Wethouder W. F. Happé namens I.S.K. op hoorzitting streekplan: „Verontrust over vervallen Weg De Ranitz in Amsterdams plan" Zuiderzee- gemeenten boos op minister Haar journaal' Uitstekende maxi-coliectie van Dior's ontwerper Mare Bohan SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Niet tegen tracé langs spoorlijn Vereniging voor binnenscheepvaart opgericht VRIJDAG 30 JANUARI 1970 mmmmm - (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Zeer merkwaar dig". Zo karakteriseerde wethouder W. F. Happé vanmorgen tijdens de hearing over het streekplan, in Brinkmann, de omstandigheden waar onder over de wegen in Zuid-Kenne- merland gesproken moet worden. „Hoewel een technische commissie spoorslags een studie begonnen is over het spoorlijntracé, zo snel, dat kennelijk de gelegenheid voor voor overleg met de betrokken gemeente besturen ontbroken heeft, staan de resultaten van deze studie buiten de discussies van vandaag. Wij vertrou wen erop dat Gedeputeerde Staten ons na de afsluiting van de studie als nog tot een bespreking zullen uit nodigen", aldus de wethouder. Kuilvisserij plotseling verboden W aterproduktie Autobedrijf KONING N.V. (Door onze moderedactrice) PARIJS Precies 22 jaar na de „new-look" vindt Dior het weer tijd voor een lange rok. In het muisgrijze modepaleis aan de Avenue Montagne nam Diors ont werper Mare Bohan met de beste collectie die hij ooit heeft gemaakt weemoedig afscheid van de mini- mode. Het werd een maxi-collec- tie, ook al had eigenlijk heel Parijs verwacht, dat Dior, net als Patou, om aan iedere smaak te voldoen voor overdag de korte rok zou houden. Het heeft niet zo mogen zijn, Bohan, die een cruise naar Griekenland en Turkije maakte en vervolgens zijn ideeën op papier zette in de Normandische boerderij van Franqoise Sagan, kreeg later op de dag bijval van Coco Chanel, bij wie de zoom óók 15 cm over de knie viel. Gerechtigheid Biafra f De Hildebrandzaal van Brinkmann was vanmorgen vrij goed gevuld met belangstellenden tijdens de hearing over de wegen door Zuid-Kennemer- land. 8 lil Sprekend zowel namens de gemeente Haarlem als namens het Intergemeente lijk Samenwerkingsorgaan Kennemer- land verklaarde de heer Happé veront rust te zijn over het feit, dat hij de nieu we studie niet slechts uitgegaan wordt van het gewijzigde standpunt van de Ne derlandse Spoorwegen, maar dat boven dien gezegd wordt, dat de „Amsterdamse" oplossing als uitgangspunt genomen wordt. Die oplossing nu omvat niet alleen een alternatief voor de noord-zuidverbinding AMSTERDAM In een brief aan de minister van Landbouw en Visserij vraagt het bestuur van de Vereniging van Zui- derzeegemeenten opheldering over het volgens de vereniging plotseling verbieden van de kuilvisserij. Het bestuur deelt niet de mening van de minister, dat deze vol doende over voor en tegen bij een even tueel verbod van de kuilvisserij zou zijn ingelicht. Door een kuilverbod, aldus de brief, worden niet slechts in één keer alle kuil- vissers, maar ook andere takken van be drijvigheid als rokerij, handel, reparatie inrichtingen, toeleveringsbedrijven en zelfs het toerisme getroffen. Sommige ge meentebesturen zijn direct-belanghebben- den, omdat bij het verdwijnen van de besommingen van de kuilvisserij aan de visafslagen de betrokken gemeenten voor ernstige financiële consequenties worden geplaatst. Ditzelfde geldt bijvoorbeeld ook voor de coöperatieve visafslag in Volen- dam. Het bestuur vraagt de minister op welke wijze de indirecte schade aan be langhebbenden, waaronder de visafslagen, zal worden vergoed. Het heeft zeer veel bevreemding gewekt dat een zaak, waar jaren moeizaam aan gewerkt is, nu in een aantal weken wordt afgedaan. Nog op 4 november 1969 heeft een deputatie van de beroepsvissers in 't ministerie overleg gepleegd over een geleidelijke sanering van de kuilvisserij. Onmiddellijk daarna werd bekend dat een geheel hiervan af wijkende beslissing moest worden geno men vóór 1 januari 1970. Het bestuur verzoekt de minister alsnog een delega tie te ontvangen om wederzijds ophelde ring van zaken te verschaffen. maar ook het doen vervallen van het door trekken van de zuidelijke agglomeratie- weg (De Ranitzweg) naar Zandvoort. En hier is toch géén nieuw gezichtspunt in gekomen, zoals voor wat de noord-zuid verbinding betreft het intrekken van de bezwaren door de Nederlandse Spoorwe gen. De wethouder verklaarde voorts, dat het de gemeentebesturen in Zuid-Kenne- merland pijnlijk getroffen heeft, dat de officiële uitnodiging voor de hoorzittingen pas een week van te voren, op 23 januari, van de provincie uitging, met het verzoek, uiterlijk 27 januari te antwoor den onder opgave van vertegenwoordigers „Een onaanvaardbare korte termijn", meende de heer Happé, die opmerkte, dat hier ook nog een weekend tussen lag. Ook betreurde hij, dat de bezwaarden niet te voren kennis hebben kunnen nemen van de adviezen van de Provinciale Planolo gische Commissie. In zijn betoog voerde de heer Happé tal van argumenten aan voor de aanleg van de De Ranitzweg, waarbij hij tevens het „onaanvaardbaar" uitsprak ten aan zien van de traverse d( jr Haarlem. „Het gewijzigde standpunt van de Nederlandse Spoorwegen zal aanleiding geven tot her nieuwd beraad van de meest betrokken gemeenteraden. Het is denkbaar, dat voor de noord-zuidweg tenslotte het spoor lijntracé ernstig in overweging wordt ge nomen, mede door het door ons niet ont kende gewicht van het natuurbescher mingsaspect. Een dergelijke keuze zou het principe van de rondwegen niet aantas ten. We moeten echter blijven vasthou den aan het doortrekken van de De Ra nitzweg", aldus de wethouder. Hij verzocht dringend de raden opnieuw te horen na dat deze zich over de consequenties van het spoorlij ntracé gebogeon zouden hebben. Ten aanzien van de bezwaren van Am sterdam tegen de aantasting van het wa terwingebied merkte de heer Happé op, dat de bezwaren voor de waterwinning net zo goed gelden voor de Bloemendaalse zeeweg en de Zandvoortselaan. „Amster dam zegt, dat er rat de Zandvoortselaan betreft in feite onvoldoende bescherming is. 't Is voor mij onbegrijpelijk, dat in net- zelfde bezwaarschrift wordt aangedrongen op reconstructie van de Zandvoortselaan" aldus de wethouder. Vanmorgen lichtten nog een aantal over heidsvertegénwoordigers hun bezwaren toe, met name uit kringen van de drink watervoorziening. „De uitvoering van het wegenplan zou een onherstelbare schade berokkenen, een onherstelbare fout zijn, waarvoor ons na geslacht moeilijk begrip zou kunnen op brengen", zei ir. T. Verheul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening. Ir. Verheul, die onder meer sprak na mens staatssecretaris dr. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid, stelde, dat het unieke duingebied uit nationale en economische overwegingen niet mag worden aangetast. Daarvoor zijn de Am sterdamse Waterleidingduinen te belang rijk". Hij wees erop dat het ministerie een basisplan heeft ontwikkeld voor de toe komstige drinkwatervoorziening in ons land. In het jaar 2000 zal er 4% mil jard kubieke meter drinkwater nodig zijn, waarvan ll/i miljard kubieke meter grond water en 3 miljard kubieke meter op pervlaktewater. Dit betekent een verzes voudiging van de produktie in 30 jaar. De wegenaanleg zou volgens ir. Verheul twee ernstige consequenties hebben: ten eerste verkleining van het duinwaterare aal en ten tweede vergroting van de kans dat het water door het verkeer wordt verontreinigd. Achter de tafel hoorden 15 leden van Provinciale Staten en gedeputeerde J. Roelse de bezwaren aan. ADVERTENTIE Official dealer v./h W ZWIER Bloemstraat 54 IJmuideD fel 15141* ZIE DE NIEUWSTE MUDELLEN [N ONZE SHOWRUIMTE AAAftAAf\AAAfWWVWW\AAA/WWVW/VWV MAAR LOUIS Féraud, die met Un- garo en Courrèges tot de functionele couturiers van Parijs behoort, showde zoveel kleurige mini's, dat het nog niet gênant is om de komende zomer korte rokken te blijven dragen. Al valt de stand nu wel meer en meer in het voordeel van de maxi's uit, iets wat wij vooral aan enkele modehuizen fi nancierende stoffenfabrikanten te dan ken hebben. Of men er overigens verstandig aan heeft gedaan om z o abrupt de maxi- mode in te voeren, is de vraag, want de toch al niet zo florerende Europese confectiewereld blijft als de vrouw werkelijk aan de maxi wil met gigan tische voorraden korte rokken zitten, waardoor het ongetwijfeld met massa's fabrieken slecht zal gaan. MARC BOHAN, die zelfs de avond tevoren niet naar de party van zijn directeur in de pas geopende futuris tische Dior-boutiek in de Parijse satel lietstad Parly Deux had kunnen gaan, zag er na een nacht doorwerken dode lijk vermoeid uit. Maar zelden werd er in de Dior-salons een zo perfect afge werkte collectie met zoveel allure ge showd. Men kan vóór- of tegenstander van de maxi's zijn, Dior heeft voor de zo mer bijna twee handbreedtes onder de knie vallende creaties in huis, die voor iedere vrouw te accepteren zijn. De modellen hadden gelukkig niets weg van de verschrikkelijk oud ma kende soepjurken van Balmain en Nina Ricci, maar waren duidelijk ge ïnspireerd op de verrukkelijke, vrou welijke empire-mode van 1820. Een lijn, die Dior als allereerste twee jaar geleden al heel voorzichtig in de Miss Dior-collectie bracht. VOOR OVERDAG is er keus uit de meest beeldige suède broekpakken, rij kelijk afgebiesd met reptielenleer, of uit combinaties van lange genopte overhemdjurken met maxi-swaggers. Roestbruin, grijs, Nijlgroen, Perzisch blauw, roze en pinksterbloem-paars zijn Dior's favoriete voorjaarskleuren. Evenals tot dusver bij vrijwel alle couturiers viel ook in Bohan's collectie vrijwel geen bloemetje meer te zien. Als u niets meer voor Dior's strepen, noppen of ruiten voelt, ziet men u toch nog liever in een cashmere. Veel pakjes gaan het exclusieve mo dehuis dit keer met kraagloze jasjes uit. die een beetje als marechaussee- uniformen met langs de mouwinzet een vastgenaaid koord zijn gegarneerd. Capes voor 's morgens, een kaftan voor 's avonds en de prachtigste ivoor kleurige zijden tuniekblouses, over slagrokken en kleurige koordceintuurs maakten de jurkcollectie tot het ge sprek van de dag. Wanneer Ali Baba nog leefde, zouden ongetwijfeld alle schitterend geborduurde cocktail- en avondjurken zonder scrupules worden geroofd. LIET MARC BOHAN, die zijn haar heeft laten knippen als de componist Franz Liszt, alleen 's avonds schuchter onder zwarte doorschijnende mousse line maxi's geborduurde mini's te zien, Louis Féraud showde in het Parijse museum voor moderne kunst de kort ste rokken van zijn leven. Féraud deed zijn inspiratie op op het Mexicaanse schiereiland Yucatan. De echtgenote van de Russische am bassadeur in Frankrijk en Mireille Mathieu waren Férauds eregasten. Twee vrouwen, twee modes moet Fë- raud dan ook bij het ontwerpen van zijn collectie hebben gedacht. Vandaar dat hij maxi's en mini' showde. Fel rode, felgele, felgroene en felblauwe om precies te zijn. Jurkjes met korte, halflange en lange, strakke en poffen de mouwen, ronde hals of een v-vor- mig decolleté, stuk voor stuk zo ver bazend goed van snit en origineel ge dessineerd dat Féraud Courrèges als toekomstmodemaker heeft onttroond. GROTE GEAPPLICEERDE, gesti leerde Azteken-motieven waren eigen- Louis Féraud maakte Mexicaanse mini-, midi- en maxi-mode. De maxi-jurkjes op deze foto zijn bij zonder draagbaar. lijk het belangrijkste ingrediënt van zijn succes. Maar omdat het nu een maal nog simpeler kan, liet Féraud dezelfde dessins in een splinternieuwe banlon-kunststof inweven. Zijn kleu rige Mexicaanse mini, midi- en maxi- jurken zagen er zo kleurig uit dat ze zonder twijfel nog dit voorjaar in alle warenhuizen zullen hangen. Voor grand-old lady Coco Chanel moet de zomer 1970 het grootste succes van haar leven zijn, omdat de 86-jarige ontwerpster in lange rokken een be vestiging van haar sinds 1919 conse quent doorgevoerde mode ziet. In haar modehuis met wanden vol spiegels, zodat zij vanuit haar werkkamer in één oogopslag haar hele imperium kan overzien, waren nog precies dezelfde mantelpakjes te zien, die al met zoveel succes in de jaren twintig door haar werden verkocht. Alleen met dit verschil misschien, dat Coco voor haar een handbreedte over de knie reikende creaties dit keer veel pasteltinten en in plaats van haar favoriete passementen, grosgrain-lint of heel simpel de zelfkant van de stof fen gebruikte. Bij haar avondjurken viel er niets van de schitterende ge kleurde zijden bianchini-stoffen te be speuren, die vooral bij Lanvin, maar ook bij Dior zo enorm ingeslagen zijn. Indien er in de wereld gerechtigheid bestaat, zal het lot 'van het „beschaafde westen" verschrikkelijk zijn. De onver schilligheid waarmee het corrupte politici, onverzadigbaar oliekapitaal, cynisch on verschillige wapenleveranciers en onver antwoordelijke militaire „leiders" overal ter wereld hun gang laat gaan zal dan noodlottig worden. Twee wereldoorlogen die voorkomen hadden kunnen worden hebben ook de Nederlanders niet veel veranderd. Er zal voor worden geboet, individueel en collectief. Zoals het leed over Biafra is gekomen, zo zal het ook over het „beschaafde westen" komen. J. OUDENAARDEN, Heemstede. Na 2% jaar wanhopige en verbeten tegenstand, hebben de slecht uitgeruste Biafranen, bovendien verzwakt door uit hongering de ongelijke strijd tegen de dank zij de broederlijk door Engeland en Rusland met modern materiaal bewa pende Nigerianen moeten opgeven. Engeland dat Nigeria (etnografisch een monstrum) creëerde, heeft vermoedelijk verdragsverplichtingen en economische belangen laten prevaleren boven het on beschrijfelijke leed de Biafranen berok kend. Van de Russen is zo langzamerhand wel bekend, dat zij overal ter wereld verdeeldheid gretig aangrijpen dit vuurtje aan te wakkeren, zonder acht te slaan op het aantal slachtoffers. Waar de Russische beer z'n logge poten zet, laat hij een bloedig spoor achter. Het meest onbeschaamde is echter, dat dit land de nederlaag van Biafra, als een nederlaag voor hét imperialisme om schrijft. Geen land ter wereld heeft echter zo veel landen met kracht van geweld aan zich onderworpen, als Rusland. De gevolgen van hun interventie zijn onmiskenbaar en nimmer tevoren wer den miljoenen zo ontstellend geconfron teerd met de rampzalige gevolgen van deze internationaal gesanctioneerde mis daad. Met afgrijzen hebben we beelden kun nen aanschouwen van een immense ver schrikking, en menigeen zal in vertwijfe ling en in machteloze wanhoop de vuis ten hebben gebald bij het zien van het ontzaglijke lijden van de talloze tot op het gebeente vermagerde kinderlichaam pjes, wier doffe uitgebluste ogen ons ver wijtend aanstaarden. Wie zal niet tot tranens toe geroerd zijn geweest bij het zien van de vertwij felde moeders wier ogen angst en wan hoop uitdrukten. Oe Thant gaat naar Lagos en ziet ken nelijk de toestand minder somber in dan de internationale pers, die onsteld is. Minister Luns gaat niet naar Lagos en men is verbaasd. Hebben beiden ook kennisgenomen van de schokkende filmbeelden? Gowon heeft blijk gegeven van zijn goede wil. Men is echter geneigd te twijfelen aan die goede wil, wanneer hij bekendmaakt, dat Ni geria deze hulp zelf zal organiseren en beweert dat Lagos over voldoende levens middelen beschikt Alle buitenlandse hulp wordt afgewezen, ook van het Interna tionale Rode Kruis en Joint Church Aid, beide onverdacht nochtans worden zij gerangschikt onder hen die de „vijand hulp hebben verleend". Zelfs van Engeland wordt aanvankelijk hulp geweigerd, totdat toestem ming wordt verleend transportmiddelen te zenden, waaraan men zelf tekortkomt. Deze mogen echter niet per vliegtuig worden verzonden, doch wel per schip, hetgeen natuurlijk een ernstige vertra ging veroorzaakt. Intussen sterven dagelijks nog honder den, misschien duizenden omdat de enige transportmogelijkheid van Lagos uit jeeps bestaat. Church Aid Fund beschikte over een effectieve organisatie en voldoende vrachtvliegtuigen om op korte termijn een hulpactie van betekenis uit te voe ren, doch werd buitengesloten. Het motief was een voorwendsel, om dat Church Aid Fund uitsluitend uit hu manitaire overwegingen tallozen van de hongerdood heeft getracht te redden. Kan men zich aan de indruk onttrek ken, dat de uithongering van de resten van het Biafraanse volk de laatste fase is? Inmiddels is er van Amerikaanse zijde enige hulp gekomen. De tijd zal moeten uitwijzen, of het pessimisme ongerechtvaardigd was. Als de balans wordt opgemaakt kunnen we concluderen, dat de economische belan gen en de olie hoger genoteerd staan dan mensenlevens. L. GEUTSKENS, Santpoort ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-IJMUIDEN Acht organisa ties op het gebied van de nationale zowel als de internationale binnenscheepvaart hebben in principe besloten tot het op richten van de Vereniging Samenwerking Binnenscheepvaart. Het voornaamste doel van deze nieuwe vereniging is bundeling van krachten op het gebied van het ver voer te water. Op deze wijze ontstaat een apparaat, dat de zakelijke belangen van de Nederlandse particuliere binnenschip pers maximaal kan dienen. Een van de eerste taken zal zijn tege moet te komen aan de problemen die het gevolg zouden kunnen zijn van het ver vallen van het systeem van evenredige vrachtverdeling per 1 juli 1970. Daarnaast zal worden getracht tot een goed overleg te komen met andere tak ken van vervoer, teneinde het vervoer zo doeltreffend mogelijk te doen geschieden. Het ligt in het voornemen om op korte termijn in openbare voorlichtingsbijeen komsten het doel en streven van de nieuwe vereniging aan de binnenschip pers uiteen te zetten. De initiatiefnemers zijn: NV Internatio naal Motorschippers verband Gronin gen., Stichting Zand- en Grindschippe'-s Roermond. Coöp. Binnenscheepvaart- vereniging g.a. Rotterdam., Ned Ver eniging van Reeders in de Binnenvaart Rotterdam., Amsterdams Internatio naal Motor Kantoor NV Amsterdam., NV Handels en Transport Unie Dor drecht., Stichting Onderling Verband Rotterdam. Andere groeperingen in de binnen scheepvaart zullen nog worden benaderd., aldus een gemeenschappelijk communi qué.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4