Mej. E. G. VAN EGMOND, eerste vrouwelijke gereformeerde predikant Prijsvraag Billy Graham -via t.v.- in Hilversum Overlijden prof. Hromadka betekende schok voor vredesconferentie en Tsjechoslowaakse kerk NIEUWE UITGAVEN De kerken zullen zich moeten zien als iets gezamenlijks Uitgaven van het N.B.C. ê'J*- 'l A „Risiko'': Nieuw jongerenblad ZATERDAG JANUARI 1970 (Van onze correspondent) BAARN De gereformeerde kerken in Nederland krijgen spoedig hun eerste vrouwelijke predikant. Mejuffrouw E. G. van Egmond (47 jaar) van het evan gelisatiecentrum in Baam, die in januari hiervoor de benodigde examens moet afleggen, zegt op haar toe komstige bevestiging slechts plezierige reacties te heb ben gehad. Zij verwacht dat binnen afzienbare tijd nog twee of drie vrouwelijke collega's zullen volgen. In tegenstelling tot de situatie bij de hervormde kerk zal de vrouw in de gereformeerde kerken het predikambt ook kunnen blijven uitoefenen als zij huwt. Algemene dienst I Service t Samenspraak Niet alleen bezieler Weg smaller, machten sterker Preek van Hromadka Kees Maas Nadat hierover de afgelopen week berichten waren verschenen, heeft mejuffrouw Van Egmond dus van vele kanten belangstelling ondervonden. Ook van de kant van de pers. Toch heeft zij iedereen even blijmoedig te woord gestaan. „Maar", zei ze bij onze telefonische afspraak voor een interview, „ik ga geen verhalen ophangen, u moet maar vragen stellen". Toen u ging studeren, was het van zelfsprekend niet mogelijk om predi kante te worden, welke richting wilde u inslaan? „Mijn eerste gedachte na de studie was de zending Ik ging studeren op het moment dat de oorlog al was uit gebroken (1940). De kerkelijke exa mens die voor het beroep van predi kant nodig zijn, kan ik niet afleggen wat alsnog gaat gebeuren. Na het pré paratoir examen, dat het mogelijk maakt om een beroep te krijgen in de kerk, volgt het peremptoir examen, een afrondingsexamen, waarmee de brug gelegd wordt tussen het beroep baar zijn en het beroep gekregen heb ben, en het ook echt aan het werk gaan. De bevestiging in het ambt volgt samen met de intree in de werkkring. DOOR GEBRUIK te maken van een omvangrijk gesloten televisie-circuit zal dr. Billy Graham volgend jaar een week lang elke avond in veertig Euro pese steden waaronder Hilversum tegelijk spreken. Onder het motto „Bil ly Graham Euro '70" houdt hij van 5 t-m 12 april op uitnodiging van de Duitse Evangelische Alliantie een campagne in de Westfalen-halle te Dortmund. Aan de campagne in Dortmund, die vooral op jongeren wordt gericht, wer ken ook Cliff Richard en de neger zanger Jimmy Mc. Donald mee. Er zijn twee speciale jeugdsamenkom- sten gepland. De stichting Billy Graham Appèl, het voormalige Nederlandse Billy Graham Comité, organiseert t.v.-samenkomsten in de Hilversumse Expohal, waar een scherm van acht bij tien meter wordt geplaatst. In het kader van de voorbereidingen is de stichting onder meer bezig met de training van nazorgers; zij zullen de mensen opvangen die, gehoor gevend aan Grahams uitnodiging, besluiten de finitief Christus te gaan volgen. Voor België worden bijeenkomsten belegd in Antwerpen en Brussel. Het is de derde keer dat Billy Gra ham een grootbeeld-televisie-circuit inschakelt. In juni van dit jaar deed hij het tijdens een campagne in New York en twee jaar geleden werkte hij er mee in Engeland. Van Dortmund uit denkt hij op deze wijze per avond een kwart miljoen mensen te bereiken. Een team van tolken zal in de West- falenhalle voor elk taalgebied afzon derlijk de prediking vertalen. Gra hams toespraken zullen onder meer zijn te beluisteren in het Duits, Frans, Zweeds, Noors, Nederlands en Servo Kroatisch. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap (NBG) heeft een fleurige VERJAARS- KALENDER van zes bladen het licht doen zien. De afgedrukte veelkleurige- frisse tekeningen (een per twee maan den) van Kees de Kort zijn ontleend aan de serie „Wat de bijbel ons ver telt", bestemd voor geestelijk gehandi capten en ook heel geschikt kleuters de inhoud van de bijbel dichterbij te brengen. Verjaardagskalender NBG, bestelnr. 1490; prijs ƒ2,25; uitg. Ned. Bijbelgenootschap, Postbus 620, Haar lem (tel. 023-258201). In de serie „Wat de bijbel ons ver telt" (NBG; in samenwerking met Kath. Bijbelstichting en St. Docete) is nu deeltje 10 verschenen: „ABRA HAM". Het is het eerste boekje gewijd aan een deel van het Oude Testament; de verdere uitvoering, met overzichte lijke tek. van De Kort en direct aan de bijbel ontleende teksten, is als van de vorige, zeer gewaardeerde boekjes. Bestelnr. 1309; prijs 3,60. Grammo foonplaat (33 toeren, 17 cm) met de zelfde tekst als het boekje, met een daar op aansluitende vertelling met muzikale omlijsting: bestelnr. 1359; prijs 4,90. (Voor NBG-gegevens: zie boven). Dat is bij mij allemaal wat anders, de bevestiging in het ambt moet ook vol gen, maar ik kom niet in een andere werkkring." Zijn er, voor zover u weet, nog meer vrouwelijke kandidaatpredikan ten in de gereformeerde kerken? „Dat haalt de tien nog niet. Binnen de kring van de gereformeerde kerken in het buitenland zijn er ook niet veel. Indonesië is, dacht ik, de enige. En nu wij dus. Wel in andere kerken, de her vormde kerk en ook die daarmee con tact hebben. Onlangs heeft een gere formeerde kandidaat-predikante pré paratoir examen gedaan, ze gaat ech ter naast het prediken niet een eigen gemeente ontvangen, maar verder stu deren. Ik denk dat er een twee a drie zijn die examen doen en zich beroep baar stellen. Zelf word ik predikant in algemene dienst, wat betekent, dat je service verleent aan het hele land. Die functie is dus niet aan de plaats Baarn gebonden, ook al staat het ge bouw (het evangelisatiecentrum) hier." Denkt u dat er meer vrouwelijke ge reformeerde predikanten zullen vol gen? Als er één schaap •V\'. Mej. E. G. van Egmond, predikante. „Nou, er gaan een paar schapen te gelijk over de dam en dat zijn dan de twee of drie die ik u eerder noemde. Er zijn vrij weinig predikanten in al gemene dienst en dat zou het tot ge volg kunnen hebben, maar dat kun je niet zo bekijken, het is vrij toevallig of je nu predikant in algemene dienst wordt of van een bepaalde gemeente, dat maakt ook niet zoveel uit. Het is wel zo, dat, sinds het een beetje in de lucht hangt, dat is al een paar jaar zo, meer meisjes theologie zijn gaan stu deren." Welke reacties heeft u gehad op uw eventuele bevestiging als gereformeerd predikante? Ja, in mijn vriendenkring en in mijn vroegere werkkringen hebben ver- scheidenen dit zien aankomen. Ze heb ben ook plezierig gereageerd. Onple zierige heb ik niet gehad, maar er zul len echt wel mensen zijn die het niet eens zijn met de „aanstelling" als vrouwelijk predikant." Wat zou daar het hoofdmotief voor kunnen zijn? „Het hoofdmotief is dat in de bijbel staat dat Paulus gezegd heeft: „De vrouw zal in de gemeente zwijgen." Veel mensen denken: „Het staat in de bijbel, dus moet dat gebeuren. „Men vergeet dat Paulus dat schreef aan be paalde mensen, dus kan dat niet zo maar doorgetrokken worden. Wat voor eisen zijn er aan die exa mens voor de bevestiging verbonden? „Voor het préparatoir examen moet een preek voorbereid worden, exegese, oude en nieuwe testament en dogma tiek. Voor het peremptoir examen ko men daar nog andere ambtelijke vak ken bij. Een studiecommissie is echter bezig met de herziening van die exa mens. Wat is thans uw eigenlijke taak en die van het evangelisatiecentrum? „Het evangelisatiecentrum is een soort instituut voor het evangelisatie werk in het gehele land. Het heeft een servicetaak en poogt om met andere mensen in contact te komen en over het evangelie te praten. Soms is het zo, dat het evangelie de weg wijst als je samen niet tot een oplossing kunt komen. Ik ben dus hier staflid vanaf 1 juni 1965 en heb daar echt een vol ledige dagtaak aan." Welke taken vervullen de andere medewerkers hier in het evangelisatie- centrum? „Iedereen heeft het druk, één pre dikant heeft buitendienst en gaat dus naar de plaatsen toe voor de service en één predikant ontvangt groepen, zo als onder andere de vormingswerk groepen. Dan is er nog een socioloog en een vacature voor een sociaal-peda goog. Natuurlijk wordt er ook admi nistratief en huishoudelijk werk ge daan. De opzet is om na te gaan wat men plaatselijk nodig heeft, daar pro beren we op in te spelen, met advie zen, cursussen en ook studie." Komt u in de kerk, hetzij in de ge reformeerde dan wel in andere, zaken tegen, die u anders zou willen? „Ik geloof inderdaad dat er wat ver anderen moet in de kerk." Kunt u concrete zaken noemen? „Dat is natuurlijk een beetje moei lijk, omdat je dan meteen moet zeg gen hoe het moet Ik vind om te be ginnen dat de kerken, meer dan dat ze tot nog toe gedaan hebben, elkaar moe ten zien als iets gezamenlijks. Ik ben daarom erg blij met de oprichting van de Raad van Kerken en met het feit dat de gereformeerde kerken, die nogal eens buiten deze dingen zijn gebleven, ook eraan deelnemen. Dat vind ik ge woon een stap vooruit. Dat wil niet zeggen dat we over alles gelijk moeten denken, maar samen tot een gemeen schappelijk doel willen komen en el kaar niet als concurrenten beschou wen. Ik zou bijzonder graag een kerk willen die niet begint tegen alle din gen eerst nee te zeggen en dan over 50 jaar toch ja zegt Ik begrijp dat wel, want je schrikt zo vaak van die nieuwe dingen en er zitten ook fouten in, maar er zitten ook in de oude dingen fouten. Maar met de fouten van de oude din gen ben je vertrouwd geraakt, en de fouten van de nieuwe dingen zie je nog niet. Gelukkig zien de kerken de nood zaak van samenspraak, maar ze mer ken ook dat het moeilijk is om het te leren. Deze vrouwen dragen aarde voor de Ranitaldam in Bihar, die CASA, het christe lijke agentschap voor sociale actie van de nationale christelijke raad van India, bouwt als een voedsel voor werk-project om irrigatie te verschaffen voor twee duizend hectare land. Heerst er een groot conservatisme in de kerk? „Ik dacht dat dit overal leefde, dus ook in de kerk. Ik geloof niet dat er in de kerk m.3er conservatief gedacht wordt, dan weet ik waar." Heeft de kerk het moeilijk een snelle omschakeling te verwezenlijken. Zijn er niet veel gevestigde normen die aan gehouden worden omdat er nog geen oplossing voor is gevonden? „Je zou kunnen zeggen: „Je gooit geen oude schoenen weg, voordat je nieuwe hebt." Veel mensen tonen zich terughou dend jegens jongens met lang haar, wat vindt u daarvan? „Die terughoudendheid vindt u bij mij niet, ik heb er wel aan moeten wennen. Soms, in vergaderingen wist ik niet of ik een meisje of een jongen voor me had." Zijn er langharige predikanten of dominees? „Voor zover ik weet niet. Wel zie ik steeds meer dominees met baard jes." Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk is begonnen met de uitgave van een nieuw jongeren blad, dat de naam „Risiko" draagt. „Risiko" komt in de plaats van „Jong Gereformeerd", het orgaan van de bond van gereformeerde jeugdvereni gingen, dat wordt opgeheven. De redactie van „Risiko" wil in dit maandblad proberen jongeren zicht te geven op wat in beweging is. Daar naast wil „Risiko" contactorggan zijn voor en tussen jongeren. Jongeren kunnen dus ook zelf van het blad ge bruik maken om tot uitwisseling van gedachten en ideeën te komen. „Risiko" gaat tien gulden per jaar kosten en acht gulden voor ieder, die bij het gereformeerde jeugdwerk is aangesloten. Het eerste nummer ver schijnt eind januari. Het adres van de redactie is: Risiko, Koningin Sophialaan 19, Amersfoort. Het hoofdbestuur van de EVANGE LISCHE MAATSCHAPPIJ heeft beslo ten een prijsvraag uit te schrijven naar aanleiding van het verschijnen van de laatste twee boeken van prof. dr. H. A. M. Fiolet: „Vreemde verleiding" (1968) en „De tweede reformatie" (1969). De belangrijkste overweging tot het uitschrijven van deze prijsvraag was de overtuiging van het Hoofdbestuur, dat de discussie rondom deze twee boe ken gecontinueerd en verdiept dient te worden. Het hoopt door middel van deze prijsvraag een bijdrage te kun nen leveren aan het op gang komen van het door prof Fiolet aart de kerken der Reformatie gevraagde zelfonder zoek. In het kader van deze prijsvraag zal speciaal studie worden gevraagd van enkele centrale thema's in genoem de twee boeken, te weten: 1. de betekenis en invloed van het „Griekse dualistische schema" in leer en leven van de kerken der Re formatie en 2. in nauw verband met het eerste: de al of niet wettigheid van het naast elkaar respectievelijk tegen over elkaar stellen van „Grieks" en „Hebreeuws" denken. De Evangelische Maatschappij stelt ter aanmoediging van deze voortgaan de studie een drietal geldprijzen be schikbaar: Een eerste prijs van 1500,-, een tweede van 750,- en een derde prijs van 250,-. De jury zal gevormd worden door een commissie van vijf hoogleraren. Van rooms-katholieke zijde hebben daarin zitting genomen prof. dr. F. Haarsma en prof dr. H van der Linde. Inzending van antwoorden dient te geschieden vóór 1 januari 1971. Ieder die geïnteresseerd is in deze prijsvraag, kan een kosteloos program ma aanvragen bij het secretariaat van de Evangelische Maatschappij Prins Hendriklaan 10a, Utrecht. VOOR AL DIEGENEN die de chris telijke vredestijd ter harte gaat, moet het overlijden van prof. Josef Hro madka een enorme schok zijn geweest. Hij was de grote motor van het ge sprek tussen christendom en marxis me, hij was de ziel van de Praagse christelijke vredesconferentie. Juist de ze beweging had hij echter onlangs in de steek moeten laten nadat de al gemeen secretaris Ondra tot ontslag was genoopt onder politieke druk. Hro madka bleef solidair en trad terug als voorzitter. Het Nederlandse regionale comité van de Christelijke Vredescon ferentie betuigde toen zijn adhesie met het volgende deel van een brief, tij dens een consultatieve bijeenkomst in Mainz aan alle leden-kerken en regio nale comité's gericht: „Wij vinden de manier waarop het bedanken van dr. Ondra onder politieke druk is afge dwongen nadat het werkcomité had ge weigerd deel te nemen in een motie van wantrouwen onaanvaardbaar. We verklaren dat we persoonlijk vertrou wen blijven hebben in hem en prof. Hromadka en hun leiderschap. We ge loven dat een bijeenkomst van het werkcomité in januari of het begin van februari moet worden gehouden teneinde de situatie te beschouwen die nu is ontstaan". INMIDDELS IS de situatie nu gron dig veranderd, want het overlijden van prof. Hromadka betekent meer dan het wegvallen van één persoon: het betekent het ontvallen van de mo tor aan een beweging, die na de Rus sische actie in Tsjechoslowakije het toch al heel moeilijk had gekregen. HROMADKA was niet alleen de be zieler van de vredesbeweging, hij was ook de bezieler van de opleving van de kerk in Tsjechoslowakije. Tijdens een weekeinde in De Alerdinck heb ben we indertijd kennis kunnen maken met enkelen van de nauwste volgelin gen van Hromadka, de theologen Smo lik, Lochman en Michalko. Smolik was later nog eens in Nederland ter gele genheid van een jaarvergadering van de Nederlandse sectie van de Praagse vredesconferentie. Bij de Tsjechen was heel duidelijk hoe zij zochten naar een dialoog tussen christendom en atheis- me, naar een christendom zonder uni form, naar een christendom, dat zich tegen de machten opstelde, maar zelf beslist geen macht zou zijn. Wie een indruk wil krijgen van dit gesprek met de atheisten kan niet beter doen dan er nog eens het op deze pagina al eens besproken boek „Evangelie voor athe isten" van Hromadka 1) op na te slaan. EEN ZEER uitvoerig beeld van de Tsjechoslowaakse theologen en wat hun beweegt vindt men in „Stimmen aus der Kirche der CSSR", samengesteld door Be Ruys, predikante van de Ne derlandse gemeente in Berlijn, en Jo sef Smolik, hoogleraar aan de Come- niusfaculteit in Praag. Vrijwel alle toonaangevende theologen hebben hun aandeel geleverd aan dit brede palet, waarbij het niet hoeft te verbazen dat prof. Lochman zijn bijdrage wijdde aan „Christliche Existenz in einer so- zialistischen Gesellschaft". Hij betoogt dat de weg van de kerk in de socia listische maatschappij zonder twijfel een smalle weg is. De kerk heeft niet de beschikking over de moderne mas samedia, haar stem is niet meer in alle hoeken hoorbaar. Maar men moet ook de voordelen zien, zegt Lochman, en een van de voornaamste is wel dat de christelijke existentie nieuwe geloof waardigheid heeft gekregen. Men moet weer kleur bekennen, het christelijke getuigenis wordt moeilijker, maar de missionaire kans wordt groter. Men moet kleur bekennen in praten en han delen, en zelfs in het zijn zelf. En men wordt gehoord. Men wordt ernsti ger genomen, want het vermoeden van huichelarij ontbreekt hier. Welk voor deel ligt er in christen te zijn? Daar om is men zwakker, maar geloofwaar diger. Men zou kunnen stellen dat dit boek na het overlijden van Hromadka nog PROF. HROMADKA meer betekenis heeft gekregen. Juist nu men heeft gezien hoe sterk de machten zijn, die van buitenaf hebben ingegrepen in het land, hoe een vre desbeweging werd lamgelegd, die in de „dooi" in Tsjechoslowakije nieuwe kan sen kreeg, en hoe het gesprek tussen christenen en atheïsten een nieuw ob stakel in de weg werd gelegd, is het goed te lezen hoe de kerk in dat land zich haar positie voorstelt. De weg wordt smaller, de machten sterker. Hoe actueel is dan een artikel als dat van Josef Smolik over het chris tendom en de machten, waarin hij be klemtoont dat we ons in deze tijd aan het einde vinden van de weg van een triomferende kerk. „Is de grote weer klank van Robinson's Eerlijk voor God niet ook te verklaren door het groeien de besef dat de voorstelling niet lan ger houdbaar is van een god, die op de wolken troont en de wereld re geert, en die voor zijn kerk, voor de christelijke volken en de christelijke beschaving de zege zal behalen? In onze tijd geraakt zo'n voorstelling be denkelijk aan het wankelen, omdat ze door de historische ontwikkeling ach terhaald is". SMOLIK is overigens wel beducht voor een vlucht uit de onoverzichte lijk geworden machtssituatie in de medemenselijkheid zonder meer, waarbij hij onder meer Miskotte ci teert. Hij stelt dat het getuigen van de heerschappij van Christus over de machten slechts dan reëel is als het ons niet alleen tot een realistische kijk op de wereld brengt maar tot een en gagement voor de zaak van Christus in de wereld, als het ons eschatolo gische doorbraken toont en ons een plaats geeft in deze doorbraken. En dan volgt een citaat uit Bonhoeffer, die hier ook niet ontbreken kan: „Niet de religieuze daad maakt de christen, maar het deelnemen aan het lijden van God in het leven van de wereld". Men zou door kunnen gaan met ci teren uit dit hoogst belangrijke boek. Voor al diegenen die zich afvragen of de kerk niet weer „op weg" moet gaan, of zij niet weer van instituut tot trekkend volk moet worden, ligt in dit boek de stof voor het opscheppen. Het boek eindigt met een preek van de man, waarmee we dit artikel begon nen, prof. Hromadka, die in een van de laatste gesprekken met prof. De Graaf zei dat Praag misschien moet sterven om weer te kunnen opstaan, maar dat men de taak waarom het hem en de Praagse beweging ging, niet mag loslaten. Aan deze preek in 1966 in Berlijn uitgesproken, ontlenen we het slot: „De kerk moet de teleurstellingen ondergaan, maar zij mag niet blijven staan. Zij moet staan in het licht van dat, wat de Heer tot de profeet Jesa- ja eri het volk Israel heeft gezegd". De Heer, die de einde van de aarde heeft geschapen, wordt noch moe noch mat". Dat is de grote boodschap van het Oude en Nieuwe Testament dat de Heer van de eeuwigheid, de Heer van de waarheid met de mensen lijdt, met hen worstelt en met hen door deze we reld gaat. Dat is het grootste evan gelie van het lijden Gods in de diepte van de menselijke zwakte, in de diep te van de menselijke vermoeidheid en ook in de zwakte van de menselijke twijfel. Ook wanneer wij twijfelen lijdt hij met ons. Ook voor onze twijfel heeft hij begrip. Slechts als we ons niet aan de twijfel overgeven, als we steeds weer worstelen met de twijfel en de scepsis, vermogen wij de gena- LOCHMAN de te zien, meer lief te hebben en de mensen te dienen. Zo wandelen de christenen door de moeilijkste situa ties, door twijfel en plagen en worden niet moe. Amen". Dat Hromadka zijn twijfel heeft ge had is wel zeker. Zijn positie was een moeilijke, in het westen heeft zijn hou ding vaak aan critiek blootgestaan. Maar hij is een voorbeeld geweest van een christen, die de dialoog zocht, die zocht naar de taak van de kerk in een bepaalde gegeven sitiatie. Men zou kunnen stellen dat zijn overlijden niet alleen voor de christenen, maar ook de atheisten een gevoelig verlies is ge weest. 1) „Evangelie voor atheysten" door Josef Hromadka (AMBO-boeken). 2) „Stimmen aus der Kirche der CSSR", samengesteld door B. Ruys en J. Smolik, uitgave Chr. Kaiserverlag, München. Gewezen kan ook worden op een brochure van de Nederlandse Christen-Studenten Vereniging, gewijd aan prod Hromadka, waarin men onder meer het memorandum kan aantreffen, dat Hromadka schreef naar aanleiding van de Praagse gebeurtenissen in augustus 1968. Bestellingen te richten aan NCSV, Woudschoten, Zeist, of door overmaking van 2.40 op giro 67086 t.n.v. penningmeester der NCSV te Zeist onder vermelding van het doel der storting.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16