Bescherming werknemers en aandeelhouders SER ONTWERPT FUSIE-CODE Vakbonden in vroeg stadium al inlichten Botsing: Twee doden Op twee hoenders KVP en CHU oneens met Geertsema Dr. Jonckheer mogelijk geen gouverneur Kabinet neemt geen nieuwe initiatieven Veel kinderen hebben taalachterstand Oordeel KOAG gevraagd over Aspro reclame Auto twee keer tegen trein: Man licht gewond W oonr uimtebeslui t wordt niet uitgesteld Politie weerhield Hagenaar van wanhoopsdaad Biafra en Midden-Oosten in ministerraad besproken DR. G. A. KOHNSTAMM,LECTOR UNIVERSITEIT UTRECHT Werkgevers willen proces over het vakbond stient j e DICHTER BIJ DE DIEREN KATERDAG 24 JANUARI 1970 Geen vervolging van omroepster Vrije Maagd Minister Schut: Twee hoenders hadden zich te Lent Het knuppelwerpen aangewend. Werd nog in achterlijke dorpen De knuppel in het hok geworpen, Hier wierpen zij verheugd en blij De knuppel in de maatschappij. Trijntje Fop VVD'er zinspeelde op vervroegde verkiezingen Nederlandse Antillen Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen V rijheid Experiment Anderen (Van onze correspondent) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft een ontwerp-advies uitgebracht over een fusiecode. Het omvat een reeks gedragsregels, die de belangen van werknemers en aandeelhouders bij fusies moeten beschermen. Voorts zal er een speciale commissie voor fusie-aangelegenheden moeten komen, belast met een zekere controle op de naleving van de gedragsregels. Deze fusiecode zal op 30 januari in een openbare vergadering van de SER aan de orde komen. Kernpunten van deze informele, niet-wettelijke fusiecode: De SER wil paal en perk stellen aan „overvallen" op ondernemingen, het zal niet langer mogelijk zijn zonder voorkennis van directie en commissarissen een bod uit te brengen op een n.v. Vóórdat het fusie-overleg geheel is afgerond moet uitvoerige infor matie aan de vakbeweging worden gegeven, waarbij echter wel een geheimhoudingsplicht wordt voorgeschreven. De besturen van ondernemingen, be trokken bij fusie-overleg, moeten boven dien wanneer de fusiecommissie dat verlangt komen met een mededeling over de onderhandelingen, om te voor komen dat de koersvorming door geruch ten wordt beïnvloed. Ook wil de SER voorkomen dat de besturen van onder nemingen profiteren van de koersontwik keling in de te fusioneren bedrijven, door De SER heeft in dit (interim-)advies gekozen voor een niet-wettelijke regeling. Dat geeft de mogelijkheid ervaring op te doen, terwijl op eenvoudige wijze ver anderingen kunnen worden aangebracht wanneer de toepassing van de gedrags regels in de praktijk dat nodig zou maken. Bovendien is een niet-wettelijke regeling op veel kortere termijn tot stand te brengen dan een wettelijke. Dat acht de SER van eminent belang gezien de ver wachting dat het aantal fusies zal toe nemen. De raad werkt intussen wel ver der aan de materie. Wat de bescherming van de belangen van de aandeelhouders betreft: de SER meent dat de werkingssfeer van de ge dragsregels voor deze categorie beperkt kan blijven tot de „open" n.v.'s. In dat geval is het openbaar aanbod het middel, waarvoor aandelen kunnen worden ge worven waardoor een fusie tot stand komt. Ook voor de overige n.v.'s is echter, zo zegt de SER, een handelen in de geest van de gedragsregels gewenst. De SER heeft in totaal negen gedrags regels opgesteld om de belangen van de aandeelhouders bij fusies te beschermen. Belangrijk is dat volgens de gedragsregels bij een bod zonder voorafgaand overleg het bestuur van een over te nemen n.v. schriftelijk moet worden geïnformeerd over het uit te brengen bod en de mo tieven, die eraan ten grondslag liggen. Oók wanneer het bod wordt uitgebracht na mislukte fusiebesprekingen. Voorts moet in het bod worden meegedeeld of dat wordt gedaan na overleg met het be stuur van de over te nemen n.v. en wan neer dat niet het geval is waarom dat dan niet is gebeurd. Het bestuur van de over te nemen n.v. moet bovendien tenminste acht dagen voor de periode, waarin blijkens het bod aandelen kunnen worden aangeboden, een algemene vergadering van aandeel, houders beleggen en met een gemotiveerd standpunt over het bod komen. In het te publiceren bod moet een duidelijke moti vering van de omruilverhoudingen respec tievelijk bod in contante» voorkomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft het oor deel van de Keuringsraad voor openlijke aanprijzing van geneesmiddelen en ge neeswijzen (KOAG) gevraagd over een recente advertentie, die het merk Aspro aanbeveelt. Dat gebeurt naar aanleiding van be zwaren tegen de inhoud van deze adver tentie van een aantal bij het laboratorium voor artsenijbereidkunde van de sub faculteit farmacie van de universiteit van Amsterdam werkzame apothekers .ana listen en assisten. In een brief aan de staatssecretaris hebben zij gezegd, „dat de fabrikant van dit acetosal bevattende preparaat misbruik maakt van een bij de bevolking levende angst voor de Azia tische griep om een potentieel gevaarlijk middel, dat vele bijwerkingen bezit, als beschermend middel tegen de griep aan te prijzen". Zij vinden dat de Keurings raad de tekst van dit soort advertenties moet weigeren. GRONINGEN. De trein van Gro ningen naar Zwolle is vrijdagavond om ongeveer acht uur tussen Hoogeveen en Koekangen op een personenauto gebotst. De wagen schoof op het andere spoor, waar hij nog eens werd aangereden door een trein uit de tegenovergestelde richting. De bestuurder kwam er met •lechts lichte verwondingen af. Het treinverkeer kreeg ruim een half uur vertraging. AMSTERDAM. Gisteravond is in Amstelveen een personenauto met vier inzittenden bij het inhalen van twee auto bussen geslipt en tegen een boom ge botst. De auto moest bij het inhalen uit wijken voor een tegenligger. Twee van de inzittenden, die 19-jarige meisjes C. M. Röling uit Uithoorn en A J. M. Pouw uit De Kwakel kwamen hierbij om het leven. De bestuurder werd evenals een 27-jarig meisje uit Uithoorn dat ook in de auto zat. ernstig gewond. AMSTERDAM. De Amsterdamse studente, die omroepster zou zijn ge weest van de illegale zender „De Vrije Maagd" die tijdens de bezetting van het Maagdenhuis vorig jaar mei, heeft uitgezonden, zal door de justitie niet wor den vervolgd. Wegens gebrek aan bewijs heeft de Amsterdamse officier van Justitie de zaak geseponeerd. De studente was lid van de bezettingsraad van het Maagden huis. ze te verplichten op te geven welke trans acties in aandelen van de betrokken ondernemingen zij in het halfjaar vooraf' gaand aan het bod hebben verricht. Bij de gedragsregels ten behoeve van de werknemers gaat het erom: Bij fusie-overleg de nodige aandacht te besteden aan het werknemersbe- lang en dit ook bij de beoordeling van de fusie een rol speelt. Een regeling tot stand te brengen van de eventuele gevolgen van de fusie voor de werknemers. DEN HAAG. Minister Schut van Volkshuisvesting ziet geen aanleiding om de inwerktreding van zijn besluit van 23 december, dat beoogt goedkope huurwo ningen in groter mate dan voorheen ter beschikking te stellen van gezinnen met lage inkomens, uit te stellen. Het Tweede Kamerlid Vellenga (P.v.d.A.) had om een dergelijk uitstel verzocht, omdat zijns inziens veel gemeentebestu ren hun beleid op zo korte termijn niet zouden kunnen aanpassen. Minister Schut vindt de termijn echter ruim voldoende. In antwoord op vragen van drs. Van den Doel (P.v.d.A.) zegt de minister dat hij de gemeentebesturen er op heeft ge wezen dat de strekking van het besluit is een optimaal gebruik van de beschik bare woningen te bevorderen. De minister geeft toe dat de mogelijk heid bestaat dat eigenaars van goedkope huurwoningen deze aan de gemeentelijke distributie onttrekken door ze als koop woningen aan te bieden. Op de vraag van drs. Van den Doel, of het bevoorrechten van kopers boven huurders niet grievend onrechtvaardig" is, zegt minister Schut o.m. dat het ge ven van de mogelijkheid aan de eigenaar om in zijn eigen huis te gaan wonen wan neer dit leeg staat „een tamelijke late erkenning is van een recht dat in vrij wel alle staten van Europa van oudsher aanvaard is en wordt". Aan de heer H. Gortzak (P.S.P.) het derde Kamerlid dat over deze aangele genheid vragen had gesteld antwoordt de minister dat er geen sprake van is dat de verdeling van woonruimte thans vanuit een centraal punt landelijk zou ge schieden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In kringen van KVP en CHU is men weinig ingenomen met het geen de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, mr. W. J. Geertsema, don derdagavond in een vergadering van zijn partjj in Rotterdam heeft gezegd. Hij zin speelde op de mogelijkheid van vervroegde Kamerverkiezingen als de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten een sterk afwijkend beeld van de politieke situatie van dit ogenblik te zien zouden geven. Mr. Geertsema achtte de Statenverkie zingen van dit jaar van uitzonderlijk groot belang. Als uit de uitslag zou blijken dat de Tweede Kamer geen afspiegeling meer is van de bestaande politieke verhoudingen zal men zich over vervroegde verkiezingen moeten beraden, zei hij. De liberale fractieleider beziet de poli- .tieke situatie van dit ogenblik „met lichte bezorgheid", maar hij meent dat het kabi net-De Jong de eindstreep in 1971 wel zal halen en dat de vier regeringspartijen hun meerderheid niet zullen verliezen. Hij ver trouwt erop dat winst voor de VVD het volgens hem te verwachten verlies vöor de KVP zal goedmaken. Zowel de fractieleiders van ARP en CHU, mr. Biesheuvel en de heer Mellema, hebben tegepover het Algemeen Handels blad verklaard het niet eens te zijn met de opvattingen van mr. Geertsema. Ook de de vice-voorzitter van de KVP, mr. H. Ei sen, meent dat met vervroegde verkiezin gen niets gediend zou zijn. En drs Gruyters van D'66 merkte op dat men de statenver kiezingen niet tot nationale verkiezingen moet gaan verheffen. (Van onze parlementsredactie) WILLEMSTAD. Of dr. E. Jonckheer de nieuwe gouverneur van de Neder landse Antillen zal worden, is onzeker geworden nu de politieke partij Frento Obrero tegen zjjn benoeming bezwaar heeft gemaakt. Momenteel is de heer Jonckheer, die thans nog gevolmachtigd minister van de Antillen in Den Haag is, met vakantie. De plaatsvervanger van de heer Jonck heer in Den Haag, de heer De Booy, liet doorschemeren dat de heer Jonckheer overweegt of het niet verstandiger is af stand te doen van het gouverneurschap omdat één der partijen van de regerings coalitie tegen zijn benoeming gekant is. Vermoedelijk wacht dr. Jonckheer met zijn besluit tot er voor hem een aan vaardbaar alternatief is. Essentieel hier bij zou zijn of hij akkoord zal gaan met een ambassadeurspost, mogelijk in Ve nezuela. WMWMWMM (Van onze correspondent) DEN HAAG. Anderhalf uur lang heeft gistermiddag een 25-jarige Haagse bouwvakker balancerend op een richel van de negende etage van het transito rium aan de Zwarteweg gedreigd zich niet een sprong in de diepte van het leven te beroven. Een inspecteur van politie praatte hem tenslotte dit voorne men uit het hoofd. Na anderhalf uur draaide de man zich om, schoof over de richel naar een branddeur en ging naar binnen. Hij deed toen een droef relaas over inwoningsellende en een zieke vrouw. Hij heeft twee kinderen, die in een tehuis zijn ondergebracht. Hij woont met zijn vrouw op één kamertje met een geïm proviseerde keuken in een pension voor zestig gulden in de maand. Voor de kin deren is er geen plaats. Hoe hij ook zijn best heeft gedaan, hij kreeg geen huis. Uit wanhoop wilde hij gistermiddag een eind aan zijn leven maken. De politie- inspecteur wist hem tot andere gedach ten te brengen. „Je hebt nu publiciteit, je hebt nu kans op een huis", zei hij. „Kom naar binnen en probeer het". „Dat klinkt logisch", was uiteindelijk de re actie van de bouwvakker. „Als het waar is wat hij vertelt, kan hij op medische indicatie op een urgen tieverklaring aanspraak maken", zei het hoofd van de afdeling Volkshuisvesting van de gemeente Den Haag. Uiterlijk vol gende week vrijdag weet hij waar hij aan toe is", beloofde deze ambtenaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft zich gisteren beziggehouden met Bia fra. Vastgesteld werd dat Nederland voorlopig niet meer kan doen dan al is aangekondigd. Er is niet gespro ken over een eventueel gesprek van minister Luns in Lagos mét generaal ADVERTENTIE is 25.per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23-24 20 44 (Van onze correspondent) HEERLEN. Kinderen die opgroeien in een milieu en in een gezin waarin de volwassenen de ouders slechts la gere school hebben, gaan over het al gemeen naar de lagere school met een taalachterstand, die nooit helemaal inge haald zal worden. Deze achterstand zal het kind zijn hele leven blijven benade len. Dat geldt met name ook voor kin deren bij wie thuis dialect wordt gespro ken en voor wie de taal die ze op school moeten leren in feite een vreemde taal is. De bevolkingsgroep voor wie dit al les geldt, is niet gering: vijftig percent van de kinderen valt eronder. Dat zegt dr. G. A. Kohnstamm, lector in ontwikkeling-psychologie aan de Utrechtse universiteit. Dezer dagen be staat zijn experiment, het taalcompensa- tieprogramma, een jaar. De resultaten van het programma hebben aangetoond dat de methode die dr. Kohnstamm heeft vastgesteld, goed werk kan doen. Wat zijn de specifieke moeilijkheden van de kinderen? „De persoonlijke voor- ADVERTENTIE BRILLENSPECIALIST ZIJSTRAAT 97 - HAARLEM naamwoorden, voorzetsels, voegwoorden en verleden deelwoorden. Verder de ster ke werkwoorden, de lidwoorden „de" en „het" worden door elkaar gegooid." „De voegwoorden zijn zo belangrijk, omdat het „logische" woorden zijn, waar mee je de relatie legt tussen taal en denken. Die taallessen doen we niet al leen om die taal, maar omdat taal heel belangrijk verband houdt met 1 ogisch denken. Als het taalgebruik van een kind slecht is dan kan het logisch denken ook niet goed zijn, zo zegt dr. Kohn stamm. „We meten niet alleen het taalgedrag, maar ook het denkgedrag. Met de groe pen die een half jaar onze lessen hebben gevolgd, hebben we niet veel bereikt. Ik heb de indruk dat het minstens een jaar moet duren. Het is zeker dat als we er niet mee doorgaan op de lagere school, datgene wat ze aan achterstand inge haald hebben, weer verloren gaat". In het taalcompensatieprogramma krij gen groepjes van telkens zes kinderen van 4 en 5 jaar in een tamelijk strakke stijl taalles. Dr. Kohnstamm: „Dit lijkt betrekke lijk ouderwets. Er is duidelijk een leid ster die klassikaal les geeft. De kinderen zijn niet vrij om te antwoorden wat ze willen en hoe ze willen. Ze moeten ant woorden volgens patronen waarvan wij graag willen dat zij ze kennen. Ze moe ten bepaalde, complexe zinnen leren spre ken. De kinderen die wij hebben uitge zocht zijn tamelijk zwak op het punt grammatica, maar verder normaal be gaafd. Deze didactiek is hier noodzake lijk." „Ik besef natuurlijk wel dat ik lijn recht inga tegen wat de basis is van ms huidige kleuteronderwijs, het vrije spe len waarvan prof. Bladergroen de grote voorvechtster is. Ik beweer ook niet het tegendeel, ik zeg alleen dat haar vorm van onderricht niet geschikt is voor het wegwerken van een taalachterstand die een belangrijk deel van de kinderen in de kleuterschoolleeftijd al heeft, die zon der compensatie steeds groter wordt en de ontwikkeling als geheel remt". „Ik heb gehoord dat prof. Bladergroen mij eigenwijs vindt Natuurlijk wekt het weerstanden op dat mannen zich gaan bemoeien met de kleuters, die tot nu toe uitsluitend domein van de vrouwen wa ren". In augustus wordt met de subsidie voor het experiment gestopt. „We zitten dan met drie kleuterleid sters die een perfecte opleiding hebben gehad voor het afwikkelen van een taal compensatieprogramma. Ik stel me voor dat ze hun kennis uitdragen op institu ten voor kleuterleidsters, zodat meer en meer mensen overtuigd raken van de dringende noodzaak", aldus dr. Kohn stamm. Ideaal zou zijn als elke kleuter school speciaal hiervoor opgeleide leid sters zou hebben, zo vindt hij. Het is waarschijnlijk niet mogelijk om een klas van dertig, veertig kinderen tegelijker tijd deze lesjes te geven, het moet indi vidueel gebeuren. Dat zou tot het einde van de lagere school voortgezet moeten worden. In onze lagere scholen wordt niets gedaan aan kinderen die krom pra ten. Er is geen leergang en geen didac tiek voor". Wordt daarvoor voorbereid? „Nee. We gaan eerst terug, naar de twee- en driejarigen. Ik vermoed dat kin deren op die leeftijd meer gevoel heb ben voor de fundamentele grammatica Binnenkort beginnen wij in Amsterdam met een crèche waar dit zal gebeuren. Voor de huur voor vijf jaar heb ik me voor een ton borg moeten stellen", zo zegt de lector. al een experiment „Het is jammer nu al te moeten be seffen dat het resultaat van ons werk weer verloren gaat als het op de lagere scholen niet wordt voortgezet. Overigens zou het al heel wat helpen als op lagere scholen de kinderen gemengd, dat wil zeggen alle sociale milieus door elkaar, zouden zitten. Dat komt op het platte land meer voor en daarom is daar het probleem waarschijnlijk wat minder groot". t Zijn er nog anderen in Nederland, die zich met het probleem van de taalach terstand bezighouden? „Ja, dat is heel vervelend. In het kleu- terschoolestablishment hoor je nu al ge luiden van: „Die taal is heel belangrijk. Ze proberen er zo gauw mogelijk iets aan t e doen om te kunnen beweren: „Dat doen wij al lang". Ook werken op dit terrein verschillende anderen, het Pe dagogisch Centrum in Enschede, Gran- dia in Rotterdam, Ger Stel in Haarlem Als die mensen geïnterviewd worden of zelf een stuk schrijven, zijn ze te bang en te benepen om de anderen te noemen. Ze doen allemaal of ze het zelf bedacht hebben". „Ik weet niet of dat typisch Neder lands is. Vorige week was Grandia in het programma over de verdeling van het inkomen in „Achter het nieuws" Een heel verhaal over taalontwikkeling hing hij op, of hij het zo uit mijn open les had overgeschreven. Hij heeft ervan gehoord en er iets over gelezen en gedacht: „Ja, dat is belangrijk en doet net of hij het zelf bedacht heeft. Ger Stel hetzelfde, in een interview met De Volks krant. Van mij mag het best, ik moet toegeven dat ik mezelf ook af en toe moet bedwingen om het niet ook te doen" Hij vindt echter niet dat dit het werk be nadeelt, maar wel de communicatie on derling. „Je krijgt een sfeer van af gunst". Gowon. De regering gaat er voor lopig van uit dat het Nigeriaanse Rode Kruis al het mogelijke doet voor het voedseltransport naar de nood- gebieden. Ook de kwestie van de Franse wapen- leverantie aan Libië is ter sprake ge komen. Premier De Jong heeft dit mee gedeeld na afloop van het wekelijkse kabinetberaad. De premier zei voorts dat geen speciale Nederlandse initiatieven zijn te verwach ten in de kwestie-Midden-Oosten. Tijdens het bezoek van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban aan Nederland, volgende maand, en dat van minister Luns aan Jordanië zal worden bekeken of ons land goede diensten kan verlenen in het conflict. Nederland heeft met beide partijen goede contacten. Het kan bijvoorbeeld op verzoek van een der partijen een bepaald aspect van het con flict onder de aandacht van de tegen partij brengen. Het kabinet zal binnen" één a twee weken definitieve besluiten over de kwestie-Verolme nemen. Op het ogenblik wordt druk gezocht naar deskundigen uit de sfeer van overheid en scheepsbouw- kringen, die kunnen deel uitmaken van de speciale stuurgroep die de plannen moet voorbereiden voor de integratie van Verolme. Het kabinet heeft zich aangesloten bij de lijn die de nieuwe minister van Econo mische Zaken, mr. R. J. Nelissen, denkt te volgen. Wat Europese zaken betreft is voorts gesproken over het beleid dat volgende week in Brussel bij vervoerskwesties en conjuncturele vraagstukken zal worden gevolgd. Tenslotte is het kabinet met de gevol machtigde ministers van Suriname en de Antillen als koninkrijkskabinet met pre mier Sedney van Suriname bijeen ge weest. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De federatie van werk geversorganisaties in de metaalnijverheid wil in de strijd om het vakbondstientje voor georganiseerden een rechterlijke be slissing uitlokken over de vraag of het optreden van de bonden rechtmatig is. De werkgevers vragen zich af of zij tot een CAO voor de afzonderlijke be drijven kunnen worden gedwongen, wan neer de vakbonden weigeren met de werkgeversorganisaties te onderhandelen over lonen en arbeidsvoorwaarden voor de bedrijfstak, waartoe die werkgevers behoren. Bovendien wil de federatie een uitspraak over de vraag of een werkge ver gedwongen is mee te werken aan een ongelijke behandeling van georganiseer den ep ongeorganiseerden. De vakbonden maken als particuliere organisaties ge bruik van machtsmiddelen om een werk gever te dwingen een bijdrage aan die bonden te betalen, zo zei secretaris mr. J. Woudstra van de werkgeversfederatie. Enkele tientallen ondernemers zijn voor acties van de werknemers gezwicht, maar de georganiseerde werkgevers staan voor 100 percent achter hun organisaties, al dus de secretaris. „Als er op deze ma nier dwang kan worden uitgeoefend zit ten we niet meer in de sfeer van het recht, maar in de buurt van geweld en terreur".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2