Vertegenwoordigers van Antillen willen ruggespraak met Willemstad INTERN APPÈL GESCHORST Oldenzaals bedrijf - meer dart 600 man - in moeilijkheden Nederlandse Starfighter neergestort Vier maanden geëist tegen Haarlemse rechter Arabische topconferentie vanmiddag afgesloten Kessler nam ontslag Bomaanslag in Belfast Pseudo-bisschop verwijderd uit Maastrichtse optocht Carnaval in Zandvoort Aan de ronde tafel André Glavimans onderscheiden £1 Trainer bij Sparta „Elk jaar nieuwe belofte tot celibaat" Dodelijk ongeval in IJmuiden AGENDA pag. 6 Verder in de krant HET WEER mÊÊm Het woord is aan... Enkele buien Onze correspondent ,,v Oproep van Vatic aan: ZANDBERGEN Uw slager DINSDAG AANBIEDINGEN umsuki 500 gram gehakt 1-85 100 qram boterhammenworst 45 ct •CFNNEMERLAAN 43 TEL 14310 60e JAARGANG NUMMER 82 MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewqks Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14.35 per kwartaal, 16,— franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze correspondent) DEN HAAG Het intern appèl, dat vanochtend in de Haagse Trèveszaal is begonnen, en waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Nederlandse regering, de Nederlandse Antillen en Suriname, is rond het middaguur geschorst. Minister-president De Jong deelde bij het verlaten van de Trèveszaal mee, dat de vertegenwoordigers van de Nederlandse An tillen om deze schorsing hadden gevraagd, opdat ze ruggespraak konden plegen met hun regering in Willemstad. De premier sprak de verwachting uit, dat het intern appèl in de loop van de middag zou worden hervat. Daar na zou de koninkrijks-ministerraad bijeenkomen om de beslissing van het intern appèl te behandelen over het al dan niet intrekken van het Konink lijk Besluit, waarbij de gevolmachtigde minister van de Nederlandse An tillen in Den Haag, dr. E. Jonckheer, destijds tot gouverneur van de Neder landse Antillen werd benoemd. Aan het intern appèl nemen van An-om te vrezen dat deze acties uit de hand tilliaanse zijde deel de vice-minister-pre- zullen lopen. sident S. G. M. Rozendal en de gevol- Stanley Brown's reactie op de beslis- machtigd minister, dr. E. Jonckheer. De sing was: „Frente Obrero heeft de oorlog gevolmachtigd minister van Suriname in gewonnen. De Democratische Partij heeft Den Haag, dr. J. Polanen, vertegenwoor- zijn tweede grote nederlaag geleden: eerst digt zijn regering. Van Nederlandse zijde Ciro Kroon geen premier, nu Jonckheer nemen de vice-minister-president drs J.. geen gouverneur." A. Bakker, en de minister van Justitie, (Zie verder pagina 2) mr. C. H. F. Polak, aan het overleg deel. m De heer Rozendal heeft bij het beraad tn fttprfl Cl TVl - UCïIflA een raadgevende stem. rVlllötlCl Ud.111 1 UK1U Het intern appèl was aangevraagd door dr. Jonckheer, nadat het Nederlandse ka- 1V/ÏGcl/'All binet en de gevolmachtigd minister van V ld XTl.U5.IVvJ LI Suriname zich vrijdag op het standpunt TT stelden, dat de benoeming van dr. Jonck- EEN HAAG Vandaag is een aanvul- heer tot gouverneur ongedaan moest wor- lend protocol ondertekend op de lucht- den gemaakt. Het intern appèl is een vaartovereenkomst die in1958 tussen Ne- overleg in beperkte kring, waarvan het derland en de Sovjet-Unie is gesloten, resultaat bindend is voor het koninkrijks- Deze aanvulling opent voor KLM en Aero- kabinet. Premier De Jong treedt in dit Rot de mogelijkheidIhuni luchtdiensten via appèl niet op als voorzitter van de Ne- eikaars grondgebied uit te breiden met derlandse ministerraad, maar heeft een name door openstelling van de luchtroute autonome positie. Onze correspondent in Willemstad op vla Moskou Curagao meldt, dat de beslissing van Ne derland en Suriname van vorige vrijdag op Curagao als een bom is ingeslagen. Na dat de Antilliaanse regering haar „geen bezwaar" had uitgesproken over de komst van dr. Jonckheer was men op Cura/ao algemeen van mening dat er voor de ko ninkrijksregering eigenlijk niet veel an ders op zat dan de regering-Petronia te volgen. Vriend en vijand zijn vooral ver rast over de houding van de Surinaamse regering. Men had hier niet verwacht dat Suriname in de Kwestie-Jonckheer het standpunt van de Nederlandse regering zou steunen. In het gunstigste of ongun stigste geval rekende men op een neu trale houding. 'Antilliaanse politici hebben tevoren het Intern appèl reeds een formaliteit ge noemd. De kaarten liggen te duidelijk op tafel om hiervan nog verrassingen te ver wachten. De reactie van de heer Kroon, voorzitter van de Democratische Partij en na dr. Jonckheer de grote verliezer in de gouvemeurskwestie, lag uiteraard ge heel in het koloniale vlak. Het pamflet dat de D.P. in het afgelopen weekend op grote schaal verspreid heeft, was geheel gewijd aan het „kolonialisme van Bak ker". Over de acties waarmee in dit pam flet gedreigd werd, heeft niemand op Cu- cagao slapeloze nachten. De zakelijke be langen van de D.P.-leiding zijn te groot over Siberië tussen Nederland en Japan Confucius: Het goede erkennen en het toch niet doen is gebrek aan moed. Het intern appèl in de Trèveszaal. Achter de tafel links: de vice-premier van de Nederlandse Antillen, de heer S. G. M. Rozendal, premier De Jong, een secretaris en een secretaresse. Achter de tafel rechts: dr. E. Jonck heer, gevolmachtigd minister der Nederlandse Antillen, wiens benoe ming tot gouverneur in het geding was, de Nederlandse vice-premier drs. Bakker, dr. J. van Polanen, gevol machtigd minister van Suriname in Den Haag, en de Nederlandse minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws .7 Stad en streek5 Weerrapport 6 Radio en tv Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 A ange stipt f> Kunst Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 j Beurs 9 Sport 11-17 Luidsprekers 4 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot dins dagavond: (Van onze correspondent) OLDENZAAL. Vandaag valt de be slissing over het lot van de NV Rinco camping-sportfabrieken in Oldenzaal (600 man vast personeel en 900 thuiswer kers, alsmede honderden personen die zijn ingeschakeld bij sociale werkplaat sen zowel in Twente als Limburg). Vanmorgen zijn op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag bespre kingen begonnen over de vraag hoe men de liquiditeitmoeilijkheden bij de jonge Oldenzaalse onderneming kan overbrug gen. Het gaat hierbij om een krediet van ruim 2 miljoen gulden dat gedurende 6 weken beschikbaar moet zijn. Rinco beschikt over een goede order portefeuille en de produktie is op zich zelf winstgevend. Het bedrijf is echter te snel gegroeid waardoor er grote li quiditeitspanningen zijn ontstaan. Van de zijde van de kredietgevers is de leiding van Rinco reeds geruime tijd geleden ge waarschuwd. Het personeel heeft vandaag vrijaf voor carnaval. Komt er geen financieel soe laas, dan zullen de leveranciers morgen niet aan de fabriekspoort komen waar door een deel van de productie zal moe ten worden stopgezet. Komt er een op lossing, dan begint het bedrijf over 14 dagen met de aflevering van grote orders en dan kunnen over nog eens 4 weken de eerste betalingen wonden verwacht. STADE (AP). In de buurt van de plaats Stade in het noorden van de Bonds republiek is vanmorgen een Starfighter van de Nederlandse luchtmacht te plet ter gevallen. De piloot kwam om het le ven. Aan de ernstige gezichtjes te zien zit dit viertal te springen om een defini tieve uitspraak van „Rome". Ook laat het er geen twijfel over bestaan dat het een „nee" tegen het celibaat ver wacht, waarna de vier elkaar het zo verlangde „ja" kunnen schenken. Het viertal werd door onze fotograaf ge zien in de kinderoptocht, zaterdag middag, tijdens het carnaval in Zandvoort. Burgemeester Baeten van de Limburg se hoofdstad heeft zaterdag een als bis schop verklede carnavalsvierder uit de grote carnavalsoptocht laten verwijde ren. Op zijn bevel haalde de politie ook een groep uit de stoet welke de begrafe nis van de Maastrichtse binnenstad moest voorstellen. Voorop liep een als pastoor verklede Maastrichtse suikerbakker, die de menigte zegende. Het publiek reageer de op deze maatregelen met een luid boe-geroep. De burgemeester zei: „Ik heb mij vrijwel doorlopend aan de op tocht geërgerd. Er waren veel schunnig heden. De begrafenisstoet was de drup pel die de emmer bij mij deed over lopen. Dit is spotten met zaken die men sen heilig zijn". Wisselend bewolkt met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Later overwegend matige noord westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zaterdag is André Gla- I sinds 1960, tijdens een korte plechtigheid benoemd tot ridder in de kroonorde van I België. De 67-jarige heer Glavimans kreeg de I versierselen uitgereikt ten huize van Theo Bogaerts, de voorzitter van de Ver I eniging van Buitenlandse Journalisten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft van middag vier maanden gevangenisstraf waarvan één maand voorwaardelijk, als mede twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist, teger de 60-jarige Haarlemse rechter die terecht stond we gens het onder invloed van drank ver oorzaken van een dodelijk ongeval op de Zuiderhoutlaan. De procureur-generaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst trachtte de tenlastelegging op alle punten bewezen. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van de Haagse rechtbank, die de rechter in november 1000 gulden boete en een jaar ontzegging oplegde. Dit vonnis noemde hij onbegrijpelijk onjuist en in feite een schijnvonnis, waar mee de objectiviteit zeer ernstig tekort is gedaan. In zijn vlijmscherp requisitoir noemde de procureur de houding van de verdachte laf en als rechter oneerbaar. „U, rechter in de rechtbank van Haarlem, kon en moest weten dat geen rechter in Nederland tot buiten vervolgingsstelling had kunnen komen". De beschuldigingen van de verdachte tegen de Haarlemse po litie zijn volgens de procureur vals en „zullen voor u een ernstige nasleep heb ben." „Deze dag", zo vervolgde hij, „is voor de Nederlandse rechtspleging en de rech terlijke macht een zwarte dag", aldus mr. Van Voorst tot Voorst. Op dit moment sprong de verdachte op: „Ik maak", riep hij, „tegen deze bele digende agitaties oezwaar". De president: „Het requisitoir is hard en niet prettig, dat is waar. Toch meen ik niet dat de grens van het toelaatbare hier wordt overschreden". Vanmiddag komen de pleidooien aan de orde. CAIRO (AP). De leiders van vijf Ara bische landen waren vanmiddag nog bezig aan de slotzitting van de Arabische top conferentie in Cairo. Na afloop van deze vergadering zou een communiqué worden verstrekt over de resultaten van de be sprekingen. Uit de vijf deelnemende landen, Egypte, Jordanië, Syrië, Irak en Soedan, is een de fensiecommissie gevormd die mogelijkhe den heeft aangegeven om meer krachten voor de oorlog tegen Israel te mobiliseren. De commissie bestond uit de ministers van defensie van de vijf landen. Een politieke commissie, bestaande uit vijf ministers van buitenlandse zaken, heeft aandacht besteed aan de Ameri kaanse steun aan Israel en de jongste Rus sische nota aan de westerse Grote Drie. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Riad heeft vanochtend bekendge maakt dat er overeenstemming is bereikt over de aanbevelingen die beide commis sies hebben gedaan. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Georg Kessler, trainer van het Nederlands elftal heeft ontslag aangevraagd, omdat h(j oefenmeester van Sparta wordt. H(j wordt de opvolger van de reeds ver trokken Wiel Coerver, die tot nu toe door Pim Visser werd vervangen. De laatste weken circuleerden tal van namen als Coervers opvolger. Bob Janse van Excel sior leek de meeste kans te maken. Vanavond vergadert het algemeen be stuur van Sparta om de benoeming van Kessler te bekrachtigen. BELFAST, (Reuter). In de afgelo pen nacht is in de Noordierse hoofdstad Belfast een bomaanslag gepleegd op de woning van een liberale vrouwelijke af gevaardigde uit het Noordierse parle ment. Er werd een gat geslagen in de zijkant van het huis, en ook van tientallen an dere huizen gingen de ruiten aan scher ven, maar het parlementslid, Sheelagh Murnaghan, was niet thuis en niemand liep letsel op. Onmiddellijk na de explo sie spoedden politie en militairen zich naar de bewuste plek, en verzocht werd uit te kijken naar een auto die op het tijdstip van de aanslag in de buurt was gesignaleerd. VATIKAANSTAD(AP). Het vati- kaan heeft vandaag alle r.-k.- priester» opgeroepen om hun belofte ten aanzien van het celibaat en de gehoorzaamheid aan de wetten der kerk elk jaar te her halen, en wel op witte donderdag, de don derdag voor pasen. Deze belofte, aldus wordt in het desbe treffende document gezegd, zouden de geestelijken privé kunnen doen „in de intimiteit van het eigen geweten", maar ook op een speciale mis. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De 76-jarige mevrouw G. Niks is zaterdagavond om het leven gekomen bij een verkeersongeval in de Lange Nieuwstraat, ter hoogte van de HEMA. Mevrouw Niks werd aangereden door een automobilist, die in paniek doorreed naar een relatie in de naaste omgeving, aan wie hij verzocht de politie in te lich ten. De betreffende automobilist, een 21- jarige jongeman uit IJmuiden-Oost, werd overgebracht naar het hoofdbureau. Vol gens de politie rook hij naar drank. De politie zet het onderzoek voort. ADVERTENTIE 500 gram magere doorregen varkenslappen -98 4 slavinken 1.25 WOENSDAGAANBIEDINGEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1