Johan Cruyff: „Nationale selectie is net een uitzendbureau" ILEEN PFROMMER: Kernploeg is geen gevestigde eenheid Jan van Bever en, doelman Sparta: MAAKTE GEEN FOUTEN, BEN OOK IN VORM..! „TREYTEL MAAR IK Hunter zorgde voor surprise: winst op Steeds Hoger/TSB Piet Keizer: HET IS GEWOON WERK Amateurs van Sutton United ware cupfighters West-Duitsland blijft winnen Schorsing Varga blijft voorlopig nog gehandhaafd Houthakkers die met het verkeerde bijltje hakten Belangrijk (Door John Drieskens) ZEIST Geen fouten Bekendheid Geen grote titel Niet passeren Hockeytoernooi Bombay DINSDAG 13 JANUARI 1970 (Van onze sportredactie) ZEIST Georg Kessler, leerling van de Duitse school, verdedigde zich met de regels in de hand. „Niet ik, maar de KNVB krygt spelers van de clubs ter beschikking gesteld voor het nationale elftal. En als die spelers er niet komen moet dus niet mij, maar de KNVB om commentaar wor den gevraagd". Kessler, KNVB's bondscoach, is een for malist. Een teleurgesteld formalist. Zijn geloof in regels en orde bestaat weliswaar nog, maar aan de fundamenten, waarop zijn principes zijn gebouwd is stevig ge schud. Voor de zoveelste maal in zijn enkele jaren oude carrière als bondsoefenmees ter moest Georg Kessler, poulain van de oude Duitse voetbalrot Herberger, het meemaken dat zijn met uiterste accura tesse opgestelde programma werd door kruist door een club. Ajax. De Amster damse vereniging bestond het om de re turnmatch tegen Napoli, in het kader van de achtste finale voor de Runners Up-cup vast te stellen in de eerste week van ja nuari. In de week dat hij, Georg, een centrale training had gepland. Namelijk op 6 januari. Gistermiddag in Zeist, waar de selectie bijeenkwam met het oog op de wedstrijd EngelandNederland, doorbrak veront waardiging gedeeltelijk Georgs formalis me. Hij verschool zich niet meer zoals be gin deze week achter een toekomstbeeld door te verklaren dat dan de taak van de bondscoach beperkt zal worden tot het aanwijzen van spelers, maar erkende zijn voorkeur voor een degelijke voorberei ding op een interland. Hij ontvouwde uitgebreid en zeer de monstratief zijn plannen. Hij vertelde over een door hem samengesteld draai boek, dat reeds in juni aan de secretaris penningmeester van de voetbalbond Burgwal wend voorgelegd. Hij sprak over de centrale training van 6 januari, die daarin was opgenomen over een ver vroegd vertrek naar Engeland en ook over een tot nu toe nog niet ter sprake ge brachte driedaagse bijeenkomst. Met dit alles wilde Kessler duidelijk laten blijken dat op zijn plannen niets aan te merken valt, maar dat zijn beleid vol ledig was doorkruist. Op welke wijze het was gebeurd, wilde hij ook graag vertel len, maar conclusies trekken deed hij niet. Georg Kessler, de formalist, wilde bij voorbeeld geen antwoord geven op de vraag of deze gang van zaken (het duide lijk prefereren van de belangen van de clubs boven die van het Nederlands elf tal) hem niet de keel uithangt. „U vraagt om mijn persoonlijke me ning. Die geef ik u niet. Alleen feiten verstrek ik u Openhartiger toonden zich de spelers. Cruyff, bijvoorbeeld, die zich voor heeft genomen in Engeland iets te laten zien: „Het Nederlands elftal is net een uitzend bureau De wedstrijd van aanstaande woensdag is voor Kessler belangrijk. Een overwin ning op Engeland zou niet alleen het aan zien van het Nederlands elftal in de voet balwereld aanzienlijk opvijzelen, maar ook het aanzien van Georg Kessler. De Kessler, die er niet in slaagde Nederland naar de wereldkampioenschappen in Mexico te brengen. JOHAN CRUYFF Hoe belangrijk het duel voor hem is, blijkt onder andere uit de moeite die Kessler heeft met het accepteren van de rol die Nederland aanstaande woensdag op Wembley speelt. Het woord sparring partner wil Georg bijvoorbeeld niet ge bruiken. Hij spreekt over een „belang rijke interland". Een landenontmoeting, waarin tot zijn voldoening precies de regels van de FIFA worden nageleefd. Alf Ramsey zelf heeft dat voorgesteld. Kessler en de Engelse bondscoach kunnen op Wembley dus ge bruik maken van dertien spelers. lijk. Ik weet dat een Jackie Charlton tegen de keeper aan komt staan bij een „Het maakt nogal wat I corner. En ik weet dat zijn broer Bobby verschil uit. Achtduizend toeschou wers zoals op het Kasteel van Sparta of tachtigduizend in het Wembley- stadion". Eenentwintigjarige, begaaf de doelman Jan van Beveren is niet ReSBrVC bang voor publiek. Integendeel. Hg is er gek op onverwachts opkomt en snel een bal op de doelman los kan laten. Maar wat zegt dat. Elke wedstrijd is weer anders. Het zal Jan wel worden". Enkele weken was Jan van Beveren uitgeschakeld. Hij kon niet spelen voor Sparta. Ook zijn plaats in het Neder lands elftal raakte hij kwijt. Aan Eddy Treytel. De doelman van Feijenoord. Gistermiddag verkeerden beiden nog in het ongewisse. Kesslers beslissing wie van de twee het doel van het Nederlands elf tal tegen Engeland zal verdedigen, ken den ze niet. Ambitieuze Jan van Beve ren: „Ik weet het niet wat Kessler zal Zowel Treytel als Van Beveren onder vond wat het is om reserve te zijn. Treytel bezette een jaar lang het reserve- bankje van Feijenoord, na een bijzonder succesvolle carrière bij Xerxes-DHC. Hij zat z'n jaar uit met duidelijke tegenzin en was aan het begin van het seizoen slechts door Feijenoord onder contract te houden met de belofte de kans te krij gen Eddie Pieters Graafland te verdrin gen. Van Beveren was bij Sparta reserve achter Pim Doesburg. Pas na het ver trek van Doesburg naar het Eindhovense PSV mocht Van Beveren de taak over nemen. t I Sparta's doelman over de wedstrijden doen. Eddy heeft goed gekeept Hij heeft dit seizoen het doel van eeen touten gemaakt, maar be f(e Rotterdamse eredivisieclub verdedig- geen fouten gemaakt, maar in vorm. Eddy Treytel: „Het wordt Jan van Be veren. Het is een logische zaak. Hij heeft al twaalf maal gekeept in het Neder lands elftal (later vertelt Jan van Beve ren dat het elf keer is geweest; red.). Ik slechts twee maal. Tegen Polen en tegen Engeland. Eddy Treytel (toch weer twijfelend): „ik ken de Engelsen natuur- ZEIST. Piet Keizer, na ruim twee jaar weer terug in de selectiegroep voor het Nederlands elftal, tilt niet te zwaar aan de wedstrijd op Wem bley. Interlandvoetbal kan de faam van Keizer niet meer vergroten en hij weet het. Voetbal is werk voor Keizer en op die manier benadert hij de wed strijden die hij moet spelen. „Er zijn wedstrijden die mij wat doen. Dat zijn belangrijke wedstrijden. Enigeland Nederland behoort daar niet bij voor mij. Het is onjuist om het huidige voetbal te veel in de sfeer te trekken van de sportieve krachtmeting. Dat is er niet meer. Je moet niet te veel waarde hechten aan het sentiment van zo'n wedstrijd in Wembley. Het is ge woon werk. Het is natuurlijk wel leuk zwart op wit de bevestiging te hebben dat je behoort tot de beste voetballers van Nederland". Een dergelijke beves tiging heeft Piet Keizer eigenlijk niet meer nodig. En ook dat weet hij. de: „Het is een rot gevoel. Je zit op de tribune en je ziet een ander in je hok staan. De tranen staan dan in je ogen". Zowel Eddy als Jan wil graag in het Nederlands elftal spelen. Om bijna identieke redenen. Eddy- Treytel: „het geeft je bekendheid in Europa. Meespe len in Oranje verhoogt de marktwaarde. Jan van Beveren: „Sparta speelt dit sei zoen in geen enkele internationale com petitie mee. Het ziet er naar uit dat dat ook volgend jaar niet zal gebeuren. Door het Nederlands elftal krijg ik meer be kendheid. Door het Nederlands elftal krijgt ik misschien ook nog eens de kans in het buitenland te spelen. In Spanje of Italië". Zowel de doelman van Sparta als de keeper van Feijenoord is niet bang voor blessures. Jan van Beveren: „ik ben niet meer bang. Ik ben het wèl geweest. Na twee blessures heb ik leren aanvaarden. Het is gewoon een risico dat aan mijn vak kleeft". Eddy Treytel: „ik ben er niet bang voor. Ik geloof dat ik kapot zou gaan als ik elk ogenblik dat ik voor iemands voeten spring zou denken nou schopt-ie me voor mijn kop. Ik geloof dat het verstandiger is blind te zijn voor blessures. Bovendien.ervaring leerde me dat spelers rekening houden met een doelman". (Van onze sportredactie) DEVENTER „Men zegt wel eens", filosofeerde Leen Pfrommer, „dat de kernploeg een gevestigde eenheid is, die steeds in dezelfde samenstelling aan de Europese en wereldkampioenschappen deelneemt. Maar voor het derde achter eenvolgende jaar toch is gebleken, dat het niet waar is. Eerst reed Jan Bols zich er tussen, daarna Eddy Verheijen en nu Jappie van Dijk". Wat natuurlijk weer niet zó verwonder lijk is. Luister naar Pfrommer: „Als je als nieuweling komt en enkele successen hoekt, krijg je een sterk moreel. Dan kun je onbevangen rijden. Zoals Jappie van Dijk. Hoewel ik niet verwacht had, dat hij zó hoog zou eindigen. Hij is mij twee plaatsen meegevallen. Zijn 1500 me ter was ronduit formidabel. Peter Nottet had ik een plaats hoger gedacht. Maar de verdere volgorde beantwoordt wel aan mijn voorspellingen". En Leen Pfrommer wist ook van te voren, dat Arie Eriks en Karei te Winkel zouden afhaken. „Zij hebben in een soort wanhoopspoging", zei de trainer, „nog geprobeerd via een snelle opening hun slag te slaan op de vijf en tien kilometer. Maar ze hebben te weinig niveau om dan te slagen. Waarbij nog komt, dat Arie zich in het voorseizoen te veel heeft gespaard om nu voluit te kunnen rijden en boven dien te weinig instelling heeft". Leen Pfrommer meldde verder, dat Ronnie Nooitgedagt nog niet afgeschreven mag worden, zich als typische evene mentsrijder wéér heeft gemanifesteerd, en dat Co Giling en Piet Vink indruk op hem hadden gemaakt als stayer. „Maar bij hen", besloot de trainer-coach, „krijg je duidelijk te maken met een sprinterspro bleem". Wat niet eenvoudig op te lossen is. Men denke slechts aan de toch al ge ruime tijd in de kernploeg vertoevende Jan Bols en Eddy Verheijen Leen Pfrommer ziet de Nederlandse I kampioen Schenk nog niet in de rol van internationaal titelhouder. „Ard eindigt wel hoog", meent de coach, „maar niet hoog genoeg. Fomaess, Claeson en Ver- kèrk, als hij terug is in vorm, zullen grote problemen voor hem zijn. Zij zijn op bijna iedere afstand iets sterker dan I Schenk". Ook in Jan Bols, weet Pfrommer. I schuilt nog geen Europees of wereld kampioen: „Hij moet om te beginnen minstens een seconde sneller worden op de 500 meter, zeker nu ook de concur rentie steeds rapper gaat sprinten". De Hoogevener kent zijn tekorten maar I al te goed. Hij is nu zelfs in een stadium beland, dat hij spreekt over „die ver domde 500 meter". Het is hem dit seizoen nog niet gelukt in de start van een toer nooi de basis te leggen voor een uitzicht biedende positie. „Én ook", zei Bols, „ging het vandaag stroef op de 1500. Ik besefte echt wel, dat ik daar mijn winst had moe ten boeken. Als ik op die afstand in de buurt van Ard was gebleven, had ik zeker een grote aanval ingezet op de titel. Want eerst zaterdag op de vijf en vooral zon dag op de tien kilometer was ik niet kapot te krijgen. Ik ben ook nooit stijf gewor den. Heel even heb ik hem nog geknepen voor Jappie van Dijk, omdat die zo ge concentreerd en geïnspireerd reed. En daarom een gevaarlijk tegenstander was. Maar op de tienduizend ben ik snel ver trokken en ik heb hem niet meer gezien Ja, de langste afstanden hebben me veel vertrouwen gegeven voor de toekomst Ook al omdat ik weet, dat ik de top nog niet heb bereikt". „Je vindt het misschien maar een kleinigheid, een onbelangrijk detail, maar ik schrijf de vorderingen in dit weekeinde ook toe aan de nieuwe buizen in mijn schaatsen. Daardoor heb ik weer die „schwung", dat lekkere gevoel dat iedere afzet effect heeft", verklaarde Jan Bols. Alleen op de kortere afstanden haalde eindelijk weer strijdlustige Bols niet het volle rendement uit zijn slag. Jappie van Dijk werkte voor een vijfde of zesde plaats. „En als reserve mee naar het Europees kampioenschap. Vorig jaar immers werd ik negende in de nationale titelstrijd. Maar nu kunnen ze me al niet meer passeren voor het Europese kam pioenschap. En dan te weten, dat ik vier jaar geleden nog nergens was, amper kon schaatsen. Klaas Visser, een geweldige trainer overigens wat ook wel uit het resultaat bij het kampioenschap voor de dames is gebleken heeft me op gang gebracht". Waarna het met Friese Jappie snel is gegaan. Hij heeft de kwaliteit om binnen enkele jaren op een groot evene ment de vijf of tien kilometer te winnen. Als ik de bochten maar beter ga rijden", voegt hij er aan toe. „Het liefst zou ik al leen maar lange, rechte stukken rijden. Zo'n ronde baan vind ik feitelijk niets". Een uitspraak, die men bij meer in toch ten en op de kortebaan groot geworden Friezen kan beluisteren. „Zo erg is het natuurlijk niet", aldus Van Dijk, „ik geloof zelfs, en dat is een heerlijk gevoel, dat ik binnen niet al te lange tijd ook die bochten beter zal leren". LONDEN. Voor het eerst in zeven tien jaar heeft een amateurclub de vier de ronde bereikt van het toernooi om de Football Association cup. Het is Sutton United, dat gisteravond de replay voor de derde ronde tegen de vierde divisie club Hillingdon Borough met 4-1 won. In de vierde ronde moet Sutton het opne men tegen het sterke Leeds United. Cardiff City en ¥ork City moeten nog eens tegen elkaar spelen. Na verlenging eindigde de replay in 1-1. De overige uitslagen luiden: Brentwood Northampton T. 0-1, AldershotHud- dersfield Town 3-1 LiverpoolCoventry City 3-0. Charlton AthleticAston Villa 1-0. BOMBAY Het Westduitse hockey- elftal heeft gisteren in Bombay met 4-0 gewonnen van Argentinië. Net als India- A behaalde Duitsland, dat nog tegen de Nederlandse- en de Indiase A-ploeg moet spelen, negen punten uit vijf wedstrijden. Japan versloeg Italië met 3-1. De stand: 1. India A 59; 2. Westduits- land 59; 3. Japan 66; 4. India B 45; 5. België 44; 6. Nederland 53; 7. Ar gentinië 63; 8. Italië 51. Overigens.zowel de doelman van het Nederlands elftal als de reserve-doelman heeft bedacht wat ze gaan doen als zij door een blessure definitief zouden wor den uitgeschakeld. Jan van Beveren: ,Ik ben met een schriftelijke cursus bezig. Ik moet nog een jaar en dan heb ik mijn HB9-diploma. Bovendien werk ik aan het vakdiploma sportartikelen. Ik heb mijn Van Beveren en tweede-doelman Treytel proberen zich met wandelen te ontspannen in de bossen van Zeist. (Van onze tafeltennismedewerker) HAARLEM De tafeltennissers in de ereklasse van de NTTB zijn het afgelopen j weekeinde van start gegaan voor het twee- Mulo-diploma. Ik dacht, dat ik dus^ we de conjpetitiege<jeelte. In de kampioens- ergens terecht zou kunnen komenpoule verrichtte de ploeg van Hunter '25 Eddy Treytel: „Ik handel zo nu en dan een knappe prestatie. In de thuiswedstrijd al In allerlei zaken. Ik zou ermee door- tegen het gevreesde St. Hoger-TSB be gaan'. I haalden de Amsterdammers met 7-3 de BERLIJN. De FIFA is niet inge gaan op het Westduitse verzoek de schor singstermijn voor Zoltan Varga in te kor ten. Varga ontvluchtte de Hongaarse Olympische ploeg in Mexico en vroeg politiek asiel aan in West-Duitsland. Her- tha BSC nam hem onder contract on danks de schorsing van de Hongaarse voetbalbond tot het seizoen 70-71. Varga heeft gisteren een telegram ge stuurd aan de voorzitter van de FIFA, «ir Stanley Rous, met het verzoek hem te willen helpen omdat zijn enige misdaad een vlucht naar de vrijheid was. Een beslissing van de FIFA is voorlopig uit gesteld omdat de commissie, die de zaak Varga in Mexico zou behandelen zich zelf niet bevoegd verklaarde en de be handeling overliet aan weer een andere commissie, die pas in juni zal vergade ren in Mexico-stad. Dat houthakkers wel eens met het verkeerde bijltje kunnen hakken is hier te zien. Bij een wedstrijd op sleeën tussen het edele gilde van nor maal met bijlen zwaaiende mannen ging dit tweetal te hard door de bocht. Prompt volgde een landing in de sneeuw. Tot groot genoegen uiter aard van de vele kijkers. „tu^nnnanr-, volle winst. De Hagenaars, die na afloop protest aantekenden o.a. tegen de zwakke scheidsrechterlijke leiding, zagen Bert Onnes tweemaal verliezen. Zowel tëgen Van Slobbe als tegen Schoo- nemeijer ging hij de boot in. Alleen tegen Van Leuffen kwam hij tot een positief re sultaat. Peter Joëls behaalde zijn enige overwinning op Wim Schoonemeijer, waardoor bij Hunter Van Slobbe ongesla gen bleef. De ontmoeting tussen de beide teams van Scylla heeft meer spanning gegeven dan de 10-0 uitslag doet vermoeden. De reserveploeg van de Leidenaren heeft het trio Van der Helm, Bakker en Van de Berg meer dan drie uur het vuur aan de schenen gelegd, maar hun inspanningen werden niet beloond. De strijd tussen Ned- Uoyd en AMVJ werd uitgesteld omdat Nedlloyd-speler Carel Deken als coach moest optreden bij de damesinterland te gen Zweden en Denemarken. In de degradatiepoule valt het gelijke spel op van Irene tegen Maasbree. Het was in Tilburg een bijzonder spannende wedstrijd waarbij de ploegen om beurten de leiding hadden. Bij de gasten stak Har ry Vaessen in topvorm en dat betekende dan ook prompt drie winstpunten. Team genoot Jan Suiskens was minder op dreef en klopte alleen Schuurkens. Voor Irene waren Van Unen en Weijenberg met twee overwinningen de grote mannen. SVE dat het nog steeds zonder Jaap van Hummel moet stellen, had een beroep gedaan op Hans Onnes om zodoende te proberen Belcrum met succes te bestrijden. Dit luk te evenwel niet want Onnes won niet één partij en ook Peter van Ham stelde met een zege op Zandvliet teleur. Doordat Bertus Swart de meerdere bleef over Mer- tens en Joossen, bleven de Utrechters op vier punten steken, omdat ook het dubbel in SVE-handen kwam. De reserveploeg van Hunter '25 klopte Wibats met 7-3 na een 1-3 achterstand. De Hagenaars waren danig verzwakt door het niet beschikbaar zijn Van Van Dijk voor wie Zifkol inviel. Deze invaller kon ech ter niet tot scoren komen, waardoor de Haagse nederlaag wel verklaard is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13