Onzekerheid over vliegveld Oeli NIGERIE: „GEEN SPRAKE VAN VOLKENMOORD" Vragen in Tweede Kamer „Irak wil Mirages kopen" Demonstratie tegen Agnew in Australië Zambia biedt Ojoekwoe politiek asiel aan M Ui KNIPSELKRANT Praag „ontdekt samenzwering" McCarthy sprak in Parijs met leiding Bevrijdingsfront Nachtsafe WIE WAT WAAR 1970 uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 13 JANUARI 1970 Volgens „Le Figaro (Van onze speciale verslaggever) LIBREVILLE Gistermiddag Nederland Naar Londen? (Van onze redactie buitenland) HAARLEM Biafra heeft gecapituleerd. De afgescheiden staat van de Westafrikaanse federatie Nigerië beëindigde gistermiddag de strijd, nadat het leger van Ojoekwoe in de afgelopen weken zo in het nauw was gedreven dat in korte tijd het laatste bolwerk Owerri en het vliegveld Oeli verloren waren gegaan. Alle kranten in Nederland schonken gis teren en vandaag veel aandacht aan de doodsstrijd van Biafra. Meesters Voedsel yWilderniswet' De r.-k. kardinaal Alfrink, hoogste autoriteit van de Nederlandse kerkpro vincie en verantwoordelijk man voor de beveiliging van het r.-k. geloofsleven in Nederland, heeft tijdens het pastoraal concilie in Noordwijkerhout vorige week een lofwaardige loyaliteit tegenover Bome betracht en nauwgezet de opdracht gevolgd, die hem door paus Paulus VI schriftelijk was verstrekt: de „leer der verlossing" ongerept doorgeven in de formule die het Vatikaan heeft vastge legd en waarin het priestercelibaat on losmakelijk met het ambt verbonden blijft. De kardinaal heeft de inhoud van die pauselijke brief, in overeenstemming met de instructie, verzwegen. Nu echter heeft het Vatikaan deze brief in extenso gepu bliceerd in zijn lijforgaan „Osservatore Romano", klaarblijkelijk in de overtui ging dat iedere rooms-katholiek in de wereld die krant leest. De persbureaus hebben zich overigens gehaast, een ver taling van de brief te verspreiden en daar zal het Vatikaan dan ook wel op gerekend hebben, maar men kan zich toch niet aan de indruk onttrekken dat een direct pauselijk woord aan de in benarde gewetensnood verkerende Neder landse rooms-katholieken overtuigender zou zijn geweest dan een publikatie in de „Osservatore" Wat de inhoud van de brief betreft, deze schept nieuwe twijfels en vooral nieuwe irritaties, niet zozeer omdat de paus aan zijn traditioneel standpunt in zake het priestercelibaat vasthoudt daaraan immers twijfelde niemand maar wel, omdat in de brief geen spoor te bekennen valt van enig begrip voor de nieuwe ontwikkelingen in geloven en denken, die in Nederland en elders de „leer der verlossing" op de helling van een progressiever interpretatie hebben geplaatst. Merkwaardig is de uitlating van de paus, dat „het priestercelibaat niet alleen mogelijk is, maar zelfs een bron van vreugde vormt". Dergelijke vormen van gelovige vroomheid hebben in de wereld van vandaag afgedaan. Men spreekt in r.-k. kringen heden ten dage nog wel eens ironisch van „Roomse Blijdschap waar mee de wereldvreemde, isolationistisch gerichte glimlach-godsdienst wordt be doeld die in vroeger tijden geheel los van maatschappij en menselijke levens functie een religiositeit van louter zeker heden aan de uitverkorenen deelachtig deed worden. Die zekerheden zijn alle of bijna alle verdwenen, de glimlach heeft plaatsgemaakt voor ernstig en doorwrocht deelnemen aan een materialistisch ge oriënteerde samenleving van grotendeels ontwortelde mensen. De religie heeft zich nieuwe opdrachten verschaft uit de „leer der verlossing", die geen van alle „bron nen van vreugde" zijn maar harde, effec tieve stukken arbeid in dienst van de cultuur. Het celibaat heeft zich gerang schikt in de rij van sociale zelfbeheer- SClllIVb lil uo lij üiunu T O singsnormen, die ondergeschikt zijn aan wer(j het officiële bericht gelanceerd J ...11 V, rt4- 1rni>n1rtm< rln QQTllotf H P I X 11Onll fl AAI* /I A i dat het vliegveld Oeli door de Ni geriaanse federale troepen was hezet. Even later werd dit bericht van Bia- fraanse zijde tegengesproken. Het vliegveld zou volgens deze laatste bron nog steeds in handen van Bia fra zyn. De radiotoren van de lan dingsbaan zou de enige verbinding met het buitenland vormen en zijn nei is moscuj*. u» - gebruikt voor de uitzending van de kardinalen in Rome uitermate veel vreug- boodschap van generaal-majoor de putten uit hun celibaat, maar het is fiong. de vrije wil, het karakter, de aanleg, de situatie. Een priester kenmerkt zich niet meer door een zwart kleed, een achter stevoren-boordje of een bejaarde huis houdster, maar door een persoonlijkheid waaraan alle uiterlijkheden, zwakheden en vreugden kleven die de mens zijn meegegeven. Hij predikt niet meer, doch werkt. Het is mogelijk dat de paus en de evenzeer mogelijk dat een priester in Nederland uitermate veel vreugde put uit zijn pure menselijke natuur, als hoofd van een gezin, als echtgenoot, als mens tussen mensen. Dit alles is kardinaal Alfrink zeer wel bekend. Progressieven en conservatieven in de r.-k. leer getuigen eenstemmig van de wijsheid en het begrip, die deze kerk vorst bezielen. Zonder twijfel heeft het de kardinaal veel moeite gekost, tot dus ver te zwijgen. Maar als Rome de situatie niet meer juist kan beoordelen en zich blijft hullen in de nevels van een feeëriek verleden, mist het de treinverbinding Rome-Werkelijkheid. Het zou kunnen dat de Nederlandse rooms-katholieken dan vanuit hun nieuw verworven werkelijkheid de verbinding met Rome niet meer als goddelijk zullen ervaren. Deze doorbraak zal velen uiterst zwaar op de maag komen te liggen en I In QeZiiegtng vele frustraties bezorgen. De zorg voor het Nederlandse kerkvolk zal kardinaal Alfrink bijzonder bekommerd maken, omdat het r.-k. volksdeel in zijn maat schappelijke strijd gemoedsrust niet ont beren kan. De Nigeriaanse troepen zouden op zes kilometer afstand van Oeli tot staan zijn gebracht. De Biafranen zouden ook de tweede landingsstrip, die van Oega nog in handen hebben. Bevestigingen van deze berichten zijn niet meer te krijgen. Wel zijn in de nacht van zondag op maandag nog twee vliegtuigen van de „Joint Church Aid" met twintig ton voedsel aan boord op het vliegveld geland. De piloten meld den dat de landingsbaan zwaar was be schadigd, maar nog wel bruikbaar. Volgens Nigeriaanse bron bevinden zich in de omgeving van het vliegveld dui zenden vluchtelingen die op een goea heenkomen hopen. Andere bronnen mei den dat deze vluchtelingen het slachtoffer zijn geworden van een furieus artillerie vuur van Nigeriaanse zijde, alvorens het vliegveld werd heroverd. Met het wegvallen van de luchtbrug is ook de enige objectieve nieuwsbron, die van de gezamenlijke kerken, opgedroogd. De legercommuniqué's van Nigerië zijn verwarrend en met elkaar in tegenspraak. en de r.-k. Caritas, proberen nu om via Lagos hulp aan de bevolking te verlenen. Zij worden daarin door de meeste landen gesteund. President Nixon van de Ver enigde Staten heeft 35 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan vluchte lingen. De VS voeren op dit moment be sprekingen met het Internationale Rode Kruis om mogelijkheden te vinden voed selhulp te verlenen door middel van acht grote transportvliegtuigen en helikopters, die ter beschikking worden gehouden. De Wereldraad van Kerken zal een af vaardiging naar Lagos sturen om met de Nigeriaanse regering de mogelijkheden voor hulpverlening te bespreken. In Engeland heeft premier Harold Wil son alle hulporganisaties gemobiliseerd om de hulp te coördineren. Ook West- Duitsland heeft geld en voedigsmiddelen aangeboden. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de hulporganisaties opgeroepen in de toe komst via Lagos te werken. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de regering in Lagos alle medewerking zal verlenen. Hij heeft een oproep aan ge neraal Gowon gericht om „edelmoedig heid en gemeenschapszin" te betonen. Tevoren had het Franse staatshoofd, Pom pidou, aan Oe Thant gevraagd „al het no dige in het werk te stellen om het bestaan en de toekomst van de leden van de Ibo- stam te bewerkstelligen". Overigens heeft Frankrijk aan de gevluchte gene raal Ojoekwoe politiek asyl aangeboden op voorwaarde dat hij zich op Frans grondgebied van alle politieke activiteiten zal onthouden. commissie van waarnemers toe te laten in de door oorlogshandelingen bedreigde gebieden. Vandaag zal de vaste commis sie voor Buitenlandse Zaken uit de Twee de Kamer in een besloten vergadering bijeenkomen om over Biafra te spreken. PARIJS, (Reuter). De democratische Amerikaanse senator Eugene McCarthy heeft in Parijs twee uur lang gesproken met de delegatieleidster van de voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid-Viet- nam mevrouw Ngoeyen Thi Binh. Volgens een Vietnamese woordvoerder ging het gesprek voornamelijk over het vinden van een politieke oplossing voor de kwestie-Vietnam. Vooral zou daarbi; van gedachten zijn gewisseld over het pro bleem van een coalitie-regering in Saigon, een van de voornaamste voorwaarden die de voorlopige revolutionaire regering aan het totstandkomen van vrede heeft ver bonden. McCarthy zou ook een bezoek brengen aan de Amerikaanse delegatieleider Phi lip Habib. In Nederland zijn overal acties begon nen, om extra hulp aan de slachtoffers van de oorlog tussen Nigerië en Biafra te kunnen verlenen. De fracties in de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, D'66, P.S.P. en P.P.R., hebben aan minister Luns ge vraagd wat hij nu doet om het leed van Biafra te verlichten. De heer Dankert van de P.v.cLA heeft minister Luns gevraagd er met spoed bij de Nigeriaanse rege ring op aan te dringen een onafhankelijke GRIMSBY, (AP). Op de muur van het bankgebouw in Grimsby was de vol gende mededeling aangeplakt: „De nacht safe is tijdelijk buiten werking. De cliën ten wordt verzocht de tijdelijke kist te gebruiken". De cliënten deden dat en een dief die op dit idee kwam sleepte zo een paar duizend gulden in de wacht. De dief had de kist boven de nacht safe aan de muur bevestigd. De politie heeft er geen idee van hoeveel geld er in de kist zat. PARIJS. (AFPAP) Het dagblad „Le Figaro" heeft gemeld dat een paar da gen geleden een missie van Irak naar Pa rijs is gekomen om te onderhandelen over de aankoop van 50 Franse superso nische „Mirage"-gevechtsvliegtuigen. Het Franse ministerie belast met de be langen van de nationale verdediging heeft ontkend dat er op het ogenblik besprekin gen worden gevoerd over de verkoop van Franse gevechtsvliegtuigen aan Irak. Ook de Iraakse ambassade in Parijs heeft het bericht tegengesproken. Gezegd wordt dat de enige delegatie die op het ogenblik in Parijs is, uit twee deskundi gen bestaat die de mogelijkheid onder zoeken van de aankoop van een nieuw ambassadegebouw. CANBERRA. (AP) Ongeveer hon derd betogers hebben de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew uitgejoeld toen hij vandaag een krans legde bij het Australische oorlogsmonument. Een aantal van de betogers werd gear resteerd. De demonstranten hadden Noordvietnamese vlaggen bij zich en rie pen leuzen als „Agnew is een vuil fascis tisch varken" „Pas op voor Grieken met cadeaus" en „Was u in My Lai?". 't Is weer bar interessant ons jaarboekje Onmiddellijk na de officiële capitulatie van Biafra bij monde van generaal-ma joor Effiong, is de wereld in beweging ge komen om de regering van Lagos te ver zoeken een menselijke houding tegen de bevolking in de veroverde gebieden aan te nemen. Paus Paulus deed een bewogen oproep aan generaal Gowon, het Nigeri aanse staatshoofd, gericht. Dit werd hem van officiële Nigeriaanse zijde kwalijk genomen. Volgens Nigerië is er geen sprake van volkenmoord, hetgeen door de tien waar nemers van de Verenigde Naties, die door generaal Gowon in Nigerië zijn toegela ten, zou zijn vastgesteld. Om dit te sta ven heeft een woordvoerder van de Ni- I geriaanse federale regering een bewogen t OFSAKA (AP) De Biafraanse leider i guur met een grote zwarte baard, die oproep tot de bevolking gericht waarin r« - w^T^rrii vol trens welingelichte re- door velen van zijn landgenoten als een gevraagd wordt de „Ibo-broeders" harte- Ojoekwoe wordt volgens weimgeucme charismatische gaven wordt ,Hk te ontvangen. doeld die in vroeger ujaen geneei geringsfunctionarissen, va"™' eerwacht, beschouwd gelukte het steeds weer zijn I zij moeten gevoed worden, hun kleren Zannbl^steren hSJtt?1,ïeenge™n afgematte el opgejaagde volk tot verzet {larden gescheurd. Zij moeten kab^Stüng onder^dfngTan president op te wekken. Voor de Ibo's is Ojoekwoe gekieed worden, zij zullen beangst zijn, X Kmmfla is besloten Ojoekwoe de verpersoonlijking van alle eigenschap- u moet hen op hun gemak stellen Even- Kenneth Kaunda dje hen bij de andere stammen in wei worden uit kringen van de missie die asiel aan te bieden. Nigerië zo gehaat gemaakt hebben: intel- Ojoekwoe zou met een vliegtuig van Rgentie, eerzucht en vastberadenheid. Libreville in Gabon, via Brazzaville, rei- Na de eerste militaire tegenslagen in ren I 1967 riep hij zijn volk op „zich voor te De Biafraanse afgezant voor Oost- en I bereiden op de dood, opdat onze kinderen Midden-Afrika, Austine Okwoe, heeft ook kunnen leven". hotelruimte gereserveerd en wordt van- De nu 36-jarige Ojoekwoe ts een door fJultfVerlemng - - - 'zijn stamleden bewonderde figuur. Hij rookt onafgebroken sigaretten en sliep de De grote hulporganisaties, die in de af laatste jaren niet meer dan vier tot vijf I gelopen maanden Biafra hebben gesteund, uur per dag. geleid door de Wereldraad van Kerken in Biafra werkzaam is, schrikwekkende verhalen vernomen over massamoorden op Biafraanse mannen boven de zeventien jaar en over deportatie van jonge kinde ren met onbekende bestemming. daag in Zambia verwacht. De Biafraanse leider Ojoekwoe zou vol gens berichten in Scandinavische piloten- kringen uit Biafra zijn ontkomen met hulp van de inmiddels legendarisch geworden Zweedse vliegende graaf Carl Gustav von I Rosen. Een Deens piloot, die deelnam aan deze reddingsactie van Ojoekwoe heeft deze zaak bevestigd, aldus meldt onze correspondent in Stockholm. Ojoekwoe en Von Rosen zouden zich I volgens deze berichten bevinden in Libre ville in Gabon, één van de vijf staten die Biafra diplomatiek hebben erkend. Ont- huid kan nu ook worden dat Von Rosens belangrijkste vliegbasis nabij Libreville was gelegen. Een feit dat de nodige dl- I plomatieke moeilijkheden voorspelt in de voortgezette relatie tussen het federale Nigerië en Gabon. In Von Rosen's gezelschap bevinden zich nog twee Zweden die als adviseurs van de Biafraanse luchtmacht hebben gediend in de rang van officier. Vanuit het vlieg veld bij Libreville werd Biafra tijdens de laatste maanden voorzien van wapens. Volgens het Franse persbureau AFP zou Ojoekwoe op weg zijn naar Europa. Hij zou naar Londen willen gaan om daar een eervol einde van het conflict met Ni gerië te bewerkstelligen. Dit is gisteravond meegedeeld aan het AFP door de Bia fraanse minister van Landbouw, Ndem in Gabon. Deze weigerde mee te delen waar Ojoekwoe is. Ndem, die vorige week Bia fra heeft verlaten en naar Libreville is I vertrokken, is inmiddels naar Zambia ge- reisd. Oedoemegoe Ojoekwoe, de president van Biafra, behoorde eens tot de jeugdige elite van Nigerië. De in Oxford opgeleide zoon van een der eerste Afrikaanse self-made- miljonairs uit het noorden van Nigerië, had al een briljante carrière in het Ni geriaanse leger achter de rug toen hij op 34-jarige leeftijd in mei 1967 de Nige- j riaanse Oostprovincie uitriep tot de onaf hankelijke republiek Biafra. Vastbesloten zijn Ibo-volk te beschermen tegen het cen trale bewind in Lagos begon hij een ver bitterd gevecht tegen de federatie Nigerië. De tweeëneenhalf jaar durende burger- oorlog bracht voor honderdduizenden Bia franen de dood op het slagveld of door da honger. Oejoekwoe, een opvallende fi- Het „ALGEMEEN HANDELS BLAD" schreef gisteren in een com mentaar: ,(Er) resten nog slechts twee moge lijkheden om de dreigende genocide te voorkomen: het onmiddellijk stu ren van een grote groep internatio nale waarnemers al dan niet on der auspiciën van de V.N. om op het gedrag van het federale leger toe te zien en de neutralisatie van de luchtstrip Oeli om voedselvoorraden voor de bevolking aan te voeren. Nu de federale regering onmiddellijk na haar overwinning alle internationale organisaties en alle staten in de we reld heeft gewaarschuwd „zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van Nigeria te mengen" waaraan geen andere uitleg gegeven kan wor den dan dat de autoriteiten in Lagos hun gang wensen te gaan zonder door pottekijkers lastig gevallen te worden moet Nederland door middel van zijn grote economische relaties in Nigeria zelf, middels po litieke druk op Londen en door sa menwerking met andere landen in de V.N., zoals de Scandinavische lan den, ervoor zorgen, dat aan deze twee minimale condities door de Ni- pPria-n<*n zal worden voldaan." „TROUW" schrijft onder de kop „Einde": De voorraden en het potentieel voor nieuwe langdurige hulpoperatie naar het schijnt, al bij de hand. Ook voor de hulp bij de wederopbouw van de goeddeels verwoeste oostpro vincie liggen plannen gereed. Dat is het enige waarin Europese buiten staanders hun medeleven nog kunnen betonen. En dat zal ook wel het minste zijn wat zij kunnen doen, gedachtig het feit dat deze ellende mede voort komt uit de manier waarop zij eens als koloniale meesters Afrika onder elkaar hebben verdeeld. Het „ALGEMEEN DAGBLAD" ziet in de burgeroorlog een „prestigestrijd tussen de Biafraanse leider generaal Ojoekwoe en de leider van Nigerië, generaal Gowon." „Het is nu aan de overwinnaar", aldus AD, „te bewijzen dat Biafra de strijd om de onafhanke lijkheid niet alleen vergeefs, maar ook onnodig heeft gevoerd." DE „VOLKSKRANT" noemt het ge beurde „de grootste menselijke trage die na de Tweede Wereldoorlog." „Wie garandeert", zo vraagt het blad zich af, „de verslagen Ibo's een veilig bestaan en voldoende kansen op econo mische overleving in de vijandelijke federatie Nigeria? Hoe kan nu worden voorkomen, dat de Nigeriaanse troe pen bij het opruimen van de laatste Biafraanse verzetshaarden zich schul dig maken aan genocide of een „selec tieve" uitroeiing van de Ibo-elite." zijn leven". Na de constatering dat in Afrika nog veelal „de wet van de wil dernis geldt", dringt het blad aan op „krachtige, morele en desnoods mili taire druk op Nigeria." „Het is zeer de vraag", aldus HET VRIJE VOLK, of met de beloofde grootscheepse hulpacties van het In ternationale Rode Kruis, de kerken of de Britsie regering de hongerende be volking in het oerwoud bereikt kan worden." Een van de laatste journalisten die Biafra voor de capitulatie bezocht, was Antony Terry van het Britse blad „SUNDAY TIMES". Hij beschrijft de onvoorstelbare chaos van de afgelopen dagen. Schrikbarende prijzen werden op de zwarte markt betaald voor de laatste resten voedsel: een ei kostte 4,25, een geit f 1200 en één kopje garri volksvoedsel in Biafra f 8,50. De Biafraanse soldaten trokken, zo meldt Terry, ondanks alle tegensla gen telkens opnieuw zingend naar het front. Ze kregen per man nog maar vijf kogels mee. een zijn, „Waarom heeft Biafra de steeds uit- zichtlozer wordende strijd zo lang voortgezet?", vraagt „DE TELE GRAAF" zich af, waarop het zelf dit antwoord vond: „Biafra vocht voor De Londense „GUARDIAN" was gis teren van mening dat het er nu alleen ïog op aankomt voedsel naar Biafra te sturen. „Het Nigeriaanse regime heeft geen enkel argument om toe stemming te weigeren voedsel vanuit de lucht aan te voeren." Het Engelse blad „DAILY EX PRESS" zegt: „De acties van de Britse regering wapenhulp voor Nigerië werden door Londen ondernomen, om dat men daarmee invloed zou kunnen uitoefenen op het Nigeriaanse regime. Als deze invloed bestaat, zou premier Wilson die nu moeten aanwenden om toe te zien dat de wapenstilstand eer lijk wordt toegepast. „RADIO MOSKOU" heeft gister avond de overwinning van Nigerië op Biafra een „overwinning van progres sieve krachten van het gehele Afri kaanse continent op het imperialisme' genoemd. Gisteren was men in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos opgetogen toen de capitulatie van Biafra werd bekend gemaakt. Op straat werd het nieuwt in de kranten druk besproken. PRAAG, (Reuter). Het Tsjechoslo- waakse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft gisteren bekendgemaakt dat een tegen de staat gerichte „trotskistische" organisatie geprobeerd heeft het politieke systeem in Tsjecho-Slowakije te ont wrichten. Het ministerie gaf maar weinig bijzon derheden over de organisatie. Het liet al leen weten dat de organisatoren „streef den naar ontwrichting van het consolida tieproces en een politieke crisis". ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie f 10,— tot ƒ25,— voor uw oude spiraal of ledikant.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3