Terug naar de leer van de Timmermansknecht Wika Theo J. Rijks David MacKay - president mormonen - overleden Kerkenwerk in Tongeren „Palaver" op 2 januari 1971 Open weekend op Den Alerdinck Themaweekends op De Drieburg Rouw na dood van Hromadka ZATERDAG 24 JANUARI 1970 Erbij 14 (Van een medewerker) „IK BEN GEEN AANHANGER van de God-is-dood-theologie. Ook niet van de God-is-Jezus-theologie. Ik ben een aanhanger van de tim mermansknecht van Nazareth, die op aarde kwam voor de armen, de ontrechten, de gevangenen, de hon- gerigen, de dorstigen, de eenzamen, de vrouwen die zich thuis voelde in een dorpje achteraf, bij mensen die ook weinig meer had den dan zichzelf en elkaar. We hebben gezongen: „Hoe zal ik u ontvangen?" Ja, hoe? Wel, als de zoon des mensen, wiens leer je kunt vertalen in: Recht voor de onderdrukten. En als je dan dat hele gedoe van kerken en theolo- gieën tegen deze achtergrond zet, merk je dat er van de boodschap van die timmermansknecht ver duveld weinig is overgekomen". Ambtsdragers Domela Nieuwenhuis WIKA THEO J. RIJKS 46 jaar geleden in de gemeente Aalten geboren en nu secretaris Nederland van het Zeister Zendingsgenoot schap is niet gewend de roede te sparen als hij ergens onrecht, onwil, onkunde of ongeïnteresseerdheid meent te bespeuren. Een spoor van verbijstering markeert zijn gang door het land. Soms slaat die verbijstering over in verbolgenheid, wat de heer Rijks meer deert dan hij voorgeeft, soms in het rustgevende gevoel van „je moet horen wie het zegt", soms in werkelijke bezinning. Van dat laatste heeft de heer Rijks nog weinig resultaten gezien. „Af en toe heb je de hoop, dat er iets gaat ritselen, maar een poosje later is het weer stil Hoe men echter ook over de ideeën van de heer Rijks denkt: Hij beschikt over grote gaven en ontwikkelt een enorme activiteit. Een middelbare schoolopleiding zat er inderdaad niet in. „Mijn vader was niet arm, maar hij overleed jong en we hadden een grote huishouding". Toch studeert hij op het ogenblik in Utrecht andra- gogiek. „Dat doctoraal wilde ik vóór mijn vijftigste mijn vrouw nog eens geven". Tanken In 1969: half miljoen voor kinderbescherming Dr Emmen voorzitter Haagse gemeenschap van kerken In Salt Lake City is op 96-jarige leeftijd David O. MacKay over leden, die sinds 9 april 1951 presi dent was van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen. Als opvolger van presi dent George Albert Smith, die op 4 april 1951 overleed, was hij de negende president sedert Joseph Smith, stichter en profeet van deze kerk. Bep Andreas „Jezus was een jood Hij sprak in de lijn van de joodse profeten. Om die profeten is Israel uniek. Als hun „Al zo spreekt de heer" klonk, ging het niet zelden uvei het recht van de weduwen, de wezen, de verdrukten. De profeten prikten dwars door de schotten van de gevestigde orde heen. Voor hen geen heilige huisjes. trAlzo spreekt de heer Recht voor slaven, recht voor vrou wen, de onrechtvaardige koning krijgt er van langs Ongehoord in die tijd. Jezus Christus bleef op dezelfde lijn. Ook hij zette ziin nieuwe orde tegen over de gevestigde orde. We kunnen het weten. Het staat in het oude boek. Maar desondanks heeft de geschiede nis van dé kerb nog nooit een beeld laten zien van wat de timmermans knecht van Nazarath leerde. Buiten de kerk zijn er een stuk of wat men sen geweest, di--. er althans iets van begrepen. Marx'bijvoorbeeld en Freud en Jung Het marxisme is, hoe je het ook bekijkt, een pseudo-joodse religie. Marx was dan ook een jood. Maar meteen zie je de gruwelijke dictatuur van het proletariaat. Brood kwam er, dat wel. Doch geen vrijheid om te zeggen en te denken wat je wilt. Het middel is dan erger dan de kwaaL Daarom moéten we geen pseudo- joodse religie. We moeten terug naar de leer van die timmermansknecht. Die is nog lang niet versleten". „Terug naar de leer van de tim mermansknecht Dan hebben we ie mand die op de stoel van Petrus zit niet nodig. Ook geen ambtsdragers. Ambtsdragers hadden alleen bestaans recht in een samenleving van analfa beten. Zij konder het evangelie verta len in gewone woorden In die zin had den ze een positieve betekenis. Zij werden beschermd in gemeenschap pen, in kloosters Ook die kloosters hadden indertijd hun positieve waar de: zij stelden voorbeelden aan de domme boeren, zij brachten cultuur in een barbaarse samenleving. Maar in deze verhouding kennis tegen over onkunde, cultuur tegenover bar barendom begon al gauw een soort vergoddelijking van het ambt te groei en. De paus steeg hoger en hoger en de priesters stegen navenant met hem mee. Het karakter van het ambt werd verkracht. Het hoorde niet meer bij alle gelovigen, maar bij een groepje apart, omringd met een geur van hei ligheid. Bovendien sloop een stuk hei dendom de kerk binnen. Zo komt de leer van natuur en bovennatuur van Aristoteles. En met het inburgeren van die leer in de kerk gaat er iets fun damenteel fout. Je krijgt dan name lijk de gedachte dat onze bestemming niet ligt op deze zondige aarde (zwart, triest, tragisch), maar in de boven natuur. En dan moet je weten dat de exegese van de hemelvaart aan de Schipholweg staat: „Kijk op de weg, niet in de lucht" Goed, om tot die bovennatuur te geraken, had je de ge nademiddelen van de kerk nodig. Door die situatie kregen de priesters, die gewone mannetjes, zo'n invloed op de karaktervorming van de mensen, dat zij daar zelf door bedorven werden. Zij meenden waarachtig dat zij wat voorstelden, dat zij het voor het zeg gen hadden". „Het karakter van het ambt is be dorven. Van ambtsdragers hoef je, als het om een terugkeer naar de leer van de timmermansknecht gaat, ook niet veel te verwachten. In Israel wa ren het ook niet uitgesproken priesters die tegen de gevestigde orde ingin gen. Het waren de profeten, ait het zand getrokken leken. En in de chris telijke kerken werd het oecumenische werk ook praktisch altijd door leken gedaan, leken die profeten waren. En dan begon er plotseling iets te ritse len Je ziet ook, dat de protes tantse kerken vaak beter toeganke lijk waren voor het profetische getui genis dan de zo sterk van bovenaf geregeerde r.-k. kerk. Overigens heb ik tegen de kerk van Rome als insti tuut nooit rancuneuze gevoelens ge had. Ik verwacht er ook niet veel van, dat moet ik er direct bij zeggen. Wel voel ik me zeer verwant aan de pro gressieve rooms-katholieken. Die men sen zijn de bijbel weer gaan lezen en dan breekt het profetisch getuigenis vast en zeker door". „Tegenover de hervormde kerk ben ik wei rancuneus Ik was er een ge vierd man. Mijn vertrek uit het werk voor die kerk beschouw ik stomweg als een vlucht Soms had ik een stille hoop: nu breekt het open. Maar nee, alles loopt stuk op de status quo, op het niet verstaan van de tekenen des tijds. Een plan e*r idee wordt een sy nodale commissie binnengehaald, het sist, het borreH enhet is koud. Dan blijft er van hoop voor de toe komst ontzettend weinig over. Vergeet ook niet, dat een paar generaties pië tisme karakterbedervend hebben ge werkt, het evangelische getuigenis om zeep hebben geholpen. Ik denk met tegenzin aan het pannetje soep van mijn moeder, aar. het negertje, dat knikte voor de zendingscent. De men sen hadden het heèl goed in hun club. En ze waren zo ontzettend mild „Maar de arbeiders en de boeren knechten zagen ze niet. Die waren nooit in de kerk Die zochten hun heil bij de een of andere sekte of m de neo-joodse-profetische-filosofie van Marx. Domela Nieuwenhuis was een joodse profeet Het is diep tragisch dat de gevestigde machten deze man niet begrepen hebben. Nee, die arbeiders zag je niet in de kerk. En als ze er waren, werden ze nog niet gezien. Het karakter van deze kerkmensen was zo bedorven, dat zij in alle eer en deugd niet zagen wie recht had op medegevoel. O ja, een paar sneden brood, best hoor, maar dan moest je wel zes keer in de kerk komen. Ziekelijk piëtisme. In het oude joodse boek komen zulke dingen niet voor En als ik zeg een aanhanger van de timmermansknecht van Nazareth te zijn, dan denk ik aan die armen, hongerigen, ontrechten, on- al die dingen meer. Zet in de hoek wat klapstoeltjes en zeg als de tijd daar voor is aangebroken: jongens, zet de stoelen even op een rij, want we hou den nu de diens4 des heren. De kerk hoort ook te voorzien in die situatie, waarin het lichamelijke tekort komt. Er moet een eenheid zijn van woord en daad. Als Christus predikte, dan deed hij ook iets". „Ook van de mannetjes die in kerk diensten mogen cptreden moeten we af. De goddelijke komedie moet door de mersen zelf worden gespeeld. „Gij zijt allen broeders". Het zullen teams moeten zijn, die de diensten voorbe reiden en richting geven. Met theolo gen als regisseurs en adviseurs. „De predikant is dienaar van de leken. Zijn werk dient er op gericht te zijn, dat het zendingsvolk Gods zich als zoda nig gedraagt. Maar hij verschijnt niet op het wereldtoneel. Daar wordt al leen een lekenspel gespeeld. De preek stoel is niet het heilige der heiligen (uitsluitend toegankelijk voor gediplo meerde ambtsdragers) maar het souf- fleurshokje. De predikant heeft te zor gen voor de continuïteit. Hij waakt over tradities. Hij moet bewaren en zal licht wat conservatief zijn. De leek daarentegen behoort voor de progres siviteit te zorgen. Hij stort zich in de actualiteit. Hij moet ontginnen en bou wen. Apostolaat en leek horen wezen- NA DE LAGERE school was het eerst de lagere en daarna de mid delbare landbouwschool Het werk bij de boer en de studie resulteer den in een aanstelling als assistent bij de landbouwvoorliehtingsdienst. Al vroeg echter hing de heer Rijks de gedachte aan: „je moet altijd mobiel blijven". Hij werd groeps leider in de sociale jeugdzorg (on der meer in Appelscha),. studeer de vier jaar aan de sociale acade mie „Kerk en Wereld", werkte tus sen de bedrijven door in Frankrijk en Engeland („ik moest zelf die studie betalen"), verving de leider van een clubhuis in Dordrecht en begon toen, eigenlijk toevallig, aan zijn „grote" periode: directeur van „Het Grote Bos", het eerste recrea tiecentrum van de hervormde kerk. „Uit privé initiatief" breidde hij in de loop van tien jaar het aantal centra uit tot acht, onder meer te Appelscha en Sneek. „Met weinig inspanning hadden het er ook 25 kunnen zijn". Na die tien jaar trok hij zich terug uit recreatiewerk voor de kerk. „Het was een vlucht", zegt hij zelf, een vlucht die naar Nes Amim (Israel) zou moeten voeren, maar dat werd om allerlei redenen niets. Daarom: jubileumsecretaris van het Nederlandse Bijbelgenoot schap en weer later het Zeister Zendingsgenootschap. Bij de zending heeft hij zijn „vijfjarenplan" er bij na opzitten. De inkomsten stegen aanzienlijk. Nu ligt daar de kwestie van het integreren en operationeel maken van zending en werelddiako- naat, de fellow-up van de actie „Kom over de brug". De heer Rijks is er enthousiast over. „Als het doorgaat, blijf ik". HOE HIJ bij de zending kwam? „In mijn jongensjaren liep ik met het busje. Dat blijft je bij. Een er fenis van mijn piëtistisch verleden. Verder zag ik er een uitdaging in. De Zeister Zending zat financieel zwaar omhoog. Ook ben ik er diep van doordrongen, dat we het begin sel van onze welvaart te danken hebben aan wat wij in onze kolo niën hebben gestolen. Ons op-de- borstklopperig volk heeft boter op zijn hoofd. Misschien kunnen we mede door mijn bijdrage een stukje schuld inlossen. Ik spreek graag, met Uppsala, van „herstelbetalin gen". Op deze pagina vindt u fragmen ten van een gesprek, dat we kort geleden met Wika Rijks hadden. In zijn boek „Dynamisch rusten", uit gekomen bij J. H. Kok te Kampen, werkt hij verschillende van de naar voren gekomen gedachten nader uit. derdrukten. Daar ergens zie ik God en hij is waarachtig niet dood. De ar men, de verschoppelingen hebben we altijd bij ons, maar de beste christe nen hebben ze nooit gezien „Wat ik wil? Een nieuwe reforma tie, Daarbij hoort, om wat te noe men, het afschaffen van alle ambten In het licht van de bijbel is het ver heffen van de status van ambtsdrager boven de overige leden van het volk Gods een ontocratisch insluipsel. Je zus waarschuwt er zijn discipelen voor wanneer hij zegt: „Laat u geen rab bi noemen. Eén is uw meester, gij zijt allen broeders". Het ambt is geen bij belse instelling. De woorden kleros en laos komen beide in de bijbel voor, maar worden gebruikt voor dezelfde mensen. Het gaal bij alle specialisatie van het werk om toerusting van alle leden tot dienstbetoon. Het Nieuwe Testament spreekt hoofdzakelijk over functies en beroepen en niet over amb ten. Bovendien werden mannen en vrouwen gelijk gesteld, al heeft men zich in de kerk dar beijverd om vrou wen als tweederangsleden van de ge meente voor te stellen". „Het is opvallend dat hoe zieliger de theologie werd, hoe vertikaler de lijnen van de kerkgebouwen werden. Alles richtte zich op de hemel, want hier beneden was het niet. En het ambt was ook al zo goddelijk. Daar moeten we af. Als je de kerk als een soort tank statioi beschouwt om het verdei rijden hi pi op aarde mogelijk te maken, dan moet er in die kerk ook wat te tanken vallen en hebben we niks aan opiumschuiverij. Er is opium geschoven Wat er gepredikt s, heeft de mensen afgeschrikt. Boven dien moesten zo hun mond houden. De heren met een middenstanddiplomt theologie in hun soepjurk hadden het voor het vertellen". „We moeten nodig de banken uit de kerken slopen en die kerken geschikt maken voor bejaardensociëteiten, speel plaatsen voor kinderen, zwembaden en lijk bij elkaar". Dit zijn woorden van prof. Hoekendijk. Wat mij betreft: er zal een lekenbeweging van levende wegwijzers moeten komen, die de ker ken reinigt van onbijbelse smetten, die de diensten zo inricht dat de één zich niet boven de ander kan verheffen in de gemeente, die de kerken mede nut tig maakt voor lichamelijke ontspan ning, die in de diensten gebruik maakt van de in de gemeente ruim voor han den zijnde deskundigheid, die het op neemt voor de arme, de verdrukte, de verworpeneen zo de leer van de timmermansknecht in praktijk brengt". WIKA RIJKS De hervormde Tongelrese (Ontmoe- tingskerk-) wijkgemeente en de gere formeerde centrale kerkeraad-alge- mene-zaken te Eindhoven hebben be sloten alle hervormde en gerefor meerde kerkdiensten en sacraments bedieningen in Tongelre onder geza menlijke verantwoordelijkheid te brengen. Ook zullen o.a. alle verga deringen van de moderamina en de (kerke)raden van de hervormde wijk gemeente en de beide gereformeerde secties in dit gedeelte van Eindhoven gecombineerd worden. De bedoeling is zo snel mogelijk tot volledige inte gratie te komen. In de regio Eindhoven wordt op Kerkelijk gemengd verloofden en ge huwden zullen tijdens het weekend van 7 en 8 februari 1970 op het vormings centrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle) een stelling samen met de psycholoog drs. C. Waaldijk uit Driebergen gaan bespreken, dat elk kerkelijk huwelijk eigenlijk gemengd zou moeten zijn. Het thema luidt: „zin en onzin van het gemengde huwelijk". De nog steeds voortdurende span ningen in het Nabije Oosten (thema: „Israël en de Arabieren") zijn onder werp van gesprek op een weekend-tref fen op 14 en 15 februari 1970. Mede werkers zijn drs. L. C. Biegel uit Am sterdam en ds. M. Enker uit 't Zande (Gron.). „Zingen met Marie-Cécile Moerdijk" luidt het motto van een volkszang weekend op 21 en 22 februari 1970, met als medewerkers mevrouw Marie-Céci- le Moerdijk, directeur van de Neder landse Vereniging voor de Volkszang, Carlos Moerdijk, pianist, dr. Th. W. R. de Haan, literator en folklorist te Was senaar en de heer W. Bronshoff, do cent aan het conservatorium in Maas tricht. Op 14 en 15 maart 1970 is er een weekendcurcus voor gehuwden over (seksuele) betrekkingen tussen man nen en vrouwen. Het thema luidt dan: „De eenzame mens". (Voor inlichtingen en opgave kan men zich richten tot de administratie van Den Alerdinck, post Laag-Zuthem (Ov), .tel. 05290-284.). ruime schaal verlangd en ook ge streefd naar samengaan van her vormden en gereformeerden. Een vrij sterke teruggang in ledental m Tongelre door verhuizingen en finan ciële moeilijkheden noodzaakten de centrale leiding van de gereformeer de kerk in Eindhoven een kerkge bouw te sluiten en de zeven „secties" grote wijkgemeente Oost op te heffen. Vanwege de goede contacten, die ge groeid waren met de hervormde wijk gemeente werd echter besloten twee secties in min of meer zelfstandige vorm te laten voortbestaan. Beide secties kregen elk een predikant toe bedeeld, die als „consulent" (nieuw toegepaste betiteling omdat er hier geen sprake is van een volledige pre dikantsfunctie met de ouderlingen en diakenen in de sectieraden) de goede relaties tussen hervormden en gere formeerden dienen te continueren. Tijdens een eerste officieel geza menlijk overleg werd van hervormde kant de Ontmoetingskerk ook voor (afzonderlijke) gereformeerde dien sten ter beschikking gesteld Tijdens het gesprek hierover groeide de ge dachte: „Waarom niet: gemeenschap pelijke diensten?" De jaarlijkse inzameling van gel den ten behoeve van de arbeid der zes samenwerkende protestants-chris telijke kinderbeschermingscentra (centraal bureau „ZESPEKA", Joh. van Oldenbameveltlaan 44, Amers foort) heeft over 1989 een recordbe drag van ruim een half miljoen gul den opgebracht. Deze steun van particuliere zijde komt ten goede aan: Valkenheide te Maarsbergen, Rijnstroom (Martha- Stichting) te Alp hen aan de Rijn, Hel dringstichting te Zetten, Jongenshuis Hoenderloo te Hoenderloo, Nederlands Mettray te Eefde en Kinderdorp Neer bosch te Nijmegen. Het bedrag dat ondermeer dankzij de hulp van 15 000 schoolkinderen (jeugdleden van de „ZESPEKA" en anderen) via plaatselijke busjesac ties in het land bijeen is gebracht, is bestemd voor niet of niet ten volle ge subsidieerde onderdelen van behan deling en begeleiding van in genoem de jeugddorpen opgenomen meisjes en jongens van alle gezindten. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap en de Katholiek? Bijbelstichting heb ben het plan aanvaard om op 2 januari 1971 in de jaarbeurshallen te Utrecht wederom een PALAVER te organise ren en hebben daarvoor opnieuw een beroep gedaan op de Stichting „Jeugd en Bijbel", die in 1964 het eerste Pala ver heeft georganiseerd en waarbij 25.000 jongeren uit het gehele land op feestelijke wijze bijeen waren. Dit tweede Palaver zal een geheel andere aanloop hebben dan het eerste Palaver. Er komt namelijk enkele maanden van tevoren een geïllustreerd kleurendruk ,Prantboek" over een bij bels thema van de persen, dat ver spreid zal worden ter bespreking op clubavonden, in de uren godsdienst onderwijs, catechisaties, op scholen, bij leger, vloot en luchtmacht, onder MAVO-ers, HA.VO-ers, LTS-ers en huishoudschoolleerlingen, in gevange nissen en sanatoria, kortom overal waar de jeugd vanaf 14-15 jaar gecon fronteerd wil worden met de bijbel. Verder zal in de loop van 1970 een mededelingenblad verschijnen over Palaver 1971 AMERSFOORT. Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk organiseert op 31 januari en 1 februari een weekend op De Drieburg te Driebergen met als thema: „Mijn kamer: uitzicht op de wereld." Dit weekend is bedoeld voor jong-volwas- senen (20-35 jaar) en er zal gesproken worden over de activiteiten van de kamerbewonerster) in zijn of haar vrije tijd Vragen die aan de orde zul len komen zijn: waar vind ik leef tijdgenoten; wat doe ik voor de kerk en wat doet de kerk voor mij; hoe krijg ik contact met actiegroepen? Gezin en Commune Op 14 en 15 februari wordt een week end gehouden met als onderwerp: „Gezin en commune". Sprak men en kele jaren geleden van het open of gesloten gezin, nu is er een nieuwe samenlevingsvorm bijgekomen: de commune. Tijdens dit weekend zal met enkele mensen, die in commune leven, gesproken worden over: wat is een commune en wie zijn de mensen, die daarin leven? De kosten van de weekends, die du ren van zaterdagmiddag half vier tot zondagavond acht uur, bedragen 17,50. Voor inlichtingen en opgaven kan men zich wenden tot het Jonge- renvormingscentrum „De Drieburg", Hoofdstraat 252, Driebergen, telefoon 03438-5454. In Praag is zondag (4 jan) een rouw dienst gehouden voor prof. Josef Hro madka, mede-oprichter en oud-voor zitter van de Praagse christelijke vre desconferentie, die enkele weken gele den na een hartaanval in een zieken huis werd opgenomen en die tweede kerstdag op 80-jarige leeftijd overle den is. Deze dienst werd o.a. bijge woond door dr. E. C. Blake, secretaris generaal van de Wereldraad van ker ken en door vertegenwoordigers van kerken in vele landen. Ook bij tal van andere gelegenheden, in krantenartike len enz. is stilgestaan bij de belang rijke rol die prof. Hromadka gespeeld heeft in de oekumenische beweging en bij het gesprek tussen christenen en (liberale) marxisten. De raad van de gemeenschap van kerken in Den Haag heeft dr. E. Em men (67), oud-secretaris-generaal van de Ned. Hervormde Kerk, gekozen als voorzitter van het bestuur van deze gemeenschap. Hij is als zodanig de opvolger van dr. W. Nijenhuis, die hervormd predikant in Den Haag en de eerste voorzitter van de gemeen schap van kerken was en die de be noeming aanvaardde tot wetenschap- sche faculteit van de Universiteit van Amsterdam. David O'MacKay werd op 8 septem ber 1873 in Huntsville, Utah, geboren als zoon van David MacKay, een Schot se bekeerling en Jenette Evans. Hij genoot zijn eerste onderwijs in Hunts ville en studeerde later aan de univer siteit van Utah in Salt Lake City. Na zijn universitaire studie werd hij in 1897 tot de zending geroepen. Zo trad hij in het voetspoor van zijn va der in Schotland. Op 2 januari 1901 huwde hij met Emma Rae Riggs. Uit dit huwelijk zijn zeven kinderen gebo ren. Hij was een zeer ambitieus man. Van jongsafaan ging zijn interesse uit DAVID O MACKAY naar het onderwijs. Toen hij in 1906 hoofd was van het Weber State-College in Ogden Utah werd hij geroepen tot apostel. Doch ook toen was het steeds het onderwijs dat zijn speciale aan dacht had, met name de zondagsschool organisatie. In 1921 bezocht hij alle zendingsvelden van de kerk in de we reld, met uitzondering van Z.-Afrika. Daarbij legde hij meer dan 62.000 mij len af. Van 1922 tot 1924 leidde hij de zen ding in Europa met inzet van zijn ge hele persoon. In oktober 1935 werd hij geroepen als raadgever van president Heber J. Grant. President MacKay was overtuigd van de goddelijke afkomst van de mens en de heiligheid van 't menselijk bestaan. Dat was mede de reden voor zijn grote liefde voor alle mensen op aarde. Hij was een bezielend leider van de 20.000 zendelingen die over de gehele wereld werkzaam zijn (12.000 full-timers en 8000 „lokalen", in de eigen provincie werkzaam). De president heeft miljoe nen mijlen in de gehele wereld af gelegd teneinde zich van de geestelij ke behoeften van ongeveer 2.700.000 .mormonen" op de hoogte te stellen. Tijdens zijn leiderschap werden vijf tempels gebouwd, ondermeer in Zwit serland en Engeland. Uiteraard werden er ook scholen en universiteiten ge bouwd, zoals in Haway en Nieuw Zee land, waar de kerk opmerkelijk veel leden telt. Naast zijn kerkelijke activiteiten was hij ook actief in het openbare leven. Zo werd hij in 1938 door de gouver neur van Utah benoemd tot voorzit ter van het comité voor de eeuwfees ten van de staat Utah. In 1942 werd hij voorzitter van de Adviescommissie van het Amerikaanse Roode Kruis voor de staat Utah, en tevens voorzitter van de Gezondheids- en Beschermings raad voor kinderen van Utah. Ook de Landbouwhogeshool in Utah, alsmede handelsaangelegenheden kregen zijn aandacht. Hij was zich intens bewust van de verantwoordelijkheid van ieder mens om zijn naasten het goede voor te hou den. Zo hechtte hij grote waande aan de goede band in het gezin en trachtte hij door het organiseren van „Gezins avonden" de samenwerking tussen ouders en kinderen te bevorderen. Ook in Nederland worden dergelijke avon den gehouden. Zijn opvolger zal, door gebed geïnspireerd, uit de raad van de twaalf apostelen worden aangewezen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 14