„Anderhalf jaar te kort om te falen" Commentaren op benoeming mr. Nelissen „Politiek motief verkleint de strafbaarheid niet" Eerste Kamer heeft weinig critiek op Defensiebeleid Hoger beroepsonderwijs zoekt universiteit Tbc-explosie in Overijssel HERDENKINCSZECEL PROF. MR. E. M. MEIJERS NIEUWE MINISTER MR. R. J. NELISSEN MEENT: Kamervragen over woningbouw Mr. Feber bij afscheid Hoge Raad: Mr. Van Riel wil uitbreiding van „Hembrug' Nederlander uit T s jecho-Slowaki j e gewezen ONTEVREDENHEID IN VERSCHIL STUDIETOELAGE Nederland wil voedseldroppings in Biafra Gifmengster ontkent ook moord op vader Patiënten van ongeluk kunstnier weer thuis Drie dagen gratis sporen voor 65 plussers Vrouw overleden na buikschot Woningen uitgebrand WOENSDAG 14 JANUARI 1970 2 Techn. Tekenmaterialen 260114 Schoterweg 5 en 7 WIJ GAAN VERBOUWEN BONTMANTEL KAMPERMAN Paradoxen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik heb ja gezegd, omdat ik vond dat ik dat in de gegeven om standigheden wel moest doen", aldus de nieuwe minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, gistermiddag na afloop van het beslissende gesprek met premier De Jong. Hij zei dat het een moeilijke beslissing voor hem was geweest. In het gesprek met premier De Jong, waarbij ook minister Witteveen van Financiën aan wezig was, heeft mr. Nelissen bepaalde eisen gesteld. Die hadden voornamelijk be trekking op de situatie rond Verolme. „Ik zie de Verolme-problematiek als een punt dat het dringendst om een oplossing vraagt". Mr. Nelissen kreeg van de premier en minister Witteveen echter dusdanige toezeggingen, dat hij besloot toe te stemmen. DEN HAAG. Mr. R. J. Nelissen stapt van zijn plaats in de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer over naar een zetel achter de regeringsta fel. „Als fractie betreuren wfj het verlies van een vooraanstaand mede lid, maar wij hebben volledig vertrou wen in zijn bekwaamheid om deze ministersfunctie te vervullen", zei K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer. „Wij vonden ook dr. Grapperhaus ca pabel, maar mr. Nelissen had van wege zijn politieke ervaring een lich te voorkeur". Drs. Schmelzer zelf weigerde de mi nisterspost. „Ik ben voor vier jaar als fractievoorzitter gekozen en dan moe ten er wel zwaarwegende argumenten zijn om van die functie af te stap pen", zei hij. Bovendien stonden zijn relaties met Verolme in de weg. De waarnemend fractieleider van de P.v.d.A. mr. M. Vrolijk, vond het juist dat de K.V.P.-fractie haar parlemen taire verantwoordelijkheid heeft waar gemaakt door de nieuwe minister uit eigen gelederen te leveren. „Mr. Ne lissen is een vooraanstaande figuur in de K.V.P.-fractie, is duidelijk rechts en hoort derhalve in dit kabinet thuis" aldus mr. Vrolijk, die veronderstelde dat de nieuwe minister wel een gro ter beroep op de schatkist zou kun nen doen dan zijn voorganger. Hij is van mening dat in het najaar het ka binet-De Jong voor zulke grote pro blemen komt te staan dat het wel eens voortijdig zou kunnen struikelen. Mr. Vrolijk wenst de verandering in het kabinet te bespreken in de Twee de Kamer. In een brief aan de Ka mer-voorzitter schrijft hij, dat de P.v.d.A-fractie het noodzakelijk acht in de eerste vergadering na het kerst- recès, 27 januari, een debat te houden over de veranderingen in de samen stelling van het kabinet en de gevol gen daarvan voor het sociaal-econo misch en financiële beleid. De fractie vraagt de voorzitter er bij de minis ter-president op aan te dringen een regeringsverklaring af te leggen, aan de hand waarvan dan het debat ge houden kan worden. Ook de fractieleiders van A.R.P. en C.H.U. gaven aan mr. Nelissen de voorkeur boven dr. Grapperhaus we gens zijn parlementaire ervaring, „waardoor hij kan zorgen voor een stukje politieke inbreng in het kabinet dat op het punt van de presentatie van het beleid tot nu toe niet erg sterk naar voren is gekomen". Dit argument heeft voor hen zwaarder gewogen dan de ervaring van de heer Grapperhaus op het terrein van het financieel en economsch beleid. Zij vreesden boven dien dat de liberale minister van Fi nanciën, dr. Witteveen, een te grote greep op het sociaal-economisch beleid zou krijgen als zijn staatssecretaris op Economische Zaken zou komen. C.H.U.- fractieleider Mellema: „Dr. Grapper haus is zonder twijfel een bekwaam staatssecretaris, maar hij is van een andere categorie". ADVERTENTIE Mr. Nelissen maakt zich weinig illusies over zijn ministerschap, dat voorlopig voor hem tot de Kamerverkiezingen van volgend jaar zal duren. „Het wordt moei lijk een duidelijk beleid te voeren in an derhalf jaar tijd", zei hij. „Maar ik troost mij met de gedachte dat deze periode te kort is om te laten zien dat er wat van te maken is, maar óók te kort om te falen". Hij is er echter van overtuigd dat hij het vertrouwen van het kabinet en de vier regerinspartijen heeft. „Maar ik ben mij ervan bewust dat ik het erg moeilijk krijg". Gaat minister Nelissen nu terstond de moties uitvoeren, die hij als Kamerlid heeft ingediend, zoals handhaving van de investeringsaftrek voor het noorden en het onderzoek naar fusies? Het antwoord luidde diplomatiek: „Ik zal er naar stre ven de continuïteit van mijn werk als Kamerlid en mijn nieuwe verantwoorde lijkheid zoveel mogelijk gestand te doen". Met zijn 38 jaar is mr. Nelissen het jongste lid van het kabinet-De Jong. Na het gymnasium studeerde mr. Ne lissen rechten aan de r.k. universiteit van Nijmegen ,waar hij in 1956 doctoraal exa men Nederlands recht deed. Na een jaar werkzaam te zijn geweest bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam, werkte hij van 1957 tot 1969 bij de Ne derlandse Katholieke Middenstandsbond, later het Nederlands Katholiek Onderne- mersverbond. In deze functie was hij twee jaar secretaris van het Euromarktcomi- té van de detailhandelorganisaties. Het laatste halfjaar was mr. Nelissen als ad viseur verbonden aan de Federatie van het Katholiek en Christelijk Ondernemers verbond. Hij was secretaris van de K.V.P.-Tweede-Kamerfractie. Inmiddels is bepaald dat de heer J. B. Meijer uit Schoorl, assurantiemakelaar, mr. Nelissen zal opvolgen als lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. De heer Meijer komt voort uit de jongerenorga nisatie van de K.V.P. en is secretaris van de K.V.P.-kring Den Helder. In de Ridderzaal te Den Haag is een vel postzegels getoond, uitgegeven ter gelegenheid van het invoeren van het eerste deel van het nieuwe Burger lijk Wetboek. De zegel toont de beeltenis van de grondlegger van dit werk, prof. mr. E. M. Meyers, die in 1954 overleed. Op de foto (v.l.n.r.) premier De Jong, mevrouw Meyers en minister Polak van Justitie. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Gortzak (P.S.P.) heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening gewezen op de kritiek van het mededeling van het ministerie inzake de realisatie van het bouwprogramma 1969. „Is het juist dat er met het ministerie een afspraak was, dat cijfers over de realisatie van het woningbouwprogram ma 1969 door het CBS zouden worden versterkt om te voorkomen, dat er twij fel over de juistheid van de cijfers zou kunnen ontstaan?", zo vraagt de heer Gortzak. Hij informeert er verder naar of de indruk juist is dat de tot nu toe beschik bare cijfers van het CBS wekken, name lijk dat er in 1969 geen 125.000 woningen in uitvoering zijn genomen, noch 125.000 woningen gereed zijn gekomen. Indien dit zo is, wil de heer Gortzak vernemen hoeveel woningen er dan wel in het afge lopen jaar in uitvoering genomen, respec tievelijk gereedgekomen zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG „De rechter is niet de eerste instantie voor inspraak, opspraak ruggespraak of tegenspraak hij doet uitspraak. Men kan de rechter niet als een tegenstander behandelen en druk op hem trachten uit te oefenen, want dan mis kent men de essentie van het rechterlijk werk: het horen van partijen 'om daarna, staande boven de partijen, naar eigen overtuiging recht te doen". Aldus mr. dr. G. H. A. Feber gisteren tijdens een bijeenkomst van de Hoge Raad, van welk college hij als president afscheid nam. Eerder op de dag was hij onderscheiden met de benoeming tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. Feber wijdde zijn afscheidsbeschou- wing aan het verschijnsel van de buiten parlementaire actie en het rechterlijk oordeel over de daarmee vaak gepaard gaande „ondeverstorende, hinderlijke uitingen van onvrede" als vernieling, be lediging en lokaalvredebreuk. In de opvatting van mr. dr. Feber is het gevaarlijk om politieke motieven te rekenen tot zedelijke en maatschappelij ke motieven die naar het algemeen ge voelen het oordeel over een strafbare daad kunnen verzachten. „Wanneer wordt ge steld dat bepaalde waardevolle of sym pathieke politieke motieven consideratie verdienen en dat de rechter hiermee reke ning moet houden bij het bepalen van de strafmaat bestaan daartegen ernstige be denkingen. Dan immers wordt de rechter in politieke controversen gehaald, hetgeen noch tot zijn competentie behoort noch zijn wens is". De rechter heeft nu een maal een inbreuk op de orde, de vrij heid, veiligheid of eigendom van anderen te corrigeren. Mr. dr. Feber begon zijn loopbaan ruim veertig jaar geleden als substituut-griffier in Den Haag. In 1936 werd hij rechter in de Almelose rechtbank, waar hij ge durende de moeilijke bezettingsjaren, zo als mr. Langemeijer stelde, „een meer dan gewone moed" aan de dag heeft ge legd. Na de bevrijding maakte hij deel uit van de Bijzondere Raad van Cassatie. Korte tijd later werd hij raadsheer in de Hoge Raad. In 1960 volgde zijn benoe ming tot vice-president en drie jaar later tot president van de Hoge Raad. Vooral zijn publikaties op het gebied van criminologische psychologie hebben in wijde kring belangstelling getrokken. Tien jaar lang tot 1955 was hij bo vendien buitengewoon hoogleraar in de criminologie aan de Amsterdamse uni versiteit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Weinig kritische op merkingen zijn er gisteren in de Eerste Kamer gemaakt over het defensiebeleid van minister Den Toom en zijn drie staatssecretarissen bij de behandeling van de begroting van defensie. Mr. Bur ger (P.v.d.A.) meende dat de strijd krachten van de NAVO in sterkte niet veel verschillen met die van het War schaupact. „De wederzijdse strijdkrachten zijn behoorlijk in balans; er is daarom ook geen reden voor angstcomplexen en ook geen reden om eerder nucleaire wapens te gaan gebruiken dan men in de NAVO aan vankelijk van plan was." Mr. Van Riel was het niet eens met de bezwaren die zijn geestverwant Koud- ijs in de Tweede Kamer had geuit tegen de „Hembrug"-Artillerie-inrichtingen in Amsterdam. Hij meende dat eerder voor uitbreiding van de Artillerie-inrichtingen gepleit moest worden, omdat gesteld kan worden dat in tijden van toenemen de spanning weinig of geen wapens meer op de wereldmarkt te koop zullen zijn. „Wil men de artillerie-inrichtingen drij vend houden", zei hij, „dan zal de voor ons doen zeer grote order voor 25 en 35 mm. munitie daarheen moeten gaan en misschien naar verdere samenwerking met Oerlikon en Philips-HSA worden ge streefd. Commercieel ontplooien de Ar tillerie-inrichtingen een fraaie activiteit. Een civiele omzet van 30 miljoen gul den vind ik een mooi resultaat." Ir. Gooden (K.V.P.) vond het echter wel noodzakelijk dat het bedrijf wordt ADVERTENTIE en moeten dus ruimte maken. Voor u een unieke gelegenheid om voor weinig geld in 't bezit te komen van een eerste klas van een gerenommeerde zaak. De gehele voorradige collectie is STERK AFGEPRIJSD EEN NAAM IN BONT Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 312086 Lid stichting bontwaarborg. doorgelicht. Hij was dan ook blij dat de minister dit aan de Tweede Kamer had toegezegd. Met nadruk stelde ir. Gooden dat deze doorlichting ook de bestaans reden van dit munitiebedrijf op militaire gronden moet betreffen. Afgevaardigden van de P.S.P., P.v.d.A. en C.H.U. toonden zich weinig ingeno men met de wijze waarop minister Den Toom op het anti-NAVO-congres van de Studentenraad had gereageerd. Dr. De Rijk (P.v.d.A.) meende dat de regering te snel de slogan verwerpt dat de NAVO ook een instrument voor onder drukking is. Dr. De Vries (C.H.U.) vroeg zich af of bij het voortgezet onderwijs wel vol doende aandacht aan het ontstaan en de ontwikkeling van de NAVO wordt be steed. Mr. Van Riel vond het „griezelig" dat geen krachtige tegenactie tegen het ne gativisme jegens de defensie wordt aan gekondigd. De P.S.P.-, P.v.d.A.- en C.H.U.-afge- vaardigden vonden elkaar eveneens in hun pleidooien voor een spoedige herzie ning van het Reglement op de Krijgs tucht. P.S.P. en P.v.d.A. wensten tevens herziening van de Wet op de Gewetens bezwaren. Met alleen de P.S.P. tegen nam de senaat een wetsontwerp aan dat beoogt douanerechten en dergelijke op oliehou dende produkten uit Afrikaanse staten, die met de EEG zijn geassocieerd, af te schaffen en deze landen financiële steun te verlenen in geval van daling van de wereldmarktprij zen. (Van onze correspondent) KUINRE. In het nog geen duizend inwoners tellende Kuinre in Noorii-West- Overijssel zijn nu al elf mensen met tu berculose in een sanatorium opgenomen. Er bevinden zich enkele personen uit één gezin bij. Ook is een baby besmet. Dit heeft een extra onderzoek aan het licht gebracht. De tbc-explosie heeft In Kuinre veel opschudding verwekt. Onder de tbc-patiënten bevinden zich ook leden van de plaatselijke voetbalclub. Als gevolg hiervan mag de club de ko mende twee maanden niet spelen. MR. R. J. NELISSEN (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Nederland is bereid voedseldroppings in Biafra uit te voeren, wanneer de Nigeriaanse regering daar toestemming voor verleent. Dit heeft minister Udink voor Ontwikkelingshulp gisteren mededegedeeld aan de commis sie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer. Tevens zal de regering een beroep doen op Nigeria om de vei ligheid van de bevolking van Biafra te verzekeren. Op Oe Thant. secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties zal een beroep worden gedaan om de groep van tien internationale waarnemers die op dit moment in Nigeria verblijft drastisch uit te breiden. Het Biafracomité (Giro 400) doet een beroep op alle particuliere instanties, die een individuele actie voor Biafra voe ren de ontvangen gelden over te maken naar het comité. Zodoende kan dan het totale resultaat zichtbaar zijn. Verwacht wordt dat dit een bedrag zal zijn van tien miljoen gulden. 's HERTOGENBOSCH. „Grote con tactstoornissen, emotionele ongevoelig heid, een extreem egoïstische levensin stelling, ongekend hard, vol rancunes en agressie, lui, gemakzuchtig en afweer op roepend. Zelfs lotgenoten in het Huis van Bewaring accepteren haar niet". Dit zegt de psychiater dr. J. Schnitzler uit Utrecht in zijn rapport aan de rechtbank over de Schijndelse gifmengster. Hij ad viseert onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De rechtbank besprak gisteren de aan de vrouw tenlaste gelegde gifmoord op haar 82-jarige vader in juni 1964. Zij be weerde dat de oude man zelf een eind aan zijn leven had gemaakt. Twee van haar zusters, als getuigen gehoord, be schuldigden haar ervan, terwijl haar vader lag te sterven, zijn portemonnaie en al het geld uit zijn geldkistje te heb ben gestolen. Vandaag houdt de officier van Justitie mr. J. Booster, zijn requisitoir. DEN HAAG Vijf van de zes patiën ten die vorige week waren betrokken bij het ongeluk met de kunstnier in Gro ningen zijn vrijdag uit het ziekenhuis ont slagen, de zesde is vandaag naar huis teruggekeerd, aldus heeft staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volks gezondheid vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Zij zullen van het gebeurde geen blijvende gevolgen onder vinden. De spoelvloeistof, die via een mem braan de afvalstoffen aan het lichaam van de patiënten onttrekt, was verkeerd samengesteld. Men onderzoekt of de con tainers geen concentraat maar water be vatten, of dat degene die het concentraat moet verdunnen een fout heeft gemaakt. Het ongeluk in Groningen is aanleiding geweest om nogmaals alle controlemaat regelen nader te bezien en de mogelijk heid van aanvullende controle te onder zoeken, aldus de staatssecretaris, die sprak bij de behandeling van de Wet op de Medische Hulpmiddelen en de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Gisteren /-ten meer be jaarden in de treinen dan anders. Be grijpelijk, want zij maakten graag ge bruik van het gebaar van de Nederland se Spoorwegen gratis te reizen. Immers, de bejaarden (dat zijn zij van 65 jaar en ouder) die een jaar- of drie- maandskaart hebben mogen deze maand op drie dagen voor niets in de tweede klas reizen. Wie beslist eerste wil moet de helft van het verschil tussen de prijs van het kaartje eerste en tweede klas bijbetalen. De 65 plussers die het deze maand weer willen doen, mogen op 20 en 27 januari wederom gratis sporen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Na de stormachtige ge beurtenissen in 1969 in de universitaire wereld is de onrust verplaatst naar ho ger beroepsonderwijs, waar men kort geleden nog „leerling" heette maar thans allemaal „student" is. Die wijziging in aanduiding is geen ijdeltuiterij, maar een uitloper van de wezenlijke problema tiek. Vorige week vatte een directeur van een onderwijzeropleiding die proble matiek samen met het woord „academi- sering". De „studenten" en vooruitstrevende docenten van het hoger beroepsonderwijs willen dat de sociale en pedagogische academies, en de hogere technische scho len verbindingslijnen krijgen met het uni versitaire onderwijs. En niet alleen naar het onderwijs als zodanig, maar ook naar de daar geldende mogelijkheden en voorzieningen. Daarin zit veel redelijks. Het is ook vreemd, dat iemand, die aan een universiteit studeert, een hogere rijksstudietoelage krijgt dan iemand, die aan een hts de cursus volgt, als omstan digheden en leeftijd eender zijn. In de toekomst, als de geldmiddelen rijker voor handen zijn dan thans, zal dat pro bleem wel verdwijnen. Staatssecretaris Grosheide heeft al getoond in die richting te streven door de renteloze lening van ƒ41.000 aan de Raad van Studerenden. Deze raad, een overkoepelend orgaan van organisaties van HBO'ers, kreeg de lening voor het scheppen van een sy steem van identiteitskaarten, dat duide lijk bedoeld is om de hbo'er meer status te geven en meer kans op het deelhebben aan voorzieningen. Het gehele tumultueuze wereldje hangt aan elkaar van de paradoxen. De bestu ren bijvoorbeeld: bij de pedagogische academies is dat het zere punt (althans bij de bijzondere; gemeentelijke en rijks-academies hebben uiteraard geen apart bestuur). De constant met het noodlot verbonden ex-bisschoppelijke kweekschool in Beverwijk heeft er duide lijk wel een. Bij de sociale academies schijnt de aanwezigheid van een bestuur zo'n groot probleem niet te zijn. Daar wil het voorkomen dat een dergelijk bestuur zelf met een democratiseringsvoorstel komt. In de kring van kweekschoolstudenten hoort men bij de roep om verandering en vernieuwing ook de eis, dat sociolo gie er een vak moet worden. Maar de studenten zijn niet zover dat ze daaraan de logische conclusie verbinden van het scheppen van enige samenhang tussen sociale en pedagogische academies. Men is nog niet toe aan het openzetten van deuren, men strijdt slechts voor (r) evo lutie binnen het eigen hokje. Dezelfde verschijnselen vertonen de m.o.-opleidingen, die eveneens in beroe ring zijn. Ook hier de noodzaak van „aca- demisering", van doorbraak naar univer sitaire gewoonte en niveau, en ook hier het nog niet verder kijken dan de eigen kring. Temidden van het m.o.-gewoel der laatste dagen wordt bijvoorbeeld een organisatie van m.o.-studenten in de geschiedenis opgericht. Men zou heb ben kunnen denken: als er één mo ment is waarop m.o.-studenten aller richtingen (van tekenen tot talen) de handen ineenslaan en een grote organi satie vormen, dan is het nu. Maar nee, de m.o.-ers in de historie trekken zich, zelfs voor het bevorderen van de ver nieuwing, terug in een geheel nieuw eigen bastion. De beperking tot het eigen hokje wordt in het hoger beroepsonderwijs soms zo ver doorgedreven dat studenten en-of do centen van een instelling zich zelfs afzet ten tegen landelijke activiteiten op hun terrein. De landelijke ijveraars gaan in derdaad vaak erg ver in hun uitingen, maar dan zou het toch wijzer zijn niet af zijdig te blijven staan. Andere opposan ten van te veel rumoer proberen zich juist ook in dat landelijk verband te uiten en zij geven daardoor gelukkig de wilde kreten wat relativerend tegenwicht tegen extreem geschreeuw. PRAAG (Reuter). De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben een Neder lander, de 35-jarige J. Melse, uitgewezen. Hij mag drie jaar niet meer in Tsjecho- slowakije komen, aldus een bericht van het Tsjechoslowaakse persbureau CTK. De in München wonende Nederlander zou, volgens het Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken „de socialistische staten hebben beledigd door een anti-so cialistisch geïllustreerde publikatie, die in het buitenland is verspreid." Hij zou als vertegenwoordiger van een Oostenrijk se firma naar Tsjechoslowakije zijn ge komen. AMSTERDAM De 39-jarige me vrouw G. van der Glas uit Amsterdam die op 8 december vorig jaar in haar woning in de Lanseloetstraat werd getrof fen door een kogel uit een dubbelloops pistool, is in het St. Lucasziekenhuis in Amsterdam overleden. Het ongeluk gebeurde toen de broer van het slachtoffer, een 25-jarige caféhouder, het pistool op naar de politie aannam ondeskundige wijze demonstreerde. De caféhouder had geen vergunning voor het wapen. OEN HAAG. Vanmorgen vroeg zijn in Den Haag twee woningen uitgebrand. Het vuur ontstond in de benedenwoning van het pand waar een bejaard echtpaar woonde. De bejaarde vrouw was door de rookontwikkeling wakker geworden. Zij rende naar de bovenwoning waar zij een alleenwonende 57-jarige vrouw waarschuwde. Deze kon zich in veilig heid stellen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade wordt geschat op 35 duizend gulden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2