IJmuider Courant „Zo'n hoge piet met CD op z'n auto, die gaat in het gastland altijd vrijuit" Affaire-prof. Goedhuis ligt publieke opinie in Engeland bijzonder zwaar op de maag SPAAR UW HART - EET MEER VIS!" (Van een onzer redacteuren) HET KWAM EROP neer dat bij een ernstig verkeersongeluk het recht eenvoudig zijn loop niet zou kunnen nemen als gevolg van de diplomatieke onschendbaarheid van een rechtstreeks betrokkene. Een pijnlijk juridisch vacuüm; te meer omdat prof. Goedhuis in deze affaire als privé-persoon was te rechtgekomen, als gewone ver keersdeelnemer dus: een te midden der velen. Maar wel was zijn auto voorzien van een nummerbord met de magische letters CD (Corps Diplomatique). ALL RISK-DEKKING m. MOREEL TEVEEL STATUS GESLOTEN KRING GLAASJE OP 99 ALLERWEGE wordt tegen woordig door de artsen gewezen op de gevaren van te „rijke" voeding. Vooral het overmatig gebruik van dierlijke vetten (die de zogeheten oververzadigde vetzuren bevatten) wordt ver antwoordelijk gesteld voor de toeneming van het aantal hart en vaatziekten, die in onze Wes terse wereld doodsoorzaak no. 1 vormen. DAAROM wordt onder an dere aanbevolen, roomboter en margarine bij broodmaaltijden te vervangen door margarine soorten („halvarines") die ge- heel of gedeeltelijk vervaardigd zijn op basis van plantaardige oliën (onverzadigde vetzuren) die geen „verkalking" van het vaatstelsel zouden veroorzaken, in tegenstelling tot de overver zadigde vetzuren. Er Prof. D. Goedhuis HOE ONSCHENDBAAR zijn diplomaten? De re gering heeft antwoord gegeven op verontruste vra gen van Kamerleden, gesteld naar aanleiding van de zaak-Goedhuis en het probleem met een beroep op het volkenrechtelijk gewoonterecht voorlopig terzijde geschoven. De zaak blijft nochtans ernstig en de verontrusting groot. Men herinnert zich: de luchtvaartattaché bij de Nederlandse ambassade in Londen, prof. D. Goedhuis, was begin november betrokken bij een auto-ongeluk, dat de dood van een 22-jarige medische student, David Johnson, tot gevolg had. De heer Goedhuis beriep zich tegen over de politie op zijn diplomatieke onschendbaar heid en weigerde een alcoholproef af te leggen of te getuigen: een houding die in Engeland veront waardiging teweeg bracht en dat niet alleen bij de familie van het slachtoffer. HOE „ONSCHENDBAAR" IS DE DIPLOMAAT? Kan dat maar zo? Ja, dat kan. Een dergelijke tot groteske vormen uit groeiende bescherming wordt diplo maten (en hun gezinnen) in ontvan gende landen geboden dankzij het ver drag van Wenen van 1961. dat na een conferentie van ruim 80 staten onder auspiciën van de V.N. tot stand kwam. Hoewel nog niet algemeen geratifi ceerd (Nederland moet dat nog steeds doen), geldt dit verdrag thans toch als een stuk algemeen aanvaard vol kenrecht. Uitgangspunt voor het Weense over leg was, dat ter voorkoming van ver keerde beoordelingen, regeringen in het verkeer tussen staten een onbe lemmerd gebruik moeten kunnen ma ken van hun „zintuigen": de diploma tieke vertegenwoordiging. Dat kan al leen als die missies onafhankelijk zijn van de staat waarin zij verblijven, en dus ook van de wetten van zo'n staat. In het Weense verdrag zijn in gro te trekken bepalingen neergelegd, die voordien reeds als gewoonterecht gol den. Vooral de kwestie van de „diplo matieke privileges en immuniteiten" kreeg een ruime regeling. Zo ruim dat er geen onderscheid wordt ge maakt tussen het „officiële" en het „privé" handelen van diplomaten en dat beide gelijkelijk door de onschend baarheid worden gedekt. Als een Nederlands diplomaat zich daarop beroept, is er inderdaad geen speld tussen te krijgen. Artikel 31 van het verdrag stelt duidelijk, dat de di plomatieke ambtenaar niet onderwor pen kan worden aan de strafrecht spraak van de ontvangende staat en evenmin aan de civiele of administra tieve rechtspraak behoudens enkele uitzonderingen). Een diplomaat is volgens artikel 31 ook niet verplicht in het gastland ge tuigenis af te leggen, zelfs al zou hij een zware diefstal hebben gepleegd of iemand naar het leven hebben ge staan. BETEKENT dit dan volstrekte straf feloosheid, een soort juridisch nie mandsland? Zover hoeft het niet te gaan want zijn onschendbaarheid stelt hem niet buiten de rechtspraak in zijn eigen land en het is dus denk baar, dat in een geval als dat van Goedhuis de Nederlandse justitie tot een onderzoek of een vervolging zou besluiten. NIETTEMIN wordt het rechtsge voel door deze ruime mate van on schendbaarheid niet bevredigd. De reactie van de Britse publieke opinie bij de zaak-Goedhuis maakt het dui delijk. i Parkeerverboden bestaan niet voor auto's met de letters CD. Men mag zo'n foutparkeerder hooguit voorzichtig verslepen. En hoewel het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken in deze kwestie uiterst behoedzaam opereert, staat het eigenlijk wel vast, dat men op het Plein over die algemene immu niteit van jurisdictie ook niet zo geest driftig is. Voordat in 1961 de conferentie m Wenen begon, is namelijk aan Neder landse zijde overwogen om voor te stellen, de onschendbaarheid van di plomaten bij verkeersdelicten geheel of op zijn minst voor wat betreft de civielrechtelijke aansprakelijkheid op te heffen. Letterlijk heette het: „Het lijkt onjuist, dat de diplomaat een rechterlijke vaststelling van de aan sprakelijkheid door een beroep op zijn immuniteit kan tegenhouden". In het licht van wat acht jaar later met een Nederlands diplomaat in Engeland zou gebeuren een lichtelijk pikante opmer king. Deze Nederlandse opvatting, neerge legd in een voorstel, heeft echter des tijds in Wenen weinig bijval gevonden. De meeste delegaties vreesden mis bruik. Gesteld, dat men een bepaalde diplomaat wil compromitteren, hoe ge makkelijk is het dan niet, een ver keersongeval in scène te zetten. Ook Nederlandse amendementen, die het aanvankelijke voorstel ver zwakten, werden verworpen. Hetzelfde lot onderging een amendement op ar tikel 31, waarin de verplichte aanwij zing werd voorgesteld van een rech ter, die bevoegd is tot de berechting van buitenslands verblijvende diploma ten. DIE CONFERENTIE ln Wenen ver toonde een sterke neiging, aan het be ginsel van de onschendbaarheid voor al niet te tornen. Dat ging zelfs zover dat gematigde Russische en Italiaan se voorstellen, die het afleggen van getuigenverklaringen door diplomaten in hun ambassade, of schriftelijk, mo gelijk wilden maken, moesten worden ingetrokken. Wel kent het verdrag een afzonder lijk artikel dat opheffing van on schendbaarheid mogelijk maakt in die gevallen, dat de zendstaat van die im muniteit uitdrukkelijk afstand doet. DE NEDERLANDSE delegatie had de vrijwaring van rechtspraak voor diplomaten graag wat minder abso luut geregeld gezien en zij onthield zich dan ook bij de stemming over het artikel 31, waarop Goedhuis zich thans in Londen prompt heeft beroe pen en waarvan ook in de antwoorden van Luns zo formeel sprake was. Hoe dan ook Nederland heeft nog steeds gelegenheid, in deze ernstige zaak uitdrukkelijk afstand te doen van de onschendbaarheid, al was het maar voor het onderzoek van de civielrech telijke aansprakelijkheid. Door een dergelijke stap zou de regering behal ve aan de formele ook aan de morele aspecten van deze tragische zaak recht doen wedervaren. DIPLOMATEN, beschermd door de onzichtbare en onwrikbare ringmuur van hun onschendbaarheid, vormen in geval van (verkeers)overtredingen of -delicten voor de politie een materie, die grote terughoudendheid vereist. Een verkeerd geparkeerde CD-auto, die door een kraanwagen van de brandweer een eind moet worden ver sleept; een attaché die in de bebouwde kom veel harder dan 50 km rijdt, een eerste secretaris, die na een uitvoerige cocktailparty niet geheel brandschoon in zijn auto wil stappen; het zijn alle maal zaken die wel worden gesigna leerd en geregistreerd, maar die toch voor het publiek (en voor de politie man, die de zaak aanbracht) zonder zichtbare gevolgen blijven. DEN HAAG telt als ieder rege ringscentrum veel diplomaten. Daarbij voegen zich dan nog de vijf tien rechters van het internationaal gerechtshof met hun gezinnen, herken baar aan de auto's met de CD-J-bor- den, en de bezitters van de auto's, die de letters G N of F N voeren en waar van de nummers met het cijfer 8 be ginnen. In Den Haag zijn 59 diplomatieke vertegenwoordigingen overwegend ambassades gevestigd, waar rond 335 mensen met de diplomatieke status werkzaam zijn. Ook hun echtgenotes en kinderen genieten diplomatieke on schendbaarheid en het aantal perso nen, dat een dergelijke uitzonderings positie inneemt, ligt dan ook ver bo ven de duizend. Bovendien zijn er nog 48 diplomatieke posten van andere sta ten, die buitenslands zijn gevestigd (Brussel, Bonn, Londen, Parijs), maar waarvan de hoofden ook bij het Ne derlandse hof zijn geaccrediteerd. EEN SPECTACULAIR geval als dat van de Nederlandse diplomaat in En geland heeft zich in ons land nooit voorgedaan. Maar het zou overdreven zijn te zeggen, dat de politie nooit met de besloten wereld der diplomaten te maken zou hebben. In 1968 registreerde de Haagse politie alleen al 1379 parkeerovertre- dingen door CD-auto's, van januari tot september vorig jaar 816 (tegen 986 in de overeenkomstige periode van 1968). Een daling van dit aantal par- keerzondaars dus? Mogelijk. Maar het kan ook zijn, dat de politieambtenaren het maar laten zitten gevolgen zijn aan hun verbalen toch niet verbonden voor de betrokkenen. OF WEL? Alle parkeerovertredin- gen van diplomaten worden maande lijks op lijsten verzameld. Die staten gaan naar het ministerie van Buiten landse Zaken, dat de diplomatieke missies op de hoogte stelt van de over tredingen, door leden van hun verte genwoordigingen begaan. Verder niets. Wat zich binnenskamers op die am bassades afspeelt, onttrekt zich uiter aard aan alle waarneming. Maar .vel mag men veronderstellen, dat een di plomaat die veelvuldig op fout parke ren wordt betrapt, van zijn chef een stevige uitbrander krijgt en daardoor zijn eigen „carrière" wellicht schade toebrengt; een schrikbeeld voor iedere diplomaat. Waarschijnlijk is het aldus signaleren van overtredingen daarom toch niet zonder zin. ERNSTIGER overtredingen en de licten worden door de politie ter ken nis gebracht van de officier van Jus titie, die het ministerie van Justitie inlicht. Vandaar gaat het proces-ver baal naar Buitenlandse Zaken. Het „glaasje op" van een diplomaat bij voorbeeld kan dergelijke stappen op leveren. Gezien de typische folklore van de diplomaten die eruit bestaat, einde loos eikaars welbesproeide recepties en partijen te bezoeken dreigen hier voor het wegverkeer zekere gevaren. Niet zozeer bij de hoofden van mis sies (die laten zich altijd rijden) al« wel bij de jongere diplomaten. KOMT DIT vaak voor? Het is moei lijk na te gaan. Het wil nog wel eens gebeuren dat een diplomaat onder zachte aandrang niet aan een rit naar huis begint of onderweg heel vrien delijk wordt uitgenodigd, maar liever te stoppen. De dienstdoende agent zal er dan wel voor zorgen zo gauw mogelijk zijn chef in te lichten op grond van zijn instructie weet hij, hoe omzichtig dit soort zaken moet worden geregeld, met het oog op gevoelige internationa le verhoudingen. En met het oog op 's mans eigen positie ryWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWtA NU ECHTER is gebleken dat vis- oliën het vet- en cholesterolgehalte van het bloed in nog grotere mate verlagen dan plantenoliën. De on verzadigde vetzuren uit visvoedsel belasten volgens deze theorie de bloedvaten in het geheel niet en kunnen door maag en darmen ge makkelijk verwerkt worden. Vis is bovendien rijk aan waardevolle ei witten, vitaminen, mineralen en sporenelementen. DE INTERNIST prof dr. H. Wen- deroth, geneesheer-directeur van het Stadsziekenhuis in Dortmund heeft nu een voedingsplan opge steld, dat voorziet in ten minste 5 van de 21 wekelijkse maaltijden met vis als voornaamste gerecht. Ook bij de overige maaltijden zou men regelmatig vis moeten nutti gen volgens prof. Wenderoth die zijn „visdieet" in de afgelopen maanden bij wijze van therapie be proefd heeft op een vrij groot aan tal patiënten met een vergevorderde athero-clerose („aderverkalking") cn met een dreigend hartinfarct, maar ook bij patiënten die reeds een hartaanval overleefd hebben. OP ENKELE uitzonderingen na was zijn viskostbehandeling bijzon der succesvol; het verkalkingspro ces kon duidelijk tot staan gebracht worden, en een hartinfarct res pectievelijk een herhaling daarvan voorkómen. DE DUITSE hoogleraar heeft zijn bevindingen thans neergelegd in een verhandeling „Voeding en hart infarct". Daarin wijst hij er onder meer op dat in landen met een vis rijke voeding, zoals bijvoorbeeld Japan en Indonesië, hartinfarcten proportioneel veel minder talrijk zijn dan in landen, waar het hoofd bestanddeel van de voeding uit vlees en dierlijke vetten bestaat. PROF. WENDEROTH heeft inter nationaal naam gemaakt door vele publikaties op het gebied van de stofwisselingsziekten, de snijsverte- ringsorganen en het bloed.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15