Handbedienbare verkeerslichten op Alkmaarseweg in gebruik 3 APA bewerkt politici Irina Cohn: eerste Duitse in schaakshow Twee scholen gaan samen MCBO tegen vakanties Rode Kruis Ziekenhuis Nel Kars met solo-toneel in Micro-Theater mm t De Hoop" zwierf vorig jaar achttienduizend zeemijlen met 5 JAAR GARANTIE 89.— SPIJKER mm. L Havenberichten Mooie creaties van begaafd actrice Sociaal-medische >ezwaren Derde prijs 2 in sporttoto 23 Hoofdbestuur T ropenvrienden treedt af Helpen op zee was opnieuw drukke taak IJC 5 WAAROM PARKET VAK T0PVL0ER? ZATERDAG 24 JANUARI 1970 Erkentelijkheid voor verkeersregelaars van Pius X-college MÉ r '.-Ja OPVLOER Parket 99 NYLON „RICKY" TAPIJT IN DIVERSE KLEUREN PER STR. METER VOOR SLECHTS WONINGINRICHTERS SNELLIUSSTRAAT 23-27 IJMUIDEN TEL. 15653 WMB s - s (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Sedert vrijdagmor gen heeft Beverwijk er een stel verkeers lichten bij. Op het kruispunt Alkmaarse- weg-Büllerlaan-Hilberspleln is de installa tie met enige plechtigheid in gebruik ge nomen. De betekenis ervan werd duide lijk door de aanwezigheid van enkele hon derden leerlingen van het Pius X-college, (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De vaste kamercom missie voor onderwijszaken zal zich dins dag speciaal bezig houden met rhogelijk- heden om de Alternatieve Pedagogische Academie te legaliseren. Zoals bekend is dat op dezelfde dag dat een delegatie van de studenten een onderhoud heeft met staatssecretaris Grosheide. De Tweede Kamercommissie houdt zich gpeciaal met de problematiek bezig op verzoek van voorzitter Tans. De APA heeft er bij de onderwijsdeskundigen van diverse politieke partijen op aangedron gen om al hun invloed aan te wenden voor de versnelling van het legaliseren. Gisteravond bereidden de alternatieven die nog steeds gevestigd zijn in het vrije tijdscentrum De Slof, actie voor vandaag voor, wanneer het bestuur van de katho lieke Pedagogische Academie in hotel Ter Burg de ouders van de geschorste studenten zal ontvangen. Intussen wordt ondanks alles getracht het onderwijs in de APA op gang te bren gen. Een commissie heeft een studieplan opgesteld, dat de goedkeuring van de ple naire vergadering heeft gekregen. Vast gesteld is, dat studiewerk voor een even tueel staatsexamen (indien de legalise ring niet snel genoeg kan geschieden) doorgaat. Maandag wordt begonnen met projectonderwijs door onder andere in studiegroepen een aantal onderwerpen te behandelen, die in het weekend worden voorbereid. De adhesiebetuigingen komen nog steeds binnen. De actiegroep De No tenkrakers heeft nu aangeboden de mu zieklessen op de academie te verzorgen. voor wie de installatie in eerste instan tie is aangelegd. Zij spelen ook de hoofd rol omdat zij zelf voor de bediening zor gen om het oversteken tijdens de spits uren veiliger te maken. Het college van B. en W. was verte genwoordigd door burgemeester J. G. S. Bruinsma en de wethouders W. J. Ves- sies en F. R. W. Kaebisch en voorts wa ren er autoriteiten uit de raad, van de politie, van de dienst Openbare Werken en van Rijkswaterstaat (de Alkmaarse weg is nog steeds rijksweg), terwijl van de school bestuursleden, de schoolleiding en leden van het oudercomité gekomen waren. Het werd een hele volkoploop rond het kastje, waarop de bedieningsknoppen zit ten en waarvan de burgemeester de sleutel overhandigde aan Kees Pel, een van de acht verkeersregelaars. die 's mor gens en 's middags paraat zijn. Tot nu toe moesten ze dat, gekleed in grote wit te jassen, als verkeersagenten midden op het kruispunt doen, wat vooral bij slecht weer riskant was. Nu kunnen ze rustig aan de kant van de weg blijven staan en met een enkel knopje het verkeer tot stilstand brengen om de leerlingen (het zijn er intussen 1.200 geworden) zonder gevaar over te kunnen laten steken. Toen de lichten voor het eerst op rood sprongen, was het meteen mis. De eer ste auto die stopte kon niet meer op gang gebracht worden en werd door enkele leerlingen onder hilariteit van de weg ge duwd. In de aula van de school werd er nog een officieel tintje gegeven aan de ge beurtenis, waarbij de burgemeester zijn grote erkentelijkheid betuigde voor de uit stekende wijze waarop de verkeersrege laars hun werk doen. Hij overhandigde de jongemannen ieder een platenbon. Later, weer buiten, legde de heer F. van Luijk, chef van de openbare verlichting in Be verwijk, uitvoerig de werking uit van het apparaat. Meestal zal men alleen de knipperlich ten zien werken. Alleen in de spitsuren zijn de lichten gewone verkeerslichten, die automatisch werken. De ervaring moet nog uitwijzen of die werkingstijd uitge breid moet worden, 's Morgens om half negen en 's middag tussen half drie en half vier, wanneer veel leerlingen de Alk maarseweg moeten oversteken, wordt de installatie met de hand bediend. BEVERWIJK. Wanneer vrijdag 30 januari onze lezers en lezeressen heb ben plaatsgenomen achter de borden, zal voor het eerst in de historie van de schaakshows van onze bladen en Kijk Uit een Duitse simultaan gaan spelen. Irina Cohn speelt dit jaar in de eerste damesgroep nadat ze vorig jaar de twee de groep samen met Ruth Cardoso had gewonnen. Ook deze Braziliaanse zal van de partij zijn in onze schaakshow. Met haar hebben onze lezers vorig jaar al kennis kunnen maken. Toen speelde de charmante schaaktoeriste simultaan voor de jeugd, ditmaal mag ze haar krachten met wat oudere lezers meten. Irina Cohn is in Roemenië geboren als Irina Tzitron. Haar vader is een Duitser, en nu bijna zeven jaar geleden trad zij ook met een Duitser in het hu welijk. Vier-en-een half jaar geleden kwam Irina Cohn-Tzitron in Duitsland, waar ze ook wel denkt te blijven. Deze moeder van een dochtertje van vijf, dat ook al enig idee van het schaakspel heeft, behoorde in Roemenië tot de bes te zes schaakspeelsters. Zij had het spel er geleerd van de kinderen in de straat. Eerst mocht het kleine meisje niet mee doen, maar ze keek de kunst, snel af en een jaar later veegde ze alle jongens van het bord. Irina Cohn was in Roeme nië kapster en ze is nu van plan in haar nieuwe vaderland een grote salon te ope nen. Toernooien had ze in tien jaar niet gespeeld, toen ze vorig jaar in Spanje de draad weer opnam. Daarna volgde Wijk aan Zee. In Duitsland is volgens haar Frau Rin- der nog wel de sterkste, maar Hannelo. re Jörger, die nu ook in Wijk aan Zee speelt, beschouwt zij als een echt talent Wellicht zien we deze schaakster en pi' lote volgend jaar in onze show. Dit jaar wilden we de gelegenheid niet laten voor. bij gaan Irina Cohn als eerste Duitse deelneemster aan onze lezers en lezeres sen te presenteren. Men kan zich nog opgeven voor onze simultaan bij de kantoren van onze bla den; onder opgave van adres, speel- sterkte en voorkeur voor een bepaalde tegenstander -ster Ter herinnering: vrijdag 30 januari in het Hervormd Wijkgebouw, Radarstraat, IJmudien. Deelnemers: Mark Taima nov, Nana Alexandria, Irina Cohn, Ruth Cardoso, Fenny Heemskerk en Corry Vreeken. Zo ziet het kruispunt bij het Pius X- college er voortaan uit. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Stichting Katho liek Schoolbestuur heeft besloten de St. Jozefschool en de St. Margrietschool sa men te voegen. Tot hoofd van de belde scholen wordt benoemd de heer J. II. A. Velzeboer, thans hoofd van de St. Mar grietschool. De heer M. de Jonge, hoofd van de St. Jozefschool, wordt hoofd van de Apostel Paulusschool. Aan de ouders van de leerlingen be richt het schoolbestuur dat er uitvoerig over het besluit van gedachten is gewis seld met de beide hoofden, die hun volle dige instemming hebben betuigd. De be noeming van de heer De Jonge is moge lijk nu er op de Apostel Paulusschool een vacature is ontstaan door het vertrek van de heer J. W. M. van Warmerdam. Men is tot het besluit gekomen met het oog op de zich voortzettende tendens, waar uit blijkt dat het aantal leerlingen van de beide scholen afneemt mede als ge volg van de sanering van de binnenstad. De samenvoeging wordt gerealiseerd per 1 auguatus 1970. Aangekomen op vrijdag te IJmuiden: Man- gen, Karlstad; Bryco, Bomi; Avemir, Rotterdam, IJmuiden; Ingrid R, skarsham; Dapa, Bremen, IJmuiden; Bothania, Harlkigen, IJmuiden; Brio, Oslo; Miramar, Londen; Breeveld, Rotterdam; Claus, Londen, IJmuiden; Harburg. Gruvon; akenita, Kotka; Germania, Hamburg; Woer- mann Nyanga, Takoraddi; Voline, Dagenham. Vertrokken op vrijdag: Maasborg, IJstad; Anna Oldendorff, Piombino. IJmuiden; Istra, Leningrad. Velsen; Mitera Assimina, Alexan dria; I^aboe, Norkoping; Oranje Nassau, Sout hampton; Anne F rem. Neath, IJmuiden; Am- berley, Bitkenheed; Nanna, Dagenham; Neder Rhone, Antwerpen; Neptunus, Barbados; Nim bus, Bremen; Gothland, Newcastle; Fixity Grimsby; Martha Friesecke. New Castle; Tower Venture, Londen; Audrey Johanna. Malmo, Zaandam; Clarissa, Pasajes, Zaandam. Aaangekomen op zaterdag: Wangeroog, Midd- lesborough; Isebek, Felixtowe. Vertrokken op zaterdag: Embla. Ooelo; Spaarnestroom, Harlingen; Confid, Londen: Free town. Hamburg; Bothnia, Poole. IJmuiden; Ethel Everard, Southampton. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In een slecht bezet Micro-Theater, presenteerde Nel Kars, vrijdagavond, haar programma soloto neel „Vrouwen in het spel", waarin zij zes geheel verschillende staaltjes van briljante toneelspeelkunst te zien gaf. .Vrouwen in het spel" bestaat uit twee complete eenakters: „Verbeurd ver klaard" van de Amerikaanse auteur Tennessee Williams en „Minnebriefjes" van de Fransmah Claude des Presles, en verder een. viertal fragmenten uit avondvullende stukken," te weten: „Eind goed, al goed" van William Shake speare, „Nora" van Hendrik Ibsen, „De schelmstreken van Scapin" van Molière en „Lady Windermere's waaier" van Os car Wilde. Tonneelliefhebbers kunnen uit boven staande selectie opmaken dat Nel Kars hier een repertoirekeuze heeft gedaan welke voor theaterfijnproevers een waar genot betekent, mits de presentatie kwa litatief op een goed peil staat. Nel Kars nu, ontpopte zich als een zeer talentvol actrice. Haar bijzonder gevarieerde, sterk uiteenlopende keuze schonk haar de gelegenheid elk regis ter van haar kunnen volledig uit te bui ten. Naar mate de avond vorderde, groeide haar spel uit tot een creatief ge beuren als maar zelden te bewonderen valt. Zulke avonden wekken herinnerin gen op aan een Charlotte Kohier en dan wondt het duidelijk dat er een vrouw op de planken staat die in haar toneelcar rière zeker de grootheid van deze ver maarde voordrachtskunstenares zal eve naren. Nel Kars is een nog jonge vrouw die de distinctie en de allure bezit om door middel van haar talent, geheel al leen, sterk te blijven boeien. Zij gaat voor geen enkele moeilijkheid uit de voeten. Haar Shakespeare-vertol king was bijvoorbeeld een juweeltje wan taalgebruik en beweging, haar typering van het zigeunerinnetje uit „Scapin" een grandioos voorbeeld van haar komische gaven, terwijl zij in „Nora" en „Lady Windermere's waaier» eveneens ontroe rend mooie creaties liet zien. Nel Kars is geen modern actrice en zij weet de oude waanden van het to neel te respecteren. Haar programma moet duidelijk zijn voor haar publiek en puur toneel. Die duidelijkheid zou bij het spelen van fragmenten ongetwijfeld scha de leiden wanneer zij niet telkens vooraf de te spelen scène bij haar toeschouwers inleidde. Tot slot zij vermeld, dat zij voor elk programmaonderdeel een fraai kostuum had uitgezocht dat het tijdperk waarin de handeling zich voltrok, goed uitbeeldde K. van Leeuwen BEVERWIJK. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso neel voelt niets voor het plan van de di rectie van het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk, de werktijd van het verple gend personeel te verlengen van vijf tot zes dagen per week, waardoor een jaar lijkse vakantie van drie maanden moge lijk wordt. De NCBO stelt, dat de verkorting van de arbeidstijd niet alleen een sociaal-eco nomische aangelegenheid is, maar ook een sociaal-medische. Het is bekend dat de laatste uren van een arbeidsdag min der wordt gepresteerd dan daarvoor. Het zelfde geldt volgens de NCBO voor de werkweek. Daarbij komt, dat het werk van de verpleegkundigen veeleisend is, lichamelijk zowel als geestelijk. De bond vestigt er de aandacht op, dat het plan niet is besproken met de ver tegenwoordigers van de erkende vakbe weging en dat ook de mening van de arbeidsinspectie nog niet bekend is. In het kader van de bestaande arbeids wetgeving is uitvoering van het plan for meel wel mogelijk, maar toch ziet de NCBO ook op dit terrein bezwaren. In het plan is pamelijk duidelijk aangege ven, dat men twee maanden vakantie per jaar kan opsparen totdat men na vijf jaar een heel jaar weg kan blijven, even tueel om te gaan werken in een buiten lands ziekenhuis. Ten aanzien hiervan zegt de NCBO, dat het Nederlandse verpleegstersdiploma niet overal geldig is en dat nog afge zien daarvan de directie van het Rode Kruis Ziekenhuis vergeet, dat de ver pleegkundige die een jaar in bet buiten land zou gaan werken niet meer in dienst kan zijn van het Beverwijkse ziekenhui» en dus niet meer onder de Nederlandse sociale wetgeving valt, terwijl het even min mogelijk is de pensioenpremie te voldoen. Bovendien wordt in alle arbeidsover eenkomsten en -reglementen de bepaling opgenomen, dat men tijdens een vakan tie niet ergens anders werkzaam mag zijn. De directie kan wel verklaren dat iedereen die een verlengde vakantie gaat genieten zonder meer in dienst blijft van het ziekenhuis, maar aldus de NCBO dit betekent ook uitdrukkelijk dat men nooit elders kan gaan werken. Over de suggesties, dat het plan ook moet dienen om het personeelstekort op te heffen, zegt deNCBO, dat de directie in de beginperiode inderdaad kan profi teren van de langere arbeidstijd, maar dat deze uiteindelijk tegen de tijd dat de jaarvakanties wonden opgenomen in nog grotere moeilijkheden zal komen. DEN HAAG. De cijfers van sport toto 24 van het afgelopen weekeinde zijn aantal deelnemers: 745.781, bruto inleg ƒ1.594.890, prijzenbedrag: ƒ717.700. Er was niemand met dertien goed, zo dat de eerste prijs niet wordt uitgekeerd. Het bedrag wordt verdeeld over de twee de, derde en extra prijs. Beschikbaar voor tweede prijs 287.080., 27 meldingen, bruto 10.632,60 Beschikbaar voor derde prijs 251.195 522 meldingen, netto ƒ481,20, Beschikbaar voor extra prijs: 179.425 361 meldingen, netto ƒ497.-. Het kantoor van de sporttotalisator heeft de voorlopige cijfers vrijgegeven van sporttoto 23 van het weekeinde 10 en 11 januari. De bekendmaking geschiedt met een vertraging van een week, gezien het grote aantal deelnemers dat voor een prijs in aanmerking komt. De telling le verde het volgende resultaat op: 89.444 deelnemers met in totaal 116.181 prijswin nende kolommen. De uitkeringen worden Eerste prijs: 1442 kolommen tegen 131,-. Tweede prijs: 19.620 kolommen, ƒ6,-. Derde prijs: 93.634 kolommen, ƒ2, Extra prijs: 1485 kolommen, ƒ85.-. De directie van de sporttotalisator is van mening dat in tegenstelling tot de gewoonte om prijzen beneden de 2,50 niet uit te keren, in dit geval ten gunste van de derde prijswinnaars een uitzonde ring moet worden gemaakt. De door zestien vaartuigen verzorgde aanvoer in Urk bestond vrijdag uit: 20.124 kg tong (4,78—6,41); 1.252 kg tarbot (3,33—7,65); 183 kg griet (1,42—2,09); 18.000 kg schol (0,34—0,68); 2.500 kg kabeljauw (0.76—1,50); 1.800 kg wijting (0,90—0,60); 300 kg schelvis (1,351,60). Tussen haakjes de prijzen per kilogram. ADVERTENTIE praktisch onverslijtbaar zeer weinig onderhoud levende vloer goedkoop door geringe afschrijving geen afval (wordt in het werk ge meten) gemakkei. fin. voor huiseigenaren uw huis wordt meer waard onbegrensde mogelijkheden, ook voor kantoor, laboratorium, show room, ziekenhuis, winkel etc. Topvloer-parket is uitsluitend massief parket en mede daardoor de beste vorm van „belegging". Zeestraat 57 - Beverwijk - Telefoon 0 2510-2 35 92. Bezoek vrijblijvend onze show-room of vul onderstaande bon in voor gratis advies. TOP-VLOER-parket, Zeestraat 57, Beverwijk. Naam Adres Plaats (Van onze correspondent) DEN HELDER. De gisteravond in Den Helder gehouden buitengewone alge mene ledenvergadering van de ontspan ningsvereniging „Tropenvrienden", be legd naar aanleiding van verscheidene moeilijkheden, is geëindigd met het af treden van bet hoofdbestuur. Nadat langdurig was gediscussieerd werd aan de vergadering de vraag voor gelegd of de schorsing van het afdelings bestuur IJmond en het blokkeren van de rekeningen van die afdeling al dan niet moesten worden opgeheven. Van de 90 uitgebrachte stemmen waren er 87 voor de opheffing van de maatregelen. Aan deze veroordeling werd door het bestuur de consequentie verbonden van het af treden. ADVERTENTIE Vk.V:' 'r (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft in 1969 in de Westeurope- se wateren 18.500 zeemijlen afgelegd en 645 maal assistentie verleend aan vis sersvaartuigen, waarvan zeventien onde.r buitenlandse vlag varende schepen, In de eerste maanden was het werkter rein ten noordwesten van de Wadden eilanden, op 54 graden noorderbreedte; in mei ging het hogerop, tot 60 graden noor derbreedte, rond de Vikingbank, en in juli werd de vissersvloot gevolgd tot de Zuidierse kust; in augustus even terug in de Noordzee, Doggersbank en Aber deen; van september tot november ter hoogte van Cork, met een uitschieter naar de Hebriden, ten westen van Schot land; in december werd flink vis gevan gen in Het Kanaal en het hospitaalkerk schip was ook daar. Aan boord, in de kerkzaal, werden 57 kerkdiensten en 83 dagsluitingen gehou den, waarvan het merendeel op de visse- rijband werd uitgezonden. Twaalfduizend vissers waren aanwezig in de kerkzaal en ruim duizend schepen gaven bericht dat de via de radio uitgezonden diensten goed waren ontvangen. De scheepspredikanten hebben honderd vertelbijbels uitgereikt en stapels ontspanningslectuur, die door hun huisgemeenten waren bijeengebracht. Op de julireis was gast aan boord dr. Scott, die namens de Britse regering er varing ging opdoen in verband met het in de vaart brengen binnenkort van een hos pitaalkerkschip onder Engelse vlag. Eerder, van 15 tot en met 17 juni bracht prins Claus een werkbezoek aan de visse rij; de prins dankte via de scheepszender van de De Hoop voor de ontvangst op de vloot en sprak zijn bewondering uit voor het werk en het vakmanschap van de zeevissers. De medische dienst begon het jaar 1969 onfortuinlijk; de eerste patiënt die in IJmuiden gedebarkeerd werd was de scheepsarts; griep decimeerde de be- Wtm manning, in de motorkamer stond alleen nog de hoofdwerktuigkundige. Kapitein A. Visser en de medische adviseur dr. N. Teljer zorgden ervoor dat de moeilijkhe den snel werden overwonnen en er kwam een plaatsvervangende arts aan boord. Er werden vorig jaar 171 patiënten ge holpen, van wie veertig gedurende ge middeld vijf dagen in het scheepshospi- taal werden verpleegd. De apotheek maakte 87 recepten klaar. De hulpverle ning bestond uit; hechten van hoofdwon den, noodvullingen in gebitten, behande ling van gebroken ledematen en hulp aan hartpatiënten. Om een zieke visser van het Russische fabrieksschip Monjuskho over te kunnen nemen is De Hoop zeshon derd mijl gaan varen. De man, een Eg- monder, genoot een uitstekende verzor ging bij de Rus, maar was toch blij uit zijn „taal-isolement" verlost te zijn toen De Hoop hem naar Nederland terug bracht. De dekdienst leverde de bemanning voor de rubberboot en de sloep bij het overbrengen van technici, materialen, pa tiënten, kerkgangers en de predikant. Hy drografische instrumenten werden op de zeebodem verankerd, beboeid en later weer opgevist. Medewerking werd ver- Het hospitaalkerkschip „De Hoop". leend bij het bergen van de slachtoffers van de IJM 210. De stuurlieden maakten 1373 weerrapporten op voor De Bilt. De kok gaf levensmiddelen aan negen tien schepen, tot een waarde van 1400. De electronica-monteur gaf wel de uit gebreidste service; 140 reparaties en 174 adviezen per radio. In twee gevallen was de schade te aanzienlijk: twee trawlers werden naar de dichtstbijzijnde haven ge sleept. De technische dienst repareerde, gaf vijftienmaal 200 ton gasolie en 25 maal drinkwater tot een totaal van 146 500 liter. Een jubilerende firma in Amsterdam kwam op een goed idee en verzocht in- plaats van bloemen te sturen een kleine bijdrage te leveren aan de Vereniging Hospitaalkerkschip De Hoop; dit leverde vijftienhonderd gulden op. Het Christelijk Urker Visserskoor Crescendo gaf een kerstuitvoering in Katwijk ten bate van de vereniging. Het secretariaat van de vereniging kan men opbellen: 020-244443; het kantoor in het Amsterdamse Beursgebouw: het gironummer is 50375.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5