Oppositie eiste aftreden Meerderheid in Tweede Kamer viel minister Schut niet af ANP-kantoor in Utrecht bezet Motie van wantrouwen had geen kans KOOT PIANO's Onderwijzersreserve opsporen door tekort BEJAARDE MAN VERJOEG INBREKER - I Ex-P.v.d.A.'ers stichten eigen groepering dessa Leefklimaat soldaten wordt onderzocht NSR krimpt activiteiten in Geert duidelijk antwoord uit de West Verolme legt leiding neer i Voorstel onderwijzers federatie: Daders van overval op bejaarde vrouw gearresteerd In december 12.583 nieuwe woningen tijdelijk voor^ Staatssecretaris Haex: GOUVERNEURSCHAP JONCKHEER BLIJFT PROBLEEM J VRIJDAG 30 JANUARI 1970 Afgeroomd nieuws ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 31 45 01 „Klungelbeleid" i ijy |f| k MfÈk w ar f I Wankel A gitatie Bodega de Landauer De Uilenboom - Santpoort (Van onze correspondent) UTRECHT. Tien leden van het Utrechtse Antillen Actiecomité hebben het kantoor van het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) in Utrecht don derdagmiddag twee uur bezet. De jonge lui waren het kanoor binnengedrongen, omdat zij de ANP-berichtgeving over re cente gebeurtenissen in de Antillen ten dentieus vinden. Voorts wordt de pers dienst verweten gecensureerd nieuws te geven: bij de aankomst van vice-premier Bakker, woensdag in Curasao, zouden demonstranten door agenten zijn mishan deld en de ANP-correspondent had dat doodgezwegen. Ook de verslagen van de rellen op 30 mei van het vorige jaar zouden volgens het actiecomité niet overeenstemmen met de werkelijkheid. In een communi qué zeggen de bezetters dat de Neder landse bevolking door onvolledige be richtgeving nieuws onthouden wordt en het persbureau, en daardoor ook andere nieuwsmedia, bewust „afgeroomde" voorlichting geeft over de situatie op de Antillen. Het Utrechtse comité zal bij de ANP-leiding aandringen op het ontslag -i haar Curagaose correspondent, H. rsz. Het dreigt ook het Haagse kan te bezetten als de verslaggeving uit mtillen niet spoedig objectiever en vo iediger wordt. De bezetting van het Utrechtse kantoor begon donderdag om tien over vijf, toen drie Utrechtse jongens het kantoor betra den: een werkstudent, een onderwijzer en Nelson Debrot, student aan de (sta kende) kunstacademie „Artibus" en ach terneef van de huidige gouverneur Cola Debrot. De hoofdredactie van het ANP heeft meegedeeld dat uit een voorlopig onder zoek naar de berichtgeving over de aan komst van minister Bakker in Willemstad is komen vast te staan, dat de corres pondent van het ANP bij die aankomst niet aanwezig was. Hij lag te bed „in de greep van de Mao-griep". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting mag nog steeds rekenen op flinke steun in de Tweede Kamer. Niet alleen de regeringspartijen maar ook D'66 koos na enig aarzelen de zijde van de minister door tégen de motie van wantrouwen van drs. Van den Doel (P.v.d.A.) te stemmen. Alleen P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., de groep- Aarden en de Boerenpartij eisten het aftreden van minister Schut. Hoewel ook A.R.P., C.H.U., K.V.P. en V.V.D. teleurgesteld waren over de slechte bouwcijfers van vorig jaar, namen zij minister Schut in bescherming. „De kritiek richt zich te eenzijdig op één man", zei mr. Aantjes (A.R.P.). Hij meende dat het hele kabinet, de minister van Financiën voorop, voorrang aan de woningbouw moet geven. De heer Wiegel (V.V.D.) weet veel van de harde kritiek op de minister aan de slechte presenta tie van de bewindsman. Drs. Van den Doel (P.v.d.A.) verweet in zijn interpellatie minister Schut vooral dat hij zich steeds weer schuldig maakt aan veel te optimistische voorspel lingen. Op zijn beurt hield minister Schut de interpellant voor, dat diens prognoses midden vorig jaar ook niet zijn uitgekomen. Hij legde er de nadruk op dat hij de bouw niet in de hand heeft. Hij zal gaan praten met de bouwondernemers om het tempo in de bouw te verhogen. De minister ontkende dat hij met zijn beleid fundamenteel heeft gefaald. Hij wil dit jaar meer subsidiebeschikkingen uitge ven dan de 100.000 die in zijn begroting staan, waarschijnlijk ongeveer 3.000 ex tra. „Een vergunning is net een platen- ADVERTENT1E KLEINE PIANO'S (ook voor huur) - BECHSTEIN - FÖRSTER PLEYEL IBACH - en andere. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie wil een beleid dat ln eerste instantie een onderwijzerstekort schept. Volgens deze organisatie worden dan pas de reserves aan onderwijzend personeel zichtbaar die nu nog geheel ver borgen zijn. Nog eens een aparte reserve wordt aangeboord als er systematisch ge bruik zal worden gemaakt van part-time krachten, aldus de ANOF. Met stelligheid ■egt men dat de onderwijskrachten die het land nodig heeft Inderdaad beschikbaar *Un en komen. De federatie heeft een tijdschema tot 1 januari 1974 opgesteld voor maatrege len die de regering zonder verder uitstel dient te nemen. Er bestaat tussen rege ring en ANOF wel overeenstemming over de maatregelen, maar er ligt geen enkele datum vast voor de invoering er van. Het gaat om ogenschijnlijk tegen strijdige zaken als verlaging van de leer- lingschaal en invoering van de ongedeel de driejarige onderwijzersopleiding. De eerste vergt meer onderwijzers, de twee de zal het onderwijzersaanbod tijdelijk bemoeilijken. Maar de ANOF probeert aan te tonen dat er een weg is om alles vrijwel tegelijkertijd te doen. Verlaging van de schaal wil de ANOF op 1 augus tus 1971. Het nut van part-time krachten ziet de ANOF vooral voor de 1150 scholen met 8, 9, 10 of 11 klassen, waarvan het hoofd momenteel zelf voor de klas moet ■taan. Als het schoolhoofd voor 1 dag of 2 halve dagen „ambulant" kan worden door toewijzing van een part-time leer kracht per 1 januari 1971, is hij al een •ind geholpen, aldus de ANOF. Invoering van de ongedeelde driejarige (Van onze correspondent) VENLO. De politie in Tegelen heeft klaarheid gebracht in een overval, die op 18 januari werd gepleegd op de 78-jarige weduwe Leenen in Tegelen. Op aanwij- xing van de Tegelse politie konden op 22 januari reeds een twintigjarige Turk en een drieëndertigjarige vrouw, die in een pension in Düsseldorf werkte, wor den aangehouden. Gisteren hield de rijks politie van Giesen een 28-jarige Turk aan. Bij confrontatie herkende een taxi chauffeur in de Duitse vrouw en de twee Turken het drietal, dat hij op 15 januari van de grenspost Heidenend naar Venlo had gereden. Omdat hij niet kon terug geven van een honderd mark-biljet had hij het thuis bij zijn moeder gewisseld. Dat bracht de Turken op het idee om de bejaarde vrouw, van wie zij hadden ge zien dat zij vrij veel geld had, te over vallen. Zij kwamen de volgende dag terug, maar de overval mislukte doordat de be jaarde vrouw zich hevig verzette. opleiding aan de kweekscholen wil de ANOF op 1 augustus van dit jaar op de ene helft der scholen en volgend jaar op de andere helft. Dat bemoeilijkt de in voering van de maatregelen op de basis scholen niet. Bovendien werkt het minder schokkend voor de leerlingen die zich aanmelden. Leerlingen die tegen de volle drie jaar opzien, kunnen dan nog althans deze keer uitwijken naar een andere kweekschool, waar de oude situatie nog een jaar voortduurt: eerst twee jaar stu deren voor de gewone bevoegdheden en dan nog een jaar extra voor de hoofd akte. De door de ANOF bedoelde „onzicht bare reserves" zijn afgestudeerde on derwijzers in militaire dienst of in ver vangende burgerdienst (gewetensbe zwaarden), en onderwijzeressen die we gens huwelijk het vak hebben verlaten. bon", zei hij. „Als je hem eenmaal hebt, twijfel je er niet aan dat je ook een maal muziek zult horen. Het kan alleen wel even duren voor het zover is". Volgens de minister is het streefgetal van 125.000 woningen per jaar „de om standigheden in aanmerking nemende" tot nu toe vrijwel geheel gerealiseerd. De vermindering van het aantal woningwet woningen (van 60.000 onder minister Bo- gaers tot 45.000 nu) heeft niet geleid tot verstoring, aldus de bewindsman, maar is volledig gecompenseerd door de particu liere bouw. Minister Schut zegde drs. Nypels (D'66) toe, dat hij het opgelopen tekort nog dit jaar zal wegwerken. Hij was echter niet bereid het bouwprogramma voor 1970 als nog op te voeren. Drs. Van den Doel had gezegd dat het kabinet zijn doodvonnis had getekend door te beweren dat het gevoerde woning bouwbeleid aan haar verwachtingen heeft beantwoord, hoewel 34 percent van de bevolking de woningnood nog steeds als het grootste probleem ziet. „Deze mi nister is een aardige en vriendelijke man, maar hij is niet in staat met de vuist op tafel te slaan in het kabinet en om meer geld te vragen". Minister Schut meende, dat het in de bouw niet alleen om geld gaat. Mr. Aantjes (A.R.P.) rekende voor dat door de arbeidstijdverkorting van één uur in 1969 drieduizend woningen minder in aanbouw zijn genomen. Een extra ver let van twee a drie dagen scheelt alleen al 2000 woningen. „Als we 2000 woningen te kort komen (het definitieve cijfer over 1969 is 123.177) is dat een produktie van drie dagen", aldus mr. Aantjes. De heer Gortzak (P.S.P.) sprak van een „klungelbeleid" van minister Schut en vroeg de regeringspartijen, waarom zij het hele kabinet niet naar huis sturen. Interpellant Van den Doel bleef na het debat ontevreden. Volgens hem had mi nister Schut geen concrete maatregelen in het vooruitzicht gesteld om de bouw dit jaar beter in de hand te houden. De houding van D'66 getuigde volgens hem van „politiek onbenul". Hij meende dat de minister gemakkelijk kon beloven dat de achterstand wordt ingehaald, omdat pas midden-1971, na de Kamerverkiezin gen, blijkt hoe het afgelopen is. Een winst punt zag drs. Van den Doel in het feit dat de publieke opinie nog eens is wak- kergeschud over de huidige stand in de woningbouw in ons land. DEN HAAG. In december werd vol gens definitieve gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 8.399 woningen begonnen en zijn 12.583 woningen voltooid. In decem ber waren deze aantallen respectievelijk 9.780 en 14.275. Eind december waren er 145.764 woningen in aanbouw tegen 148.880 eind december 1968. In 1969 bedroeg het aantal begonnen woningen 121.228 en het aantal voltooide woningen 123.117. In het aantal begonnen woningen zijn begrepen 15.146 bijzondere wooneenheden (voornamelijk bejaarden woningen) en in het aantal voltooide wo ningen 8.929. Het aantal begonnen woningen ln 1969 bestond uit 44.133 woningwetwoningen, 54.801 andere gesubsidieerde woningen en 22.294 ongesubsidieerde woningen. Bij het aantal voltooide woningen waren deze cij fers respectievelijk 50.925 (18 percent vergeleken bij 1968) 53.620 (36 pet.) en (12 pet.). Wat betreft de voltooide woningen is de toeneming ten opzichte van 1968 het grootst geweest in Noord-Holland en Zuid Holland. Ar De 86-jarige alleenwonende heer B. van Leeuwen is voor geen inbreker vervaard. Dat bewees hij de afge lopen nacht toen een ongewenste be zoeker door een kapot keukenraam zijn huis was binnengedrongen. De bejaarde, die door lawaai was wakker geworden, pakte een knots en ging daarmee de indringer te lijf. Deze raakte hierdoor zo in paniek dat hij ijlings het hazenpad koos. De bejaar de rende achter hem aan, maar moest, omdat de inbreker sneller was, de achtervolging opgeven. (Van onze parlementsredactie) EINDHOVEN. Een groep uitgetre den P.v.d.A.-Ieden heeft in Eindhoven een democratisch, socialistische groepe ring opgericht, die met een eigen lijst zal deelnemen aan de komende raads verkiezingen. Hoewel er contacten zijn met andere plaatsen, waar P.v.d.D.'ers overwegen uit de partij te stappen, wordt de oprichting van een landelijke rechtse socialistische party tegenge sproken. „Volgens mij komt er door het Pro gressief Akkoord (PAK) een scheiding der geesten in de P.v.d.A., maar ik voor zie dat landelijk niet op korte termijn". Aldus gistermiddag de Eindhovense wet houder drs. Van Stuyvenberg, die s a- men met vijf raadsleden onlangs be dankte voor de P.v.d.A., want drs. Van Stuyvenberg en de zijnen waren het niet eens met de procedure bij het in Eind hoven tot stand gekomen PAK tussen P.v.d.A., P.P.R. en P.S.P. De nieuwe groepering heeft onder andere contacten met Gorinchem en Leiden. De nieuwe Eindhovense groepering heeft officieel geen relatie met Demo cratisch Appèl, de behoudende vleugel in de P.v.d.A. Wethouder Van Stuyven berg: „Er is meer overleg met P.v.d.A. ers geweest die geen lid van Democra tisch Appèl zijn dan met mensen die er wel lid van zijn. Bij mijn weten is in Eindhoven van de initiatiefnemers nie mand lid van Democratisch Appèl. (V an onze correspondent) DEN HAAG De sociaal-psychologen van de landmacht z(jn bezig met een onder zoek naar het leefklimaat van de soldaten. De eerste fase van dit onderzoek is afge sloten, met het tweede waarin de soldaten zelf worden betrokken is begonnen. Hoelang het onderzoek zal vergen is niet te zeggen, maar als blijkt, dat er situaties zijn die gekenschetst moeten worden als „in sterk verminderde mate menswaardig en vanuit een oogpunt van geestelijke volksgezondheid ongezond" dan zullen zeker maatregelen ter verbetering worden genomen. Dat antwoordde staatssecretaris Haex donderdagmiddag op mondelinge vragen van onder anderen het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) naar aanleiding van het rapport van de Groninger hoog leraar prof. dr. H. A. Hutte over het wachtlopen van de Van Heutz-compagnie in Havelte. Staatssecretaris Haex ging niet in op dit rapport, omdat hij de sub jectieve norm, die aan de kwalificatie „in sterk verminderde mate menswaar dig" niet kende. Het rapport van prof. Hutte zal wel in de studie van de sociaal psychologen van de landmacht worden betrokken. De staatssecretaris weet de moeilijkhe den, die in Havelte ontstonden, echter niet aan het dienstrooster en de verlof regering die speciaal voor deze bewa kingstroepen zijn opgesteld. Hij weet het aan het overbelast zijn van deze compag nie in september, toen de compagnie on- derbemand was en bovendien nog had deelgenomen aan een oefening in groter verband. Door een samenloop van om standigheden was hem dit niet bekend, hoewel het hem door de compagniescom mandant wel was gemeld. Maatregelen waren daardoor eerst in december geno men. De mogelijkheid objecten elektronisch te bewaken is in studie en wordt hier en daar al toegepast. „Er blijft echter al tijd bewakingspersoneel nodig, waarvan (Van onze correspondent) LEIDEN. De Nederlandse Studenten Raad heeft zijn activiteiten tot eenderde moeten inkrimpen, daar de raad een schuld heeft van vijftig mille. Daar staat tegenover dat de NSR nog een contribu tietegoed heeft van tachtig mille. Van een dreigend faillissement is geen sprake, zo zei NSR-voorzitter Wilfried Uittenhoeve. De financiële situatie is niet zo nijpend als de oppositie in de raad wil doen geloven, aldus de voorzitter. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD. Minister Bakker en premier Petronia van de Nederlandse An tillen tobben met hetzelfde probleem. Zij willen een einde maken aan de gouver neursaspiraties van dr. Jonckheer, maar geen van beiden voelt er veel voor om het beslissende „nee" uit te spreken. Voor zijn vertrek naar Curagao heeft minister Bakker duidelijk laten blijken dat hij een zwaar hoofd heeft in het gouverneur schap van dr. Jonckheer. De uiteindelijke beslissing wil hij echter af laten hangen van het het oordeel van de nieuwe An tilliaanse regering. De uitlatingen van minister Bakker aan het begin van zijn reis naar de Neder landse Antillen worden op Curagao ge zien als een poging om de Antilliaanse regering onder druk te zetten. De Neder landse vice-minister-president zou pre mier Petronia graag „nee" horen zeggen, maar op Curagao verwacht men dit „nee" juist van de Nederlandse regering. Het gaat niet alleen om het lot van dr. Jonckheer, maar hoogstwaarschijnlijk ook om het voortbestaan van het kabi- net-Petronia. De grootste regeringspartijen: de De mocratische Partij en de Partido Patrioti- co Arubano zijn nog steeds voor de benoe ming van dr. Jonckheer. De grote man achter de schermen, ex-premier Kroon, hult zich sedert enkele weken in een ge heimzinnig stilzwijgen. Maar iedereen herinnert zich zijn woorden tijdens de Statenvergadering van begin december: „Ik kan deze regering slechts mijn steun verlenen als zij aan enkele voorwaarden voldoet." Het is een publiek geheim, dat één van deze voorwaarden is: „Zeg maar ja tegen Jonckheer." De enige regeringspartij, die zich fel verzet tegen de komst van de nieuwe gouverneur is Frente Obrero. Maar de partij van Papa Godet wil kost wat kost deze regering en zichzelf op de been hou den. Het ligt echter wel voor de hand, dat enkele groeperingen die tegen Frente Obrero aanleunen of leunden, zoals de Vito-beweging en de Black Power van Benjamin Fox samen met de oppositie partijen fel tegen de komst van de nieu we gouverneur zullen ageren. De Frente- top zal geen kabinetscrisis forceren, maar de Frente-aanhang kan wel voor vuur werk zorgen. Ondanks de tweederde meerderheid in de volksvertegenwoordiging is de positie van het kabinet-Petronia uiterst wankel. „Beurs en Nieuwsberichten", het dagblad van de Democratische Partij, heeft de af gelopen weken nogal wat kritiek op de regering laten horen voor dit blad een zeer onnatuurlijk geluid. Voorlopig komt deze kritiek neer op het hoofd van minis ter Amador Nita, die door zijn wonder baarlijke capriolen op ministerieel niveau hiertoe een dankbaar object vormt. Maar deze kritiek houdt ook een waarschuwing in voor premier Petronia. Het ziet er niet naar uit dat minister Bakker met een duidelijk „ja" of „nee" van de Antilliaanse regering naar Neder land zal terugkeren. Die eer zal wel over gelaten worden aan het rijkskabinet. Als gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen heeft dr. Jonckheer weer een stem in het kapittel. Minister Jonckheer zou dus zijn veto uit moeten spreken over gouverneur Jonckheer. Zelfs al zou dr. Jonckheer de woorden van mi nister Bakker ter harte nemen en: „Uit eigener beweging afzien van het gouver neurschap", dan nog zijn we nog niet-aan het einde van de problemen. De Democratische Partij heeft al laten weten: „Als dr. Jonckheer niet kan ko men wegens buitenparlementaire acties dan hebben wij het recht om tegen iedere andere kandidaat op dezelfde wijze te ageren." Waar vind je trouwens op de Neder landse Antillen een onpartijdige, repre sentatieve figuur, die bereid is enkele ja ren als „ja-knikker" te fungeren? De laat ste dagen komt de naam Gorsira weer naar voren. Michael Gorsira, ambassadeur in Trinidad en Jamaica, is al meermalen als de toekomstige gouverneur getipt. Als de kwestie-Jonckheer niet op een pres- tigestrijd was uitgelopen, zou deze oud- gezaghebber van Curagao voor alle par tijen een acceptabele figuur zijn. Michael Gorsira heeft echter in het verleden al laten weten dat hij om ge zondheidsredenen het ambt van gouver neur niet ambieert. Maar als dr. Jonck heer nu eens zelf van zijn gouverneur schap zou afzien en als Michael Gorsira zich dan alsnog zou laten overhalen dan zou premier Petronia zich misschien be zig kunnen gaan houden met de vijfhon derd arbeiders, die binnenkort bij de mijnmaatschappij Curagao op straat staan. de taak eveneens de kenmerken van saai heid en eentonigheid heeft," aldus de heer Haex, die de Kamer tenslotte een over zicht van de bij deze troepen gegeven krijgstuchtelijke bestraffingen in de laat ste twee jaar toezegde. (Vervolg van voorpagina) Tot leden van de coördinatie-commis sie zijn verder benoemd: het kamerlid mr. B. W. Biesheuvel (A.R.P.)voorzit ter van het college voor de scheepsbouw en tezamen met prof. Langman opsteller van het rapport over het Verolme-con- cern. Dr. J. R. M. van den Brink, pre sident-directeur AMRO-bank, namens de financiers van Verolme, de Algemene Bank Nederland en de AMRO-bank, dr. ir. A. Drijver, oud-voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens en thans com missaris van dit bedrijf, drs. H. P. jongs- ma, raadsadviseur Economische Zaken, de heer J. W. A. Langenberg, vice-pre sident van Rijn-Schelde, de heer A. Th. Van der Lecq, voorzitter van de direc tie van Müller en co, als onafhankelijk deskundige voor het ministerie, de heer J. A. M. Molkenboer, plaatsvervangend directeur generaal economie en handel van economische zaken, drs. J. W. de Pous, commissaris van Rijn-Schelde, oud minister van Economische Zaken en voor zitter van de SER, de heer P. Schwecke, algemeen directeur Verolme en namens de vakorganisaties de vooritter van de algemene metaalbedrijfsbond, de heer M. Zondervan. Het Rijn-Schelde concern en het Verol me concern verbinden zich de voorstel len die door de commissie unaniem zijn gedaan en door de minister van Econo mische Zaken zijn goedgekeurd, uit te voeren. Voorlopig zijn in de raad van commissarissen drie personen benoemd op aanbeveling van minister Nelissen: drs. W. A. J. Bogers, dr. ir. A. Drijver, de heer A. Th. van der Lecq, die tevens vice-president-commissaris is. Op aanbe veling van de heer Verolme is voorts oud-minister Hofstra als commissaris benoemd en op aanbeveling an de vak beweging de heer J. van Eibergen (oud CNV-voorzitter) Veertien dagen nadat de commisie verslag heeft uitgebracht (omstreeks 1 juli), zal de samenstelling van de raad van commissarissen worden herzien. De raad moet maandelijks rapport uitbren gen aan minister Nelissen en mag geen beleidsbeslissingen nemen zonder hem daarin te kennen. De bankiers van het Verolme-concern (de Amro-bank en de ABN) zijn in be ginsel bereid de nodige middelen ter be schikking te stellen in de vorm van ge garandeerde leningen tot een maximum van 50 miljoen gulden onder garantie van de staat. Deze leningen worden verstrekt in de overgangsperiode om te voorkomen dat de liquiditeitsspanningen ontstaan. ADVERTENTIE in het steegje achtei waar behalve drankjes en snacks ook sfeer geserveerd wordt. Geopend vanaf 17.00 uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2