Bejaardentehuis aan Kanaalstraat eerste helft van dit jaar gereed SS Cabaret voor bejaarden I I Reacties van en rond de K.P.A.B. mmm jiifcy U- IL 11 Expositie met muziek geopend Bromfietser in Beverwijk aangereden Hoogoven-j ubdleum in Harderwijk Inrichting vergt nog geruime tijd Een koude nacht voor tante Taylor bleef Okker baas In Heemskerk nu ook actie ZATERDAG 17 JANUARI 1970 4 i j MM 4». RIPIPIL *^2^ - Dam-kampioen op bezoek De vierkampers zijn er weer Mmm Over en weer (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD In samenwerking met de afdeling Velsen-Noord van de Al gemene Bond van Bejaarden heeft de fe deratie „Bejaardenzorg" uit Velsen voor alle bejaarden in Velsen-Noord een ca baretavond georganiseerd. Deze wordt woensdag 21 januari in het clubhuis „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat gehou den, waarvoor het programma wordt ver zorgd door het „Zonneschijn-cabaret" on der leiding van Jan Dienaar. Tijdens de pauze zal de bezoekers nog een kopje kof fie worden aangeboden. Bejaarden die moeilijk ter been zijn kunnen weer van huis worden afgehaald, waarvoor contact dient te worden opge nomen met de federatie „Bejaardenzorg", Hoofdstraat 133, Santpoort, telefoon 02560- 8014. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dan van Golberdinge, voorzitter van de stichting „Felison" in Velsen heeft er vrijdagavond in het ge meentelijk expositielokaal aan de Heide- straat op gewezen dat het gelukkig niet meer „in" is, bij het openen van ten toonstellingen lange redevoeringen af te steken. Spreker betreurde dit allerminst, zodat hij evenmin van plan was van deze goede gewoonte af te wijken, nu hier een tentoonstelling van schilderijen en teke ningen van Dirk Breed moest worden ge opend. Vandaar dat hij ermee volstond de aan wezigen hartelijk te begroeten, waar de heer Van Golberdinge nog maar alleen een korte karakteristiek van Dirk Breed aan wenste toe te voegen. Namelijk dat het hier niet alleen een oer-Nederlandse, maar zelfs een oer-Noord-Hollandse schil der betreft, wiens werk misschien op het eerste gezicht de indruk geeft van een zo genoemde „Zondagsschilder" afkomstig te zijn. Bij een meer aandachtige beschou wing komt men dan echter spoedig tot de conclusie dat zijn schilderijen hiervoor te veel zijn doordacht, zodat hij Dirk Breed meende te mogen plaatsen tussen de experimentelen en de reeds genoemde categorie. Door dit alles belooft dit on getwijfeld een interessante tentoonstelling te worden, waarmee Dan van Golber dinge de schilder veel succes toewenste. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op de hoek van de Alkmaarseweg en de Hoflanderweg is vrijdagavond een in Heemskerk woon achtige bromfietser aangereden door een uit de Hoflanderweg komende vracht auto. De 24-jarige bromfietser is met in wendige kneuzingen door een ambulance auto naar het St. Jozefziekenhuis over gebracht. VELSEN. De heer J. W. van der Burg was vrijdag 16 januari veertig jaren in dienst van Hoogovens Het. jubileum is in zijn woonplaats Harderwijk gevierd. De jubilaris begon zijn dienstverband bij Hoogovens als bankwerker in de centrale. In 1959 wer hij opzichter eerste klasse in de sector ijzer. Met ingang van 1 no vember 1966 is de heer Van der Burg als gevolg van zijn minder goede gezondheid op non-actief gesteld. In Hardewijk is de jubilaris toegespro ken door de heer J. P. Waagmaker, be- drijfschef van de werktuigkundige dienst sector ijzer. Deze overhandigde hem het ere-insigne, een gouden polshorloge en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Na mens de collega's bood de heer N. J. Koning een boorstandaard aan. Het exterieur van het gemeentelijk bejaardentehuis aan de Kanaalstraat is nagenoeg gereed (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Deze week hingen er al gordijnen voor enkele ramen van het in een vergevorderd stadium van aanbouw zijnd gemeentelijk bejaardentehuis aan de Kanaalstraat in oud-IJmuiden. Dat wekte de indruk alsof het tehuis binnen kort in gebruik kan worden genomen, maar zover is het nog niet. Van buitenaf gezien lijkt de bouw in derdaad nagenoeg gereed te zijn geko men, maar de afwerking van het in terieur en de inrichting vergt nog en kele maanden. Zeer waarschijnlijk vóór 1 juni 1970 zal de bouw evenwel worden opgeleverd. Er zijn nog geen data vastgesteld voor de ingebruikneming en de officiële opening. De gordijnen hingen deze week alleen maar bij wijze van proef voor de ramen. Er moet natuurlijk een plan worden ge maakt voor de inrichting en men is nu bezig versohillende kleuren en materialen te toetsen om de keuze te kunnen bepa len. Op het gereed komen van het gebouw zitten niet alleen vele bejaarden te wach ten het huis telt 105 eenpersoonska mers en 11 tweepersoonskamers maar ook vele woningzeekenden. Wanneer de bejaarden hun kamers hebben betrokken zullen er vele woningen in de gemeente Velsen vrij komen en het effect van deze „doorstroming" zal beslist te merken zijn op de wachtlijst van het bureau huisves ting. Zoals bekend bouwt de Interkerkelijke Stichting voor Bejaardenzorg in nauwe samenwerking met de gemeente precies zo'n bejaardentehuis aan de Grote Beer straat, De bouw daarvan is gecombineerd met die van het gemeentelijk tehuis om in de vorm van een „bouwstroom" beide tehuizen zo voordelig mogelijk te kunnen realiseren. De bouw van dit tweede te huis is veel later gestart en hoever men daarmee is gevorderd laat een bij dit ar tikel geplaatste foto zien. Van het verzorgingstehuis voor be jaarden aan de Grote Heerstraat, dat wordt gebouwd in opdracht van de Interkerkelijke Stichting voor Bejaar denzorg, vordert de bouw ook gestaag. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM.Twee 17-jarige Haar lemse jongens, Ton Spruyt en Peter Flick, hebben er een uitermate koude nacht op de stenen van de Grote Hout straat voor over gehad, om vanmorgen de eerste koopjes te kunnen wegslepen bij een radio-, tv- en electrische huishou delijke apparaten zaak. peter Flick arriveerde gistermiddag om vijf uur met 'een taart in de hand en de ogen begerig gericht op de haardroog- kap die voor diezelfde taart te koop is. Ton Spruyt kwam twee uur later met vijf croquetten op de zak, de prijs die hij vanmorgen moe^t neertellen voor een tweedehands televisietoestel. De jongens hebben de nacht zonder slaapzakken doorgebracht en derhalve ook niet geslapen. Met pyjamabroeken, twee tot drie truien, koffie en wat drank hebben ze zich toch aardig warm weten te houden. Toch moet het voor de dappere twee een teleurstelling zijn geweest, dat pas om half negen vanmorgen de eerste „uitgeslapen" koopjesbelusten versche nen. Dat betekende dat 16 uur zitten over bodig geweest waren, maar Peter Flick was wel de laatste die daarom treurde en dat terwijl de droogkap uiteraard niet voor hem, maar voor zijn tante is be stemd. Zeggen ze nog dat de jeugd zo rot is tegenwoordig. MELBOURNE. Tom Okker Is vrij dag in de kwartfinales van het toernooi om de tenniskampioenschappen van Vic toria uitgeschakeld door de Brit Roger Taylor. De twee profs, die vorig jaar tegenover elkaar stonden in de eindsrtijd van de open kampioenschappen van Ne derland in Hilversum, vochten een mara thonpartij van vijf sets uit, die in de laatste met 19-17 door de Brit werd be slist. Tom Okker begon uitstekend en ver overde de eerste twee sets met 6-3 "en 6-4. Taylor herstelde zich echter en won de twee volgende met 7-5 en 1-1, waarna de vijfde set de beslissing moest bren gen. Na 36 games mocht Taylor zich halve finalist noemen. Kwartfinales: Ashe (VS)Stone (Aus.) 6-3, 6-3, 6-2; Roche Aus.)—Smith (VS) 3-6, 16-14, 6-1. 8-10, 6-4; Newcombe (Aus.)—Ralston (VS) 9-7, 15-13, 4-6, 6-2. ToernooisPIONa (Van een onzer verslaggevers) In het souterrain van het schaak paleis zoals wij „Kennemerduin" vrijdagmiddag hoorden betitelen, heb ben zich gisteren niet minder dan tweehonderd deelnemers aan de vier kampen aangemeld. Zij waren keurig op tijd, toen om vier uur vrijdagmid dag de inschrijving officieel werd af gehandeld en elkeen, die daarom ver zocht had zijn of haar gastadres kreeg. Het was een lange rij, welke de or ganisatoren te verwerken kregen, maar aangezien ieder een eigen taak had en de zaken voortreffelijk waren voorbe reid, ging alles vlot. Om kwart over zeven waren de schakers en schaaksters, waaronder verscheidene buitenlanders, aanwezig. Een deel wederom in het souterrain, een ander deel in café-restaurant „De Zon". Zowel in „Kennemerduin" als in „De Zon" werden zij toegesproken door de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer L. C. A. van Kuijk, die in zijn toespraak en tevens welkomst woord er de speciale aandacht op ves tigde, dat dit jaar wederom een oude traditie in ere is hersteld, namelijk het houden van een zuurkoolmaaltijd aan het slot van de vierkampen: zondag avond. De heer Van Kuijk betrok daarbij de man van het eerste uur van het Hoogovenschaaktoernooi, de oud-orga nisator P. A. Veldheer, die verleden jaar een warm pleidooi heeft gehouden voor het wederom invoeren van de zuurkoolmaaltijden en daarmede bij de directie van Hoogovens resultaat heeft weten te boeken. Het zal vooral de oude en getrouwe deelnemers aan de vierkampen genoe gen hebben gedaan, te vernemen, dat die zuurkooldis wordt gehouden in het Kennemer Theater: „het vroegere schaak-slagveld", waaraan menigeen nog goede herinneringen heeft en waar ook menige slag doch dan in de gunstige betekenis is gestreden. De toespraken waren kort vrijdag avond, waarna de wedstrijdleiders al even kort en bondig waren met hun instructies teneinde de zenuwen niet al te lang op de proef te stellen. Daar na was het schaken geblazen. Een bekende dammer temidden van iUls iÉÉ'. wvwvwwwwvwvwvvw de grootmeesters en meesters in de schaakzaal. Een kampioen temidden van de kampioenen. Tonny Sybrands, 's lands beste dammer heeft vrijdag middag een bezoek gebracht aan het Hoogovenschaaktoernooi en met inte resse kennis genomen van de verrich tingen op de 64 velden. Op deze foto staat hij bij het bord van zijn land genoot Rob Hartoch. Tonny is voorne mens zich ook serieus toe te leggen op de schaaksport, waarin hij kenne lijk toch ook wel iets ziet. Tijdens zijn bezoek aan het toernooi in Wijk aan Zee heeft hij reeds een contact gelegd voor een partij schaak in 's lands hoofdstad en wel in een van de eta blissementen, waar hij ook de dam sport heeft beoefend. Als onze natio nale dammer zich goed inwerkt, wel licht, dat men zijn naam volgend jaar tegenkomt op de lijst van vier- of tien kampers, die hebben ingeschreven voor het Hoogovenschaaktoernooi. 'WWWWWVWWVWVWVV (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het bestuur van de KPAB verwerpt en bestrijdt ten zeerste de beschuldiging dat het adressen van ouders geweigerd zou hebben. Het be stuur heeft in deze verwezen naar de wmmm jiMiTKran riWT schoolleiding. Een verzoek hiertoe heeft echter de schoolleiding nooit bereikt. De adressen zijn indertijd wel op haar ver zoek aan de APA geleverd, Het bestuur verklaart, dat de eis van de APA om het bestuur uit te breiden met het bestuur van de KSIJ een juridische onmogelijkheid is. Het bestuur van de KPAB vraagt zich af waarom het be stuur van de KSIJ dit niet direct bekend heeft gemaakt. Op 17 januari 1970 publiceert het be stuur een witboek inhoudende coorgeschie- denis en geschiedenis van het conflict, een beschouwing over onderwijsvernieu wing en een geschreven model over con flictstrategie van de hand van een van de studenten. Dit witboek zal aan alle pe dagogische akademies, politieke partijen, publiciteitsmedia en allen die daar om verzoeken worden toegezonden. Het bestuur heeft aan studenten een do centen verzocht om in de week van 19 tot en met 24 januari 1970 informaties te gaan inwinnen bij diverse Pedagogische Akademies in den lande over vernieu wingsplannen, -structuren en -praktijken. Tijdens dit weekeinde zal een en ander organisatorisch worden geregeld. De les sen zullen zo veel mogelijk voortgang vin den. Een en ander moet gezien worden in het licht van het feit dat het bestuur zich gebonden acht aan de indertijd met de APA gesloten overeenkomsten die het zij nogmaals gesteld door de APA werden gefrustreerd. Democratisering en onderwijsvernieuwing blijven dringende uitgangspunten in het beleid van dit be stuur (dat nogmaals gezegd pas op 23 april 1969 in functie is getreden en door constante acties van bepaalde studenten- groeperingen niet de kans kreeg om zijn plannen te realiseren). De informaties in den lande ingewon nen zullen hopenlijk de bouwstenen voor de democratisering en onderwijsvernieu- plannen hieromtrent aanwezig op de aka- demie vormen. De Christelijke Pedagogische Akademie in Amsterdam heeft een telegram ge stuurd aan de USOOP, de minister van Onderwijs, G. H. Veringa, en alle Peda gogische Akademies. In dit telegram wordt gesteld dat in een plenaire verga dering is vastgesteld dat de USOOP niet representatief is voor de kweekschool- leerlingen en dat moet worden gezocht naar een nieuwe vertegenwoordiging. De benadering van de onderwijsvernieuwing door de USOOP is onjuist aldus deze akademie. Als antwoord op dit telegram zegt het hoofdbestuur van de USOOP, dat nu weer blijkt hoe weinig werkelijkheidsgetrouw aanstaande onderwijzers reageren op be staande maatschappelijke misstanden. Het hoofdbestuur vindt het telegram koren op de molen van de directeur van de Christelijke Pedagogische Akademie dr. Jansen, die voorzitter is van de Christe lijke Bond van Docenten bij het kweek- schoolonderwijs. De USOOP zal zich alt sterke actiegroep blijven opstellen om kwalitatieve verbetering va nhet pedago gisch onderwijs te bewerkstelligen. Zondag 18 januari om 14.30 uur wordt in het vrijetijdscentrum De Slof een reünie van oud-leerlingen van de Pedago gische Akademie in Beverwijk gehouden. In een vergadering wordt onder meer gesproken over een stellingname in het conflict-Beverwijk. Voorts worden erva ringen uitgewisseld. Bestuur en staf van het Heemskerkse buurthuis „De Zandkraai" hebben zich solidair verklaard met de AP A-studenten. Huis-aan-huis zijn in Heemskerk stencils verspreid, waarin elkeen opgewekt wordt de pogingen te steunen, welke worden gedaan om het onderwijs te vernieuwen. Discussies over dit onderwerp in „De Zandkraai" worden zeer op prijs gesteld. In het buurthuis is een forse collectebus geplaatst, waarin men zijn bijdragen al* wing, samen met de reeds uitgewerkte steun aan de studenten kan deponeren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4