|fl§8 ZATERDAG 17 JANUARI 1970 Erbij *k iillillisl '£S^% Bob Tadema Sporry De roze moskee in het hart van Kerala's hoofdstad Trivandrum. 1-w 'iapps 3|§plV-» "i'if'ii '}i'ip^iiiiiiji Teakhout is een der pijlers van Kerala's welvaart. Maar nu raakt teak uit de mode >rV[' Éf^' -• sv-; In Cochin bespeurt men nog de invloed van de V.O.C. KERALA IS KENNIS ONMACHT De ossenkar is nog altijd vervoermiddel no. 1. DE TRAGEDIE van India Is een worsteling met problemen die onop losbaar lijken. Men doet rijn best en voelt zich niettemin stap voor stap naar de afgrond glijden. De bevol king groeit met reuzeschreden en geen moderne family-planning was tot nu toe in staat die explosie tegen te houden. Men worstelt met verou derde, maar springlevende traditio nele inzichten. Men huwt er omdat de horoscopen van de twee partners overeenkomen maar die horoscoop wordt per advertentie geplaatst om gegadigden aan te trekken. Men bouwt moderne industrieën, maar de werkeloosheid blijft groeien. Men heeft amper te eten maar de heilige koeien zijn er glanzend en vet. Men lijdt honger maar wil het geïmpor teerde voedsel niet eten, omdat men dat nooit gedaan heeft. IN HET reusachtige India Is het staatje Kerala in het uiterste zuiden niet meer dan een speldeknop. Maar in dit Kerala vindt men in miniatuur alle problemen van Moeder India te rug, plus nog een aantal andere KERALA, op een na de kleinste staat van India is tevens een van mooiste. Zijn schoonheid evenaart die van beroemder landen als Bali, Ceylon en de Preanger. Er zijn blan ke stranden met gebogen kokospal men. Er zijn met zwaar groen over woekerde bergen. Er zijn rijstvelden met dat niet te beschrijven heldere groen, dat alleen sawah's lijken te bezitten Het is het soort land waar je de traditionele stok in de grond steekt om er een maand later bloe men van te plukken De tuinen, en er zijn heel veel tuinen in Kerala, pronken met die bloemen waarvan wij in het Noorden alleen maar dro men Tussen al dat groen staan de huisjes van hen die Kerala hun va derland noemen En in die lieve huis jes leven de mensen van Kerala, de slachtoffers van de economie, de po litiek en de geboorteëxplosies welke laatste geen weerga hebben aan hef tigheid. Kleine, donkere en graatma gere mensen zijn het, met een niet te stelpen honger naar kennis en weten schap. Kerala is vol, zo vol dat er hier en daar 2000 mensen per vierkante kilometer wonen' De staat is klem, lang en smal. Op een oppervlakte die 1 percent is van geheel India wo nen 18 miljoen mensen dat wil zeg gen 4 percent van alle Indiërs. Die onvoorstelbare dichtheid van de be volking waarbij Nederland een lege vlakte is geeft je het gevoel eeuwig door ogen omringd te zijn. Maar al die mensen zijn vriendelijk en onvoorstelbaar gastvrij, zoals haast alle arme mensen uit wat wij de onderontwikkelde gebieden gelieven te noemen. En ir, Kerala moet je héél diep de bergen van de Westelijke Ghats ingaan om er even het be nauwende gevoel kwijt te raken van altijd heel dicht door mensen omge ven te zijn. En zelfs daar kom je ze nog tegen in grote groepen, bij de houtkap in de teakbossen en bij de kudden olifanten langs de houtwegen. DE MENSEN van Kerala onder scheiden zich van vele andere In diërs doordat ze wonderbaarlijk pro per zijn op lichaam en kleren. In Kerala snakt iedereen naar ontwik keling, naar boeken, naar kranten. Zó hevig snakt men er naar kennis dat Kerala een van de weinige lan den is waar de doorsnee-boeken- en artikelenschrijver, maar ook bijvoor beeld de dramaturg, meer verdient dan een arts of zelfs een professor aan een grote universiteit. Wie door Kerala trekt ziet scholen, scholen en nog meer scholen. Men kan er met bijna iedereen praten over de problemen van Kerala, van India en van de rest van de wereld. De scholen, waar men al die kennis opdoet, variëren van de rare bakste nen bouwsels in „gotieke" stijl, waarmee Engeland destijds al zijn koloniën heeft opgeknapt, tot armoe dige optrekjes van bamboe en atap, maar allemaal zijn ze voorzien van een trots uithangbord: College for en vul dat dan zelf maar in: econo mie, handelskennis, talen, journalis tiek, rechtsgeleerdheid. Het zal in weinig landen voorko men dat de kennis van de inwo ners een zo ontzaglijk probleem is, dat er geen oplossing voor lijkt te be staan. „Kennis maakt macht" geldt niet voor Kerala. Daar maakt kennis arm en hongerig en ellendig en is zij vaak een beletsel om werk te vinden. In Kerala werken kennis en opleiding de werkloosheid in de hand. VIERDUIZEND bibliotheken vol stukgelezen boeken zijn er in dat kleine Kerala te vinden. Elk jaar komen er zo'n vijftig middelbare scholen bij De boeken in het Malayalam, de taal van de staat bereiken oplagen van tien- tot hon derdduizend alsof het niets is. Wat de tijdschriften en kranten (veertig soorten!) betreft, ook die halen fantastische oplagen en dat niet dankzij sex en show-biz, maar door degelijke, educatieve artike len op ieder denkbaar en ondenk baar gebied. Voor de Keralaan is zijn taal, die in geen andere staat gesproken wordt, een heilige zaak. Men is er op uit, er alles in te vertalen, van de allerdikste standaardwerken op wetenschappelijk gebied tot en met de klassieke en moderne littera tuur. Het aantal mensen dat voor nationalisme heeft zich van de deel staten meester gemaakt. In New Delhi wil men geen verpleegsters uit Kerala,omdat ze uit Kerala ko men, al komt men er honderden tekort. TOEN INDIA nog Brits was, stonden de zaken er anders voor. In Kerala hadden sinds het midden van de 18de eeuw de zendelingen schooltjes, universiteiten en biblio- Prauwen, uit één stam gebeiteld, vervoeren veel vracht. 1 u Shakespeare (juist!) aanhaalt is verbijsterend groot. Ze lezen hem dan ook niet gedwongen zoals onze scholieren, maar vol overgave en bewondering. Maar slechts voor luttele afgestudeerde jongens of meisjes is er passend werk. Kera la bezit een overdaad aan artsen, juristen, leraren onderwijzers, ver pleegsters. Maar het bezit niet wat men nu juist wel nodig heeft: agro nomen, ingenieurs, technici. Man nen met een universitaire graad zijn gelukkig als ze een baantje als buschauffeur kunnen krijgen. Een leraar speelt vol liefde kelner in een groot hotel in Trivandrum, Cochin of Aleppy en oefent zijn eventuele talenkennis op de gasten. Wat India tekort komt aan afge studeerden heeft Kerala teveel. Maar er is geen schijn van kans, dat ze ooit buiten Kerala werk zul len kunnen vinden, want nu is In dia onafhankelijk en een vreemd theken gesticht en zelfs enkele klei ne industrieën Het gevolg hiervan, en van het feit dat het land werd geregeerd door zeer verlichte vor sten, was de ongehoorde ontwikke ling van Kerala De afgestudeerden emigreerden naar alle kanten van India niet alleen, maar ook naar Burma, Ceylon en het toenmalige Malakka. Ze vonden daar vlot en redelijk betaald werk. NA DE onafhankelijkheidsverkla ring was het uit met de pret. Al de nieuwe deelstaten bleken zo ge noeg te hebben aan hun eigen pro blemen van voeding en werkeloos heid, dat ze geen „vreemde" emi granten konden gebruiken. En in kleine Kerala was natuurlijk geen emplooi voor de tachtig percent van de bevolking die op een of an dere wijze was afgestudeerd. IN KERALA is studie een status symbool als geen ander. De dure auto, het eigen zwembad, de mooie kleren zijn er niet voldoende om iemand te „maken", wel een univer sitaire graad! Daar heeft men alles voor over tot en met het hongerlij den van een hele familie. Men blijft hongerlijden ook als die graad be haald is, omdat er geen werk is. De jonge conservatrice in het prachtige museum van Trivandrum heeft geluk gehad. Als archeologe verdient ze ongeveer ƒ60 in de maandHaar „kantoor" een oude tafel, dito stoel en een boeken kast bevindt zich op een open gaanderij voor een van de grote za len. Ze is een zeer aantrekkelijke vrouw, maar heeft geen man omdat zelfs in Kerala de afgestudeerde vrouw nog niet erg gewild is als hu welijkspartner. Tienmaal in de week doet deze ongelukkige conservatrice rondleidingen van lagere scholen in het museum, en ze moet het zonder morren verdragen, door eigenwijze onderwijzers, die het beter menen te weten dan zij, op de vingers te wor den getikt. Ook wordt van haar mu seum verwacht dat het blinkt van netheid en daarvoor heeft ze een stel oeroude mannetjes met reusachtige bezems in dienst. Oude werkkrach ten zijn in Kerala nóg goedkoper dan gewone. Verder verzorgt ze een omvangrij ke buitenlandse correspondentie, ze moet haar archeologische werk doen en een catalogus opstellen. Is ze niet klaar aan het eind van de dag, dan gaat ze door tót ze klaar is, al wordt het nachtwerk, zonder extra beta ling. Als ze boft mag ze eens in de zoveel jaar een congres in New Del hi meemaken Ze reist dan op staats kosten in de goedkoopste treinklasse logeert in primitieve „hostels", en voelt zich een bevoorrecht mens. DE MAN die eens haar directeur was, een eminent geleerde, is 79 jaar en „geniet" eer. pensioen van f 50 in de maand Zijn aards bezit be staat uit één broek, twee sporthem den, één paar rubber slippers en een paraplu, voor de regentijd. Hij heeft nog nooit genoeg te eten gehad, ook niet toen hij nog werkte, evenmin als zijn zoon 3ie een begaafd teke naar is en die met het maken van politieke prenten 1,50 per stuk ver dient Hij maakt er twintig in de maand. DIT SOORT mensen, met wie je op ieder gebied een gesprek kunt voeren van formaat; die zo gastvrij zijn dat het je diep beschaamd maakt hun eten te accepteren, zijn normale voorbeelden van de intellectuelen van Kerala. Zelf bezitten ze niet één boek. Boeken zijn zo duur dat ze slechts via de bibliotheek kunnen lezen. Met zijn tienen hebben ze één kranteabonne ment. Ze stellen belang in muziek en dans, in litteratuur en geschiede nis, in archeologie en folklore. Ze zijn vrome hindoes of fervente com munisten. En iuist deze mensen be zitten, economisch bezien, een nega tieve waarde. Wat zijn in Kerala de salarissen? Een leraar krijgt nog geen 100 in de maand: een onderwijzer haalt met pijn 60 Een arts in staatsdienst verdient 200, een dito professor doet het met ƒ300 in de maand. Op deze salarissen zal men niet van honger omkomen. Maar wie moet bestaan van het vegetarische di eet dat de Keralaan en wat dat be treft bijna iedere Indiër uit barre noodzaak eet (niet meer dan 1.500 calorieën per dag) die blijft beslist niet geloven in het heil van het ve getarisme. Een dieet van tapioca, fruit, groente en jackfruit in In donesië bekend als nangka is niet geschikt om sterke mensen te kweken; zeker niet als de rijst een luxe is door de prijs. Driekwart van Kerala's bevolking werkt in de industrie of de land bouw Hiervan heeft nog niet de helft een volledige dagtaak, waarbij dan het hele iaar zes dagen per week wordt gewerkt. Als arbeider kan men in de industrie ongeveer 3 roepies (ongeveer 1,50) verdie nen, met uitschieters van 10 tot 20 roepies voor b.v lassers en machine bankwerkers In de landbouw maakt de arbeider nog geen 2.25 roepies per dag Een dagrantsoen rijst kost 2.55 roepies. Uit New Delhi, het Indiase Den Haag, verwacht Kerala nog altijd redding, maar „Delhi" laat zich weinig aan Kerala gelegen liggen. In de Lok Sabha, het Lagerhuis van India, bezet Kerala slechts 19 van de 500 zetels en die moeten gedeeld worden: de communisten van Kera la hebben er 10, de Congrespartij en andere partijen de rest. Het com munisme tiert welig in Kerala. *1 is het versnipperd in enige soorten. De Indiase vijfjarenplannen waar op Kerala zoveel hoop had geves tigd, riepen steeds weer op een bitte re teleurstelling uit, al is iets altijd nog heter dan niets. Kerala's guuveneur zei ons: ,We hebben het laagste gemiddelde in komen van i.eei India." „We ha len de ƒ250 per jaar niet eens.' „Maar hoe kunnen de mensen daarvan leven?" Hij staarde uit over de tropen- tuin rond ziji' paleis en er lag wan hoop in zijn ogen Toen gaf hij het enig-mogelijke antwoord: „Ze moeten wel

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23