Nigerië zet dertig priesters land uit ISRAËLIËRS ONTRUIMEN RADARBASIS SJADWAN Protest tegen Nigerië Vechtpartijen in Turijn Franco kijkt hoopvol naar het oosten Openbare ergernis Egyptisch eiland dertig uur bezet Acties maken diepe indruk in Cairo PAUW Woord „joods" krijgt nieuwe definitie Scherpe critiek op buitenlandse journalisten Franse troepen in juli uit Tsjaad Stakingen in Rome en Milaan Hooggerechtshof in Jeruzalem: ZATERDAG 24 JANUARI 1970 3 LAGOS (Reuter en AFP) De Nigeriaanse pers begint steeds cri- tischer te worden ten aanzien van allerlei buitenlandse inmenging in de hulpverlening. Enerzijds vormen de buitenlandse journalisten in het land volgens de Nigeriaanse kranten te zamen een „kankercel" die zij liever weggenomen zien, anderzijds is een scherpe aanval gedaan op de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, van wie be richten circuleren dat hij in februari een bezoek aan Nigerië zal brengen. Von Rosen Morgen weer' Frontstad V erbazing Zürich gaat huis van Lenin afbreken de K=H .expert (Van onze oorrespondent) MADRID „Wij hebben een belangrijke vooruitgang bereikt in de onderhandelingen met de Europeese Economische Gemeenschap. Maar Europa is een breder begrip dan hetgeen de verdeling, waaraan wij sinds de laatste wereldoorlog gewoon zijn, doet denken. Onze contacten met de naties van het oosten vermeerderen. Wij onderhouden al consulaire en handelsbetrekkingen met Roemenië, Polen en Hongarije, landen waarmee wij in de loop van de geschiedenis altijd goede betrekkingen hebben onderhouden. Aan isolatie van die landen kunnen wij niet bij dragen". Eerste maal Eenvoudiger Evenwicht Amerikaanse kunstmaan „Tiros-M" gelanceerd Er is in de pers waarschijnlijk in de loop der jaren aan weinig onderwerpen zoveel aandacht besteed als aan de frustrerende gevolgen van de woningnood en er zijn weinig onderwerpen die de commentatoren zo'n deprimerend gevoel van machteloosheid hebben gegeven als dit. Men is in Nederland nu langzamerhand uitgepraat over de vraag wie de schuld van het euvel draagt en hoe het anders had gemoeten. Maar zelfs bij een gelaten aanvaarding van de benarde situatie op woongebied past het niet, te zwijgen over de bureaucratische mentaliteit die in sommige gevallen aan de dag treedt bij hen, die zich schakels noemen tussen woningzoekenden en beschikbare woon ruimten. Een van de kenmerken van bureau cratie is, dat zij de publiciteit schuwt als de pest. Men is in staat een in hope loze omstandigheden verkerend gezin jaar in jaar uit aan het lijntje te houden en met dode mussen af te schepen. maaT zodra publiciteitsbronnen beginnen te spuiten en één bepaald geval op schok kende wijze ter kennis van het publiek brengen, blijkt er plotseling wél een mo gelijkheid tot snelle hulp aanwezig te zijn. Dat is al in vele gevallen gebleken en daarom bepalen de meeste kranten en ook radio en televisie zich bijna uitsluitend tot, het signaleren van de algemene nood. Men is als verantwoordelijke journalist namelijk huiverig van de methode, het publiciteitsmedium te gebruiken als een dommekracht ten gunste van één spec taculair geval, terwijl vele duizenden andere gevallen in het duister blijven. Toch zijn er vele voorbeelden te noe men van werkelijk ten hemelschreiende toestanden on het gebied van het wonen, die dank zij extra publiciteit gelenigd werden. Die publiciteit maakten de slachtoffers vaak zelf, op een wijze die de publieke aandacht dwong zich met hen bezig te houden. De man die in Den Haag anderhalf uur op de negende etage van een flatgebouw aanstalten maakte zich door een sprong van het leven te beroven, heeft misschien niet koelbloedig overlegd hoe hij publici teit zou kunnen krijgen. Men kan zich voorstellen dat iemand in ten top ge stegen wanhoop niet meer zo nuchter en ^/VVWVWVVVVVVA/VWVWVWN/WWX/WWVX/WVA'VWVWWWWW' logisch denkt. Maar zijn bijna volvoerde wanhoopsdaad heeft hem de aandacht be zorgd die hij op de normale, voorge schreven wijze nooit heeft kunnen krijgen. Zijn relaas over een zieke vrouw en er kinderen die buitenshuis moeten wonen omdat er voor hen geen plaats in het gezin is „zal nu worden gecontro leerd". En „als het waar is, komt hij in aanmerking voor een urgentieverklaring Wie weet hoe vaak deze man dat droeve verhaal al aan een loket heeft geprobeerd te vertellen? Het is, nogmaals, een ka rakteristiek kenmerk van de bureau cratie dat zij het machteloze individu minacht, maar het licht van de publiciteit schuwt. Natuurlijk is het gevolg van de aandacht die de Haagse opperman heeft gekregen, dat anderen zijn voorbeeld gaan volgen. De Boeddhistische monnik Zuid-Vietnam, die zichzelf in brand stak, heeft over de gehele wereld navolging gekregen. Deze en dergelijke daden zijn geen stunts, het zijn allerlaatste, wan hopige pogingen om de buitenwereld te vertellen wat niemand eerder heeft wil len aanhoren. In Zwolle heeft gisteren een ernstig overspannen man zijn huis, dat hij op last van de gemeente moest ontruimen, in een ruïne veranderd. Hij wekte grote consternatie, maar werd op het moment dat hij op het dak bezig was de schoor steen te demonteren door zijn huisarts tot andere gedachten gebracht. Hoe? De arts zwaaide met de schriftelijke toe wijzing van een andere woning. Minister Schut is bezig, het apparaat waar de woningzoekende burger nog met zijn persoonlijke klachten en noden kan aankomen, te liquideren onder het motto dat de woningnood zijn ergste tijd heeft gehad. Hij gaat daarbij als bewindsman van de grote lijn voorbij aan de kleine, gedetailleerde bekommernissen van echt paren en gezinnen. De tekenen van deze tijd waarschuwen duidelijk, dat de wo ningsituatie nog ongekende en onver moede tragediën veroorzaakt. Een over heid die nalaat, kennis te nemen van de frustraties en de op woongebied minder bedeelden in de kou laat staan, pleegt een nog erger vergrijp dan bureaucratie. Zij geeft openbare ergernis. i^H/WWWWVWX/WWWWWWWX/VXAAAAA Gisteravond is bekend geworden dat de federale autoriteiten van Nigerië heb ben besloten dertig r.-k. missionarissen uit het land te zetten. Velen van hen zijn Ieren. Ze bevonden zich in de oostelijke provincie van Nigerië. Er werd nog aan toegevoegd dat „sommigen van hen een visum voor terugkeer kunnen krijgen". Wat de reden van de uitwijzing is, is niet bekend, maar men neemt aan dat bij de beslissing het feit dat vele priesters hebben geweigerd hun post te verlaten een belangrijke rol heeft gespeeld. Onze correspondent in Stockholm meldt: Graaf Von Rosen, de Zweedse pi loot die de Biafraanse luchtmacht op bouwde en het land hielp verdedigen heeft gistermiddag in Malmö in Zuid- Zweden een persconferentie gegeven. De belangstelling ervoor was enorm. Journa listen uit heel de wereld waren aanwezig. Von Rosen kwam eergisteren in Zweden na een lange reis waarvan de route ge heim was gehouden. Hij vreest nog steeds voor zijn leven. Er zou een prijs op zijn hoofd staan van enkele duizenden dollars. Hij reisde incognito en onder valse naam met valse pas. Over zijn optreden in Biafra verklaarde hij ten alle tijden weer bereid te zijn een dergelijke actie te voeren. Hij gaf toe dat de Biafraanse luchtmacht onder zijn lei ding de laatste tijd de beschikking heeft gehad over twee Gloster-meteoor-straal jagers benevens zeventien kleine toe stellen met raketbewapening. De houding van de internationale waarnemers die in de Nigeriaanse frontgebieden werden rondgeleid veroordeelde hij. Von Rosen wees erop dat hij het ver keerd acht mensen die zijn opgeleid om te doden op een dergelijke missie te stu ren. „Ik ben en blijf een pacifist", zo ver klaarde hij, „maar de ogen van die ster vende Biafraanse kinderen dwongen me hulp te verlenen. Ik heb de mensen in Ethiopië tegen de Italiaanse fascisten ge holpen, de Nederlanders tegen de Duit sers helpen vechten en de Finnen tegen de Russen. Morgen zou ik het weer doen zelfs nu Biafra heeft opgehouden te be staan". PARIJS. (AP) In juli zal een begin worden gemaakt met de evacuatie van de Franse troepen uit het Centraalafri- kaanse land Tsjaad. Dit is in Parijs van gezaghebbende zijde vernomen. Ongeveer 2500 Franse infanteristen, mariniers en legioen-soldaten hebben sinds begin vorig jaar de regering van president Francois Tombalbaye geholpen om guerrilla's te bestrijden die gebieden bij de Libische grens hebben bezet. TEL AVIV (Reuter en AFP) De Israëlische luchtlandingstroepen hebben gisteren het strategische Egyptische eiland Sjadwan ontruimd na het langer dan dertig uur te heb ben bezet. Gedurende die tijd demon teerden de Israëliërs, die met hef- schroefvliegtuigen waren aangevoerd, een zee-radarstation van Britse ma kelij dat naar Israëlisch gebied werd verscheept. Voor hun vertrek bliezen de Israëliërs nog Egyptische instal laties op. Dit is meegedeeld door een militaire woordvoerder in Tel Aviv. De Israëlische commando's doodden bij hun inval zeker zeventig Egyptische mi litairen. Ongeveer 62 Egyptenaren wer den gevangen genomen. Egyptische mede delingen volgens welke 55 Israëliërs bij de actie zouden zijn gedood of gewond, werden als „onzin" van de hand gewezen. Volgens Tel Aviv sneuvelden drie Israë liërs en werden er zes gewond. Viereneenhalf uur was er gevochten om het eiland, dat op een afstand van slechts vijftien kilometer ligt van Bar- daka, de voornaamste Egyptische basis aan de Rode Zee. In ingelichte kringen in Israel noemt men het buitgemaakte radarstation weliswaar modern maar in waarde niet te vergelijken met het Rus sische radarstation dat een maand gele den bij een bliksemactie op Egypte werd buitgemaakt, omdat het Britse systeem nauwelijks een geheim is voor de Is raëliërs. Volgens minister van Voorlichting Ga- lili hadden de luchtaanvallen vlak bij Cairo tot doel, de Egyptenaren te tonen dat de daadwerkelijke toestand anders is dan „in de leugenachtige propaganda (van de Egyptische autoriteiten) wordt voorgespiegeld". Waarnemers zeggen dat de aanvallen bij Cairo midden op de dag eens te meer gantonen dat Israel het luchtruim be heerst in belangrijke strategische gebie den zoals Helwan, waar een grote Egyp tische luchtmachtbasis zou bestaan. Onze correspondent in Jeruzalem te kent hierbij aan: Cairo is een frontstad geworden. De bijna dagelijks bombarde menten van de Israëlische luchtmacht op kampen, munitie-opslagplaatsen, ra- darinstallaties, voertuigendepots, artille riestellingen en luchtafweerbatterijen in de omgeving, gepaard met incidentele commando-aanvallen op strategisch vita le punten elders in Egypte, hebben de Egyptenaren hevig verontrust. De luchtbescherming wordt geïntensi veerd. Parallel met de versterking van de defensie loopt een voorlichtingscam pagne, waaraan Nassers voornaamste as sistenten persoonlijk deelnemen. Zij moe ten de bevolking uitleggen, hoe het mo gelijk was, dat Israëlische bommenwer pers tot de onmiddellijke omgeving van Cairo konden doordringen zonder dat de Egyptische luchtmacht ook maar een po ging deed om dat te beletten. Zij moeten verder een aanvaardbare verklaring vin den voor andere verrassende acties, zo als de spectaculaire commando-operatie, waarbij de Israëliërs gingen strijken met een complete radarinstallatie van Rus sische makelij ,een technologisch prdhk- juweel. Correspondenten van de meestal goed ingelichte Libanese bladen melden, dat dergelijke stunts diepe indruk op de Egyptische bevolking hebben gemaakt. Dit te meer na de rede van Nasser in november, waarin hij een grootscheepse uitputtingsoorlog tegen Israel aankondig de, die met „bloed en vlammen" gepaard zou gaan. De nieuwe fase in de oorlogvoering tegen Egypte heeft in Israel hoge ver wachtingen gewekt. Na de maandenlange artilleriebombardementen op de Bar-Lev- linie, die Israel in het defensie drongen., constateert men nu dat het getij gekeerd is en het initiatief bij de Israëliërs is komen te berusten. Men verbaast zich over het bijna volslagen gemis van weer stand aan Egyptische kant. Hoe komt het, vraagt men zich af, dat Israëlische com mando-eenheden vele tientallen kilome ters ten westen van het Suezkanaal kun nen doordringen zonder dat er door de Egyptenaren één schot wordt gelost? Waarom hebben de Israëlische piloten bij hun aanvallen op het hart van Egypte, afgezien dan van weinig effectief vuur van luchtdoelartillerie, praktisch vrij spel en laten de Egyptische „Migs" verstek gaan? Die militaire inactiviteit, vermeer derd met de fictieve „zware Israëlische verliezen", waarvan de Egyptische leger communiqués gewag maken, heeft hier de indruk gewekt, dat Nasser zich met al zijn militaire, economische, politieke en morele ruggesteun van Moskou voor lopig niet zal wagen aan een nieuwe krachtmeting met zijn oosterburen. Voor de Israëlische generale staf betekenen deze apathie en onthouding bij de Egyp tische leiders een prikkel om hard toe te slaan. ZURICH, (Reuter). Het huis in de Zwitserse stad Zürich, waar Lenin meer dan een jaar heeft gewoond voordat hij in 1917 naar Rusland terugkeerde, zal worden gesloopt. Alleen de voorgevel met een gedenkplaats blijft staan. V In Nice heeft de Franse kunstschilder Pinoncelli geprotesteerd tegen het Ni geriaanse optreden in Biafra. Hij wikkelde zijn lichaam in zwachtels met rode vlekken en ging vervolgens op straat liggen. Op de foto: politie-agenten proberen de tegenstribbelende „mummie" naar een auto te dragen. ADVERTENTIE TURIJN. (AFP en AP) Voor het gebouw van de litteraire faculteit in Turijn is het gisteren tot ernstige bot singen tussen rechtse en linkse studen ten gekomen. De politie moest tussenbei de komen om de beide partijen te schei den. Een groot aantal studenten liep verwondingen op evenals twee politie functionarissen. Studenten van de rechtse „Nationale Studentenconfederatie" wilden in een van de zalen van het gebouw een vergadering houden. Ongeveer 1500 studenten van de linkse „Studentenbeweging" probeerden deze bijeenkomst te verhinderen. Daarbij kwam het tot vechtpartijen. Bij, de ge vechten wenden stenen, stokken en ket tingen als wapens gebruikt. Na enkele uren keerde de rust in de universiteit terug. In Rome en Milaan heeft het openbaar vervoer stilgestaan, omdat het personeel staakte voor hogere lonen. Tijdens de staking in Milaan marcheerden de arbei ders en de vakbondsleiders door de stad. Ér ontstonden geen moeilijkheden, hoe wel extremisten door de stakers werden weggejaagd toen zij zich probeerden met de demonstratie te bemoeien. In Rome ontstonden ernstige verkeers opstoppingen. Employés van de bioscopen in de Italiaanse hoofdstad hebben voor vandaag en morgen een staking uitge roepen, zodat de Romeinen dit weekeinde geen films zullen kunnen zien. De fantastische Tab- bert Caravan, zoals die -in de „Tóeristenkam- pioen" van januari is afgebeeld staat in onze showroom om te be kijken. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579 Dit korte paragraafje ging bijna ver loren in de twintig minuten lange rede van generaal Franco die onder het mom van een nieuwjaarsboodschap een soort politieke biecht van het nieuwe kabinet betekende. Niettemin waren het historische woorden in de mond van dezelfde generalissimo die dertig jaren tevoren een burgeroorlog tegen een rode republiek had gevoerd onder de naam van „kruistocht tegen het communisme" en die sindsdien van het militante anti-communisme het credo van zijn regime had gemaakt. Het is ongetwijfeld de eerste maal dat generaal Franco in zijn traditione le rede op de drempel van het nieuwe jaar prijzende woorden over commu nistische landen uitsprak. In Madrid wordt een historisch tijdperk besloten en probeert men hoopvol nieuwe deu ren naar het Oosten te openen. Deze baanbrekende diplomatie, die echter in de Spaanse berichtgeving angstvallig werd gekleineerd om een frontale botsing met de oude heilige huisjes te vermijden, begon in 1967 met de uitwisseling van consuls-gene raal tussen Madrid en Boekarest, hoofdstad van het weinig orthodoxe Roemenië. Maar eind 1969 volgden twee soortgelijke overeenkomsten met staten die wel degelijke Moskou-bond genoten zijn en meededen aan de aan val op Tsjecho-Slowakije: Polen in september en Hongarije in december. Men verwacht in de komende maan den diplomatieke betrekkingen op consulair niveau met Praag en Sofia, terwijl de Roemeense vertegenwoor diging in Madrid misschien nog dit jaar tot de rang van ambassade ver heven zal worden. Op de achtergrond, maar wel in zicht, staan overeenkom sten met Joegoslavië en de Sovjet- Unie. Spanje heeft goede redenen om de betrekkingen met de landen achter het IJzeren Gordijn te normaliseren. Men zoekt nieuwe exportmarkten en het is voor Madrid ongetwijfeld eenvoudiger te onderhandelen met de autoritaire en streng gecentraliseerde communis ten, dan met de Westeuropeanen en hu ingewikkelde ruggespraak en on derlinge compromissen. Hoewel de handel met het Oosten in verhouding weinig is vergeleken bij de handel met de EEG (2V2 per cent tegenover 35 percent van het ge heel) stijgt het volume van het we- GENERAAL FRANCO derzijdse verkeer de laatste jaren toch sterk en bedraagt dit nu rond de 120 miljoen dollar per jaar. Een ander interessant feit is dat de Russische burgervloot nu niet meer in Gibraltar, maar in Spaanse havens (voornamelijk Tenerife) bunkert, het geen bij zeshonderd schepen per sei zoen ook heel wat geld opbrengt. En een grappig, maar daarom niet min der veelzeggend detail was dat gene raal Franco's schoonzoon, de promi nente chirurg Martinez Bordiu, on langs de meest vooraanstaande des kundige van Moskou uitnodigde om in Madrid gezamenlijk een ruilhart- operatie op een proefdier uit te voeren. Maar ook op politiek gebied kan Madrid van een en ander voordeel trekken. Emilio Romero, de hoofdre dacteur, parlementariër en vertrouwe ling die het eerste bericht over een Spaans-Russisch gesprek lanceerde, schreef dat de voornaamste thema's waren: de Europese veiligheidsconfe rentie, die het Warschaupact heeft voorgesteld, de crisis in het Midden- Oosten en de toestand in de Middel landse Zee, Vietnam, en de Russisch- Chinese verhoudingen. Let wel dit zijn problemen die niet direct de Spaans-Russische betrekkin gen raken, maar daarentegen het da gelijkse zorgenpakket vormen voor het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hetzelfde ministerie in Washington waar in februari weer Amerikaanse en Spaanse onderhande laars bijeen zullen komen om te spre ken over de verlenging van het Spaans-Amerikaanse bijstandpact, het gebruik door de VS van militaire ba ses in Spanje, en de overeenkomstige hulpverlening van Washington aan Madrid. Juist over deze onderhandelingen verklaarde de Spaanse minister begin december: „Als het Spaans-Ameri kaanse verbond niet wordt vernieuwd, dan zal men dit kunnen uitleggen als een stap op de weg naar de neutrali sering van Spanje, hetgeen ongetwij feld het politieke evenwicht in Zuid- Europa en in de Middellandse Zee zal ontwrichten". Eind december sprak deze minister over het evenwicht in de Middellandse Zee met diplomaten van Moskou. Men kan veilig aannemen dat een goed verstaander in Washington met een half woord voldoende heeft. Geen wonder dat Emilio Romero zijn ont hullingen beëindigde met de opmer king dat een succes van minister Lo pez Bravo in Moskou Spanje's troeven voor de onderhandelingen met „ande re landen" zal versterken. JERUZALEM (Reuter). Het Israëli sche hooggerechtshof in Jeruzalem heeft in een uitspraak gezegd dat het woord „joods" verwijst naar een nationaliteit en niet noodzakelijkerwijs naar een gods dienst. Met een meerderheid van vijf te gen vier stemmen kwam het hof tot de ze uitspraak. De uitspraak is het antwoord op de vraag „wie is joods" waarover juridische en religieuze deskundigen in Israel zich het hoofd hebben gebroken. De vraag werd gesteld door kapitein ter zee Benjamin Sjalit. die negen jaar geleden in het huwelijk was getreden met een niet-joods meisje van Frans- Schotse afkomst, bij wie hij nu twee zo nen heeft. Volgens de joodse kerkelijke wetgeving worden alleen kinderen, gebo ren uit een joodse moeder of een vrouw die is overgegaan tot de joodse gods dienst als joden beschouwd. Op deze gron den heeft het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken geweigerd beide kin deren als joden in te schijven, daar hun moeder niet tot de joodse godsdienst be hoort. Gezien de belangrijkheid van de uit spraak was het voor het eerst in zijn ge schiedenis, dat alle negen leden van het Hof aanwezig waren. Minister van Binnenlandse Zaken Sja- piro, de voorzitter van de Nationale Gods dienstige Partij zei dat dit besluit ver deeldheid in het Israëlische volk teweeg kan brengen. Godsdienstige leiders spra ken hun afkeuring over het besluit uit. VANDENBERG. (AFP) De NASA heeft van de basis Vandenberg door mid del van een „Thor-Delta'-raket een kunstmaan de „Tiros-M" in een baan om de aarde gebracht Men hoopt via deze kunstmaan betere resultaten bij de weersvoorspelling te verkrijgen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3