m sa „Reclame is nog steeds een mannenvak, piuwi maar vrouwen zijn daarbij onmisbaar L Winter maakt 't bont af mmm BEJAARDE ECHTPAREN ALS VAKANTIE-OPPAS RAUWKOST EN ZELF KWARK MAKEN m ZATERDAG 17 JANUARI 1970 ir Erbij 21 Mm HET IS ECHT BONT, kunstbont en wol wat de klok slaat nu koude winden om de flatgebou wen waaien. De opmars van de kunstbontmut sen is niet te stuiten. Ze zijn vaak nauwelijks te onderscheiden van echt bont, staan minstens even leuk, zijn sterk en kunnen rustig nat wor den. Wie er meer geld voor over heeft kan een echte bontmuts, warm tot onder de kin» ge knoopt, opzetten. MET DE ECHTE en kunstbontjassen is het al niet anders. Het is zo langzamerhand wel moeilijk om te zien wat echt en niet echt is. Veel jassen zijn met imitatiebont gevoerd om ze war- wmmmM WWw, mer te maken, en dat is eigenlijk ook de beste methode om werkelijk profijt van bont te heb ben. WIE BIJ WOL zweert kan deze maanden ook te kust en te keur gaan. Mutsen, sjaals, lange gebreide wollen jassen zijn er om de kou te weren. 99 s-v m (Van een onzer verslaggeefsters) „RECLAME is nog altijd een mannenzaak, wat betreft de zake lijke aspecten en benadering. Maar wat kan een man nou voor zinnigs zeggen over beha's en inweekmid- delen, over kosmetika, servies of keukengerei? Hij kan de centrale gedachte en het leuke idee ver zinnen, maar zelfs de briljantste reclameontwerper heeft vrouwe lijke medewerkers nodig voor de argumenten die een vrouw pleegt aan te voeren. Hij weet misschien meer over samenstelling en fabri- kage, maar de vrouw gaat uit van andere motieven bij de aankoop". Reclameman Daan Rosseels DIT ZEGT Daan Rosseels, direk- teur van het Belgische reklamebureau Rosseels Reclame nv. Hij gelooft in de onmisbaarheid van de vrouwelijke co pywriter. In zijn kantoor in Antwer pen dat uitkijkt op het drukbevaren Scheldewater (mooi décor voor een man die in zijn jeugd gevaren heeft en diverse boeken over zee en zee mansleven schreef) legt hij uit waar om. „BIJ UITZONDERING wordt hier •n daar eens een reklamebureau of afdeling geleid door een vrouw. Maar vijfennegentig percent van het natio naal inkomen wordt, zo niet door de vrouw, dan toch zeker onder haar in vloed besteed. Waarom draag ik deze das en dit pak? Omdat mijn vrouw ze zo passend of nodig vindt. En zo gaat het met tientallen andere zaken. Dat vrouwelijke copywriters minder crea tief zijn, is wel een feit. Het grondi dee, de goede blikvanger, de pure techniek van de reklame moeten van de man komen. De beschrijving van het produkt, de benadering van de klant laat ik liever aan vrouwen dan aan mannen over." DAT IS DAN het persoonlijk stand punt van Daan Rosseels. Het is hem echter wel door de praktijk van de reklame ingegeven. „Vrouwen werken een idee veel nauwkeuriger uit, hebben oog voor het detail, voor de minitieuze uitwerking. Het stikken met kleine steekjes noem ik dat. Zelfs de stunt- verzinner moet uiteindelijk bij de vrouw te rade gaan. Trouwens, hoe veel advertenties zijn tot de man ge richt? Een zeer gering deel. Als het om gebruiksgoederen en rechtstreekse diensten gaat, is vrijwel alles op de vrouw gericht." DE VISIE van een man die weinig waarde hecht aan reklamecongressen maar des te meer aan hard werken ter verbetering van het reklamewezen en dat zelf ook doet. Waarbij wel eens een „dagje" wordt gemaakt van 's och tends vier tot 's avonds elf uur en het creatieve werk vooral in die vroege ochtenduren wordt geboren. Hij ver zorgt de „master copy" voor zijn bu reau, schrijft leerboeken voor het re- klamevak, geeft les aan de publici- teitsschool in Antwerpen, de stedelijke reklameschool waarvan hij directeur is. DAAN ROSSEELS HEEFT een aan tal jaren in Nederland doorgebracht en kan een middag lang filosoferen over het verschil tussen de Nederland se en de Belgische consument. Met name over het verschil in benadering van de werkende gehuwde vrouw in beide buurlanden, een onderwerp waarover hij zonder een blad voor de mond te nemen wel iets wil zeggen. „De Nederlandse man heeft last van standsweeën als het om werkende ge huwde vrouwen gaat", zegt Rosseels. „Een situatie zoals op mijn bureau is in Nederland niet denkbaar. Mijn vrouw werkt bij mij opi kantoor, gaat tussen de middag naar huis en zit om twee uur weer aan haar bureau. Ik ben er trots op dat ze meewerkt. Een Nederlander verhoogt z'n standing door te zeggen dat zijn vrouw niet werkt. Zulke vooroordelen hebben we in België absoluut niet. De Nederlandse vrouw heeft de pretentie dat ze zo no dig thuis moet blijven voor haar kin deren. Maar wat zie ik als ik in Ne derland ben? Dat de jeugd de straat op wordt gestuurd in degelijke kleren en z'n gang mag gaan met allerlei straatschenderijtjes. Nee, dan geloof ik dat de Belgische werkende moeders beter een oogje in 't zeil houden." NAAR ZIJN MENING is er in Bel gië (behalve dan in de „topklasse") vrijwel geen gehuwde vrouw te vinden die geen bijverdienste heeft. Uit cij fermateriaal blijkt dat er op het ogen blik zeker anderhalf miljoen Belgische getrouwde vrouwen bijdragen tot ver hoging van het gezinsinkomen, al ont snapt een groot aantal van hen aan de controles van sociale verzekering, belasting en statistiek. „We zijn in België nogal vooruitstre vend," merkte Rosseels op. „Doordat de staat voor heel veel zorgt, kunnen werkende moeders na enkele weken hun kind al aan goede handen toever trouwen. We hebben de kinderkribbe voor de hele kleintjes, en voorts voor de verschillende leeftijden nog peuter scholen, kleuterscholen en kindertui nen. In de praktijk is het wel zo dat de getrouwde vrouw omtrent haar vijfentwintigste jaar opnieuw in het werkpatroon verschijnt. Zelf speur ik vooral naar medewerksters boven de dertig." Die laatste opmerking brengt het gesprek terug op de reklame en op de vrouw in het reklamevak. „Aan de pu- bliciteitsschool melden zich hoe langer hoe meer meisjes aan," zegt Daan Rosseels. „Het percentage is nog niet groot, er staan op het ogenblik zeven vrouwen ingeschreven op een totaal van vijfenzestig leerlingen. Als basis vragen we volledig hoger middelbaar onderwijs." HOEVEEL VROUWELIJKE COPY WRITERS heeft hij zelf in dienst? „Twee, en het zijn allebei getrouwde vrouwen boven de dertig jaar," zegt de man die aan het hoofd staat van wat hij zelf een patriarchaal bedrijf zou willen noemen. Een bedrijf waar men elkaar helpt zonder er ophef van te maken, waar iemand wel eens een verdwaald huisdier meebrengt of een buitenlander die zijn schip heeft ge mist. „Zulke dingen kunnen op mijn bureau zonder dat het een janboel wordt," zegt Daan Rosseels. Zijn filosofie achter dit alles? De man die elke steen kent van zijn stad Antwerpen waar het zo goed slenteren, winkelen en (vooral) eten is, vat het in een paar woorden samen: „Hard werken en de mensen geerne zien." Zoals zijn oudere vriend, de schrij ver Lode Baekelmans, steeds placht te pennen in alle poëziealbums die hem ter signering werden aangeboden. jmnnnnnnnnnnnnr-—"— iiiuijuuiiwwnnnnnnivMifinnrnr (Van een onzer verslaggeefsters MISSCHIEN vindt u het een beetje om te lachen, dat er mensen zijn die als ze op vakantie gaan de tafel dek ken en het licht laten bran den om de indruk te wek ken dat ze thuis zijn. „Toch ken ik mensen, die dat doen", zegt mevrouw H. van der Linden-Brugman in Dordrecht. Ze is ervan overtuigd, dat steeds meer mensen wat schoorvoetend op vakantie gaan, omdat ze hun huis liever niet onbe heerd achter laten in deze tijd, nu inbraak en vanda lisme aan de orde van de dag zijn. Die overtuiging heeft haar geïnspireerd tot een idee, dat ze graag aan de praktijk zou toetsen. „In Nederland wonen heel wat gepensioneerde echtparen, die hun ruime huis met tuin hebben verwisseld voor een tehuis of een flatje. Ik weet, dat je dan in de zomermaan den toch wel heel erg terug verlangt naar een huis met een tuin, waar je buiten kunt zitten of een beetje tuinieren". „HET MOET mogelijk zijn dat die twee partijen elkaar vinden. De bejaarden die graag een paar weken uit hun kleine wereld willen breken en de mensen die op reis gaan en het prettig vinden dat betrouwbare (oudere) mensen in hun woning een oogje in het zeil houden". Ook het echtpaar Van der Linden behoort tot de cate gorie gepensioneerden, die op zeker ogenblik het ruime huis verwisseld hebben voor een bejaardenflat, die wel comfort en een plezierig uit zicht, maar niet veel ruimte biedt. „WE HEBBEN in de va- kantietijd al eens op ander mans huis gepast en vonden dat een fijne afwisseling", zegt mevrouw Van der Lin den, die de 7 kruisjes gepas seerd, maar nog heel actief is. Ze is lid van de afdeling Dordrecht van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, bondsraadlid van de Consumentenbond, ze musiceert en houdt lezingen. „MAAR voor bejaarden die wat minder te doen heb ben, is het wereldje in een bejaardenflat vooral 's zo mers toch wel erg klein. Zo'n tijdelijke verandering kan voor oudere mensen verfrissend zijn". ZE HEEFT al een aantal gunstige reacties gekregen, overwegend van oudere mensen. „Maar het moet na tuurlijk wel allemaal be hoorlijk voorbereid worden. Je kunt niet van mensen verlangen dat ze de sleutels van hun huis afgeven aan iemand zonder betrouwbare referenties". VOOR MENSEN die iets zien in haar „Vakantie-sit- plan" wil mevrouw Van der Linden met alle plezier be middelend optreden. Haar adres is Mauritsweg 81, Dordrecht. WEET U WAAR het voedsel wordt gemaakt dat de astro nauten meenemen op hun ruimte reizen? Bij de op één na grootste Amerikaanse fabriek van was machines, koel- en diepvrieskasten en nog vele andere apparaten en instrumenten, die in Benton Harbor (Michigan) is gevestigd. Toen ik dat las, heb ik mij afge vraagd of er misschien rechtstreeks verband bestaat tussen beide. Het voedsel voor de ruimtevaarders wordt namelijk allereerst gepu reerd. Dat geldt voor alle voedsel, of dat aardbeien met cornflakes is of kalkoen met saus en aardappe len, zoals de reizigers naar de maan meenamen. Na dat pureren in mixkommen, die lijken op kleine wasmachines, wordt het voedsel afgepast in blok jes of vormen en diepgevroren. Daarop wordt er het vocht aan ont trokken. Over blijft gevriesdroogd voedsel, dat alle smaak en soms kleur heeft behouden, maar dat er naar mijn mening geenszins smakelijk meer uitziet. DAT MOETEN DE astronauten ook hebben ervaren, want ze heb ben gedaan weten te krijgen, dat de hoofdgerechten nu in kleine stukjes gesneden worden, bevroren en gedroogd, waardoor althans een beetje de illusie van kip met rijst en kalkoen met aardappelen, be waard blijft. Overieens zijn het nog calorierijke maaltijden ook. Per dag zo'n 2500 calorieën, da's niet direct een vermageringsdieet. Weet u nog wat calorieën zijn? (Eén calorie is de hoeveelheid warmte, nodig om één gram water één graad te verhitten). U kunt ge makkelijk uitrekenen hoeveel een mens nodig heeft om in leven te blijven. Nodig zijn dan één calorie per uur en per kilo lichaamsge wicht, voor iemand van 70 kg is dat 24 x 70 is 1680 calorieën. MOET ER ARBEID verricht wor den, dan stijgt de behoefte aan ca lorieën. Dat geldt ook als het voed sel moeilijk verteerbaar is, dus o.a bij gr - 'e kost. Daarmee zijn de 2500 calorieën die de astronauten hebben verwerkt, echter nog niet verklaard. Waarschijnlijk vinden die rijke maaltijden hun verklaring in het feit, dat de inspanningen van de ruimtereis, het werken op de maan en de gespannenheid bij deze experimenten een sneller verbran dingsproces teweeg hebben ge bracht. Ziet u tegen al dat gereken met calorieën en lichaamsgewicht op: probeer het dan eens voorzichtig met rauwkost. Maar dan zo ver werkt, bewerkt en gerangschikt dat niemand het voor „groenvoer" kan verslijten. Vóór alles geldt: groente en fruit goed wassen! Laat ze nimmer in een bak met water staan. Heel goed wassen onder stromend water, want alles wat wij eten wordt bespoten met vaak schadelijke stoffen. Als we het kookproces overslaan, vaar- bij veel ongerechtigheden werden gedood, zullen we ons op andere wijze zeker moeten stellen tegen vergiftiging of anderszins. NA HET WASSEN volgt het toe bereiden, klein snijden, hakken, malen of raspen. Chinezen zijn daar meesters in. Ze maken schotels op van bijvoorbeeld alleen maar in julienne gesneden groente. Andere voorzien zij van groente en vruch ten die alle in gelijk grote blokjes gesneden zijn. Probeert u dat ook eens. Het vergt enige oefening, maar het resultaat is oogstrelend. Een schotel waarop u schijfjes, staafjes, blokjes en geraspte snip per drapeert, zal er vaak rommelig uitzien. Probeer ook te werken met kleuren. Vergeet daarbij niet dat paprika's niet alleen in het groene huidje groeien, waarin ze hier meestal aan de markt komen. Ze zijn er ook in een prachtige rode kleur, die extra-cachet geeft aan een schotel. Een ander voordeel is, dat u mits u vruchten en groente van het seizoen gebruikt goedkoper uit- bent en bovendien een hoop tijd bespaart, want de meeste rauw- kostgerechten vergen niet meer dan 15 tot 40 minuten keukenarbeid. ENIGE TIJD GELEDEN heb ik wat recepten met kwark gegeven. Van sommige lezeressen hoorde ik. dat niet altijd overal kwark te koop is. U kunt zelf kwark maken, door op anderhalve liter melk ongeveer 7 deciliter karnemelk te nemen. De melk tegen de kook aan brengen en dan de karnemelk erdoor roeren Het geheel door een doek gieten en op een koele plaats laten staan, liefst één nacht over. De dan ver kregen kwark kunt u met wat room of koffieroom opkloppen en vervol gens een paar eetlepels suiker en ongeveer een pond geraspte appel erdoor kloppen. In plaats van sui ker kunt u natuurlijk ook zoetstoi gebruiken. Het gerecht kunt u Jan opnieuw laten opstijven en het als toetje of als boterhamsmeersel ge ven. U kunt er eventueel nog het sap van een halve citroen doormen gen. Als garnering kunt u ook andere vruchten dan appel gebruiken. Zo smaken gewelde rozijnen en kren ten er bijzonder goed in. Er zijn ontelbare mogelijkheden met dit produkt, dat indien u het zelf eens een keer maakt, u misschien meer vertrouwen schenkt in hoe het ont staat In huisarbeid dan we1 te ver staan. Gaston Gourmet

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21