OUDERS NU OOK IN ACTIE Burgemeester deed beroep op bezetters; politie bleef weg Beverwijkers uitgenodigd om te komen discussiëren USOOP roept op tot hardere actie Publiek dwong Leidse studenten toegift af Gouden zetter bij Vermande ÜERWSINGSNIEUWS HIT DE 5 !M0ND Cabaretvakwerk in Micro-Theater Verpleegsters RKZ| drie maanden met vakantie Halve eeuw tussen de letters wn j i L <Up f iC;'4 -V ZATERDAG 10 JANUARI 1970 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In een nerveuze sfeer is de tweede dag van de school- bezetting verlopen. Het werd een dag vol spanning nadat het bestuur van de Katholieke Pedagogische Academie aan de burgemeester als hoofd van de politie had verzocht in te grijpen. Gisteravond waren er echter nog geen maatregelen genomen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft zich vrijdag middag onder de bezetters gewaagd om hen in te lichten en hen te vragen het gebouw eigener beweging te verlaten. Zijn optreden sorteerde echter geen effect, integendeel, men trachtte een discussie over democratie uit te lokken. PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING Velsen-lJ muiden V elsen-N oord Heemskerk NV v *VC*X: N jtf-v tf* Het was een dag van druk beraad bij het schoolbestuur, het gemeentebestuur en de bezette studenten van de Alter natieve Pedagogische Academie, waar voor door alle partijen bij diverse instan ties advies is gevraagd. Kon er voor het eerst van een daadwerkelijk optreden van het gemeentebestuur worden gespro ken, een geheel nieuw element in de kwestie is de actie van ouders, die gaan proberen contact te leggen met ouders van stakende studenten. Een groep van tien ouders onder leiding van de heer H. A. A. Tijsmans uit Heemskerk had zich al eerder over het probleem gebo gen, doch gaat nu werkelijk alle ouders benaderen. In een verklaring stellen zij zich achter de bezetters op. Zij noemen zich verontruste ouders en hebben het telefoonnummer van de heer Th. J. Smit in Krommenie als contactpunt. De stu denten hebben gisteravond in Beverwijk een circulaire verspreid, waarin de inwo ners worden opgeroepen zelf te komen kijken en praten. Het ziet er naar uit dat er dit weekend veel mensen op be zoek zullen komen, want vrijdagavond kwamen er al. Het volgende heeft zich, in het kort, gisteren afgespeeld. Het gemeentebestuur heeft zich uitvoerig beraden en de burge meester heeft overleg met de raadscom missie voor de openbare orde, waarvan hij voorzitter is. Om ongeveer half drie hebben twee leden van het bestuur een bezoek gebracht aan de studenten. Waar nemend voorzitter P. J. A. Huijsmans ZWOLLE. Op haar eerste congres dag in Zwolle heeft de Unie van Stude renden aan opleidings instituten voor On derwijzend Personeel (USOOP) zich tot gisteravond laat beziggehouden met de kwestie van de Pedagogische Acade mie in Beverwijk. Tenslotte werd een re solutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de schorsing en verwijdering van de betrokken studenten ongedaan te maken, om te voorkomen dat er andere repre saillemaatregelen zullen worden geno men en om zo spoedig mogelijk een nor male onderwijskundige situatie in Bever wijk te bewerkstelligen. De algemene ledenvergadering van de USOOP behoudt zich, aldus de resolutie, het recht voor om, indien het schoolbe stuur het thans ingenomen standpunt met verlaat en het schoolgebouw laat ontrui men tot een grootscheepse landelijke Pr°- testactie over te gaan. De resolutie werd aangenomen met 63 stemmen voor, 13 te gen en 5 blanco stemmen. en de heer G. Kok hebben een gestencild briefje uitgedeeld, waarin de studenten werd gesommeerd binnen het uur te ver trekken. De briefjes werden echter voor hun ogen verscheurd en zij kregen de snippers toegeworpen, terwijl luid strijd liederen werden gezongen. Aan de alter natieve docent W. Sprenger werd een brief overhandigd, die hij ongelezen ver scheurde. Toen een student later de stuk jes bij elkaar had gelegd, bleek dat de heer Sprenger „de toegang tot de school was ontzegd" omdat hij vier dagen zijn plicht als leraar niet had gedaan en van wege zijn optreden in het TV-program- ma „Goed leven" van de VARA. De maat regel was genomen in afwachting van een beslissing van het bestuur. In feite kondigt de brief de ontslagprocedure van de docent aan. Beide bestuursleden kre gen een smadelijke aftocht en van een gesprek was natuurlijk geen sprake. Toen er een uur verlopen was. waarin Ton Regtien de studenten instrueerde voor lijdelijk verzet tegen de politie en de meerderheid zich hiervoor uitsprak, was er nog niets gebeurd. Wel kwam de heer C. Berghuis, lid van de commis sie van openbare orde, aankondigen dat de burgemeester wilde spreken met de staf, en het noodbestuur. Daar wilde men echter niet van weten, omdat alles in plenaire vergaderingen pleegt te worden behandeld. De heer Berghuis bracht dit aan de heer Bruinsma over toen deze het gebouw binnenkwam, wat de burgemees ter zonder meer accepteerde. De burgemeester, die vergezeld werd door een lid van de commissie, de heer Jan de Weijer, en de heer P. van der Esch, secretaris van de commissie, hield een toespraak waarin hij zei dat hij niet gekomen was om zich met de zaak te bemoeien. Hij was als hoofd van de po litie alleen gevraagd in te grijpen, maar voordat hij dat deed voelde hij het als zijn menselijke plicht om te komen pra ten. Het werd allemaal wel rustig aan gehoord, zelfs het bewogen beroep om het gebouw te verlaten en eventueel elders de actie voort te zetten, maar later pro beerde met met de burgemeester een dis cussie uit te lokken, waarin hem zelfs werd voorgesteld om af te treden. Op ruiend geroep en handgeklap kwamen voornamelijk van niet-studenten, die voor een groot deel uit Amsterdam waren ge komen en in de bijeenkomst de meerder heid uimaakten. Het leek er op dat ze alleen maar waren gekomen voor de rel. De burgemeester verloor natuurlijk, in de ogen van de bezetters, het debat, waar in hij zich slechts formeel als burge meester opstelde. Belangrijk punt in de discussie was of het schoolbestuur wel het recht had om politie-optreden te vragen, omdat de be slissingsmacht in laatste instantie ligt bij de bisschop volgens de statuten. Uit de woorden van de burgemeester werd wel duidelijk dat de bisschop in de per soon van vicaris mgr. Stieger hiertoe mandaat heeft verleend. Diverse groeperingen raken steeds meer bij de zaak betrokken. Behalve de Ka tholieke Schoolraad IJmond, de ouders, de ASVA, de ESOOP (bond van kweek schoolstudenten), heeft zich daarbij ook gevoegd een groep „kritiese juridise stu denten" uit Amsterdam. Zij eisen onder meer het tegemoetkomen aan de eisen van de democratiserende studenten. De heer Beune uit Haarlem, bestuurslid van de Nationale Katholieke Oudervereniging zal vandaag een motie indienen op de algemene bestuursvergadering in Utrecht In de tekst van die motie wordt ernstig protest aangekondigd tegen de actie van het kweekschoolbestuur en wordt drin gend verzocht stappen te ondernemen om het conflict op te lossen of om af te tre den. Vandaag zal een groep deelnemers aan een gespreksgroep van Evangelie en In dustrie de burgemeester, de raadsleden, de bisschop en diverse instanties benade ren en stencils uitdelen in Beverwijk en bij Hoogovens, waaruit blijkt dat deze groep achter de actie staat. Vanmorgen is in een plenaire verga dering de houding van de buitenstaan ders, die aan de bezetting deelnemen, ten opzichte van de echte bezetters vast gelegd. Afgesproken werd dat zij zich van bijzondere acties onthouden, maar hun solidariteit wordt op prijs gesteld. Mochten er mensen bij zijn die moeilijk heden maken, dan zullen zij uit het ge bouw verwijderd worden. Hiermee leve ren de APA-studenten een positieve bij drage om van de bezetting niet een rel zonder meer te maken, waar het giste ren naarto edreigde te gaan. Intussen is een programma voor het weekend opgesteld. Vanavond komt The ater Terzijde een uitvoering geven en de Cinéclub komt een film draaien. Uitge ver Rob van Gennep komt een lezing houden. Er is een roulende groep stu denten in het leven geroepen, die de Be- verwijkse burgers zal ontvangen die op bezoek komen om hen in te lichten over de achtergronden van de actie. Ton Regtien bereidde de bezetters gistermiddag voor op het plegen van lijdelijk verzet indien de politie zou worden ingeschakeld. BEVERWIJK. Vrijdagavond bracht het Leidse cabaretduo Peter de Jong-Do- nald ten Hooven de meer dan gevulde zaal van het Micro-Theater in Beverwijk tot laaiend enthousiasme. Het publiek onthaalde de Leidse grappenmakers te recht op een warm applaus en dwong vastberaden een toegift af. Peter de Jong is de conférencier van I het tweetal. Hij praat en beweegt bijzon der gemakkelijk en heeft een prettige losse stijl. Dat leidt tot een optreden dat al bij het eerste nummer vertrouwen wekt. Zijn teksten zijn origineel en vin dingrijk en zonodig improviseert hij a la seconde. Het is niet doenlijk alle nummers hier op te dreunen maar cabaretwerk van de bovenste plank was zijn „Berend Botje" en het beginnummer waarin Peter de Jong aankondigt wat er allemaal niet 1 gaat komen. Eveneens van professionele aanpak ge I tuigt de „auditie voor de platenmaat schappij", waarin enkele bezoekers tot jury worden gebombardeerd. Zwakke momenten heb ik bij het af wisselend optreden van deze jonge caba retiers, die bij het studentencabaretfes- I tival „Camaretten" in Delft in 1969 sa men met de groep RVS uit Rotterdam de eerste prijs verdienden, niet ontdekt. Die waren er wel bij de groep die voor de pauze optrad. Volgens plan zou eer dergenoemde Rotterdamse Vrouwelijke Studentenvereniging RVS het Beverwijk- De grote gebeurtenis was vrijdag het bezoek van de burgemeester aan de bezettende studenten. Van links naar rechts studentenleider Jan Dob ber, de heer Van der Esch, burge meester Bruinsma en raadslid De Weijer. se publiek komen vermaken, doch het griepspook verhinderde dat. Hun optre den is nu uitgesteld tot 27 februari, dat nu gelijk zal vallen met dat van Elly Nieman, Rikkert Zuiderveld en Job Pan- nekoek. Als vervanger kwam vrijdagavond het cabaretgezelschap „Toets", bestaande uit leerlingen van de Pedagogische Aca demie uit Assen. Vier man en één vrouw sterk, zorgden ze voor een vrolijk, maar pretentieloos uurtje vóór de pauze. Geen al te sterke teksten doordat er veel oude tot clichés geworden onderwerpen wa ren gekozen. Toch heb ik aan enkele nummers als „Voorlichting", „De jong" (een persiflage op de minister-president) en „honden wc" wel plezier beleefd. Het publiek beloonde met een mild applaus. Ko van Leeuwen. ADVERTENTIE AANSPREKER J. MEIJER Eazantenlaar 3, tel 14576 IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land De bijeenkomst, die door ruim 100 af gevaardigden van 41 scholen werd bijge woond, kreeg omstreeks het middaguur een chaotisch karakter toen bekend werd gemaakt dat het bestuur van de Bever- wijkse school de politie formeel had ver zocht de bezetters te verwijderen. Of de staking op de Pedagogische Aca demie in Deventer maandag zal worden voortgezet is nog onzeker. Directeur JD. Brinksma, die 's morgens nog had ge zegd dat de stakende leerlingen van de examens zouden worden uitgesloten, zeg de later toe de verlangens van de leer lingen te zullen bestuderen. In het week einde zullen de leerlingen bespreken of volgende week lessen worden gevolgd of I dat wordt gestaakt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In overleg met het personeel is in het Rode Kruis Zieken huis een regeling getroffen, waardoor verpleegsters drie maanden per jaar met vakantie kunnen gaan door meer uren per week te werken. Zij kunnen hun va kantie zelfs opsparen, zodat zij na vijf jaar een heel jaar weg kunnen. Het vrijwel unieke initiatief geldt al leen voor de gediplomeerde verpleegsters. Als tegenprestatie vraagt het ziekenhuis de verpleegsters 48 uur per week te wer ken in plaats van de gebruikelijke 43)1 uur. Zo mogelijk krijgt men een vroege dienst vóór en een late dienst na de vrije dag. Verwacht wordt dat voor de regeling grote belangstelling bestaat. Voor de patiënt heeft de regeling een belangrijk voordeel. Door de langere werktijd wisselen de diensten minder fre quent, zodat dezelfde verpleegster veel langer voor dezelfde patiënt kan zorgen Daarnaast hoopt het ziekenhuis met het nieuwe systeem het probleem van een juiste personeelsbezetting te kunnen op lossen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Bij Vermande Zonen NV aan de Ir. J. Dirksstraat 8 in oud- IJmuiden herdenkt machinezetter J. Zwart op 20 januari aanstaande het feit dat hij vijftig jaren geleden zijn loopbaan als handzetter begon. Dat was in druk- kerij Sinjewel aan het befaamde thans BeVerWilk vcrHwpnpn WillemsDlein. het hart van I ZATERDAG 10 JANUARI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 20.45-22 u. VZV-polotraining heren en jongens-jeugdteam of polowedstrijden. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19.30-22.30 u. microkorfbalcompetitie CKB. ZONDAG 11 JANUARI Velserbad, Briniostraat, open van 10.30 tot 12, 13.15 tot 14.45 en 15 tot 16.30 uur, voor gemengd zwemmen. MAANDAG 12 JANUARI De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplant- soen, 19.30 tot 20.45 u.; bibliotheek en voorlichtingscentrum van de Nederland se Vereniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wüs- telaan (gebouw Spaarnberg) Santpoort- Noord: 14.30 tot 17.30 en 19-21.30 u. Fi liaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19-21 uur; Uitleenpost IJmui den, Venusstraat 15 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; r.k. bibliotheek, filiaal Velsen- Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Vriendschap en toneelvereniging KDO. Sociëteit 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., ïei'Sd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 440 volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmen- tierstraat 2: jeugd 15.30-17.30 u. De heer J. Zwart achter de zetmachine. verdwenen Willemsplein, het hart van het oude IJmuiden. Daar werd de toen- dertijd twee maal per week verschijnen de IJmuider Courant destijds geheel met de hand gezet. IJmuiden beschikte toen nog over een vloot van zo'n 250 stoom trawlers en de heer Zwart herinnert zich dat de besommingen van al die schepen uitvoerig werden vermeld in deze krant, waarin allerlei berichten over de visserij de meeste plaats innamen. Later ging het blad driemaal per week verschijnen en in het begin van de twintiger jaren werd de eerste zetmachine in gebruik genomen. De leerling-handzetter Zwart werd toen machinezetter en van die om mezwaai heeft hij nooit spijt gehad. In de crisisjaren ging het slecht met de IJ muider Courant, die de concurrentie met het Dagblad voor IJmuiden maar moei lijk vol kon houden. Men had het nog even geprobeerd met een deode editie per week op de maandag vanwege het sportnieuws, maar na enig tijd ver scheen alleen nog het dagblad als IJmui- Ier Courant. De drukkerij Sinjewel is op gegaan in het Vermande-concern, toen iog een bedrijf met een bescheiden om- ang. Hoewel er in die moeilijke jaren oor de tweede wereldoorlog machinezet- ^rs moesten worden ontslagen bleef de eer Zwart gehandhaafd. In 1942 moest nt bedrijf evacueren naar Haarlem aar na de oorlog vestigde het zich op- euw in IJmuiden om een ti.id van grot' doei tegemoet te gaan. De heer Zwart 'ie vorig jaar zijn 65-ste ve aardag vier de zit er nog steeds achter de zetmachine Evenwel niet lang meer, want ook aan zijn loopbaan komt binnenkort een einde, zij het pas na een halve eeuw. ZATERDAG 10 JANUARI Café Sport, Kerkstraat. Tot 18 u. schaaksociëteit door schaakclub Weenink. Sociëteit 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. speciaal programma voor de jeugd. De Slof, Raamveld 2. 19 u. sociëteit. De Uitwijk, Arendsweg 70. 20 u. Bieb- bieb-sociëteit. De Kelder, Hilbersplein, 20 u. disco- Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. 15.30- 17.30 u. zwem- en waterpolotraining. ZONDAG 11 JANUARI De Slof, Raamveld 2. 14 u. George Ba ker-selection. De Uitwijk, Arendweg 70. 20 u. Bieb- bieb-sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-10.15 en 11.45-12 u. MAANDAG 12 JANUARI Statenhuis, Velserweg 12. 14 u. cursus beweging. Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wes terhoutplein 5a. 14 u. handwerken. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104, 20-22 u. handwerken. Huize Scheybeeck, Velserweg 2. 19.30 21.30 u. spreekuur Beverwij kse Sportraad Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 petitie Beverwijkse Harmoniekapel. Het Groene Huis, Raamveld. 16-17.30 ■ongensclubs (10-11 jaar), 16.15-17.15 ballet (meisjes 7-9 jaar). 16.30-19 u. kook ■ursus (meisjes en jongens vanaf 12 jaai 7.15-18.15 u. ballet (meises 10-13 jaar 9 30-20.30 u. modern ballet (jongens van af 14 jaar). De Slof, Raamveld 2. 13-17 u. bejaar densoos, 20-22 u. repetitie koor Zang en 20-23 ZATERDAG 10 JANUARI De Meerpaal, Banjaertstraat 13. u. disco-avond (vanaf 15 jaar). ZONDAG 11 JANUARI De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 10.30- 11.45 u. kindercrèche, 11-13 en 14.30-17 u. jeugdkaffee (vanaf 13 jaar). MAANDAG 12 JANUARI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend van 14-17 en 19- 21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-21 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 16.15 -17.15 u. kinderclubs (2-7 jaar), 19-20 u. muziek- en gitaarlessen (beginners), 21.15 -22.15 u. muziekles (gevorderden), 18.30- 19.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar) en cuesus fijne keuken. ZATERDAG 10 JANUARI De Lichtboei, Maasstraat 5, 19.30 u. film „De kanonnen van Navarone" voor sociëteit Move In. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 19.30-23 u. dansen voor verloofde en gehuwde paren, zaterdag zondag en maandag Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. leden vergadering amateurtuindersvereniging Tot Ieders Genoegen. ZONDAG 11 JANUARI Parkeerterrein, Rijksstraatweg 219. 8 u. conditietraining. De Lichtboei, Maasstraat 5. 14 u. open disco. De Schuilhoek, W. van Velsenstraat. 14 u. disco-bar. MAANDAG 12 JANUARI De Zevensprong, Const. Huijgensstraat 20-22.15 u. repetitie gemengd koor Heems- Herv. Kapel, Const. Huijgensstraat 19.30 u. repetitie koor Stem des Volks. De Lichtboei, Maasstraat 5. 16-17 u. meisjes- en jongensclubs (6-7 jaar), 18.30- 19.45 u. naailessen (meisjes vanaf i3 aar), 18.45-19.45 u. jongensclubs (10-12 aar), 19-20.30 u. toneelclub 'jongeren •anaf 15 jaar), 20-22 u. boetseren en pot- mbakken, 20.30-22.30 u. ♦oneelgroep Wees 'ns 'n ander". De Vrijburcht, Vrij bui aan. 20 u. le ng NCVB. 20 u. vervolgcursus EHBO vereniging PIM. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 19-21 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5