Voor Biafra 37.000.- na bliksemactie in Velsen Jeugd bezette burgerzaal PANTY'S VEILIGHEIDSPREVENTIE BJ HOOGOVENS „Centrum" bij de kunstkring Ruim drie mille in Beverwijk voor Biafra Dank van gemeentebestuur Zondag colleoüe in alle kerken vooff Biafra Been gebroken bij botsing Daling aantal ongevallen IN PRIJS VERLAAGD SPIJKER TEXTIEL Stichting Nutsspaarbank ?La> - Ki Relaxen ii VRIJDAG 16 JANUARI 1970 rM&k Verpleegsters van het Antonius Ziekenhuis collecteerden, begeleid door ziekenauto's van de Ongevallen- dienst, met blauwe zwaailichten en loeiende sirenes. ToernooisPIONaöe bussen beschikbaar om allen die mee wil den helpen te laten collecteren. Het groot ste deel ging naar de jongeren van alle scholen voor voortgezet onderwijs in de gemeente. Een klein aantal collectebussen bleef gereserveerd voor een flinke groep verpleegsters van het Antonius Ziekenhuis die in de ruime omgeving van dit zieken huis collecteerde, begeleid door zieken auto's der Ongevallendienst met blauwe zwaailichten en af en toe loeiende sirenes, die letterlijk deze omgeving alarmeerden. In Velsen-Noord collecteerden de colon neleden van het Rode Kruis, afdeling IJmuidenVelsen. Het begin van de aktie werd om zes uur aangekondigd door de luidende klok- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Honderden jongeren bezetten donderdagavond de burger zaal van het Velsense raadhuis, maar zij waren daar bijzonder welkom, want zij hebben via een huis-aan- huis-collecte het leeuwenaandeel ge had in de opbrengst van de bliksem- I ken van alle kerken en overdag was met Biafra-actie, die in Velsen in enkele SÏ.'S&ÏZ uren tijd het voorlopige resultaat mej. spandoeken de aandacht al op de ak- van zevenendertigduizend gulden tie gevestigd. De grote beschilderde re- (f 37.000!) heeft opgeleverd. Hoe die clameborden waren aangeboden door V. actie in bijzonder korte tijd tot stand yrjj ^ort na zes uur kwamen de eerste is gekomen meldden wi] in eerdere collectanten hun bussen al terugbrengen edities reeds uitvoerig. Met spanning en om zeven uur was er in een hoek van is donderdagavond het resultaat af- de burgerzaal al 1.500,- geteld. De stand gewacht en met grote voldoening kan werd^eenjo. bord worden vastgesteld, dat de opbrengst indrukwekkend is geweest. Stellen we het aantal inwoners van Velsen ruwweg even op zeventigduizend, dan werd per inwoner een bedrag van twee kwartjes gemiddeld gegeven en dat is dan per gezin gemiddeld meer dan twee gulden. Maar er rolden ook weer briefjes van honderd gulden uit de bussen en een luid applaus van de aanwezige jeugd kreeg het grote plastic varken met de spaar centjes van een klein meisje. Er waren niet eens voldoende collecte- VELSEN. Het actie-comité „TJ voor Biafra" heeft donderdagavond tijdens de Biafra-actie in Velsen een telegram met de volgende inhoud ge zonden naar minister-president P. de Jong. „De bevolking van Velsen vertegen woordigd in stadhuis te Velsen na bliksemactie voor Biafra verwacht van u dat de door haar ingezamelde gel den door uw bemiddeling worden aan gewend ter leniging van de nood in Oost-Nigeria." (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De in Beverwijk ge houden inzameling ten bate van Biafra zou aanvankelijk als één actie worden op touw gezet. Door diverse omstandigheden naar men ons mededeelde is dit niet mogelijk gebleken, waardoor twee afzon derlij ke activiteiten plaats hadden. Eén actie met als centra de verenigingsgebou wen en vrijetijdscentra „De Slof", „De Vluchtheuvel", „De grenspost" en het Her vormd Verenigingsgebouw aan de Schans waar in totaal 1357,29 werd bijeenge bracht; en een aparte actie onder meer met grote collectebussen op straat, welke 1907,07 opbracht. Dit laatstgenoemde be drag is 's avonds nog ter hand gesteld aan burgemeestetr J. G. S. Bruinsma en wet houder F. R. W. Kaebisch. In totaal is er dus in Beverwijk 3264,36 ingezameld. ADVERTENTIE van 2.50 voor 1.75 Snelliusstraat 23—27. Telefoon 15653. ADVERTENTIE Houd vol tot de eindstreep. SPAAR TROUW 1 in de gemeente Velsen en toen het wat drukker werd, steeds met een luid applaus en hoera-geroep begroet. Voor dat tellen en 37.000 is niet niks hadden zich spontaan medewer kers en medewerksters van de Nutsspaar bank en van de Boerenleenbank in Sant poort aangeboden. De groep verpleegsters werd door de jeugd met een groot enthousiasme verwel komd en luide bijval kreeg ook de be kendmaking, dat er in de pauze van een voorstelling in de Stadsschouwburg een speciale collecte voor dit doel was ge houden. Bij uitzondering had de Ondernemings raad van Hoogovens toestemming gege ven voor een speciale collecte en die le verde ƒ5.820,20 op. Dit bedrag werd la ter op de avond in een zware enveloppe gebracht en de honderden aanwezigen lie ten zich weer niet onbetuigd. De VARA-televisie zou films over Biafra komen draaien, maar liet het op het laatste moment afweten via een tele foontje om zeven uur. De films waren in de studio zoek geraakt, zo deelde men met excuses - mee. Dan maar zonder films en in plaats daarvan wat muziek tussendoor via in al lerijl gehaalde bandrecorders Bijna nog sneller dan het geld stroom de de koffie in het raadhuis. De bode dienst draaide op toeren en verschonk zeker 750 bekers koffie, maar zo'n invasie is voor die bodedienst maar een kleinig heid. De avond ervoor had men ook meer dan tweehonderd jongeren in huis, zij het met een heel ander doel. In elk geval beantwoordt de burgerzaal, die toch eigen lijk de functie vervult van 'n soort over dekt stadsplein, 'n trefpunt voor de gehele burgerij, deze week wel aan zijn doel. Tegen negen uur werd het druk in deze zaal, want toen waren de meeste collec tanten al binnen. Er was toen al meer dan 25.000 geteld. Op dat moment was het gemeentebe stuur ook vertegenwoordigd door de loco- burgemeester en de wethouders J. van Leeuwen en C. Ockeloen. De heer J. J. A. Stillebroer van het aktie-comité „U voor Biafra" vestigde de aandacht op hun aanweizgheid met een dankwoord voor de medewerking en het beschikbaar stellen van de burgerzaal, door de jeugd krachtig onderstreept met een applaus. Burgemeester H. de Boer greep onmid dellijk de microfoon om aan de aanwezige ouderen veel minder in aantal nu eens een spontaan applaus te vragen voor deze jeugd, die hij met slechts enkele woorden toesprak. Maar de heer De Boer heeft in zo'n geval maar weinig woor den nodig om veel te zeggen en de jeugd verstaat hem dan uitstekend. De oudere aanwezigen gaven graag het door hem gevraagde applaus en al kon het dan niet zo massaal klinken vanwege het in verhouding tot de jeugd kleine aan tal, het was van harte gemeend. De heer Stillebroer ging toen de actie op een hoogtepunt kwam een lange lijst van medewerkenden bedanken en de jon geren werden het niet moe om steeds weer op allerlei wijzen van hun waardering blijk te geven. Dat bracht een fijne sfeer van geestdrift in de grote burgerzaal waar de bedragen op het zwarte bord met de regelmaat van een klok met duizenden guldens omhoog liepen. Even na tien uur kon het voorlopige eindresultaat bekend worden gemaakt. Langs deze weg brengen wij graag onze bewondering en dank tot uitdruk king voor de met grote inzet en geest drift gevoerde actie ten bate van het bedreigde volk van Biafra. Medewerksters en medewerkers, af komstig uit de verschillende samen werkende organisaties, instellingen en comité's leverden hierbij een indruk wekkend bewijs van intens medeleven en van wereldburgerzin. Trots zijn wij op de jeugd van Vel sen, de leerlingen van het voortgezet onderwijs, de leden van verenigingen en jeugdsociëteiten, verpleegsters van het Antonius Ziekenhuis, die door de spontane wijze, waarop zij op de eer ste oproep of uit eigen initiatief hun werkkracht en vrije tijd ter beschik king stelden, er in belangrijke mate toe bijdroegen, dat deze acte ten bate van de door honger, ziekte en oor logsgeweld gegeselde medemens tot en succes kon worden. Burgemeester en wethouders van Velsen, Burgem.: H. de Boer, l.b., secretaris: Van Uffelen, l.s. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Zondag zal in Bever wijk in alle kerken worden gecollecteerd voor de vluchtelingen uit Biafra, die ver blijven in de vluchtelingenkampen van Kameroen, Gabon en Libreville. Duizenden guldens rolden er uit de collectebussen over de tafels in een hoek van Velsens Burgerzaal. (Van een onzer verslaggevers) De schaakborden in de ruimte van de persdienst hebben een nieuwe Cer berus gekregen. Onopvallend is hij in het kielzog van perschef B. Withuis het „Kennemerduin" komen binnenva ren, drukte hier en daar een officiële hand en ging aan de slag. Het is Lou de Vries, een ras-echte Amsterdam mer, die bebrild en besnord en van de tongriem gesneden is. Doch achter al die „gijn" schuilt een goed bewaker van de schaakborden en een zeer se rieuze medewerker, ook voor wat be treft het bijhouden van de standen en het doorgeven van de zetten naar de conversatiezaal beneden, waar de de monstratieborden staan voor het pu bliek. Terecht moet het bijhouden van de borden nauwgezet geschieden, en nog terechter moet hij ervoor waken, dat iedereen met zijn vingers van de stukken afblijft, want hier zien de schaakverslaggevers een zuivere weer gave van de stand der stukken op de borden in de schaakzaal. Hier kunnen zij hun gegevens bijeengaren en de zetten bespreken. Uiteraard op zachte toon, want op de bovenverdieping van „Kennemerduin", het domein van de grootmeesters en meesters wordt al leen maar gefluisterd, teneinde nie mand te storen in zijn overpeinzingen. Wee degene, die tóch meent te moe ten gaan analyseren en met zijn vin gers de borden aanraakt. Hij kan zich verzekerd weten van de gramschap van Lou de Vries, ook al loopt Lou nog maar betrekkelijk kort mee in het persdiensttheater. Hij is als medewer ker van de perschef begonnen bij het laatstleden gehouden IBM-toernooi, „overleefde vervolgens het Niemeij er- toernooi in Groningen" - zoals Wit huis het pleegt uit te drukken en krijgt nu de zware vuurdoop van het Hoogovenschaaktoernooi. Lou de Vries is echter niet bevreesd. Hij loopt al een tijdje mee in de wereld van de schakers en was jaren geleden een van de prominenten in de Amsterdamse schaakwereld. Tot zijn eigen verbazing constateerde hij eens in een Duits schaakboekje, dat uit het Hongaars vertaald was, een van zijn partijen. Een bewijs, dat men in het buitenland zijn schaakkennis heeft weten te waar deren. Lou kent zijn wereldje van scha kers en bovenal hun nukken en wen- sen en is daarnaast ook goed be kend bij de schaakverslaggevers, die dit wereldje omringen. Hij zal het daarom best redden. De conversatiezaal van Kennemer duin is het domein van het publiek, dat rokend en een verfrissing gebrui kend op zijn gemak vanuit een stoel de verrichtingen van de schakers één verdieping hoger, precies boven zijn hoofd, wenst gade te slaan op de de monstratieborden of via de televisie beelden, die één van de ontmoetingen weergeven volgens een gesloten t.v.- circuit. Hier kan men praten en een rokertje gebruiken, iets wat boven ab soluut „taboe" is. Daar kan men een verfrissing gebruiken en als er stoelen voldoende zijn in een ietwat gemakke lijke houding naar de schakers kijken, maar alles goed overzien is niet mo gelijk. Het is gebleken, dat het initia- tief van de organisatoren om de con versatiezaal tot kijkruimte in te rich ten bijzonder heeft aangeslagen. De eerste dagen was het er nog wat rus tig, zoals in feite alles nog rustig is in hotel „Kennemerduin" maar don derdagmiddag kon men reeds een aar dige toeloop constateren. En dat is nog maar het begin, want de ervaring heeft geleerd, dat het nu iedere dag wel drukker zal worden. Zo niet van de zij de van het publiek, dan wel van de kant van de vier- en tienkampers, die volgende week van start gaan en aan het einde van hun partij, dan wel er tussendoor hier ook een kijkje komen nemen. Met de schakers, komt ook de drukte en naar aangenomen mag worden ook de gezelligheid. De borden worden bijgehouden door F. van Wijngaarden, die donderdag werd geassisteerd door de mentor van de Zweedse schaakploeg, op de foto aan tafel gezeten met zwarte trui. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op het kruispunt van wegen gevormd door de Vondellaan, Vel- serweg en Halve Maan zijn een brom fietser en een personenauto, die tegenover elkandet voor het groene licht wegreden met elkaar in botsing gekomen. De duo passagiers van de bromfietser kwam daarbij te vallen en brak een been. Zij is per ambulance overgebracht naar het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk, in wel ke gemeente zij woonachtig is. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het aantal ongevallen Is in 1969 b(j Hoogovens weer iets terugge lopen. Over een periode van drie jaren ge zien zijn de verzuimongevallen gedaald met 35%. Dit betekent dat men thans op een punt is aangekomen dat rond 16% la ger ligt dat het tot nu bereikte. Dit resul taat is te danken aan de systematische aandacht die er aan de veiligheid wordt besteed. Sinds 1966 zijn de beste resultaten ge boekt door de afdelingen Ertsvoorbereiding en de Bedrijfsdienst. Aan vertegenwoordi gers van deze afdelingen zijn tijdens het jaarlijkse Veiligheidsappèl, donderdag ge houden in „De Schouw" in Velsen-Noord, fraaie klokken aangeboden; die een cen trale plaats in de afdelingen zullen krijgen. Voor alle medewerkers van deze afdelin gen was er een persoonlijke attentie be schikbaar in de vorm van een asbak met een veiligheidsembleem. Tijdens het appèl werden dergelijke asbakken uitgereikt aan de jongste en de oudste medewerkers van deze afdelingen. Andere afdelingen die uitstekende resul taten boekten waren Mekog, de werktuig kundige Dienst IJzer, de Werktuigkundige Dienst Staal en de Centrale Werkplaats. Het veiligheidsappèl werd onder meer bijgewoond door de hoofdinspecteur-direc teur van de arbeid, de heer Overdijkink en door ir. W. Bakker en de heer E. Schoen maker als leden van de Raad van Bestuur. Ir. B. de Jonge, directeur produktie, ging in een uitvoerige toespraak nader in op enkele aspecten van de veiligheid, de in dit jaar geboekte resultaten en de punten die nog verbeterd zouden kunnen worden. Aan het begin van de bijeenkomst, waar voor al het toezichthoudend en leiding gevend personeel over de veiligheid bij het werk, op de weg en thuis was uitgenodigd, herdacht ir. De Jonge de slachtoffers van de dodelijke ongevallen in het afgelopen jaar. Speciale aandacht vroeg de heer De Jonge voor de verkeersveiligheid, met na me op het Hoogoven-terrein. Hij kondigde aan dat de verkeerspatrouille nog verder zal worden uitgebreid. Het ligt in de be doeling dat binnenkort uit alle ploegen van de Bewakingsdienst twee vaste men sen na een gerichte opleiding de verkeers patrouille zullen gaan versterken, zodat er ook buiten de dagdiensturen aandacht kan worden besteed aan het verkeer. Uit de rapporten van de verkeerspa trouille is gebleken, dat een groot percen tage van de verkeersongevallen bestaat uit het aanrijden van stilstaande voertuigen op de parkeerterreinen. Dit zou er op kun nen wijzen, dat er aan de rijtechniek van een aantal weggebruikers nog wel iets le verbeteren valt. Daarom zal aan iedereen die zulks nuttig acht in Hoogovenverband de gelegenheid worden geboden om onder leiding van één der leden van de verkeers patrouille een korte training te krijgen. Tijdens het veiligheidsappèl werden ver schillende films vertoond, een wedstrijdje georganiseerd en op andere wijze instruc ties gegeven aan allen die met de veilig- heidspreventie in het bedrijf zijn belast. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Reeds kort na de lande lijke première in Haarlem van Edward Bonds belangwekkend toneelspel De smalle weg naar het noorden", heeft de toneelgroep „Centrum" hiervan donder dagavond in de Velsense Stadsschouw burg ook een voorstelling gegeven voor de toneelabonnementhouders van de kunstkring „Voor Allen". Het Velsense publiek wordt op deze wijze dus wel goed van de nieuwe aanwinsten voor het repertoire van „Centrum" op de hoogte gehouden. Zoals de hierbij geïnteresseerde lezer zich ongetwijfeld zal herinneren, heeft onze toneelcriticus Simon Koster nog on langs in ons blad een uitvoerige en bij zonder enthousiaste critiek aan deze voor stelling gewijd. Wij kunnen dus thans met de herinnering daaraan volstaan, met als conclusie dat deze voorstelling ook in Velsen door het publiek met grote belangstelling is bekeken en men de spe lers na afloop daarvan met een warm applaus beloonde.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7