Rogers: bombardementen niet hervat VS VALLEN RAKETBASIS IN NOORD-VIETNAM AAN Hanoi spreekt van ernstige provocatie Griekenland is feite geschorst in Wilson liep kneuzingen op Syrische Migs boven Haifa M Vietcong meldt weer twee gevallen van massamoord Brandt vandaag en morgen op bezoek bij Pompidou Fusiebeleid richten op internationale markt TEKKEL OP SKI'S RAAD VAN EUROPA: Nixon installeert raad voor milieubescherming Sovjet-Unie laat Ikonen veilen Drie arrestaties in Ts j echo-Slowaki je in spionagezaak TER VERDUIDELIJKING VAN DUITSE POLITIEK JEGENS OOST-EUROPA Tohn Kennis Mr. E. Sassen Europese Commissie: Crisis voorkomen in Israëlische regering Jordanië nodigt Scheel uit voor staatsbezoek Explosie in Eilat veroorzaakt door Israëlische mijn WIE WAT WAAR 1970 VRIJDAG 30 JANUARI 1970 Eerste Bij val in Washington Van der Stoel V erkenningsvlucht Provocatie (Van onze correspondent) BONN West-Duitslands kanse lier Brandt is vandaag en morgen de gast van president Pompidou en pre mier Chaban Delmas van Frankrijk. In Bonn heerst de overtuiging dat de traditie geworden halfjaarlijkse ont moeting tussen de regeringsleiders van beide landen, die in het verleden nogal eens in een sfeer van politieke wrijving en wederzijds wantrouwen heeft plaats gehad, deze keer ge smeerd zal verlopen. Voornaamste onderwerpen van gesprek zijn de Europese politiek en het Westduitse streven naar goede betrekkingen met Oost-Europa. Oostpolitiek Miragekwestie trouwkostuums voor Over vraag wie jood is Na ondertekening van hulpovereenkomst Niet doorkruisen WIJ GAAN VERBOUWEN BONTMANTEL KAMPERMAN WASHINGTON (AFP) Ameri kaanse jachtbommenwerpers hebben woensdag een raketbasis in Noord- Vietnam aangevallen, zo heeft het mi nisterie van Defensie in Washington toegegeven. De aanval was onder nomen nadat luchtdoelraketten waren afgevuurd op een ongewapend ver kenningsvliegtuig. Kort tevoren had de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, ont kend dat Amerika de bombardemen ten op Noord-Vietnam heeft hervat. Deze beschuldiging was woensdag van Noordvietnamese zijde geuit op de Parij- se vredesconferentie over Vietnam. Het Noordvietnamese persbureau meldde eveneens woensdag dat drie Amerikaan se vliegtuigen diezelfde dag boven Noord- Vietnam waren neergeschoten en vele an dere beschadigd. De toestellen zouden on derweg zijn geweest om dichtbevolkte gebieden aan te vallen in de Noordviet namese provincies Kwang Bin en Ha Tinh. Het Pentagon had later meegedeeld dat in het Noordvietnamese grensgebied een Amerikaans vliegtuig en een helikopter met gezamenlijk acht inzittenden worden vermist. In Saigon verluidde dat een Amerikaanse jachtbommenwerper door luchtdoelgeschut was neergehaald en dat vervolgens een Noordvietnamese Mig een Amerikaans hefschroefvliegtuig had neer geschoten, dat naar de bemanning van de jachtbommenwerper zocht. Het is vermoedelijk de eerste Ameri kaanse luchtaanval op Noord-Vietnam ge weest sinds in november 1968 de toen malige president Johnson een volledige stopzetting van de bombardementen op het noorden gelastte. Het Pentagon gal gisteren de volgende lezing van het gebeurde: een ongewapend STRAATSBURG (ANP). De voorzit ter van het ministerscomité van de Raad van Europa en minister van Buitenland se Zaken van Luxemburg, G. Thorn, heeft gistermiddag in de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa gezegd dat Griekenland moet worden beschouwd als feitelijk geschorst als lid van de raad sedert 12 december j.l., toen het mee deelde zich uit de Raad terug te trekken. Hoewel Griekenland formeel nog tot en met 31 december van dit jaar lid is van de Raad van Europa, zal het niet meer aan de werkzaamheden kunnen deelne men. Minister Thorn zei dit in antwoord op vragen van het Nederlandse socialisti sche assemblee-lid mr. M. van der Stoel. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pipinelis had tijdens de zitting van het ministercomité in Parijs op 12 de cember meegedeeld dat zijn land zich te rug trok uit de Raad. Dat deèd Mj toen duidelijk was geworden dat een meerder- hei van het comité zich voor schorsing van Griekenland zou uitspreken op grond van schending van de mensenrechten door het Griekse regime. Minister Thorn zei ook dat de minister raad het rapport van de Europese Com missie voor de Rechten van de Mens in maart aanstaande zal behandelen ook al heeft Griekenland op 12 december de Con ventie van de Rechten van de Mens op gezegd. Die opzegging wordt op 13 juni van kracht. In november had de Euro pese Commissie voor de mensenrechten een rapport bij de ministerraad inge diend over de toepassing van de Conven tie in Griekenland. Over de rechtspositie van Griekenland ten aanzien van de Raad van Europa zei minister Thorn nog, dat de plaatsvervan gers van de leden van het ministersco mité vorige week de kwestie van de ad ministratieve en financiële gevolgen van Griekenlands uittreding uit de Raad had den behandeld en een aantal besluiten hadden genomen. Cyprus nam aan die besprekingen en de stemming niet deel en „zekere delegaties" maakten een voorbehoud op het een of andere punt, aldus minister Thom. LONDEN. (Reuter) Premier Wilson heeft bij een val in Washington lelijke kneuzingen opgelopen, maar hij heeft niets gebroken. Dit heeft zijn lijfarts, dr, Joseph Stone, gisteren verklaard, nadat de eerste-minister op zijn advies zich had laten doorlichten. Wilson keerde gisterochtend terug van «en bezoek aan de VS. Nadat hij de dag tevoren in Washington zijn overleg met president Nixon had beëindigd, maakte de premier kort voor een persconferentie daar een val. Hij gleed uit op een mar meren vloer en sloeg met het hoofd tegen een deur. Een wond aan zijn lip en kneu zingen aan ribben en aan een pols waren er het resultaat van. De persconferentie ging gewoon door. WASHINGTON (RTR). President Nixon heeft gisteren Russell Train, staats secretaris van binnenlandse zaken, be noemd tot voorzitter van een commissie die zich op kabinetsniveau zal bezighouden met de milieubescherming. In zijn regeringsverklaring heeft Nixon de strijd tegen de milieuvervuiling een van de voornaamste doeleinden van zijn beleid in 1970 genoemd. Op een persconferentie verklaarde Train dat het publiek waar schijnlijk het grootste deel van de kosten van de bestrijding van de industriële ver vuiling voor zijn rekening zal moeten ne men. Mij meende echter dat de mensen be reid zijn om een hogere prijs voor de pro- dukten te betalen, omdat pogingen van de industrie om de water- en luchtveront reiniging tegen te gaan tot hogere pro- LONDEN, (AP). De Sovjet-Unie heeft een grote verzameling ikonen naar Londen gestuurd waar zij op 25 februari bij Christie zullen worden geveild. Veel van de 162 ikonen dateren uit de 17e eeuw. Deskundigen gaven toe dat zi; werkelijk geen idee hadden hoeveel de ikonen zouden opbrengen, maar dat zij toch wel boven de 100.000 dollar mis schien een heel stuk afgehamerd zul len worden Vervolgens heeft mr. Van der Stoel na mens de politieke commissie van de as semblee een nieuw rapport over Grieken land ingediend. De assemblee sprak zich eenstemmig uit voor de in het rapport opgenomen instructie aan de politieke en de juridische commissie om de Griekse kwestie in het oog te houden. Met de aanneming van de instructie is een einde gekomen aan mr. Van der Stoel's positie als rapporteur. Hij heeft die positie twee jaar lang bekleed. Vorig aar werd hem op grond van zijn rap port door de Griekse autoriteiten de toe gang tot Griekenland ontzegd. Het Britse Conservatieve assemblee-lid P. Kirk bracht hem hulde voor de wijze waarop hij zijn taak als rapporteur had vervuld. Amerikaans verkenningsvliegtuig maakte, begeleid door verscheidene vliegtuigen van het type F 4 en F 105, een vlucht bo ven Noord-Vietnam. Er waren enkele luchtdoelraketten op de toestellen afge vuurd waarop de escortevliegtuigen „ter verdediging van het verkenningsvlieg tuig" de lanceerbasis hadden aangevallen. Een van de F 105 jachtbommenwerpers was geraakt door vuur van luchtafweer geschut en neergestort. Een helikoDter die naar overlevenden zocht van de F 105 was vervolgens door een Mig-21 neerge schoten. Alle bemanningsleden van de neergeschoten toestellen zijn als vermist opgegeven. De F 105 had twee inzitten den, de helikopter heeft er normaal zes, maar hoeveel het er woensdag waren, was niet direct bekend. Een woordvoerder van het Pentagon onderstreepte dat het hier louter een ver kenningsvlucht betrof en dat de escorte- vliegtuigen pas in actie waren gekomen nadat de Noordvietnamezen het vuur had den geopend. De aanval had ongeveer 20 km ten noordoosten van de Moe Gia- pas in Noord-Vietnam plaatsgehad. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Ro bert McCloskey, zei gisteren dat verken ningsvluchten boven het noorden in het Amerikaanse beleid pasten. „De verkenningsvliegtuigen worden vergezeld door gewapende toestellen die de bevoegdheid hebben terug te schieten als ze beschoten worden", zei hij. Hanoi sprak woensdag van „een zeer ernstige oorlogsdaad". Op de Parijse vredesconferentie be schuldigde Noord-Vietnam gisteren de Verenigde Staten van bombardementen op woongebieden in de provincies Kwang Binh en Ha Tinh, ongeveer 100 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone. De Amerikaanse luchtmacht had in verscheidene golven aangevallen, zei de plaatsvervangend leider van de Noord Vietnamese delegatie, kolonel Ha Van Lau. „Dit is een nieuwe, zeer ernstige oorlogsdaad en tegelijk een onbeschaam de provocatie van de regering-Nixon te gen de Democratische Republiek Viet nam", zei hij. TEL AVIV-DAMASCUS. (Reuter) Een formatie van de Syrische luchtmacht heeft gisteren in de Israëlische haven stad Haifa ernstige schade veroorzaakt door het doorbreken van de geluidsba- rière, aldus een militaire woordvoerder in Damascus. Alle toestellen zijn volgens hem veilig op hun basis teruggekeerd. Volgens de woordvoerder was de vlucht bedoeld als antwoord op de voortdurende schending van het Arabische luchtruim en op het doorbreken van de geluidsbarrière door Israëlische vliegtuigen boven Damascus, drie weken geleden. Later verklaarde de woordvoerder dat twee Israëlische vlieg tuigen gistermiddag het Syrische lucht ruim probeerden te schenden, maar door Syrische vliegtuigen en grondgeschut werden verdreven. In Tel Aviv is meegedeeld dat een Sy rische Mig-21-straaljager gisteren boven Haifa door de geluidsbarrière is gebroken, HANOI (AFP). Het persbureau van het Zuidvietnamees Bevrijdingsfront heeft gisteren melding gemaakt van twee nieuwe gevallen van massale slachting door Ame rikaanse en Zuid Vietnamese strijdkrachten. Het eerste geval deed zich voor in de maand oktober. Hierbij zijn 295 doden ge vallen in de provincie Quang Ngai op 120 kilometer van Da Nang. Bij het tweede ge val, in januari, werden tweehonderd per sonen gedood in de provincie Ben Tre, in de Mekong delta. Volgens het persbureau, dat het regio naal comité van Quang Ngai citeert, deden zich de eerste wreedheden voor tijdens een „zuiveringsoperatie" in oktober in de drie gemeenten: Nghie Tho, Nghia Lam en Nghia Thang, in het district Toeng Hia. Tijdens deze operatie zijn 77 burgers ge dood. De bevolking van het gebied heeft zich vervolgens, aldus het rapport van het regionale comité, geconcentreerd in de om geving van Go Zoe. Toen verscheidene dorpelingen weer naar hun geboorteplaats terug wilden gaan, verklaarde men hun dat „het klimaat niet goed voor hen was". Zij werden gedwongen een „purgerend middel in te nemen, waardoor hun ledematen en hun gezicht opzwollen en waardoor zij doof werden. Twee dagen later waren 197 men sen aan het middel overleden. De amerikanen en hun „marionetten" hebben volgens het rapport hierna in deze sector met mitrailleurs en kanonnen ge schoten, waardoor nog 21 doden vielen. De massale slachting in Ben Tre gebeur de volgens het persbureau van de Vietcong tijdens operaties begin januari. Behalve tweehonderd doden waren er ook twee honderd gewonden, aldus het persbureau, dat er aan toevoegde dat 239 personen slachtoffers van geweldpleging waren en dat 164 huizen in brand zijn gestoken. De tekkel van de Amerikaan dr. H. Clagett gaat dagelijks met zijn baas skiën. Er zijn voor de hond spe ciale schoenen van fiberglas vervaar digd en voor de langharige tekkel ge schikte ski's. Zijn baas houdt hem aan de lijn tijdens skitochtjes omdat de hond zelf niet kan stoppen als hij eenmaal op weg is. PRAAG. (DPA) In verband met een onderzoek naar de „gevaarlijke, staats- vijandige activiteit" van een spionage- organisatie zijn drie Tsjechoslowaken ge arresteerd. Naar het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka gisteren meldde, was deze activiteit georganiseerd en geleid door een emigrantencentrum „van een kapitalistische staat". Ze was gericht te gen Tsjecho-Slowakije en andere socia listische landen. mi m leoil nso nsV xtb jps towq J Ceteka gaf verder geen bijzonderheden over de spionage-organisatie en noemde evenmin de naam van het land, waarin het vermelde emigrantencentrum geves tigd zou zijn. Meegedeeld werd slechts dat het centrum uit middelen van de Amerikaanse geheime dienst was gefi nancierd. Het werk daarvoor had „enke le" Tsjechoslowaakse burgers in conflict met de wet gebracht. Over de resultaten van het onderzoek zouden later nadere mededelingen worden verstrekt. DEN HAAG. Tot nu toe zijn samen smeltingen van bedrijven uit verschillen de lidstaten uitzonderingen gebleven. De reden hiervoor moet gezocht worden in juridische en fiscale voorschriften, die obstakels vormen voor de ontplooiing over de nationale grenzen. De Europese commissie werkt hard aan een stelsel waardoor deze obstakels kunnen verdwij nen. Aan de andere kant blijkt dat de regeringen van sommige lidstaten een reorganisatie van de industriën binnen het nationale kader prefereren en daar om moeite doen om multinationale rege lingen te voorkomen. Dat zei donderdag Europa-commissaris E. Sassen voor le den van de Amerikaanse handelskamer. Afgezien van het feit dat door samen- 't Is weer bar interessant ons jaarboekje Dat Brandt en Pompidou in staat zijn samen zaken te doen, is gebleken tijdens de recente EEG-topgesprek in Den Haag. Sindsdien heeft men zich over de Euro pese instelling van de Franse regering weliswaar opnieuw enkele keren zorgen gemaakt, maar van overwegende beteke nis vindt men in Bonn dat de betrekkin gen tussen Frankrijk en Engeland onder president Pompidou merkbaar verbeterd zijn. De minister van Buitenlandse Za ken Scheel verklaarde van de week er van overtuigd te zijn dat de onderhande lingen met Engeland in de eerste helft van dit jaar kunnen beginnen. Uitvoerig zal de bondskanselier zijn ge sprekspartners inlichten over de laatste ontwikkelingen in de „Oost-politiek". In Bonn heerst buiten de regeringskring nog altijd onduidelijkheid over de beteke nis van de reis van staatssecretaris Bahr naar Moskou. Het is wel zeker dat de Sovjet-Unie voor het sluiten van een over eenkomst over het afzien van geweld, slechts voelt indien Bonn bereid is tot volkenrechtelijke erkenning van de D.D.R. De regering-Brandt heeft op dit punt bewust een zeer vage toekomstvi sie ontvouwd, die bepaald voor toelich ting in Parijs vatbaar is. Franse beden kingen tegen de Westduitse activiteiten in Oost-Europa zouden praktisch zijn ver dwenen nu Brandt veel minder hard van stapel blijkt te lopen dan in het begin werd gevreesd. Op zijn beurt zal Pompidou de bonds kanselier een toelichting geven op Frank- rijks politiek in het gebied van de Mid dellandse Zee. Met name het op grote schaal leveren van Mirage-straaljagers aan het revolutionaire bewind in Libië is in de Westduitse pers scherp becriti seerd. Omdat het geen problematiek be treft waar de Bondsrepubliek zich direct bij betrokken voelt, zal de bondskanse lier er hoogstens zijn bezorgdheid over uitspreken. Een detailkwestie, die beide staatslie- den na de gebeurtenissen van de laatste wgken niet aan hun medewerkers zullen overlaten, is die van de protonenversnel ler voor het Europese Centrum voor Atoomonderzoek (CERN), een omstreden miljarden-project dat Bonn als het tot stand komt op Westduitse bodem wil zien verrijzen. De Fransen zijn voorstan der van vestiging in de Belgische Ar dennen. De Westduitsers, die financieel hoog worden aangeslagen in de CERN vinden dat zij tot dusver bij deze tech nisch Europese samenwerking onvoldoen de aan hun trekken zijn gekomen. ADVERTENTIE Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur I Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY HAARLEM AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM UTRECHT ARNHEM NIJMEGEN I EINDHOVEN I GRONINGEN ANTWERPEN Gedempte Oude Gracht 51 Singel 462 Zoutmanstraat 24 Ie Middellandstraat 78 Voorstraat 58 Looierstraat 14 Stikke Hezelstraat 19 Leenderweg 108 Oude Ebbingestraat49 BRUSSEL LUIK 311388 233680 335726 231815 10053 436882 20838 14877 33112 GENT JERUZALEM. (Reuter) De Israëli sche regering heeft gisteren een politieke crisis voorkomen door in te stemmen met een wijziging van de registratiewet die verband houdt met de vraag wie nu eigenlijk jood is. De Nationale Religieuze Partij, die deel uitmaakt van het coalitie kabinet, had gedreigd zich uit de regering terug te zullen trekken als het kabinet zou vasthouden aan de uitspraak van het hooggerechtshof dat het woord jood in wettelijke zin van toepassing is op de nationaliteit en niet noodzakelijk op de godsdienst. Het kabinet stelde vast dat alleen kin deren van joodse vrouwen of van vrou wen die tot het joodse geloof zijn over gegaan, als jood kunnen worden inge schreven zowel op basis van nationaliteit als op basis van godsdienst. De uitspraak die het hooggerechtshof de vorige week deed, was in feit in strijd met het traditionele religieuze criterium dat eist dat men een joodse moeder moet hebben wil men als jood kunnen worden ingeschreven. Volgens dit cirterium is de joodse na tionaliteit ook onverbrekelijk verbonden met de joodse godsdienst. Het hoogge rechtshof bepaalde echter dat de kinderen van een Israëlische marine-officier en zijn niet-joodse vrouw als joden geregistreerd moesten worden. Het compromis, dat de regering heeft gevonden, houdt een amendement in dat de volledige burgerschapsrechten toekent aan alle kinderen van joodse immigran ten ook als hun moeder geen jodin is. BONN (RTR). De Jordaanse minister president Bahjat Altalhoeni heeft de West duitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel voor een officieel bezoek aan Jordanië uitgenodigd. Dit is bekend geworden nadat beide be windslieden een overeenkomst tussen Jor danië en de Bondsrepubliek hadden on dertekend over de verstrekking van kapi taal aan Jordanië. West-Duitsland gaat nu 83 miljoen mark aan Jordanië verstrekken voor de verdere aanleg van een spoorlijn naar Akaba. Verder krijgt Jordanië een le ning van twaalf miljoen mark voor de bouw van een ziekenhuis en een krediet van 1 miljoen voor de uitbreiding van de elektriciteitscentrale van Akaba. gaan van bedrijven uit verschillende lan den de integratie van de markten kan worden bevorderd, zou het fusiebeleid ge richt moeten zijn op de gemeenschappe lijke markt en niet op het territoir van de eigen grenzen. De bedrijven moeten vrij zijn in de keu ze van de partner teneinde tot produk- tievergroting en versterking van de con currentiekracht te komen. De europese commissie kan dan toezien of er een zo danige concentratie ontstaat dat de prin cipes van de vrije markt geweld worden aangedaan. Mr. Sassen wees erop dat door een vrije concurrentie voorkomen wordt dat er monopolieposities worden opgebouwd. Een ander belangrijk punt is dat, naast de sociale rechtvaardigheid, die inherent is aan een economisch stelsel gebaseerd op vrije concurrentie, de vrijheid van het individu is verzekerd. Uit het oogpunt van de Europese inte gratie bezien draagt de concurrentie er toe bij, dat de ondernemers bij het zoe ken naar de beste produktiemogelijkhe- den en de beste markten steeds meer geneigd zijn om over de nationale gren zen te kijken. Hierdoor wordt het Euro pese integratieproces bevorderd. Bij het streven de belemmeringen voor de onderlinge concurrentie weg te nemen moet de Europese commissie er voor wa ken dat er geen doorkruising ontstaat door beperkende maatregelen van bedrij ven of regeringen. Onverschillig of men consument of ondernemer is, iedereen rekent erop dat de gemeenschappelijke markt een verhoging van de levensstan daard teweeg zal brengen. ADVERTENTIE en moeten dus ruimte maken. Voor u een unieke gelegenheid om voor weinig geld In 't bezit te komen van een eerste klas van een gerenommeerde zaak. De gehele voorradige collectie is STERK AFGEPRIJSD EEN NAAM IN BONT Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 312086 Lid stichting bontwaarborg. TEL AVIV. (AFP) De explosie waar bij eind vorige week in de Israëlische havenstad Eilat 21 doden en 30 gewon den vielen, is veroorzaakt door een Is raëlische mijn die zich bevond in een .Israëlische vrachtauto met springstof en munitie. Dit heeft een militaire commis sie van onderzoek gisteren in Tel Aviv meegedeeld. De door de truck vervoerde mijnen waren in strijd met alle voor schriften niet beveiligd. De commissie be val sancties aan tegen de verantwoorde lijke officieren. J

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3