Maatschappijhervorming zodra ons de macht wordt gegeven tapijttegels tapijttegels Premier zegt verklaring toe over wisseling van ministers Embargo van Nederland tegen Nigeria was mogelijk 2000 m' SHOW 191a Ibs Zwarte Panter in Amsterdam Wetsvoorstel tegen kapen vliegtuigen Buit 10 mille bij bankroof „Ban verkeer uit Amsterdam" Trawlerschippers leren samenwerken Vragen over krankzinnigen in politiecel f 1.98 en f 10.50 ranka Jieubelen 1 DR. VONDELING OP PvdA-CONGRES: I Drs. Van Meurs: LOOP VMJ MEN IHT BU Geen Nederlandse wapens naar Vietnam Maximumstraf 12 jaar Critiek op Lijnen voor morgen": PROEF IN KATWIJKSE VISSERIJSCHOOL Radiocontact met treinbestuurders VRIJDAG 16 JANUARI 1970 2 VRIJ Grandioze kollektie in alle kleuren en kwaliteiten Gemakkelijk te verwisselen en zelf te leggen. Geluiddempend. De meest praktische vloerbedekking voor alle ruimten Steeds grote eerste keus fabriekspartijen in prijzen tussen Cash Carry Pavex International n.v. Industrieterrein Cruquius bij Heemstede, Spaarneweg 75 EIGEN - PARKEERGELEGENHEID i Als u de weg niet weet, belt u dan 0 23 - 28 8T 50 Geen derde keer' Premier De Jong: WIJ GAAN VERBOUWEN BONTMANTEL KAMPERMAN Ui li x c lylll Proef in Noord-Holland Nestier - tekenmachines Schoterweg 5 en 7 ADVERTENTIE i '„V-i DEN HAAG. Minister-president Pv J. S. de Jong- is „ten volle" bereid om in de Tweede Kamer een verklaring af te leggen over de recente ministercrisis door het heengaan en de benoeming van respectievelijk mr. L. de Block en mr. R. J. Nelissen als minister van Econo mische Zaken. Deze verklaring zal dinsdag 27 janu ari worden afgelegd. Zoals bekend, heeft de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer verzocht om een dergelijke verklaring, teneinde in de Kamer te kunnen debate ren over de gang van zaken rond deze ministercrisis. Aan de Kamer is nu officieel meege deeld, dat de af te leggen verklaring zal handelen over „De verandering in de samenstelling van het kabinet en over eventuele consequenties daarvan voor het beleid in de financieel-sociaal-econo- mische driehoek." (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Een embargo op de uit voer van Nederlandse voor de olie-indus trie bestemde produkten in Nigeria was wèl mogelijk geweest. Dat zegt de Utrechtse geoloog drs. A. P. H. van Meurs in het laatste nummer van het weekblad Economisch-Statistische Be richten. De heer Van Meurs is oliedes- kundige en wetenschappelijk medewer ker van het geologisch instituut van de Utrechtse universiteit. „Minister Luns heeft bij het laatste Bia- fra-debat in de Tweede Kamer misschien uit onwetendheid, maar in ieder geval na onzorgvuldige voorbereiding, onze volks vertegenwoordiging misleidend ingelicht over de economische betekenis van ons land voor Nigeria en de mogelijkheden van het selectieve embargo dat enkele Kamerleden in dat debat vroegen. Het is toch wel ongehoord dat een bewindsman, ais hem wordt gevraagd wat hij vindt van een stop op de uitvoer van Neder landse produkten ten behoeve van de olie industrie in Nigeria, de cijfers van de oliemaatschappijen zelf aanhaalt om te bewijzen dat dat niets aanhaalt". Drs. Van Meurs merkt verder op dat de Shell over zijn rol in Nigeria uiterst verwarrend is geweest. Aan de hand van cijfers schrijft de geoloog dat de olie maatschappijen een heel belangrijke rol hadden kunnen spelen bij de beëindiging van het conflict. „De minister beging bij het laatste de bat de blunder om cijfers te noemen over de betekenis van de olie-industrie voor Nigeria, terwijl de Shell dezelfde cijfers opgaf voor de betekenis van alleen de Shell. Voor de minister is Shell kenne lijk de hele olie-industrie". De heer Van Meurs stelt naar aanlei ding van de gang van zaken de fundamen tele vraag van de band tussen overheden en de olie-maatschappijen aan de orde. „Maar ja, je kunt beter een paar mil joen inzamelen om je geweten te sussen dan investeringen van een paar miljard op het spel te zetten om écht wat te doen' aldus de geoloog. (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN P.v.d.A.-voorzitter dr. Vondeling heeft zich vanmiddag in Gro ningen fel gekeerd tegen de beschuldiging van andere partijen dat zijn partij het land onregeerbaar zou maken. „Wij zoeken allerminst de oppositie", zei hij aan het begin van het tweedaagse congres over de Staten- en raadsverkiezingen en over de inkomens- en vermogensverdeling. „Wij willen de maatschappij hervormen. We hebben daarover ideeën en wij hebben de mensen om die ideeën om te zetten in de werkelijkheid. Wij hebben de wil om Nederland te regeren. Zodra ons de macht wordt gegeven gaan we aan de slag. Als het moet morgen. Graag!" Dr. Vondeling zei zich goed te reali seren dat de P.v.d.A. bij verkiezingen goed uit de bus kwam toen zij nog in de regering zat. „Wij hebben heel veel leergeld moeten betalen, meende de P.v.d.A.-voorzitter. Hij doelde daarbij op 1958 en 1966 toen de P.v.d.A. door de regeringspartners in de steek werd gela ten. Voor losse, onverplichte afspraakjes zijn de socialisten dan ook niet meer be schikbaar. „Wij willen zijn, niet schij nen," zei hij. De hervormingen die de Partij van de Arbeid wil doorvoeren zijn alleen tot stand te brengen wanneer er een solide en vooruitstrevende Kamermeerderheid komt, die een ploeg bekwame ministers krachtig steunt. Daar is een progressief akkoord voor nodig, maar dr. Vondeling zei er begrip voor te hebben dat partij leden die met hart en ziel aan de partij verknocht zijn, het wel eens moeilijk kun nen hebben met het PAK. „Waar wij echter geen begrip en zelfs geen woorden voor hebben is een verzet omdat de eigen kandidatuur of het eigen zeteltje ermee gemoeid is." Dr. Vondeling waarschuwde voor de politieke versplintering in ons land. „De ondernemingen fuseren bij het leven af en de politieke partijen delen zich in splinters. De economie balt zich samen in enkele krachtcentrales. Over dertig jaar zijn het er over de hele wereld waarschijnlijk nog maar 100 a 200 die de totale dienst uitmaken als de politieke partijen en de wereldbevolking zich ver der opdelen in reinculturen van cellen." zei de partijvoorzitter. Op de kansen van een PAK ging dr. Vondeling niet dieper in. Ook over D'66 zweeg hij. Hij meende alleen „dat er tal loze politici zijn die om redenen die wij moeilijk kunnen begrijpen, geen lid zijn van onze partij, maar die grote trekken en op belangrijke punten eenzelfde men taliteit en opvatting hebben over wat er hier in de komende 4, 10, 15 jaar moet gebeuren." Bundeling van progressieve krachten was, aldus dr. Vondeling, al een voorschrift toen de P.v.d.A. werd opge richt. De P.v.d.A. blijft bij de weigering om na de volgende verkiezingen samen te werken met de KV.P. Volgens dr. Von deling is er een steekje los aan een partij die zich lang heeft verzet tegen echt scheiding maar tegelijkertijd zo gemak kelijk partnerruil bedreef „Dat zal ons, als het ook maar even kan, niet een derde keer gebeuren." Behalve de K.V.P,, die volgens dr. Von deling het hardst afbrokkelt, moesten ook de andere drie regeringspartijen het ont gelden. De P.v.d.A.-voorzitter verweet hen eveneens dat zij het kabinet-De Jong (Dr. Vondeling zei hardnekkig „het ka- binet-Witteveen") door dik en door dun steunen. Hij stelde de heren Schmelzer, Biesheuvel, Mellema en Geertsema ver antwoordelijk voor het falen van het ka binet. „Zij hebben de politieke macht in handen." Volgens dr. Vondeling worden de me ningsverschillen in de confessionele par- ADVERTENTIE Ml fa AN O M, NMMJtM TIL 92 47 64 tijen tussen de voorstanders van samen werking met de P v.d.A. en met de V.V.D. met de dag duidelijker. De oprichting van de Politieke Partij Radicalen, de AR-ra- dicalen en de „spijtstemmers" noemde hij als voorbeelden. Over de A.R.P. zei hij: „Biesheuvel had het kabinet-Witteveen ten val kunnen brengen toen de belastingvoorstellen aan de orde waren. Hij deed het niet, omdat hij wilde dat Witteveen minister van Fi nanciën en stuurman van het kabinet bleef." En over de C.H.U: „Natuurlijk is Mellema tevreden met het beleid dat broeder Beernink volgt bij de financiering van de gemeenten. Hij, Mellema, zou dat beleid kunnen ombuigen want hij heeft er met zijn fractie de macht toe. Maar hij doet het niet, want hij wil het niet." En over de W.D.: „Ons standpunt (geen belastingverlaging) is weinig popu lair, maar de goedkope verkiezingsdema- gogie die de V.V.D. in 1967 bedreef kunnen wij ons niet veroorloven. De belasting druk en de overheidsuitgaven slaan alle bestaande records met stukken en ik ben benieuwd wat Witteveen ons over drie weken kan vertellen over de ontwikkeling van zijn wrakke begroting voor het lo pende jaar." Ala voorbeeld dat Nederland invloed kan uitoefenen op de wereldpolitiek noem de P.v.d.A.-voorzitter Vondeling zijn par tijgenoot Van der Stoel, aan wie het gro tendeels te danken is dat Griekenland uit de Raad van Europa is verdwenen. „In al die jaren van zijn ministerschap heeft Luns niet een dergelijk teken in dienst van de democratie willen oprichten," voegde hij eraan toe Het P.v.d.A.-congres zal zich vandaag bezighouden met de verkiezingsprogram ma's voor de Staten en gemeenteraden. Vanavond spreekt fractieleider Den Uyl en morgen komen de resoluties over de inkomens- en vermogensverdeling in dis cussie. Zwarte Panter Albert Howard is gis teren op Schiphol gearriveerd waar hij werd afgehaald door Peter Schu macher, voorzitter van een met deze beweging sympathiserend comité. Vanavond houdt de heer Howard in de Mozes en Aaronkerk te Amster dam een lezing. DEN HAAG. Van 1966 tot op heden zijn geen vergunningen verstrekt voor de uitvoer van wapens en munitie naar Viet nam, aldus heeft premier De Jong, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, verklaard in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.). Premier De Jong beantwoordde de vra gen als minister van Economische Zaken ad interim. Op het moment van de be antwoording was mr. Nelissen nog niet beëdigd. De premier zegt niet over gegevens te beschikken die aanleiding zouden kunnen geven tot het vermoeden dat uit Neder land uitgevoerde wapens en munitie een andere bestemming zouden kunnen hebben gevonden dan die welke in de uitvoer vergunningen was aangegevep. De heer Van der Spek had geïnfor meerd of het juist is dat in 1966 een Amerikaanse order voor 20 mm-munitie tot een bedrag van 22 miljoen dollar bij de wapen- en kruitfabriek „De Kruit hoorn" in Den Bosch was geplaatst. (Van onze correspondent) DEN HAAG Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren meegedeeld dat de minister van Justitie een wetswijziging heeft voorgesteld waar door lnchtpiraterij, in casu het kapen van vliegtuigen, als een apart delict bestraft wordt en waarop de maximumstraf van twaalf jaar gevangenisstraf gesteld zon worden. De bewindsman zei dit in zijn rede in een bijeenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Rijksluchtvaartdienst. van het kale reistarief van de IATA- maatschappijen. Soepelheid zal nog slechts worden betracht voor groepsrei zen, sportreizen en andere zogenoemde evenementsreizen. NIEUWLANDE. Gistermiddag heb ben twee gewapende mannen van naar schatting 30 jaar een overval gepleegd op de Coöperatieve Raiffeisenbank in Nieuw- lande-Geesbrug (Drente). Het tweetal ging er met ruim 10.000 vandoor in een auto. Tot nu toe is van de daders geen spoor gevonden. SCHIPHOL. Staatssecretaris Keyzer zei verder dat de regering krachtiger gaat optreden ten aanzien van het char- ter-luchtverkeer van en naar Nederland. De heer Keyzer zei dat Nederland het zich eenvoudig niet langer veroorloven kan om de opmars van het ongeregelde luchtverkeer ongebreideld over ons te la ten komen. „Ik hoor wel het verwijt dat ik met beperkende bepalingen voor het ongere gelde verkeer de KLM bescherm. Ik kan hierop slechts antwoorden dat ik met deze beperkende bepalingen het open baar vervoer en dus het publiek be scherm", aldus de bewindsman. Het is echter niet de bedoeling het normale vakantievervoer aan banden te leggen. Maar onvoorwaardelijk zal voor taan worden vastgehouden aan de eis dat „alles-inbegrepen-reizen" in Europa minimaal zestig percent moeten kosten (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De bouw van autowegen, bruggen, tunnels en parkeergarages, de aanleg van een metro in de binnenstad, de subsidiëring van veilig-verkeers- organisaties en de realisering van de plannen, voorgesteld in de nota „Lijnen van Morgen" van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf, al deze zaken moeten in Amster dam worden stopgezet, afgelast of geannuleerd. Dit stelt de werkgroep „De Lastige Amsterdammer" in een nota inzake vervoer en openbaar vervoer in Amsterdam. Deze nota Is overgenomen door het gemeenteraadslid Roel van Duyn (Provo), die deze nota in de raad ter discussie wil stellen op hetzelfde tijdstip dat daar de be raadslagingen over het GVB-rapport „Lijnen van Morgen" aan de orde komt. Uitgangspunt van deze nota is: auto verkeer in Amsterdam is verboden, ten zij het is toegestaan. Het centrum van de hoodstad is uniek. Men moet dan ook niet bang zijn voor een unieke oplossing ter bestrijding van het verkeer. Eveneens uniek noemt Roel van Duyn in deze nota een stadsbestuur, dat zo weinig gevoel heeft voor het karakter van dit centrum, dat zij meent met Rotterdamse of Stock- holmse oplossingen te kunnen volstaan. Er is te weinig loop- en wandelgelegen heid in het centrum, want de auto's ne men al of niet rijdend, een te grote plaats in beslag. Wil men de economische posi tie van het centrum blijven handhaven, dan moet de binnenstad bereikbaar blij ven voor personen en goederen. Die be reikbaarheid is allerslechtst, reden waar om dan ook vele bedrijven uit het cen trum verdwijnen. Het particuliere perso nenverkeer vormt een ernstige bedreiging voor de economische bedrijvigheid in het centrum en belemmert tevens een goed kunnen functioneren van het openbaar vervoer. Wat volgens deze nota op zeer korte ADVERTENTIE en moeten dus ruimte maken. Voor u een unieke gelegenheid om voor weinig geld in 't bezit te komen van een eerste klas van een gerenommeerde zaak. De gehele voorradige collectie is STERK AFGEPRIJSD EEN NAAM IN BONT Wagenweg II - Haarlem - Tel. 312086 Lid stichting bontwaarborg. LEIDEN. Het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde T. N. O. in Leiden heeft in de afgelopen jaren in opdracht van het Visserijschap een on derzoek ingesteld dat de naam kreeg „Bemanningsvraagstuk Zeevisserij". Ten behoeve van dit onderzoek voeren stu denten mee op een groot aantal trawlers en kotters o mhet werk en het leven aan boord te bestuderen Het viel hen op dat een zeer grote verantwoordelijkheid rust op de schouders van de schipper, met name de schipper van een haringtrawler. Hij neemt alle beslissingen zelfstandig, hetgeen betekent da* hij vrijwel 24 uur aaneen onder grote psychische spanning werkt, bij de typische „jachtvisserij" zo als de visserij op haring. Daarbij komt dan ook de lichamelijke overbelasting door een tekort aan rust. Dat de gevol gen hiervan niet uitblijven, blijkt uit het feit dat vele schippers van omstreeks 50 jaar om gezondheidsredenen aan wal blijven. Het is een bekend feit, dat de econo mische positie van de haringvisserij als geheel weinig rooskleurig is. Daarvoor zijn vele oorzaken aan te wijzen, zoals achteruitgang van de haringstand, een ongelijke concurrentie met het buiten land en het bemanningsvraagstuk. Een verbetering van de situatie moet men voornamelijk zoeken in meer samenwer king op alle fronten. Tijdens het onderzoek werden onder meer twee problemen gesignaleerd: de grote spanning waaronder de trawler- schipper werkt en de moeilijke economi sche omstandigheden Samenwerking op zee kan echter het effect hebben, dat de haring doelmatiger en dus economischer opgespoord, gevangen en aan de markt gebracht wordt, en dat de schippers el kaar steunen in de taakuitvoering. Men wil dit nu nagaan door een wetenschap pelijk experiment aan de wal waarbij voor een aantal schippers een taaksitu- atie wordt ontworpen, die op de belang rijkste punten overeenstemt met de om standigheden op een trawler, vooral die omstandigheden die bepalend zijn voor de beslissingen die de schipper neemt. Op de boetzoldei van de Katwijkse Visserijschool is nu de situatie op zee nagebootst om te experimenteren met sa menwerking tussen schippers. Er zijn ca bines geplaatst, die dienst doen als stuur hutten. Telefoons zorgen voor verbinding tussen die „schepen". Geen risico Bij een dergelijk simulatie-experiment loopt men niet het risico dat aan proef nemingen op zee verbonden kan zijn. Daarnaast heeft het simulatie-ex periment het voordeel dat men meer be wegingsvrijheid heeft om te experimen teren en dat men ook over meer moge lijkheden beschikt om alle gegevens te registreren. Deze simulatietechniek biedt ook mogelijkheden voor het visse- rijonderwijs. Leerlingen kunnen in een situatie geplaatst worden waarin zij op dezelfde manier informatie moeten ver zamelen en waarin ze dezelfde beslissin gen dienen te nemen als de schippers op zee. Hun activiteiten en hun beslissingen kunnen, evenals hun onderlinge contac ten, nauwkeurig geregistreerd worden. Een analyse van deze gegevens maakt het mogelijk de toekomstige schippers beter te instrueren. termijn in Amsterdam zal moeten ge beuren is dit: scheiding van het parti culiere autoverkeer in drie onderdelen: het dienstverlenend autoverkeer (aanvoer goederen, artsen, verloskundigen, wijkver pleegsters, reparateurs, besteldiensten, enzovoorts), particuliere auto's van direct betrokken bewoners en overige particulie re auto's. Verder wenst men dan over te gaan tot het vaststellen van zogenoemde selec tieve zones, waar de derde groep niet mag rijden. Voorts Wenst men een abso lute prioriteit voor tram, bus en taxi en drinigt men aan op het zeer snel creëren van voetgangersarealen in nauwe straten waar geen openbaar vervoer doorgaat. Men wijst verder op de wenselijkheid voor de aanvoer van goederen meer gebruik te gaan maken van de waterwegen in Amsterdam en voorts zou men gaarne de minimale trottoirbreedte op 2,5 meter vastgesteld willen zien. Er zijn ook voorstellen op lange ter mijn: dat zijn ondermeer de aanleg van het stadsspoor volgens het zogenoemde AMRING-plan, dat is een ringspoorlijn onder de Singelgraeht met hierop aanslui tende radiaallijnen naar de buitenwijken, eveneens naar Noord, onder het IJ door. Verder het onderzoek naar kleinere wend baarder taxi's, die bij voorkeur aange dreven moeten worden door een elektri sche motor. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid ir. Vredeling (P.v.d.A heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of het juist is dat in acute ge vallen in Amersfoort krankzinnigen die moeten worden opgenomen, veelal in een politiecel worden opgesloten, en dat deze opsluiting wel een dag of vijf kan duren. Hij informeert of ook elders in Neder land, en ten aanzien van demente bejaar den, dergelijke situaties voorkomen, en vraagt de minister, indien deze toestan den werkelijk bestaan, hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. UTRECHT. De spoorwegen gaan in Noord-Holland proeven nemen met radio verbindingen tussen verkeersleiding en treinbestuurders. De proefneming zal worden gehouden beneorden de lijn Amsterdam - Haarlem Zandvoort. Waarschijnlijk zal de appara tuur van de PTT worden gehuurd en een centrale post in Alkmaar worden inge richt. Deze wordt verbonden met radio- zend- en ontvangapparaten langs de spoorlijnen. Met het nieuwe communicatiesysteem zal men onmiddellijk kunnen ingrijpen bij stagnatie van de treindienst. Over on geveer anderhalf jaar kan het systeem bedrijfsklaar zijn. De bestaande baanvakbeveiliging blijft gehandhaafd. Bij dit oude systeem kan echter de treinbestuurder alleen de mede deling doorkrijgen dat hij moet stoppen of rijden. Bij een frequente treinenloop en vooral bij storingen is dat echter niet voldoende om het verkeer soepel te laten verlopen. Als er iets aan de trein hapert, kunnen de bestuurders direct contact opnemen met storingsposten. ADVERTENTIE HSsr

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2