FRANKRIJK LEVERT LIBIË VIJFTIG MIRAGE-JAGERS Nieuwe theorie over kanker PERSCONFERENTIE NA ONTVOERING Toch nog kansen op vrijlating Debray? Vliegtuigkaper dood geschoten 0p Cyprus is het weer eens onrustig Overlevende van My Lai achtergrond OVERLEG GROTE VIER OVER MIDDEN-OOSTEN MAAKT VOLGENS PARIJS VORDERINGEN mogelijk Soehartö naar I Nederland Anti-SS-betoging in Leuven Incident tussen El Salvador en Honduras DOOR STAATSRECHTERLIJKE HERVORMINGEN IN BOLIVIA Zeven vermisten na lawine in Noorwegen j Peking beschuldigt Moskou van schending afspraken ZATERDAG 10 JANUARI 1970 V Twee Nederlanders in België veroordeeld tot drie jaar Makarios lil Te onzinnig Keuriggedrag ,Dario" PARIJS (AFP) Tussen de re gering van Libië en de Franse Das- saultfabrieken is, met goedkeuring van het Franse ministerie van Defen sie, een overeenkomst gesloten voor de levering van Mirage-straaljagers, zo is gisteren van bevoegde zijde ver nomen. Dassault zal Libië een vijftig tal van deze toestellen verkopen. De levering beslaat een lange periode, maar nog in 1971 ontvangt Libië een vijftiental Mirages. Het contract be vat een clausule waarin wordt be paald, dat de toestellen niet aan der de landen mogen worden doorge leverd. De onderhandelingen waren half de cember begonnen. Het contract is deze week gesloten met een Libische missie, die dinsdag naar Parijs was gekomen. In bevoegde Franse kringen wordt er de na druk op gelegd, dat de levering over een zodanig lange periode is verspreid, dat zij het fundamentele doel van de Franse politiek, het streven naar een vreedzame regeling voor het Midden-Oosten, door middel van het viermogendhedenoverleg, i niet in gevaar brengt. Dit overleg, aldus genoemde kringen, geeft voortgang te zien. De vier hebben over essentiële punten overeenstemming JgftlZulpDt bereikt. Op de volgende bijeenkomst, die 1 is vastgesteld op 13 januari, zal Frank rijk om opstelling van een catalogus met de punten van overeenstemming verzoe ken. 5. De vier grote mogendheden zijn het eens over het recht op de vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal en de Straat van Tiran. 6. De status van Jeruzalem moet die van een internationale stad worden met be houd van het Israëlische karakter. Deze punten zijn: 1. De Sovjet-Unie erkent, dat de landen van het Midden-Oosten, met inbegrip van Israel, het recht op een zelfstandig bestaan hebben binnen veilige en er kende grenzen. 1 2. De Sovjet-Unie geeft toe, dat de eva cuatie van de bezette gebieden door Israel slechts door middel van een vre desregeling tot stand kan komen. 3. De Verenigde Staten geven toe, dat ontruiming van deze gebieden noodza kelijk is. 4. De troepen van de Verenigde Naties, die de Israëlische strijdkrachten in de bezette gebieden zouden vervangen, mogen deze gebieden niet eerder ont ruimen dan nadat daarover in de Vei ligheidsraad en vooral tussen de vier permanente leden overeenstemming is bereikt. Wat het probleem van de Palestijnse vluchtelingen betreft, zou men willen terugvallen op een vroegere V.N.-reso- lutie. die de Palestijnen de keus laat tussen hun huidige verblijfplaats en terugkeer naar Israel. De Amerikanen zijn van mening dat het aantal Palestijnen, dat tot dit laatste besluit, beperkt moet blijven en dat deze terugkeer over een lange periode moet worden verdeeld. De Russen zijn het daarmee niet eens. Een akkoord tussen de vier, zo wordt in bevoegde kringen verklaard, zou de on derhandelaar van de Verenigde Naties, Jarring, in staat stellen zijn taak van het tot elkaar brengen van de Israëlische en de Arabische standpunten te hervatten Israëlische functionarissen hebben als hun mening te kennen gegeven dat Libië zelf geen grote wapenleveranties nodig heeft. „Maar Egypte staat achter deze on derhandelingen en de wapens zullen hun weg naar Egypte wel vinden". Deze mening wordt gedeeld door het Engelstalige blad „Jerusalem Post", dat schrijft dat Libië een goed te pas komende dekmantel verschaft, waardoor de Franse regering zonder gezichtsverlies wapens kn verkopen naar het Midden-Oosten. „Frankrijk kan hierdoor geld krijgen voor wapens die Nasser zelf niet kan betalen aldus dit blad. Zes bemanningsleden van het gister nacht gekaapte vliegtuig van de TWA gaven gisteravond op het vliegveld Orly bij Parijs een persconferentie. WASHINGTON (AFP). Elk mens bezit vanaf zijn geboorte de stoffen om kanker te krijgen. Deze stof is verwant aan een bepaald virustype dat bij het me rendeel van de mensen niet actief is door de werking van andere genetische ele-1 j T>* o'ffolrc menten. De kanker openbaart zich slechts |jj £313.11 3 o II ulvS als dit automatische mechanisme faalt als gevolg van genetische afwijkingen of door LQf.can/\r»prqtiP5 invloeden van buitenaf zoals door de stra- 11C1 ovllvl jJLl £x ling van bepaalde chemische produkten. I Deze nieuwe theorie over het ontstaan I van kanker werd donderdag toegelicht door dr. Robert Huebner, een viroloog die verbonden is aan het nationale kankerin stituut van Bethesda, Maryland. Dit ontkoppelingsmechanisme is waar genomen bij muizen, kippen en katten, al- I dus dr. Huebner. Hij verklaarde dat voor de eerste keer in de virologie er inzicht is in het kankerprobleem. Wanneer men tot de conclusie komt dat de betrokken virus- sen in verband staan met tumors bij de mens, kan men een behandeling ontwik- kelen die de virussen bestrijdt, waarbij zelfs een vaccin zou kunnen worden ge- bruikt. „De ontkoppeling die tot kanker leidt is een natuurlijk biologisch gebeu- I ren", aldus dr. Huebner. DJAKART (ANP) President Soeharto van Indonesië gaat officiële bezoeken bren- gen aan de Verenigde Staten, Canada en verscheidene Europese landen, zo wordt officieel in Djakarta meegedeeld. Data zijn nog niet vastgesteld. Van de Europese landen bezoekt hij Frankrijk, Nederland, West-Duitsland, België en Zuid-Slavië. DEN HAAG. De Biafraanse neuro- chirurg dr. Moses Ilo hoopt over enkele maanden in Biafra hersenoperaties te kunnen gaan verrichten. Hij heeft daar voor nu al de medewerking gekregen van het Nederlandse en het Engelse Rode Kruis, terwijl hij voor steun nog een be zoek zal brengen aan het Noorse Rode Kruis. Er bevinden zich in Biafra een paar honderd patiënten (ook kinderen), voor wie een dergelijke operatie noodza kelijk wordt geacht. Velen hebben ten gevolge van schotwonden beschadigingen aan de hersenen opgelopen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft dr. Ilo de afgelopen dagen geholpen aan een groot aantal uitrustingsstukken. Mede dank zij bijdragen van de Nederlandse instrumentenhandel heeft het Rode Kruis kunnen zorgen voor een afdeling röntge nologie, medicijnen, verband en appara ten (waaronder naaimachines, schrijf machines en kappersartikelen), waarmee patiënten aan hun revalidatie zullen kun nen werken. Tot de uitrusting van de operatiekamer behoren o.a. een operatie tafel, lampen, instrumentensets, weeg machines en de kleding voor het chirur gisch team. BRUSSEL, (ANP) In de Belgische universiteitsstad Leuven is gisteravond betoogd tegen een vergadering van Bel gische oud-SS'ers, die 's avonds gehou den zou worden, doch die na protesten van joodse en verzetorganisaties was af gelast. Circa 250 mensen namen deel aan een protestmars, waarbij bloemen werden gelegd op het monument voor de geval lenen op het Martelarenplein. De politie greep in toen eieren werden gegooid te gen de gevel van het pand, waar de voormalige SS'ers zouden hebben verga derd. Toen daarop ook stenen werden ge hanteerd, waarbij ruiten sneuvelden, werd de rijkswacht te hulp geroepen. Verscheidene betogers zijn daarbij aan gehouden. TEGUCIGALPA, (AFP) Salvado- reense troepen hebben gisteren een mortier-aanval uitgevoerd op een kleine kliniek in het Hondurese departement „Valle". De eerste berichten die in Te gucigalpa binnengekomen zijn maken geen melding van slachtoffers. De regering van Honduras heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten op de hoogte gesteld van het incident, dat wordt omschreven als ,,een nieuwe pro vocatie van El Salvador tegen Hondu ras LA PAZ (AFP). De kansen op vrij lating voor de Bolivia gevangen gehou den Franse schrijver Regis Debray en de Argentijnse schilder Ciro Bustos lij ken volgens waarnemers iets te zijn ge stegen nu de Boliviaanse president, Al fredo Ovando, woensdag heeft toegegeven dat er in zijn land politieke gevangenen zijn. De Boliviaanse regering had zich er eind verleden jaar op beroepen „dat er in Bolivia geen politieke gevangenen be staan" bij haar weigering met Kerstmis een amnestie voor politieke gevangenen af te kondigen. Regis Debray en Ciro Bustos zijn door officiële woordvoerders steeds betiteld als „misdadigers volgens het normaal geldende recht". President Ovando heeft er dan ook op gewezen dat er in zijn land alleen poli- BRUSSEL. Twee inwoners van Heer len zijn vrijdag door de rechtbank van Turnhout bij verstek veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zij waren beschuldigd van inbraak, vo rig jaar april, in het gebouw van een zie kenfonds in Grobbendonk en in Oevel. In j totaal zouden zij ruim 9.000 gulden heb ben buitgemaakt. tieke gevangenen zijn die zijn veroordeeld wegens overtreding van de voor ieder gel dende rechtsregels. Hij zei de tegenstrij digheid, dat politieke en gewone gevange nen met elkaar werden verward, te zul len bestuderen. In het kader van de staatsrechtelijke rvormingen die in Bolivia worden voor bereid, heeft de minister van het plan, José Orti Mercado, woensdag aangekon digd dat er een eerste minister zal ko men, belast met de coördinatie van het werk van de interministeriële commis sies en de leiding van landbouwzaken. De minister zei dat hierdoor geen tweehoof dige uitvoerende macht zal ontstaan, maar dat de premier en de president wel nauw zullen samenwerken. Het doel van de reorganisatie is vol gens Mercado het bevorderen „van de ontwikkeling door een rationele decentra lisatie". Er zullen twee soorten ministe ries in het leven worden geroepen: de l eerste categorie zal alle staatszaken zoals de financiering en het opstellen van plannen moeten coördineren en de andere categorie zal zich met bepaalde sectoren als binnenlandse zaken, defensie, onderwijs enz. moeten bezighouden. De „tweede soort" moet de richtlijnen van de eerste uitvoeren. Het twaalfjarige meisje Vo Thi Lien is van de weinige overlevenden van het rampzalige dorp My Lai in Zuid- Vietnam dat op 16 maart 1968 door Amerikaanse soldaten werd uitge moord. Vo Thi Lien werd onlangs gefotografeerd in de Noordvietna- mese ambassade in Moskou. PANAMA (AFP). Een man, die de gezagvoerder van een Panamees vliegtuig wilde dwingen naar Cuba te vliegen, is gisteren door militairen doodgeschoten, toen het toestel een tussenlanding maakte op het vliegveld van de plaats David, in Panama. Het vliegtuig, een DC-3, maakte een binnenlandse lijnvlucht tussen Changmo- la en David, toen een gewapende man de cockpit binnenkwam en de piloot onder bedreiging met een vuurwapen gelastte koers naar Cuba te zetten. Omdat het toestel niet voldoende brandstof oad. landde het in David om te tanken. De commandant van de nationale garde wil de de DC-3 echter niet laten vertrekken. Er ontstond een vuurgevecht tussen de militairen en de vliegtuigkaper, waarbij deze dodelijk werd getroffen. Een andere j passagier liep een schotwond op. OSLO (Reuter). In het zuidwesten van Noorwegen, bij de elektriciteitscen trale Maurangerfallene, heeft zich giste ren een lawine voorgedaan. Zeven tunnel arbeiders bij de centrale, boven de Mau- ranger fjord, die buiten een tunnel op 1.000 meter hoogte aan het werk waren, worden vermist. Reddingshefschroefvlieg- tuigen kunnen wegens de hevige sneeuw stormen niet opstijgen. De lawine werd ontdekt door vier arbeiders die in de tunnel bezig waren en naar de uitgang liepen om frisse lucht te krijgen. Een werkkeet en de zeven arbeiders bleken te zijn verdwenen. (Van onze correspondent) ISTANBOELOp Cyprus is het weer eens onrustig. De laatste tijd richten zich de bomaanslagen op objekten rond de Britse bases bij Li massol, de tweede stad op het eiland. Deze bases zijn zonder veel moei lijkheden blijven funktioneren na de onafhankelijkheidsverklaring van 1960. De bomaanslagen zijn begonnen op het moment dat Groot-Brrttan- nië zich uitsprak voor uitstoting van Griekenland uit de Raad van Euro pa. Er is weinig twijfel aan dat de bedrijvers dezelfde zijn die al het hele jaar door actief zijn geweest met aanslagen op min of meer „linkse Grieks-Cyprioten die zich hebben laten inschakelen in het mechanisme van de onafhankelijke staat. De illegale organisatie die hier aan het werk is heet „Nationaal Front" en staat nog steeds op de bres voor „Enosis"-aansluiting bij Griekenland. CYPRUS timassol Het is niet bekend in hoeverre deze extremisten, die al verscheidene slachtoffers hebben gemaakt, de steun hebben van de Atheense kolonels aan zij het bestuur over het eiland wensen over te dragen. De kolonels willen op het ogenblik zeker geen op leving van het conflict met Turkije, maar schijnen aan de andere kant wél te voelen voor een poging, de anti- Engelse gevoelens die in de jaren '50 heersten weer aan te wakkeren, na wat er in Parijs is gebeurd. Publikaties over Engelse wandaden op Cyprus zijn al verschenen. Voorts zal op 15 januari in Griekenland fees telijk het feit worden herdacht, dat het dan twintig jaar geleden is dat het referendum op Cyprus werd gehouden, waarbij de overgrote meerderheid van de Grieks-Cyprische bevolking zich uitsprak voor Enosis. HET REFERENDUM was een offici euze aangelegenheid, door de kerk ge organiseerd. Het Britse bestuur stond er geheel buiten. Voornaamste instiga tor was aartsbisschop Makarios II, de toen tachtigjarige voorganger van de nu nog aan het bewind zijnde Maka rios III. Deze laatste was toen bisschop van Kythion en deed van harte aan de organisatie van het referendum mee. Uit het feit dat 96 percent van alle „kiesgerechtigden" hun stem vóór Eno sis uitbracht, moest blijken dat ook de meeste communisten op het eiland zich uitspraken vóór aansluiting bij het land dat door hen voor „semi-fascis- tisch" werd uitgekregen en waar de communistische partij het was vlak na de burgeroorlog juist buiten de wet was gesteld. Parallellen met de huidige situatie liggen voor de hand maar ook ver schillen Griekenland is nu wel wat meer dan alleen „semi"-fascistisch. en het is uitgesloten dat nu, na tien jaar onafhankelijkehi'i, nog een meerder heid van de Grieks-Cyprioten werke lijk warm loopt vóór Enosis. Tegelijkertijd echter is het nog steeds een „geladen" woord dat men niet mag afvallen, en zeker Makarios zelf kan zich moeilijk tegen datgene verklaren waar hij vijftien tot tien jaar geleden zo openlijk voor gestre den heeft, ook al heeft hij zich intus sen zelf in „linkse" richting bewogen. Hij zoekt de oplossing in de stilte. Zo werd onlangs een pro-Enosis- passage uit een '•ede van de minister van Binnenlandse Zaken uit de radio weggelaten. De minister heeft uit pro test zijn ontslag aangeboden, zodat in dit geval de „stilte" niet gehandhaafd bleef. Wat de viering van het referen dum betreft, het schijnt dat Makarios dan juist op reis zal zijn langs allerlei hoofdsteden in Afrika (een reis overi gens, die wel in Athene zal uitmon den). nu juist zou willen vermijden. En dat, terwijl de Turkse delegatie zich nu juist zo „keurig" tegenover Athene heeft gedragen in de Raad van Europa. Engeland van zijn kant heeft rede nen tot bezorgdheid, omdat de bases op Cyprus na het vertrek uit Libië van toenemende betekenis zijn gewor den. Zij werden de laatste tijd steeds uitgebreid. Op Akrotiri. in de buurt waarvan de meeste aanslagen zijn ge pleegd, zijn nu ook twee escadrons nucleaire bommenwerpers type „Vul can" gelokaliseerd, alsmede „Thunder- birk"-raketten. Niet ver van Limassol willen de Engelsen een basis bouwen voor nucleaire onderzeeboten. OF DEZE „ontwijkingen" afdoende zijn? De Enosis-opjutters hopen onge twijfeld, het anti-Britse klimaat van vijftien jaar geleden weer terug te brengen door herpublikatie van de werkelijk ongelooflijke blunders en bruutheden die het Engelse bestuur van die jaren heeft uitgehaald. En zij putten waarschijnlijk moed uit de ge dachte, dat de grote Eoka-beweging waar het volk wè] achterstond in 1955 ook met een serie bomaanslagen begon. De Atheense junta staat echter voor het probleem, dat bij oprakeling van de hele Enosis-ideulogie waaraan zij al begonnen is ook Turkije niet onverschillig zal blijven, iets wat zij van GEZEGD MOET worden, dat de pu blieke opinie op het eiland tot nu toe tamelijk lauw is gebleven. Een grote, door links georganiseerde demonstra tie tegen de Engelse invloed werd eer der in dit jaar een grote mislukking en er is geen r»*den, waarom de Cy prioten zich door rechts wèl op sleep touw zouden laten nemen. Alle Cyprioten weten trouwens: de bases brengen jaarlijks ruim 200 mil joen gulden in het laatje. Bij een „Li bische" ontwikkeling zou de Cyprische economie in eerste instantie aardig ontwricht raken. Maar ook zonder dat zij de bevol king meekrijgen, kunnen bommen be hoorlijk schade doen. Veel steunpun ten in de Middellandse Zee heeft En geland niet meer Hier in Turkse bracht het grootste dagblad .Hurriyet' dezer dagen berichten, dat Londen bij Ankara heeft aangeklopt om facilitei ten voor trainingsbases. Een Engelse woordvoerder noemde een en ander „te onzinnig om commentaar op t.e leveren" Een Turkse noemde het „ver de waarheid". MIWWMM vas aartsbisschop Makarios 11, ae zen Kan zien uiueuij». - De laatste Boliviaanse medestrijder van Che Guevara is op 31 december j.l bij een vuurgevecht met de politie te La Paz om het leven gekomen, zo heeft het „nationaal bevrijdingsleger" in een don derdag verspreid communiqué erkend. De man, die onder de naam Arthuro Alva- rado Duran deel uitmaakte van de groep die op 31 december de nationale brouwe rij te La Paz aanviel, was in werkelijk heid „Dario", een voormalige mijnwer ker en „legendarische guerrillastrijder die heeft gevochten aan de zijde van Che" aldus het communiqué. Van de mede strijders van Che Guevara in het gebied van Nancahuaza zijn nu alleen nog drie Cubanen in leven en op vrije voeten. HONGKONG (Reuter) China zou I de Sovjet-Unie hebben beschuldigd van schending van een afspraak tot weder zijdse terugtrekking van 'roepen langs de Chinees-Russische grens. Dit bericht het in Hongkong verschijnende pro-eom- munistische dagblad Ta Kung Pao. Volgens de extra-editie van het blad I zijn de grensbesprekingen in Peking daardoor vruchteloos geworden. De af spraak, die in september tussen de Chi- i nese premier Tsjoe En Lai en zijn Rus- siche collega Alexei Kosygin werd over eengekomen, zou inhouden dat eerst overeenstemming moest worden bereikt over handhaving van de status quo langs de grens. Gewapende botsingen zouden vermeden moeten worden en beide lan den zouden hun troepen uit de betwiste grensgebieden moeten terugtrekken. Daarna zouden beide partijen een volle- I dige regeling van de grensgeschillen kunnen uitwerken, zonder de druk van nieuwe grensconflicten. De Sovjet-Unie, aldus Ta Kung Pao, heeft echter in strijd met deze afspraak geweigerd zijn grens troepen enige beperking op te leggen tijdens de periode van de onderhandelin- gen. Het blad voegde er aan toe dat China I op het standpunt staat dat een ideologi sche strijd tussen beide landen de nor- I malisatie van de betrekkingen tussen I beide landen niet hoeft te verhinderen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3