Koper van huis moet alléén provisie betalen bij opdracht MAKELAAR MAG MES NIET ALTIJD AAN TWEE KANTEN LATEN SNIJDI Koop-lasten Bedrijven dicht Rijn-Schelde tegen bouw mammoet tankers VERPLEEGKOSTEN EN KINDERAFTREK gametuwtgdmee-gaiuiardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Grote kansen voor reparatie werf met tankercleaning op Maasvlakte C onsumentenbond beschouwt hem als uw verkoper Nieuw bedrijf in Slotermeer SCHEEPVAART Wall Street krapper gesteld ZATERDAG 17 JANUARI 1970 11 (Van onze redactie economie) HAARLEM Wie er straks over denkt om toch maar een huis te kopen, in plaats van te blijven huren, kan onnodige kosten voorkomen als hij zich wat nader verdiept in de spelregels van de makelaars. Die regels zijn op gesteld, om de bemiddelaars wat meer houvast te geven bij het berekenen van hun courtages en om de cliënt duidelijk te maken waar hij bij de makelaar aan toe is. Ze schrijven vóór in welke gevallen de koper van een huis verplicht is de tussenkomst van een bemiddelaar te betalen. Er staat niet in, dat de man die een huis koopt onder alle omstandigheden verplicht is courtage te betalen. Daarover zijn al heel wat misverstanden ontstaan, die tot rechtszaken hebben geleid. De makelaars werden daarbij niet altijd in het gelijk gesteld. Rijn-Schelde liet rapport opstellen Rechtsband Bezichtiging Fa. C. M. DE JONG SPECIAAL VOOR HOOGBOUW Vakbonden tevreden over \plan voor Verolme Canada wil overgaan op metrieke stelsel Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8°/o NMS -Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! DUBBELE AFTREK GETORPEDEERD De consumentenbond raadt potentiële kopers het volgende aan: O Begin met de makelaar te vertellen I dat u hem als de verkoper ziet en niet als uw bemiddelaar. Als u dat doet, kan geen courtage worden bere kend, mocht u het over de koop van I het huis eens worden met de verkoper. Vraag de makelaar naar de bonds- voorwaarden voor bemiddeling. Daar uit moet blijken dat u als koper uit sluitend bemiddelingsprovisie ver-1 schuldigd bent, wanneer zowel de (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Een scheepsrepara- tiebedrijt met daaraan verbonden facili teiten voor het schoonmaken van grote tankers is een vereiste om ons land een betttts te doen behouden op de scheepsreparatiemarkt. In 1975 is er in het gebied van de Nieuwe Waterweg plaats voor een dergelijk dokbedrijf naast het dok dat Verolme dan heeft in de Bot. lek. Voor een dergelijk project op de Maas vlakte is een investering nodig van 150 miljoen gulden. Financiële steun van de overheid zal nodig zijn, Tot die conclusie komt een rapport dat Frederic R. Harris (Holland) NV en As' sociated Industrial Consultants Neder land NV in opdracht van Rijn-Schelde hebben opgesteld. Het rapport stelt dat het grootste aan tal van de voor reparatie en schoonma ken in aanmerking komende schepen Rot terdam zal aandoen om te laden en/of te lossen. Daarom kan er geen sprake van zijn dat een dergelijke werf op een ande re plaats in Nederland wordt gesticht. IJmuiden en Vlissingên komen niet aanmerking. Voorzieningen zoals het gisteren ver schenen rapport die ziet, zijn er momen verkoper van het huis als u gebruik maken van de diensten van dezelfde makelaar. Als u een transactie aangaat, teken dan nooit automatisch een verklaring waarin u zich bindt een bepaald per centage makelaars-courtage te beta len. De makelaar mag zo'n transactie niet ophouden wanneer u geen be middelingsprovisie betaalt en daarbij in uw recht staat. De aspirant-koper doet er verstandig aan het bod dat hij op een huis wil uitbrengen óók bekend te maken aan de eigenaar van het pand. Dan loopt hij niet de kans, dat de makelaar za ken gaat doen met een koper, die minder voor het huis wil geven, maar die in ieder geval wel courtage be taalt. Drie rechtszaken over provisie-geschil len hebben inmiddels voor een jurispru dentie gezorgd, waarin enkele duidelijke uitspraken zijn gedaan. Daaraan heeft de aspirant-koper van een huis voldoende houvast. Het gaat om zaken, die in Am- ste mr. J. Middag, secretaris van de Ne derlandse Bond van Makelaars, de gang van zaken in het makelaarsblad. Over I het Utrechtse geval zei hij dat ook daar sprake was van een koopakte met cour tage-clausule. Die akte werd zonder enig voorbehoud getekend. Dat deed een dame als gemachtigde van de koper. Zij teken de nadat de makelaar desgevraagd had verklaard, dat courtage-betaling in over- I eenstemming ws „met het geldende ta- rief" en daarom voldaan moest worden. Toen de koper zelf de akte onder ogen kreeg, protesteerde hij tegen de provisie- betaling. In de Brabantse zaak was er helemaal geen courtage-clausule. De makelaars voerden op de rechts zittingen alle drie aan dat zij van de ko per stilzwijgend opdracht hadden ge kregen tot het verlenen van bemidde- I ling. Bovendien zeiden zij van mening te zijn, dat die kopers in ieder geval van hun bemiddeling gebruik hadden ge maakt en daarom courtage schuldig zou-1 den zijn. sterdam en Den Haag zijn behandeld in 1965 en in 1967. In twee gevallen reageer den de cliënten op een advertentie en in het derde geval ging het om een belegger, die reageerde op een hem toegezonden circulaire. In Groningen had een makelaar een aspirantkoper een huis laten bezichtigen en hem geadviseerd optie op het pand te nemen. Hij eiste daarvoor courtage, maar de rechter stelde hem in het onge lijk. In Utrecht zorgde een makelaar eveneens voor een bezichtigings-afspraak. Het bod dat de koper daarop deed werd rechtstreeks uitgebracht aan de eigenaar van het te verkopen pand. Het huis werd tenslotte gekocht voor de vraagprijs in een regelrecht contact van koper en huis makelaar daar- eigenaar, zonder dat de teel in West-Europa ten noorden van de aan nog pas kwam. Ook in dit geval Golf van Biscaje nog niet. De enige be- was (je tussenpersoon niet gerechtigd pro- staande concurrent van een Nederlandse reparatiewerf voor grote schepen vormt de Lisnave-werf in Lissabon. Daar is één dok voor schepen tot 300.000 ton en een tweede voor 750 000 tonners in aan bouw. Het bedrijf is echter afhankelijk van tankercleaning op zee. Een dokbedrijf op de Maasvlakte moet in elk geval geschikt zijn voor schepen die groter zijn dan 160.000 ton laadvermo visie in rekening te brengen aan de koper In het derde geval, dat zich in Brabant afspeelde, kwam het eveneens tot een bezichtiging via de makelaar. Maar de kooptransactie geschiedde zonder zijn tus senkomst. Hoe zat het nu met de courtage-clausu le in deze zaken? In de Groningse situatie stelde de makelaar een koopakte op, waarin hij de clausule zette dat beide De Haagse rechtbank zei op 23 juni 1965 over het Groningse geval: Koper heeft helemaal geen opdracht aan de makelaar verstrekt, ook niet stilzwij gend. Een bezichtiging en het verzorgen van een optie betekent niet dat men au tomatisch ook makelaar van de koper wordt. Het accepteren van zijn optreden houdt nog geen opdracht in. Een beroep opde tarieven en voorwaarden heeft in dit verband daarom geen betekenis. Daarvoor moet er eerst een rechtsband bestaan in de vorm van een opdracht. En die ontbrak hier. Het Amsterdamse Hof komt op 2 december 1965 volgens NBM-secretaris mr. Middag tot een ge lijksoortige uitspraak: uit een bezichti ging of het overbrengen van een bod volgt geen stilzwijgende lastgeving. Be middeling op zichzelf is ook niet vol doende. Er moet eerst sprake zijn van een rechtsband. Er was wel een beding in de koopakte gemaakt, maar dat was geaccepteerd op basis van onjuiste voor lichting door de makelaar. De koper was helemaal geen provisie verschuldigd, omdat het in de tarieven en voorwaar den zou hebben gestaan. I Mr. Middag destilleert uit deze uit spraken dat in geen enkel opzicht de op vatting wordt verworpen dat een make laar voor twee partijen tegelijk kan op treden. Dat kan wel degelijk, als er ten aanzien van de koper maar sprake is van een duidelijke rechtsband. Het gaat dus om de vraag: wanneer schakelt men een makelaar in? Mr. Mid dag zegt daar in het algemeen over dat zowel de rechtspraak als de Nederland- de Bond van Makelaars wil voorkomen dat iemand onbewust of ongewild een makelaar met de verplichting tot cour tagebetaling krijgt toegeschreven. De Consumentenbond waakt daar even eens tegen en zegt daarom: als u een koopakte met dubbele courtage-clausu le (verkoper en koper) te ondertekenen krijgt, dan moet u doorhalen wat daar als verplichting voor de koper staat en daar uw paraaf naast zetten. Dat voor komt allerlei onaangenaamheden, die ten slotte voor de rechtbank moeten worden beslist. (Van onze redactie economie) De makelaarskosten, waarover het in dit artikel gaat, zijn niet de enige lasten, waarmee de koper van een huis de prijs moet verhogen, wil hij het pand op zijn naam hebben. Er ko men nog registratierechten, kosten voor de transportakte van de notaris en als men met geleend geld werkt provisie voor het opstellen van de hypotheekakte bij. De Broederschap van notarissen heeft daarvoor specia le tarieven. Voor de overdracht van de grond en het daarop te bouwen pand betaalt men voor nieuwbouw 5 percent aan registratiekosten over de totale prijs. Het notaristarief voor de transportakte bedraagt bij een koop prijs van 40 mille 674, bij een huis van 50 mille wordt dat 800 en voor een pand van 60 mille 924. Voor de hypotheekakte zijn de notaristarie ven weer anders. Leent men een bedrag van 40 mille, dan kost de akte u 584, bij 50 mille wordt dat 659 en bij 60 mille ƒ709. Gaat het om tweede hypo theken dan worden die aktekosten ho ger. Buiten deze lasten moet de koper dan nog rekening houden met even tuele taxatiekosten voor de hypotheek verstrekking en met de afsluitprovisie die de tussenpersoon bij het afsluiter- van een geldlening kan vragen. De makelaarscourtage bedraagt 1,5 per cent, die de koper uitsluitend betaalt als hij duidelijk kenbaar heeft ge maakt van de bemiddeling van die makelaar gebruik te willen maken en daartoe ook opdracht verleent. AMSTERDAM. Wethouder Hamm van Economische Zaken in Amsterdam, heeft vrijdag de eerste paal geslagen voor een nieuw bedrijfsgebouw van B. Reijn N.V., een groothandel in meubelstoffen, Het nieuwe gebouw bouwkosten één miljoen gulden komt in Sloterdijk te staan en daarmee heeft opnieuw een bedrijf uit de Amsterdamse binnenstad besloten de wijk te nemen naar het wes telijke stadsdeel. ADVERTENTIE Schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij KWALITEITSSCHOONMAAKWERK Reyer Anslostraat 24 - Haarlem Telefoon 0 23 - 25 30 64 VAN DER HORST SCHEEPSBERICHTEN Amerskerk 16 vn Durban nr Genua Atys 16 te Miri Chevron Rotterdam 16 te St John Chevron Madrid 16 vn Sidon nr Rotterdam Chevron Naples 16 Lissabon nr Duinkerken Dorestad 16 te Limhamn Esso Den Haag 16 vn Le Havre nr Laspalmas Forest rilll 16 vn Laspalmas nr Banlas Grootekerk 16 vn Dakar nr Monrovia Guli Swede 16 te Cartagena Hermes 16 vn Paramaribo nr Delfzijl Isis pass 16 Ouessant nr Malta Kaap Hoorn 16 vn Geelong nr Wellington Koratia 17 te Durban verw Korovina 16 vn Nordenham nr Hamburg Lelykerk pass 16 Kp Blanc nr Bushire Medon p 16 Azoren nr Amsterdam Ommenkerk 16 vn Bremen nr Hamburg Osiris pass 16 Kp Vilano nr Bremen Senegalkust 16 te Rouaan Straat Accra 16 vn Fremantle nr Adelaide Straat Chatham 17 te Djakarta verw Straat Clarence 17 te Port Plrie verw Straat Luanda 17 te Nacala verw Straat ïowa 16 te Nagoya Straat Towa 17 te Nagoya verw Zaria 17 Bombay rede verw KAATSHEUVEL. De firma W. van Nieuwstadt en Zonen in Kaatsheuvel gaat haar schoenfabriek sluiten, omdat een rendabele exploitatie niet meer mogelijk is. Aan het personeel (35 werknemers) is ontslag aangezegd ZIERIKZEE. De N.V. „Superdam", een sinds 1957 in Zierikzee gevestigde herenconfectiefabriek gaat sluiten. Daar door worden ongeveer 85 werknemers, van wie ruim vijftig vrouwelijke, werkloos. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De integratie van de I Nederlandse scheepsbouw die de rege ring wil koppelen aan de oplossing van de moeilijkheden rond het Verolme-con- cern is bij de Tweede Kamer en de I vakbonden goed ontvangen. De betrok ken grote werven echter denken er an ders over. Vooral de Rijn-Schelde-groep schijnt er tegen te zijn dat de bouw van mammoettankers wordt voortgezet. Daar op wordt volgens haar nog steeds verlies geleden. De overheid meent dat gezien de gelden die de laatste tijd in het Verolme- concern zijn gestoken doorgegaan zal moeten worden met de bouw van mam- moettankers. Het rapport Langman-Biesheuvel zou in de richting gaan van een verminderde nieuwbouw van mammoettankers. Gesug gereerd wordt namelijk het in aanbouw zijnde mammoetdok (dat volgens een ver keerde planning bijna eens zoveel gaat kosten als geraamd) te bestemmen voor reparatiewerk en onafhankelijk van het Veirolme-concern te maken. Alle grot" werven zouden er dan gebruik van kun nen maken. De heren Langman en Bies heuvel zouden verder geadviseerd heb ben de Verolme-werf in Alblasserdam te verkopen; eventueel ook het bedrijf in Heusden. Op het financiële vlak zien de twee sa- manstellers van het rapport het als nood zakelijk nog eens ruim 100 miljoen gulden in het bedrijf te steken. Daarvan zou bij na de helft in een staatsdeelneming moe ten zitten. De rest zou onder meer uit, twee leningen moeten komen, waarvan één voor het mammoetdok. Bij het overleg rond de Verolme-af faire spelen ook de grote oliemaatschap pijen mee, met name Esso die bij Verol- belangrjjke plaats te doen behouden op afgeleverd en twee in aanbouw). De re gering meent dat ook zij iets zullen moe ten doen omdat niet de belastingbetalers alleen de tekorten die op de bouw van de schepen worden gemaakt, moeten dra gen. Het zal waarschijnlijk zo zijn dat deze maatschappijen een andere financierings regeling voor deze schepen accepteren, waardoor er meer direct geld voor Ver olme beschikbaar komt. Ook zou er van de kant van het kabinet druk worden uit geoefend eventuele nieuwbouworders bij Verolme te plaatsen Uiteraard als de bouwprijzen acceptabel zijn. Volgens de directie is de sluiting ge-1 volg van de moeilijkheid om in Zierik- fPfl'llPtPXDflTliSlG zee genoeg vrouwelijk personeel aan te JVlCUlClCA[/auoiv trekken. Het bedrijf wordt echter ook niet elders voortgezet. De omzet ln Wall Street was 11.940.000 aandelen, tegen don derdag 11.200.000 aandelen. Dow Jonescljfers: Industrie 782.60 (-2.44), sporen 173.39(-052), nutsbedrijven 109.53 (-0.29). Avondverkeer (tussen haakjes de slotkoersen van gisteren): AKZO 101.40-102 (101.80), Hoog ovens (102), Kon. Olie 63- 63.20 63.30), Unilever 119-119.50 (119.50), KLM (147). gisteren Santa Fé Ind. Can. Pacific IilL Cent Penn*. Cents. South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. d. Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motor» Goodyear T. 24% 70% 2s% 33% 43% 39 25 44 48 32-/2 49% 34 29% 25% 27% 31% 69% 26% 25% 103 81% 74% 67% 28% heden 24% 69% 26% 33% 34% 39% 25% 44 48 32% 49% 34% 29 26% 26% 31% 67 26% 24% 102 81% 74% 66% 28% Am. Motor» Int. Harv. Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Radio Corp. RepubUc St. Royal Dutch Sears Roeb. SheU OU Soc. Vacum Stand Br. St. OU N. J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford gisteren 10 24% 41% 58'% 45% 32 33% 38% 66% 41% 44% 49% 61% 43'% 28% 341/2 11% 49'% 19% 34% 56% 37 40% 40% heden 9% 25% 41% 57% 45% 31% 33% 371% 66% 40% 43% 49% 61% 42-/2 28% 34% 11% 50 19% 34% 56% 36% 40% 40% AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft met de respresentatieve bankorga- nisaties overeenstemming bereikt over de voortzetting van het kredietrestrictiebe- leid gedurende de maanden januari tot en met april 1970. De norm voor de ex pansie van de korte kredietverlening aan de private sector is voor deze periode, waarin een seizoenmatige stijging van de kredietverlening kan worden verwacht, vastgesteld op 5% van de gemiddelde stand der toelaatbare kredietverlening in het laatste kwartaal van 1969. De vaststelling van deze norm betekent dat het tempo van de toegestane krediet expansie van de eerste vier maanden van 1970 lager wordt gesteld dan in de over eenkomstige periode van 1969. Aldus een communiqué van de Nederlandsche Bank. gen. Uit onderzoekingen van Harris is ge- partijen (koper en verkoper) hem cour- bleken dat in 1973 de helft- en in 1980 tage ZOuden betalen. Partijen onderteken- I bijna alle tankers groter zullen zijn dan <jeze akte. Maar de koper deed dat pas, nadat hij geprotesteerd had tegen hetgeen de akte over courtage-betaling zijnerzijds vermeldde en er een schrifte lijke verklaring door de makelaar werd I afgegeven. Daarin stond dat de koper geen courtage schuldig zou zijn als de betaling niet zou berusten op een „wette- I 1 lijke verplichting". Zo vermeldde tenmin- 160.000 ton. OTTAWA. (Reuter) De Canadese regering zal een commissie benoemen voor de invoering van het metrieke stel sel van maten en gewichten in Canada. ADVERTENTIE (Van onze belastingmedewerker) HAARLEM Het behoeft geen betoog, dat de wet op de Inkomstenbelasting de kinderaftrek nogal ingewikkeld regelt. Iedereen weet tegenwoordig wel, dat een kind voor de kinderaftrek in deze belasting kan gelden voor één, twee of drie. Dat hangt van verscheidene dingen af. We gaan dat nu niet allemaal uitéén zetten, want we schrijven nu niet speciaal over de kinderaftrek. Wat we wel willen vertellen is, dat de kinderaftrek onder andere afhangt van de mate, waarin een kind door zijn ouders onderhouden wordt. De wet onderscheidt namelijk of een kind „in belangrijke mate" „grotendeels" of „geheel of nagenoeg geheel" door zijn ouders wordt bekostigd. Ter verduidelijking nog even de feite lijke betekenis van deze termen. Volgens de laatste ons bekende gegevens wordt een kind „in belangrijke mate" onderhouden, als er tenminste f 16 per week aan hem wordt ten koste gelegd door zijn ouders. Dat bedrag is in de loop der jaren nogal eens verhoogd. Dat komt omdat er verband gelegd is tussen dat „in belangrijke mate" en de kinderbijslag; op zichzelf niet onredelijk. Groten deels wordt een kind onderhouden door zijn ouders, als zij meer dan 50 percent van zijn onderhoud en studie betalen. „Nagenoeg geheel" omvat volgens de Hoge Raad tenminste 90 percent van die kosten. „Geheel" is natuurlijk helemaal. Dat levert geen moeilijkheden op. Een vermindering van het bedrag, dat de ouders voor de opvoeding en studie van hun kinderen betalen, kan ook de kinderaftrek doen verminderen. Dat is de reden, dat b.v. het nuttig effect van een studiebeurs per saldo wel eens tegen kan vallen. Het kan voorkomen dat een vader, die eerst zijn studerende zoon of dochter geheel of nagenoeg geheel onderhield, dat na het toekennen van een studiebeurs nog maar grotendeels doet. Dat maakt ver schil in de kinderaftrek. De studie beurs, toegekend aan de studerende zoon of dochter maakt, dat pa minder kinderaftrek krijgt en dus meer belas ting moet betalen. De vader is dan ook wel eens minder met de studiebeurs ingenomen dan zijn studerende nako meling. Natuurlijk hangt hier veel van de feitelijke omstandigheden af. Het ene geval verschilt veel van het an dere. Is een kind wegens ziekte of invali diteit tijdelijk of blijvend in een ver pleeginrichting opgenomen, dan kun nen zich situaties voordoen, die aan zulk 'n studiebeurzen-geval doen den ken. Ook dan kan steun van buiten de kinderaftrek beïnvloeden. Het ge heel is echter wat ingewikkelder. Want de verpleegkosten van zo'n ziek kind zijn vanzelfsprekend ziektekosten en dus buitengewone lasten. Wat buiten gewone lasten zijn, weet tegenwoordig wel iedereen. Die buitengewone lasten dan behoeven in dit geval de kinder aftrek niet in de weg te staan. Betaalt de vader van het verpleegde kind alle kosten, dan is de zaak een voudig. Hij krijgt dubbele kinderaftrek volgens art. 56 van de wet op de in komstenbelasting 1964. Daarnaast gel den voor hem de verpleegkosten als buitengewone lasten, maar hij moet daarvan aftrekken de normale kosten van onderhoud voor dat kind. Wat die .normale" kosten zijn, is wat moeilijk uit te maken. Maar als noch de be lastingplichtige noch de inspecteur met alle geweld het onderste uit de kan wil len hebben en dat moeten zij niet willen dan is daar wel uit te komen. Moelijker wordt het, als derden een deel van de verpleegkosten betalen. Dan wordt de vraag belangrijk: welk deel betalen zij? Want de dubbele kin deraftrek blijft alleen als het kind gro tendeels dus voor meer dan 50 per cent door de vader wordt onderhou den. Krijgt hij meer vergoeding, dan blijft alleen onderhoud in belangrijke mate over. Theoretisch is ook nog denk baar, dat de vader zo weinig bijdraagt dat hij het kind ook niet in belangrijk mate onderhoudt, maar dat laten we buiten beschouwing om het aantal ge vallen niet nodeloos te vergroten. De vader, die zijn kind nog in belangrijke mate onderhoudt heeft aanspraak op enkelvoudige kinderaftrek. Als buiten gewone lasten gelden daarnaast voor voor hem de verpleegkosten vermin derd met de normale kosten en ver minderd met wat derden bijdragen. De hele redenering gaat echter al leen op, als het bedrag, dat derden be talen niet tot het inkomen van de vader behoort. Het kan wel inkomen voor de vader zijn, als b.v. diens werkgever hem een gratificatie voor de hoge kos ten geeft. Die gratificatie is ongetwij feld inkomen voor de vader (loon). Maar dan betaalt hij ook fiscaal gezien alle verpleegkosten uit zijn inkomen. Het eerste geval keert dan terug. De vader krijgt dubbele kinder aftrek en kan buitengewone lasten op voeren voor de totale verpleegkosten minus de „normale" onderhoudskos ten van zijn kind. Zeer illustratief is het geval, waar over het Amsterdamse Gerechtshof oordeelde in zijn arrest van 26 sep tember 1968. De belastingplichtige had een minderjarig kind, dat enige tijd in een verpleeginrichting was verpleegd geweest. De kosten waren 10.860,—. Zij werden ingevolge de bepalingen van de algemene bijstandswet door de ge meente betaald, die echter 600,- op de vader verhaalde. Bovendien had de vader 138,- ten koste gelegd aan be zoeken aan zijn kind met daarbij be horende kleine geschenken. De norma le onderhoudskosten gedurende de ver- pleegperiode waren gesteld op 1.040,- De vader redeneerde nu als volgt: Die 10.860,- zijn wel formeel, volgens de bepalingen van de bijstandswet inko men van mijn kind, maar in feite toch van mij. Trouwens, de gemeente heeft mij zelf machtiging gevraagd om het geld rechtstreeks aan het bestuur van de stichting uit te betalen. Mijn inko men moet dus verhoogd worden met 10.860,-, verminderd met 1040 nor male kosten. En buitengewone lasten zijn ook nog de 600 die de gemeente heeft gekregen en de 138,- bezoek- kosten. Bovendien krijg ik dubbele kin deraftrek, want ik betaal immers alle kosten. Naar het ons voorkomt, wilde deze man nu wel het onderste uit de kan hebben maar hij vond bij het gerechts hof een slecht gehoor. Het hof ging op de gehele redenering niet in. Die f 10.860, aldus zijn redenering, zijn vol gens de bepalingen van de algemene bijstandswet helemaal geen inkomen van U, maar van Uw kind. Dat aan Uw machtiging is gevraagd komt al leen, omdat het kind nog minderjarig was. U vas zijn wettelijk vertegen woordiger en daarom moest die mach tiging aan U worden gevraagd, maar daarom wordt de uitkering nog geen inkomen van U. Het inkomen werd dan ook niet met 10.860,- verhoogd. Maar ook de aftrek wegens buitenge wone lasten gaat niet door. In de eerste plaats niet van de f 10.860,- die de gemeente had betaald aan de stichting, maar ook niet van de ƒ600,-, die de gemeente op de va der had verhaald. Dat verhaal van de gemeente, redeneerde het hof verder, dient voor de kosten van gewoon le vensonderhoud van uw kind. Daarvoor krijgt U kinderaftrek en geen aftrek wegens buitengewone lasten. Met de bezoekkosten mee hebt U f 738,- aan uw kind ten koste gelegd. U hebt dus wel in de kosten tot levensonderhoud bijgedragen, maar niet eens groten deels. Alleen maar in belangrij ke mate. U hebt dus geen aanspraak op dubbele, maar op enkelvoudige kin deraftrek. Een daarmee was de scho ne opzet van de belastingplichtige ge torpedeerd. ?wwvwvuïumvwuwMwvwwv«vv»w«vvv»-™wv^^ »vv™v«vwv>

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11