Doelpunt Brokamp buitenspel t) wiegde de oranjeploeg in slaap NEDERLANDS ELFTAL LIET HET AFWETEN TEGEN ZWAK ISRAEL Rust voor Oranje m Hard oordeel van Kessler over Dick van Dijk: zwak Beslissing valt waarschijnlijk pas op de laatste toernooidag HORT BLIJFT - ONDANKS REMISE TEGEN REE - NOG GOED VOLGEN m Jeu gdteam honkbal naar toernooi in VS Taimanov-F ilip Uitslagen Hoo go vento er nooi DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Als op Wembley Enig wapenfeit Israëlisch B-elftal 99 Radar-blik llilii I^^IBIIBIWMIWWWWWVWIWAWMWWWWMWWWWWWVA/WWWWWWWMWWWAftftW/WWWWWW^ Het enige, omstreden doelpunt van Brokamp. He Israëlische doelman ig kansloos. (Van onze speciale verslaggever) TEL AVIV De eerste interland die Nederland en Israel tegen elkaar speelden, deze week precies vjjf jaar geleden, is onze nationale voetbal geschiedenis ingegaan als de wedstryd-van-de-wolkbreuken, van de band jirs die het oude Jaffa overstroomden. Het tweede duel tussen beide landen ploegen, anno januari 1970, zal zelfs een dergelijke prozaïsche, hoe weinig ook met de voetballerij op zichzelf uitstaande hebbende herinnering niet kennen. Evenals toen door een doelpunt van Piet Fransen won het Nederlands elftal op de kille lente-avond van deze woensdag met 01. Maar alleen de man die, al in de vierde minuut na het begin, deze schamele treffer voor zijn rekening nam, heeft aanleiding daardoor enigszins tevreden de thuisreis naar Nederland te maken: Willy Brokamp, de debuterende MVV'er. Hij mag zich door dit succesje wellicht nog niet meteen van een vaste plaats in de hoogste nationale formatie hebben verzekerd, Brokamp maakte toch zeker waar wat van hem verwacht werd, nadat hij op het laatste moment aan de selectie voor Israel was toegevoegd. Voor het overige overheersten na de ontmoeting in het Bloomfield-stadion eigenlijk slechts negatieve punten. Wat heeft dit jeugdige oranjeteam, voor het grootste deel samengesteld uit spelers uit wie de eerstkomende jaren toch de „echte" hoofdploeg gerecruteerd zal dienen te worden, tot dit lakse gedoe gedreven? Wat heeft dit elftal bezield tegen het toch zonder meer zwakke (zij het ook ver- zwakte) Israel na die snelle openingstref fer voortdurend het eigen tempo te druk ken, op balbezit te gaan spelen, kortom te doen alsof er een onvermeend kostbare voorsprong verdedigd moest worden? Bondscoach Kessler, die zich in eerste instantie opvallend kritisch uitliet over de verrichtingen van de ploeg als geheel en een aantal spelers individueel, merkte na afloop schijnbaar niet-begrijpend op, dat hij dezelfde speelwijze had waargenomen als veertien dagen geleden op Wembley tegen Engeland. Dat klopte. Alleen stonden de zaken voor het Nederlands elftal toen wel even iets anders dan woensdagavond in de arena, die de in Amerika wonende broers Bloom- field een jaar of acht terug met een gift van 300.000 dollar in het nu tot Tel Aviv behorende Jaffa lieten bouwen. AMSTERDAM. Het Nederlands elf tal komt dit seizoen niet meer bijeen. De KNVB is van mening, dat het com petitie-programma vanwege de vele af gelastingen te overladen is geworden, waardoor interlands door allerlei clubbe langen toch in waarde zullen verminde ren. Door deze maatregel komen de al ge plande duels tegen België en Roemenië te vervallen. Daarnaast is een verzoek afgewezen van West-Duitsland, dat voor begin mei in West-Berlijn een oefenwed strijd had voorgesteld. Ook Peru, dat zich in Nederland op Mexico wilde voor bereiden, heeft bericht van verhindering ontvangen. WSKSSSxm: Want na Brokamps doelpunt had er zon der zelfs al te grote krachtsinspanningen doorgezet kunnen en moeten worden. Het verschil tussen beide ploegen was vooral in die eerste helft zo waarneem baar groot, dat Nederland toen al ruim af stand had dienen te nemen. Maar het was precies zoals Hermann Ehrlich, oud-speler van het Weense Hakah en nu in Israel voorzitter van de nationale vereniging van oefenmeesters al in de rust, vriendelijk glimlachend, concludeerde: „die 1-0 leek hun genoeg. De Nederlanders bedrijven se- mi-profvoetbal. In het weekeinde wacht hun weer een zware competitiewedstrijd. Het Nederlands elftal telt echt wel ver scheidene goede voetballers. Nummer 6 bijvoorbeeld, is me erg goed bevallen. En ook nummer 3 en uw linksbuiten". De mening van een kenner die de na genoeg foutloze Mühren, Israel en Ren- senbrink beslist als die van een deskundige mogen beschouwen. Lof had Ehrlich, zoals trouwens ook bondscoach Kessler, voor de butant Brokamp. De jonge Limburger was uitermate ijverig en kende de meevaller dat hij snel succes had. Al na vier minuten bereikte Van Dijk met een pass dwars over het veld de ver opgerukte rechtsachter Drost. Die liet zijn specialiteit een diagonaal schot volgen wat echter voor de nog niet beproefde doelman Visoker geen probleem leek te zullen opleveren. Maar de rappe Brokamp was sneller, al bevond hij zich volgens velen in buitenspelpositie. Zo niet volgens de overigens weinig sterk lei dende scheidsrechter Barbalescu uit Roe menië: 0-1. Die inleidende pass van Van Dijk vorm de met een te hoog gerichte kopbal, vlak voor de rust, het enige wapenfeit achter de naam van deze Ajacied. Voor het eerst •inds het grote FC Twente-jaar weer sa- (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Een Nederlands jeugd team, bestaande uit spelers tot en met 18 jaar, zal van 13 tot en met 19 augus tus deelnemen aan een sterk bezet honk- baltoemooi in het Amerikaanse stadje Wellington (Kansas). KNHB-manager Charles ürbanus heeft een selectiegroep samengesteld. De enige vertegenwoordi ger van het rayon Haarlem in deze ploeg is de Schoten-speler Jim Sieval. Het internationale contact voor het Ne derlands team blijft beperkt tot een aan tal wedstrijden tegen Amerikaanse mili taire teams en eventueel een trip naar Italië in de tweede helft van september. Bovendien heeft de KNHB een uitnodi ging ontvangen van België om een inter land BelgiëNederland te spelen. Noch het Italiaanse toernee noch de interland tegen Begië staan vast. Op 15 juni zal een Zambiaanse honk- balploeg in Nederland arriveren om een viertal wedstrijden te spelen. De sterkte van deze ploeg is niet bekend, maar wordt geschat op die van een zwakke hoofd klasser. Pahlplatz (links) wacht af of de actie van de zwaar gehinderde Brokamp hem kansen gaat geven. men met zijn oud-clubgenoot Pahlplatz in dezelfde voorhoede bleek er van de vroe ger dikwijls zo gave combinatiemogelijk heden nauwelijks meer iets over. Van Dijk moest dat bekopen met het afstaan van zijn plaats aan Veenstra bij het ingaan van de tweede helft. De eveneens weinig suc cesvolle Pahlplatz, mocht blijven, omdat het vroegtijdig vervangen van twee veld- spelers een te riskante aangelegenheid werd geacht. Aan de andere kant: doelman Treytel heeft het nauwelijks moeilijk ge had. Zowel vóór (Feigenbaum) als na (Ro mano) de rust kreeg hij een echt schot te verwerken. De hardwerkende Israëliërs kwamen niettemin vooral in de tweede helft tot een reeks verdienstelijke acties, ook al doordat zij de mankracht in de voorhoede wat ver sterkten. Maar hoewel het Israëlische spel duidelijk beter was geworden en minder solistische neigingen had, liep alles toch doorgaans niet verder dan de rand van het Nederlandse strafschopgebied, waar aan voerder Israel oppermachtig over zijn ge combineerde naamgenoten regeerde, daar bij vooral na de hervatting kundig geas sisteerd door in de eerste plaats schakel speler Jansen. Drost kreeg op rechts gelegenheid het zelfde spel te spelen als in de thuiswed strijd tegen Engeland, toen er vóór hem ook een grote lege ruimte lag. Toch was het effect aanzienlijk geringer dan tegen de toch veel sterkere Britten. Ontbrak ook bij Drost de inspiratie? Ver in de toch wel wat pittiger tweede helft kwam het Nederlands elftal nog en kele keren dicht bij een doelpunt, dat de stand het noodzakelijke meer overtuigende gezicht had moeten geven. Eerst kopte Brokamp uit een fraaie voorzet van de in deze periode te weinig in het spel betrok ken Rensenbrink buiten bereik van de uit stekende Visoker tegen de paal. Later ko gelde Mühren uit een vrije schop via de lat over. De 15.000 toeschouwers in het redelijk verlichte Bloomfieldstadion waren toen al, als afgesproken, tegelijk overeind gekomen om gewoontegetrouw de slotfase staande, maar nog wel met geestdrift te volgen. Vergeefs trachtten zij hun ploeg naar de gelijkmaker te schreeuwen. Een soort Is raëlisch B-elftal, waaraan de kern Spiegel- Primo-Talbl al ontbrak en waaruit voor het begin ook nog Rosenthal geblesseerd verdwenen bleek, maar waarvan een te leurstellende oranjeploeg maar nauwelijks kon winnen. (Van onze speciale verslaggever) TEL AVIV. „Ik wens Israel in Mexico veel succes én sterkte", was de opmerking waarmee bondscoach Georg Kessler zijn kritisch commen taar op de wedstrijd in het Bloomfield stadion besloot. Het klonk wat ironisch uit de mond van de Nederlandse bondsoefenmeester, maar een goed luisteraar kon uit die woorden een dubbelzinnigheid peuren. Niet alleen immers vreesde Kessler dat het Israë lische team in het eindtoemooi om het wereldkampioenschap die sterkte echt nodig zal hebben. Tegelijk wilde hij ermee aanduiden dat met 0-1 verlie zen van het Nederlands elftal geen enkele maatstaf kon zijn. Een uitla ting waarmee hij zijn eigen team dus allerminst en terecht spaarde. „Vooral voor de rust was ik erg on tevreden en dat heb ik de spelers in de rust kenbaar gemaakt. Wij hadden de wedstrijd toen volledig in handen, maar we hebben dat te weinig in doel punten tot uitdrukking gebracht. We waren niet alleen hier om te voetbal len, maar ook om een flinke overwin ning te behalen. En als er nu nog een tweede goal gemaakt was. Maar wat gebeurt er? Er wordt gecombineerd om te combineren, maar niet om, zo als nodig is, te scoren", aldus Kessler, die het zware veld niet als excuus wenste aan te voeren. Over het debuut van Brokamp: „Zondermeer goed. Hij heeft gedaan waarvoor hij stond, een doelpunt maken en is heel dicht bij twee andere geweest. Brokamp van vanavond was niet meer de Brokamp van vroeger, maar een sterke persoonlijkheid". Over de vervanger Van Dijk: „Zwak. En toen het moeilijk ging maakte hij ook nog bonje met de scheidsrechter" Over Strik: „De PSV'er kon Eyken- broek niet doen vergeten". Brokamp zelf maakte ook een uiterst tevreden indruk, had er ook bepaald alle redenen toe. „Ik heb hele maal niet in de zenuwen gezeten van tevoren en ik kan alleen maar zeggen dat het me erg meegevallen is. Israel zou volgens mij moeite hebben mee te draaien in onze eredivisie. Het was een zwakke tegenstander, een ploeg waarvoor je je echt niet nerveus be hoeft te maken. Het veld was moei lijk, maar dat drukt mijn spel minder dan dat van de middenvelders. Ik hoef niet zuiver te plaatsen, in de spits moet je proberen doelpunten te maken en met een beetje geluk zou het er meer dan een zijn geweest. Het enige dat anders was dan bij ons in de com petitie was de felheid waarmee de Israëlische „spil" mij op de huid bleef zitten als er geen bal in de buurt was. Maar ik heb mij niet laten intimi deren". De pep-pil die Kessler op weg naar Israel Pleun Strik heeft toegediend is niet zonder uitwerking gebleven, maar het resultaat was niet alleen positief. Strik heeft zijn les geleerd, hij heeft niet riskant aanvallend gespeeld en zijn verdedigende taak in alle opzich ten laten prevaleren. Dat heeft het hem niet moeilijker gemaakt, Rinus Israel heeft laten zien dat een verde diger zonder risico's van tijd tot tijd mee naar voren kan gaan, Strik heeft het niet één keer serieus gedaan. Ach teraf kon hij dan ook heel gemakke lijk zeggen: „Ik heb het helemaal niet moeilijk gehad, ook niet op dit slechte veld. Voor de spelers die een opbou wende taak hebben, ligt dat natuurlijk anders". Pleun Strik heeft zich daar woensdagavond niet mee beziggehou den. Rinus Israel, die een korte woor denwisseling had met de Roemeense scheidsrechter, wel. „Het ging alle maal gesmeerd en die paar woorden met de scheidsrechter waren zuiver een misverstand. Hij dacht dat ik iets negatiefs had gezegd, maar ik vond hem juist verschrikkelijk goed. Taal moeilijkheden dus". Rinus Israel stap te lachend de bus in. Hij was een van de weinigen die lachte. Emanuel Schaffer tenslotte, kort voordat hij in snelle vaart na een af wezigheid van drie dagen huiswaarts reed, toonde zich met de verrichtingen van zijn elftal duidelijk ingenomen. „Vooral wanneer men bedenkt dat we vier spelers misten als gevolg van blessures en militaire dienst. Ons spel stond op een vrij goed niveau, al heb ik nog niet het gevoel dat het Israëli sche voetbal in een positie is om het te consolideren. Dat we hebben bijge leerd is onder andere af te leiden uit het feit dat onze doelman slechts een keer of drie echt in moeilijkheden is geweest, terwijl het Nederlandse doel punt volgens mij buitenspel was. De overwinning van Nederland vind ik aan de andere kant toch ook wel ver diend, ook al gezien de fysieke gesteld heid van de spelers die ik opvallend goed vond". Lmnnnnnnnnn nnnnnn Wit: M. Taimanov (Rusland). Zwart: Dr. M. Filip (Tsjecho-Slowakije). Grootmeestergroep dertiende ronde Grünfeld-Indisch 1) d2-d4 Pg8-f6. 2) c2-c4 g7-g6. 3) Pbl- c3 d7-d5. 4) Lcl-g5 Pf6-e4. 5) Lg5-h4 c7-c5. 6) e2-e3 Dd8-a5. 7) Ddl-b3 Pb8-c6. 8) Pgl-f3 c5xd4. 9) e3xd4 Pe4xc3. 10) b2xc3 Lc8-e6. 11) Lf2-e2 Lf8-g7. 12) 0-0 0-0. 13) c4-c5 b7-b6. 14) Le2-b5 Le6-d7. 15) Lb5xc6 Ld7xc6. 16) Lh4xe7 Tf8-e8. 17) Tfl-el b6xc5. 18) Le7xc5 a7-a6. 19) h2-h3 Ta8-b8. 20) Lc5-b4 Da5-b5. 21) Dc3-a3 Te8-e4. 22) Lb4-d6 Tb8-e8. 23) Tel-bl Db5-d3. 24) Pf3-e5 Lg7xe5. 25) Ld6xe5 Te4-e2. 26) Tbl-b2 Te2xb2. 27) Da3xb2 Lc6-b5. 28) a2-a4 Lb5-c4. 29) Tal-bl Dd3-f5. 30) Db2-cl f7-f6. 31) Tbl-b7 g6-g5. 32) Le5-g3 Df5-e6. 33) Dcl-a3 Te8-f8. 34) Tb7-e7 De6-f5. 35) Da3-d6 Tf8-f7. 36) Dd6-d8f Kg8-g7. 37) Lg3-d6 Df5-g6. 38) Te7-e8 Dg6-bl. 38) Te7-e8 Dg6-blf. 39) Kgl-h2 Kg7-g6. 40) Te8-g8. Zwart geeft op. (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE Het is ver bazingwekkend, dat schaaktoernooien nooit saai worden; het wekenlange rondenritme ten spijt. Elke dag roept zoveel spanningen op en maakt de volgende dag tot zo'n levensgrote on zekerheid, dat men soms de vraag mag stellen: wie lijden/genieten er meer: de overlevenden of de spelers? Rob Hartoch bijvoorbeeld, die in de meestergroep tussen hoop en vrees balanceert, op jacht naar 9x/2 punt meesterresultaat, kan met een com pleet onschuldig gezicht vragen hoe 5 uur voordien eigenlijk het belen dende bord van zyn collega-meester- spelers ten einde is gelopen. Dat pleegt dan de hele zaal wel te weten. De toeschouwers doen er goed an één partij als feitelijkheid te nemen, en zich van de rest niets aan te trekken. Dan genieten ze tenminste schaak en hebben met ranglijstspeculaties (lees: hartklop pingen) niets van doen. We komen op deze ietwat langdradige proloog vanwege grootmeester Taimanov, de man die op nieuw een lauwer plukte (Filip leverde onwillig dit versiersel), doch die tevens doodongelukkig optelde, dat 10Vz uit 13 WIJK AAN ZEE Het programma Hoogoventoernooi laatste ronde, die morgen wordt gespeeld, luidt: Grootmeestergroep: BenköDonner, PlatonovJanosevic, KuijpersLan- geweg, IvkovBobotsov, ReeKava- lek, WesterinenCortlever, Taima novHort, FilipKurajica. Meestergroep: HartochDrimer, v. GeetForintos, SmederevacPiket, DodaDay, MaederAndersson, Clar keHonfi, SokolovVan Scheltinga, MedinaAntunac. nog steeds onvoldoende bleek te zijn voor toernooiwinst. Dat is inderdaad vreemd. Het ligt enerzijds aan concurrent Hort, anderzijds aan de langdurige weerstand, die een Ivkov heeft geboden en de come back van de middenmoot. We schatten, dat 12 uit 15 voor een zege worden ver eist, dat is nota bene 2 punt meer dan een grootmeesterresultaat. En dan te we ten, dat complete outsiders dit toernooi dat een forse le krachtmeting is „minder sterk bezet" durfden te noemen. Nu we van ons recht op kwaad-worden en afreageren gebruik hebben gemaakt terug naar de gisteren gespeelde 13de ronde. Ree stopte de opmars van Hort, on danks wee-makende tijdnood, heel knap, waarbij we gaarne schaaktechnisch voor bijgaan aan „Hort miste een kansje", want juist doordat de Nederlander de spanning zo spectaculair durfde op te voeren werd zelfs de radarblik van Hort even verduisterd 1lt-th). Kurajica maakte eindelijk aan het af- braakbedrijf van Westerinen een einde. Hij versloeg de Fin gevoelig. Die kan daar trouwens merkwaardig goed tegen, hetgeen hij in dit toernooi al enkele ma len bewees. Alle „actuele" tegenslag ten spijt is hij nog steeds kanshebber voor een prijs, waarmee in herinnering is ge bracht, hoe sterk deze jongeling in de eerste toernooihelft wel heeft geopereerd. Ivkov, de man van de wereld(klasse) moet nu (zelfs) nog oppassen, want zijn derde plaats is niet meer veilig; we we zen daar reeds op. Toen kwamen de toespraak, het cadeau, de bloemen, de fles wijn, en de handdruk ken. Andersson had in de meestergroep zijn meesterresultaat binnengehaald. Hij glom over zijn hele tengere lichaam, niet het minst omdat de Zweedse radio hem aan de telefoon haalde. De 18-jarige staat een vol punt voor op Medina. Hij heeft aldus tevens de toernooizege voor het grijpen. Bij de dames is Nana Alexandria, via een ere-remise (toegestaan aan de arts mej. Assenova), reeds zeker van de over winning. Een grandioze prestatie. De op mars van mevrouw Timmer, die we en kele dagen geleden profeteerden, voltrekt zich met ijzeren regelmaat Helaas is de wedstrijd vrijwel teneinde. Desondanks kon er nog wel eens een prijsje voor haar uitrollen. Vandaag bij de heren de 14e ronde; morgen vrij. Zaterdag la lutte finale, waarbij het genadeloos zal toegaan. Uitslagen grootmeestergroep: afgebroken par tij 13e ronde: Ivkov (Zd. SI.)—Cortlever (Ned.) opnieuw afgebroken: afgebroken partij 12e ronde: Bobotsov (Buig.)Benkö (USA) 0-1. Stand na 13 ronden: 1. Taimanov 10% pnt.; 2. Hort 9>/2 pnt.; 3. Kurajica 8Yx pnt.; 4. Ivkov 8 pnt. 1 afgebr.; 5. Kavalek 8 pnt.; 6/7. Don ner, Westerinen 7 pnt.: 8/10. Benkö, Kuijpers, Filip 61/2 pnt.; 11. Bobotsov 5% pnt.; 12. Lange- weg 5 pnt.; 13/14. Platonov, Ree 4 pnt.; 15. Janosevic 3(4 pnt.; 16. Cortiever 3 pnt. 1 afgebr. Meestergroep: afgebroken partij 13e ronde: Doda (Polen)Honfi (Hong.) 1-0. Stand na 13 ronden: 1. Andersson pnt.; 2. Medina SVx pnt.; 3/4. Forintos, Hartoch 8 pnt.; 5. Honfi 7% pnt.; 6. Antunac 7 pnt.; 7. Doda 6»/2 pnt.; 8/11. Clarke, Day, Drimer, Mader 6 pnt.; 12/14. Van Geet, Van Scheltinga, Sme derevac 5 (2 pnt.; 15. Sokolov 4 (2 pnt.; 16. Piket 4 pnt. Damesgroep: afgebroken partijen 9e ronde: Konarkovska (Zd. SI.)Cohn (W.dld.) 1-0; Heemskerk (Ned.)—Cardoso (Braz.) remise; Vreeken (Ned.)Timmer (Ned.) afgebr. Stand na 9 ronden: 1. Alexandria 8 pnt.; 2. Teodorescu 5>/2 pnt.; 3/4. Konarkovska, Vokra- lova 5 pnt.; 5. Assenova 4V2 pnt.; 6. Vreeken 4 pnt. 1 afgebr.; 7/9. Cohn, Heemskerk, Tuk 4 pnt.; 10. Timmer 3V2 pnt. 1 afgebr.; 11. Ferrer 3y2 pnt.; 12. Cardoso 2 pnt. Hans Ree in zijn partij tegen de Tsjech Hort. Donner en de Rus Taimanov kijken belangstellend toe.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21