Duitse volk loopt niet meer warm voor zijn „weermacht' Hoe is het ontstaan Financiën wil meewerken aan plannen voor huurheffing Wet verplicht automobilist niet, uit zichzelf zijn identiteit bekend te maken Ook giraffes hebben soms jeuk -• WE KUNNEN NU NIET MEER TERUG „Help Biafra!" L TRADITIEBEWUSTE GENERAALS KLAGEN NOOD DOOR HELGE BONSET eo Pavel Beljajev overleden Engelsen willen Titanic lichten iüiSIP I MAANDAG 12 JANUARI 1970 g MA' (Van onze correspondent) BONN Helmut Schmidt, de Westduitse minister van Defensie, be steedt de tweede helft van deze maand aan een vijftal conferenties met militairen. Onderwerp van ge sprek: De zorgen die de Bundeswehr kwellen. In diezelfde tijd zal de nieuwe „Bonner Almanak" verschij nen, waarin de minister een „pro gramma voor modernisering en her vorming" van het leger aankondigt. Verwacht wordt dat Schmidt met die activiteiten het woord neemt in een slepende discussie over de „burgers in uniform" die de Westduitse strijd macht bemannen. Welke richting Dit woord: MOEILIJK STERVEN BEDSERMOEN Consequentie NA VERKEERSONGELUK 1 Jjf Ook giraffes hebben af en toe jeuk. Wat doe je in zo'n geval? Het antwoord daarop werd in beeld gebracht door een attente fotograaf in het dierenreservaat van Nairobi in Kenia. Mr. C. A. baron Bentinck Russische ruimtevaarder Telegram personeel Hoogovens aan premier: Het afgelopen jaar zijn een paar criti- sche studies en verklaringen van hoge of ficieren gepubliceerd, waarvan de kern was: onder invloed van de huidige sa menleving, van het gebrek aan discipline onder de jeugd en van een totaal ontbre ken van gevoel voor traditie is de Bun deswehr een slappe vertoning geworden, die ondanks moderne bewapening niet meer aan de gestelde eisen voldoet. De afgelopen maand lekte een geheim rap port uit van luitenant-generaal Albert Schnez, de inspecteur van het leger, waarin de Bundeswehr werd vergeleken met het Franse leger vóór zijn ineen storting in 1940. Vorige week gaf de bedachtzame Frank furter Allgemeine Zeitung in een com mentaar min of meer een samenvatting van de conflictsituatie. „Het leger van tegenwoordig is het bewapende deel van het volk", aldus het blad. „Als eenheid ziet het zijn bestaan in twijfel getrokken. Er is een spanningsveld ontstaan dat de integratie van de gewapende macht in de bestaande orde bemoeilijkt". Tegenover elkaar staan een deel van de beroeps militairen en de dienstplichtigen, voor wie het militaire leven vaak sterk in te genstelling is met het leven dat zij achter de rug hebben. Het militaire pathos (in één van de studies worden officieren en onderofficieren aangespoord de gevechts- dienst weer tot een avontuur te maken) spreekt hen niet meer aan. De Frankfurter Allgemeine „neigt tot de conclusie" dat enkele beroepssoldaten zich door de dienstplichtigen in de ver dediging gedrongen voelen en over eenkomstig hun beroep het verzet met een psychologische tegenaanval willen breken. „Anders geloven zij onze vei ligheid niet te kunnen garanderen", Het Middelnederlands kende het woord moeye voor: moeite, verdriet, last; het Duits heeft nog Mühe. Hier bij behoort het werkwoord moeien Duits mühen voor: moeite veroorza ken, lastigvallen, vermoeien, maar ook: kwellen, boosmaken. De afleiding moeilijk betekent dan ook zowel: moei te opleverend als: lastig en zelfs: ont stemd, boos. In de Camera staat dat de heer Bruis moeilijk werd toen hij de weg niet vinden kon en Sara Bur gerhart schrijft: Ge zijt immers niet moeilijk omdat ik uw laatste brief niet beantwoord heb? Het woord moeite hangt samen met Grieks molos: moeite, inspanning, strijd. Natuurlijk horen ook moe, moede, vermoeid hierbij. Maar nioeizaam is in de negentiende eeuw uit Duits mühsam overgenomen Men vindt in verschillende talen woorden naast elkaar met en zonder begin-s. Bekende voorbeelden zijn het Latijnse taurus waaraan ons woord stier beantwoordt en slinks naast links. Iets dergelijks acht men aanwezig in ons woord a erven, Duits sterben, En gels to starve (in enigszins andere be tekenis) vergeleken met het Latijnse werkwoord torpere: verlamd, gevoel loos, bewegingloos zijn. De oorspron kelijke betekenis moet dan geweest zijn: stijf zijn of worden en aanvan kelijk is dit dan een eufemisme ge weest, zoals overlijden, heengaan en andere die men gebruikt om het ge freesde begrip doodgaan te omschrij ven. Voor ons gevoel is sterven in het geheel geen eufemisme meer. Ook met star en staar (starheid van het oog) acht men sterven verwant. Het Grieks heeft stereos voor: hard, stijf. Het Latijnse werkwoord serere be tekent: aaneenrijgen. Daarbij hoort sermo: gesprek. Zoals vele Latijnse woorden is ook dit via het Frans in het Nederlands overgenomen en wel in de vorm sermoen. Oorspronkelijk gebruikte men het in de algemene be tekenis: wat iemand zegt, woorden, ge praat. Daarna kreeg het de meer be perkte betekenis van: predikatie in de godsdienstoefening, preek en dan weer speciaal: vermanende, berispende preek. In bedsermoen is sprake van een berisping die in h>et (echtelijke) bed door de vrouw aan de man wordt ge geven. Men gebruikte vroeger ook wel de woerden gordijnmis en gordijn preek, wjorden die al in de 17de eeuw voorkwamen. Het Duits heeft Gardi- nenpredigt, het Engels curtainlecture voor ons bedsermoen. HELMUT SCHMIDT schrijft het blad, dat Schmidt tenslotte vertelt: „nu bent u aan de beurt". Dit laatste was de bewindsman al in vele perscommentaren gezegd. Het publiek wil weten in welke richting de Bundes wehr onder Schmidt marcheert, aldus de Frankfurter Rundschau. En de Kölner Stadtanzeiger vraagt zich af: „moet het volk dan weer enthousiast worden ge maakt voor een weermacht?" Het verhaal, waarvan men de ontkno ping onder Schmidt verwacht, begon een jaar geleden. Toen verscheen een rapport van de „Wehrbeauftragte" (een soort parlementaire ombudsman voor het le ger) waarin de strijdkrachten werden aangespoord te reageren op de toenemen de onrust onder de jongeren. Die oproep was onder andere het gevolg van talloze moedwillige vernielingen van militair materieel. Schmidts voorganger, Gerhard Schroder, gaf opdracht de zaak aan een studie te onderwerpen en enkele gene raals grepen hun kans. Sinds zijn oprichting, vijftien jaar ge leden, wordt de Bundeswehr geleid vol gens het principe van de „innere Füh- rung": de soldaten dienen in plaats van de mechanisch reagerende zandhazen van weleer meedenkende staatsburgers in uni form, mannen met verantwoordelijkheids gevoel te zijn. Er is over dat principe de afgelopen jaren veel gediscussieerd, nooit echter is de critiek van militaire kant zo scherp geweest als in de recente studies en verklaringen. Heel bont maak te het de plaatsvervangende legerinspec- teur Grashey: „innere Führung heeft als een soort masker gediend om de sociaal democraten indertijd het instemmen met de herbewapening te vergemakkelijken". Met andere woorden: laten we er nu maar een punt achter zetten. Schnez heeft zich met twee studies doen kennen als een generaal die uiterst tra- ditiebewust is. Hij wenst alle onderschei dingen (ook die met hakenkruisen) weer toe te laten, vindt dat de gebeurtenissen in Vietnam bewijzen dat vaandels nog altijd levende symbolen kunnen zijn (op de citadel van Hué stierven nog in 1968 Vietcongstrijders en mariniers om laar een vlag te hijsen) en wil via tv-films de goede kanten van het soldatendom duidelijk maken, waarbij ook de militai re prestaties van vroegere Duitse legers dienen te worden getoond. „Met de groeiende welvaart en de ver stedelijking nemen courage en waardering voor de krijgstucht af", stelde Schnez in zijn eerste studie vast. De tweede, ge heim maar al snel uitgelekte, geeft de oplossing van dat probleem: „alleen een hervorming van Bundeswehr en maatschappij, kan de strijdkracht van het leger aanzienlijk vergroten". Volgens „Der Spiegel" verlangt hij van regering en parlement ongeveer 30 wetsverande ringen. Daaronder vallen het weer invoe ren van streng arrest en eventueel van straf bataljons en een grondwetswijziging waardoor alleen bij „ernstige gewetens nood" vrijstelling van dienst kan worden verleend. „Soldaat zijn is een opgave sui gene ris en geen beroep als ieder ander", al dus Schnez. Rudolf Augstein, zich nu ook eens militaristisch opstellend, vindt dat men hem en zijn collega's het spre ken en schrijven per dienstbevel zou moeten verbieden. De voorstellen en op vattingen liggen echter op tafel en de in nere Führung is volop in discussie. Mi nister Schmidt moet wel uitvoerig reage ren. Grashey heeft de consequentie getrok ken uit de komst van de sociaal-demo craat Schmidt en is verdwenen. Aan het hoofd van het commando voor opvoeding en vorming staat echter een man die een even scherp criticus van de innere Füh rung is, namelijk brigade-generaal Heinz Karst, de man die journalisten, leraren, geestelijken en professoren verantwoorde lijk acht voor het feit dat de jeugd de staat minacht, dat er voor een soldaten stand geen toekomst meer is. Geruchten in de pers dat ook Karst het veld moet ruimen, zijn tegengesproken. Zijn verdwijning zou trouwens het con flict niet uit de wereld helpen. De mees te aandacht trekt immers de hoge gene raal Schnez, „die door de regering Kie- singer/Brandt in zijn functie werd ge plaatst, nadat zijn benoeming in een hoog NAVO-commando door verzet van de Ne derlanders was voorkomen", aldus Ru- dolf Augstein, deze week in „Der Spie gel". (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het ministerie van Financiën zal geen struikelblok vormen voor de huurheffings- en subsidieplannen van minister Schut. Dit heeft een woord voerder van het departement van Finan ciën vanmorgen meegedeeld, naar aanlei ding van speculaties over het weigeren van medewerking van dit ministerie aan de voorgestelde regeling-Schut. Er moe ten nog enkele „principiële detailkwes ties" worden geregeld en daarmee is de zaak dan rond, aldus de woordvoerder. Uit deze mededelingen kan worden af geleid, dat er geen nieuwe ministerscrisis in de lucht zit. Het ministerie van Volks huisvesting wenste vanmorgen geen com mentaar te geven op geruchten, dat ook de heer Schut erover zou denken af te- treden. Zoals bekend wil minister Schut gezin nen, die te goedkoop in huurhuizen wo nen, extra laten betalen. Hij heeft laten berekenen, dat dit minstens 25 miljoen per jaar oplevert. Van dat geld zouden dan de gezinnen, die de huur voor een bepaald type woning niet kunnen op brengen, subsidie van het rijk krijgen. Minister Schut heeft eerder meegedeeld dat de inkomstenopgave een probleem vormt bij zijn plannen, maar dat in eer ste instantie salarisgegevens via een ver klaring van de werkgever zullen worden gevraagd. Volgens de speculaties zou het ministerie van Financiën zich geen extra werk op de hals hebben willen halen, door Volkshuisvesting van de officiële inkomenscijfers te voorzien. De woord voerder van Financiën heeft laten weten, dat in de oorspronkelijke huurbelasting regeling van minister Schut, die zoals bekend door de Eerste Kamer is verwor pen, de medewerking van Financiën een stuk gecompliceerder zou zijn geweest. Na een verkeersongeval, waarbij een mens is omgekomen of gewond of waar bij schade is aangericht, is het de daar bij betrokken bestuurders verboden door te rijden of weg te rijden voordat hun identiteit behoorlijk vastgesteld is kunnen worden. Dit in de Wegenverkeerswet neer gelegde verbod geldt zowel voor de be stuurders van motorrijtuigen als voor wielrijders en bestuurders van andere voertuigen. De automobilist moet ook de gelegenheid bieden de gegevens van zijn motorrijtuig te laten vaststellen. Jegens het verkeersslachtoffer is de be stuurder zeker moreel verplicht zich zelf uit eigen beweging bekend te maken en alle nodige gegevens te verstrekken. Maar zodanig actief handelen wordt wettelijk niet van de bestuurders geëist. De in de Wegenverkeerswet vervatte woorden „be hoorlijk is kunnen worden vastgesteld" wijzen eerder op een verplichting tot lij delijk afwachten. Met de beantwoording van eventuele vragen kan dus worden vol staan. Mag de bestuurder nu geheel passief blijven en na enig wachten op uitgeble ven vragen weer wegrijden? Een vrouw fietste 's avonds in het don ker, toen haar een auto tegemoet reed, die op een afstand van 5 meter voor haar dimde. Verblind kwam de vrouw met haar voorwiel in de modderige berm en viel naar links met haar schouder tegen de inmiddels genaderde auto. De auto stond vrijwel direct stil en de bestuurder stapte uit. De vrouw klaagde over pijn in de schou der. Zij werd door haar man en een buur man, die achter haar hadden gefietst, een woning binnen gedragen. Diezelfde avond werd de vrouw naar een ziekenhuis ver voerd, waar de dokter constateerde, dat haar linker schouderblad gescheurd was. £#WVWWMAnmmAn'wVWMAAAAJWVWWlAAAAAAA/\/WU\AAAAAAAAMAIVWWWIAAA/VUVUVWVMA#VMM#WVWWVVWIAAAA/VWVUVUWVWWIAA/UVtAAI\AfWVWVWVI/y, kAAAA/\AA/W\AA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAA/\A/\AAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V\AAA/\AAAAA ONGEVEER een jaar geleden zei prof. dr. N. Beets, hoogleraar psychologie te Leiden, in een inter view met het Utrechts studentenblad Trophonios al: „Ik word in mijn werk in toenemende mate ge confronteerd met middelbare scholieren die overwerkt zijn, met emotionele en motivatieproblemen zitten om aan het onderwijsproces deel te nemen, die gedesoriën teerd raken. Dat hangt samen met de situatie van de jonge mens in deze maatschappij Je moet je op school bezig houden met vraagstukken waarvan je de relevantie niet altijd voldoende kunt ziien, en je wordt (van bui ten de school) geconfronteerd met maatschappijpro blemen waardoor je gaat mee vibreren met wat jonge mensen elders doen en voelen". Onlangs heeft prof. Beets in een lezing tijdens het Symposion voor docenten VWO en AVO over „De vor ming van jongeren op de school" nogmaals gesproken over hetzelfde onderwerp. Hij constateerde een doel stellingscrisis op de scholen en universiteiten. Men vraagt zich af: waartoe diént het onderwijs? Bijvoorbeeld: moet het aansluiten bij maatschappe lijke veranderingen en die zelfs proberen te stimu leren, of moet het juist helemaal daarbuiten blijven en proberen te behouden wat is? Of: moet het onderwijs opleiden, dus uitselecteren, voor een bepaalde plaats in déze maatschappij, of moet het selectievrij worden en voor iedereen in de praktijk toegankelijk, zodat het vooruitloopt op een toekomstige maatschappij met minder ongelijkheid? Uit deze doelstellingencrisis volgt een motiverings crisis bij de leerlingen: wat doen we hier eigenlijk op school? Wat we te horen krijgen heeft immers niets te maken met alles wat zich om ons heen aan het vol trekken is. Zitten we hier dan om een einddiploma te halen, en zo een plaats in de maatschappij te ver werven? Maar als we deze maatschappij nu als onleefbaar be schouwen en afwijzen? Prof. Beets in Trophonios: „Ik merk dan ook dat het probleem voor de adolescent niet is dat hij een eindexamen moet doen, maar de vraag wat het voor hem betekent of het perspectief dat hem door het eindexamen geboden wordt, een zin volle zaak is". Hoe zullen de leerlingen nu op deze doelstellings- en motiveringscrisis reageren? Hun reacties zijn, alle ge vaar voor schematisering onder ogen gezien, misschien als volgt te onderscheiden. Prof. Beets sprak tijdens het Symposion al over één soort reactie: het drop-outprotest, de vlucht uit de maatschappelijke werkelijkheid. Het valt nu al te voor- spellen dat de scholen het met deze moeilijk grijpbare vorm van verzet de komende jaren niet makkelijk zul len krijgen. Een massaal en nauwelijks meer tegen te gaan ab senteïsme valt te verwachten: lijdzaam, in vele geval len onbewust protest tegen lessen, een school, een maatschappij, die niet meer als zinvol worden ervaren. Ook het gebruik van verdovende middelen om tijdelijk aan de druk van de buitenwereld te ontsnappen zal enorm toenemen; het aantal leerlingen dat psychia trische hulp inroept nog meer stijgen. Naast dit drop-outprotest blijft ook een krachtig activistenprotest bestaan: een veel kleinere groep, maar een die meer in de openbaarheid treedt dan de vorige. De onderwijsactivisten zoeken naar een nieuw onder wijs dat leidt tot een nieuwe maatschappij, waarin con currentie, competitie en maatschappelijke ongelijkheid verdwenen zijn. Dat deze groep tot een sluitende maatschappelijke ideologie zal komen en waarschijnlijk steeds dogmati scher wordt, lijkt mij (hoewel jammer) onvermijdelijk: het is de enige weg om door te kunnen gaan, om niet mét de drop-out in het niets te raken, en om anderen uit het niets te kunnen halen. Zekerheid is voor de meeste mensen nu eenmaal onontbeerlijk. Door activisten en drop-outs samen zal steeds vaker en intensiever geëxperimenteerd worden met scholen buiten de school, zoals de uit protest opgerichte Alter natieve Kweekschool in Beverwijk, of de Kritiese School die krities leraar Anton Oskamp en predikant Karei Eykman 2, 3 en 4 januari a.s. in Amsterdam gaan uitproberen. Door middel van zulke alternatieve schoolvormen kunnen de activisten hun theorie toetsen aan de praktijk, en de drop-outs kunnen proberen weer contact met de werkelijkheid te krijgen in een minder „onderdrukkend" systeem. En dan is er nog een derde groep leerlingen, onover troffen beschreven door Rein Bloem in Het Parool: „De achteloze afwachters en de vreugdeloze werkers aan het schoolprogramma. De schrik slaat mij om het hart als ik ze voor me zie, rijtjes lerend, dictees makend, overschrijvend. Het spookbeeld van de eigen mening of inbreng wordt steeds scherper, hun ritme steeds vaker verstoord". Wat moeten we nu met hen, vraagt ook Bloem zich af. Ook van hun zal de motiveringscrisis zich steeds sterker meester maken, naarmate hun zekerheid snel en ongestoord het examenpapier te kunnen halen op de helling wordt gezet. Het zal onvermijdelijk zijn dat, evenals aan de universiteiten, ook die scholieren die „alleen maar willen studeren, en verder geen gezanik" zich op een of andere wijze aaneensluiten. Wie tenslotte bedenkt dat voor de leraren de toe stand mutatis mutandis hetzelfde is: leraren die onder wijs en maatschappij willen veranderen maar in hun vele zwakke momenten ook niet allemaal precies meer zien hoe dat ooit zou moeten; leraren die het al jaren lang „zo" hebben gedaan en nu te horen krijgen dat ze het dan altijd fout hebben gedaan; en leraren die het helemaal niet (meer) zien en dan de hulp van o.a. prof. Beets inroepen, zal weinig hoopvol zijn over de chaos die de komende jaren op onze scholen zal ontstaan. Maar die chaos is een onvermijdelijk aspect van een begonnen democratiseringsproces, zoals prof. Beets ook op het Symposion zei. Met andere woorden: al zouden we willen (en we willen niet), we kunnen nu niet meer terug. De autobestuurder was blijven wachten, totdat de vrouw de woning was binnen gebracht. Daarna reed hij weg. Deze au tomobilist werd door de politierechter ver oordeeld tot een boete van 40, omdat hij was weggereden voordat zijn identi teit behoorlijk vastgesteld was. Dit von nis werd door het gerechtshof bevestigd. Maar in cassatie overwoog de Hoge Raad, dat de auto enige tijd op de weg had stilgestaan. Niet was gebleken, dat er onvoldoende gelegenheid was geweest het kenteken van de auto op te nemen. De wet verplicht de bestuurder immers niet zijn identiteit uit zich zelf aan be langhebbenden of de omstanders mede te delen. Met deze motivering werd het arrest van het gerechtshof vernietigd en de zaak ter verdere berechting verwezen naar een ander gerechtshof, dat de automobilist tenslotte vrijsprak. In een ander geval fietsten twee taxi chauffeurs 's nachts om twee uur na af loop van hun werk naar huis. Zij reden naast elkaar aan de rechterzijde van de weg. De links rijdende fietser werd door een achterop komende auto aangereden en tegen het wegdek geslingerd, waar hij hevig bloedend bleef liggen. De voorruit van de auto werd verbrij zeld en de motorkap ingedeukt. De auto stopte, de bestuurder stapte uit en ging naar het slachtoffer kijken, dat zich niet bewoog en niet sprak. De collega van de verongelukte taxi chauffeur stapte van zijn fiets sprak en kele minder vriendelijke woorden tot de automobilist, nam het kenteken van de auto op en spoedde zich naar een café, waar hij telefonisch de politie waarschuw de. Toen hij bij het slachtoffer terug kwam, was de automobilist reeds wegge reden. De automobilist werd door het gerechts hof veroordeeld, omdat hij weggereden was voordat zijn identiteit behoorlijk vast gesteld was kunnen worden. De automobilist ging in cassatie. Hij betoogde, dat hij na het ongeval enkele woorden had gewisseld met de collega van het slachtoffer. De collega had naar de voorzijde van de auto gekeken om het kenteken op te nemen. Hij had dus ook naar de persoonlijke gegevens van de automobilist kunnen vragen, waardoor diens identiteit vastgesteld was kunnen worden. Maar de advocaat- generaal meende, dat het vinden van de aansprakelijke per soon niet afhankelijk gesteld mag worden van de activiteit van een willekeurige burger, aan wie daarbij geen enkele taak is opgelegd. Wanneer een toevallig ter plaatse aanwezige getuige de bestuurder niet naar zijn identiteit vraagt, is niet de mogelijkheid geopend tot het vaststellen van diens identiteit. Bovendien zal een ge tuige van een ernstig ongeval eerder den ken aan het halen van hulp dan aan het vaststellen van de identiteit van de be stuurder. Onder zulke omstandigheden komt het vaststellen van de identiteit aan de orde, nadat voldoende hulp ter plaat se gevraagd is, aldus de advocaat-gene raal. Overeenkomstig diens conclusie ver wierp de Hoge Raad het beroep van de automobilist. Bij dit arrest heeft de ernst van het ongeval ongetwijfeld een belangrijke rol gespeeld. Deze beslissing lost echter niet het probleem van de onzekerheid op wel ke het huidige verbod schept. Een wette lijke verplichting om actief mede te wer ken tot het verschaffen van de nodige ge gevens aan de belanghebbende zou hier uitkomst kunnen bieden. MOSKOU. (DPA) De Russische ruimtevaarder Pavel Beljajew is op 44- jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Bel jajew maakte samen met Alexis Leonov in 1965 een ruimtevlucht rond de aarde. De ruimtevaarder leed aan een maag zweer. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM-IJMOND. Het personeel van Hoogovens heeft er vanmorgein in een telegram aan minister-president De Jong op aangedrongen Biafra te helpen. In het telegram staat dat de Neder landse regering de plicht heeft al het mogelijke te doen om de nu zeer drin gend geworden dreiging van verdere vol kerenmoord in Biafra met alle haar ten dienste staande middelen te voorkomen. LONDEN (Reuter) Een groep En gelsen is van plan het in 1912 na een bot sing met een ijsberg ten zuidoosten van Newfoundland gezonken passagiersschip Titanic" begin volgend jaar te lichten. De kosten zullen ruim zeventien miljoen gulden bedragen. Men zal eerst foto's van het wrak ma ken. Een Westduitse onderneming zou be loofd hebben de kosten daarvan, naar schatting bijna negentigduizend gulden, te betalen. De groep heeft een maatschappij op gericht, de „Titanic Salvage Company" en hoopt financiële steun van belangstellen den te krijgen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 8