Behandeling met prostitutiewet Veertig procent GOKKERS toto-omzet komt met een gulden binnen OP DE RENBAAN BESCHEIDEN Totalisator wil ook kantoren buiten baan Kees Verkerk heeft kwaal weer nieuwe r.c.h. - Feijenoord R.C.H. - Z.F.C. KOERT-FIETSCIRCUS Toto-uitslag Dopingcontrole bij titelstrijd schaatsers Oranjespelers maandag pas naar Zeist Anton treft twaalf rivalen SIS Geen renner |van het jaar ass! 1970 JANUARI ZATERDAG DEN HAAG De ruim 47,5 miljoen gulden die in het afgelopen jaar bij de loketten van de paardesporttotalisa- tor binnen kwamen mogen samen een flinke hoop geld vormen, vergeleken bij de gedragen die er in het buiten land op de renbanen omgaan is het slechts een „schamel' bedrag. De Nederlandse jaaromzet verbleekt bijvoor beeld al bij de totale inzet die op één Franse topdag ge haald wordt: f 70.000.000. Op één dag anderhalf maal de totale jaarinzet van de Nederlandse gokkers. Daarbij (Van onze sportredactie) moet worden aangetekend dat de Fransen ook buiten de banen in kunnen zetten. Als de omzetten van de Nederlandse banen vergeleken worden met die uit bij voorbeeld Frankrijk, Amerika of België, dan blijkt het publiek op onze vaderlandse hippodromes toch niet zo goklustig te zijn als men vaak aan wil nemen. Nog duidelijker wordt het beeld van de Nederlandse gokker op de renbaan door het gegeven dat 40 percent van de omzet werd verkregen door inzetten van één gulden. Automatisering »w mme. Bookmakers Misschien RCH-Feijenoord Indien a.s. zondag G.V.A.V.-Feijenoord wordt afgelast, wordt op het Heemsteedse Sportpark de vriendschappelijke wedstrijd gespeeld Aanvang 14.30 uur. Bij doorgaan van G.V.A.V.-Feijenoord wordt gespeeld BRUYNESTEYN JA... DB V£PteEKt£ Mrswr ot>'' Henri Buitenzorg, hier met een juichende Jon Wagenaar jr., staat op de nomi natie als opvolger van Anton. DEN HAAG. In Nederland begon de „nieuwste geschiedenis" van de totalisator in 1911 toen in het parle ment de motie Van Vuuren werd aan genomen. Daarin werden zowel de bookmaking als de totalisator verbo den. Pikant gegeven: deze beslissing viel tijdens de behandeling van de wet op de prostitutie. Voor Van Vuu ren met zijn motie kwam waren de toto en bookmaking in Nederland le gaal. De goklust was overgewaaid uit Engeland waar de adel zich reeds lang met het gokken op de eigen paar den vermaakte. Later kregen ook de niet-adellijke toeschouwers belangstel ling en ontstond de bookmaker, de man die als bemiddelaar optrad en zelf weddenschappen afsloot. In Ne derland brak na 1911 een gouden tijd aan voor de klandestiene bookmakers. Hun pret duurde tot 1942. In dat jaar legaliseerde de Duitse bezetter de to to. Bookmaking bleef verboden. Na de oorlog was er alleen voor geünifor meerden een toto. Het duurde drie jaar voor daar de totalisatorwet voor in de plaats kwam. Als voorbeeld voor de Nederlandse totalisator die in april 1949 van start ging stond het Franse systeem. De Franse wedstrijdorgani satoren waren er namelijk als eersten op het idee gekomen de bookmakers te bestrijden door zelf een toto te or ganiseren. De baten daarvan kwamen ten goede aan de paardensport. Aan vankelijk mocht er in ons land tot tien gulden per paard per kans gewed wor den; door de geldontwaarding in dat. bedrag nu opgetrokken tot 25. In de hele wereld is de totalisator nu de kurk waarop de paardensport drijft. Meer dan de helft van de keren dat Iemand voor een loket van de totalisa tor met een ernstig gezicht wikt en weegt waar hij op zal zetten, is er een gulden in het spel. Het aantal mensen dat op de renbanen fortuinen verspelen is zeer klein. Bij de totalisator is het zelfs moei lijk om op een middag bijzonder grote bedragen uitgezet te krijgen. Volgens de wet mag er maximaal 25,- per paard per kans ingezet worden. Zelfs al zou men steeds weer opnieuw achteraan de rij voor een loket aansluiten dan is er tussen twee races nog te weinig tijd om een fortpin over de toonbank te krijgen, omdat het aantal geopende loketten met opzet aan de belangstelling wordt aange past. Vele kleintjes maken ook hier een grote. De Stichting Nederlandse Totalisator zag met de ingezette 47,5 miljoen een omzet- vergroting van 7,1 percent vergeleken bij 1968. In de twintig jaar dat de toto nu draait is de omzet gestegen van 3,5 mil joen in '49 tot de 47,5 miljoen van vorig jaar. De Stichting Nederlandse Draf en Rensport is als „uitvoerder" van het paardesportprogramma natuurlijk ten zeerste gebaat bij de gunstige ontwikke ling van de toto. „Als de toto weg zou vallen, zakte de paandesport in Neder land als een plumpudding in elkaar. Het zou zeker een terugloop van zestig tot zeventig percent betekenen", erkent de heer Berg, pers- en propagandaman van de stichting. De activiteiten van de stichting en de baanverenigingen in Nederland, zoals die zich momenteel ontwikkelen, zouden zon der de opbrengsten uit de toto niet moge lijk zijn. In tegenstelling tot de bewerin gen van sommige optimisten, die menen dat de grootste hap van de totalisatorom- zet in de kas van de Stichting Neder landse Draf en Rensport komt, blijft er slechts een klein deel van het fortuin over voor de organisatoren en deelne. mers aan de wedstrijden. Tachtig per- cent van die 47,5 miljoen vloeit als winst direct weer terug in de zakken van de spelers (ter vergelijking: in de voetbal toto is dat 45 percent). De overige twintig percent wordt als volgt verdeeld: 6 percent voor de baan verenigingen (van de omzet om hun baan); 2 percent voor de huishouding van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport (eventueel overschot wordt terug gestort in de reserve of in het algemeen fonds); 3,5 percent voor het algemeen fonds (waaruit onder meer de fokpremies dopingonderzoek betaald worden); 1,5 percent voor de Stichting Totalisator 4,5 percent voor de exploitant van de toto (hierbij wordt ook de exploitatie van de korte baanwedstrijden gerekend, waar door de geringe omzet vaak geld bij moet); 2,5 percent voor het fonds bij zondere doeleinden (of rijksveefokfonds). Het is voor de paardesport in Neder land van levensbelang dat de totalisator goed blijft draaien. Daarom wordt al het mogelijke gedaan om het publiek een eer lijk spel te verzekeren. Om beïnvloeding van de race door stimulerende middelen te bestrijden is er na de wedstrijden dopingcontrole. Bovendien worden de trai ner en de pikeur van een paard dat in een race een opvallend slechte prestatie le-1 vert, na afloop ter verantwoording geroe pen. Zij moeten dan met gegronde argu menten de oorzaak van het falen van hun paard uit kunnen leggen. Berg: „De mensen beweren nog zo vaak dat de uit slag van een koers van te voren bepaald zou wonden. Dat is beslist niet waar. Ik zou er niet mijn hand voor in het vuur durven steken dat er nooit onregel matigheden meer voorkomen, maar de kans dat er onsportief gespeeld kan wor- den is bijzonder klein". Verantwoordelijk voor vele oneerlijke trucs waren in het verleden de book makers. Het is voornamelijk aan hun ge drag te wijten dat de eerlijkheid bij paar- deraces ook nu nog in twijfel wordt ge trokken. Voordat de toto werd gelegali-1 seerd kregen de bookmakers alle gelegen heid om invloed op de races uit te oefe- nen. Zij hadden door hun uitgezette wed denschappen zelf veel belang bij het ver- loop van de race en het kostte hun vaak weinig moeite om de eigenaars van de paarden, die niet bepaald een rooskleu rige tijd doormaakten, over te halen iets door de vingers te zien. meer kennen, en in de tweede plaats om dat er volgens hem in Nederland geen echte bookmakers zijn. „Een echte book maker moet alle weddenschappen accep teren. De mensen die zich hier voor book maker uitgeven slaan een aanbod af als er naar hun zin te veel risico aanzit. Dat doet bijvoorbeeld een Engelse bookma ker niet. Het verschijnsel bestaat hier nog, omdat er altijd wel werkschuwe elementen overblijven die er wat in zien En er blijven goklustige mensen die hun geld aan dergelijke zogenaamde bookma kers kwijt willen". Tot nu toe heeft de totalisator het glansrijk van de bookmakers gewonnen. Als de bestaande plannen in de toekomst verwezenlijkt kunnen worden wil men de Nederlandse totalisator qua grootte naast de buitenlandse toto's brengen door ook buiten de banen kantoren open te stellen. Het zou dan door het hele land mogelijk worden om legaal te wedden op een race, zonder die zelf bij te wonen. Daarvoor zal echter een wijziging in de totalisatorwet moeten komen. „En dat zit er niet in zolang de regering ook ca sino's blijft weigeren. Maar als in de toekomst een verandering in het poli tieke klimaat een verruiming van de wet mogelijk maakt, zal het aantal spelers omhoog schieten", aldus Berg. Voordat deze wens verwezenlijkt wordt wil de Stichting Totalisator eerst komen tot een volledige automatisering op de banen. De loketten, die nu nog bemand worden met moeilijk te krijgen en duur personeel, worden dan door heel Neder land vervangen door automaten. Het is een nieuwe welis r noodgedwongen service aan het pubhek, dat hoofdzake lijk voor de totalisator naar de banen komt. Het aantal bezoekers dat in de eerste plaats voor de sport komt, schat de heer Berg nog op 30 tot 40 percent. Graad meters zijn bijvoorbeeld de grote belang stelling voor de verkiezing van het paard van het jaar en de extra-drukte op de baan als er een paard met een bekende naam mee doet. Nederland heeft in de afgelopen jaren niet te klagen gehad met cracks als Theo Messidor, Hairos Deux, Olga Pluto, Quicksilver S en op het ogenblik de teruggekomen Anton. Als de schijn niet bedriegt staat ook de opvolger van Anton alweer klaar. Die eervolle job lijkt weggelegd voor de bijna vierjarige Henri Buitenzorg. De jonge hengst heeft tot nu toe laten zien dat hij de capaciteiten heeft om een hele grote te worden. Het is alleen nog de vraag of hij door kan zetten tot hij goed ge noeg is om het vaandel van de nu elf jarige Anton over te nemen. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. Hoewel de 11-jarige Anton zijn beide overwinningen in het nieuwe jaar met glans behaalde, treft hij zondagmiddag in de internationale Ibis- prijs wederom niet minder dan twaalf te genstanders. Anton, die dit gezelschap al eens eerder onder zwaardere handicaps heeft geklopt, zal bij een herhaling van zijn laatste prestatie zijn derde zege in successie kunnen boeken. Zijn moeilijkste tegenstanders zijn Entry Volann en de schimmel Calumet Bulwark. Van de oude ster Carlos Pluto die het ook weer eens gaat proberen, is niet veel te verwachten. De tips: 1. Patrijs-prijs: 1. Galatea, 2. Hernanda Leron; 3. Handsome Mac. Outs: Haroldine. 2. Hoenderprijs: 1. Fina 2; Francisco 3; Filippine. Outs: Gaston vd.. Lente. 3. Kakatoe-prijs: 1. Eland; 2. Fan- tastica; 3. Friscoline Mac Outs: Guy Hanover II. 4. Grote Januari-prijs: 1. Fluitlijster S 2; 2. Freddy Scotch; 3. Eliza Harvester D Outs: Fan Pom B. 5. Leer- lingenwinterkampioenschap II: 1. Gracia Peterhof; 2. Frio Duffy; 3. Gracia Treik- son. Outs: Etty Hollandia. 6. Ibis-prijs: 1. Anton; 2. Entry Volann; 3. Calumet Bul wark. Outs: Diogen. 7. Lammergier-prijs: 1. Gezina; 2. Dora Harvester D; 3. Feny Hollandia. Outs: Benno Six. 8. Gaai-prijs: 1. Gerda Kraan; 2. History Way; 3. Hielke D. Outs: Go to War. V Drukte bij de Totalisator op Duindigt. Meer dan de helft van de inzetten bedraagt één gulden. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Bondscoach Georg Kess- ler had het plan om de oranjekandidaten voor de interland tegen Engeland van daag al naar het KNVB-sportcentrum in Zeist te dirigeren, indien het betaalde voetbal voor zondag niet door zou gaan, Hoewel het voetbal inderdaad afgelast is, gaat zijn plan toch niet op. Want ook de velden in Zeist zijn onbespeelbaar, dus heeft het weinig zin de spelers eerder bij elkaar te roepen. Georg Kessler besloot nu om de selectiegroep pas maandag om twaalf uur in Zeist te laten aantreden. Twintig jaar na het afkondigen van de totalisatorwet zijn er in Nederland nog steeds bookmakers. Zij hebben echter geen toegang tot de banen meer en hun invloed op de races is nihil. De Stichting onderkent het nog steeds dreigende ge vaar echter. De organisatie heeft drie rechercheurs in vaste dienst. Met de ge meente- en rijkspolitie zorgen z(j ervoor dat ongewenste elementen buiten de hek ken gehouden worden. De bookmakers zijn voor hen geen onbekenden. Twee jaar geleden waagde een groep bookma kers het zelfs tegen de stichting een kort geding aan te spannen, waarin de be- stichting echter in het gelijk. (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE. Het is nog niet ze ker of de oefenwedstrijd RCHFeije- noord, die morgenmiddag gespeeld zou worden doorgaat. Vanmiddag omstreeks vier uur wordt daarover pas beslist. Voor de heer Berg staat het vast dat de bookmakers in Nederland vrijwel uit zullen sterven. Als reden voert hij in de eerste plaats aan dat de jeugdige bezoe kers van de banen de bookmakers niet ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) DEVENTER. Kees Verkerk kampt sinds gisteren met een nieuwe kwaal, waardoor het herstel weer wordt ge stagneerd. Hij heeft nu last van zijn keel, kan amper slikken en haalt moei lijk adem. „Met die voorhoofdsholteont steking gaat het wel wat beter, maar ik heb erg veel last van mijn keel", sprak hij somber. Het was de bedoeling, dat hij zich gis teravond in Apeldoorn door de daar in middels gearriveerde dr. Lap zou laten behandelen. Maar Verkerk kon vanwege de gladheid niet uit Heerenveen vertrek ken. Hij stelde, de schaatsarts telefonisch op de hoogte en kreeg op die manier ook advies. Dr. Lap: „Omdat hij door de mond ging ademen als hij op snel heid trainde, is de kou op zijn keel ge slagen. En daardoor zijn de slijmvliezen aangetast. Een lelijk kwaaltje, dat ech ter niet rampzalig behoeft te zijn". Kees Verkerk is nog lang niet tevre den over zijn vorderingen. Vanuit Hee renveen meldde hij: „Ik kan natuurlijk niet blijven „spelen", ik moet ook eens op kracht oefenen en me geheel geven. Maar ik ben nog zo slap als een dweil, ik heb totaal geen macht." Volgens dr. Lap kan ook dat echter binnen niet al te lange tijd terugkeren. De vraag is echter of hij de volgende week in Inzeil al naar het begeerde ni veau kan reiken. „En of hij", vulde dr. Lap aan, „niet te lang uit het wedstrijd ritme is geweest." Wat een belangrijk facet is in verband met de Europese kampioenschappen, over 14 dagen in Innsbruck. Trainer-coach Leen Pfrommer: „Daar heb ik ook aan gedacht. En daarom doen wij volgend weekeinde mee aan een kleine meerkamp in Inzeil, tijdens het kampioenschap van West-Duitsland voor B- en jeugdrijders. En als Kees Ver kerk dan weer een beetje op dreef is en zich sterk genoeg voelt, moet hij die woensdag daarna nog maar een wed strijdje rijden. Dat kan goed zijn voor het zelfvertrouwen. „Want ook dat heeft bij de doorgaans goedgemutste Puttershoeker een gevoelige knauw ge kregen. Omdat hij zichzelf zo goed kent weet hij precies hoe groot zijn achter stand is. En Kees beseft, dat hij geen minuut meer mag verspelen. „Daarom", zei hij, „kom ik zondagavond pas bij de ploeg. Dan kan ik vandaag en morgen nog in Heerenveen trainen. En dan hoop ik maar, dat ik in Inzeil weer op krach ten kom". DEN HAAG. De gegevens van sport- totoa 21 en 22 zijn: toto 21: deelnemers 735.268, bruto-inleg 1.497.585.60, prijzen- bedrag ƒ673.914. Eerste prijs geen mel dingen, tweede prijs 269.565,60, 17 mel dingen ieder ontvang 15.856.80. Der de prijs 235.869,90, 268 meldingen ieder ontvang ƒ880.10. Extra prijs 168.478.50. 146 meldingen ieder ont vang 1.154. Toto 22: deelnemers 635.155, bruto-in leg 1.360.677,60, prijzenbedrag 612.305. Eerste prijs 183.691.50, 27 meldingen ieder ontvang 6.803.40. Tweede prijs 122.461, 577 meldingen ieder ont vangt ƒ212.20. Derde prijs 183.691.50, 4.840 meldingen ieder ontvangt ƒ38. Extra prijs 122.461, 1700 meldingen ieder ontvang 72. DEVENTER Evenals bij de vorige twee nationale schaatskampioenschappen zal bij de titelwedstrijd in Deventer een onderzoek naar doping worden verricht. De deelnemers hebben geen bezwaar te gen deze controle, maar wel tegen de wijze en het tijdstip waarop zij op de hoogte werden gesteld. De KNSB stuurde pas op 8 januari de door de rijders te ondertekenen verkla ring, waarbij zij zich verplichtten zich aan een eventuele dopingcontrole te on derwerpen. In de bijgaande circulaire staat namelijk onder meer dat degenen die onder behandeling van een arts staan na moeten vragen welke stoffen in de hun voorgeschreven middelen voorkomen. In dit verband wordt gewaarschuwd te gen het gebruik van neusdruppels. Bij eventuele twijfel dient men zich te wen den tot de leden van de medische com missie: dokter F. Enschede (Den Haag), C. Lap (Rotterdam), P. van Vloten (Haar lem) en H. de Waard (Deventer). Vele rijders hebben de brief in het ge heel niet ontvangen, omdat zij zich in trainingskampen voorbereidden. Voor an deren was het te laat om de in de circu laire genoemde adviezen op te volgen. In de schaatshistorie is het slechts een keer voorgekomen dat een rijder van het gebruik van doping werd verdacht. Het was Ernst Beets, die echter na een con tra-expertise werd gerehabiliteerd. De invallende dooi heeft de leiding van de Deventer ijsbaan er gistermiddag toe gebracht de vriesmachines in te schake len. Via de directeur yan de kunstijsbaan Jaap Eden in Amsterdam, Van Ame- rongen, raadpleegde men een Engels weerstation, dat ook op langere termijn temperaturen boven het vriespunt voor spelde. Verwacht wondt voorts dat de re gen die vrijdag in Deventer overvloedig viel, hét op de beide schaatsdagen zal laten afweten en dat de temperatuur plus minus vijf graden boven nul zal zijn, bij een matige westelijke wind. DEN BOSCH. De „club van 48", een gezelschap van wielerprominenten, heeft gisteravond geen renner van het jaar gekozen. Kandidaten voor die ereti- tel, waaraan de Gerrit Schulte-trofee is 1 verbonden .waren o.a. Ottenbros, de we reldkampioen op de weg, en Wagtmans, zesde in de Tour en tweede in de ronde van Spanje. Het bestuur van de „club van 48", dat het laatste woord heeft in de keuze, oordeelde beide coureurs (nog) niet waard hun namen gegrift te krijgen in de trofee. Sinds 1959 was het niet meer voorgekomen, dat er geen renner van het jaar (bij de profs) werd gekozen. De Toboga-beker voor de renner van de Toe komst werd unaniem toegekend aan Joop Zoetemelk, o.a. winnaar van de Tour de l'Avenir. Over het niet verkiezen van de renner van het jaar was in de gelederen van de „club van 48" nogal beroering. Men gaat de methode van verkiezing nu wij zigen, zo is de bedoeling. VOETBAL. Scheidsrechter Dorpmans uit Arnhem is aangewezen voor de wed strijd IerlandEngeland uit de kwalifi catieronden voor het UEFA-jeugdtoer- nooi. De wedstrijd wordt op 14 januari in Dublin gespeeld. Dorpmans zal worden bijgestaan door Ierse grensrechters. "DIWcS> WUMM6R SMAkELOOS:

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13