Britse regering in witboek: ONDANKS HOGE KOSTEN Statuut moet op TOCH VOOR DE E.E.G. de helling li Israel mobiliseert zijn reservisten Nieuw geval van pokken Lawine treft Frans kamp: 39 doden Bomaanslag in Gaza-gebied kr NovstóM? Zandvoortselaan aanvaardbaar, mits geheel kruisingvrij l'ïlllij'o— e 5 TM 15 FEBRUARI versierde bal gehakt Madras PRINS CARLOS GEDOOPT Dwarsgebakken lekker! Antilliaans commentaar op afwijzing dr. Jonckheer: Over twee weken behandeling in Lagerhuis AGENDA pag. ïo Verder in de krant HET WEER Julianafontein in Willemstad m Arabische top veroordeelt VS N ationalisatiewet banken in India ongeldig Coaster vergaan bij Singapore Provinciale commissie over nieuwe weg naar zee: d. V00REN baki het Wilsons verklaring Stijging prijzen Nu en dan sneeuw Reactie A ntillianen in Nederland Het woord is aan... In West-Duitsland Vierendertig gewonden wiAAAA Bemanning gered SPIJKER Woninginrichting SNELLIUSSTRAAT 23 27 IJMUIDEN lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij 60e JAARGANG NUMMER 83 DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur LONDEN (Reuter) De Britse regering van de Europese Economische Gemeenschap belasting van Engelands betalingsbalans met min is Londen sterk voor het openen van treding. Dat staat in een zesenveertig pagina afgelopen drie maanden door verscheidene opgesteld. erkent dat het lidmaatschap een aanzienlijke en blijvende zich zal meebrengen. Niette- onderhandelingen over toe 's tellend document dat in de Britse overheidsinstanties is Het bevat onder meer een balans van de geschatte kosten die voorzichtig en met veel voorbehoud is opgesteld. De conclu sie van het vanochtend verschenen rap port is dat het afzien van onderhandelin gen zou betekenen dat Europa opnieuw een mogelijkheid van historische beteke nis onbenut laat. Als de gelegenheid voor toetreding niet wordt gegrepen, zal er een bijdrage aan vrede en welvaart in de wereld verloren gaan die Groot-Brittan- nië noch de Europese Gemeenschappen afzonderlijk kunnen leveren, zo wordt gezegd. Doordat de mogelijkheden zorg vuldig tegen elkaar zijn afgewogen, zal het rapport waarschijnlijk argumenten verschaffen aan zowel de voorstanders als - de tegenstanders van Engelands toetre ding tot de EEG. Premier Wilson legde vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring af over het rap port. Het zal vermoedelijk over ongeveer twee weken in het Lagerhuis worden be sproken als de parlementsleden de gele genheid hebben gehad de vele cijfers en de gevolgen ervan op zich te laten in werken. De ramingen van de totale kosten die het lidmaatschap voor de Britse beta lingsbalans zal betekenen, lopen uiteen van 850 tot 9350 miljoen gulden. Het rap port voegt hier echter in een adem aan toe dat deze speling veel te groot is om er een oordeel op te baseren. De stijging van de levensmiddelenprij- zen in de kleinhandel wordt op 18 tot 26 percent geraamd, wat een stijging van de kosten van het levensonderhoud van vier a vijf percent zou betekenen. Dat is minder dan vele tegenstanders van het toetredingsplan hebben voorspeld De stijging van de kosten van het levens onderhoud zal zich over een periode van jaren uitstrekken, zo menen de samenstel lers van het rapport, en de invloed ervan zal pas na een zekere overgangsperiode volledig merkbaar worden. Opgemerkt wordt dat de kostenbereke ning misleidend zou kunnen zijn. Het is onwaarschijnlijk dat alle elementen van de berekeningen in dezelfde richting zul- Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Stad en streek4, S, 7 Ferdinand 8 K unst 9 Radio en tv9 We err ap port 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 A angestipt 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport13 Luidsprekers 6 Deze krant bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N JdJ.. tot woens dagavond: Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. In de nacht en ochtend plaatseliik lichte vorst. Morgenmiddag in het algemeen temperaturen even boven het vriespunt. len werken, dus gunstig of ongunstig. Het I is waarschijnlijk dat de werkelijke prijs van het Britse lidmaatschap ruim binnen de speling van 100 tot 1100 miljoen pond sterling zal liggen, zelfs met veronacht- 1 zaming van wat genoemd wordt „de dy namische voordelen van het lidmaat schap In het kasteel van Lignières in hplrloH Frankrijk, de residentie van de familie I De Bourbon Parma, is vanmorgen prins Carlos Javier Bernardo, de zoon van prinses Irene en prins Karei Hugo, gedoopt, in tegenwoordigheid van koningin Juliana, prins Bemhard, prinses Beatrix en prins Claus. Ko ningin Juliana hield het prinsje ten doop. Dr. Jonckheer tijdens de persconfe rentie, die gisteren plaats vond nadat de benoeming tot gouverneur was in getrokken. AMMAN/CAIRO (AP/AFP) Israel heeft fle afgelopen dagen ruim zestig per cent van zijn reservisten onder de wape nen geroepen, zo is gisteren in Amman vernomen van reizigers uit het door Is- rael r.ezette deel van Jordanië, Onder de opgeroepenen zijn volgens I deze zegslieden winkelbedienden, arbei ders en ambtenaren. Gelijktijdig is de Arabische bezitters van vrachtwagens tankauto's en autobussen de opdrachi verstrekt hun voertuigen in goede con ditie te brengen of te houden. Ook moes ten zij opgeven waar hun voertuigen ge woonlijk te vinden zijn als zij zich niet I op de weg bevinden. De kleine Arabische topconferentie waaraan is deelgenomen door de eiders van Egypte, Jordanië, Syrië. Soedan en een vertegenwoordiger van Irak. heeft gisteren een communiqué uitgegeven waarin de Arabische landen uitdrukking geven aan hun vaste wil de bezette ge bieden te heroveren. Zij zijn er van over tuigd dat de overwinning hun niet kan ontgaan Verklaard werd dat men van mening is dat de Verenigde Staten door hun steun aan Israel de vrede en de veiligheid in het Midden-Oosten en ook die in de we- I reld in groot gevaar brengen. Op de vol ken die vrede, vrijheid en vooruitgane wensen, werd een beroep gedaan één front te vormen tegen „de door de Ver enigde Staten gesteunde Israëlische agres sie" NEW DELHI (AP en Reuter). Het hooggerechtshof van India heeft vandaag met tien tegen één stem de zeven maan den oude wet tot naasting van veertien banken ongeldig verklaard. De bevoegdheid van het Indiase parle ment tot nationalisering te besluiten wordt overigens niet in twijfel getrokken De regering zal nu met een nieuw naas- tingsvoorstel komen, waarin de juridi sche bezwaren van het Hof zijn onder vangen. Premier Gandhi wil door de na tionalisering van de banken bijdragen aan het bouwen van een gemeenschap met socialistisch patroon. Het Hof baseerde de uitspraak op „vijandige discriminatie" van de veertien banken: de overige bin nen en buitenlandse banken mochten doorwerken. WILLEMSTAD (Curasao) Toen gisteravond bekend werd dat de be noeming van dr. Jonckheer tot gouverneur van de Nederlandse An tillen was ingetrokken, hebben zijn aanhangers de rand van de fontein van het standbeeld van koningin Ju liana op het Julianaplein in Willem stad met rode verf besmeurd. Er stonden ook leuzen op tegen het be sluit, de benoeming van dr. Jonck heer ongedaan te maken. Eén daar van luidde: „Als papie cara (zoals] zijn politieke aanhangers dr. Jonck heer noemen) niet als gouverneur naar de Antillen komt, zullen we brand stichten". De voorzitter van de Democratische Partij op Curacao, de heer C. D. Kroon, I gaf als commentaar op de afwijzing van dr. Jonckheer: „Het kolonialisme heeft gezegevierd, maar de Democratische Par tij zal zich nu gaan opstellen om de laat- ste restjes van het kolonialisme, die nog in het statuut verborgen liggen, op te rui- men'" De voorzitter van de Nationale Volks partij (oppositie), de heer J. Evertz, wil op korte termijn een ronde tafelconferen tie, „om die punten van het statuut te veranderen die om wijziging schreeuwen „Elk der drie landen heeft reeds be toogd, dat het statuut zoals het nu is, geen eeuwig edict is. De landen hebben in vrijheid het statuut aanvaard en voor de Nederlandse Antillen, heeft niemand anders dan de heeT Jonckheer zelf vaak in, de Verenigde Naties het statuut ver dédigd' Het actiecomité van Antillianen in Ne- VPmnfflppld derland heeft een verklaring uitgegever I IN UUI VC1UU1UCC1U waarin het er bij de koninkrijksregeringI Tt op aandringt een begin te maken ,met jj| SOViet" U 1116 een daadwerkelijke beëindiging van de J koloniale verhoudingen tussen Nederland enerzijds en Suriname en de Antillen an- I derzijds door het gouverneurschap en daarmee het statuut op korte termijn af te schaffen en de verhoudingen tussen de drie landen staatsrechterlijk te regelen in verdragen, gebaseerd op erkenning van de souvereiniteit van elk der drie landen over eigen nationale zaken" Chuang Tzu: Wie een gesp steelt, wordt terecht gesteldwie een koninkrijk steelt, wordt een vorst. tJSSHHH MESCHEDE, (AFP) Het achttiende slachtoffer van de pokkenepidemie in West-Duitsland is gisteravond in een zie kenhuis in Wimbern (Rijnland-Westfa- len) opgenomen. Het is een arbeider werkzaam in het ziekenhuis in Mesche- de, waar de epidemie is uitgebroken. De man, die geen deel van het medisch per soneel uitmaakt, is niet in quarantaine geweest. Volgens het ministerie van de West- duitse deelstaat maakt dit nieuwe geval van pokken het nodig een geheel nieuwe groep inwoners van Meschede te isole ren. Er bevinden zich al 245 mensen in quarantaine. De ziekte, die is overge bracht door een jongeman die uit het Midden-Oosten terugkeerde, heeft al twee levens geëist. De gezondheidstoe stand van de vijftien andere slachtoffers gaat vooruit. PARIJS (AFP) Een lawine in een Franse wintersportcentrum bij Val d' Isère heeft vanochtend vermoedelijk aan 38 mensen het leven geëist. De sneeuwmassa baande zich een weg dwars door de eetzaal van een jeugdhuis waar honderden mensen aan het ontbijt zaten. Er zouden zeker 18 ernstig gewon den zijn. In het vakantiekamp logeerden ongeveer 250 mensen. Ongeveer 60 mensen wisten zich snel onder het sneeuw vandaan te werken. GAZA. (AFP en Reuter) Vierendei tig mensen, onder wie 33 Arabieren, zijn vandaag gewond toen een Arabische ver zetsman een bnm gooide naar het ge meentehuis in Khan Joenis. in de door Israel bezette strook van Gaza. De meeste gewonden zijn jongelui in de leeftijd van vijftien en zestien jaar. Een Israëlische militair, liep lichte ver wondingen op. Israëlische militairen begonnen onmid dellijk de omgeving uit te kammen op zoek naar de dader Deze is tot dusver ,niet opgepakt. In dit kader stelt het actiecomité voor, directe vertegenwoordigers tussen de drie landen uit te wisselen en de economische bijstand ter financiering van structurele projecten en de defensie van het grond gebied tegen externe aanvallen of bedrei ging te regelen in bilaterale verdragen op basis van wederzijds voordeel en veilig heid. De benoeming, de onschendbaarheid en de bevoegdheden van de gouverneur, zo als deze geregeld zijn in het Reglement voor de gouverneur van de Nederlandse Antillen maken volgens het actie-comité, „het gouverneurschap tot een koloniaal in- I stituut, een instrument tot handhaving van de souvereiniteit van Nederland over Antilliaanse zaken alsook van sociaal on rechtvaardige eigendoms- en machtsver- I houdingen, die reeds eerder tot een so-1 ciale opstand op Curacao hebben geleid (Zie verder pagina 2) LENINGRAD, (Reuter) Een Noor se student is gisteren in Leningrad t ot een jaar arbeidskamp veroordeeld. Hi' had vorige maand in deze stad vlug schriften uitgedeeld met protesten tegen de vervolging van Russische intellectue len. In de motivering van het vonnis staat dat de Noor, de 23-jarige Gunnar Gheng- seth, de „waardigheid van Russische burgers heeft geschonden en in strijd met de openbare orde heeft gehandeld." ADVERTENTIES iVan onze correspondent) ROTTERDAM De 498 ton metende Nederlandse kustvaarder Waddenzee is vanochtend nabij Singanore gezonken. Het schip had 500 ton rubber aan boord, geladen in Bandjermasin. Alle 17 bemanningsleden onder wie de Nederlandse kapitein en hoofdwerk tuigkundige zijn gered. Zij bereikten met een reddingsboot de wal. ADVERTENTIES «BieonoepwiuniSEus •"Wwwnoieo» aith dagelijks geopend van 10-17uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f3.so a AMSTERDAM speciaal Trein -Toegang - biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca.140 NS- stations (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als voor een nieuwe Noord-Zuidweg langs de spoorlijn Haar lemLeiden wordt gekozen, zal de oost- westverbinding in 't streekplan óf de weg De Ranitz moeten zijn, óf een geheel krui- I singvrije Zandvoortselaan. Ondermeer tot deze conclusie komt de commissie, die I in opdracht van Gedenuteerde Staten de I verkeers-technische mogelijkheden voor I een nieuw wegennlan in Zuid-Kennemer- land heeft bestudeerd. Andere conclusies zijn: Afbraak van filters bij Leyduin ver dient de voorkeur boven een dubbel- dekse weg. De aansluiting met de provinciale weg m Zuid-Holland kan het best ten zui den van Vogelenzang worden geprojec teerd. Bij station Heemstede Aerdenhout kan zonder bezwaar een viaduct wor den aangelegd. Alle commissieleden achten een spoor lijntracé technisch uitvoerbaar. Een oostelijke aansluiting op het spoor lijntracé kan zowel benoorden als be zuiden Huis te Mannad geschieden. Voor elke oost-westverbinding vanaf Zandvoort geldt, dat 3000 motorvoer tuigen per uur moeten kunnen worden afgevoerd. Verbreding van de ZandvoortselajHB zonder middenberm biedt geen oplos sing. Verbreding van de Zandvoortselaan met middenberm is mogelijk, maar roept bezwaren op. Een geheel kruisingvrije Zandvoortse laan biedt voldoende afvoermogelijk- heden, maar heeft het nadeel dat Bent veldAerdenhout in tweeën wordt ge deeld. Een weg benoorden Aerdenhout is mo gelijk, maar stuit op bezwaren van Bloemendaal. Haarlem maakt bezwaar zowel tegen verbreding van Zandvoortselaan als tegen een weg benoorden Aerdenhout. De De Ranitzweg is verkeerstechnisch mogelijk, maar stuit op verzet van Amsterdam. Voeg peper en zout toe, kneed fijn gesnipperd uitje door de gehakt. Theelepel kerrie per bal. Dicht schroeien en even laten sudderen. Opdienen in jus met wat peterselie. Aardappelen of rijst Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1