Niet Grapperhaus Biafra geeft zicfl OVCV CICI1I Nelissen AMNESTIE VOOR DE CIAFRANEN minister Kabinet besliste nog niet Peking hervat gesprek met Moskou Zeven bejaarden bij brand omgekomen Nederlandse kerkprovincie moet vasthouden aan het celibaat School wordt ontruimd PvdA achter protesterende studenten BEERS SNACKCAR morgen gebakken bloedworst BONTMANTEL maar Verolme AGENDA pag. 6 Verder in de krant HET WEER Actiegroep wil nieuwe studie streekplan Tehuis in Driebergen verwoest [Paus schreef kardinaal Alfrink vóór Pastoraal Concilie: BONTMANTELS Hoogovens werft 650 Spanjaarden 60e JAARGANG NUMMER 59 DINSDAG 13 JANUARI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Geopend "an 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewyk» E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 14,35 per kwartaal, 16,00 franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Het woord is aan Meer wind Voordzeekanaalgebied Beverwijk vraagt I politiebijstand Voor lekkere hapjes naar een goed stuk vlees hoort erbij appelmoes, andijvie of bietjes met Gebakken aardappelen! IJmuider Courant Lady Holland: Verdriet wordt, net als een zuige ling, groter door het te vertroe telen. LAGOS (Reuter en AFP) Biafra heeft zich na ruim twee jaar strijd in de burgeroorlog met federaal Nigerië gewonnen gegeven. In een drama tische toespraak voor de Biafraanse radio heeft generaal Effiong, die na het vertrek van Ojoekwoe de leiding van de afgescheiden republiek had overgenomen, de capitulatie aangekondigd. Opzienbarend in deze toespraak is, al dus onze speciale verslaggever in Libre ville dat generaal Ojoekwoe voor het eerst officieel wordt gedesavoueerd als de leider van de mislukte onafhankelijk heidsbeweging. MR. R. J. NELISSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. R. J. Nelissen heeft de uitnodiging van minister-president De Jong om het ministerschap van Econo mische Zaken op zich te nemen aanvaard. De heer Nelissen overlegde rond het mid daguur nog met K.V P.-fractieleider drs Schmelzer over zijn kandidatuur nadat deze zijn fractie had geraadpleegd. Hij ging tegen één uur naar het Plein 1813 om de minister-president zijn besluit mee te delen. De heer Roelot Nelissen is in 1931 ge boren in Hoofdplaat. Hij bezocht het gymnasium in Dongen en studeerde rech- ten in Nijmegen. De kandidaat-minister was aanvankelijk werkzaam bij het So ciaal Fonds voor de Bouwnijverheid en werd later secretaris van de Nederland- «e Middenstandsbond, waarvan hij nog «teeds adviseur is. De heer Nelissen is sinds 1963 Kamerlid voor de K.V.P. be last met de Economische Zaken. Hij is lid van het fractiepresidium. Vanmiddag werd bekend, dat dr. Grap perhaus bij nader inzien niet voor een benoeming in aanmerking is gebracht. Hij is daar gisteravond door minister president De Jong van op de hoogte gesteld. In tegenspraak met deze verklaring is een communiqué van het Biafraanse bu reau in New York, waarin staat dat „Biafra zich niet heeft overgegeven". Ef fiong heeft alleen maar aangeboden de Biafraanse troepen terug te trekken als Nigerië een einde aan de gevechten maakt." De Nigeriaanse leider Gowon heeft een amnestie afgekondigd voor al degenen ,,die hebben deelgenomen aan de nutteloze poging de eenheid in het land te verbre ken." Uit naam van de menselijkheid heeft generaal Effiong er bij generaal Gowon op aangedrongen een gevechtspauze te gelasten terwijl er over een wapenstil stand wondt onderhandeld, om massaal lijden als gevolg van de chaotische vlucht van miljoenen Biafranen te vermijden. ,Die mensen van het oude bewind die onderhandelingen en verzoening omoge- lijk hebben gemaakt", zo zei Effiong, „hebben zich vrijwillig uit ons midden teruggetrokken. Elke gédachte aan een regering in ballingschap wordt door ons volk afgewezen. Ik doe een beroep op alle regeringen zich dringend te beraden over hulpverlening en over stappen bij de fe derale regering om die ertoe te bewegen opdracht te geven tot het staken van alle militaire operaties." Gedenkteken Westerbork. De ruim 100.000 joodse Nederlanders, die in de bezet tingsjaren zijn omgekoen, zullen op 4 mei tijdens een herdenkingsbijeenkomst in het kamp Westerbork worden her dacht. Aan Koningin Juliana is ver zocht het gedenkteken in dit kamp van waar de joden naar de vernietigings kampen zoals Auschwitz en Sobibor ver trokken, te onthullen. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 9 Van Dag tot Dag3 I Stad en streek 4, 5 Weerbericht 6 Veurlleton b I Beeldverhalen 6 1.4 angestipt b Kunst 7 IBadto en tv 7 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs U Luidsprekers 12 1 Sport 13, 13 Deze krant bestaat uit zestien pagina's I Verwachting van het K.N.M.1. tot woens- dagavond' Zacht weer met tijdelijk wat I regen, maar morgen ook enkele jjtonnige perioden. Meest matige. Imaar aan de kust later krachtige wind uit zuidoost tot zuid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Witteveen heeft zich gisteren als plaatsvervangend minister van Economische Zaken uitvoe rig met de kwestie Verolme beziggehou den. Hij had onder meer een gesprek met de heren Biesheuvel en Langman, de samenstelling van het rapport over de noodzakelijke sanering van het scheeps bouwbedrijf, die tot de conclusie zouden zijn gekomen dat Verolme moet worden vervangen en dat er tussen de 100 en 200 miljoen in het bedrijf moet worden gestoken om het verlies op de mammoet tankers te dekken. Er zijn gisteren nog geen beslissingen over de verdere kre dietverstrekkingen aan Verolme geno men. Wel maakte Verolme bekend dat hi; zijn functie rond zijn 70-ste verjaardag op 4 september zal neerleggen. In het rapport was zijn optreden aanbevolen. Donderdag komt de Tweede Kamer commissie voor economische zaken bij een om met de minister over de kwestie Verolme te praten. Het initiatief tot deze bijeenkomst is genomen door drs. Neder- horst (P.v.d.A.). De socialisten willen de commissievergadering openbaar maken. Drs. Schmelzer, de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, heeft gis teren laten weten dat hij zich al op 31 oktober bereid heeft verklaard terug te treden als adviseur van de Stichting Ver olme Trust en als commissaris van de n.v. Coran, de Braziliaanse zijtak van het Verolme-concern, als de conclusies van heren Biesheuvel en Langman over de te nemen maatregelen dat zouden vergen. De fractieleider deed dat in een brief aan Verolme, waarvan afschriften aan de he ren Langman en Biesheuvel alsmede aan minister De Block ziin gestuurd. Over Ojoekwoe's verblijfplaats werd vandaag druk gespeculeerd. Hij zou met een grote hoeveelheid bagage en zijn grote stafauto per vliegtuig zijn vertrok ken, in gezelschap van zijn gehele gezin. Generaal-majoor Philip Effiong heeft een overgangsregering gevormd, die de wapenstilstand met Nigerië moet bewerk stelligen. Aan het hoofd staat de opper rechter van het Hoge Gerechtshof van Biafra, Sir Louis Mbanefo. Vannacht is nog een vliegtuig van de gezamenlijke kerkelijke hulpactie, dat uit Sao Tomé was opgestegen, geland op de landingsbaan Oega, nadat het toestel ver geefs had getracht op het beschadigde vliegveld Oeli te landen. Het heeft enige gewonden aan boord genomen, waarna het weer is opgestegen (Zie verder de pagina's 3 en 9) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het actiecomité Leef baarheid Amsterdam en Noordzeekanaal- gebied (voorheen comité tegen vestiging van Progil) heeft er in een telegram bij Provinciale Staten van Noord-Holland op aangedrongen het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied opnieuw in studie te nemen. Dit wordt noodzakelijk geacht in ver band met de toenemende kennis en in zicht betreffende milieuhygiëne en volks gezondheid. In het telegram staat dat mi nister Schut (Ruimtelijke Ordening) eisen wil stellen, waardoor kan worden voor komen dat zich hier een onaanvaardbare situatie ontwikkelt. Het comité is met de rijksplanologische commissie van oordeel dat het streekplan op dit punt te wensen overlaat en dat het zal overwegen of het streekplan nog andere toetsing behoeft. In de Memorie van antwoord hadden G.S. meegedeeld een nieuwe studie niet nood zakelijk te achten. MOSKOU, (Reutei en DPA) De Rus- sisch-Chinese besprekingen over de we derzijdse grensproblemen zijn na de te rugkeer van de leider van de Russische onderzoekingsdelegatie, onder minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov, in Peking hervat. Dit heeft de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Zam 'atin, vandaag op een persconferentie in Moskou bekendgemaakt. Hii zei, dat het nog te vroeg was om iets zinnigs over eventuele vorderingen bij de besprekin gen te kunnen zeggen De stafchef van ie Russische grens troepen Matrosow die de eerste onder handelingsronde als plaatsvervanger van Koeznetsov bijwoonde, is niet in Peking teruggekeerd. Hij zou in een ziekenhui® zijn opgenomen. DRIEBERGEN. Zeven bewoonsters zijn om het leven gekomen bij een felle brand in het bejaardenpension „Kraay- beek" aan de Hoofdstraat in Driebergen. Zij z(jn: M .S. Vandendaele (geb. 1889) A. Lussenberg (geb. 1891), A. zu Solms Wildenfels (geb. 1890), E. Hannema (geb. 1886), P. L. M. Schroeter (geb. 1883), C. M. van Slee (geb. 1882) en M. F. Her mens (geb. 1890). De brand is omstreeks kwart voor twaalf uitgebroken in het trappenhuis van de verbouwde villa. Een 70-jarige bewoonster, die juist bezoek had uitgela ten, raakte in paniek en draaide een willekeurig telefoonnummer, toevallig dai van een verpleeginrichting waar men terstond de brandweer alarmeerde. Na het telefoontje zag de vrouw zich reeds door vlammen omringd. Zij sprong uit een vier meter hoog raam, waardoor zij een enkel brak. Geholpen door omwonenden wisten de meesten van de 72 bewoners tijdig uit het brandende gebouw te komen, dat niet meer te redden was, hoewel de vuur zee door de brandweerkorpsen van Drie bergen, Doorn en Zeist en door in Doorn gelegerde mariniers met 25 stralen werd bestreden. De oorzaak van de brand is onbekend (Van onze correspondent) VATICAANSTAD. Paus Paulus wil dat de Nederlandse kerkprovincie vast houdt aan het verplichte celibaat. Hii heeft dat aan kardinaal Alfrink geschre ven, twee weken voordat het pastoraal concilie in Noordwijkerhout begon. De brief was gedateerd 24 december. De kar dinaal had over de inhoud niets bekend gemaakt, omdat hii het schrijven van de paus als vertrouwelijk en persoonlijk be schouwde. De tekst van de brief aan kar dinaal Alfrink heeft het Vaticaan nu gis teren bekendgemaakt. I Zoals bekend werd op het pastoraal concilie met overweldigende meerderheid gestemd vóór afschaffing van de celi baatsverplichting Kardinaal Alfrink en de andere acht bisschoppen onthielden I zich daar van stemming. In de brief werd gevraagd een duidelijk standpunt in te nemen tegen „het gevaar van ontsporin gen die ernstige schade kunnen berokke nen aan het geloof van de katholieke bevolking van Nederland" Ook uit de paus in zijn brief scherpe critiek op de documenten die door het Nederlandse episcopaat zijn aangenomen als basis voor discussie op het pastoraal concilie Vol gens de brief spreken deze documenten uitsluitend in 'vergoelijkende zin over het ambt van de paus en over de .-racb- ten die hem door Christus zelf zijn gegeven. Wat de kwestie van het celibaat be treft zegt de paus. dat de kerkelijke hiërarchie de plicht heeft ,in iedereen eerbied en achting te wekken voor deze onvergelijkelijke schat van de Latijnse kerk". De hiërarchie, aldus de paus, moet vastberaden en op duidelijke wijze leren dat de edelmoedige beoefening van de volmaakte kuisheid niet alleen mogelijk, maar ook een bron van vreugde en hei ligheid is. De paus merkt dan op dat de docu menten van het pastoraal concilie enkele leerstellige verklaringen bevatten die „ons perplex doen staan en naar het ons voorkomt, ernstig voorbehoud verdienen" De documenten, aldus paus Paulus spreken over de taken van de kerken alsof haar zending een louter wereldlijke is. Over de functies van de priester wordt gesproken alsof de priesters benoemd worden door de christelijke gemeenschap en op het voorschrift dat slleen mannen en geen vrouwen priester kunnen /or den, wordt kritiek eeleverd (Zie verder pagina 9) ADVERTENTIES „Een naam in bont" En ik? Ik'ben blij toe dat ik een heb gekocht in een echte speciaal-bontzaak. Dan ben ik van een 1e klas service verze kerd. Dames, NU 10 tot 25°/o KORTING Breestraat 145 Beverwijk Telefoon 0 2510 28075 Bóntwerkerij sinds 1929 Geen filialen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Burgemeester Bruinsma van Beverwijk heeft van ochtend besloten, de bezette school aan de Baanstraat te laten ontruimen. Aan de commissaris der koningin in Noord-Holland heeft hij verzocht om politiebijstand. Dit blijkt uit een ver klaring, die de burgemeester vandaag kort na het middaguur heeft uitge geven. (Zie verder pagina 5) DEN HAAG. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft de stellige I indruk, dat het bestuur van de Katho lieke Pedagogische Academie in Bever wijk onvoldoende heeft gedaan om aan de gerechtvaardigde verlangens tot ver- nieuwing en democratisering van het onderwijs tegemoet te komen. Het heeft I met verontwaardiging kennis genomen van de afwijzende houding van het schoolbestuur met betrekking tot het aanbod van partijvoorzitter dr. A. Von- deling om in het gerezen conflict te be middelen tussen het schoolbestuur en de protesterende studenten. Dit blijkt uit een brief van het P.v.d.A.-bestuur aan het schoolbestuur. Het partijbestuur lijken de door de I studenten aanvaarde uitgangspunten vol strekt redelijk. Het is voorts duidelijk, I dat de mogelijkheden van overleg aller minst ziin uitgeput, aldus het bestuur van de P.v.d.A. Het doet een beroep op het schoolbestuur de weg tot overleg te heropenen door alsnog het voorstel aan te nemen het schoolbestuur uit te brei- den. „Mocht u daartoe niet bereid zijn, dan lijkt ons in de gegeven situatie de mogelijkheid, dat u uw bevoegdheden overdraagt aan dé Katholieke School raad IJmond", aldus de brief van het P.v.d.A.-bestuur. IJMUIDEN. Hoogovens gaat in 1970 in totaal 650 Spanjaarden werven. In de eerste maanden van dit jaar verwacht de Raad van Bestuur al enige honderden Spaanse arbeiders in dienst te kunnen nemen. Voor de huisvesting van deze buitenlandse arbeiders zal op den duur een oplossing moeten worden gezocht, nu Rijkswaterstaat heeft verboden dat de logies-schepen Arosa Sun en Casa Ma rina hun tegenwoordige ligplaatsen in IJmuiden behouden. Vanaf 1974 zal naar andere plaatsen moeten worden verhuisd. Woensdag 14 januari om 2 uur openen we onze snackcar aan de Bernadottelaan in Meerwijk. Speciale attractie voor de kinderen van 2 tot 4 uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1