Burgemeester van Haaksbergen wij laten het er niet bij zitten TEXTIELSTAD JE VOELT ZICH MACHTELOOS OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING ALARMKLOK LUIDT VOOR TWENTE KNTU deelt klappen uit Staking dreigt bij garages in Arnhem ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! SCHEEPVAART W eekeind-zitten" uitgebreid tot gehele land Werkspoor-order voor 700 containers Wall Street Schelde krijgt order van 37 miljoen ZATERDAG 24 JANUARI 1970 (Van onze correspondent) HAAKSBERGEN Het sinds jaar en dag met het „textiel" verweven Haaksbergen, dat met roodstenen eengezinswoningen het groen ten zuiden van Enschede steeds verder heeft opgeschoven, voelt langzaam maar zeker het weefgetouw uit de handen glippen. Vorige week kwam de al lang in de lucht hangende onheilstijding toch nog onverwacht hard neer: de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie moet zeshonderd werknemers laten afvloeien en daarvan kregen de drie in de unie ondergebrachte bedrijven in Haaksbergen er bijna vierhonderd te verwerken. Haaksbergen weet het niet meer. Bij drie textielbedrijven, die al zolang de werkgelegenheid in het plaatsje hebben geschraagd, gaan klappen vallen: Jordaan-Ter Weene, Hardeck en Molkenboer-Ten Hoopen. De onafwendbare ontslagen die de rijen van de bijna 950 in de textiel werkende inwoners genadeloos gaan uitdunnen, zijn in Haaksbergen het gesprek van de dag, niet alleen in de fabrieken. DIEP BEZORGD VERBITTERD ONDERNEMINGS RAAD Fa. C. M. DE JONG SPECIAAL VOOR HOOGBOUW Geiser defect: Vrouw dood Niet bekend Ingrijpen De zware last van de onzekerheid treft I zijn naam liever niet genoemd wil heb ook de vrouwen van de textielarbeiders, [ben Je kunt niet weten, de baas-arbei- Bij kruidenier, melkboer en koffievisites dersverhouding in de fabrieken werkt nog staan de ontslagen steeds op de voor- steeds door. In zijn kleine bedoeninkje grond. Mevrouw Hilderink, moeder van waar hij al sinds jaren zijn weduwnaars drie kinderen: .Sommige vrouwen zeggen bestaan ieidt, gaat h'i voorzichtig in op de nu al, ik praat er maar niet meer over. moeilijkheden in de textiel die hem zo Straks, als onze mannen thuis moeten direct treffen. ziden, hebben we tijd te over. Echt onge- Hoelang weet hij ai wat hem eventueel rust maken we ons niet. Sociale voorzie- boven het hoofd hangt? ningen zorgen ervoor dat er brood op ta- ,De eerste keer dat ik hoorde dat het fel blijft komen en er zal heus wel weer misging, was tijdens de televisieuitzen- eens een betere tijd komen. We begrijpen ding van verleden «eek. Maar met nuch- alleen niet hoe dat nu opeens zo in Haaks- ter verstand had ik het wel eerder aan- bergen kan gebeuren Ik snap niet waar-1 gevoeld. Twee a drie maanden geleden om een fabriek die al zolang goed draait werd de stapel ruwdoek steeds hoger, opeens moet gaan ontslaan. Als je het waarschijnlijk kwamen er niet genoeg or- waarom niet weet, wordt alles veel moei- ders om de voorraden te verwerken. Nee, lijker. Maar ja, we zijn „Tukkers" en dus er is nooit een mededeling geweest of een niet zo fel. Het is een klein rustig dorp, vergadering met de ondernemingsraad, van demonstraties moeten we niet veel Die raad is nog lang niet voor haar taak hebben. Je wacht gewoon gelaten op de berekend. Wanneer die eindelijk inzicht dag dat je man thuiskomt van zijn ploe- heeft gekregen in de materie, die voor 1niet deze mensen zo moeilijk is, zijn we al- gendienst en zegt: morgen hoef ik meer naar de fabriek." Nee, echt begrijpen doet Haaksbergen het niet en aan meneer Dick en meneer Wim Jordaan dan ook de onaangename taak de orders van de KNTU-opleiding in Hengelo uit te voeren en zó te werken aan de gedeeltelijke ontmanteling van het bedrijf dat hun voorvader Jan Jordaan, zoon van een Hessische kwartiermeester, in 1772 begon om de armoede in de om geving te bestrijden. Het betekent tevens het einde van de historisch gegroeide tex tielbaronnen die vele decennia lang het blauwe bloed van Twente beheersten. Burgemeester mr. J. H. Eenhuis weet I niet wat hem meer heeft gesloopt. De griepi, die hem sinds oud en nieuw niet meer verlaten heeft of de beklemmende onzekerheid die over „zijn" stadje kwam. weer een jaar en vele ontslagen verder. „Ik weet het niet Zeventien jaar gele den heb ik mijnheel Dick, de directeur, een keer gesproken en toen zei ik dat we moesten rationaliseren. Nou, het is er niet van gekomen en dan denk je wel eens hadden ze toen maar H. J. Hilderink voelt zich als lid van de ondernemingsraad machteloos. „Terneergeslagen ben ik wel. Vooral voor ouderen zoals ik is het maar hopen of het lot je aanwijst als een van de ont slagenen die een afvloeiingsregeling kan krijgen. Als dat niet gebeurt, weet ik het niet. Ik ben te oud om nog ergens anders aangenomen te worden. Nee, opstandig zijn we hier niet De stemming is ge drukt en tijden als 1928-1929, de crisisja ren en de depressie ten tijde van de Ko reaanse oorlog schieten je weer te binnen. Maar nu ziet het er toch wel het donkerst uit." Tóch nog vertrouwen in de directie? Toen na die televisie-uitzending de fa briek gonsde van geruchten, zei de direc tie: Er is niets aau de hand. Maar nu wordt het toch wel duidelijk dat er wel wat aan de hand is Wordt er een schuldige aangewezen? ,Ik zou niet kunnen zeggen of die of die het op zijn geweten heeft. Maar het beleid staat me niet aan. Nog altijd leeft de tra ditie van de fami^ebedrijven voort. Ik zou wel graag hebben gezien dat die nieu we minister Nelisser. ingreep. Voor na tionalisering van bedrijven voel ik niet veel, maar een beetje staatsinvloed zou beslist geen kwaad kunnen." .Rayonwever H. .1 Hilderink 46 jaar en 31 jaar in dienst van Jordaan zit ook in de verkeerde hoek Want het zijn voor al de wevers, de adel van de textielar beiders, die moeten verdwijnen. Hilderink zegt met kennis van zaken, hij is lid van de ondernemingsraad en voorzitter van de kleine commissie uit deze raad: „Wij staar machteloos om nog iets te veranderen aan de gang van zaken." Was er geen mogelijkheid voor de on dernemingsraad om zoals het NVV dat voorstaat deskundigen van buitenaf aan te trekken? Of om. evenals de directie dat doet, het bedrijf door te lichten en daarna eventueel de ondernemingsraad alterna tieve plannen in handen te geven? Hilderink: „We weten nog steeds niet of dat kan, we vergaderen daar wel over maar die deskundigen zouden we pas op zijn vroegst over een half jaar kunnen aantrekken. Voor de ontslagenen is het dan al te laat." Ondanks zijn ziekte heeft hij op de ver gadering met de raad van bestuur van de KNTU als een leeuw gevochten voor zijn ingezetenen. Hij zegt: „Ik ben diep bezorgd. Ik ben al 25 jaar burgemeester van Haaksber gen en de angst van de mensen is mijn I angst. Gelukkig staat de voltallige raad achter me. U moet niet denken dat wij het hierbij laten zitten. Van zo'n massaal ontslag hebben wij natuurlijk veel meer te lijden dan plaatsen als Hengelo, Al melo en Enschede, maar dat neemt niet weg dat er snel iets gedaan moet wor den aan de werkgelegenheid in heel Twente. In Limburg kon dat tenslotte ook. Zo snel mogelijk zal ik met mijn collega's van Enschede, Almelo en Hen gelo naar Den Haag gaan om daar de I minister aan zijn jasje te trekken. Ik hoef natuurlijk nauwelilks te zeggen dat voor al de oudere werknemers, die hun beste krachten aan „hun" bedrijf geven, het meest van de ontslagen te lijden krijgen, j Een van de ouderen over wie burge meester Eenhuis praat, is een 57-jarige I wever die al 43 jaar bij Jordaan werkt en ADVERTENTIE Schoonmaakbedrijf an Glazenwasserij KWALITEITSSCHOONMAAKWERK Reyer Anslostraat 24 - Haarlem Telefoon 0 23-25 3064 Ammon 23 te Bremen Captsteria 23 vn Laspezia nr Essider Castüla 23 vn Hamburg nr Bremerhaven Chevron Leiden 23 vn Batangas nr Hongkong Chevron Naples pass. 23 Lissabon nr Gibraltar Dorestad 24 te Norrkoplng verw. Eemhaven 23 te Parangua verw. Esso Rotterdam 23 vn Lasalina nr Wilhelmshaven Gaasterkerk 23 vn Victoria nr Apapa Geestland pass. 23 Azoren nr Barbados Grootekerk 23 te Tema Hollandsdiep 23 te Yokohama verw. (datum 24) Kabyiia pas». 23 Quoin eil. nr Mena al Ahmadi Karimata 22 vn Kaapstad nr Barcelona Katendrecht pass. 23 Las Palmas nr Kaapstad Katwijk 23 vn Kunsan, 23 te Okinawa verw. Kenia 24 te Saigon verw. Kopionelia pass. 23 Dover nr Swansea Lion of Judah pass. 23 Dakar nr Rotterdam Mainlloyd 23 vn Bremerhaven nr Hamburg Neder Eems 23 vn Kuwait nr Dammam Ommenkerk 23 vn Antwerpen nr Rotterdam Ondina pass. 23 Monrovia nr Laspezia Onoba 23 te New York verw. Osiris 22 vn Bremen nr Hamburg Poeldijk 24 te Charleston verw. Provenierssingel 23 t.a. red Rostock Rotte 23 vn Galveston nr Cristobal Rotterdam 23 vn New York nr Port Everglades Senegalkust pass. 23 kp Finisterre nr Dakar Skadi 23 te Caen Straat Amsterdam 24 te Fremantle verw. Straat Fushimi 23 t.a. Lorenco Marques Straat Luzon 24 te Port Louis verw. Straat Madura 23 vn Beira nr Lorenco Marques Straat Torres 23 vn Mombasa nr Tamatave Straat Towa 24 te Yokohama verw. Tjipondok 24 te Singapore verw. Woltersum 22 vn New Orleans nr Nassau luiderkerk 23 vn Genua nr Livomo m Hoewel hij het betreurt, erkent hij dat de ondernemingsraad niet voldoende ken nis van zaken heeft om de financiële pro blemen op zijn juiste merites te analyse ren. „We krijgen wei wat cijfers. Eerst ai- leen het jaarverslag dat iedereen kon le zen en verleden jaar voor het eerst een globaal overzicht van de verschillende bedrijven van de KNTU. Maar de echte cijfers van onze fabrek per afdeling ken nen wij niet en dar is het moeilijk pra ten." Hilderink betreurt de samenbundeling van de oude familie NV's in een organi satie die verspreid over vele plaatsen werkt. .Misschien zit daar wel de oorzaak van de verliezen in het onoverzichtelijk geheel. Hier, in de krant van vandaag een advertentie van de textielfabriek Nino uit het Duitse Nordhorn die voor alle afdelingen nieuwe krachten zoekt in Nederland. Je kunt zeggen van de Duit sers wat je wilt maar zij zijn gewoon beter georganiseerd Bij de NINO werken meer dan 5.000 mensen in een fabriek onder een centrale leiding. Dat maakt al les overzichtelijker „Hier is het zo dat een bepaalde fabriek goed kan draaien terwijl het concern wankelt en de winstgevende fabriek mee sleurt. Onze vraag is dan ook: zal de tex tiel na de ontslagen weer gezond zijn of zal de reorganisatie van nu maar een tij delijke oplossing zijn en worden wij een soort Verolme-concern waar de regering steeds meer geld in moet stoppen om de werkgelegenheid te verzekeren." Ook mejuffrouw M. Wieskamp van de spoelafdeling van Jordaan en lid van de ondernemingsraad is verontwaardigd. Ook zij hoorde het nieuws pas voor het eerst uit de pers. Zij zegt: „Dat is altijd al zo geweest Wanneer er wat aan de hard was, moesten wij dat van de televisie of k' ant horen. De KNTU-top beslist. Zelfs onze eigen directeur wist het nieuws niet eerder dan wij." De toekomst vooi de vrouwen bij Jor daan?" „Als ze ergens anders willen werken, is er wel plaats, bijvoorbeeld bij de KLM, een maatschappij voor werkkleding. Maar misschien zijn er meer die er net zo over denken als ik, want ik maak me geen zor gen, ik ga toch trouwen." Iemand die er anders over denkt, is een vrouw van middelbare leeftijd: (nee, geen namen)' ,Mijh man is 52 jaar. Hij werkt op de weverij. Vanwege zijn gezondheid mag hij maar „twee ploegen draaien" Als hij op straat komt te staan, kan hij nergens meer terecht. Een jonge vent willen ze wel graag, die is sterk. Maar wat moeten ze met een man met een zwakke gezondheid? Het gaat niet eens zo zeer om het geld, ik geloof wel dat daarvoor wordt gezorgd, maar zijn leven wordt zo doelloos, hij houdt van zijn vak meneer. Maar laten we eerst maar af wachten wat er gaat gebeuren, misschien maak ik me bezorgd voor niets." Op het hoofdkantoor van de KNTU rn Hengelo zegt president-commissaris D. J. Wissink' „We hadden liever gezien dat de zaak niet zo vroeg in de publiciteit was gekomen Nu is er al paniek voor er pre cies vaststaat wat er moet gebeuren. Wi; vinden het ook vreselijk dat de ontslagen moeten vallen en we zullen alles doen aan een gunstige afvloeiingsregeling. Zoals vaker in donkere dagen zijn ook in Haaksbergen de erapjes over de som bere situatie niet uitgebleven. Bijvoor beeld dit raadseltje dat iedere Haaksber ger in de textiel nu wel kent: „De KNTU heeft zesduizend mensen in dienst, hoe veel blijven erover als Wissink ver dwijnt? Oplossing: zeshonderd, want dan gaat er een nul weg." Wie de cijfers van de KNTU bekijkt, weet dat er een heleboel nullen moeten verdwijnen van de verliesrekening. 11 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De mogelijkheid om een korte vrijheidsstraf in de weekein den „uit te zitten" wordt met ingang van 1 februari uitgebreid tot het gehele land. Het betreft straffen van ten hoog ste 14 dagen. Deze in 1964 als proef in Den Haag be gonnen mogelijkheid is in 1966 uitge breid tot enkele andere arrondissemen ten. Nu deze proef geslaagd is, kan voor taan overal waar er mogelijkheden voor zijn, de straf in gedeelten tijdens de weekeinden worden ondergaan. De mi nister van Justitie heeft dit thans be paald. Een veroordeelde, die op deze wijze zijn straf wil uitzitten, moet daartoe een verzoek indienen bij de officier van Jus titie of, als hij in hoger beroep is ver oordeeld, bij de procureur-generaal. TERNEUZEN. De 32-jarige mevrouw Gierland-deWolf is door koolmonoxyde in haar woning om het leven gekomen. Oorzaak was een defecte gasgeiser. De vrouw werd door haar man in de gang gevonden. Te zamen met een buurvrouw probeerde hij zijn echtgenote te helpen. Zij werden echter evenens bedwelmd Een arts kon beiden nog op het laatste nippertje redden. (Van onze correspondent) ARNHEM. Aan alle werknemers van de Arnhemse Bovag-bedrijven zijn stencils uitgereikt waarin het Actie-co mité Metaalnijverheid de werknemers oproept naast elkaar en achter de vak bonden te gaan staan in de actie om voor de garaee- en automobielbedrijven een CAO-1970 te krijgen. In het actie comité zijn de drie metaalbedrijfsbonden verenigd, het NVV, de CMB en St. Eloy. Het comité heeft gedreigd met een sta king als de eisen niet ingewilligd worden. De verlangens zijn per 1 januari: Vijf percent loonsverhoging- Drie percent per 1 juli of compensatie van de prijsstijging. Tien gulden per werknemer per jaar voor het fonds metaalvakbonden. Verkorting van de werktijd per 1 juli met eenderde boven de veertig uur. Twee dagen meer vakantie in 1970. Een minimum vakantietoeslag van 52 gulden per maand; dat is 624 gul den per jaar. UTRECHT. De nv Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij in Rot terdam heeft bij Werkspoor Utrecht een bestelling gedaan voor 700 containers van 20 voet. De containers worden ge maakt van multiplex met geperste glas- matvezels en polyester. Met de seriefabricage zal in juli wor den gestart. Met de order is ongeveer drie tot vier miljoen gulden gevergd. De laatste container zal voor 1 december 1970 worden afgeleverd. Met deze op dracht is de afdeling container-bouw van werkspoor-Utrecht tot in het vierde kwar taal 1970 goed van werk voorzien. De containers zijn bestemd voor het thans in Duitsland op stapel staande stoomschip „Abel Tasman", dat bestemd is voor de Australië-dienst (Rotterdam- Melbourne-Sydney). ADVERTENTIE leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 1 3000,-. U lost af 18 x 186,28. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! De omzet in Wall Street was 11 miljoen aandelen. Dow Jo- nescijfers: industrie 775.54 10.56) vervoer 170.24 1,83), nutsbedrijven 107.51 0.51). Avondverkeer: Philips 62.60gl- 63.20 (63.10), Unilever 116-116.20 (116.30). gisteren heden Santa Fé Ind. 24 23% Can. Pacific 68 67% Illinois Cent. 26 27 Penns. Centr. 31 30% South. Pac. 33 33 Union Pac. 40% 39% Allied Chem. 26% 44% 25'% Am. Can. 44% A.C.F. Ind. 47 47% Am. Smelting 31% 48% 31% Am. T. a. T. 48% Am. Brand 34% 33% Anaconda 29% 28'% Beth. Steel 26% 26% Boeing 27% 26% Chrysler 31% 30% City Bank 65% 65% Cons Edison 26% 23% 100% 27 Dougl. Alrcr. 22% Dup.de Nem. 100 Eastm Kodak 79 78% Gen. Electr. 74% 73 Gen. Motors 66% 66 Goodyear T. 28% 28% gisteren 9% 28% heden Am. Motors 9% Int. Harv. 28 Int. Nickel 42 41% 56% Int. T. a. T. 56% Kennecott 44% 44% Radio Corp. 32 31% Republic St. 34% 34% Royal Dutch 37% 371/4 Sears Roeb. 66 65% Shell Oil 40 381/2 Soc. Vacum. 42% 42ti Stand Br. 49% 49 Stand Oil N.J 61 46% 60% Studebaker 43% Texaco 28% 27'i Un Aircraft 34% 33% Un. Corp. 11 10% Un. Fruit 50% 49% Us. Rubber 181% 16% 333% Us. Steel 33% Westlngh. 56% 55% Woolworth 36% 36% Ford 40% 39 K.L.M. 40% !Tuu u auuvumaru-innnnru'i nri-l VLISSINGEN. De NV. Kon. Mij. De Schelde in Vlissingen (lid van de Rijn- Schelde groep) heeft van A.G. Weser in Bremen en Rheinstahl Nordseewerke GMBH in Emden een opdracht voor de levering van tien oliegestookte scheeps- ketels en tien hoofdcondensors met bij behorende kleinere condensors en de voedingwatervoorwarmers ontvangen. Met deze opdracht is een bedrag van circa zevenendertig miljoen gulden ge moeid. (Van onze redactie economie) HAAKSBERGEN Voor de Twentse textiel heeft de alarmklok weer eens geluid. Na wekenlange gissingen, die zelfs wilden dat er massa-ontslagen In de orde van 6.000 werknemers zouden vallen, maakte de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie de vorige week bekend dat als gevolg van saneringsmaatregelen 600 arbeiders „zullen afvloeien". „Mocht het aantal van 600 ontslagen iets uit lopen, dan bestaat het vertrouwen, dat dit via het normale verloop kan worden opgevangen", aldus de raad van bestuur van de KNTU. De saneringsmaatregelen treffen Enschede, waar bij J. F. Scholten en Zonen 200 arbeiders verdwijnen en het plaatsje Haaksbergen, dat door inkrimpingen bij Jordaan-Terweme, Hardick en Molkenboer-Ten Hoopen met zo'n 400 werkeloze inwoners wordt geconfron teerd. Verwacht wordt dat Hardick, een kleine fabriek met 80 werknemers, de klap niet zal overleven en het weefgetouw definitief moet loslaten. Als „rugdekking" bij de sanerings operatie heeft de KNTU, in 1962 ont staan uit een fusie van zeven familie bedrijven, de regering om een over bruggingskrediet gevraagd. Aan het eind van de maand, zo wordt verwacht, zal het kabinet over het verzoek be slissen. Er gaan geruchten, dat de KNTU om een kredietgarantie van 52 miljoen heeft gevraagd, maar de raad van bestuur ontkent dit en noemt het gevraagde bedrag daar „geen schijn of schaduw" van. Hoeveel de regering dan wel op tafel moet leggen, wil de leiding van de KNTU niet kwijt en dat maakt het inzicht in de financiële situatie van het bedrijf er uiteraard niet helderder op. Ook op de vraag of een deel van het aangevraagde regeringskrediet aangewend moet worden om een af vloeiingsregeling te financieren is (nog) geen antwoord gekomen. Volgens de raad van bestuur van de KNTU zijn de huidige moeilijkheden voor een groot deel te wijten aan ex terne factoren, zoals de invoering van de BTW, een ongunstige concurrentie positie ten opzichte van de textielin dustrie in de EEG-landen, de discre pantie tussen de toegenomen automa tisering en de afzetmogelijkheden, de opkomst van de ontwikkelingslanden en de verminderde vraag naar huis houdelijk textiel. Voor de vakbonden geldt het gebrek aan samenwerking tussen de werkge vers onderling zeker ook als een factor die de problemen heeft doen ontstaan. De verhouding tussen de KNTU en een andere textielreus, Nijverdal-Ten Cate staat hiervoor model, zo zegt men. Sinds het ontstaan van de KNTU Is er met uitzondering van 1964 verlies geleden. Het is nauwelijks aan te nemen, zoals wel beweerd wordt, dat zonder de fusie van 1962 de af zonderlijke bedrijven nu gezonder zou den zijn. Integendeel, vele van die be drijven zou de poorten in dat geval waarschijnlijk al hebben moeten slui ten. Volgens de leiding van de KNTU kan, in geval van een door de over heid gefinancierde herstructurering, het bedrijf eind 1970 weer op eigen benen staan. De cijfers van 1969, ver lies aanduidend maar veel gunstiger dan die van 1968, zouden daar inder daad op kunnen wijzen. Bij alle moei lijkheden toch nog enig optimisme. Ook bij de vakbonden, die blijk heb ben gegeven niet al te veel waarde te hechten aan de paniekpraat dat er vele duizenden arbeiders op straat komen te staan. Werkgevers en werknemers zijn het erover eens dat het zonder de steun van de regering niet verder kan. Er moeten faciliteiten komen voor Twen te, die een aanvullende werkgelegen heid mogelijk moeten maken. Die aan vullende werkgelegenheid is er voor het merendeel van de jongeren wel. Door hun mobiliteit zitten zjj niet voor een gat gevangen. Voor mensen boven de 50 jaar is er in geval van ontslag echter nauwelijks een oplossing. Wat betreft overheids steun voelt Twente zich nu toch wel in de kou staan. Met enige jaloezie wordt gesproken over het zeker stellen van de werkgelegenheid in Limburg. Het is echter niet alleen de geringe zorg van de overheid, dat Twente tot een sociaal-economisch zwak gebied bestemnelt. Ook de Twentse overheid valt wel het een en ander te verwijten .Twente" heeft het altijd vertikt het etiket „herstructureringsgebied" opge plakt te krijgen. Deze misplaatse trots zorgt ervoor dat nieuwe vestigingen wevbliiven. Twente valt niet, zoals bijvoorbeeld het noorden, te rangschikken onder het negatieve begrip „probleemge bied". Een gebied „met problemen" is het wel. En daar moet hoe dan ook iets aan worden gedaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9