OPNIEUW TWIJFEL OVER VIETNAMBELEID IN V.S. Minister Laird naar Saigon Luchtgevechten boven Egyptische hoofdstad Mijnstaking in België gaat door m mt Politie zoekt intensief naar mevrouw McKay Poging tot „midden-linkse regeringscoalitie in Italië Rus in de VS gearresteerd Chinezen Veranderingen in top Franse ommunistische partij Vijf doden in Ludwigshafen de echte griepbestrijder KRITIEK OP REGERING-NIXON NEEMT TOE Bij afgelegen Engelse boerderij NIEUW KABINET WAARSCHIJNLIJK WEER ONDER MARIANO RUMOR ii/uiyu/ywi* - MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 3 Voorzichtig Ondanks volledige overeenstemming Hoorbaar Druk (Van onze correspondent) ROME De christen-democrati sche minderheidsregering van pre mier Mariano Rumor heeft zaterdag president Saragat zijn ontslag aange boden. De president is gisteren een serie besprekingen met politici begon nen, die donderdagmiddag zal zijn af gesloten. Daarna zal Saragat een kabi netsformateur dienen aan te wijzen. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid zal dit opnieuw Rumor zijn. De bedoeling is, dat Rumor dan probeert een zogenaamd „midden- links-kabinet" samen te stellen. Dit kabinet zal bestaan uit leden van de socialistische, de sociaal-democrati sche, de christen-democratische en de liberale partijen. Moro Eeuwige strijd A mnestie V ersterkingen Verdacht van spionage Explosie in tankschip (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het anti-oorlogssen timent in de Verenigde Staten dat door de aankondiging van de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam gemuilkorfd leek te zijn, begint zich opnieuw te roeren. De vraag is nu niet langer hoe snel de oorlog beëindigd moet worden, maar of de regering-Nixon wel streeft naar een einde aan de vijande lijkheden. Een steeds groter aantal van hem die bereid waren de resultaten van Nixons strategie af te wachten, begint te gelo ven dat de regering niet te goeder trouw is en dat het Vietnambeleid er op ge richt is om de oorlog met andere midde len en schijnformules voort te zetten. Het aanstandde weekeinde wordt in Cleveland een bijeenkomst gehouden van het „studenten-mobilisatie-comité voor het beëindigen van de oorlog in Vietnam" de organisatie die een groot aandeel had in de moratorium-manifestaties tegen de oorlog. Op het programma staan gedach- tenwisselingen over nieuwe demonstra ties aan middelbare scholen en univer siteiten, het inschakelen van vrouwen, en advies en hulpverlening aan soldaten die tegen de oorlog zijn. Deze aangekondigde bijeenkomst valt samen met de vooralsnog voorzichtige eritiek, die verleden week voor het eerst door een aantal senatoren weer werd ge uit tijdens de steeds weer uitgestelde de batten van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen onder leiding van senator William Fulbright De zittin gen van deze commissie, die vrijdag voorlopig werden afgesloten, stelden vra gen aan de orde, die twijfel doen rijzen aan de beoogde resultaten van het Viet nambeleid van de regering. De belangrijkste was wat de VS zou den doen wanneer de zogenaamde „viet- namesering" van de oorlog faalt wanneer het Zuidvietnamese leger, zoals in 1964 in elkaar dreigt te storten als het aan zijn eigen middelen wordt overgelaten en of Amerika dan weer troepen zou aan voeren en inzetten om de oorlog op te voeren. Het is veelbetekenend dat deze com missie zijn werkzaamheden baseert op een rapport dat door twee voormalige di plomaten is uitgebracht na een studie in Vietnam. James Lowenstein en Richard Mosse komen namelijk tot de conclusie dat de veronderstellingen die aan het hui dige Amerikaanse regeringsbeleid ten grondslag liggen veel verwarrender, am- bivalenter, en tegenstrijdiger zijn dan de officiële uitspraken in Washington en Sai gon doen blijken. Het rapport vraagt zich af of het Nixon-beleid wel reëel is, en niet uitgaat van een illusie. Tegelijkertijd werd ook buiten de com missie door een aantal senatoren eritiek geuit op het beleid. De liberale senator Charles Goodell van New York zei dat het beleid een groot voorlichting-succes is geweest, maar dat het geen werkelijke TEL AVIV (Reuter en AFP). Terwijl een aantal Arabische leiders gisteren in Cairo vergaderingen belegden om hun toe komstige strategie tegen Israel op poten te zetten, woedde niet ver daar vandaan een felle strijd in de lucht. Israëlische Phantom-toestellen drongen driemaal in het Egyptische luchtruim door om militaire doelen te bestoken. Tweemaal reageerde de Egyptische luchtmacht met een aanval op Israëlische stellingen langs het Suezkanaal. Beide kanten zeggen twee vijandelijke vliegtuigen te hebben neerge schoten en zelf geen verliezen te hebben geleden. In Tel Aviv'werd verklaard, dat Israë lische gevechts jagers een doeltreffende aanval hebben uitgevoerd op militaire kampementen slechts enkele kilometers van Cairo, waar president Nasser met de leiders van vier andere Arabische front lij n-staten aan het confereren was. In een luchtgevecht boven de Nijldelta zouden twee Egyptische Migs-21 zijn neergescho ten, nadat Israëlische toestellen doelen bij Insjas, 20 kilometer ten noordwesten van Cairo en vlak bij het grote industriecen trum van Helwan hadden gebombardeerd. Een woordvoerder in Cairo ontkende echter het verlies van de Egyptische toe stellen. Hij zei dat een Israëlische Phan tom door Migs-21 ten westen van Port Said was neergeschoten en dat een tweede, een Skyhawk, bij een Israëlische aanval in de buurt van Suez en van Shalloefa door Egyptisch luchtafweer omlaag was ge haald. Dit verlies werd door Tel Aviv te gengesproken. De woordvoerder in Cairo verklaarde, dat Egyptische jachtbommenwerpers twee vergeldingsaanvallen hebben gedaan op Israëlische posities op de oostelijke oever en in de noordelijke sector van het Suez kanaal. In Cairo werden gisterochtend tij dens een Israëlische luchtaanval twee luide explosies gehoord. Een Egyptische zegsman maakte later bekend dat in het nabijgele gen Helwan negentien burgers waren ge wond. In Insjas raakten acht militairen gewond. BRUSSEL. De betrokken partijen bij het mijnconflict in de Kempen heb ben zaterdag tien uur lang vergaderd. De partijen waren premier Eyskens en verscheidene ministers, directeuren van de Limburgse kolenmijnen en vertegen woordigers van de vakbonden maar geen leden van het permanente stakingscomité, Na afloop van de besprekingen, zondag ochtend rond twee uur, kwam Eyskens vertellen dat er „volledige overeenstem ming" was bereikt en dat hij hoopte dat het gezonde verstand van de stakers het eindelijk zou gaan winnen. Kort daarna verklaarde de leider van de „wilde stakers" Siegers dat zijn men sen bij de eis van een onmiddellijke op slag van 15 percent blijven en dat de staking wondt voortgezet. De woorden van de premier noemde hij kortweg „quatsch". Het overleg in Brussel had voor de mijnwerkers tot resultaat dat de loonbe rekening zal worden vereenvoudigd en dat daarmee het loonbriefje duidelijker zal worden. De stiptheidspremie van 9 percent zal nu durect in het loon worden opgenomen en het bedrag zal worden ge indexeerd op de kosten van het levens onderhoud. De gevolgen van de staking op sociaal gebied zullen voor de werkne mers worden geneutraliseerd. Er zal een vergelijkende studie worden gemaakt over de lonen van de mijnwerkers en die in andere sectoren van het bedrijfs leven. Eventueel zullen de lonen in de mijnen worden opgetrokken. De regering zal overwegen of er nieuwe investeringen In de mijnindustrieën kunnen worden gedaan. Er zal onder de stakers een referendum worden gehouden over werkhervatting. Daarom moet par post worden geant woord. Siegers heeft dit referendum af gewezen met de opmerking „nou worden de resultaten toch maar vervalst". politiek was die zich richtte op het zich losmaken uit de oorlog. „Wij hebben de oorlog niet gevietnamiseerd", zei hij, „maar van make-up voorzien". De de mocratische senator George McGovern zei dat het beleid „politieke misleiding is, opgezet om het geweten van het Ame rikaanse volk te sussen". Herald Hughes, de democratische senator van Iowa, was van mening dat het beleid van Nixon niet veel meer is dan een verlenging van dat van president Johnson. Het is moeilijk deze voor het eerst weer hoorbare eritiek los te zien van het feit dat 1970 een tussentijds verkiezings jaar is, waarin zowel voor de democra ten als voor de republikeinen veel op het spel staat. De democraten hebben zich voorbereid op een campagne, waarin het accent zou komen te liggen op de sociale misstanden in de Verenigde Staten, en op de vervuiling van de atmosfeer en het natuurlijke milieu van de mens. Maar president Nixon, door zelf een programma aan te kondigen ter bestrij ding van de vervuiling, richtte zijn on langs gehouden rede voor het congres dusdanig in, dat hij de democraten in deze kwesties veel wind uit de zeilen nam. Niettemin is het duidelijk dat de demo craten besloten hebben dat Vietnam, on danks de blijkbare steun die het Nixon- beleid geniet, een kwestie is die kan gaan meetellen onder de kiezers. De aan gekondigde bijeenkomst van de studen ten bevestigt deze indruk. De commissie voor buitenlandse be trekkingen zal aan het eind van deze maand op de oorlog terugkomen om dan gedetailleerd in te gaan op het zogenaam de pacificatie-programma in Vietnam, de activiteiten van de Amerikaanse militai re adviseurs, de economische hulpverle ning, en de bezigheden van de Amerikaan se voorlichtingsdienst. Inmiddels is minister van Defensie Mei vin Laird voor dé tweede keer naar Viet nam vertrokken, om zich daar op de hoogte te stellen van de vorderingen van de vietnamisering van de oorlog. Hij zal zich daar ook verstaan met de Ameri kaanse legerleiding, die nog steeds druk op de regering blijft uitoefenen om de terugtrekking van troepen minder snel te doen verlopen. Naar verluidt wil de Ame rikaanse legercommandant Abrams het aantal van 12.000 per maand niet over schrijden, terwijl het regeringsschema uitgaat van 20.000 man per maand. (Van onze correspondent) LONDEN. Er is na een wekenlange tussenpauze een nieuwe en misschien dramatische ontwikkeling aan de gang inzake mevrouw Muriel McKay, de ont voerde echtgenote van de Londense uit gever. Zaterdagavond is de recherche van Schotland Yard een diepgaand onder zoek begonnen op een afgelegen boerde rij in het graafschap Hertfordshire. Men heeft twee mannen die daar wonen voor een verhoor meegenomen naar het poli tiebureau van Kingston. Rechercheurs van de vliegende briga de die de mannen hadden aangehouden, haalden uit de bagageruimte van de poli tiewagen een geweer, een vlees-hakmes en een stuk touw. Zoals men zich herin neren zal, werden na mevrouw McKay's verdwijning in de hal van haar woning een roestig slagershakmes en een stuk touw aangetroffen. Gisteravond na bijna 24 uur, duurde het verhoor nog altijd voort. Volgens de wet moet er na 24 uur een aanklacht tegen verdachten worden inge diend. Als dat niet mogelijk is, moeten de mannen worden losgelaten. In dit ge val echter kan het verhoor langer duren, omdat beide mannen vrijwillig met de politie zijn meegegaan. Scotland Yard, dat nog steeds gelooft dat mevrouw McKay in leven is, wei gert iets over de twee mannen te zeggen of andere bijzonderheden te geven, om dat daardoor het leven van mevrouw McKay in gevaar zou kunnen worden ge bracht. Het verhoor van de beide mannen zou begonnen zijn na geheime onderhande lingen van de politie met lieden, die be weren de ontvoerders van mevrouw Mc Kay te vertegenwoordigen. Zij gaven in formatie die volgens hen alleen afkom stig kan zijn van mevrouw McKay. Het nieuwe onderzoek volgde na een serie telefoontjes, waarin een losgeld van ruim 4V2 miljoen gulden werd geëist. De kans dat een dergelijke „midden- links"-regering zou kunnen worden ge vormd, ontstond afgelopen week toen als laatsten van de toekomstige partners de socialisten zich na heftige uiteenzettingen binnen hun partij tenslotte voor het ex periment hadden uitgesproken. De socialisten hielden echter vast aan twee belangrijke punten in hun program, waarvan er één een aanvankelijke barrière had betekend voor de sociaal-democraten, om aan de nieuwe coalitie mee te doen. De sociaal-democraten hadden van de socia listen geëist, dat deze geen deel zouden hebben aan toekomstige regionale re geringen in combinatie met dé communis ten. Deze mogelijkheid zal zich voordoen in Emilia, Toscane en Umbrië, als komend voorjaar voor het eerst regionale verkie zingen voor regionale „regeringen" zullen worden gehouden. De socialisten hebben echter laten weten dat zij weliswaar bereid zijn aan een „midden-links"-regering in Rome mee te doen, maar dat zij zich de mogelijkheid willen voorbehouden om „een verbintenis met links" aan te gaan. zich in een periode van grote en ingrijpen de structurele veranderingen. Deze kunnen niet door een minderheidsregering in de juiste banen worden geleid. De komende dagen zal de strijd rond de kabinetsformatie niet alleen om zake lijke beleidspunten gaan. Bijna nog be langrijker is de worsteling om de bezet ting van de ministeries. Hierbij bevechten elkaar niet alleen de partijen, maar ook nog de stromingen binnen iedere partij onderling. Zo zal Mariano Rumor aan genomen dat hij als formateur wordt aan gewezen ervoor zorgen dat hij in het kabinet een aantal sleutelposities bezet met vertrouwde vrienden uit zijn eigen groep binnen de christen-democratische partij. Dit zijn de huidige minister van Justitie Gava, en de eind vorig jaar afgetreden secretaris-generaal van de partij, Flaminio Piccoli. Voor Piccoli is waarschijnlijk Binnenlandse Zaken of Onderwijs wegge legd. Dit meningsverschil was een symptoom van de eeuwige strijd tussen de socialisten en de sociaal-democraten, die nu juist aan de midden-links-regering in juli van het afgelopen jaar een eind maakten. De so cialisten (onder leiding van Pietro Nenni) waren oorspronkelijk communisten, die zich in 1921 van de PCI losmaakten, om dat de communistische partij onder alle omstandigheden horig aan Moskou wilden blijven. In 1947 maakten van de socialisten zich de sociaal-democraten los die onder leiding van de huidige president Saragat hun „westerse" politiek voorstonden. In MARIANO RUMOR 1964 kwam de eerste midden-links regering tot stand, waarin de socialisten en de sociaal-democraten elkaar terug vonden. Het genoegen van de ontmoeting was niet onverdeeld. Dit leidde onder meer tot de breuk van verleden jaar. Deze breuk zal nu dienen te worden geheeld. Behalve dat de socialisten als voorwaar de voor hun deelneming aan de regering de vrije hand in de provincies eisen, vroe gen zjj ook een algemene amnestie voor de arbeiders die tijdens de arbeidsonlusten van het vorig jaar in de gevangenis te recht kwamen. Over deze arrestaties is al veel gediscussieerd. De midden-groepen binnen de christen-democratische party houden vol dat de arrestaties „wettig" wa ren. In een recente televisie-uitzending werd aangetoond dat ze wellicht wettig zijn, maar dan uitsluitend gebaseerd op een nog geldende wetgeving uit de tijd van Mussolini. Het initiatief om het nog eens met de „midden-links-regering" te proberen, ging van Rumor uit. Hij nam het initiatief na de bomaanslagen van eind vorig jaar in Milaan en Rome, die zestien doden eisten. De minderheidsregering in feite welis waar gesteund door de vroegere coalitie partners, die toen op de oppositiezetels zaten voelden zich niet opgewassen tegen de stijgende onrust. Italië bevindt Een probleem voor Rumor vormt de hui dige minister van Buitenlandse Zaken Moro. Deze heeft laten weten dat hij alleen wil terugkeren in de regering als hij Buitenlandse Zaken kan behouden. Rumor zal er echter rekening mee moeten hou den dat de socialisten Buitenlandse Zaken terug willen hebben, een post die zij be zetten in de midden-links-regering die in juli ineenstortte. Dit ministerie werd toen door de socialistenleider Pietro Nenni be- stuurd. De kans is groot dat Nenni zijn oude positie weer zal innemen. Rumor staat echter achterdochtig tegen de partij- interne initiatieven van Moro en hij meent zijn partijgenoot beter in de hand te heb ben binnen de regering, dan erbuiten, Hebben Rumor en Moro hun eigen aanhang binnen de christen-democratische partij dan is er ook altijd nog de oude Fanfani, die zich weliswaar hoofdzakelijk bezig houdt met het streven naar het toekom' stige presidentschap. Fanfani is president van de senaat hij heeft met de regering zijn ontslag moeten aanbieden en hij had in de minderheidsregering vier geestver wanten. In de midden-links-regering zul- len dit er niet meer dan twee kunnen zijn. te stellen. Sinds zaterdagavond stelt een grote politiemacht, bijgestaan door een staf deskundigen, een uitgebreid onderzoek in o.a. met behulp van politiehonden. Het terrein is door agenten omsingeld en van de buitenwereld afgesloten. De brandweer heeft gisteren een vijf meter diepe vijver afgedregd en gedeeltelijk leeggepompt. Het lichaam van mevrouw McKay is echter niet gevonden. Mogelijk zal de vijver vandaag helemaal worden leeggepompt. Verder wordt er door politiepersoneel op allerlei plekken rond de boerderij ge graven. Vandaag zullen versterkingen worden aangerukt om het gebied verder intensief uit te kammen. De politie gaat er nu vanuit dat me vrouw Mckay per abuis is ontvoerd, omdat men de vrouw van iemand anders op het oog had. Dit kwam aan het licht in een dezer dagen door de heer Mckay ontvan gen enveloppe, die een briefje in het hand schrift van mevrouw Mckay bevatte. Daar in verzocht zij haar man „samen te wer ken" met de ontvoerders. Er was nog een briefje bij van de ontvoerders, die meede- deelden dat ze een vergissing hadden be gaan, aldus meldt onze correspondent in Londen. De politie is al drie weken in telefonisch contact met een verbindingsman van de ontvoerders. Zij verzochten hem in zijn telefoongesprekken een bepaalde code te gebruiken om niet te worden verward met de talrijke dwazen, die opbellen. SEATTLE (AP). Een Russische em ployé van de Verenigde Naties is zaterdag avond in Seattle gearresteerd en gevan gen gezet op beschulidiging van spionage. De Rus, de 37-jarige Tichomirov, werd door de politie in de binnenstad van Seattle aangehouden. Hij is naar de stadsgevangenis gebracht na te zijn voorgeleid aan de politierechter. Op verzoek van de officier van justitie is de borgsom waarop Tichomirov kan wor den vrijgelaten op 100.000 dollar gesteld, Reseburg zal de Rus overmorgen een voor lopig verhoor afnemen. „Ik protesteer tegen mijn gevangenne ming" aldus Tichomirov tijdens het ge sprek met de politierechter. Hij verzocht de Russische consul in Seattle en de Rus sische vertegenwoordiging bij de VN in New York van zijn arrestatie op de hoogte ADVERTENTIES pijnstillende, koortswerende. snelwerkende cachets Een Israëlische soldaat kijkt naar het lijk van een Egyptenaar, dat uit het Suezkanaal is gehaald. De Egyptische soldaat sneuvelde na een actie tegen een Israëlische patrouille waarbij vier Israëliërs om het leven kwamen. Deze foto werd genomen bij El Kantara, op door Israel bezet gebied in de Sinai. HONGKONG (Reuter) Volgens het blad „Hong-Kong Times" bereidt China zich voor op het sturen van troepen naar Vietnam om de Vietcong by te staan in de oorlog tegen de Amerika nen. Reizigers uit Kwangsi, een aan Noord-Vietnam grenzende provincie, hebben verteld dat onlangs voor dat doel militie-divisies zyn gevormd. Daarvoor waren sinds enkele maanden jonge mannen opgeroepen. Deze moes ten een schriftelijke verklaring teke nen waarin ze beloofden dat ze niet te rug zouden keren voor Vietnam was bevrijd aldus de Hongkong Times," PARIJS (Reuter en AFP). George» Marchais, die gisteren tot plaatsvervan gend secretaris-generaal (een nieuwe func tie) van de Franse Communistische Party is gekozen, is 49 jaar en staat bekend als orthodox. Hjj is nu duidelijk dè kandidaat voor de opvolging van partijleider Waldeck Rochet, die met een zwakke gezondheid kampt en sinds eind vorig jaar niet meer actief naar buiten is getreden. Marchais' leidende positie was in het eerdere verloop van het gisteren besloten negentiende partijcongres al duidelijk ge worden. Hij bracht het algemene verslag van het Centrale Comité uit, en hij was het ook tot wie alle buitenlandse delegaties hun groeten richtten. Marchais leidde ook de aanvallen op Roger Garaudy, die de in vasie van Tsjecho-Slowakije fel is blijven veroordelen en de Franse CP een pro-Rus sische houding heeft verweten. Garaudy werd gisteren uit het Centrale Comité ge stoten. Georges Marchais trad in 1947, toen hij nog arbeider was in een Parijse metaal- fabriek, toe tot de communistische partij en werd kort daarna secretaris van de plaatselijke metaalbond. Zijn opmars in de partij hiërarchie begon in 1956, toen hij tot kandidaat-lid van het Centrale Comité werd gekozen. In 1959 werd hij kandidaat lid van het politburo. LUDWIGSHAFEN (DPA). Bjj de ex plosie die zich in de nacht van vrjjdag op zaterdag op de Rijn bij Ludwigshafen voordeed en waarbjj vier tankschepen in vlammen opgingen, zjjn waarschijnlijk vijf mensen om het leven gekomen. Gisteren overleed de kapitein van een der tankers aan zijn verwondingen. Drie bemanningsleden en een meisje van vier jaar worden vermist. Men neemt als vast staand aan dat ze het leven lieten in de hel van vuur die zich over de rivier verspreid de toen een tanker met benzol explodeerde en de uitstromende vloeistof drie andere tankers in brand zette. De schade wordt geraamd op meer dan één miljoen gulden. Twee schepen zijn ge zonken, twee uitgebrand en een vijfde be schadigd. Verschrikkelijke tonelen speelden zich in de vuurzee af. De Nederlandse mevrouw Rikie Meyer uit Lobith, die met levensge vaarlijke brandwonden in een ziekenhuis ligt, heeft tegenover de politie verklaard, dat zij met eigen ogen zag dat haar 26- jarige man, Wilhelmus Meyer en haar vier jarig dochtertje Annemarie op de uit Lü- beck afkomstige benzoltanker „St. Jürgen" levend verbrandden. ZüRICH (Reuter). Een brand heeft vanochtend vroeg aanzienlijke schade aan gericht in het spoorwegstation van de Zwitserse stad Zürich, dat dagelijks dui zenden forenzen en wintersporttoeristen verwerkt. Niemand liep letsel op, maar de eerste klasse wachtkamer is vrijwel uitgebrand. 1

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3