Antillianen proeven koloniale bijsmaak Grote schade door branden mm 1 Auto slipte: drie mensen omgekomen Seinstoring oorzaak Twintig gewonden bij treinbotsing Volgend jaar experiment met middenschool Prins Bernhard 12 maart in Jakarta Hopperzuiger gezonken Promotor van drs. De Swaan trekt zich terug Rehabilitatie Stalin goed voor communisme Samenwerking KVP-PvdA niet mogelijk Nieuw Links: PvdA-Kamerleden onder druk Kwestie-J onckheer Veel ongelukken door gladheid Zestienjarige steekt ex-vriendin neer P. DE GROOT OP CONGRES CPN: m. „NIET PRATEN OVER DDR-ERKENNING" „DE SPAARNESTAD" nv KVP-JONGEREN TELEURGESTELD PROGRAM MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 MOEILIJKHEDEN MET UW AUTO??? AUTOPOLIKLINIEK <4 Mr. Grosheide: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nieuw Links meent dat voorstanders van erkenning van de D.D.R. in de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. onder politieke druk worden gezet. Deze fractieleden zou gevraagd zijn om de D.D.R.-kwestie deze week bij het debat over Buiten landse Zaken in de Kamer te laten rusten. Nieuw Links- noemt dit een „onaanvaardbare zaak". Ieder fractie lid moet zich geheel vrij kunnen voe len de uitspraak van het P.v.d.A- congres van vorig jaar na te komen, vindt woordvoerder Hans Kombrink (Vervolg van pagina 1) WILLEMSTAD (Curacao) Na het besluit van vrijdag de benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur in te trekken, constateerde Juancho Evertz, voorzitter van de Nationale Volkspartij: „De D.P. heeft het statuut nooit willen wijzigen. Nu is hun eigen voorman, dr. Jonckheer, met het statuut in de hand aan de kant gezet. Ze hebben het aan zichzelf te wijten." Het besluit van Den Haag betekent voor de Antilliaanse regering prestigever lies, niet alleen in de Antillen, maar ook in de buurlanden. De Zuidamerikaan- se staten hebben de autonomie van de Nederlandse Antillen nooit au serieux willen nemen. De Venezolaanse pers schreef reeds dat de Nederlandse rege ring de benoeming van dr. Jonckheer heeft ingetrokken, „dezelfde regering die op 30 mei 1969 mariniers stuurde om het koloniale gezag te handhaven". Voor de meeste Antillianen ook voor tegenstanders van dr. Jonckheer heeft de gang van zaken een koloniale bij smaak. Het is voor een Antilliaan een pijnlijke zaak dat Nederland en Surma me een beslissing kunnen forceren in een zaak die op de eerste plaats de Antil len aangaat. Hij vindt dat er toch wel enkele schoonheidsfoutjes in het statuut schuilen. De grote vraag op Curacao is nu: Wat gaat er met' het kabinet-Petronia gebeu ren? De twee grootste regeringspartijen, de Democratische Partij en de Partido Patriotico Arubano, stellen de premier verantwoordelijk voor wat zij noemen „het debacle van de Antilliaanse rege ring". Het is geen toeval dat niet pre mier Petronia maar minister Rozendal naai- het intern appèl was afgevaardigd De D.P. vertrouwt Petronia niet. „Hij zegt ja tegen Jonkheer maar hij bedoelt nee". Men verdenkt de Antilliaanse pre mier er ronduit van dat hij met minis ter Bakker onder één hoedje heeft ge speeld. Dr. Jonckheer geen gouverneur. Maar wie dan wel? Gouverneur Debrot gaat één dezer dagen de Antillen verlaten, Voorlopig zullen de honneurs worden waargenomen door drs. Leito, de tweede waarnemend gouverneur, ook een D.P. figuur. De waarnemend gouverneur Lam- pe, die het niet eens was met het onge daan maken van de benoeming van dr. Jonckheer heeft zaterdag ontslag geno- men.Als er een nieuwe voordracht wordt opgemaakt zal volgens ex-premier Kroon dr. Jonckheer weer als nummer één op het lijstje komen te staan. De mees te politici op de Nederlandse Antillen den ken echter in de richting van een geko zen gouverneur of van een Nederlandse gevolmachtigde minister. De Antilliaan se regering, die tijdens het laatste be zoek van minister Bakker nog weinig ani mo toonde om het statuut te veranderen zal nu wel van gedachten veranderd zijn. ALTEVEER. In Alteveer is een lom- penpakhuis vanmorgen om half zes door brand verwoest. De schade bedraagt ruim 80.000. Het bedrijfspand van de Jagil Schoen fabriek N.V. in Gilze is in de vroege och tend van zaterdag geheel uitgebrand. De brandweer kon het gebouw niet redden. De schade loopt in de tonnen. ADVERTENTIE b.v. slecht aanslaan met starten I hoog benzineverbruik I problemen met meerdere carburators i wielbalans I WELK PROBLEEM OOK, KOM BIJ ONS Exclusief Elektro Techno Test en Diagnose Centrum Friese Varkenmarkt 2-10, Haarlem Telefoon 023 - 31 04 40 (Van onze correspondent) DORDRECHT Zaterdagavond om kwart voor acht is de sneltrein Roosendaal- Amsterdam ingereden op de D-trein Parijs-Amsterdam. Twintig personen werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op het baanvak tussen de Moer dijk en Dordrecht op de overweg bp de Zuidendpk in Dordrecht. ROTTERDAM. In een doodlopende steeg in Rotterdam is een 17-jarig meisje door haar ex-vriend, een 16-jarige leer ling-meubelmaker, neergestoken. Het meisje is met zeer ernstige steekwonden in rug en hals opgenomen in een zieken huis. De jongeman meldde zich later bij de politie. Daar bekende hij zijn vroegere vriendin met een mes te hebben neerge stoken omdat zij had geweigerd opnieuw relaties met hem aan te knopen. Een 14-jarige vriend van de meubelma ker, die getuige was van de steekpartij, is ook gearresteerd omdat hij toen het meisje bloedend op de grond lag en om hulp riep, haar portemonnaie weggriste. (Van onze correspondent) SOESTERBERG Het Nederlandse onderwijs begint in 1971 op een aantal plaatsen met de „middenschool". Staats secretaris mr. Grosheide kondigde dit ex periment aan, toen hij in Soesterberg con fereerde met tientallen werkende jonge ren. De „middenschool" is een radicale door braak van het ondanks de Mammoetwet nog voortdurende systeem, dat de kinde ren na de basisschool gescheiden worden in praktisch en intellectueel gerichte groe pen. Het betekent breken met het stelsel van vroege keus tussen beroepsonderwijs en algemeen vormend onderwijs. Die keus wordt er drie of vier jaar mee verscho ven. De jongeren kregen van drs. W. H. Weekenborg, waarnemend inspecteur-ge neraal van het onderwijs, te horen dat er overeenstemming is over nieuwe leraren opleidingen voor het beroepsonderwijs. Binnen korte tijd beginnen experimenten. Daarbij zal de werkende jeugd kunnen meepraten. De jongeren gaven te kennen tegen opleidingen binnen de bedrijven aan bedrijfsscholen te zijn. Opleidingen voor mensen tot en met het achttiende jaar behoren volgens hen een zodanig al gemeen karakter te hebben dat zij op geen enkele wijze onder overheersende be- drijfsinvloeden mogen staan. De D-trein was kort voor de sneltrein uit Roosendaal vertrokken. Ter hoogte van Dordrecht constateerde de machinist van de internationale trein dat één van de seinlampen langs de baan gedoofd was Hij stopte de trein en liep naar een praat paal, waar hij de post Dordrecht waar schuwde. Toen de trein weer optrok, werd hi, vanachteren geramd door de sneltrein Door een defect aan de automatische baanverdeling werd de machinist van de sneltrein, de 49-jarige G. B. F. Mos uit Amsterdam, niet gewaarschuwd. De snel trein kwam met een vaart van 100 km per uur aandenderen, toen de heer Mos de D-trein zag. Hij zette de remmen aan en zag nog kans naar achteren te lopen. Zijn verwondingen bleven daardoor beperkt tot een neusfractuur. De stuurcabine boorde zich in het laat ste rijtuig van de D-trein. De inzittenden van het laatste compartiment van die trein, de 45-jarige heer P. Grootheest en zijn 41-jarige echtgenote uit Schevenin- gen hebben meer dan drie uur bekneld gezeten. Zij moesten door de brandweer worden uitgezaagd. De man had een shock en letsel aan zijn onderbeen. De vrouw liep een polsfractuur op. Drie rijtuigen van de D-trein ontspoor den gedeeltelijk. De meeste gewonden kwamen dan ook uit die rijtuigen. Behal ve het echtpaar Grootheest moesten nog drie andere passagiers in het ziekenhuis worden opgenomen. Zij kregen verwon dingen aan hun hoofd. De 15 andere gewonden konden na be handeling naar huis. Ook zij liepen veelal hoofdverwondingen op, doordat zij door de schok door de coupé werden ge slingerd. Er is onder de passagiers van beide trei nen geen paniek ontstaan. De eerste trein die in tegenovergestelde richting kwam, heeft de reizigers mee teruggenomen naar Hoge Zwaluwe, waar bussen gereedston den. DJAKARTA Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron te Djakarta zal prins Bernhard op 12 maart in de Indonesische hoofdstad aankomen voor een officieel bezoek van twee weken. Prins Bernhard, die is uitgenodigd door president Soeharto, zal de gast van de Indonesische regering zijn. De prins zal de voornaamste steden van Indonesië be zoeken. Hij zal voor zijn vervoer gebruik maken van zijn particulier Friendship De materiële schade die door de trein botsing nabij Dordrecht werd veroor zaakt was aanzienlijk. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Nederlandse sleep hopperzuiger „Geopotes III" is zondag nacht op ongeveer veertig mijl ten noor den van Lands End (Engeland) gezonken. De 27 opvarenden zijn gered en door de Nederlandse kustvaarder „Cornelia II" zondagmiddag in de Engelse haven Mil- ford aan land gezet. Kort na middernacht bemerkte de be manning van de zuiger dat de machine kamer vol water begon te lopen. Zij slaag de er niet in de oorzaak daarvan vast te stellen. Pompen hielp niet; enkele uren later ging de bemanning in de sloepen. De opvarenden zouden waarschijnlijk vandaag per vliegtuig naar Rotterdam te rugkeren. Het vijf jaar oude schip was vrijdag uit Rotterdam naar Milford-haven vertrokken om daar de haventoegang ge schikt te maken voor schepen van 200.000 ton. De zuiger was aan de eerste reis bezig na een werfbeurt, die vier weken heeft geduurd. MIERLO. Omstreeks half vier zon dagmorgen is op de provinciale weg Eindhoven-Helmond onder Mierlo een verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen het leven verloren. Een door de 26-jarige heer G. van Neerven uit Mierlo bestuurde personenauto slipte door de gladheid en botste tegen een auto. waarin drie jonge vrouwen uit Eindhoven zaten. De slachtoffers wa ren de heer Van Neerven, de 18-jarige mej. Vasawina uit India en de 34-jari ge mej. G. Brugman uit Eindhoven, De derde vrouw werd licht gewond Zondagavond is op dezelfde weg onder Helmond opnieuw een dodelijk onge luk gebeurd. Dit keer reed een man met zijn auto tegen een boom. Hij was op slag dood. PUTTEN. Een 21-jarige vrouw en haar vier maanden oude baby zijn za terdagavond om het leven gekomen in Putten. Dit gebeurde toen een 22-jarige inwoner van Putten met zijn wagen slipte en op de linkerweghelft kwam. Daar botste de wagen tegen een tege moetkomende personenauto. Bij de botsing werden de 21-jarige mevr. A. Buitink-Van Dasselaar uit Nijkerker- veen en haar baby uit hun aangere den auto geslingerd. Voor het leven van de bestuurder van de geslipte auto wordt gevreesd. DIEREN. Tussen Dieren en Doesburg is in de nacht van zaterdag op zondag een auto met twee inzittenden geslipt Beiden verloren het leven. Het zijn de 19-jarige mej. J. Rasing uit Steende ren, die de wagen bestuurde en de 22- jarige mej. M. Stapelbroek uit Zeve naar. TILBURG. Bij een botsing tussen een busje en een personenauto in Tilburg schoot het busje het Wilhelminakanaal in. Een van de inzittenden, een 14-jari- ge Tilburgse jongen redde zich, maar de 31-jarige bestuurder J. C. Verlaan uit Tilburg verdronk. HENGELO. De rijkspolitie heeft in de nacht van zondag op maandag in Hen gelo (Gld.) een verongelukte auto aan getroffen, die eerst tegen een boom was gereden en daarna was gekanteld. De 22-jarige H. J. A. Teunissen, die in de auto zat, bleek te zijn overleden. GOIRLE. In de nacht van zaterdag op zondag is in Goirle een auto geslipt en tegen een boom gereden. De bestuur der, de 42-jarige J. W. van Pelt uit Til burg, overleed onderweg naar het zie TILBURG. Zondagnacht is nabij Til burg een auto, bestuurd door de 29-ja- rige mevr. A. C. M. van de Put uit Voerendaal geslipt. Zij raakte op de linker weghelft en botste op een tegen ligger. Beide auto's werden vernield. Het 3-jarig dochtertje van mevr. Van de Put overleed ter plaatse. Mevr. Van de Put en haar zusters werden ernstig gewond, de inzittenden van de andere auto licht. TIEL. In de nacht van zaterdag op zondag is de 29-jarige Tielse verzeke ringsagent K. van Velzen in zijn woon plaats met zijn auto tegen een licht mast gereden. Zondagmiddag overleed hij in het Bredase ziekenhuis aan zijn verwondingen. SITTARD. In Sittard is bij een bot sing tussen twee auto's de 48-jarige J. Schilders uit Tilburg omgekomen. Een passagier werd ernstig gewond. WEENDE. De 29-jarige H. de Jong uit Emmer-Compascum is in de nacht van zaterdag op zondag bij een ver keersongeluk in Weende (gem. Vlagt- wedde) om het leven gekomen. Hij slipte op het gladde wegdek en reed te gen een boom. MARBELLA. JDe 70-jarige Nederlan der J. Hogeveen is in de Spaanse bad plaats Marbella door een auto over reden en om het leven gekomen. LOBITH. Een carnavalsvierder, die onder invloed verkeerde, is de afgelopen nacht met zijn auto opi de weg Lobith- Tolkamer ingereden op een groepje voet gangers. De 45-jarige mevr. H. Ch. Steenman- Aernds uit Tolkamer kwam hierbij om. Enkele anderen worden licht gewond. De 33-jarige bestuurder is aangehouden. AMSTERDAM Prof. dr. Hans Daudt, hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de universiteit van Amsterdam, heeft drs. B. de Swaan medegedeeld, dat hij niet kenhuis. Drie passagiert onder w\e de echtgenote van de heer Van Pelt, wer den zeer ernstig gewond. AMSTERDAM Het ere-bestuurslid van de C.P.N. Paul de Groot heeft zaterdag tijdens het partijcongres verklaard dat de atmosfeer in de communistische beweging is verbeterd nu de Sovjet-Unie Stalin is gaan herwaarderen. Hoewel ook Stalin fouten heeft gemaakt moet men bij de beoordeling van Stalin altijd denken aan het feit dat diens socialistische model het enig mogelijke was voor na de eerste wereld oorlog en in de tweede wereldoorlog. Paul de Groot merkte dit op tijdens een referaat over „Het leninisme en de hedendaagse tijd". De destalinisatie van Kroetsjtsjev noemde hij louter demago gie. Het program van de revionisten be tekende ideologische verarming; in de verkiezingen is de C.P.N. van 6,2 per cent in 1952 teruggebracht naar 2,4 per cent in 1956, aldus de heer De Groot, die verder zei dat de C.P.N. voor het revisionisme nooit door de knieën is ge gaan. Hij riep zijn partijgenoten op zich in te spannen om de door destalinisatie mis leide tienduizenden vroegere kameraden voor de partij terug te winnen. Een ander punt dat heeft bijgedragen tot verbetering in de internationale com munistische wereld noemde hij de nor malisering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China, alsmede het politiek testament van Ho Tsji Minh, waarin was gesteld dat de Sovjet-Unie en China de solidariteit moes ten herstellen. treden. In zijn brief hierover legt hij vol gens drs. De Swaan verband met diens kritische artikel over de politicologische subfaculteit in het extra jubileumnummer van het studentenblad „Propria Cures". Drs. De Swaan was met prof. Daudt be zig met het voorbereiden van een proef schrift over formatiebeslissingen van par lementaire coalities en de verdeling van wethouderzetels in het gemeentebestuur. Hij zou dit academiejaar echter nog niet promoveren. Het komt uiterst zelden voor dat een hoogleraar een dergelijke stap neemt. In het studentenweekblad schreef drs. De Swaan over wat hij noemt het intel lectueel bankroet der Amsterdamse poli ticologen. In de 23 jaar van zijn bestaan had de Amsterdamse politicologische stu dierichting volgens hem niet één bijdrage van belang geleverd aan het politieke denken in dit land. „De politicologische subfaculteit heeft begaafde en bewogen jonge mensen met zachte hand wegge- troggeld van het politieke leven en ze hun oorspronkelijke inzet ontfutseld. Het enige wat de politicologische faculteit aan het intellectueel faillissement heeft over gehouden is een kluwen universitaire machtspositie". Prof. Daudt gaf in het of ficiële weekblad der Amsterdamse uni versitaire gemeenschap „Folia civitatis" als zijn commentaar op het bewuste ar tikel: „Ik vind het een slecht stuk en voor zover ik het begrepen heb, ben ik het er niet mee eens". PAUL DE GROOT Nieuw Links zegt in een open brief aan fractie en partijbestuur, dat het con- gresbesluit over de erkenning van de DDR nu moet worden nagekomen. Eni ge tijd geleden, toen Buitenlandse Za ken ook op de Kameragenda stond maar wegens ziekte van minister Luns moest worden uitgesteld, liet P.v.d.A.- Kamerlid Dankert, al weten dat over de DDR in zijn fractie genuanceerd wordt gedacht. In tegenstelling tot het congres wenst het merendeel van de Kamerfractie duidelijke garanties voor af voor de positie van West-Berlijn. 'n de open brief somt Nieuw Links nog meer punten op voor een „alternatieve buitenlandse politiek" van de P.v.d.A Behalve uit de Raad van Europa moet Griekenland ook uit de NAVO. Nieuw Links wil Noord-Vietnam erkennen en helpen. Ook moet meer steun worden gegeven aan het verzet in de Portugese kolonies. Verder zou Nederland zich te gen de Amerikaanse blokkade rond Cu ba moeten uitspreken. Nieuw Links meent dat de P.v.d.A.-fractie de rege ring zou moeten voorstellen Cuba aan te bieden de haven van Havana te mo derniseren. -Nieuw Links wil tenslotte minister Udink naar huis sturen. Volgens de open brief is het beleid van de minister van Ont wikkelingshulp verworden tot het be vorderen van de belangen van het Ne derlandse bedrijfsleven. Naar Indonesië en de West gaat een onevenredig deel van onze ontwikkelingshulp. De P.v.d.A. moet met een alternatief ontwikkelings beleid komen, aldus de brief. Hans Kombrink acht het essentieel dat Nieuw Links de eigen identiteit blijft behouden. De strijd binnen de P.v.d.A. is volgens hem nog lang niet gestreden en het opgeven van die eigen identiteit zou een inkapseling betekenen. Hans Kombrink schrijft dit in Vrij Neder land". „Er bestaat voor de' linkse stro ming geen groter gevaar dan te den ken dat zij de partij in de zak heeft". De heer Kombrink ziet vijf taken voor Nieuw Links: Belangrijke vernieuwing van de Ka merfractie; helpen bij het opstellen van „een kei hard minimumprogramma" als inzet voor de verkiezingsstrijd; verdere democratisering van de par tij. Hij acht het nodig dat de afstand tussen P.v.d.A. en buitenparlementaire op positie kleiner moet worden. „De P.v.d.A. moet actief inspelen op con flictsituaties, zoals in Beverwijk en daarbij de zijde kiezen van de vernieu wing en democratisering nastrevende groep. De P.v.d.A. moet weer actiepar tij worden: in kwesties als de vesti ging van de Deense wapenfabriek in Limburg en van Pechiney, bij acties bij Werkspoor of in de strokarton". UTRECHT. „De wil tot normalise ring van de betrekkingen tussen de K.V P. en de P.v.d.A. Is bij de K.V.P. wel, maar bij de P v.d.A. helaas niet aanwezig. Daar door blijft de verstarring tussen beide martijen on landelijk niveau gehandhaafd, Het Tweede-Kamerlid Marcus Bakker betgeen des te betreurenswaardiger is. Het congres koos zondag een nieuw partijbestuur, waarin veel jonge leden zitting hebben. In het program van de C.P.N. is een nieuw paragraaf opgeno men over cultuur-politiek. oefende critiek op de plannen van D'66. „Het verschil tussen de Boerenpartij en D'66 is, dat boer Koekoek is opgevolgd door doctorandus Koekoek". Zondagmiddag werd het 23ste partij congres, dat vrijdag was begonnen, afge sloten met het bekendmaken van een actie- aangezien on regionaal en nlaatseliik ni veau de constructieve samenwerking tus- K.V.P. en P.v.d.A. nog steeds mogeliik blijkt." Dit verklaart het hoofdbestuur van de K.V.P,-jongerennrgan5«atie na de antwoorden van de heide nartiien te heb ben bestudeerd on de door de K.V.P.- iongeren verzonden uitnodiging een ver gadering te beleggen tot normalisering van de betrekkingen. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. programma, dat teven dienst zal doen als h«eft geantwoord dat normalisering van verkiezingsprogram. Het program omvat M? betrekkingen met de P v.d.A. intrek- veertien punten, waarin onder meer geëist '<ing vereist van de resolutie van het wordt: forse loon- en salarisverhogingen; p-v.d.A.-congres in maart 1969 waarin zo verkorting van de werkweek tot veertig 've' een stembusakkoord als een rege- uur en verlenging van de vakanties; gelijk "inpssamenwerkine met de K.VP van de loon voor gelijkwaardige arbeid, óók voor band werden gewezen. Een gesDrek tus- vrouwen en jongeren; verlaging van de "en beide nartiien heeft geen 7;„ zolang pensioengerechtigde leeftijd; stichting van deze resolutie gehandhaafd blijft aldus overheidsbedrijven in streken met werk loosheid; geen afschaffing van de opkomst plicht voor kiezers; kiesrecht vanaf 18- jarige leeftijd; vermindering van de BTW; handhaving van de bestaande evenredige vertegenwoordiging; meer geld voor ge meenten; verhoging van de AOW tot het minimumloon. Verder opheffing van het Koninkrijksstatuut en geen enkele militaire inmenging in Suriname en de Antillen en de facto erkenning van de regering in bot daeoliiks bestuur van de K.V.P Tn de brief van het P.v.d A.-bestuur wordt "esteld dat hpt motief voor het "ongresbesluit (de onduideliike koers van jTg K.V.P in het verleden, onlminenend in de ..nacht van Schmelzer") nog on- vorzwakt geldig is. ,Pe steun van de K.V.P. aan het kabinet-De Tong wiist niet no emoe wiiziemg in die koers", aldus de Rv.d.A.-brief. Het partiibestuur van de P v.d.A. verkeert zich bereid zjin stand- Hanoi ter voorbereiding van de volledige punt toe'te lichten echter alleen in een erkenning van de regering van Vietnam. openbare bijeenkomst.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2