Ajaxmiddenvoor mag eind seizoen vertrekken RINUS MICHELS: CRUYFF MOET NAAR BUITENLAND ULF ANDERSSON jongste in de meestergroep GEEN WONDERKIND Knijpers en Westerinen besloten na tussenpauze tot remise Op rustige schaakdag ging Hans Ree onder tegen Ivkov NOL HEIJERMAN „Er zullen maar weinig mensen zijn, die zo gek van voetbal zijn als Coerver" mmii 1 VJhjo ■Ho kruisjes ai achter derug? Neem er toch een kolommetje KOERT-FIETSCIRCUS Benkö-Filip c WOENSDAG 21 JANUARI 1970 15 w Op papier Nederlands elftal Onervaren ^IfSfejÊ DICK JRUYNESTEYN C H R I S R A C K ZJl l 1 ÜLifl (Van onze sportredactie) WASSENAAR Aan het eind van het seizoen 1970 mag Johan Cruyff als hy wil Ajax verlaten. Dit was het resultaat van een be spreking in het hotel Duinoord, negenhonderd meter van de Noord- iee, in Wassenaar, waar Ajax zyn trainingskamp heeft ingericht met het oog op de wedstrijd tegen Napoli. Cruyff, Van Praag en Michels spra ken er over de problemen, die waren gerezen na de t.v.-uitzending van Mies Bouman „Eén van de acht". Cruyff schatte zaterdagavond in dit programma zyn waarde op een be drag dat rond één miljoen gulden lag en deelde mee te voelen voor een transfer naar het buitenland. Deze uitlatingen en de overhaaste reac ties daarop vormden aanleiding tot het gesprek van gisteravond. Jaap van Praag, die het bestuur van Ajax vertegenwoor digde en Johan Cruyff, die zijn eigen be langen behartigde, kwamen daarin tot overeenstemming onder het goedkeurend oog van trainer Rinus Michels. Voorzitter Van Praag was na het ge sprek bereid een korte „inhoudsopgave" van de bespreking in hotel Duinoord te verstrekken. „Ajax zal een transfer toe staan, als een buitenlandse club ons met Cruyff overeengekomen bedrag wil beta len. Dit bedrag houden wij geheim. Cruyff heeft een contract tot medio '71. Maar wij zijn genegen dit deze zomer al eventueel voortijdig te ontbinden. Wij hebben hem dit toegezegd in de hoop daarmee de rust rond hem en Ajax te herstellen." Wanneer straks ift juni een aanvaard baar bod uitblijft, wondt de verbintenis door beide partijen (Cruyff en het be stuur) onder de normale voorwaarden voortgezet. Ook dat is schriftelijk opge nomen in het „akkoord van Wassenaar", deelde Van Praag mee. Hij vertelde daar entegen niet of Cruyff voor zijn onge vraagde tv-uitzending bij Mies Bouman was beboet. „Dat hebben wij intern afge daan", liet hij slechts los. Michels gistermiddag in het bezadig de Duinoord, waar de vrouwelijke gasten in tweedrok in de winter op zeer rustige wijze genieten van een koude zeelucht voorspelde Cruyffs vertrek naar het bui tenland. „Cruyff", zo zei Michels, „heeft slechts één ideaal. Dat is rijk worden. Cruyff heeft talent. Hij kan zijn ideaal dus realiseren. Alleen niet in Nederland, waar de fiscus hem een spaak in de wielen steekt. Hij zal dus wel weg moeten naar het buitenland, waar er ongetwijfeld clubs zullen zijn die hem rijk willen en kunnen maken. Michels, die in het verleden nadrukke lijk verklaarde slechts één belang te zien en dat was het belang van het elftal, kijkt ;-v:. r '7,'. :.%M Johan Cruyff kan voor veel geld naar buitenland. zeer rustig tegen het probleem Cruyff aan. „Het liefst heb ik een elftal met enkele sterren. Uitblinkers, die moeten acteren in een eenheid. Als die uitblikers echter niet in die eenheid passen, passeer ik ze zonder meer. Reden waarom Mchels gis teravond een gesprek tussen Cruyff en Van Praag arrangeerde. Zondag in de wedstrijd tegen NEC was gebleken, dat bij Cruyff voetballen en praten niet sa mengingen. Ondanks het feit dat de mid denvoor tot een redelijk niveau reikte, was hij zo afgeleid, dat hij twee doelrijpe kansen liet liggen. Michels wilde eenzelf de tafereel woensdagavond als Ajax in het kader van de Runners Up-Cup te gen A.S. Napoli speelt niet nog eens beleven. Voor de rust in het elftal stond de oefenmeester op een gesprek. Een be spreking, die had kunnen betekenen dat Cruyff vanavond tegen de Italianen niet had meegedaan. Cruyff zal nu alles geregeld is en op papier vastligt, wel spelen. Ajax kan hem goed gebruiken. De 1-0 achterstand die de Amsterdammers in Napels hebben opgelopen, zal moeten worden wegge werkt. Een probleem, aldus Michels, dat niet gemakkelijk zal zijn op te lossen. De Italianen zijn namelijk meesters in het verdedigen. Zij beheersen het defensieve spel tot in de fijnste kneepjes. Zo ook de counter-techniek. Vanavond zal het de taak van Ajax zijn Napoli, dat de laatste wedstrijden in de Italiaanse competitie met goed gevolg doorstond, uit zijn pantser te weken. Sla gen de Amsterdammers daarin dan, zo voorspelt trainer Rinus Michels, zal het volgende programmapunt „meer doelpun ten maken" gemakkelijk te verwezenlij ken zijn. Georg Kessler heeft Ajax op zijn wen ken bediend. Hij liet Cruyff, Keizer en Rijnders buiten de selectie waaruit het Nederlands elftal voor de interland tegen Israel (28 januari in Tel Aviv) wordt ge kozen. Hij handhaafde wel Krol, Mühren en Van Dijk. „Drie is beter dan zes", bleek Ajax' trai ner Rinus Michels hem dankbaar. „Voor een keertje is het niet erg, dat wij er zes moeten afstaan. Zoals tegen Engeland. Maar de wedstrijd tegen Israel is daar mee niet te vergelijken. Ik heb gelezen dat we ook al tegen Roemenië gaan oefe nen. Misschien nog tegen Peru. Straks komt San Salvador met hetzelfde ver zoek." Met het oog op de clubbelangen pas seerde Kessler eveneens de Feijenoorder Van Hanegem. Hij schreef daarentegen wel invitaties naar diens teamgenoten Is rael, Jansen en Treytel. Michels daarover „De verhouding AjaxFeijenoord in de selectie is nu 3-3. Die was 6-4. Deze vind ik, gezien de stand in de competi tie, reëler." De bondscoach zelf gaf toe dat hij de ideeën van de twee topclubs over de vriendschappelijke partij had geëerbie dig>d. „Natuurlijk. Bovendien gaat het in dit geval om een verjongd Nederlands elftal. Dat stelt mij in de gelegenheid en kele onervaren spelers internationale rou tine te laten op doen." Hij koos dan ook twee debutanten: Schneider (Go Ahead) Boskamp (Holland Sport). Beiden worden overgeheveld van Jong Oranje dat oorspronkelijk als sparring-partner naar Israel zou overvliegen. iMiimimtiminiiiiiiimiiiiiiiitiiifiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiir Een van de spelers, waarnaar du jaar in het Hoogovenschaaktournooi veel aandacht uitgaat is Ulf Anders - jon, een achttienjarige kleine verle gen jongeling uit het Zweedse Arboga die een vriendelijk goedlachs uiterlijk paart aan een grote dosis onverzette lijkheid op het schaakbord. Hij is als een komeet ombooggeschoten, en na dat vorig jaar in het Niemeyertour nooi in Groningen eigenlijk nog niets wees op een bliksemcarrière ook niet voor Andersson zelf staat hij nu ineens op een belangrijke twee sprong: als hij in een vierkamp mei Ivkov, Portisch en Smejkal de eerste of tweede plaats bemachtigt kan hij in het interzonale tournooi in Palma meedoen. Midden maart zal deze krachtmeting zich afspelen. Anders son weet zelf nog niet waar, maai dr. Filip weet al te vertellen dat het Praag zal zijn z^,dat het voor de ook nog jonge Tsjech Smejkal een thuis wedstrijd wordt Andersson is geen wonderkind. Toer nij het schaakspel leerde (van een va der, die alleen loop van de stukken kende, maar ook niet meer) was hij al bijna elf jaar Hij ging spelen in de plaatselijke club, had daar wel snel succes maar toen hij voor het eerst in het Zweeds juniorenkampioenschap meedeed kwam hij toch niet verdei dan de vijfde plaats uit twintig deel nemers. Een mooi resultaat, maar toch geen plaats die wijst op een toekom stige topcarrière Een tweede plaats volgde het jaar daarop, en dat gaf hem de kans mee te spelen in het Niemeyertournooi in Groningen. Hij bereikte de finalepoule, maar reikte daar toch niet verder dan de zevende plaats. Zijn spel bleek alleszins ver dienstelijk te zijn, maar niemand die hem daar aan het werk heeft gezien had toch verwacht dat hij het jaar daarop in een sterk bezet zonetour- nooi tot een gedeelde eerste plaats zou reiken. Hij speelde remise tegen Por tisch en Ivkov en versloeg Smejkal die anders alleen eerste zou zijn ge weest, en met liefst vier uit vier was gestart. Andersson die zichzelf een ge matigd agressief speler noemt, toon - de in dat tournooi een goed moreel, want hij startte met een halve punt uit twee partijen. Of hij het zal redden? Andersson zelf durft daarover mets te zeggen, en dat is niet verwonderlijk, want vooral Ivkov en Portisch zijn uiterst gerouti neerde tegenstaucters van wereldklas se, die op papie- toch de zege moetei kunnen binnenhalen. Maar men kan er evenzeer vanuitgaan dat een spe er, die ineens zo snel is doorgebroken, leze ontwikkeling zal doorzetten er lus nu hoge ogen zal gooien Als het de Zweed lukt, gaat hij be slist door met topschaak. Hij heeft zijn school zojuist afgemaakt en wi' echt wel eens proberen of het hem lukt een beroepscarrière in het scha ken op te bouwr iets dat tot nu toe voor Scandinaviërs (behalve Larser dan) een moeilijke zaak is geweest De schaakwereld vraagt zich af o Zweden nu na Stahlberg. Lundin en Stoltz een nieuwe ster aan het firma ment heeft gekreeen. De voorzichtigen wachten af. prof. Euwe verzekerde bij de opening al dat Andersson een heel sterke wordt, zoals hij toen suggereer de dat Hort het tournooi zal winnen. Andersson (viifde in het laatste we reldkampioenschap voor junioren en nu te oud voor verdere deelname) be wondert van d- hedendaagse groot meesters vooral Spasski en Petrosjan zonder te kunnen definiëren waarom Over de beoordeling door Bent Larsei van deze twee („Petrosjan is een in teressante schaker Spasski is lui. er doet niets achtei het schaakbord") houdt hij zich wijselijk op de vlakte^ Hij vindt zichzelf te jong om zich al met dergelijke zaken in te laten, maai concentreert zich liever op de taak. waarvoor hij in Wijk aan Zee is ge steld, namelijk het veroveren van een neesterresultaat in het Hoogoventour nooi. Forintos is voor hem de favoriet voor de zege. over zijn eigen kansen laat hij zich niet uit. „Ik zal mijn best doen", zegt hij eenvoudig. Wat het betekent als Ulf zijn best doet heb ben velen het afgelopen jaar al onder vonden iiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiniiiiniiiiiiiin /\AAAI\AAAAAAA/VAAAAAAAAA/\AAAA/\AA/\AAAAAV\A/\AAAAAAAAAAA/\AA/\AAAAMAA<VVAAAA/\AAA(VWVy\/\/WVW\AAAAAAAAAAAAAAAA^ vwwwwwwvwwwvvwwwwwwwvwwwwvwwwwWWWWWWVWWWWWVWWWVWWWWWWWWV ROTTERDAM. Met uitzondering van Ajax en Feijenoord zullen er maar weinig voetbalverenigingen in Nederland zijn, die zoveel full-profspe- lers in dienst hebben als het Rotter damse Sparta. Met full-profs als Van Beveren, Eijkenbroek, Bosveld, Klijn- jan, Venneker, de Pool Kowalik, de Deen Kristensen en Nol Heijerman, zou Sparta dan eindelijk dit jaar (daar om ook werd Van Beveren aan zijn contract gehouden) in de top mee gaan draaien en wellicht een gevaarlijke outsider zijn voor de landstitel. Het bestuur was optimistisch. Trainer en spelers waren optimistisch. Wellicht was dit de fundamentele fout, die aan de tot nu toe sobere resultaten van de Kasteelbewoners" ten grondslag lag. Want vertelt 29-jarige Nol Heijerman zelf niet: „Afgelopen zondag hing er weer zo'n sfeer. Wij zouden AZ wel even pakken. Voor de wedstrijd werd er zelfs over drie- vier nul gesproken. Achteraf bekeken een belachelijke zaak Als je de resultaten van AZ van de afgelopen weken nagaat kon je op je vingers natellen dat het niet eenvou dig zou worden. Wij zijn dan ook niet ver gekomen. Dat AZ heeft een uit stekend ploegje en speelde voetbal, dat ons vaak ver te boven ging". In september van het vorig jaar on derging Nol Heijerman een meniscus- operatie, waarvan hij nu vrijwel ge nezen is. Zondag maakte hij zijn ren tree. Het was een andere terugkeer dan hij zich aanvankelijk had voorge steld. Heijerman„Mede door de slech te toestand van de velden, was mijn terugkeer in het A-elftal nog een week uitgesteld. Nadat ik bijna anderhalf uur kou had zitten lijden op de reser vebank moest ik van Visser die zag dat het misliep plotseling tien mi nuten voor tijd invallen. Het was niet eens voldoende om warm te worden. Wat verwacht die man nu eigenlijk van mij. Dat ik in tien minuten match winnaar word misschien?" Tijdens de absentie van Heijerman was er ook een trainerswisseling. Met alle respect voor trainer Visser (hulp trainer onder de weggestuurde Coer ver) meent Heijerman wel „Er zullen maar weinig mensen zijn, die zo gek van voetbal zijn als Coerver. Boven dien was hij een goed trainer. Hij had alles voor de sport en de spelers over. Hij praatte alleen teveel. Vooral tegen over de pers. Hii zei dan dingen die niet in de kraam van het bestuur te pas kwamen. Men vergat daarbij ech ter dat zo'n man is aangetrokken om voetballers te trainen en niet om te praten". Misschien is de mede-eigenaar van een snackbar aan de Rotterdamse Bin nenweg bevooroordeeld Hij heeft zich althans rancuneuzer tegenover het be stuur opgesteld na zijn rel van enke le weken geleden, toen hij (omdat Sparta hem te vroeg uit de verzeke ring had gehaald) honderden guldens mis dreigde te lopen, omdat hij het vanwege de harde en besneeuwde vel den te gevaarlijh vond om te voetbal len, zodat hij buiten de premies dreig de te vallen. De moeilijkheden zijn in middels opgelost maar toch denkt Heijerman dan terug aan zijn periode bij Xerxes-DHC Bij Hogenboom waren nooit dergelijke moeilijkheden' nu drié jaar geleden. Heijerman na HVC, vier jaar Xer xes en drie jaar Sparta, waar zijn con tract aan het einde van dit seizoen af loopt voorspelt nog meer moeilijkhe den. Niet alleen met hem, maar ook met de andere spelers. Zij zullen ho gere eisen gaan stellen volgens hem. Vooral financieel. „En waar blijf je dan" aldus Heijerman, „als je in een wedstrijd zoals afgelopen zondag tegen AZ maar 7000 toeschouwers krijgt. Daar kan je toch geen voetbalclub van drijven" De tototips van Nol Heijerman lui den: DOS—SVV 1 TwenteADO 3 PSV—MVV 1 Holl. Sp.Go Ahead 1 HaarlemSparta 2 AZ '67—NEC 1 VeendamRCH 2 Fort./Sitt.DFC 1 Den BoschHeracles 3 Fortuna VI.Excelsior 2 Blauw WitElinkwijk 1 Roda JCHeerenveen 1 HDVSRBC 3 WIJK AAN ZEE. Technisch als En gelse professionals, zo speelde men gis teren wel in de zevende ronde van het Hoogoventoernooi, maar het aantal doel- worstelingen met vliegende schotentegen worstelingen met vliegende schoten tegen de lat viel op één hand te tellen. Voor de thuis-naspelers een goede dag. Zij, die het gebeuren van zet tot zet volgden, met in hun achterhoofd de hoop op een „bloedbad", kwamen maar matig aan hun trekken. Hun aandacht concentreerde zich dan ook met nadruk op BenköFilip, één brok opbouw en koningsaanval, dat zo model kan staan voor hoofdklasse-onder richt. Toen weer een hele tijd niets, waar bij we dan maar voorbijgaan aan de la- ten-we-in-vrede-leven-remlse tussen Pla- tonov en Taimanov. Dat mini-gebeuren was achter de rug alvorens we ons be hoorlijk hadden geïnstalleerd. Ivkov maakte van de gelegenheid ge bruik door te pogen Hans Ree te verslaan. De opening een vrij vertrouwde Si- ciliaan had voor de Nederlandse kam pioen desondanks onaangename tenden zen. De Joegoslaaf kwam heel ver hij kreeg de hele koek, toen Ree, net op de veertigste zet, de tijd overschreed. Aldus Ivkov en Taimanov op kop. Verdere spektakels noteerden we nau welijks, zij het dat KuijpersWesterinen reeksen vragen opriep. Dat duurde tot diep in de avond. Toen werd het een pun- tendeling, bij overigens merkwaardige materiaalverhouding. De meesters schonken wat meer vol doening, doch ook in deze afdeling was meer de lange adem dan de flitsende ra- pierstoot leidraad. Na zo'n 6 uur spe len hadden we nog 3 paren aan het zwoegen. Van Geet deed het in de aan vang heel spits, Drimer werd door An dersson in een eindspelval gelokt, terwijl Doda onder de walsdxuk van Mader be zweek, het gaat de Pool dit jaar minder goed dan in voorafgaande Nederlandse toernooien. De dames waren de wanhoop van de wedstrijdleiding door maar 2 van de 6 partijen uit te maken gedurende de eer ste 5 speeluren. Daarvan was Teodorescu Vreeken een handomdraai en toen gezamenlijk naar Vlaardingen om enkele dagen thuis te zijn KonarkovskaFer rer, 0-1. met de aantekening, dat deze Spaanse dame alleszins redelijk van wan ten weet. 's Avonds kwamen de dames Cardoso en Tuk snel tot remise het geen de wederzijdse kolonies sympathi santen licht deed knarsetanden. Er wer den namelijk zowel „witte als zwarte winsten" gemist. De nederlaag van mevrouw Heemskerk tegen de Russische Alexandria deed lich telijk pijn. Halverwege het middenspel had de Nederlandse een uitstekende stand doch één zet van onbedachtzaamheid kost te langzaam maar zeker het hele roeren de goed. Vandaag rusten de stukken min of meer de organisatie krijgt wél de handen vol. De tweede internationale damesgroep be gint namelijk o.i. vrijwel van ge lijke kracht als de eerste benevens het legioen der tienkampers. Dat zijn er een paar honderd. Onder hen de z.g. reser ve-groepen met zeer sterke spelers als Lombard, kampioen van Zwitserland, Du- rao, kampioen van Portugal, Witkowski, bon-dstrainer uit Polen, mevrouw Nicolau, meervoudige kampioene van Roemenië, Nijdam, coming man uit Haarlem, en Steijn, sterke man uit Noord-Holland. De twee winnaars van de reserve-groepen spelen om één plaats in de meestergroep 1971. Voor uitslagen zie volgende sportpagina. Wit: Benkö (Verenigde Staten). Zwart: Filip (Tsjecho-Slowakije). Aangenomen damegambiet 1) d2-d4 d7-d5. 2) c2-c4 d5xc4. 3) Pbl-f3 Pg8-f6. 4) e2-e3 e7-e6. 5) Lflxc4 c7-c5. 6) 0-0 a7-a6. 7) a2-a4 Pb8-c6. 8) Ddl-e2 Lf8-e7. 9) Tfl-dl c5xd4. 10) e3xd4 0-0. 11) Pbl-c3 Pc6-b4. 12) Pf3-e5 Pb4-d5. Tdl-d3 Lc8-d7. 14) Td3-g3 Kg8-h8. Td3-h3 Ld7-e8. 16) Pc3xd5 e6xd5. Lc4-d3 g7-g6. 18) Lcl-h6 Tf8-g8. Tal-el Le7-f8. 20) Lh6-g5 Dd8-d6. De2-f3 Lf8-g7. 22) Df3-f4 Dd6-b6. Tel-e3 h7-h5. 24) a4-a5 Db6-d8. g2-g4 Ta8-c8. 26) g4xh5 Tc8-clf. 27) Kgl-g2 g6xh5. 28) Te3-g3. Zwart geeft het op. 13) 15) 17) 19) 21) 23) 25) Of.. Merxszie STStZkOS- MAMMEM ZAL 'T BÉ35T VLÜ6. UI/] iutü&sem MAdees-M aï/2/fC£M)ck a0 /hzaiFF/6 ËLKAAÏ2. \ypcp pe

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15