KVP, AR en CHU N.-Holland hebben gezamenlijk programma Grootste wens: Meer openheid „Totaal versleten banden al maanden aan vervanging toe VOOR STATENVERKIEZINGEN AR-kandidatenli j st Provinciale Statten 99 99 m m PROCES TEGEN HAARLEMSE RECHTER Ze waren nog goed zegt vrouw van verdachte TEL. 15000 r ZATERDAG 24 JANUARI 1970 TAXI 3000 TEL. 23000 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De K.V.P., A.R. en C.H.U. gaan in Noord-Holland met een gezamenlijk programma de verkiezingen voor Provinciale Staten in. Grond slagen hierin zijn welzijns- en welvaartsbevordering, democratisering van het beleid en verbetering van de voorlichting. Als middelen ter verbetering van het bestaande bestuur zien de drie partijen: de grootst mogelijke open heid in alle aangelegenheden, onder meer door het houden van openbare commissievergaderingen. Er zou een voorlichtingsbureau moeten komen, dat de public relations deskundig zou kunnen verzorgen. Hearing Sonnema Berenburg. W egen Hartwagen Afspraken Nico Befjes-prijs r Schaakhond Goed beleid mm POSTZEGELS G. BAKKER ttftn 95 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Alle vijf totaal ver sleten". Dat is het vernietigende oor deel van de Haarlemse chef-monteur G. van der Merwe als de president van het Haagse gerechtshof hem op de derde zittingsdag vraagt hoe hij denkt over de autobanden, waarmee de Haarlemse rechter op de Zuider- houtlaan is geslipt. Kort daarna ver klaart de echtgenote van de ver dachte echter, dat zij bij de traditio nele autowasbeurt op die fatale 21ste februari heeft geconstateerd, dat het gehele loopvlak van alle ban den nog van een profiel was voor zien. De president, mr. A. Slote- maker: „Pardon?" Antowasdag Vreemde dingen ADVERTENTIE EN en Tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De A.R.-kandidatenlijst voor de statenverkiezingen in Noord- Holland, omvattend de kringen Haarlem, Vel «en en Zaandam is als volgt opge steld: 1. H. A. de poer, IJmuiden, 2. R. Bakker, Zaandijk, i. mr. O. H. van Wijk, Heemstede 4. D J. Spek, Haarlem, 5. D. Koger, Beverwijk, 6. S. Huigen. Zaandam, 7. J. van Driel, Bennebroek, J5. D. van Alten, Santpoort, 9. D. Nentjes, Krommenie, 10. ir A. Broek, Bloemen dal, 11. drs. S. van Popta, Beverwijk, 12. J. Guichelaar, Wormerveer, 13. P. Brune„ Zandvoort, 14 K. Kroesen, Heems kerk, 15. P Flens, Oostzaan, 16. L. A. van den Heuvel, Aerdenhout, 17. M. van Vee- len. IJmuiden, 18. K Kramer, Wormer, 19. J. van der Schaaf, Haarlem, 20. F Houistra, Haarlem. Provinciale Staten zouden inspraak moeten krijgen in de benoeming van de commissaris van de koningin. Een onder zoek naar uitbreiding van het aantal ge deputeerden achten de confessionele part ners wenselijk. Voor het publiek zou in het Provinciehuis een Informatiecen trum gecreëerd moeten worden en ook is de instelling van een klachtencommis sie wenselijk, menen de partijen. Het provinciaal bestuur dient te bevor deren, dat waar de krachten van de afzonderlijke gemeenten op bepaalde ter' reinen ontoereikend zijn een regiona le bestuurlijke voorziening tot stand komt In vele gevallen zal door de vorming van streek- of gewestraden een verantwoor de oplossing van de bestuurlijke proble men van de kleine gemeenten bereikt kunnen worden, maar in bepaalde geval len zal het in verband met de noodzake lijke schaalvergroting, toch nodig zijn ge meenten samen te voegen. Bij gemeentelijke herindeling dient der halve aan de planologische en eeonomi sche aspecten vooral ook aan de sociolo gische zijde van zo'n maatregel ruime aandacht te worden geschonken. Als het provinciaal bestuur over een gemeente lijke herindeling moet adviseren, behoort een hearing onder de bevolking in het be treffende gebied gehouden te worden. In de streekplannen moet worden ge streefd naar een zo goed mogelijke har monie tussen woon-, werk- en recreatie gebieden. Aan gemeentelijke bestemmings- ADVERTENTIE jjsmutsje Friezen zijn slagvaardige schaatsers. Zelfs de ijzigste noordooster drijft hen niet naar de kachel. De vraag is hoe komt dat. Kunnen ze beter tegen de kou of nemen ze iets in? Inderdaadze nemen iets in. Sonnema Berenburg. Een zeer Fries, hartverwarmend drankje getrokken uit meer dan twintig kruiden volgens aloud familierecept. Dat houdt de spieren soepel, het lichaam warm en de geest opgewekt. Daarom voor schaatsvaardige Hollanders die de aansluiting niet willen missen, hier 't inneem-schema. Elke slag een glaasje. Denkt u na verloop van tijd wel »ven aan de overstapjes? plannen die niet voldoende rekening hou den met de nodige leefruimte voor de burgerij of waarin industrieterreinen ge situeerd zijn op plaatsen die het gevaar van geluidshinder of luchtverontreiniging voor de nabij gelegen woonwijken inhou den, moet goedkeuring worden onthou den. Op de verontreiniging van bodem en water moet streng worden toegezien. De oprichting van regionale vuilverwerkings- bedrijven moet worden gestimuleerd; zo nodig zou een provinciaal bedrijf opge zet moeten worden. Krotopruiming en sanering moeten worden gestimuleerd. Be tere inspraak van belanghebbenden in het informatiecentrum „Geluidshinder Schip hol" moet worden bevorderd. Op verkeersgebied verdienen speciale aandacht de uitbreiding en verbetering van de oververbindingen onder het Noordzeekanaal en over het Noordhol lands Kanaal, met prioriteit voor de tun nel bij Buitenhuizen; spoedige aanleg van de Stamweg met aansluitende ver bindingen naar de kop van Noord-Hol land; aanleg en verbetering van de aan- en afvoerwegen rond de Hoogovens in het IJmondgebied; de aanleg van de rijksweg Haarlem-Hilversum; spoedige vaststelling en uitvoering van het wegen plan voor Zuid-Kennemerland. Zoveel mogelijk dient voorkomen te worden dat bestaande spoor- en buslij nen worden opgeheven. Het openbaar vervoer moet tijdig worden aangepast aan de toekomstige ontwikkeling; onder andere de aanleg van de Schiphollijn ver dient hierbij aandacht. Spoedige uitvoe ring van het plan Spaarnwoude is van belang, mede in verband met de milieu hygiëne. Er moet een provinciale raad voor de sociale dienstverlening komen. Het provinciaal béstuur dient de sa menwerking tussen de instituten die be jaarden en gehandicapten verzorgen te bevorderen, maar zal zich er van ont houden door middel van subsidievoor waarden een lamenvoegingsdwang uit te oefenen. Op korte term ij zou een regionale or ganisatie voor hulpverlening bij ongeval len gecreëerd moeten worden. Eveneens dienen er regionale voorzieningen te ko men voor hulp bij acute hartziekten, waarbij van een zogenoemde hartwagen gebruik gemaakt kan worden. Het opstellen van een meerjarenplan voor de investeringen van de provincie wordt noodzakelijk geacht Ook moet wor den gestreefd naar de oprichting van een Techniscthe Hogeschool. Hoewel K.V.P., A.R. en C.H.U. een ge zamenlijk verkiezingsprogramma presen teren komt men bij de statenverkiezin gen met gescheiden lijsten uit. De geko zen statenleden zullen zelf een vorm van overleg moeten vinden om samenwer kend het programma te realiseren. Er wordt een contactcommissie uit de drie partijen gevormd, die tot taak krijgt de ontwikkelingen in de provincie te vol gen en eventueel het programma bij nieuwe ontwikkelingen aan te passen. De verkiezingspropaganda zal door de drie partijen afzonderlijk worden gevoerd Men beschouwt het gezamenlijk ver kiezingsprogramma als een eerste fase die tot een verderstrekkende samenwer king kan leiden. ^^^'^'^'^'V^,'l'1ï'VV%AAA/V\/N^OAAA/WV\^/WW%AAAA/I^A/\A#VW\A^/WVWWWWWW\^/VW\A/VtAAAAA/%AA/>AA/N/V\A/\A/V\A/VV\/VV\/V^^VVVV\/VVVVVV%^A/V^/VWV\A/V^^/y^/W\AA/WVVVV\/WV' T oermoois PIONa Het 32-ste Hoogovenschaaktoernooi zal de geschiedenis in gaan als een bijzonder toernooi, waarin een tradi tie de zuurkoolmaaltijd in ere is hersteld en waarin twee bijzondere prijzen zijn uitgeloofd. De ene prijs is wij schreven het al dezer da gen de door B. Mulder uit Austra lië gezonden speelgoed Koala-beer; de andere ingevoerde prijs en tevens wel de belangrijkste van die twee betreft de invoering van een „schoon heidsprijs", aangeboden door de Be verwij kse kunstenaar Nico Betjes. Deze zal worden uitgeloofd aan de gene in de hoofd- of meestergroepen, die de werkelijk mooiste partij op zijn of haar bord heeft getoverd Perschef B. Withuis zal vandaag bijgestaan door bestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond en andere schaakdeskundigen, een jury samenstellen, welke de partijen, die zijn ingediend, aan kritiek gaat onderwerpen. Schakers en schaak- sters worden namelijk in de gelegen heid gesteld partijen, welke naar zij menen voor deze prijs in aanmerking zullen komen, in te dignen. Degene, die zal worden uitverkoren behoeft in het geheel niet tot de win naars te behoren. Hij of zij kan ook een verliezer zijn, die niettemin in de drie schaakweken de mooiste partij heeft gespeeld. Als zodanig heeft kun stenaar Nico Betjes de echtgenoot van gastvrouwe mevrouw E. IVf. J. Betjes-v. d. Burg zijn trofee ook ge maakt. Het is een zware ijzeren tro fee, gemaakt voor overwinnaars zo wel als verliezers, hetgeen tot uit drukking komt in de toepassing van de gebruikte materialen. Deze na melijk bestaan uit klinknagels, waar van er meerdere met de kop naar bo ven aaneen zijn gelast en de anderen met de kop naar beneden. Het geheel m, ycr v. De Beverwijkse kunstenaar Nico Betjes met door hem ontworpen trofee, welke is uitgeloofd als „schoonheidsprijs". is kunstzinnig rond de steel van een zuiger uit een automotor gelast en op een houten voetstuk geplaatst. De 28-jarige Nico Betjes ging tien jaar geleden naar de academie voor beeldende kunsten, doch daarvóór reeds organiseerde hij tentoonstellin gen van zijn werkstukken. Tot voor kort verwerkte hij uitsluitend hout als materiaal, doch al sedert enige maan den is hij „met ijzer aan de gang ge gaan". „Maar er liggen nog een hele boel houtjes op mij te wachten" vertelt hij. En onder die houtjes ver staat hij boomstammen van twee me ter hoog en één meter doorsnede. In zijn atelier in de voormalige Beijnes- fabrieken in Beverwijk liggen al die materialen te wachten op de creatie ve uitingen van deze kunstenaar, die van oordeel was, dat ook het Hoog ovenschaaktoernooi een „schoonheids prijs" diende te bezitten. Zulk een prijs behoeft niet ieder jaar te worden uitgereikt. Het kan namelijk ook voor komen, dat geen enkele partij als werkelijk „mooi" geboekstaafd wordt. Bij het IBM-toernooi namelijk ligt een schoonheidsprijs al drie jaar te wachten om toegekend te worden. Voor wat het Beverwijkse toernooi betreft zal die prijs dit jaar wél wor den toegekend, want deskundige lie den fluisterden ons toe, dat er in de afgelopen veertien dagen enkele „beauties" van partijen zijn gespeeld. Het is voorts niet onmogelijk, dat de ze „Nico Betjes-prijs" geprolongeerd zal worden. De kunstenaar heeft ideeën in overvloed voor wat betreft de te vervaardigen trofeeën. Een Hoogovenschaaktoernooi zon der de aanwezigheid van de grote zwarte inmiddels zeer bejaarde, maar niettemin achtenswaardige schaakhond „Fide" van de familie Withuis, is ondenkbaar. Overigens elk schaaktoernooi in Nederland, want „Fide" reist nagenoeg altijd met zijn baas mee. Hij is de beste vriendjes met de dames onder de deelnemende groepen en dat is niet verwonderlijk, indien men be denkt, dat de dames op de hoogte zijn van 's heren Fide's smaak. Hij prefe reert chocolade boven alles en dan nog, tot wanhoop van zijn baas: ma teloos. Met alle gevolgen van dien. Ook de buitenlandse schaaksters kent hij. Sommige worden bepaald storm achtig begroet, met de neus in de richting van de handtasjes, zoals een kind bij het bezoek van een oma. Thans is de hond 14 jaar oud en doof. Reageert alleen nog maar op handgebaren, die hij overigens ook nog slecht ziet. Dit heeft tot gevolg, dat men als een soort verkeersagent in de gang of een zaal moet gaan staan zwaaien om zijn aandacht te trekken. Een reep is overigens ook goed, zoals men hier ziet bij zijn be zoek aan mevrouw Timmer, deel neemster in de damesgroep. Ongetwijfeld goed bedoeld is het opschrift op de deur van de gang, Een goed bedoelde waarschuwing van de organisatoren. De Beverwijkse schaakster me vrouw Timmer, deelneemster in de damesgroep, heeft al jaren ge leden vriendschap gesloten met schaakhond „Fide". welke toegang geeft tot een aantal kamers, waarin zowel de organisatie kantoren, als slapers zijn onderge bracht. Het opschrift „Hier wordt ook geslapen. Wilt u daaraan denken svp? Dank u!" spreekt boekdelen, doch staat vreemd gezien in samenhang met het bordje aan de deur, waarop vermeld staat dat hier de organisatie van het schaaktoernooi is gehuisvest. Niettemin is het geheel naar onze overtuiging goed bedoeld. ADVERTENTIE vandaag besproken in de ERBIJ Postzegelrubrlek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL-, SIGA REN- en MUNTEN- HANDEL Snelliusstraat 53, IJmuiden Telefoon 15053 V\AA/VVVVVVVV\/VfK/V\/V\A/VV\/VNAA^VV\AA^VV^/V\A/VV\^VVVVWVW/VVV\/\/\A^\AAAA/VVVVVVV^A/VV>/\/X/VVVNA/V\A/VVV\AA/VVVVVXAA/VVVVVVVVV\A/\/VVVVV\A/V\AAAAAAA/\AA/V\/VV Het gaat op de derde procesdag voor namelijk om de vraag hoe de toestand van de banden was ten tijde van het on geval. In ieder geval niet best, dat staat vast. De monteur E. Hemmen van het garagebedrijf waar de auto van de rech ter in onderhoud was, vertelt dat hij de rechter in november 1967 al had gewaar schuwd, dat de banden aan vernieuwing toe waren. In de tussentijd is er echter nog zeker 4.000 km mee gereden. Kan een profiel van 2 mm zo snel afslijten? „Het is in elk geval een behoorlijk einjl op het laatste deel van de band", aldus de monteur. Zijn collega Van der Merwe had des tijds gemeend, dat de vervanging van de banden nog wel tot de volgende smeer- beurt kon wachten. Hij geeft echter toe, dat hij niet zo precies heeft gezien hoe de banden er bijstonden. Zijn conclusie nu: „Het is niet verantwoord op zulke banden te rijden." De verdachte vraagt of hij zich niet herinnert, dat zijn Vauxhall veelvuldig in de garage kwam. Getuige: „Natuurlijk ga je niet iedere keer naar die banden kijken." Procureur-generaal: „Rook u wel eens drank bij de verdachte?" Getuige: „Het enige wat meneer was een pijp en die stonk altijd." had, „Was er voor u een aanleiding om de banden te gaan wassen, terwijl u in de wetenschap verkeerde dat ze vijf dagen later toch op de schroothoop zouden ko men?" vraagt de president de echtgeno te van de rechter. „Dat doe ik elke woensdag", zegt zij. „Ik heb ook de loop- vlakken van de banden gewassen." President: „O ja?" Getuige (terwijl er in het piepkleine gerechtszaaltje wordt gelachen): „Ja. Dat schijnt erg vreemd te worden gevon den, maar ik deed het nu eenmaal altijd. Ik zal wel een vreselijke perfectioniste zijn." President: „Hoewel het slecht weer was en u wist, dat de loopvlakken na een paar meter weer vuil zouden zijn?" Getuige: „Ja." De president blijft het vreemd vinden. „Voelde u door de spons heen het pro fiel op de banden?" Getuige: „Nee." President: „Voor de rechtbank heeft u echter gézegd, dat het wel zo was. Het is dus niet zo." Getuige: „Ik heb het gezien." President: „Waarom dan vernieuwen? U heeft niet tegen uw man gezegd, dat dit zonde van het geld was?" Getuige: „Nee. Dat zijn dingen, die mijn man regelt." Zij kan zich echter nog heel goed her inneren, dat de gladde band in de koffer bak heeft gelegen. Het is trouwens hele maal een mysterieuze zaak met die band, want zo zegt de getuige: „ik weet zelfs niet of die band van ons is. Er ge beuren in onze box wel meer vreemde dingen. En de kofferruimte heb ik wel eens vergeten op slot te doen." Is de band er dan ingelegd? „Ik weet het niet", zegt de getuige. Na het ongeluk had de rechter haar op gebeld met de mededeling, dat „hij in een slip was geraakt en dat even in orde moest maken." Mr. Benno Stokvis: „U had niet de in druk dat hij onder invloed verkeerde?" Getuige: „Helemaal niet." President: „Maar door de telefoon kon u dat ook niet ruiken." Bevreemding is er bij de politie-getui- gen over het feit, dat thans wordt aan genomen, dat de banden van de auto op 26 februari zouden worden vernieuwd. „Daarover heeft de verdachte", zo zegt hoofdinspecteur G. J. Endlich, „ons niets verteld. Wel had hij gezegd, dat hij de pompbediende had gevraagd iets meer lucht in de banden te doen omdat hij dan niet zo gauw meer bij de garage hoefde terug te komen. Dat is toch gek, als je zou weten dat de banden er over vijf da gen afgaan?" De verdachte bestrijdt, dat hij de ban den boven de vereiste spanning had wil len hebben. „Dat is niet overeenkomstig de waarheid", zegt hij. Het proces wordt op 9 februari voortgezet. Op die dag zal de procureur-generaal zijn eis laten val len en de verdedigers hun pleidooien hou den.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6