" wordt in het artikel niet met name aangeduid. r „Paese Sera" doet het voorkomen als of "in Vatikaanse kringen een gevoel van sensatie zou zijn ontstaan na het bekend worden van -de uitslag in Noordwijker hout. Dit is echter een interpretatie, die voor rekening van het blad dient te blij ven. Wanneer het Vaticaan goed was in gelicht, en dit lijdt geen twijfel, zou het op de hoogte zijn geweest van de onaf wendbare gang van zaken, zoals die nu aan het daglicht is getreden. De meeste waarnemers zien geen kans dat paus Paulus van gedachten zal ver anderen over het uit de 12e eeuw date rende verplichte celibaat, ook al is het aantal priesters dai ontheffing van het celibaat heeft gevraagd gestegen van 167 in 1963 tot 2.263 in 1968. Van de 7.137 verzoeken in de laatste zes jaar zijn er reeds 5.652 of 78.8 percent ingewilligd. De verzoeken vertegenwoordigen overigens slechts 1.6 percent van de 424.883 regu liere en seculiere priesters in de r.k. kerk in de periode van 1963-68. Zij die niet de moeite hebben genomen officiële dispensa tie te vragen zijn buiten beschouwing ge laten. hoofd voorlichting van het Vatikaan, mgr Fausto Vallainc, dat alleen de Heilige Stoel kan beslissen over veranderingen in de wet die rooms-katholieke priesters ver biedt te trouwen. Hij wees na de vrijwel eenstemmige uitspraak woensdag van het Pastoraal Concilie op het feit dat kardi naal Alfrink heeft uitgelegd dat het con cilie alleen raadgevende bevoegdheid heeft. Het is bekend dat de paus zich her haaldelijk en uidrukkelijk tegen een ont koppeling van celibaat en ambtsbedie ning heeft uitgesproken. Het dagblad „II Tempo" wijst erop dat juist woensdag dus op de dag dat de uitslag van de stemming bekend werd de paus een veroordeling heeft uitgesproken aan het adres van de „ontsporingen", die na het laatste concilie zijn opgetreden. In Rome wordt voorlopig geen open lijk initiatief van het Vaticaan verwacht. In ieder geval zal men wachten tot de uitslag van de conferentie van de Ne derlandse bisschoppen, die nog deze maand zal worden gehouden, zoals kardinaal Al frink heeft verklaard. Gisteren meldden wij reeds, dat het In Frankrijk heeft zowel de televisie en radio als de geschreven pers de laat ste dagen bijzonder veel aandacht aan het concilie besteed. Onze correspondent meldt, dat de algemene vrees tot uiting is gekomen dat door de houding der Ne derlandse katholieken een schisma in de rooms-katholieke kerk nu misschien moei lijk nog heel lang te vermijden zal zijn. Het Parijse avondblad „Paris-Presse' had gisteren zijn vetste lettertypes ge bruikt om over vier kolommen op de eerste pagina de lezers te berichten dat „De Hollandse priesters de paus uidaag- den inzake het celibaat". De Franse kranten wijzen op de bijna unanieme eensgezindheid die Noordwijkerhout de monstreerde waardoor het Vatikaan die resoluties toch wel moeilijk zonder meer naast zich neer zal kunnen leggen. Een radio-commentator heeft gisteren de mening uitgesproken dat de geest van de Amsterdamse provo's nu over het ge hele Nederlandse katholicisme vaardig was geworden. „We hebben ons", aldus die reporter, „al te lang verkeken op de mentaliteit van ogenschijnlijke kalmte die de Nederlanders zou beheersen, maar nu is het wel duidelijk geworden dat in el ke Hollandse katholiek, arbeider of mid denstander, een provo of een opstande ling schuilt". De speciale verslaggever van het avond blad „Le Monde", Henri Frequet, inter nationaal vermaard als theologisch waar nemer, legde eveneens de nadruk op de geest van rebellie of van protestantisme, om een nieuwe reformatie in het Neder lands katholicisme te voorspellen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Michael-legioen heeft een telegram aan de paus gezon den naar aanleiding van de in Noordwij kerhout genomen besluiten. In dit tele gram wordt erop gewezen dat uiteinde lijk het episcopaat verantwoordelijk is voor het feit dat die besluiten genomen werden en dat hierdoor grote groepen trouwe gelovigen hun vertrouwen in het episcopaat volkomen verloren hebben Verder wordt met klem geprotesteerd tegen de door kardinaal Alfrink geuite suggestie, als zou Noordwijkerhout een vertegenwoordiging van de Nederlandse geloofsgemeenschap betekenen. Tevens wordt erop gewezen dat de kardinaal zweeg over de pauselijke mededeling, dat de paus een gesprek over het celibaat zou betreuren. Inmiddels hebben de Septuagintleden J. Reuten en J. Keet zich nadrukkelijk gedistantieerd van de verklaringen, die studentenpastor Huub Oosterhuis uit Am sterdam en kapelaan J. Ruiter uit Bever wijk woensdagavond na het concilie in Noordwijkerhout hebben uitgegeven Daarin werden acties aangekondigd, die vooruit zouden lopen op een beslissing van het episcopaat Ook de concilieleiding heeft fel gerea geerd en Septuagint van „woordbreuk beschuldigd. Het protest is geformuleerd door de secretaris-generaal van het con cilie, dr. W. Goddijn en is onderschre ven door de voorzitter van de concilie raad, prof. J. Lescrauwaet, de voorzitter van de commissie voor het priesterambt, dr. B. Willems, algemeen rapporteur drs W. Chamuleau, en de leiders van alle delegaties uit de zeven bisdommen. Volgens pater Goddijn is tijdens het na tionaal priesterberaad in Doorn in novem ber afgesproken, dat Septuagint de uit spraak van de bisschoppen na het Pasto raal Concilie zou afwachten. Als we de schoonheidsindustrie mo gen geloven kunnen we alsmaar mooi er en jonger worden. Niets is te dol om op ons eigen dier baar gelaat te smeren; gelei van bij- enkonihginnen, stuifmeel, zuurstof of dguw. Dorothy Gray heeft daar nu zee mos aan toegevoegd. Dit nieuwe preparaat heet Sature Algene en belooft een zeemeermin- zachte huid. (Van een medewerker) IJMUIDEN De aanvoer in IJmuiden bestond donderdag uit 3.145 kisten vis, waarvan 620 kisten tong en tarbot, 920 kisten schol, 5 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 700 kisten gul en kabeljauw en 800 kisten varia. Prijzen Per kilogram werd in guldens be taald voor: grote tong 5,505,08, groot- middel tong 6,21—6,08, kleinmiddel tong 6,87—6,28, tong I 6,45—6,20, tong II 5,55— 5,35, tarbot I 9,508,20. Per 50 kilogram: grote schol 3932, schol I 36—32, schol II 37—34, schelvis II 106, wijting 6542, grote gul 90—70, middel gul 70—62, kleine gul 60—38. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 304 150. Vrijdag Tweeënzestig vaartuigen hebben heden morgen in IJmuiden een aanvoer ver zorgd van 7.430 kisten en 213 kleine kisten vis, 75.000 kilogram tong en 400 stuks stijve kabeljauw. Bij deze aanvoer waren 190 kisten en 150 kleine kisten schelvis, 120 kisten en 30 kleine kisten wijting, 460 kisten gul en kabeljauw, 1.700 kisten koolvis, 560 kisten haring, 2.300 kisten schol, 10 kisten tarbot en 600 kisten en 33 kleine kisten varia. Prijzen Per kilogram: tarbot 8,507,30, grote tong 5,154,86, grootmiddel tong 5,295, kleinmiddel tong 5,365,03, tong I 5,33 5,04, tong II 4,954,54. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 162122, middel kabeljauw 156, middel koolvis 9280, grote leng 134. Per tien stuks: grote kabeljauw 102 88, middel kabeljauw 7745. Per 50 kilogram: grote schelvis 76, grootmiddel schelvis 110, kleinmiddel schelvis 106, schelvis 1 166, schelvis II 65 31, kabeljauw I 81—66. kabeljauw II 67 61, kabeljauw III 6547, grote schol 39 34, schol I 42—34, schol II 37—30, schol III 30—22, haai 45—31, wijting gestript 65— 55, wijting dicht 40, haring 3529, tarbot 274—174, griet 12462, koolvis I 42—35, koolvis II 3227. Besommingen (van donderdag): VL 142— 8.260, KW 218—12.600, KW 3—15.290. De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 20 kisten wijting, 350 kisten gul en kabeljauw, 800 kisten en 800 kleine kisten haring, 600 kisten schol, 50 kisten varia en 10.000 kilogram tong. SANTPOORT. Aan de Pedagogische Akademie Da Costa zijn voor het examen voor volledig bevoegd onderwijzer ge slaagd: de dames J A. Brouwer Wierin- gerwerf, H. I. Clausing Bloemendaal, M. Eekhof Haarlem, W. da, Raadt Zwanen burg, V. C. A. Salverda Overveen, M. A. Weijland Haarlem; de heren C. H. Ber- gisch Haarlem, P. A. Bonekamp Velsen- Noord, C. R. van Haga Driehuis. J. Pie- ket Weeserik Haarlem, C. Seinstra Heem stede, D. C. Sieling Hoofddorp, T. J. Wen- tink Heemskerk.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7