Kamer van Koophandel breidt bestuur uit Langs sluizen en havens „Amsterdam" (se) rock - opera Luister naar Creepy Top de pop pop dertien Soosagenda PROEF VOOR ÉÉN JAAR Onderzoek naar bedrijvigheid in toekomst Kennemerland en DEM organiseren Noordpierloop Lions dicht bij kampioenschap CarolineIJM 26 ex-„Batavia gpo? Auto-ongeluk op Rijksweg 9 VRIJDAG 30 JANUARI 1970 9 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken is tijdens de ver gadering die gisteravond in het ge bouw van de Kamer aan het Nassau- plein werd gehouden van vier- tot zeshoofdig uitgebreid. Het voorstel werd door de leden van de Kamer unaniem aanvaard. Spoorlijn Rapport Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen i unieke aanbieding 1 RECORDERTAPE IJMUIDEN De n.v. Visserij Mij Batavia verkocht in het jaar 1952 haar motortrawler Batavia IJM 99, die van 1947 af de visserij van IJmui- den uit had uitgeoefend. Met de Me- dan IJM 57 behoorde dit vaartuig tot de eerste IJmuidense motortrawlers. Beide schepen waren afkomstig uit Amerika en werden later weer naar dat land terugverkocht. otneivs fit aariem, fJtnond en „BRANDENBURG" Met algemene stemmen werd de perio diek aftredend voorzitter mr. J. C. Dros te herkozen voor een periode van twee jaar. Tot ondervoorzitters werden be noemd de heren jhr. H. P. F. Coenen van den Oosterhoff, F. J. Elsinga, W. C. M Holt, G. R. Rosenmoller, en J. G. C. Captijn. De heer Holt verklaarde over een jaar te willen terugtreden uit zijn be stuursfunctie. De uitbreiding van het be stuur, noodzakelijk geworden door de toegenomen arbeid, zal overigens na een proeftijd van een jaar definitief worden bekrachtigd. Ten aanzien van de afvaardiging van de Kamer naar de hearing over het streekplan op maandag 2 februari ver klaarde mr. Droste, dat door secretaris mr. A. G. de Blécourt de nadruk zal wor den gelegd op het belang van de oost westverbinding en niet zozeer op de noord zuidverbinding. Die oost-westverbinding zou dan de Weg De Ranitz moeten zijn, en niet de traverse door Haarlem. Van uit de Kamer werd erop aangedrongen zich scherp op te stellen tegenover Am sterdam, dat bezwaren maakt tegen de Weg De Ranitz. „Na 22 jaar is heel moei' zaam een akkoord tot stand gekomen tus sen gemeenten en Gedeputeerde Staten, en nu maakt Amsterdam bezwaar. Het moment is onsmakelijk gekozen, het mo tief vergezocht", was een van de gelui den. Mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong lichtte de nieuwste ontwikkeling rond de spoorlijn Santpoort-Noord-IJmuiden toe Hij zei te verwachten dat de proef op deze lijn door de vermindering van het aantal haltes gunstig beïnvloed zal wor den. Hetgeen werd onderstreept door de opmerking door een van de leden dat wethouder Ockeloen van Velsen tijdens de hoorzitting over dit punt gezegd zou hebben, dat veel bezwaren terug te voe ren zijn tot de ontstellend lange reisduur op dit traject. De openingstijdens van de kantoren der Kamer zullen in de loop van de volgende week een gedeeltelijke wijziging onder gaan, deelde mr. De Blécourt mede. Tus sen de middag is het gebouw voor het publiek slechts van half één tot kwart over één gesloten. Ter compensatie van deze geringe sluitingstijd gaat het kan toor 's middags een uur eerder dicht, namelijk om vier uur. Mr. Droste deelde mede, dat de Kamer in onderhandeling is met de gemeente Haarlem over de sluitingstijden van de bruggen in de stad. De afdeling perso neelszaken van de gemeente zou hebben becijferd, dat, wanneer de bruggen morgens van zes tot zeven niet geopend zouden hoeven te worden, dit drie brug wachters zou uitsparen, ofwel een loon winst van' 45.000 zou opleveren. De scheepvaart zou dan voor het alternatief worden geplaatst gedurende die tijd door de „Ringvaart-route" te varen. Door een aantal bedrijven werd dit niet aanvaard baar geacht. De gemeente heeft dit pro bleem nu verder in studie genomen. nemers te zeggen, dat ze in Heerhugo- waard woonruimte moeten zoeken. De Kamer ging akkoord met een bijdra ge voor de parkeergarage ad. 2000,- een bedrag, dat om begrotingstechnische re denen slechts voor 1970 kon worden toe gekend. De Kamer was niet speciaal om deze bijdrage gevraagd. In de rondvraag suggereerde de heer H. van Winsum een commissie in te stel len voor milieuhygiëne. Nadat mr. Dros te aanvankelijk had verklaard dat de Ka mer zich alleen tot economische zaken had te beperken, beloofde hij het voor stel in studie te nemen, toen van meer zijden op de instelling van zo'n commis sie werd aangedrongen. Op 14 of 22 mei zal de Kamer een werkbezoek brengen aan de gemeente Haarlem. De commissie nijverheid van de Kamer werd belast met het opstellen van een rapport over de toekomstige bedrijvigheid in Haarlem en omstreken. In de toelich ting op deze opdracht verklaarde mr Droste bijzonder blij te zijn met de op merking van mr. F. J. Kranenburg, com missaris der Koningin, dat men niet het bordje „vol" op Haarlem kan plakken" De expansiemogelijkheden voor de indus trie zijn gering, en de woongelegenheid voor het personeel vormt een nijpend probleem", aldus de voorzitter, die meen dat het onverkoopbaar is tegen de werk ADVERTENTIE Een sociale instelling zonder winstbejag. (Van een medewerker) WIJK AAN ZEE. Door de Bever wij kse rennersclub „Kennemerland wordt zondag in samenwerking met DEM atletiek in Wijk aan Zee een tweede Noordpierstrandloop gehouden. Het is overigens voor de eerste keer dat beide clubs op sportief en organisatorisch ge bied samenwerken. Zij hebben goede hoop dat het een succes zal worden. Alleen uit de eigen gelederen van DEM en „Kennemerland" komen er al bijna 200 senioren en junioren aan de start Onder hen bevinden zich de bekende wielrenners Jan Serpenti, Aad Duyker. Nico Hendriks, Lies de Vries en Cor Dur- ge, de oud-renners Cees Lute, Wim Zon neveld en Jan Groot met specifieke hard lopers als Piet Bleeker, Chris Duyker en Peter Heynis. Bij de dames zal de na tionale atletiekkampioene Marietje Val kenberg meelopen. Voorts verwacht men zeer veel lopers en loopsters van buiten af aan de start. Het secretariaat van DEM heeft namelijk alle atletiekvereni gingen in Nederland aangeschreven. De start van deze Noordpierloop is zon dag om twaalf uur aan het einde van de Zwaanstraat op het strand. Deelne mers kunnen zich vanaf 's morgens ne gen uur opgeven in hotel Rijckaerts te Wijk aan Zee. De af te leggen afstan den zijn: 7 km. voor senioren en dames én 4 km. voor junioren. Een medaille met lint vormt de beloning voor elkeen die binnen een uur terug is aan de fi nish. Vooraf kan men inschrijven bij de heren: J. R. Potma, Luxenburglaan 81 (tel. 30105) en J. Davidson, Creutzberg- laan 47 h (Tel. 27303), beiden Beverwijk (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Komend weekend zal I de strijd om de titel en de degradatie in de basketballtop met een volledig programma in alle hevigheid ontbran den. Flamingo's dat eenvoudig niet meer I mag verliezen staat voor de uiterst las tige opgave in Leiden strijd te moeten leveren met Bona Stars. De Leidse ploeg die onlangs koploper The Blue Stars in Amsterdam bijna bedwong ,is bovendien voor Flamingo's in de Sleutelstad altijd een lastige tegenstander geweest. Haarlem Cardinals ontvangt zaterdag-1 avond in Haarlem het Amsterdamse Wilskracht, waarvan reeds twee keer ge wonnen werd. Willen de volgelingen van coach Robin Dirks zich handhaven, dan is het behalen van de eerste winstpun ten een vereiste. In de dames-eredivisie een zeer klein programma in verband met een drietal wedstrijden tussen de Poolse en Nederlandse dames. Voor Lions kan het komende weekend I bijzonder belangrijk worden. Mocht Giants zaterdag in Den Helder van Al bino's verliezen, dan kan de ploeg van Jan Boogaard zondagavond bij een over winning op EBOH in Zandvoort de vlag I in top hijsen. Wint Giants dan zullen de Zandvoorters nog een week geduld moe ten hebben. Zaterdagavond ontmoet Lions in Zandvoort Pirates uit Eindhoven voor de beker. Via een overwinning of zelfs een niet al te grote nederlaag kan Lions zich kwalificeren voor de kwart-finale. Zowel de dames van Exercitia tegen I KNSM in Amsterdam, als de heren van The Typhoons tegen AmstelveenZapad in Haarlem kunnen de winstpunten be machtigen. Bij winst van Exercitia kun-1 nen de IJmuidense dames alle degrada- tiezorgen laten varen. The Typhoons kan het geschonden blazoen weer wat meer kleur geven door een duidelijke zege. Vrijdag: 19.00 uur HOC 2The White Stars 3, Flamingo's 2Akrides 2 (dames) The Typhoons 4HOC 3 en The White I Stars 2Hoofddorp 2 (heren 20.15 uur. HOC—The White Stars, The Typhoons -Antilopen 3 (heren) SpettersHoofd dorp en Onze Gezellen 2Spetters 31 (dames); 21.30 uur: The Typhoons- A'veenZapad, H. Cardinals—Flamingo's (beker) HOC 3—Akrides en The Excep tionsSpetters 2 (dames). Zaterdag: 19.00 uur. DSS Epibratos 2 —The White Stars 4 (dames), DSS Epi- bratos—Sea Devils', Rac. Beverwijk- Akrides en The White Stars 3DIOSI (heren) 20.15 uur. Onze GezellenAn tilopen 6, H. CardinalsWilskracht en Rac. Beverwijk 2—The Typhoons 3 (heren). ADVERTENTIE yy De Batavia is daar tot 1955 onder die naam blijven varen, werd in 1955 omge doopt in Minnie en heet sedert 1960 New ton, toebehorende aan Irving Usen Traw ling Corporation te Bath in de Verenigde Staten van Amerika. In 1953 kwam voor de Mij Batavia een nieuwe motortrawler in bedrijf, de Job Gouda IJM. 99, die korte tijd later ver kocht werd naar Frankrijk en onder de naam Galantry SPM. 192 St. Pierre et Miquelon op Newfoundland als thuishaven kreeg. De „Batavia" IJM 99, bouwjaar 1954; 15 januari 1955 voor het eerst ter visserij. In 1954 werd het letterteken en num mer IJM. 99 uitgegeven aan de motor- trawler Colombo IJM. 99, die ruim een maand in IJmuiden is geweest en van die tijd af vaart als Redentor I met Rio de Janeiro als thuishaven. De volgende IJM. 99 zien we hier op de foto. Waren de vorige schepen ge bouwd door de NV Scheepsbouwwerf De Dageraad in Woubrugge, dit vaartuig, dat Batavia IJ. 99 heette, was afkomstig van de werf D. Joh Boot te Alphen aan de Rijn, de tweede trawler van die naam en de vijfde IJmuidense trawler die het nummer IJM. 99 kreeg. Deze Batavia werd 13 november 1954 te water gelaten en op 12 januari 1955 vonden de proefvaart en overdracht plaats tijdens de overtocht van Vlaardin- gen naar IJmuiden. Op 15 januari 1955 ging het schip voor de eerste reis ter visserij onder schipper H. Krab. In de jaren vijftig behoorde deze serie tot de modernste motortrawlers met een bruto inhoud van 233 reg. ton bij een lengte over alles van 38,41 m, lengte tussen de loodlijnen 33,80 m, breedte 7,05 m en een holte van 3,54 m. De hoofdmotor van de Batavia is een 8 cil Industrie van 600 pk. Het achterschip was aan de bak boordzijde dichtgebouwd, zodat de sche pen uitsluitend over de stuurboordzijde konden vissen, in die tijd was dit nieuw. De zusterschepen werden in die tijd verkocht naar Brazilië of naar Frankrijk, maar de Batavia IJM. 99 heeft nog ruim een jaar gevaren voor een andere IJmui dense rederij en wel voor de NV Visserij - onderneming De Vem. Dit was in oktober 1955 toen de Batavia aan deze rederij werd overgedragen; in december kreeg het vaartuig een andere naam: Caroline IJM. 26. Zo heette ook een bekende stoomtrawler uit de jaren dertig. Deze werd in 1930 nieuw opgeleverd door Bonn Mees in Rotterdam, groot 253 bruto reg. ton; schipper Alb. De Graaf heeft daar onafgebroken mee gevaren totdat de oorlogsomstandigheden een einde maak ten aan het bestaan van deze stoomtraw ler, die tot 1940 zeer gelukkig ter visse rij had gevaren. De stoomtrawler Varoline is op 28 april 1941 als hulpmij nenverger in de Baai van Milford Haven op een magne tische mijn gelopen en gezonken. De in 1954 gebouwde Batavia kwam dus in de plaats van dit schip maar dat is voor de duur van slechts een jaar ge weest want in 1956 werd de motortrawler Caroline IJM. 26 naar Brazilië verkocht. Het schip vaart van die tijd af als Pes- cal II met Rio de Janeiro als thuishaven. Later werd het nummer IJM. 99 ach tereenvolgens uitgegeven aan de Cura sao IJM. 99 en de Egmont IJM. 99, die inmiddels van de IJmuider vloot zijn af gevoerd. Beatnleuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks wor den gezonden aan; Redactie Haar lems Dagblad, rubriek Hoppelepop. Grote Houtstraat 93 in Haarlem De Inzend IngstermUn voor iedere afleve ring sluit dinsdagmiddag- Paradiso, zaterdagavond 24 ja nuari, Amsterdam. Eerste opvoe ring van de eerste, enige, echte Nederlandse rockopera „Kid Kal- lahad" van de gloednieuwe Am sterdamse formatie „Amsterdam". Om tien uur, als binnen het twee uur durende gebeuren begint, staan nog honderden lieden buiten te dringen en te duwen als bees ten. Onder hen ook Peter Tetteroo en zijn Tee-Set. Maar zelfs de „Ma belle Amie-jongens" komen er niet in, want het is vol, mudvol. Donald van Os, solo-gitaar en schrij ver van praktisch alle nummers daar over: „Dat geeft je natuurlijk wel een erg fijn gevoel. Maar we waren door al die voor-publiciteit (kijkt even naar publiciteitsman Willem Jan van de Wetering) wel enorm zenuwachtig. Dat heeft natuurlijk invloed op je spel. Daarom weet ik zeker dat het nog veel beter kan". Het verhaal van „Amsterdam1' is gauw verteld. Drie maanden geleden kwam de groep bij elkaar. Over de tijd daarvoor wil men liever maar niet praten. Dat was een mislukking die nu verleden tijd is. Het idee voor een roek-opera was er al (Donald van Os), maar nadat de groep „Tommy" van The Who en het enorme succes daarvan had gezien, wist zij dat de tijd ook in Nederland rijp was voor dit genre. Robert Verwey, basgitaar: „Dit heeft het grote voordeel dat je achter elkaar doorspeelt zodat je de sfeer steeds meer op kan voeren. Bij een gewoon optreden zakt de stemming in de pauze weer als een plumpudding in elkaar". Donald van Os wil graag dat het verhaal van de opera er in komt, want „de mensen moeten weten waar het over gaat". Bij deze dan. Een jongen, die op kantoor zit, is niet te vreden met wat hij heeft bereikt. Als hij in de bios een cowboyfilm ziet, wordt hij geïntrigeerd door de hoofd persoon en gaat die in alles nadoen. Hij leeft in een soort waanwereld en gaat LSD en hasjisch gebruiken om dat nog te versterken. Als hij zijn held echter in werkelijkheid tegen komt, wordt dat een „afknapper". Dan beseft hij dat roem, „HE-man zijn" en stoerheid niet belangrijk zijn. Op 14 februari komt Amsterdam met de opera naar ABC in Beverwijk. Zondag speelde groep in Frankrijk waar nog meer contracten liggen te Van links naar rechts: Donald van Os, Martin van Os, Robert Verwey en Peter van Asteren. wachten. Vrijdag is een single uitge komen getiteld „Indian Pipe", een nummer uit de opera. Peter van As- teren (zang), Robert Verwey, Donald van Os en broertje Martin van Os (drums) zijn best tevreden. Ze heb ben een beste kans dat ze doorbre ken. Liefst ook in het buitenland, want Nederland is (zie Shocking Blue) zo klein, zo klein. „Wij willen niet dat het publiek danst, maar dat het luistert. Waar om? Omdat wij geen commerciële muziek maken, maar wel muziek die interessant is om naar te luis teren. „Creepy", een al drie jaar bestaande formatie uit Heemstede, weet wat zij wil en wat zij doet. Tot nu toe is daar maar weinig van overgekomen, maar daar moet nu verandering in komen. Start punt is een plaats in de finale van de talentenjacht in Treslong, die zaterdagavond gehouden wordt. Dick Mos, de nieuwe manager, verwacht toch zeker een tweede of derde plaats. Martin Tepe (pia no, orgel, dwarsfluit) links, Dolf Planteijdt (solo-gitaar)tweede links, Hans Planteijdt (basgitaar, zang) beneden, en Hans Asselbergs zullen dat zaterdag waar moeten maken. 1. Mighty Joe Shocking Blue 2. Mijn gebed D. C. Lewis 3. Marian Cats 4. Jon-Go-Lo-Ba Santana 5. Het zal je kind maar wezen Piet, Adèle en Leen 6. Thanks J. Vincent Edwards 7. Whole Lotta Love Led Zeppelin 8. Seasons Earth and Fire 9. Wat een spreker is die man Seth Gaaikema 10. Reflections of my life Marmelade 11. Superstar Murray Head 12. Melting Pot Blue Mink 13. Tonight Today D.B.M. and T. Allison, IJmuiden, zaterdag: Third F. Ring of Fire, EVNH-gebouw, Enge- landlaan, vrijdag: soos. Atlantic, ASV-gebouw, Engeland- laan, zondag 2-5 en 8-11: soos. ALADIN, Treslong, Hillegom, vrij dag: Dozy, Beaky, Mick en Tich. De Appelaer, Damstraat 19, vrijdag The Dallies, zaterdag: Purple Eve ning, zondag: Third F. VIOS, Spaarnrijkstraat, zaterdag: Gizhlane (ex Maro's). Jokaka, Eemstraat 6, zondag: Gizh lane (ex-Maro's). W. C. A., 't Oude Posthuis, Heren- weh, Heemstede, zondag: s oos met DJ Marcel. From Above, Essenstraat 5, zater dag: coffeetaverne en The Sparrows. Kamis, Nieuwe Groenmarkt, don derdag: pottenbakdemonstratie, vrij dag: dansen. Martinique, Kokstraat, zaterdag: dansen. Soos T 16, Koudenhorn 34, donder dag: jeugdcafé. Tum-Tum, gebouw Anno Sancto, Achterweg, Heemstede, zondag: socië teit. Electric Centre, Bakenessergracht, zaterdag: Free Popgroep Modesty Blaise, het Noordwijks Huisvrouwen Orkest en folksinging Paul de Ridder, zondag 10 uur: vertrek van E.C. naar bos, duin ofen strand, zondagmiddag popgroep Selfkick. Big Apple, Treslong, Hillegom, za terdag: finale talentenjacht met The Ektion, Lighthouse, Art of Music, Kings Road, Creepy en Mike Brown Selection. ABC, Beverwijk, vrijdag: discotheek zaterdag: Marva Hodge en Soulsere- nade, zondag: Soulful Blues Quality, maandag: Multi-mouvements, dins dag: souldansles, donderdag: disk- djokkiecursus. Idee '67, IJmuiden, zondagmiddag: Earth and Fire, met Seasons, zeer hoog in de Top-40, gepusht door de Earring die hen in hun voorprogram ma h adden, bestaande uit zangeres Jerney Kaagman (19), Hans Ziech (bas), Cees Kalis (drums) en de twee ling Chris en Kees Koerts (orgel, so lo-gitaar, fluit), vrijdag: sociëteit, za terdag: discotheek. Entre Nous, Grote Houtstraat 176, zaterdag en zondag: Box 18. Barbarella, De Princehof, Glipper- weg, Heemstede, zondag: discodans avond. La Cave, Bavo-kelder, Leidsevaart, zaterdag: dansen met DJ Andy, zon dag: J. van Valkensteyn: Invloed van Volksmuziek op concertmuziek." Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Service en storingen binnen 24 uur (Van een onzer verslaggevers) HEEMSERK. Op rijksweg 9 is don derdag een sportwagen tijdens een inhaal manoeuvre door een vrachtauto aangere den en geheel vernield. De bestuurder van de sportwagen reed met een snelheid van 150 km per uur en wilde twee achter el kander rijdende vrachtauto's inhalen. Ter hoogte van de achterste vrachtauto geko men week deze naar links uit, eveneens met het doel de voorste vrachtwagen in te halen. Hij raakte de sportauto, waardoor deze ging slingeren en honderd meter ver der geheel vernield in een sloot terecht kwam. De bestuurder liep geen letsel op.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9