Stijgende welvaart „frisse lucht meer gaat wel kosten Schijndelse gifmengster veroordeeld Voor legers 40 pet meer geld dan voor onderwijs Suriname mag schulden later betalen Vlagvertoon van Koninklijke Marine T oenemende betutteling door het rijk" PTT gooide tien jaar lang geld weg Kerken moeten meer doelen dienen W erkgevers oneens met wetsontwerp PAUW CONGRES IN WAGENINGEN OVER VERVUILING Zes jaar en TBR Publicatie Unesco Courier Gromyko ontving jhr. De Ranitz „Schone" benzine Nieuwe regeling eindexamens Mr. Andree Wiltens over cursussen: Wethouder Koets verliet ontstemd vergadering OOK VAAK BRUIKBAAR VOOR RECREATIE DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Biologische storing HOTEL-CAFE-RESTAURANT TETRODE VANOUDS 'T ROOMHUIS Keus Roofbouw MB Y) Scheidende commissaris van Groningen: Pedagogische A cademie Schorsing Sprockel opgeheven Zitplaatsen Gestrand Ondernemingsraden de l^i n expert DEN BOSCH. De rechtbank te *8 Hertogenbosch heeft de 46-jarige Schijndelse gifmengster veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Na een proces, dat zeven dagen duurde, had de officier van Justi tie, mr. J. Booster, op 15 januari tegen haar 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. De rechtbank heeft niet bewezen geachi de moord op de vader van de verdachte, omdat daarbij niet is bewezen geacht dat de dood het gevolg is geweest van het hem toegediende vergif. De moord op haar eerste man en vier pogingen tot moord op haar vader, haar echtgenoot en de vrouw Ruals zijn bewezen verklaard. Eén poging acht de rechtbank niet be wezen en voor een is om juridische re denen de officier van Justite niet ontvan kelijk verklaard. Ten aanzien van de strafmaat is door slaggevend geweest de verklaring van dr. Schnitzler dat zij wel inzicht had, zij het in verminderde mate, in het wederrech telijke karakter van haar daden, dat zij psychisch gestoord is, een ernstig ge vaar voor de samenleving vormt en dat de prognose omtrent haar toekomstig ge drag dubieus is. (Van onze correspondent) WAGENINGEN De minister van Landbouw en Visserij, ir. Lardinois, heeft woensdagavond in de Landbouwhogeschool in Wageningen het driedaagse jaar lijkse studentencongres geopend, waar een onderwerp wordt behandeld dat lang zamerhand een verontrustend karakter heeft aangenomen, namelijk de milieu vervuiling, de toenemende verontreiniging van bodem, lucht en water. In zijn rede ging de minister in op de vraag wie men voor de milieuvervuiling verantwoordelijk zou moeten stellen. Vol gens hem is niet te verwachten dat onder nemingen spontaan en op eigen houtje de verantwoording op zich nemen. Men be kijkt het in deze sector vanuit de econo mische gezichtshoek en streeft naar maxi male bedrijfsresultaten. Niettemin is de verontreiniging een verliespost op onze welvaartsrekening, waarvoor de overheid het als een aanvaardbare zaak ziet de verantwoording te dragen, hetgeen echter niet wegneemt dat er voor ondernemers en burgers nog een stuk eigen verant woordelijkheid overblijft. Drs. A. P. M. Clijsen van het Sociolo gisch Instituut van de universiteit in Nij megen betoogde dat leefbaarheid als een relatief begrip wordt ervaren. Zij refe reert te eenzijdig naar bestaande behoef ten, wensen en verlangens. Geen zicht wordt gegeven op de herkomst van deze behoeften, op een maatschappelijke en individuele functie. Ook houdt men geen rekening met de mogelijkheid wezensbe paling en zelfdefinitie van de mens te hanteren als criterium voor het vinden van alternatieve leefbaarheidseisen. Vol gens de heer Clijsen moet men zoeken naar een leefbaarheidsbegrip, dat zich niet alleen op momenteel bestaande be hoeften baseert, maar op de bevestiging van de menselijke identiteit in relatie DEN HAAG. De wereld geeft per Jaar 360 gulden uit om een kind te leren lezen en 28.000 gulden om een soldaat te leren schieten, aldus het januari-num- mer van de „Unesco Courier", dat ge heel aan het internationale onderwijsjaar 1970 Is gewijd. De vergelijkende statis tieken geven op zichzelf al een aanwij zing waarom de Unesco de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur het nodig heeft geoordeeld om 1970 tot internationaal on derwijsjaar uit te roepen. De wereld als geheel besteedt per jaar 396 miljard gulden aan het open- MOSKOU. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, heeft woensdag de directeur-generaal poli tieke zaken van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. J. A. de Ranitz, ontvangen. Naar verluidt was het voornaamste onderwerp de Europese veiligheidsconferentie. Jhr. mr. De Ranitz brengt een bezoek aan Moskou op uitnodiging van de Sov jet-Unie. Ondermeer zullen ook de be trekkingen tussen beide landen worden besproken. DEN HAAG.De minister van Econo mische Zaken, mr. Nelissen, acht het nog te vroeg om het gebruik van benzine waar van de verbrandingsgassen een kleiner percentage koolmonoxide bevatten, ver plicht te stellen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Imkamp (D'66), die had verwezen naar de mededeling van een Amerikaanse oliemaatschappij, die er in geslaagd zou zijn door het toevoegen van een bepaalde stof aan benzine het kool- monoxide-gehalte in de uitlaatgassen be langrijk te verminderen en de hoeveelheid onverbrande koolwaterstoffen tot de helft terug te brengen. Voorts zou deze benzine de motor belangrijk schoner houden en een hoger rendement geven. Als in de praktijk zou blijken, aldus mi nister Nelissen, dat de benzine inderdaad deze kwaliteiten bezit, mag bij de sterke concurrentie worden verwacht dat andere benzinemaatschappijen een dergelijke ben zine op de markt zullen brengen. Over heidsmaatregelen zullen dan overbodig zijn, aldus de minister. ADVERTENTIE Bloemendaalseweg 271, Overveen EEN HEERLIJKE SPAANSE VISSCHOTEL f 8,50 incl. Balkan-specialiteiten aan spies en aan tafel geflambeerd met barbecue saus. Wij sturen prijsopgaaf U gaarne voor Uw diner. offerte met receptie of Voor reserveringen tel. 023-252701. baar onderwijs en 40 percent meer aan het leger, namelijk 572 miljard. Hoewel de ontwikkelde landen het meeste uitge ven aan hun verdediging heeft hun on derwijs daar het minst onder te lijden. Zij zijn in staat om per jaar per hoofd van de bevolking 360 gulden aan onder wijs te besteden, terwijl de ontwikkelings landen, waar de grootste behoefte aan onderwijs bestaat, per hoofd slechts 16 gulden kunnen opbrengen. Volgens het blad kosten de scholen in de ontwikkelingslanden bijzonder veel geld door hun ondoelmatigheid doordat veel leerlingen de school voortijdig ver laten. In 1980 zullen de ontwikkelingslan den vier keer zoveel wetenschapsmensen, technici en ingenieurs nodig hebben als nu. Dit aantal kan alleen bereikt worden als de welvarende landen voldoende geld beschikbaar stellen. DEN HAAG Voor de eindexamens VWO, HAVO en MAVO zal tussen 1971 en 1974 een nieuwe regeling worden door gevoerd. De examens zullen in beginsel bestaan uit een „schoolonderzoek" en vervolgens uit een centraal schriftelijk onderzoek met opgaven van rijkswege. De resultaten van beide delen van het examen zullen afzonderlijk op de cijfer lijst van de kandidaten worden vermeld, waarbij ter vaststelling van het eindcij fer per vak aan beide cijfers eenzelfde gewicht wordt toegekend. Bij het centraal schriftelijk onderzoek zullen de opgaven van rijkswege worden opgesteld en zullen zo mogelijk binden de beoordelingsnormen worden gegeven. Het is de bedoeling dat het schoolonder zoek, dat onder verantwoordelijkheid van de school zelf wordt ingesteld, zal zijn beëindigd, voordat het centraal schrifte lijk onderzoek plaats heeft. met het begrip democratie als primaire conditie van een werkelijk leefbare situa tie. Prof. dr. G. J. Kuenen, hoogleraar in de dierkunde in Leiden, zette uiteen, dat de voedselproduktie door uitbreiding en verbetering van de landbouw op een hoog niveau is gekomen. Parasitaire ziekten zijn door medische en hygiënische maat regelen sterk in betekenis achteruitge gaan. De' mens neemt daardoor steeds sneller in aantal toe. Vervuiling is storing van biologische cycli door overbelasting met afvalstoffen en door inbrengen van soms schijnbaar ongevaarlijke hoeveelhe den van vergiftige stoffen die door bio logische processen plaatselijk geconcen treerd kunnen worden en dan ook voor dier en mens gevaarlijk kunnen worden. Pro ducenten van vervuiling en vervuiling veroorzakende stoffen zijn de mensen zelf, het verkeer, de landbouw en de in dustrie. Alleen door beperking van de groei van de bevolking en door beperking van de vervuiling kan de aarde voor de mens bewoonbaar blijven. Volgens drs. A. Putter, directeur Alge meen Instituut Economische Politiek van het departement van Economische Zaken, is de keus: welvaart of frisse lucht, in teressant voor filosofische beschouwing, maar voor de maatschappij als geheel onhoudbaar. Het gaat er volgen drs. Put ter om tot een combinatie van beide za ken te komen. Frisse lucht en dergelijke worden als een economische groep behan deld, waarvan de rekeningen via de po tentiële bronnen van hinder worden aan geboden. Omgekeerd heeft men verdere welvaartsgroei nodig om voorzieningen te kunnen betalen. De medicus P. E. Joosting van het In stituut voor Gezondheidstechniek TNO in Delft, zei dat de mens roofbouw pleegt met als gevolg dode materie. Hij consu meert andere soorten ten behoeve van zichzelf niet recreërende produkten. Vol gens de heer Joosting staat de mens te genover het hem omringende leven gelijk een leek tegenover een volledig geauto matiseerd industrieel proces. Van veel van zijn onbedreven ingrepen blijft het resultaat verborgen, maar plotseling blijkt er zoveel ontregeld, dat de zaak blijft stilstaan of ontploft. (Van onze correspondent) DEN HAAG Nederland zal Suriname uitstel verlenen van aflossing der schul den over de jaren 1969 en 1970. Aan de hand van prognoses zal begin 1971 worden vastgesteld op welke wijze de aflossing dient te geschieden. Suriname zal echter duidelijk maatregelen moeten treffen om in de toekomst aan zijn schuldenlast te kunnen voldoen. Bezuiniging en grotere efficiëncy bij de Surinaamse overheid zullen hierbij voorop moeten staan. De direkte belastingen wor den verhoogd. Dit is het resultaat van de besprekingen die de Surinaamse premier dr. Sedney in de afgelopen drie weken met de Nederlandse regering heeft ge voerd. Dr. Sedney verklaarde gistermiddag, bij zijn vertrek naar Suriname via New York en Curasao, dat hij tevreden is over het bereikte resultaat. Hij meende dat Nederland door het opschorten van de te rugbetalingen begrip heeft getoond voor de ernstige financiële moeilijkheden waar voor zijn land zich geplaatst ziet. Ten aanzien van de Surinamisering van de troepenmacht in Suriname zei de pre mier dat het in de bedoeling ligt vooral het middenkader te vervangen door Su rinaamse dienstplichtigen. In het ministerie van Buitenlandse Za ken zal een aparte afdeling komen die zich zal bezighouden met de opleiding van Surinaamse diplomaten. Woensdag zijn de fregatten „Van Speijk" en „Van Galen" op wereld- vlagvertoonreis gegaan. Op deze reis zullen zij voor het eerst sinds 1949 Indonesië bezoeken. Ook zullen de schepen de Nederlandse Antillen aandoen. Het Tweede-Kamerlid Wier- da (P.v.d.A.) heeft opgemerkt het on verstandig te vinden dat de schepen ook de nu licht ontvlambare Antillen bezoeken. „Waarom worden de snelle, wendbare fregatten naar de andere kant van de aardbol gestuurd, hoewel de regering altijd met nadruk heeft gezegd dat in het eigenlijke operatiegebied op de Atlantische Oceaan geen schip gemist kan wor den?", aldus het Kamerlid. De fre gatten blijven zes maanden weg. GRONINGEN. De commissaris der koningin in Groningen, mr. C. L. W. Fock, heeft gisteren de laatste statenver gadering geleid in verband met zijn ver trek per 1 februari. In zijn afscheidsrede ging de heer Fock in op een aantal be stuurlijke facetten. Sprekende over de Wet Gemeenschappelijke Regelingen zei hij: „In een tijd dat men dikwijls tot in het absurde toe om democratisering schreeuwt, is het merkwaardig en ver ontrustend, dat, hoewel men de bezwaren wel heeft gezien, niet verder gaat dan openbaarheid van vergaderingen van de bestuurlijke organen te eisen. Geen woord over rechtstreekse verantwoordelijkheid aan een gekozen raad," aldus mr. Fock. Sprekende over decentralisatie van ta ken van de rijksoverheid, zei de schei dende commissaris, die volgende maand wordt opgevolgd door mr. E. H. Toxo- peus, daar niet al te sterk in te geloven. „De huidige taakbepaling van enerzijds het rijk en anderzijds de provincie wordt gekenmerkt door een toeneming van een betuttelingsdrang van het rijk. Op alle mogelijke terreinen houden Haagse bu reaus en commissies de uiteindelijke overweging en beslissing aan zich, hoe wel zij deze rustig kunnen overlaten aan het provinciaal bestuur. Het lijkt wel of deze betuttelingsdrang eerder toe- dan af neemt," aldus mr. Fock. Over het ambt van commissaris der ko ningin zei mr. Fock, dat naar zijn me ning de toekomst een verdere verprovin- cialisering" van de positie van de com missaris met zich behoort te brengen, een verdere losmaking van de centrale overheid en een in toenemende mate zich identificeren met het provinciaal belang. Hem was gebleken dat dit in Den Haag niet of nauwelijks wordt begrepen. Over de provincie Groningen zei hij on der meer: „Ik meen dat dit gewest, dat gebleken is zo rijk te zijn aan bodem schatten, een zeker recht heeft om meer dan tot dusver te delen in de economische voordelen daarvan en ik hoop dat de ba ten van de exploitatie niet naar elders zullen wegvloeien." (Van onze correspondent) RIJSWIJK De F.T.T. heeft tien jaar lang veel geld weggegooid door op ver keerde wijze cursussen te geven. Aldus een onomwonden uitspraak van mr. A. J. Andree Wiltens, plaatsvervangend hoofddirecteur van de P.T.T. „Via cursus onderwijs in de oude vorm bereik je niets aan verbetering op het gebied van lei dinggeven en samenwerken", zei hij. „Soms zelfs heb je een averechts resultaat als zo'n enkele cursist enthousiast terugkomt in zijn groep, die echter hetzelfde is gebleven". De heer Andree Wiltens sprak op het symposium „Opleiden voor morgen" van het contactcentrum bedrijfsleven onder wijs. Hij vertelde hoe de PTT de cur sussen thans totaal anders aanpakt door groepen werknemers als totaliteit de cur sussen te laten volgen. Als voorbeeld van bijzonder goede resultaten daarmee (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse wet houder van Onderwijs, dr. Koets, heeft gisteravond ontstemd een vergadering met vertegenwoordigers van de Amster damse Pedagogische Academie verlaten. Hij deed dit na een verwijt van de leer lingen dat hij het woord had genomen zonder hierom gevraagd te hebben. De wethouder ging weg omdat hij vond het recht te hebben te interrumperen aange zien hij gastheer was. Hij was immers in een gemeenteschool. De leerlingen namen na zijn vertrek een motie aan waarin het weggaan werd be treurd en de daad van de heer Koets als „inconsequent" werd betiteld. 's Morgens hadden 250 leerlingen van de 800 geweigerd de lessen aan de acade mie te volgen, hoewel de directeur van de school hiervoor geen toestemming had gegeven. De leerlingen willen meer medebeslis singsrecht via de schoolraad en het hou den van plenaire vergaderingen. Over dag vergaderden de „stakende" leerlin gen in het jeugdcentrum Paradiso. WILLEMSTAD, (Curasao)De Cura- saose commissaris van politie J. Th. Sprockel, die enige dagen geleden was geschorst, is bij landsbesluit In zijn func tie hersteld. (Van onze correspondent) UTRECHT. Moeten er in deze tijd nog kerken worden gebouwd? Dat is de vraag die vooral door „niet-kerkeiijken" bij elke kerkbouwactie aan de „kerkdij ken" wordt gesteld. De laatsten zitten er zelf ook mee. Dat bleek tijdens een pers excursie die door de rjt. interdiocesane commissie kerkenbouw ter gelegenheid van „kerkenbouw zondag" (1 februari) werd gehouden. De econoom van het aartsbisdom Utrecht, de heer Weterman, zei het zo: „We hebben kerken genoeg voor de eer ste vijfentwintig jaar, maar ze staan al lemaal op de verkeerde plaats." Dat geldt dan vooral voor de kerkgebouwen in binnensteden, die vaak, na enige aan passing, nog wel bruikbaar zijn, maar die niet meer functioneren omdat de paro chianen zijn verdwenen. De binnensteden zijn niet alleen ontvolkt, maar het kerk bezoek, dat vroeger zeker bij katholieken wet was, is veel vrijblijvender geworden en daardoor sterk teruggelopen. Daarbij komt dat een groot aantal van deze ker ken, die dikwijls staan in buurten die ge saneerd worden, hoognodig gerestaureerd moeten worden, iets dat in de miljoenen kan lopen. Er zijn hier, naast restauratie, twee mo gelijkheden: sluiten en slopen van' de ge bouwen of ze vervangen door een nieuw gebouw. Het slopen van een kerkgebouw roept bij de bevolking, die aan de oude buurt is verknocht, nog al eens felle pro testen op. Aan de andere kant werd tij dens een rondreisje langs enkele Amster damse kerken duidelijk, dat ook vervan ging specifieke moeilijkheden met zich brengt. Deze liggen in het vaststellen van de omvang en het karakter van het nieuw project. In een wijk die gesaneerd wordt is immers nog weinig te zeggen over het verloop van de oude en de samenstelling van de nieuwe bevolking. Nog minder is het mogelijk het aantal kerkgangers te schatten. Veel oude kerken zullen echter niet meer vervangen hoeven te worden, omdat de parochie praktisch is verdwenen. Algemeen geldt dat waar ze wel wor den vervangen, ze aanmerkelijk minder zitplaatsen tellen dan de oude kerkgebou wen. Dat gaat ook op voor de kerken die in nieuwe wijken worden gebouwd. De moderne kerkgebouwen zijn verder voor meer doeleinden geschikt dan alleen het liturgische gebruik. In de Salvator in Amsterdam-Noord wordt ook gefeest en damesgymnastiek beoefend. Er is een groeiende tendens om de ruimtes onder of naast de nieuwe kerken, die voor groepswerk en voor andere sociale activi teiten gebruikt kunnen worden, door par ticulieren te laten beheren. Niet-kerkelijke groeperingen kunnen er tegen een be scheiden zaalhuur van mee profiteren. Op het ogenblik overheerst bij de rege- ring-De Jong echter de mening, dat het met subsidie aan de kerken langzamer hand afgelopen moet zijn. Anderzijds kon de heer Weterman zich voorstellen, dat in de verre toekomst de kerken, evenals culturele instellingen, hun functies zouden uitoefenen in gemeenschapshuizen, die door de staat worden gefinancierd. Hoe dit ook zij, een belangrijke eis voor de kerkenbouw van de toekomst zal zijn, dat de verschillende kerken met elkaar sa menwerken. Een moeilijkheid hierbij is het verschil in inzicht in het functioneren als kerk, dat weer doorwerkt in de visie over het hoe, waar en wanneer van het bouwen van een kerk. Dit probleem kan worden geïllustreerd aan de samenwerking van de kerken in de Bijlmermeer, die althans wat de kerk bouw betreft, eigenlijk is gestrand. Na enige jaren van intensief overleg hebben rooms-katholieken en het zogenoemde Evangelische Verband, waaronder de her vormden, besloten voorlopig van het bou wen van een kerk af te zien, omdat er nog niets met zekerheid te zeggen is over de samenstelling van de toekomstige be volking, noch over de belangstelling die er over een jaar of vijf nog voor de kerk zal zijn. De gereformeerden, die van oudsher nooit erg door twijfel zijn geplaagd, me nen echter genoeg zekerheid te hebben om er wel aan te beginnen. Daarbij komt dat wat nu gebouwd wordt nog valt on der de huidige subsidieregeling voor ker kenbouw, die hoort bij het subsidiepakket aan de kei-ken waar de overheid liever van af wil. In ieder geval is het gere formeerde hart zo door de oecumene ver ruimd, dat andere kerken die nog niet onderdak zitten, van de nieuwe gerefor meerde kerk gebruik sullen mogen ma ken. noemde hij groepen meisjes met uitslui tend basisschoolopleiding in de ponscen tra van de girodienst. „Er komen nu frappante ideeën uit die groepen en grap pige organisatiepatronen. Maar je kunt de resultaten nooit toepassen op een an dere groep meisjes, de uitkomst geldt slechts per groep", zei hij. De PTT-directeur gebruikt liever het woord „humanisering" dan democratise ring voor dit proces Als tweede v oor beeld noemde hij uitvoerige inspraak van bestelpersoneel op het Utrechtse Kanalen eiland. „Deze mensen hebben nu zelf* hun eigen voorlieden en chefs gekozen", zei hij. Hij merkte op dat tegenwoordig in het bedrijfsleven feitenkennis en langjarige ervaring niet meer nodig zijn, maar dat men behoefte heeft aan mensen die tot zelfontwikkeling kunnen komen en tot samenwerking in staat zijn". Hij waarschuwde ervoor dat men zon der getrainde deskundigen beter niet kan beginnen aan groepswerk, zoals de PTT nu doet. DEN HAAG. De raad van werkge versbonden heeft ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp ondernemingsraden. In een adres aan de Tweede Kamer zeggen de werkgevers meer conflicten dan doelmatig overleg te zien in het voorstel dat leden van de ondernemingsraad zich onder lei ding van een tweede, uit hun midden ge kozen voorzitter voor beraad kunnen te rugtrekken. Een ander bezwaar van de raad is dat er geen zorgvuldige geschillen regeling is ontworpen. De Sociaal-Economische Raad wilde in eerste aanleg bemiddeling door een be- drijfscommissie. De werkgevers vinden dat die geschilen niet door de kantonrechter moeten worden behandeld, zoals het wets ontwerp wil, maar door de ondernemings kamer van het Amsterdamse gerechtshof. Dat georganiseerden hun handtekening niet mogen geven aan een kandidatenlijst voor ongeorganiseerde werknemers zien de werkgevers als een te verwerpen bevoog ding van de individuele arbeider. Boven dien wordt de onderneming dan verplicht een onderzoek naar de organisatiegraad in te stellen. Tenslotte verzetten de werkge vers zich tegen de algemene regel dat com missarissen moeten worden verplicht be paalde besprekingen in de ondernemings raad bij te wonen. Dat moet van geval tot geval worden bezien, meent de raad van werkgeversbonden. ADVERTENTIE U kunt de Knaus Süd- wind, die u in „Cam ping en Caravanning" van januari hebt ge zien, in onze ver warmde showroom be kijken. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2