Ministerraad vergaderde over Biafra 3dagen gratis reizen M.O.-studenten hadden pasklare Kamermotie Mr. Hiltermann herroept beschuldiging anti-semitisme Bejaarde jaagt overvallers op de vlucht Illegaal zenden vooral in noorden van het land Critiek op nieuw echtscheidingsrecht Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? voordelig uit met NS Voor twee politici onaanvaardbaar Deze maand nieuw weekblad „Expres" O bligatielening voor Israel Hof noopt mij tot spreken ^Ö1]B5F 2601 14 JONGEREN ADVIESCENTRUM VOOR AMSTERDAM Vriendelijke groet met messteek beantwoord Inbreker diood door schot uit eigen pistool ONDERZOEK DRS. ALLERSMA MEMORIE MODERNER DAN WET Doden bij botsingen door de gladheid Statenverkiezingen MAANDAG 12 JANUARI 1970 Reken- en Telmachines WÏMMBê tel. Schoterweg 5 en 7 m Bij arrestatie Misdrijf Wetsvoorstel Kantoormach ines TEL. 26 01 14 Schoterweg 5 en 7 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De ministerraad heeft vanmorgen vergaderd over de huidige tragische situatie in Nigeria/Biafra. De minister van Buitenlandse Zaken heeft verslag gedaan van zijn bespreking op 9 januari met zijn Britse ambtgenoot en van de door hem op de 11e gedane stap pen en gelegde contacten, met name met de Franse regering. Op de regering van Kameroen wordt, aldus het kabinet, een beroep gedaan eventuele vluchtelingen uit Biafra asyl te verlenen. Nederland zal bijdragen in de verzorging dezer vluchtelingen. Te Lagos zijn stappen ondernomen om zo snel mogelijk de voedselvoorziening der getroffen bevolking op gang te bren gen en alle verdere maatregelen te ne men om de bescherming der bevolking zeker te stellen. Contacten met de secretaris-generaal der Verenigde Naties en met de regering van Nigeria worden gelegd, teneinde te bereiken dat het aantal buitenlandse waarnemers in het oorlogsgebied wordt uitgebreid. Getracht zal voorts worden de voedsel- vluchten van de Joint Church Aid weer mogelijk te maken. Minister Udink (Ont wikkelingshulp) is in overleg getreden met de Nederlandse kerkelijke organisa ties van de Joint Church Aid en van het Roode Kruis om tot een intensivering van de hulpverlening in geld en voedsel te komen. De regering heeft daartoe een bedrag van 3 miloen ter beschikking gesteld, aldus het communiqué. ADVERTENTIE A13 speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Jaarkaart: prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-, 3-Maandskaart: prijs f20.- p.p. - echtpaar f30.- (Van onze correspondent) TILBURG De actievoerende m.o.- studenten in Tilburg zijn zaterdag niet in hun opizet geslaagd om aan de politici die hebben deelgenomen aan het openbare debat, een pasklare motie mee te geven naar Den Haag. „U gaat zo op mijn stoel zitten. Dit is voor mij onaanvaardbaar", zei dr. J. ter Woorst, (K.V.P.), die zijn handtekening aan deze motie weigerde, Ook dr. J. Tans (P.v.d.A.), tevens voor zitter van de Vaste Onderwijscommissie in de Tweede Kamer, weigerde dat. Twee eisen in de motie waren namelijk niet haalbaar, verklaarde hij. Dr. Tans zegde wel toe de kwestie van de m.o.-opleidingen in de Vaste Commis sie van Onderwijs in de Tweede Kamer te brengen. De motie, die voor deze twee oolitici, onaanvaardbaar was (de heren B. van der Lek(P.S.P.), M. Bakker (C.P.N.) en dr. C. Lafeber (P.P.R.) ondertekenden haar wel), omvatte de volgende vier eisen: De examens worden afgenomen aan de (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Op 31 januari zal in Nederland het nieuwe weekblad „Ex, pres" verschijnen. Hoofdredacteur er van is Leo Uittenbogaard, voormalig hoofdredacteur van Wereldkroniek. De heer Uittenbogaard zei ons sinds zijn con flict met de directie enkele jaren geleden (en zijn daarbij genomen ontslag) het plan te hebben gehad een eigen blad uit te geven. De uitgave wordt mogelijk ge maakt door enige particulieren. De heer Uittenbogaard meent dat er ruimte voor een nieuw weekblad is daar volgens hem de huidige zijn voorbehou den aan de „intelligentsia" en hij een po pulair blad wil, dat „hete hangijzers" aanpakt. Het eerste nummer zal 16 pagi na's tellen. Uitgever is de N.V. Uitgevers maatschappij Expres. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Honderd dagen voor Israël". Dat is het motto van de actie, die vanaf heden op initiatief van Amsterdam is begonnen met als doel de plaatsing van de Ontwikkelingslening van de Staat Is raël. Er zijn twee soorten obligaties uitge geven van Israëls vierde ontwikkelings lening, te weten vijftienjarige coupon obligaties (rente 4 percent per jaar) en twaalfjarige spaar-obligaties. De uitgifte van de obligaties vindt plaats tegen de koers van 100 pet. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot alle banken en commissionairs in effecten en tot het bureau van de actie, State of Israels Bonds in Amsterdam. HILVERSUM Mr. G. B. J. Hiltermann heeft zondagmiddag in zijn radiorubriek „De toestand in de wereld" het vonnis, dat het gerechtshof in Amsterdam in zijn zaak in beroep met De Volkskrant heeft gewezen, bekendgemaakt en tevens de herroeping met een door het hof voorgeschreven tekst in de ik-vorm, voorgelezen. In zijn korte commentaar op het vonnis (door De Volkskrant in beroep gewonnen), zei mr. Hiltermann, het weinig elegant te vinden als hij op zijn beurt nu weer uitvoerig zou gaan vertellen, hoe hij over het hof en de bevoegdheid van raadsleden om de berichtgeving van politieke zaken te beoordelen, dacht. „Wel betwijfel ik, of het gebod aan de commentator, om eigenmondig en een in de ik-vorm gesteld verplicht lesje te moe ten lezen, een gelukkig precedent schept. Ik betwijfel of het doelmatig is, maar ik kan het ook niet helemaal rijmen met het wezen van de vrijheden, die in ons land zo hoog in aanzien plachten te staan, met name de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting. Ik heb er moeite mee gehad, maar het hof noopt mij tot spreken, door mij wekelijks 5.000 af te dwingen als ik het gebod niet opvolg. Dat is geen elegant, maar wel een zeer sterk argument. Ik wil u er wel aan herinne ren, dat ditmaal het hof de tekstschrij ver is. Het hof, „dat dus niet de me ning van de arrondissementsrechtbank en van tal van bevooegde politieke en journalistieke deskundigen deelt, dat ik mijn conclusie (dat de Volkskrant rond weg anti-semitisch, althans anti-Israel zou zijn geworden red.) mocht trekken en openbaren", aldus mr. Hiltermann. Hij zei het geen goede gedachte te vin den om meningsverschillen in een publie ke en journalistieke discussie voor de rechter te brengen. „In het enge keurs lijf van de procedure en zeker van een' versnelde, is een verantwoorde behande ling van alle aspecten van de gecompli ceerde hoofdzaak niet mogelijk. Waar het wezenlijk om ging is naar het mij toeschijnt niet volledig, niet zorgvuldig en niet bezonken genoeg aan de orde ge weest, of niet op het niveau, dat het ver- ADVERTENTIE diende. Maar misschien kom ik later nog wel eens op mijn bedenkingen terug". eigen instituten door de eigen docenten.. Het systeem van vrijstellende examens wordt ingevoerd. Meer examensessies per jaar worden mogelijk met vrijstel ling voor die onderdelen, waarvoor de kandidaat bij vorige examens een kwali ficatie van voldoende of meer heeft be haald. De tot nu toe ongesplitste akten zullen worden gedeeld in een eerste- en tweedegraads bevoegdheid. De weigering van de heren Ter Woorst en Tans werd hun door de naar schatting duizend aan wezigen op deze bijeenkomst nogal kwa lijk genomen. Ook de rector van de katholieke leer gangen, drs. M. Jac. Zeyen, zag de wei gering als een poging tot .vrijblijvendheid „Onderwijs is een zaak van nationaal be lang. Ik constateer dat dit nationale be lang onvoldoende onderkend wordt". Er werden veel grieven geuit tegen de heer Tans, die zich in de loop der jaren steeds heeft beziggehouden met de pro blematiek van de middelbare aktes. „Ik begrijp het allemaal niet erg goed meer", zo klaagde hij, toen zijn uiteenzettingen steeds met nieuwe grieven werden be antwoord. Dat werd zelfs de heer Bakker (C.P.N.) te bar: „Ik wil de heer Tans in bescherming nemen. Hij heeft keer op keer en zeer hardnekkig in het parlement over deze zaken gesproken", zei hij. Dit hielp. Na zijn daarop volgend betoog kreeg de heer Tans een daverend applaus. Met dit openbare politieke debat en met de demonstratie van meer dan 1000 toe komstige leraren 's middags door de Til- burgse binnenstad werd de aktieweek van de Tilburgse m.o.-studenten zaterdag be ëindigd. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Twee gewapende en gemaskerde mannen hebben zaterdag avond een mislukte overval gepleegd op de 72-jarige heer W. van Oers in Udenhout. Kort na zes uur zaterdagavond drongen de twee mannen de afgelegen woning van de bejaarde binnen en eisten geld. De heer Van Oers weigerde dit. Hij greep een grote plank en sloeg op de over vallers in. Een van hen werd geraakt en verloor daarbij zijn pistool. Toen trok hij een dolk, maar ook dat wapen werd hem uit de hand geslagen. Hierop namen de overvallers de vlucht. Zij verdwenen in een auto. De 72-jarige Van Oers toont (met gewonde hand) hoe hij zijn over vallers te lijf ging. Dit weekeinde is in Amsterdam aan de Amstel op no 30 een Jongeren Adviescentrum geopend. Het centrum dat tot stand kwam met steun van de gemeente Amsterdam staat onder leiding van de initiatiefnemer, de heer MacGillavry, hier temidden van zijn staf. AMSTERDAM In de Jordaan in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag een 31-jarige Fransman een 20-jarige Amsterdammer met een dolkmes te lijf gegaan. Bij de arrestatie van de Fransman werd ook een agent met het dolkmes bedreigd waardoor hij genood zaakt was tweemaal een waarschuwings schot in de lucht te lossen. De Fransman bleek in het bezit te zijn van een gestolen Frans paspoort en stond bovendien in ons land gesignaleerd voor diefstallen. De Amsterdammer, die met een paar vrienden van een feestje huiswaarts keerde, zei tegen een meisje op de Lindengracht „goedenavond". Zes man nen keerden zich daarop tegen het groep je feestgangers. Een van hen, de Frans man, stak de Amsterdammer. Deze kon, na in een ziekenhuis te zijn verbonden, huiswaarts keren. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een 25-jarige cafe- tariabediende uit Amsterdam is zaterdag op de achterbank van een taxi tijdens een worsteling met twee rechercheurs omgekomen door een schot uit zijn eigen pistool. De man, een beruchte inbreker, was begin december ontsnapt uit het rijks asiel in Scheveningen. Zaterdag zagen twee Amsterdamse rechercheurs hem een huis uitkomen en volgden hem naar de taxistandplaats op de Nieuwmarkt. Hij had een hand met een pistool in zijn rechterzak. Bij het instappen in een taxi zag één rechercheur kans 's mans lin kerhand in de handboei te slaan. De tweede rechercheur greep naar de gewa pende hand. Tijdens een korte worsteling ging het wapen onverwacht af. De kogel trof de man in het hoofd. In dezelfde taxi zijn de rechercheurs met het slachtoffer in allerijl naar een ziekenhuis gereden. Bij aankomst bleek de man reeds overleden te zijn. Zijn ouders gaven als commentaar: ,Het is erg verdrietig, maar het is beter dat hij zichzelf dan een agent door het hoofd had geschoten". UTRECHT Het bedienen van een geheime zender is in ons land een typisch mannelijke bezigheid. Van de 1.068 personen die tussen 1951 en 1963 wegens clan destien zenden werden veroordeeld waren slechts 38 vrouwen. Niet minder dan tweederde van de delinquenten is jonger dan dertig jaar, ruim de helft is vrijgezel. Het overgrote deel der delinquenten (877) nam in het beroepsleven een onderge schikte positie in. Voor ruim 63 percent van de delinquenten bleek een veroordeling wegens clandestien zenden tevens hun eerste veroordeling te zijn, in slechts 6,5 per cent van de gevallen was sprake van recidivisme en voorts treft men het euvel van illegaal zenden voornamelijk aan in het noorden van het land en wel overwegend in de ontwikkelingsgebieden. Dit is gebleken uit een door drs. J. Allersma van het criminologisch instituut van de universiteit in Groningen ingesteld onderzoek naar geheime zenders. De re sultaten van het onderzoek zijn gepubli ceerd in het Nederlandse Tijdschrift voor Criminologie. Clandestien zenden is een weekendaan gelegenheid en concentreert zich op het platteland van Twente, Zuid-Oost-Drente, Oost-Groningen en de Friese Wouden. De provincie Utrecht draagt met 0,3 percent de rode lantaarn in de statistiek van de verspreiding van het clandestien zenden. De bovenste plaatsen zijn voor Overijssel (28,1 pet.), Drente (23,9 pet.) en Gronin gen (18,4 pet.) De vierde plaats is voor Friesland met 9,5 pet. In bijna 70 pet., van de gevallen waarin veroordeling volgde, bedroeg de straf niet meer dan twee maanden gevangenisstraf. Geld straffen gaan in ongeveer 71 pet. van de gevallen de vijftig gulden niet te boven. Drs. Allersma heeft ook de factoren die het delict van het clandestien zenden kun nen bevorderen opgesomd. Hij noemt elf oorzaken, zoals het makkelijk te maken apparaat, de niet eenvoudige opsporing van het misdrijf, men ziet het niet als een misdrijf, bij veel verdachten is spra ke van een negatieve of a-sociale instel ling, de vrijetijdsbesteding, met name in de ontwikkelingsgebieden laat te wen sen over en het illegaal zenden geeft sta tus aan de delinquent. Drs. Allersma vraagt zich af of de be- zorgheid ten aanzien van de clandestiene zenders nog even groot is als toen in 1938 het illegaal zenden tot misdrijf werd gepromoveerd. Hij vraagt zich af of de achtergrondoverwegingen van het straf- artikel na 30 jaar nog dezelfde actuali teit bezitten als destijds. Enige twijfel schijnt naar zijn oordeel niet ongerecht vaardigd. De kans op calamiteiten kan niet ca tegorisch worden ontkend, maar dient wel te worden gerelativeerd. Het over grote deel van de omroepers opereert te ver van vliegveld of kust om noemens waardige hinder aan lucht- en scheep vaart te kunnen veroorzaken. Bovendien is de apparatuur van hen, die wel in de (Van onze juridische medewerkster) LEIDEN. Sedert 1 januari van dit jaar hebben wij dan ons gloednieuw per sonen- en familierecht. De eerste stap van de titanenarbeid: de herziening van ons gehele burgerlijk recht. Hoewel in dit boek het personen- en familierecht op tal van punten de noodzakelijke aan passing heeft gekregen, is het contro versiële onderwerp van het echtschei dingsrecht eruit gelaten. Dit bevindt zich nog in het stadium van een wets voorstel, waarop de volksvertegenwoor diging zich binnenkort moet bezinnen. Tot nu toe heeft het voorstel in de vak litteratuur veel kritiek gekregen. In het advocatenblad van 15 december wordt het door mr. H. N. Teuben een „incon sequent, onlogisch en ondoordacht" voor stel genoemd. Nu is het vooral in ons sterk verdeelde land geen eenvoudige opdracht gebleken op dit terrein een „in brede kringen van de bevolking" aanvaardbare regeling te vinden. Ons huidige echtscheidingsrecht is meer dan een eeuw oud. De wet ver biedt uitdrukkelijk echtscheiding op we derzijds verzoek. Alleen overspel geldt als echtscheidingsgrond, als op eenzij dig verzoek een procedure wordt begon nen. Al in de vorige eeuw werd deze rege ling als „te eng" gevoeld. De rechter bood uitkomst In 1883 besliste de Hoge Raad, dat er geen bewijs van overspel behoefde te worden geleverd, wanneer de beschuldigde partij het toch niet be streed. Zo werd de „grote leugen" in ons echtscheidingsrecht geïntroduceerd. Een schoolvoorbeeld van een politieke gerechtelijke uitspraak in een kwestie, waarin de volksvertegenwoordiging geen overeenstemming kon bereiken. Sedertdien zijn dan ook pogingen on dernomen tot wetswijziging, maar alle zonder succes. Aangenomen mag wor den, dat het j engs te ontwerp van minis ter Polak, eventueel in sterk gewijzigde vorm, wel de eindstreep zal halen, nu het geplaatst is in het kader van de alge hele herziening van het Burgerlijk Wet boek. Echtscheiding wordt ook maatschap pelijk steeds meer aanvaard, zodat de behoefte aan een moderne regeling groeit. Als bijzonder onbevredigend wordt de regeling gevoeld, die voor schrijft dat alleen de „schuldige partij" alimentatie moet betalen. Want in vele van de 6000 huwelijken die jaarlijks door echtscheiding worden ontbonden, kan men moeilijk van een schuldige spreken. De voornaamste veranderingen van het wetsvoorstel van minister Polak zijn: echtscheiding op éénparig verzoek wordt erkend; als enige echtscheidings grond wordt genoemd de duurzame ont wrichting van het huwelijk. Omdat de ontwrichting duurzaam moet zijn, duurt de echtscheidingsprocedure een jaar Verder moet men ten minste twee jaar getrouwd zijn; bij echtscheiding op een zijdig verzoek moet de verzoeker dus de duurzame ontwrichting bewijzen (hij hoeft geen overspel meer te bewijzen, maar wel dat voortzetting van de sa menleving ondraaglijk is). Slaagt dit be wijs niet, dan wordt het verzoek afge wezen. Dit is ook het geval, wanneer blijkt dat de ontwrichting de schuld is van de verzoeker zelf; tenslotte gaat het scheiden niet door, als de tegenstribbe lende partij bepaalde pensioenrechten zou moeten prijs geven, zonder dat hiervoor een bevredigende regeling te treffen valt. Het is op deze consequenties dat de kritiek zich richt. Bovendien blijkt uit het hele voorstel een grote tweeslachtig heid. De bewoordingen van de memorie van toelichting ademen een moderne geest, die niet zijn neerslag heeft gekre gen in het uiteindelijke wetsvoorstel. De memorie sluit bijvoorbeeld aan op ervaringen opgedaan in de praktijk, waarbij de gerechtelijke „verzoenka- mer" een tijdrovende formaliteit is ge bleken, het predikaat „schuldig" op één der echtgenoten als onrechtvaardig wordt gevoeld en de al of niet mede werking aan de scheiding afhankelijk wordt gesteld van e en behoorlijke ali mentatie. Ook stelt dit inleidend stuk op het ei genlijke wetsontwerp meer in het alge meen, dat de wetgever ervoor moet zorgen, dat „de spanning tussen wetge ving en werkelijkheid niet te groot wordt, omdat anders het tegendeel wordt be reikt van wat zij beoogt". In dit geval dus wetsontduiking via de „grote leugen" en illegale toestanden door concubinaat. Het wetsvoorstel zelf is strijdig met deze mentaliteit. Het stelt immers lange wachttijden in, handhaaft het schuldcri terium, en maakt pensioenrechten inzet van het al of niet slagen van de proce dure. Kortom, de wetgever blijft echt scheiding op eenzijdig verzoek frustre ren. Een belangrijk kenmerk van het ogen blik is dat de staat als zedenmeester te rugtreedt, naarmate de zelfstandigheid van de burger toeneemt. Toegepast op dit onderwerp betekent dat, dat de staat afstand neemt van de essentie van het huwelijk: de gemeenschap van man en vrouw. De wetgever dient zich niet te bemoeien met de vraag of het huwelijk al dan niet ontbonden moet worden. Hij moet alleen de burgerrechtelijke gevol gen regelen, zoals de alimentatie, de voogdij en dergelijke. buurt van vliegveld of kust opereren te zwak om de legale media te kunnen over stemmen. Voor misdrijf kwalificatie schijnt daarom volgens drs. Allersma wei nig reden te bestaan. Hij vindt trouwens ook niet billijk dat alle bedieners van een illegale zender over één kam worden ge schoren. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Zaterdagnacht is de 40-jarige fabrikant H. C. van Leeuwen uit Woerden tussen Hilversum en Bus- sum met zijn auto door de gladheid geslipt en bij een botsing tegen een boom dodelijk gewond. Zijn 37-jarige vrouw liep zeer ernstig letsel op. Een automobilist uit Bussum remde af toen hij het ongeluk zag gebeuren. Een achter hem rijdende automobilist kon niet zo snel stoppen. Beide auto's wer den bij de botsing volkomen vernield. De vrouwen van de beide bestuurders werden vrij ernstig gewond. ERMELO. In de nacht van zaterdag op zondag slipte in Ermelo een perso nenauto ten gevolge van de gladheid. De echtgenote van de bestuurder, de 44-jarige mevrouw C. T. de Kock-Van Leeuwen uit Hulshorst, werd uit de auto geslingerd en overleed onderweg naar het ziekenhuis. HELDEN. Eveneens door de glad- neid slipte in Helden een auto en bot ste tegen een boom. De 43-jarige P. Scheers uit Meyel, die naast de be stuurder zat, was op slag dood. De be stuurder werd ernstig gewond. OTRSCHOT. In Oirschot is een auto met vier inzittenden door de gladheid geslipt, omgeslagen en in een berm- sloot beland. De 23-jarige B. C. A. Klapwijk uit Slikkerveer kwam door verdrinking om het leven. Zijn 21-jari ge vrouw werd ernstig gewond, even als de 22-jarige bestuurster. AMSTERDAM. Op de Insulindeweg in Amsterdam is zaterdagavond de 64- iarige magazijnbediende J. van der Noot bij het oversteken, aangereden door een auto en dodelijk gewond. TILBURG. In een ziekenhuis in Til burg overleed de 23-jarige beroepsmi litair J Th. M. Loegerland, die woens dag ernstig gewond werd bij een ket tingbotsing op de weg Tilburg-Eindho- ven. AMSTERDAM. De gecombineerde Kamercentrale Noord-Holland van de V.V.D. heeft zaterdag de definitieve kan didatenlijsten voor de op 18 maart te hou den verkiezingen voor de Provinciale Sta ten vastgesteld. De afzonderlijke kies kringen zullen met eigen lijsten uitkomen Er zal derhalve geen gemeenschappelij ke lijstaanvoerder voor de gehele provin cie zijn. De lijsttrekkers zijn: kieskring Amster dam: A. Pais te Amsterdam, kieskring Den Helder, Hoorn, Alkmaar en Zaan dam: mevr. W. Visser-Jansen te Oude- sluis, kieskring Haarlem-Velsen: J. E. Goudsmit te Haarlem, kieskring Amstel veen: J. P. de Groot te Amstelveen en kieskring Hilversum: A. J. Vis te Bus sum. Ook de P.S.P. heeft dit weekend over legd. In alle kieskringen in Noord-Hol land is voor deze partij aangewezen als lijsttrekker de heer P. Hoogerwerf te Wormerveer. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2