PvdA-congres sprak zich uit voor gekozen burgemeester Utrechts burgemeester keert zich tegen mr. Beernink III KvanVEELEN Nieuw Links versterkte zijn positie Zaak Weinreb opnieuw bezien Vroegtijdige opsporing kanker door huisartsen KNIPSELKRANT Bronchiletten y u ïiïp® keyrljd I" OPROEP TOT VORMING PROGRESSIEF AKKOORD Traangas maakte einde aan gevangenisrel Prof. Kleerekoper overleden Oneens met nieuwe politiewet Van den Doel wil interpelleren over woningbouw Rijk subsidieert proef volledig Telefoons werden afgesloten doordat computer faalde H a vena r beid e r s door lekkend gifvat onwel Biafra-kerkdienst in Begijnhof te Amsterdam f«É ZATERDAG 17 JANUARI 1970 2 Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Nu mr. Nelissen de post van minister van Economische Zaken bekleedt is de ministerscrisis vrijwel opgelost, zo meent DE TIJD. Toch zou er nog wel een andere en betere oplossing voor de hand hebben gelegen, ware het niet dat de eeuwige heer Verolme in de weg had gestaan. Niet scheutig Hoestdrank in tabletvorm, 1.~ Taak staatssecretaris wordt verder uitgebreid ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23-24 20 44 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar nu eers't heden bekend is geworden heeft zich op oude jaarsavond in het Huis van Bewaring in Scheveningen een incident voorgedaan, waarbij de bewakers traangas hebben ge bruikt om vijftien gedetineerden tot orde te roepen. Na de oudejaarsavondviering weigerde het groepje namelijk naar de cellen terug te gaan. De vijftien man behoorden tot een groep van 33, die om kwart over negen weigerden de recreatiezaal te verlaten. Nadat bewakers traangas tegen de pla fonds hadden gespoten, gingen elf man rustig naar hun cellen. Vier jonge gedetineerden bleven hals starrig weigeren, waarna bewakers hun gummiknuppels hebben gebruikt. Geen van de vier gedetineerden liep letsel van betekenis op. In de strafgevangenis daarentegen, die indertijd in het nieuws kwam na het „erwtensoep-oproer", bleef alles rustig. Het daar op gang gekomen democratise- rmgsprogramma is door het incident in het Huis van Bewaring niet beïnvloed. AMSTERDAM. In zijn woning in Amsterdam is gisteravond op 76-jarige leeftijd overleden pr0f. dr. S. Kleereko per Prof. Kleerekoper was tot zijn 70ste jaar hoogleraar in de sociale economie aan de faculteit der politieke en sociale wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam. Van jongsaf was hij actief in de ar beidersbeweging. Hij vervulde diverse functies in de SDAP en was als docent verbonden aan de hogere kader opleiding van het NVV. Ook in de joodse gemeen schap vervulde hij een groot aantal func ties, onder andere die van voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond. (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN Het Tweedaagse congres van de Rartij van de Arbeid heeft zich gisteravond in Groningen met overgrote meerderheid uitgespro ken voor de rechtstreekse verkiezing van de burgemeester en commissaris der koningin door de bevolking. Het recente verzet van de vijftig P.v.d.A.- burgemeesters, onder aanvoering van de Rotterdamse burgemeester Tho massen, bleek in de partij weinig weerklank te hebben gevonden. Van de verontruste burgemeesters voerde op het congres niemand het woord. Een tussenvoorstel om de kwestie van de gekozen burgemeester eerst nog eens te laten bestuderen werd verworpen. Ook een amendement van het gewest-Drente, waarin voorlopig niet verder werd gegaan dan de verkiezing door de gemeenteraad kreeg te weinig steun. In zijn verdediging namens het partij bestuur zei kamerlid mr. M. Vrolijk dat een socialistische partij op het punt van de openheid van het bestuur niet achter mag blijven. Volgens hem is met de aan vaarding van het principe van de geko zen burgemeester de positie van de bur gemeester in discussie gebracht. Hij meende dat de ontwikkeling op den duur zo moet zijn, dat de burgemeester als een soort eerste wethouder wordt be schouwd. Het P.v.d.A.-congres, dat zich gister avond bezig hieid met het verkiezings program voor de staten en gemeentera den, besloot ook commissievergaderingen en overheidsstukken in provincie en ge meenten zoveel mogelijk openbaar te ma ken. Ook de andere maatregelen om het bestuur te democratiseren, zoals advies raden, wijkraden volledige verant woordingsplicht van B en W en Gedepu teerde Staten en modernisering van de politieverordeningen, werden aanvaard. Een amendement om stedebouwkundige en andere plannen in een zeer vroeg sta dium aan de bevolking voor te leggen haalde het eveneens Ook tegen de huidige bestuurlijke in deling van ons land sprak het P.v.d.A.- congres zich duidelijk uit. Herverdeling van de taken van rijk provincie en ge meente is nodig. Daarbij werd een motie aanvaard waarin werd gesteld dat boven- gemeentelijke taken ook bovengemeente- lijk moeten worden gefinancieerd. Het congres ging verder akkoord met voorstellen tot democratisering en ver nieuwing van het basis-onderwijs. Aan vaard werd een Drents amendement waar in werd gepleit voor dagonderwijs aan be- drijfsjeugd. Voorts werd een motie aangenomen, waarin werd gevraagd om opvoering van het bouwprogramma om lagere inko mensgroepen aan betaalbare woningen te helpen. Het P.v.d.A.-congres meende dat niet alleen ieder gezin recht heeft op een behoorlijk huis, maar ook de alleenstaan den van 30 jaar en ouder. De P.v.d.A.-fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft op dit verkiezingscongres D"66, de P.P.R. en de vakbeweging alsmede 'iedereen die ver nieuwing wil" opgeroepen tot die vor ming van een progressief akkoord, dat de meerderheid kan verwerven en het kabi net-De Jong kan vervangen. Drs. Den Uyl vroeg met name D'66 zich duidelijk uit te spreken. „Wij wil len een ander beleid in dit land. Graag UTRECHT. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C J A. de Ranitz, heeft in een brief aan de commissaris van de koningin „overwegende bezwaren" aan getekend tegen de denkbeelden van mi nister Beernink over de reorganisatie van het politie-apparaat Jhr. De Ranitz zou desnoods nog kunnen instemmen met een verdeling van het land in regio's met aparte politiekorpsen maar hij verzet zich fel tegen de gedachte aan een cen traal aanstellingsbe'eid. ,,De agent moet de vrijheid behouden zijn standplaats zelf te kiezen, maar meer nog moet de vrijheid van de burgemees ters vaststaan om zelf de korpsstaf samen te stellen" „Het zou wel wat moois zijn", sprak de burgemeester vanavond tijdens de be grotingsdebatten tot de gemeenteraad, „als de lokale voorkeur niet meer werd weerspiegeld in de samenstelling van het corps. Dat zou onuitstaanbaar zijn. Bij die samenstelling moeten plaatselijke om standigheden en mentaliteit kunnen mee spelen" De burgemeester zegt niet dieper op de zaak te kunnen ingaan omdat het hem nog steeds niet erg duidelijk is wat mi- ADVERTENTIE MABKIEZEN/ZON NE5CWERMEN I ROUUIKEW/LUXAFLEX JALOUZI BEN MIODENHAVSNSTRAAT VT UMUlOiU OiSSO- NAlftOOUUR nsxntot nister Beernink nu precies met zijn re organisatieplannen voorstaat. „Het is een zeer warrig geheel dat ons bereikt". ftAAAAAAAAAASVWVXAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/l (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN. Nieuw Links heeft gisteravond op het Groninger Verkie zingscongres van de P.v.d.A. zijn in vloed in het partijbestuur verder we ten te vergroten Het congres koos de vakbondbe stuurder W. A. Kieboom uit Utrecht en de publicist K. L. Roskam, beiden aanhangers van Nieuw Links, in het partijbestuur. De verkiezing was no dig vanwege het vertrek van mevrouw Irene Vorrink, die al tot Nieuw Links behoorde en mr. J. Koopman. Daar mee veroverde Nieuw Links een nieu we zetel. Zij hebben er nu 10 van de 21. 4/WVVAAA'WV/V\AAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WV\AAAAArtA/WVl met u, desnoods zonder u," zo hield hij de Democraten voor. De suggestie van mr. Van Mierlo, om het land desnoods door een zakenkabinet te laten regeren als blijkt dat er na de verkiezingen geen meerderheid te vormen is, sprak drs Den Uyl niet erg aan. „De technocraten aan de macht, dat ontbrak er nog maar aan," zei hij. „Een zaken kabinet is helemaal niet zakelijk, het is slechts een voortzetting van de gevestig de belangen." Drs. Den Uyl vroeg D'66 zich nader te verklaren over haar opvattingen over de doorbreking van de machtsverhoudin gen. Drs. Den Uyl keerde zich tegen een nieuwe coalitie met de K.V.P. „Wij heb ben leergeld betaald," zei hij, „en er is geen terug meer mogelijk. De kiezers moeten de kans krijgen een heldere keus te maken. Daarom geen coalitie meer die de confessionele partijen de kans geeft om dezelfde hardnekkigheid, waarmee z(j de omarming van de V.V.D. hebben ver dragen, voor de afwisseling eens hun arm om de PvdA te slaan". Volgens drs. Den Uyl heeft de P.v.d.A. zich weer aardig hersteld van de opdof fers die het van de kiezers heeft gekre gen. „Toen wij op een vorig congres el kaar de haren uittrokken, meenden bui tenstaanders dat we het niet zouden overleven. Maar het is anders gelopen," zei hij. „Het beest dat in de rui was, heeft misschien nog geen mooie glanzen de vacht maar zijn tanden zijn in orde.' Drs. Den Uyl meende dat het kabinet- De Jong, dat hij typeerde als het regime van de kleine vemieuwinkjes en het grote onvermogen, het niet lang meer zal ma ken. Hij sprak van een interimkabinet dat geboren is uit onmacht en dat kunst matig in het leven wordt gehouden. „Het is klaar voor onderwater. Wie geeft het commando: Biesheuvel of Geertsema. Ik ga niet zover te zeggen: Piet laat de luiken maar open." Op het partijcongres van de P.v.d.A. spreekt André van der Louw met fractievoorzitter drsJ. den Uyl. André van der Louw heeft dit jaar géén rondedans gemaakt, hoewel Nieuw Links toch een zetel er bij kreeg in het partijbestuur. DEN HAAG. Naar de mening van het P.v.d.A.-Kamerlid drs. J. van Den Doel is de positie van minister ir. W. F. Schut (Volkshuisvesting) „onhoudbaar" geworden, nu voorlopige cijfers hebben aangetoond, dat het oorspronkelijk vast gestelde woningbouwprogramma in 1969 geworden, nu voorlopige cijfers hebben gestelde woningbouwprogramma in 1969 niet is gehaald. Dat niet is voldaan aan dit programma is, aldus de heer Van den Doel, „bijzon der naar" voor de woningzoekenden en de krotbewoners. Drs. Van den Doel heeft bij het presidium van de Kamer het ver zoek ingediend om minister Schut op de kortst mogelijke termijn hierover te mo gen interpelleren. Wanneer de Kamer dit verzoek inwilligt hoopt hij deze inter pellatie te mogen houden eind deze maand of begin februari. De voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de wo ningbouw zijn de navolgende: in aan bouw genomen in 1969 120.775 woningen en in 1968 127-653 woningen, in 1969 vol tooide woningen 123.080 en in het daar aan voorafgaande jaar 122.773. Op 1 ja nuari jl. waren in aanbouw 145.410 wo ningen tegen 148.880 woningen op eind- december 1968. DEN HAAG. Minister Veringa (On derwijs en Wetenschappen) heeft het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie opdracht gegeven een rapport uit te bren gen over de activiteiten van de heer Weinreb tijdens de periode van de Duitse bezetting. De minister heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het A.R.-Ka- In het antwoord van de minister wordt opgemerkt, dat het Rijksinstituut ook ver slag moet uitbrengen over de vraag of, met de vooral in de loop der laatste ja ren verkregen gegevens over de organi satie der jodenvervolging en de algemene situatie in het bezet gebied, deze activi teiten van de heer Weinreb in een ander licht komen te staan dan in de uitspraken van het Bijzonder Gerechtshof en de Bij zondere Raad van Cassatie het geval was. Het rapport van het Rijksinstituut, zo deelt de minister in zijn antwoord mee, zal worden gepubliceerd. DEN HAAG Binnenkort zal in Ne derland een begin worden gemaakt met een experiment dat de vroegtijdige op sporing van baarmoederkanker in de ZAANDAM. Een aantal aangeslote nen op het telefoonnet in de Zaanstreek is door de PTT afgesloten omdat zij hun telefoonrekening niet op tijd hebben be taald. Betrokkenen wisten daar in de re gel zelf niets van. Zii hadden een spaar bank in Zaandam opdracht tot betaling gegeven maar bij deze spaarbank zijn moeilijkheden met een computer ontstaan ten gevolge waarvan betaling is uitge bleven. De PTT zegt daarvoor wel begrip te hebben maar zich toch aan de regels te zullen houden. De PTT is daarentegen wel bereid zo soepel mogelijk op te tre den bij het herstel van de aansluitingen. De desbetreffende bank heeft inmiddels gezegd garant te staan voor de kosten van het opnieuw aansluiten. Om hoeveel aansluitingen het gaat is niet precies be kend want die gegevens zitten opgesloten in de computer van de PTT. Naar schat ting zijn het er ongeveer 200. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Aan boord van de „Mover" in Rotterdam, zijn gisteren vijf havenarbeiders onwel geworden. Zij wa ren vaten met giftige dampen aan het lossen waarvan er een vermoedelijk was lek geraakt. De mannen zijn voor onderzoek naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waarna zij na behandeling naar hun werk terug keerden. Er werd geen letsel geconsta teerd. De fractievoorzitter van de K.V.P. de heer Schmelzer, zou om verschil lende redenen een zeer geschikte op volger van de heer De Block zijn. Hij heeft capaciteiten die het kabinet ge bruiken kan en zijn verdwijning als fractievoorzitter zou hebben bijgedra gen tot een nieuw gezicht van de K.V.P Zoals gezegd staat Verolme deze op lossing in de weg. Naar verluid zou het bedrijf zulk een diep insnijdende sanering of omvorming eisen, dat iede re bemoeienis van de heer Schmelzer die op dit moment nog steeds ad viseur van het bedrijf is hem in de beleidssfeer op Economische Zaken voor onoverkomelijke moeilijkheden zou plaatsen. Zo wreekt zich dan op ongelukkige manier de binding tussen parlementaire en particuliere bezighe den. De heer Schmelzer heeft dat nooit zo aangevoeld. Misschien denken hij en zijn fractie daar nu iets anders over. ALGEMEEN DAGBLAD over de nieuwkomer: De naam van mr. Nelissen staat bo vendien onder twee bekende moties. Hoewel een minister nooit zijn vroe gere daden als Kamerlid kunnen wor den aangewreven, zal hij toch moeilijk uitkunnen onder een wetsontwerp Vz>rlnrz>vi voor controle op fusies. Rijn-Schelde. Hei blad merkt hierover op: Zij kan daarbij evenwel alleen maar rekenen op een gunstige reactie van het bedrijfsleven, als dit de wapens in handen krijgt om op een redelijke ma nier overeind te blijven tegenover de concurrentieverva Isende omstandighe den in het buitenland. Kort en goed komt het dan hierop neer: de regering moet terstond een beter dan tot nu toe geldend subsidie systeem in het vooruitzicht stellen. pen om het zijn bestaansbasis te doen behouden. Dit nog afgezien van de ettelijke miljoenen die gemoeid zou den zijn met eer verhoging van de rentesubsidies voor de scheepsbouw in het algemeen, waarvoor in het rapport- Biesheuvel-Langman schijnt te zijn gepleit Minister Witteveen van Financiën zal met dit alles niet erg gelukkig zijn. Van steeds meer kanten wordt een beroep op de schatkist gedaan en het wordt zo langzamerhand een ware heksentoer door de bomen het bos van de prioriteiten nog te blijven zien. Wat weegt bijvoorbeeld zwaarder: de over levingskansen van Verolme of die van Amsterdam? In het laatste voorjaar nam de Twee de Kamer, tegen de zin in van minister Witteveen (financiën) een motie-Ne- lissen aan voor fiscale tegemoetkomin gen aan industrieën in gebieden met blijvende werkloosheid. Mr. Witteveen heeft deze motie dan ook naast zich neergelegd. Tegen de achtergrond van deze mo ties is de benoeming van de nieuwe minister, zeker voor de oppositie, bij zonder interessant. Om te voorkomen dat de eeuwige Verolme, althans de werf, tot stof zal wederkeren, stuurt de regering aan op een samenwerking van het bedrijf met Ondanks de geruststellende medede lingen van de heer Verolme over de toestand van zijc bedrijf staat het nu wel vast dat het kapitaal dat de rege ring-De Jong in het reuzenconcern pompte als verloren kan worden be schouwd, zo merkt HET VRIJE VOLK op. Hachelijk vindt ook HET PAROOL de situatie: Intussen staat wel vast, dat er voor de sanering van het Verolme-bedrijf nog aanzienlijke bedragen nodig zou den zijn. Boven op de f 130 miljoen, die de overheid er bij wijze van kre dietgaranties tot dusver voor opzij heeft gelegdzou zij er nog eens f 100 a f 200 miljoen in moeten pom- De rJeuwe man op Economische Za ken krijgt uiteraard ook met Verolme te maken. De problemen die mr. Ne lissen wachten zijn ontzagwekkend. En dat in een financiële situatie, die minister Witteveen weinig aanleiding tot scheutigheid geeft, zo schrijft TROUW. Over de bestuurskwaliteiten van mr. Nelissen valt nog weinig te vertellen. Hij is jong en ambitieus en lijkt niet bang te zijn uitgevallen. Als Kamer lid heeft hij de laatste jaren wel han digheid, maar weinig oorspronkelijk heid getoond, al kan dat liggen aan het feit, dat de creativiteit van een regeringsgezinde woordvoerder nu eenmaal niet veei kans op ontplooiing heeft zeker niet als hij zoals Ne lissen maar al te vaak overkwam te maken heeft met een minister die in bescherming moet worden geno men. De heer Nelissen wordt zonder voorbereiding in hqt bestuurlijke vlak, zij het wel met püvlementaire erva ring, op de ministersstoel geplaatst en moet het in een venibele toestand zien te kla-er.. Maar ja, mr. Nelissen vindt ander half jaar te kort om te falen. huisartsenpraktijk op grotere schaal be oogt. De staatssecretaris voor Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, die voor deze experimentele periode van drie jaar een 100 percent- rjjksbjjdrage heeft toegezegd, beoogt hiermee te onderzoeken of de opsporing en de behandeling van kwaadaardige nieuwvormingen in de vrouwelijke ge slachtsorganen (onder andere baarmoe derkanker) volgens moderne methouden bespoedigd en op grotere schaal toege past kan worden Aan het experiment zullen naar schat ting 60 huisartsen meewerken. Het is op gezet in samenwerking met het Centraal Laboratorium voor Baarmoederkankeron derzoek van de rijksuniversiteit in Utrecht, het Instituut voor Huisartsenge- neeskunde in Utrecht, het Rijksinstiuut voor de Volksgezondheid en het Staats toezicht op de Volksgezondheid. Voorlopig zullen de betrokken huis artsen het gynaecologisch onderzoek in passen in hun routinewerk. Het is de be doeling dat daarna zal worden nagegaan welke groepen vrouwen in de eerste plaats voor deze voorziening in aanmer king moeten komen. Dr. Kruisinga meent dat in de experi mentele periode vooral aandacht moet worden besteed aan epidemiologische as pecten van het voorkomen van deze ziekte. ..Ajv Lvwatxi*. ADVERTENTIE AMSTERDAM Zondagavond wordt in de Engelse Hervormde Kerk op het Begijnhof aan het Spui in Amsterdam een kerkdienst gehouden met Biafra als onderwerp. Namens de gezamenlijke ker ken zal door een vijftiental predikanten en r.k. geestelijken, onder wie de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis, kolonel Boshart van het Leger des Heils en ds. Toornvliet radio-predikant uit Bloemen- daal, gezocht worden naar een antwoord op de vraag: hoe het mogelijk is dat het ene volk het andere uitmoordt door mid del van verhongering. De dienst vangt aan op 7 uur. De bedoeling is, dat het een „loop-in-dienst" wordt. Medewerking verlenen onder meer de Shepherds, Rob van Dijk met zjjn zanggroep en het kerk koor uit Watergraafsmeer. DEN HAAG. In de Staatscourant is een besluit van de minister van Econo mische Zaken gepubliceerd waarbij de taak van de staatssecretaris van Econo mische Zaken wordt uitgebreid. De staatssecretaris was tot nu toe meer in het bijzonder belast met aangelegen heden betreffende het midden- en klein bedrijf, het toerisme de industriële eigen dom, de ordeningsvraagstukken, voorzo ver niet betrekking hebbende op prijs- en consumentenaangelegenheden, alsme de het accountants- en het ijkwezen. Aan deze taak heeft de minister thans toegevoegd aangelegenheden betreffende de regionale industrialisatie, de econo mische voorlichting en exportbevordering en de bilaterale relaties van Nederland met het buitenland Onder deze taak van de staatssecretaris vallen niet de Bene lux- en EEG-handelsakkoorden met het buitenland Deze materie vormt een on derdeel van de Benelux- en EEG-poli- tiek, die onder de verantwoordelijkheid van de minister zelf blijft vallen. ADVERTENTIE neus, keel en borst van vastzittend: slijm

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2