Schijn en werkelijkheid Man richtte startpistool op Brandt KIESINGER: DOEL BLIJFT HERSTEL VAN EENHEID Ooggetuige in ontredderd Biafra: „Nigeriaanse militairen in Onitsa correct VS overwegen proeven met „MIR V" te staken gedragen zich tegenover Ibo's Priesters in Canada tegen celibaat Stakingen in Italië en Spanje DINERS KIP IN 'T PANNETJE RECEPTIES Persconferentie van Ulbricht Palestij nen moeten aantal bureaus in Libanon sluiten Overstromingen in Marokko DIRCKDIRCKZ VRIJDAG 16 JANUARI 1970 ,Weg naar vrede' 99 ■Mi (Van onze speciale verslaggever) QUITSA Biafra ligt aan brokken. De wegen in de verslagen Oost- Provincie zijn geblokkeerd door duizenden van honger stervende vluchte lingen. Nog steeds komen eenheden Biafraanse soldaten uit de bossen te voorschijn om zich over te geven aan de federale troepen. De verslagen militairen krijgen tenminste iets te eten, maar de hongerende Biafraanse burgers zijn er erger aan toe. Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft ondanks alle mooie beloften nog maar heel weinig kunnen doen voor dit ontredderde volk. Voedsel is er voldoende, zo heet het in de officiële verklaringen van de regering in Lagos, maar geen transportmogelijkheden. Intussen sterven duizenden mensen. Oeli Techn. Tekenmaterialen TEL. 26 01 14 ScHoterweg 5 en 7 WESTELIJKE HET HOGE DUIN HET RECHTHUIS GOIDVIRZORBDE V Het irriterende woondrama in Neder land, dat is uitgegroeid tot een van de weinige naoorlogse tragedies die gene raties overkoepelen, is de laatste jaren op verscheidene manieren bestreden. Een van de nieuwste manieren was die, welke minister Schut uitvond en toepaste: dis tributieregelingen en prijsbeheersing af schaffen en net doen alsof die door een toereikende woningvoorraad overbodig waren geworden. Dat „net doen alsof' was niet zozeer bedoeld als struisvogeltactiek maar meer als een poging om de werkelijkheid gun stig te beïnvloeden door de nog niet ver worven resultaten als wei-verworven te beschouwen. Dit bracht de huurliberalisatie in di verse gebieden, en later het buiten wer king stellen van gemeentelijke vestigings- regels. Tevens werd afgezien van af zonderlijke wonen- en huren-regelende instanties en het recht van de huurder werd in handen gelegd van de normale jurisdictie. Het is bijzonder jammer dat de rechter, die toch al zo'n drukke tijd heeft door de opeenstapeling van overtredingen en delicten, ook nog de beslissende stem heeft gekregen op het gebied van woon- en huurkwesties. Hier zou een prachtige gelegenheid zijn geweest de moderner methode van bemiddeling en onder zoek toe te passen, die naar buitenlands model „Ombud" heet. De Wet is nu een maal een levenloos en formeel ding, dat pas inhoud en rechtvaardiging krijgt bi; de toepassing. De toepassing van de Wet door gerechtelijke colleges is binnen het criminele en civielrechtelijke gebied moeilijk vervangbaar door de „Ombuds methode, maar op het terrein van de woon- en huurwetgeving zou, juist door het aanwezig zijn van zoveel subjectieve factoren die een menselijker, warmer be langstelling noodzakelijk maken, naast de rechter of liever vóór de rechter een mogelijkheid aanwezig moeten zijn die volgens andere dan rechtsprekende nor men de maatschappelijke gezondheid zou kunnen dienen. Er is in den lande dezer dagen op nogal vreugdevolle manier gereageerd op het feit dat een kantonrechter na een soort veldtocht van een Kamerlid huur ders beschermde tegen een onrechtvaardig opgelegde huurverhoging. De huurver hoging was wel wettelijk formeel, maar niet uit rechtvaardigheidsoogpunt geoor loofd. Het gebeurde in Apeldoorn en de huiseigenares was een woningbouwver eniging. De uitspraak onthief ongeveer driehonderd gezinnen van de verplich ting tot het betalen van de hoge huur prijs. Het feit dat men zich eendrachtig ver zette met de hulp van een Kamerlid, droeg veel bij tot dit verblijdende resul taat De enkeling, die zónder Kamerlid is aangewezen op zijn eigen rechtsmid delen, zal het veel minder gemakkelijk hebben. In theorie heeft hij evenveel kans, in de praktijk wordt hij afgeschrikt door de kosten van het procederen en de formele instelling van de magistraat. Want niet in alle gevallen wordt er zo veel tijd en belangstelling aan een zich benard voelende huurder besteed. De rechter komt moeilijk tot een zo indrin gende bestudering van de details, vooral van de subjectieve factoren, zodat de kans op een gunstige uitspraak veel klei ner wordt, naarmate de Wet zich ge makkelijker laat hanteren. Waarom de Wet in deze gevallen niet vooraf getoetst aan haar werkelijkheids kwaliteiten? Een onderzoek- en bemidde lingsinstantie voor huurders en huiseige naren zou veel kwesties kunnen oplossen zonder dat de rechter in het geding be hoefde te worden gebracht. Het schijn baar opgelost zijn van de woningnood en de huurmoeilijkheden verhullen een wer kelijkheid die veel kleine, persoonlijke tra gedies omvat. Strauss Onlangs werd een Haarlems huisdok ter, die meer dan dertig jaar een huur huis bewoonde, door de rechter op ver zoek van de huiseigenaar het verder be wonen van het pand ontzegd. Formeel was alles volkomen juist. Aan de wette lijke bepalingen was volledig voldaan. Maar de formaliteit van de rechtspreken de instantie ging volkomen voorbij aan subjectieve doch zeer belangrijke fac toren. De huisdokter met een drukke praktijk, meer dan dertig jaar in dezelfde buurt wonend, werd beroofd van zijn enige ontspanning: enkele uurtjes per dag in zijn tuintje werken. Er was na melijk geen huis met een tuintje voor hem in de omgeving beschikbaar. Be lachelijke bij-overweging, waaraan geen rechter zich kan storen! Wie heeft er heden ten dage nog een tuintje? In werkelijkheid echter was dat tuintje voor deze man een arbeids- en levens voorwaarde, wilde hij in zijn uitputtende en ongeregelde medische werkzaamheid het minimum aan vitaliteit kunnen op brengen, dat de maatschappij van hem eiste. Dat is een subjectieve factor, die door de rechter (terecht?) niet met enige belangstelling wordt overwogen, maar die door een „Ombuds"-dienst dadelijk herkend zou worden als een bijzonder belangrijk, met het psychologische wel zijn van de mens te maken hebbend facet van de zaak. Het is maar een voorbeeld, maar zo zijn er juist op gebied van wonen zoveel. Kleine, ogenschijnlijk overdreven fac toren kunnen het levensgeluk van men sen en gezinnen bepalen. In de rechtzaal wordt daarover bijna nooit uitgebreid ge dacht dat zou in de praktijk ook moei lijk kunnen. Maar juist daarom kenmerkt zich een ministerieel beleid dat met op zet zo'n sociaal probleem als de woning nood toespeelt aan de rechter, om de schijn te wekken dat het op een oor na gevild is, als een aanvechtbaar beleid, vooral uit het oogpunt van menselijkheid. (Van onze correspondent) BONN De oppositie in het West- duitse parlement is tot het voeren van een gemeenschappelijke politiek alleen maar bereid als het doel daar van het herstel van de Duitse eenheid is. Dit is gisteren door verscheidene sprekers, onder wie C.D.U.-voorzit ter Kiesinger en C.S.U.-voorzitter Strauss, gezegd in een Bondsdagdehat over de regeringspolitiek tegenover de DDR en Oost-Europa. Als kanselier Brandt het woord „her eniging" niet meer in de mond wil ne men, dan had in zijn verklaring over „de toestand van de natie" als doel toch ten minste het herstel van de nationale een heid vermeld moeten zijn", aldus Kie singer. Brandts verklaring, woensdag in de Bondsdag afgelegd, en een tegelijkertijd verschenen historisch overzicht over de «VVWVWVWVVWVVVWWVWWIVWWinMWWVVVWVWWWVVVVVVVVVMWVWVVWWVVVVVWniVWWWVWWVUVWVWVWW. ontwikkelingen sinds de oorlog, waren gisteren onderwerp van een uitvoerig de bat. Scherpe critiek moest de regering vooral van de voorzitter der Beierse CSU, Strauss, incasseren. Deze waarschuwde bovendien tegen de opvatting dat zich in het oostblok een ontspanning voordoet. Eerder heeft de strategie in het oosten zich naar zijn oordeel de laatste jaren verscherpt. Strauss' opvattingen werden bestreden door minister van Buitenlandse Zaken Scheel, die verklaarde dat de structuur in het oostblok, ondanks de Tsjechische crisis, is veranderd. Ook de Sovjet-Unie is gedwongen samenwerking met andere landen te zoeken, aldus Scheel. Het debat was na de weinig aanstoot gevende rede van kanselier Brandt niet opwindend. Er was critiek op tal van pun ten, het historische overzicht zou geen ob jectief beeld van de situatie hebben ge geven en het doel dient dus nadrukkelijk hereniging van Duitsland te blijven. Een commentator van de West-Duitse radio concludeerde gisteravond: de oppositie leverde critiek, maar geen concept. BERLIJN (AFP) De Oostduitse par tijleider, Walter Ulbricht, zal maandag een persconferentie houden, waar voor het eerst sinds de aanleg van de Berlijnse muur in augustus 1961 ook Weste lijke journalisten voor zijn uitgenodigd een woordvoerder van het Britse- ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren in Londen. Hij noemde Brandts rede een „belangrijke verklaring over een onder werp de verdeling van Duitsland waar wij nauw bij zijn betrokken zowel vanwege onze voortdurende verantwoor delijkheid voor Berlijn en Duitsland als geheel, en vanwege onze wens om werke lijke vooruitgang te zien naar Europese veiligheid". Een 63-jarige man heeft gisteren in de Bondsdag een startpistool gericht op bondskanselier Willy Brandt. Hij schreeuwde daarbij: „Ik weet een weg naar de vrede". De man, Walter Paul Menzl, die tien jaar geleden een schilderij van Rubens in een Münchens museum beschadigde dooi er zuur over te gooien werd verwijderd. Na een verhoor door de politie is hij vrij gelaten. „Groot-Brittannië staat volledig achter de doeleinden en de principes van het be leid van kanselier Willy Brandt ten aan zien van Oost-Europa". Dit verklaarde EX-BONDSKANSELIER KIESINGER (Van onze correspondent) WASHINGTON. De voorstanders in de Amerikaanse regering om bij de voortzetting van de Helsinki-conferentie in april in Wenen de Sovjet-Unie voor te stellen om wederzijds de proeven met de zogenaamde „Mirv"-raket in ieder geval tijdelijk te staken, hebben de steun ge kregen van dr. Lee Duhridge, de weten schappelijke adviseur van president Ni xon. Het belang van dit voorstel ligt in het feit dat zowel de VS als de Sovjet-Unie op het punt staan om deze raket, die een aantal kernladingen gelijktijdig kan afvu ren op verschillende ver uiteen liggende doelen, tot ontwikkeling te brengen. Wan neer beide landen inderdaad zover zul len zijn gekomen, zal het uiterst moei lijk zijn de verdere perfectie ervan door een overeenkomst op te schorten. Al in Helsinki was dit kwetsbare punt aan de oude gekomen. Beide partijen stuitten toen op het blijkbaar onoverko- Van plundering en genocide heb ik niets gemerkt. Gisteren zagen wij (vier Europese journalisten) als eerste verslag gevers kans de Niger-rivier over te ste ken en ver door te dringen in het ver slagen Biafra. Wij konden meetrekken met de eerste Nigeriaanse divisie, die doorstootte tot op vijftig kilometer van het vliegveld Oeli, eens de levensader van Biafra. In Onitsa stromen de vluchtelingen sa men in de hoop een beetje eten te krij gen of hun familieleden terug te vinden. Maar nog vele duizenden hebben hun angst niet kunnen overwinnen en ver schuilen zich meer dood dan levend in het oerwoud. Het moet gezegd dat het Nigeriaanse leger, althans in Onitsa, zich goed ge draagt. Waar mogelijk verdelen zij voed sel onder de bevolking. Legerartsen ver richten kunst- en vliegwerk om de ellende van de Ibo's een klein beetje te ver lichten. De landingsbaan van Oeli is, in tegen stelling tot eerdere berichten, betrekke lijk licht beschadigd. Een paar uur van puinruimen en herstelwerkzaamheden zou voldoende zijn om het vliegveld weer bruikbaar te maken. Er is nog geen begin gemaakt met het heropenen van het vliegveld en zolang dit niet is gebeurd, moet al het voedsel met boten over de rivier de Niger worden aangevoerd. De gevangen genomen Biafraanse offi cieren worden, waar ik dat heb kunnen waarnemen, door hun overwinnaars met respect behandeld. In éen van de offi- ciersverblijven trof ik bier drinkend de Biafraanse brigade-generaal Conrad Naaoo, adviseur van het Biafraanse on derhandelingsteam. „Ik betreur het dat we niet eerder tot onderhandelingen met de federale rege ring hebben kunnen komen", zegt Naaoo Maar onderhandelingen vergen nu een maal een zekere geest van bereidheid tot compromis. Die is aan geen van beide zijden ooit aanwezig geweest. Er bestond, naar Afrikaanse trant een bijzonder soort van wederzijds gerechtvaardigde verontwaardiging. Naaoo vertelde over de oorlog, van meer dan dertig maanden. „Wij kregen onze wapens via het vliegveld Oeli. Met al het vet er nog op gingen ze direct naar het front. Een speciale moeilijkheid was dat wij in ijltempo zonder training moesten leren zeker twaalf verschillende soorten wapens te gebruiken". „Een paar weken geleden werden wij strategisch buitenspel gezet, maar toen wij ons tenslotte overgaven, hadden we nog steeds wat munitie en wapens tot onze beschikking". Naar zijn mening kwam de. ineenstor ting van het Biafraanse front voor de Nigerianen toch nog als een verrassing. ,Zij zeiden dat zij zich letterlijk dood zouden vechten", aldus een Nigeriaanse officier, „En wij geloofden dat". Nigeriaanse officieren ontlenen intus sen grof plezier aan het bewijs dat bui tenlandse pessimisten ongelijk hadden, toen zij na de zege een slachtiging voor spelden. „Die Ibo's dachten dat zij de grootsten waren in Afrika", aldus een Nigeriaanse officier. „Het is goed dat ze hun les heb ben gehad". In de federale frontlijn zijn de schild wachten nog steeds schrikachtig. Met vooruitgestoken bajonetten roepen zij elke voorbijganger luidkeels aan. De sol daten moeten een voortdurende kastijding met woorden van him officieren onder gaan vanwege hun eindeloze gestuntel in alles, of het nu gaat om rijden met mili taire trucks of het bewaken van controle punten. Nog steeds stromen Biafranen binnen, die plotseling tevoorschijn ko men met hun handen omhoog en een uitdrukking van plotseling begrijpen op hun gezicht. De federale officieren zijn woedend over de slechte reputatie, die hun man nen zich met hun drastische acties heb ben verworven. Daardoor, zo weten zij, werden vele Biafranen gedreven om door te vechten nadat elke hoop op een over winning was vervaagd. Nu, terwijl de Oerlikon-kanonnen nog steeds waakzaam op de hemel gericht staan, worden vluchtelingen voor een bioscoop in Onitsa in een folterende hitte te zamen gedreven. Er worden pogingen gedaan om een brug te leggen tussen de overspanningen van de brug over de Niger, die de terugtrekkende Biafranen maanden geleden hebben opgeblazen. De reperatie van die brug zal de aanvoer van voorraden buitengewoon vergemak Achter ons staan de muren van het Nigeriaanse hoofdkwartier, mottig van de kogelgaten. Overal daaromheen zijn de huizen en gebouwen van wat eens één van de grootste textielcentra van Nigerië was, beschadigd en geblakerd. Met twee kinderen, een grote mand en een elektrische ventilator schuifelde een vrouwelijke vluchteling langzaam in de richting van de rivier, waaruit de restan ten van de brug tragisch omhoog steken. Kort voor de capitulatie van Biafra werd deze foto in Owem gemaakt. De tijdelijke hoofdstad van de Bia franen lag toen binnen bereik van de Nigeriaanse kanonnen. ADVERTENTIE WINNIPEG (AP). De conferentie van priesters in Canada heeft een resolutie aangenomen waarin men zich uitspreekt vóór ontkoppeling van het celibaat van het priesterschap. Bij de organisatie zijn ongeveer 300 r.-k. priesters in Canada aangesloten. In de resolutie staat: „Een groeiend aan tal priesters voelt zich in geweten geroe pen tot het huwelijk voor een leven van liefde, dat verenigbaar is met de uitoefe ning van het priesterambt." ADVERTENTIE vraag folder menusuggesties voor gezelschappen boven 15 personen v.a.7.95 incl. Kwakersplein 2-4 hk Bilderdijkstraat Amsterdam tel.020-18 3176 40 meter boven zee Wij kaan Zee tel.02517-322 of341 en vanaf maart 1970 ook: Schans 32, Uithoorn a/d Amstel-tel. 02975-1380 gespecialiseerd - V in port-sherry-vermouth per glas slechts 1.- inclusief! V van hi »lftaiürfTMï'Ttr van het Dirk van den Broek-concern melijke probleem dat een staking van de proeven alleen overeengekomen zou kun nen worden wanneer beide landen be reid zijn een internationaal in het leven te roepen commissie van experts toe te laten, om erop toe te zien dat er in het geheim geen proeven worden genomen. De VS, noch de Sovjet-Unie voelen veel voor een dergelijke supervisie. Dr. Lee Dubridge heeft nu in privé- kringen binnen de regering de mening geuit dat een dergelijke inspectie-com missie niet nodig is omdat naar zijn me ning de huidige technische middelen (zo als radar, spionage satelieten, radio te- lemetrie) in staat zijn om overtredingen van een proefstakings afspraak te regi streren. Dr. Dubridge erkende dat er een kleine marge bestaat waarin proe ven niet, of zeer moeilijk zijn te ontdek ken maar, hij achtte deze marge onvol doende om de „Mirv"-raketten volledig en op betrouwbare manier te testen. Een zegsman voor het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou heeft in middels laten weten, dat ook de Sovjet- Unie goede verwachtingen heeft van de in april in Wenen te houden voortzetting van de „Helsinki"-gesprekken. Het was misschien niet zonder opzet dat deze zegsman eveneens liet weten, dat de Sovjet-Unie gunstig staat tegenover Ame rikaanse deelneming aan een te houden Europese veiligheidsconferentie. Deze veiligheids-conferentie, die door de landen van het Warschau-pact werd voorgesteld om de politieke situatie in Europa te stabiliseren, werd tot nog toe gestagneerd doordat de NAVO-landen niet wilden praten zonder dat ook de VS vertegenwoordigd zullen zijn. De Sovjet- Unie kantte zich in eerste instantie tegen Amerika's aanwezigheid. ROME, (Reuter). Een staking van 87.000 transport-arbeiders heeft giste ren een grote chaos in het verkeer in Ita lië veroorzaakt. De vakbonden van transportarbeiders hebben loonsverhogingen tot 30 percent gevraagd. Zij hebben voor de komende drie weken een reeks korte stakingen aangekondigd. De bonden hebben premier Rumor om een spoedbij eenkomst verzocht „met het oog op mogelijke toeneming van de ^span ning". In Spanje breidt de stakingsbeweging zich uit. Zestig percent van het onder grondse mijnpersoneel in Asturië, 10.000 landarbeiders in Andalusië en meer dan duizend metaalarbeiders in Barcelona zijn in staking. Ook het personeel van de scheepswerven in Cadiz staakt. BEIROET (Reuter). De Libanese mi nister van Binnenlandse Zaken, Dzjoem- blatt, heeft de sluiting bevolen van twee bureaus van Palestijnse commando-een heden in Libanon. Eerder heeft de Libanese Veiligheids raad besloten dat alle bureaus van de guerrillastrijders die zonder vergunning van de autoriteiten zijn gehuurd binnen 48 uur ontruimd moeten worden. De Libanese autoriteiten hebben deze maatregelen genomen in verband met protesten van de burgerbevolking. Giste ren betoogden de inwoners van Hasbaja in Zuid-Libanon tegen de vestiging van een commandobureau bij een school. Men vreest dat de leerlingen gevaar zullen lo pen bij eventuele vergeldingsacties van de Israëliërs. GENVE. (Reuter) Het Rode Kruis heeft in Genève bekendgemaakt, dat door overstromingen in Marokko veroorzaakt door stortregens, zeker 100.000 mensen dakloos zijn geworden. Er is grote be hoefte aan tenten dekens, kleren, voed sel en geld voor de slachtoffers van de watersnood. Het zwaarst getroffen is het dal van de Seboe, ten noorden van Rabat. Het land is door het overstromingswater vrij wel in tweeën gedeeld Het waterpeil be gon gisteravond te dalen. Volgens officiële gegevens zouden er geen slachtoffers zijn, maar in niet of ficiële berichten wordt gesproken van ze ker twaalf doden De schade aan de oogst is aanzienlijk. De gehele suikeroogst, ongeveer 55 000 ton rijpe citrusvruchten en de opbrengst van ongeveer 100.000 ha tarweland zijn verloren gegaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3