Nog geen besluit over Jonckheer Troepen mogelijk langer in Vietnam NIXON DREIGT HANOI MET FORS OPTREDEN „rOsservatore" valt bisschoppen aan Bouwvakkers hoeven niet in dienst Tegenmaatregelen bij vlagdiscriminatie in wetsontwerp geregeld Parijs steunt „Oost-politiek" van Bonn Mr. Grosheide ileef binnen Drs. Bakker: Meeste r.k. Nederlanders tegen gehuwde priesters AGENDA pag. 8 Verder in de krant HET WEER Meer geld voor anti-raket Reorganisatie bij Co-op is een feit VANDAAG IN ERBIJ: Noord-Zuid weg langs duinen waarschijnlijk van de baan Foio Engel 3 weken IJMUIDER COURANT 60e JAARGANG NUMMER 75 ZATERDAG 31 JANUARI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks Koning Het woord is aan... Winterweer 'ju Jeugd wil haar Floris terug Oh, Calcutta!: toneel vol bloot De woningmisère: spel der vergissingen Londen en het bel canto Tweedaags topgesprek AP A-demonstratie Autobedrijf KONING N.V. BERENDSEN N.V. Jmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur (Van onze correspondent) WILLEMSTAD. Minister Bakker heeft gisteravond bij zijn vertrek van de Nederlandse Antillen verklaard, dat er in de kwestie-Jonckheer nog geen beslissing is gevallen. Wel kon hij mededelen dat bij het overleg met de Antilliaanse en Surinaamse premiers over de rechtsorde van het Koninkrijk een akkoord is be reikt tussen de drie Koninkrijkspartners. Bij het vertrek van vice-premier Bak ker was veel volk op de been, maar ge demonstreerd werd er niet. De minister bleek spaarzaam te zijn met mededelin gen. Hij noemde de onderwerpen die hij met de beide premiers had besproken daar „te delicaat" voor. Eerst zal hij de Nederlandse regering rapport uitbrengen. Ten aanzien van de kwestie-Jonckheer zei hij nog, dat hij naar de Antillen was ge komen om er zich over te laten voorlich ten. „Een definitieve beslissing moet de Koninkrijksregering nemen" aldus de mi nister. Vice-premier Bakker werd uitgeleide gedaan door premier Petronia van de Nederlandse Antillen. Deze gaf geen en kel commentaar. Fontenelle: Elke leeftijd moet zijn speelgoed hebben. President Nixon tijdens zijn pers conferentie. VATICAANSTAD, (Reuter en AP). De vooraanstaande Franse theoloog kar dinaal Jean Daniélou s.j., heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat enige ijveraars in Nederland tegen het priester celibaat het eigenlijk gemunt hebben op het pauselijk gezag. In een artikel in het Vaticaanse blad „l'Osservatore Romano" schreef de kar dinaal. dat het om kleine pressiegroepen gaat. Het merendeel van de rooms-ka- tholieken in Nederland is volgens hem Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving.... 4, 5, 6 Kerkdiensten 4 Kunst 7 Radio en tv7 Weerrapporten 8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 A angestipt 8 Economisch Nieuws 0 Scheepsberichten 9 Sport11 Luidsprekers 10 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I. tot zondag avond: Droog weer met opklaringen. In de nacht overwegend lichte tot matige, maar in het oosten plaatselijk strenge vorst. Mor genmiddag lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke, later tot matig toenemende zuidoostelijke wind. tegen het denkbeeld van gehuwde pries ters. Het is de eerste openlijke aanval van het Vaticaan op de Nederlandse geeste lijkheid, sinds het concilie van Noordwij- kerhout waar opheffing van het verplicht celibaat is aanbevolen, hetgeen door de bisschoppen werd overgenomen. Deze verklaring van kardinaal Danié lou is een slag voor sommige geestelijken die hoopten dat uit de voorzichtige hou ding van het Vaticaan van de laatste weken wellicht een bereidheid viel te concluderen, om aandacht aan de Neder landse aanbevelingen te schenken. Kardinaal Daniélou beschuldigde Nederlandse geestelijken en leken ook van „leugens" en het verdraaien van de feiten: „Door slinkse manoeuvres wordt de kwestie in een stofwolk verhuld". Mgr. Daniélou gold in het begin van de jaren zestig als een liberaal. In mei vo rig jaar werd hij tot kardinaal be noemd, wat door vele waarnemers werd uitgelegd als ene bewijs dat de paus het met zijn denkbeelden eens is. .Volgens Daniélou is het niet toevallig dat in Nederland getwijfeld wordt aan de zin van het priestercelibaat en zelfs aan de heel eigen waarde van het priester ambt. „Zij brengen de inter-communie- viering in praktijk en gemeenschappelij ke Eucharistievieringen die in feite de vewerping van de betekenis van de Eucharistie inhouden. Aan het gezag van de opperherder en in het algemeen de god delijke instelling van het episcopaat wordt getwijfeld. Er is in Nederland een nei ging naar een progressieve secularisatie van het kerkelijk leven", aldus Daniélou. (Van onze correspondent) WASHINGTON Op een perscon ferentie die voor een belangrijk deel gewijd was aan vragen over de natio nale economie en inflatie, heeft pre sident Nixon vannacht gezegd dat Noord-Vietnam even „recalcitrant" en koppig is als tevoren. Er zijn geen aanwijzingen dat het verminderen van de critiek op het Vietnam-heleid van Washington Hanoi soepeler heeft gemaakt. In zijn Vietnam-rede van 3 november deed de president om die reden een beroep op het Amerikaanse volk om zijn plan voor de „Vietna- misering" van de oorlog te steunen. De president zei gisteravond ook voor de eerste keer dat het mogelijk is dat Amerikaanse troepen nog lange tijd in Vietnam gestationeerd zouden blij ven. Het plan om de troepen uit Vietnam terug te trekken werd door Nixon „on- herroepbaar" genoemd, maar hij waar schuwde Noord-Vietnam opnieuw dat wanneer gebruik gemaakt zou worden van de vermindering van Amerikaanse militairen de regering er niet voor zou terugdeinzen om nog krachtiger op te treden dan al in het verleden is gedaan. De persconferentie bracht de Vietnam- kwestie vier tot vijf keer opnieuw aan de orde, en het ziet ernaar uit dat de oorlog opnieuw de tijdelijk gesuste nationale ge moederen in beweging brengt. Over het Midden-Oosten en de verkoop van Franse oorlogsvliegtuigen aan Lyhië zei de president dat het probleem de aandacht heeft van de Amerikaanse re gering, hij duidde erop dat het een van de onderwerpen zal zijn die ter sprake zullen worden gebracht wanneer president Pompidou de volgende maand een offi cieel bezoek brengt aan Washington. President Nixon heeft eerder bekend gemaakt dat hij het Amerikaanse Congres geld zal vragen om meer raketafweerba- ses in de VS te kunnen laten bouwen De installatie van deze raketten is be doeld als bescherming van bepaalde ste den en van de lanceer-plaatsen van de intercontinentale raketten. Nixon zei dat hij deze beslissing verleden week heeft genomen in overleg met de nationale vei Ugheidsraad, aan de hand van gegevens over de ontwikkeling van de kernwapens in China. Hij zei dat China over tien jaar welis waar geen grote kernwapen-mogendheid zal zijn, maar over een belangrijke ca paciteit zal beschikken die, wanneer daartegen nu geen defensieve tegen maatregelen ontwikkeld zouden worden, het Amerikaanse beleid ten aanzien van Azië zou ondermijnen. Verder verklaard Nixon er zeker van te zijn dat de VS de inflatie kunnen be teugelen en dat er geen economische re cessie zal optreden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Bij Co-op Nederland is de nieuwe organisatiestructuur, waartoe eerder in beginsel was besloten, inge voerd. Tijdens een gisteren in Den Haag gehouden bijeenkomst hebben acht van de zeventien aangesloten verbruiksorgani saties het bestuur overgedragen aan Co-op Nederland. Hierdoor zal er eèn centrale directie aan het hoofd staan van deze bedrijven. Voor de overige verbruiksorganisaties blijft Co-op Nederland op de gebruikelijke wijze haar functie van centrale organisa tie vervullen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Bouwvakarbeiders die dit jaar moeten opkomen voor hun dienst plicht, zullen daarvan worden vrijge steld. Dat heeft de ministerraad vrijdag op voorstel van minister Schut (Bouwnij verheid) in principe besloten. De vrijstel ling geldt voor de nieuwe lichting die dit jaar opkomt, maar de kans bestaat dat ook een aantal reeds dienende bouwvak kers vervroegd zal mogen afzwaaien. De maatregel is genomen om het are aal van arbeiders in de bouwvakken te vergroten en daarmee de produktiviteit in de bouwnijverheid op te voeren. Om welke categorieën het precies gaat, moet nog nader worden bezien. De ministeries van Volkshuisvesting en Defensie gaan de beslissing van de ministerraad de komen de week nader uitwerken. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Nederland kan over enige tijd maatregelen terffen tegen na ties die met hun koopvaardijvloten vlag discriminatie bedrijven. Staatssecreta ris M. J. Keyzer van Verkeer en Water staat heeft namelijk bij de Tweede Ka mer een ontwerp van de „retorsiewet zeescheepvaart" ingediend. Deze wet is nodig om de economische belangen van de Nederlandse koopvaardijvloot te ver dedigen en uitvoerig te kunnen geven aan eventuele internationale afspraken of een besluit van een volkenrechtelijke organi satie op het gebied van de vlagbevoor- rechting. Van toepassing van de voorgestelde maatregelen zal slechts sprake zijn in het kader van een gezamenlijke en gecoördi neerd optreden van de voornaamste Westeuropese maritieme landen. Vele van deze landen hebben reeds wettelijke bevoegdheden. De nieuwe wet moet het mogelijk ma ken dat bij algemene maatregel van be stuur verboden kan worden dat: Een gezagvoerder van een zeeschip dat vaart onder een bepaalde vlag, zonder vergunning van de minister van Verkeer en Waterstaat, met dat schip goederen vervoert over Neder landse wateren. Een eigenaar van een onderneming zonder vergunning opzettelijk goede ren vervoert met zulk een zeeschip. Een Nederlands zeeschip (ter uitvoe ring van een overeenkomst van huv.r en verhuur of van tijdbevrachting) zonder vergunning ter beschikking wordt gesteld van een zaak of een persoon in een land waartegen maat regelen zijn getroffen. De minister krijgt in dringende geval len de bevoegdheid bij beschikking voor lopige voorzieningen van dezelfde inhoud te treffen. De regering stelt zich ervan bewust te zijn dat de maatregelen een inbreuk be tekenen op het sinds lang door ons land gevoerde beleid dat gericht is op hand having en bevordering van een zo groot mogelijke vrijheid overal ter wereld voor de scheepvaart, onder welke vlag dan ook. De tegenmaatregelen zullen dan ook een laatste en uiterste middel zijn en pas worden toegepast indien alle andere daartoe beschikbare middelen tever geefs zouden zijn beproefd. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt zwaaide gisteren opgewekt naar belangstellenden voordat hij het Elysée binnenging, waar hij heeft ge sproken met president Pompidou van Frankrijk. Vandaag wordt het Frans- Westduitse overleg in Parijs voort gezet. (Van onze correspondent) PARIJS Het tweedaagse topoverleg waarin hpt Frans-Duitse vriendschaps verdrag iédere zes maanden voorziet, is gisteren in Parijs tussen kanselier Willy Brandt en president Georges Pompidou volgens het eensluidende oordeel onder gunstig gesternte begonnen. Brandt heeft gisteren de Franse steun aan de „Oost- politiek" van Bonn geprezen. Kleine dissonanten dreigden vandaag niettemin nog wel te zullen weerklinken als de Assemblee van Straatsburg ter ta fel zal komen. Willy Brandt heeft als zijn overtuiging uitgesproken dat de geest van Den Haag zal zegevieren over alle problemen die zich in het raam van de EEG en in de relaties met Engeland nog zouden kun nen voordoen. Van zijn kant heeft presi dent Pompidou de onderhandelingen met Moskou zijn persoonlijke zege meegegeven ondanks het feit dat de huidige regeerders in Bonn bij dat directe overleg van de goede diensten der Fransen nu geen ge bruik meer menen te hoeven maken. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Drie afgevaardigden van actiegroepen van pedagogische aca demies hebben gistermiddag op het Bin nenhof staastsecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschappen te kennen ge geven, dat zij zijn weigering om dé alter natieve pedagogische academie in Bever wijk te legaliseren, veroordeelden. De staatssecretaris liet daarop weten niet naar buiten te zullen komen om zijn wei gering te motiveren. Het protest had na melijk de vorm van een verklaring en niet die van een verzoekschrift. De bijeenkomst van ongeveer 200 leer lingen op het Binnenhof in Den Haag was voorafgegaan door een protestmars, die van het Malieveld naar Amicitia aan het Westeinde voerde. Tijdens de ongeveer een uur durende meeting in dit gebouw was door vier spre kers het doel van de demonstratie uiteen gezet. Jan Dobber, van de Alternatieve Pedagogische Academie gaf als zijn stel lige mening, dat de kwestie Beverwijk niet het gevolg was van de condoom affaire. De oorzaak lag in de autoriteits positie van bestuur, directie en docenten. Hij vond, dat docenten en studenten een veel belangrijker plaats in moesten nemen in het bestel van de academies, omdat juist voor deze groepen de struc tuur zo belangrijk was: zij hebben er dagelijks rechtstreeks mee te maken. ADVERTENTIES Een avondje uit met zie pagina 4 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De door Amsterdam voorgestelde noord-zuidverbinding langs de spoorlijn HaarlemLeiden is tech nisch gezien aanvaardbaar. Dit is de con clusie van een speciale commissie, die dit ontwerp heeft bestudeerd. Hierdoor is het waarschijnlijk dat het plan voor een weg langs de duinvoet van de baan is. De commissie oestond. uit de technische diensten van de Nederlandse Spoorwegen, de Provinciale Planologische Dienst en de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Heem stede en Bloemendaal. In het rapport, dat gisteren aan Gedeputerde Staten is aan geboden. wordt ook een oplossing gegeven voor de verbreding van de Zandvoortse- laan. (Zie verder pagina 8) ADVERTENTIES Official dealer Bloemstraat 34 v./h W. ZWIER IJmuiden Tel. 15141*. ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN tN ONZE SHOWR1TTMTE Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer station ONDERSTAANDE Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aanIJmuider Courant, Postbus 18, IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal ƒ1.13. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1