IJmiiider Courant (Van een onzer redacteuren) NEW YORK HEEFT sinds enige tijd een rommelwinkel waar nooit iets ge stolen wordt. Diefstal is er zelfs ondenkbaar, om de eenvoudige reden dat die misdaad hier niet loont. Iedereen mag namelijk in deze winkel meenemen wat hem of haar lijkt, want alles is gratis. Er worden geen vragen gesteld en er hoeft geen cent betaald te worden. En op bepaalde uren kunnen de „klanten en andere ge gadigden hier zelfs voor niets een warme maaltijd nuttigen: stamppot-van-de-dag. „Gooi het niet weg, geef het aan de Diggers", staat er op de winkelruit. In Tompkins Square Park vullen 's middags honderden hippies de magen gratis met „Diggers-stamp- pot". Deze jongeman heeft een mooie laars op gedoken tussen de winkelvoorraad. Zij zal uitstekend bij zijn Castro - pakje passen, als hij ook het tweede exem plaar kan vinden. IN DEZE WINKEL IS ALLES GRATIS het niet. De huur 175 dollar per maand wordt prompt bijeenge bracht door een aantal sympathisan ten. Ook de goederenstroom houdt tot nog toe onverminderd aan. In de loop van één middag werden onder meer aangevoerd: een elektrische schrijfma chine, een tv-toestel, een airconditio ner, drie taperecorders en vijf platen spelers, alle in prima conditie, alsme de een eindeloos aantal kledingstuk ken, schoenen, meubels, boeken, gram mofoonplaten, goedkope sieraden en rariteiten, allemaal zonder kosten ver worven. Maar de clou van de middag was een van chroom glanzende Hur ley Davidson, geschenk van een ver wante geest uit een andere stadswijk. „Het is net een besmettelijke ziekte" zei een der toezichthoudende hippies, „en dat in een stad als deze, die berucht is om de kille harteloosheid van haar bewoners". EEN WELKOME service van de gra tis winkel is ook de voedselverstrek- king. Elke ochtend maken de zes Diggers die de winkel drijven, in een oude bestelwagen een rondrit naar de voornaamste markten van New York City, waar zij alle groenten en levens middelen ophalen die de marktkoop lui als onverkoopbaar of bederfelijke waar achterlaten. Van dat alles wordt dan in de namiddag op een bejaard UIT DAT IDEAAL van gemeen schapszin is ook The Diggers Free Store geboren. Dat woord „diggers" behoeft enige toelichting. Het is afge leid van het ,slang"-werkwoord „to dig": houden van. En dus betekent „Diggers": „just people who dig people": alleen maar mensen die van de mensen houden." „LIEF ZIJN voor elkaar" dus, het bekende hippie-parool dat hier als volgt wordt uitgelegd: „Wij willen lé ven op onze manier. Niet ons afbeu len als loonslaven aan de leiband van de „bazen" maai doen en laten waar we op een bepaald ogenblik toevallig zin in hebben. Dat de „anderen" ons daarom werkschuwe elementen noe men. deert ons niet. Wij willen bewij zen dat het mogelijk is, op onze manier te leven, omdat je alleen op die manier vrij, en dus gelukkig kunt zijn." fomuis de „Diggers Stew"-stamppot gebrouwen die Klokke vier in het na burige Tompkins Square Park wordt geserveerd aan vier- tot vijfhonderd wachtende hongerigen, natuurlijk al weer gratis en zonder aanziens dei persoons of der leeftijd. DE GRATIS wmkel draait nu enke le maanden. Zijn service is sinds kort uitgebreid met twee artsen, een psy chiater en een advocaat, die kosteloos medische of juridische hulp verschaf fen. Inmiddels hebben een tandarts en een tandtechnisch laboratorium hun diensten aangeboden en voorts wordt er hard gedokterd aan een nieu we uitbreiding: een baantjes- en een kamerverhuurbui eau voor hipsters dat te zijner tijd op een subsidie van het stadsbestuur mag rekenen. Misschien hopen de vroede vaderen van New York, heel de hippe buurt op die ma nier uiteindelijk aan het werk en in het gareel te krijgen, als „loon slaven". meisjes gingen op pad om „leveran ciers" te vinden. En met succes. De schenkingen stroomden binnen en toen de deuren van de winkel aan het eind van die week geopend werden, be stond de voorraad „koopwaar" uit vier vrachtwagenladingen nieuwe en zo- veelstehands kledingstukken, bijeen vergaard bij diverse uitdragerijen en gevestigde kledingzaken, die met gulle hand hun winkeldochters offerden voor het goede doel. NATUURLIJK liep het storm. Jong en oud verdrongen elkaar om de hou ten bakken en rekken met kleding en al na enkele uren kwam de bodem van de voorraad in zicht. Maar even vlot kon er nieuwe „koopwaar" afge haald worden aan vele adressen van particulieren en zakenlieden, die via pers en tv van The Diggers Free Store vernomen hadden en graag bereid wa ren, ook hun steentje bij te dragen. Ook aan financiële steun ontbrak De Diggers „Free Store" is dagelijks geopend van 13 tot 19 uur, maar vaak is de winkelvoorraad op en dan gaan de deuren dicht tot er nieuwe „koopwaar" is aangevoerd. Tijdens zo'n tussentijdse sluiting verzamelen vele „klanten" zich voor de winkel. DE UNIEKE WINKEL waar alles gratis is heet „The Diggers Free Store". Zij is gevestigd in een bouwvallig pand aan East 10th Street in East Side, het hart van New Yorks hippiebuurt. Hier hokken duizenden vrijgevochten jongeren (en ouderen) bijeen in uitgewoonde huurkazenes, waar zij blijkbaar volmaakt gelukkig hun „stickies" paffen en hun communes runnen. Natuurlijk houdt de politie een oogje in het zeil, maar over het algemeen houdt het hippe volkje zich vrij koest, zodat er zelden klachten over excessen, misdrijven of geweldpleging zijn. Sociologen menen dan ook dat zij weinig overlast veroorzaken zolang zij hier zoveel mogelijk met rust gelaten worden om hun eigen idealen en utopieën omtrent een Betere Wereld in praktijk te brengen. EEN VAN DIE idealen van het hip piedom is, dat zij op de wereld zijn om elkaar te helpen (nietwaar?) en dat is in hun milieus dan ook de ge woonste zaak van de wereld. Kan een lid van de club zijn huuraandeel niet betalen, dan springen de anderen bij. Wie te eten heeft deelt met zijn min der fortuinlijke buren, terwijl ook kle ren naar behoefte van eigenaar of van eigenares wisselen. ONDER DEZE LEUZE is de „free store" in East Side van stapel gegaan, precies een week nadat het idee daar toe geboren was Twintig jongens en

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15