Samen- moet Verolme redden Biafranen vanmorgen bij Nigeriaanse generaal Gozvon NIGERIË WIL HULP VAN LONDEN I Giften gaan toch naar Biafra Engelsen „weg" van Cruyff Toch vliegreis naar Indonesië iAaBe ontslaat 200 mensen [joegoslaven naar Moskou Griep verlaat Nederland Biafraantjes onderweg PRAGENTA BONTMANTEL Liquiditeit geeft geen moeilijkheden I Ojoekwoe is nog niet gevonden Ondanks Nigeriaanse weigering HET WEER BONTMANTELS Nekkramp-geval op bedrijf sschool (Hoogovens 3 weken IJMUIDER COURANT AGENDA pag. 13 Verder in de krant Regen 60e JAARGANG NUMMER 61 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Ultimatum Ondanks bezwaren van Rijksluchtvaartdienst: NU 10 tot 25% KORTING Autobedrijf KONING N.V. Het woord is aan ELKE DAG NIEUWS Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u LOE LAP moet van de politie z'n winkels sluiten! Zie pagina 8 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 15 JANUARI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per week Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur (Van onze parlementaire redactie) LAGOS (Reuter, AFP en AP) De Nigeriaanse regering heeft Groot- Brittannië om hulp gevraagd voor de Biafraanse bevolking. Londen zal deze hulp medisch personeel en l vervoersmiddelen zo snel mogelijk leveren. De spanning die tussen Lon den en Lagos bestond zou na een ge sprek tussen generaal Gowon en de Britse onderminister Foley zijn ver minderd. DEN HAA G.— De regering wil een commissie instellen die moet onderzoe ken of het in moeilijkheden geraakte Verolme-concem gered kan worden door in de scheepsbouw een samenbundeling tot stand te brengen. De liquiditeitsposi tie van het concern is op dit moment niet zo ernstig dat de regering moet bijsprin gen, maar mocht dat toch nodig zijn dan zal het kabinet de uitbetaling van de Delegatie lonen garanderen. Nigerië weigert overigens hulp van een aantal landen en hulporganisaties. Het zijn Frankrijk, Portugal, Rhodesië en Zuid-Afrika benevens de hulporganisaties Joint Aid Church „Caritas", „Canair" en het Franse en Noorse Rode Kruis. Het personeel van de genoemde orga nisaties is tot ongewenste personen ver klaard. Dit deelde vanmiddag mr. Nelissen, de nieuwe minister van Economische Zaken, mee aan de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken. De bewindsman zei dat het kabinet-De Jong wil streven naar een duurzame oplossing van de moeilijk heden in het bedrijf, waarbij de activi teit en daarmee de werkgelegenheid in de scheepsbouw worden verzekerd. Drs. Nederhorst, de voorzitter van de commissie, deelde mee dat op dit moment aan de heer Verolme nog niet de eis is gesteld zich terug te trekken. De commis sie neemt aan dat Verolme zich nog steeds op hetzelfde standpunt stelt dat de tijd nog niet rijp voor zijn vertrek uit het be drijf. Mr. Nelissen wilde met het oog op het belang van de zaak, vooral met het oog op de betrokken 15.000 werknemers, geen gedetailleerde verklaring afleggen. De re gering is tot haar standpunt gekomen, zo zei hij, na belangrijk voorbereidend werk van de commissie-Langman-Biesheuvel, de vorige minister van Economische Za ken en enkele leden van het kabinet. De commissie die het kabinet wil benoemen, zal bestaan uit personen uit die bedrijven die eventueel betrokken zullen raken bij de samenbundeling met een aantal exter ne deskundigen. Op dit ogenblik zijn er nog besprekingen gaande over de basis waarop de commissie moet werken. De Kamercommissie heeft vandaag in haar besloten zitting zich vooral bezigge houden met de werkgelegenheid en de rentesubsidie. Drs. Nederhorst wees wat de rentesubsidie betreft, op een motie, die mr. Nelissen vorige maand nog in de Tweede Kamer had ingediend en waarin een verhoging van deze subsidie aan de scheepsbouw werd gevraagd. Een Biafraanse delegatie onder leiding van opperrechter I ouis Mbanefo is van morgen uit Port Harcourt in Lagos aan gekomen. De vijf Biafranen zijn ontvangen door generaal Gowon die hen de verzekering zou hebben gegeven dat het Ibo-volk goed behandeld zal worden. De federale troepen in Biafra hebben gisteren bevel gekregen hun opmars te staken. De militairen moeten in de ka zernes blijven. Canada's militaire waar nemer in Nigerië, brigade-generaal John Drewry, heeft meegedeeld, dat de licha melijke toestand van de Biafraanse vluch telingen veel beter is dan men had ge dacht. In Londen heeft de 52-jarige Britse oor logsvlieger Cheshire, die werd onderschei den met het Victoria-kruis voor de tele visie verklaard, een vloot van twintig vliegtuigen te zullen mobiliseren om de hongerenden in Biafra voedsel te geven, als de impasse ovei de voedselvluchten zou voortduren. Deze vliegtuigen zouden luchtdoelge schut trotseren om voedsel neer te gooien als er vanmiddag om 16.00 uur geen over eenstemming zou zijn bereikt over voed selvluchten naar Oeli in Biafra. De twin tig vliegtuigen staan volgens Cheshire ge reed in Sao Tomé en Gabon. Een hoge Portugese regeringsfunctio naris heeft gisteravond bekendgemaakt dat generaal Ojoekwoe „niet in Portugal is en daar ook niet is geweest". (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Van verschillende zij den bereikt ons de vraag wat er gaat gebeuren met het geld van het Biafra- comité, giro 400 in Utrecht, nu de Ni geriaanse regering bij monde van ge neraal Gowon alle verdere hulp gewei gerd heeft van die hulporganisaties die rechtstreeks Biafra hebben geholpen, o.a. Caritas en de Wereldraad van Kerken, samenwerkend in de Joint Church Aid. Vele acties in het land zijn er name lijk speciaal op gericht de kerkelijke organisaties van middelen te voorzien. In een gesprek met mr. G. van Wal- sum, voorzitter van het Biafra-comité, heeft deze ons verzekerd dat het geld altijd terrecht zal komen bij degenen waarvoor het bestemd is: de hongeren de mensen in Biafra. Wanneer de ker kelijke organisaties niet langer hulp mogen bieden, dan zijn zij bereid om hun middelen ter beschikking te stel len aan diegenen die nog wel huma nitair werk in Biafra mogen verrich ten. Dat is in ieder geval het Rode Kruis dat heeft opgedragen alle hulp te coördineren en te leiden. Er is dus geen enkele reden om de acties te staken, integendeel! De be volking van Biafra lijdt nog steeds. Veertien Biafraanse kindertjes heb ben de afgelopen nacht in Nederland gelogeerd. De kinderen waren op doorreis van Sao Tomé naar West- Duitsland. Terre des Hommes en een Duitse liefdadigheidsorganisatie heb ben zich over de Biafraantjes ont fermd. ADVERTENTIES Uit het binnenland 2, 15, 17 Buitenlands nieuws3, 15 Van Dag tot Dag 3 Stad en streek 4, 5, 7, 9, 11 Films 9 Weerrapport 13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Aangestipt 13 Luidsprekers 16 Weg en Wiel17 Kunst 19 Radio en tv19 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrijdag avond: In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen, maar ook enkele opklaringen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Van onze sportredactie) LONDEN. „Hoe dichter Engeland de strijd in Mexico nadert, des te verder raakt de ploeg verwijderd van voetbal dat nodig is om de wereldbeker te be houden", is de weinig lovende inleiding van Brian James' beschouwing van En geland—Nederland (0-0) in de Daily Mail. „Doelpuntloos en hulpeloos", geeft hij in de vetste letters, die hij kon vinden zijn artikel als kop mee. Dat zelfs het ge- I woonlijk loyale publiek van Wembley Sir Alf Ramsey in de steek liet, verbaast hem amper. „Niet fair? Misschien, maar volkomen begrijpelijk". Desmond Hackett „Johan Cruyff is het Nederlandse antwoord op George Best" is al evenzeer teleurgesteld. Britse voetbaldeskundige bij uitstek eer- lijk in de Dailey Express. „Er waren redenen voor het povere Engelse spel Toegegeven, de eens zo prachtige grasmat van Wembley was nu het slechtste speelveld, dat ik dit seizoen zag. Maar toch waren de Nederlanders in staat tot combinaties en passes, die ver boven de mogelijkheden van dit po- vere elftal genaamd Engeland, uitgingen" De lof voor de verrichtingen van de Nederlanders is trouwens algemeen in de Engelse pers. Even unaniem zijn de Brit se sportjournalisten het er over eens, dat Alf Ramsey volkomen gefaald heeft in zijn taktiek. Albert Barham is in de Guardian zelfs genadeloos: „Engelands slechtste wedstrijd sedert lange tijd' luidt de niets aan duidelijkheid missende kop. „What a load of English rubbish'' (wat een hoop Engels afval) zong het pu bliek zijn spelers toe. „Ongewoon voor de zeer Engels gezinde toeschouwers op I Wembley", stelt hij vast. „Cruyff stak met kop en schouders uit boven alle andere aanvallers" schrijft Do nald Saunders in lovend proza in de Daily Telegraph, „de handige Nederlandse aan- valsleider zorgde voor een tweetal gevaar lijke schoten, waarop Banks, die een druk ke dag had, nog juist redding kon bren gen. Als Keizer even ondernemend was geweest van het begin af, zou de kunde van Banks wellicht niet genoeg zijn ge weest om Engeland van een nederlaag af te houden". „Op het terrein waarop zij koningen van de wereld werden, ondergingen de Engelsen de diepste vernedering sinds sir Alf Ramsey de leiding van de ploeg kreeg", begint Laurie Pignon in de Daily Sketch, dat de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende kop „Rubbish Ramsey" draagt. Johan Cruyff noemt hi; een speler, die zo'n 150 duizend pond sterling (ongeveer 1.3 miljoen gulden) waard is. Bij de waardering is Pignon aanmerkelijk zuiniger dan veel van zijn collega's, die een transfer van tweehon derdduizend pond op de Engelse voetbal markt alleszins redelijk blijken te vinden (Van onze redactie economie) HAARLEM. De ruim 700 passagiers die al hebben geboekt voor goedkope rei- I zen naar Indonesië met de Russiche luchtvaartmaatschappij Aeroflot zullen geen brief thuis krijgen, waarin staat dat de reis is afgelast. De reizen gaan, on danks een verbod van de Rijksluchtvaart dienst om tegen tarieven beneden de 2200 I gulden naar Indonesië te vliegen, gewoon j door. De directeur van het Haarlemse reis bureau Centouri, drs. P. P. Kohnstamm, deelde vanmorgen mee, dat hij met de Zuid-Europa-Stichting, met het reisbureau De Magneet en met de Rijksluchtvaart dienst zal overleggen over de voorwaar den, waaronder de vluchten toch kunnen worden uitgevoerd. De drie reisbureaus hebben de reizen gepland in de periode 8 mei-24 juni. Aero flot zou de passagiers daarvoor per onge regelde vlucht uit Amsterdam moeten op halen en daarvoor wordt geen toestem ming gegeven. Drs. Kohnstamm deelde mee dat de samenwerkende reisbureaus drie aanbiedingen hadden. De duurste was een week verblijf op Bali met een rond reis van een week op Java waarvoor het tarief 2.531 gulden zou worden Twee goedkopere reizen waren negentien da gen Djakarta voor 1583 gulden en een ge combineerd bezoek aan Djakarta en Ba- li voor 1897 gulden. Aeroflot hoeft zich overigens niet te houden aan de bepa lingen van de internationale luchtvaart organisatie IATA, omdat de Russische maatschappij daarbij niet aangesloten is. „Een naam in bont" En ik? Ik ben blij toe dat ik een heb gekocht in een echte speciaal-bontzaak. Dan ben ik van een 1e klas service verze kerd. Dames, Breestraat 145 Beverwijk Telefoon 0 2510 28075 Bontwerkerij sinds 1929 Geen filialen Official dealer v./h. W. ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141* ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE La Rochefoucauld: Prijzen of afkeuren doen wij meest al volgens de heersende mode. I TILBURG, AaBe-wollen stoffen- en dekenfabrieken in Tilburg gaan ongeveer 200 werknemers op korte termijn ont slaan. Het bedrijf b'ijft op basis van een nieuw produktiepla" met ongeveer 600 werknemers doorwerken. De reorganisatie van de fabriek is no dig geworden door de felle concurrentie op de internationale markt Het plan voor de reorganisatie is opgesteld door de heer T. Feenstra, die jnlangs van de Koninklij ke Nederlandse Textiel Unie is overge stapt naar AaBe. De heer Feenstra heeft bij de drie bedr'jven gereorganiseerd en gesaneerd. Het nieuwe marktplan is ba sis voor een planning van de produktie en I de noodzakelijke personeelsbezetting. Het hele studiepakket is voorgelegd aan de kredietverstrekkende instellingen van de N.V. De vakbeweging is over de ontslagen ingelicht Het bedriji zelf heeft maatrege len genomen, zodat vrijwel 90 percent van alle ontslagener onmiddellijk elders werk kan vinden BELGRADO (AP) De Joegoslavische Communistische Partij heeft besloten het overleg in Moskou van de Europese com- munistische partijen over de veiligheid in Europa bij te wonen. Twee Joegosla vische afgevaardigden zijn al naar Mos kou vertrokken. Voorheen hebben Joegoslaven gewei gerd deel te nemen aan communistische internationale vergaderingen als daar de betrekkingen binnen de communistische wereld aan de orde kwamen. In het communiqué van Belgrado wordt I duidelijk gemaakt dat de uitnodiging uit Moskou dit maal is aanvaard omdat de vergadering bedoeld is als „een uitwisse ling van gedachten over de veiligheid in I Europa en over het idee een grote Euro pese conferentie te houden." Joegoslavië is er voor, dat een Euro pese veiligheidsconferentie ook door do VS en Canada wordt bijgewoond. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Op de Bedrijfsschool van Hoogovens heeft zich bij een 17-jarig« leerling uit Heemskerk nekkramp voor gedaan. De jongen is in het St.-Jozef ziekenhuis in Heemskerk opgenomen. Voor de groep leerlingen, die met de jongen in contact is geweest, zijn speciale voorzorgsmaatregelen getroffen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De geneeskundige in spectie van de volksgezondheid verwacht dat eind van deze maand de griep goed deels zal zijn verdwenen. De ziekte heeft, zoals ook werd verwacht, minder hard toegeslagen dan vorig jaar. ONDERSTAANDE BON GEEF! Bon opsturen aanIJmuider Courant, Postbus 18, IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal ƒ1.13. NAAM: WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1