Beschuldiging tegen rechter schokt hof en verdedigers PROCUREUR-GENERAAL TWIJFELT AAN GOEDE TROUW RECHTBANK Mr. Stokvis: „Dit heb ik nog nooit meegemaakt Klasseiustitie is voor O.M. onduldbaar san -Haar journaal Nederlandse Comedie met Vrijdagin Veisen Moderne Mona Lisa Vrijspraak geëist voor Velsenaars halm h»ndcr6me Schade in schaftwagen Broeken voor gebroken been dinsdag Kwaad gebeurd In mootjes gehakt Niet gebeurd Voor de Brood Bij Hof Amsterdam Joy-riding V erbazing WASHANDEN, RUWE HANDEN.WINTÊHHANQR^ Onbetrouwbaar Niet met u klaar Woensdag wederom concert N.Ph.O. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Ruim twee weken geleden liet mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof tijdens het proces tegen de Haarlemse rechter het woord sabotage vallen. Gisteren, op de vierde en laatste zittingsdag in beroep, ging de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie nog veel verder door de objectiviteit en goede trouw van de Haagse rechtbank in twijfel te trekken en de vrijspraak van dood door schuld onder drankinvloed" een schijn-vonnis te noemen. „Het vonnis is", zo zei de procureur-generaal in het volgepakte rechtszaaltje, slechts naar de vorm een vonnis, naar de inhoud een pleitnota, waarin terwijl het een vonnis behoort te zijn - aan de objectiviteit zeer ernstig te kort wordt gedaan. Het is eenzijdig, tegenstrijdig en objectief is het geen vonnis". VVWWWVWXAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAA^AAAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAA^AAAAA/ Deze beschuldiging had het effect van een bominslag. Zowel bij het ge rechtshof als bij de verdediging. Na beraad over deze kwestie tijdens de middagschorsing, zei de president mr A. Slotemaker dat het hof deze pas sage in het requisitoir laakbaar en betreurenswaardig achtte. Mr. Baron Van Voorst wilde het woord schijnvonnis wel vervangen door „schijnbaar vonnis", maar aan de juistheid van zijn bewering wilde hij niet tornen. Toen de verbaasde presi dent dan ook vroeg of hij inderdaad twiifelde aan de objectiviteit van de rechtbank, beaamde hij dit. Tot twee keer toe „Dat is iets wat u publiekelijk niet be hoort te doen" zei mr Slotemaker. Ant woord van de procureur-generaal: „De ze woorden handhaaf ik vanuit de ver-1 antwoordelijkheid van mijn ambt. Mr. Slotemaker opnieuw: „Dus u handhaaft, dat u twijfelt aan de objectiviteit van de rechtbank? „Jawel", aldus de procureur- generaal, die vond „dat er iets met de strafrechtsspraak zou kunnen mis gaan Indien de mogelijkheid tot vrijspraak reëel aanwezig is als in dit geval als men alcohol heeft gebruikt, dat gelijk staat met vijf tot zeven borrels. Dat moet uitgesloten zijn". Mr. dr. Benno Stokvis, een van de ver dedigers van de rechter, toonde zich door deze uitlatingen erg geschokt. „Dit heb ik", zegt hjj, „in mijn strafpraktjjk van tientallen jaren nog nooit meege maakt." Weliswaar heeft de president de procureur gecorrigeerd, „maar het kwaad is gebeurd en morgen staat het in alle kranten. Dat kwaad valt niet meer ongedaan te maken. Ik heb me af gevraagd of de procureur-generaal niet vergeet dat we in een rechtsstaat leven, waarin elke verdachte volgens het ver drag van Rome voor onschuldig geldt, zolang hij niet door een rechter is ver oordeeld." Mr. Stokvis doelde hierbij vooral op de kwalificaties van het OM ten aanzien van de houding van de rechter, als zijn de „vertroebelend, chicaneus en leugen achtig". In zijn requisitor (met als sluit stuk een eis van 4 maanden en 2 jaar ontzegging) gaat de procureur daar uit voerig op in. De vertragingsacties via bezwaarschriften, de boom-theorie, de beschuldiging tegenover de Haarlemse politie het zijn feiten, die er volgens het OM niet om liegen. ming ter zitting mij nog eens te meer heeft overtuigd. Men zet zo'n gast niet op een droogje." In het vonnis van de, Haagse rechtbank wordt de zaak in mootjes gehakt elk on derdeel van het bewijs afzonderlijk weg geredeneerd. Er wordt geen 'etter ge wijd omtrent een onderling verband. Bij veroordeling wegens een verkeersover treding had volgens het OM rekening moeten worden gehouden met het dode lijk gevolg voor Henk Lammers en met Voorst baron van Voorst. de drankinvloed. Dat is niet gebeurd en daarom noemde hij de opgelegde straf voor honderd percent onjuist. Volgens mr. Van Voorst tot Voorst zijn de bewijzen voorhanden. Daar zijn in de eerste plaats de berekeningen van de deskundigen drs. Verburgt en dr. Nele mans over de invloed van de alcohol De tegendeskundige dr O. M. de Vaal mag deze theorie tijdens de ochtendzit ting dan hoogst ongelukkig en nauwe lijks aanvaardbaar hebben genoemd, de procureur hecht daaraan geen geloof. En dan de lezing van de verdachte zelf, die eerst zei niets te hebben gedronken en pas later toegaf een glas tomatensap met wodka te hebben gedronken. De pro cureur noemt het een leugen. De ver dachte verzette zich niet toen hij, rech ter, in een cel werd ingesloten. Hij voel de zich toen, aldus de procureur, kenne lijk wel schuldig aan het misdrijf dood rijden onder invloed, wanö alleen voor dit feit is preventieve hechtenis toegela ten, „wat verdachte drommels goed wist." gezien zijn functie triest is. Volgens de procureur zal de houding van de ver dachte namelijk zeker een rol spelen bij de procedure, die tot zijn ontzegging uit de rechterlijke macht moet leiden. Ruim anderhalf uur duurt het plei dooi van mr. A. C. van Empel. De raads man is het allerminst -_ns met de be wijsvoering van de procureur en ook niet met het verwijt, dat de rechter er een chaos van zou hebben gemaakt. Omdat het zo'n ernstige zaak is, kan zijn houding niet laakbaar worden ge noemd. „Ik moet u zeggen, dat mijn cliënt alles in overleg met mij heeft ge daan", aldus mr. Van Empel, die uitvoe rig stil staat bij het „oppervlakkige poli- tie-onderzoek". Zonder bruikbare getui gen trokken de verbalissanten de conclu sie dat er een ongeval was geweest. Voor de verdediging de grote vraag: hoe kan dat? Heeft de verdachte roekeloos gereden? Volgens arresten van de Hoge Raad zijn daarvoor bewijzen nodig en die ontbre ken in deze zaak, zegt de raadsman. Me vrouw Sikkel uit Heemstede (weduwe van de officier van justitie) heeft beves tigd, dat haar bezoeker slechts een glas Bloody Mary heeft gedronken en twee artsen (De Spiegeleer en Lie) merken niets of nauwelijks iets van die „in vloed". Als dokter Lie waardeloos is in zijn waarnemingsvermogen, valt het he le bewijs weg. Want juist deze arts heeft de bloedproef afgenomen en dat kan dan ook wel fout zijn gebeurd. Het is, zo zegt hij, onzinnig om het ar gument te gebruiken, dat de artsen geen deugdelijk rapport hebben opgemaakt. Bij de Haarlemse politie heeft iets ont broken. En dan de berekeningen over het alcoholgehalte in het bloed van de verdachte ten tijde van het ongeval. Dat is volgens mr. Van Empel niet te bere kenen. Er moet iets met de bloedproef mis zijn geweest. De raadsman kwam uiteindelijk tot de conclusie, dat er zo veel twijfelpunten zijn geweest, dat er bij de verwisseling van de banden ook nog wel een vergissing in het spel kan zijn geweest. zal uiten". Nee, ook volgens mr. Stokvis is er maar een mogelijkheid, en dat is vrijspraak. „De verdediging heeft niet een steen op mijn bouwwerk doen wankelen. Er is wel op geschoten, maar de hele zaak is overeind gebleven", aldus mr. Van Voorst tot Voorst, die zeg met opzei hard en scherp te zijn geweest, omdat er inderdaad gedachten zijn ontstaan van klassejustitie. „En dat is voor mij een onduldbare zaak. Soms moet liet OM doorprikken en duidelijk laten zien hoe het ten aanzien van een bepaalde persoon staat." Het laatste woord was aan de verdach te. „Ik weet", zegt de van zijn onschuld overtuigde rechter, „wat ik heb gedron ken en dat ik daar geen last van heb ge had". Hij vindt het stuitend, dat tegen hem een aantal banden als bewijs die nen, die zeven maanden bij een opkoper hebben gelegen." Het zal u duidelijk zijn, dat de hele geschiedenis iets is om waar te maken, wat niet gebeurd is Daar heb ik geen woorden voor. Twee jaar lang zijn er nieuwe onderzoeken ge weest en daar heb ik niet om gevraagd" De rechter meende daarom de beslis sing in deze zaak „met de meest grote gerustheid" te kunnen over laten aan het hof, dat over twee weken arrest zal wijzen. Mocht het hof de rechter schul dig verklaren aan het primair ten laste 1 gelegde, dan is hiervoor zo eist de wet eenparigheid van stemmen nodig (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Vooi de Haarlemse po litierechter stond maandag een 24-jarige inwoner van Zwanenburg terecht die vorig jaar een vals opgemaakt kentekenbewijs had ondertekend. Het kentekenbewijs was bestemd voor een auto voor een Amster damse hoofdagent van politie. Later kwam de politieman er achter dat hij een auto had gekocht die was samengesteld uit de onderdelen van twee oude auto's. De man uit Zwanenburg gaf toe dat het kentekenbewijs niet juist was geweest en dat er met de auto was geknoeid. Hij had zich nu teruggetrokken uit de autohandel. „Er wordt veel geknoeid met kentekens, 'en dit is een van de zeldzame gevallen die aan het licht komen" zei de officier van justitie mr. J. J. Bredius. Hij eiste voor de kwestie met het kentekenbewijs 300 boete. De politierechter mr. J. D. Vink hield rekening met het feit dat de jonge man nu een andere beroep uitoefende en maakte er f 150 boete van. Een 40-jarige inwoner van Eemnes werd veroordeeld tot 200 boete wegens vernie ling van het meubilair van een cel in het Haarlemse rechtbankgebouw. Op 23 oktober vorig jaar raakte de man in razernij nadat hij terecht had gestaan voor de diefstal van een postzak met che ques op Schiphol. Verschillende factoren zaten hem zo dwars dat hij daarna in zijn cel de boel kapot ging slaan. Bij de boete werd maandag nog een speciale bepaling gevoegd om de schade te regelen. zag diefstal bewezen en eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en daarnaast een boete van 1 200. De politierechter zag echter joy-riding in het spel en meende dat een boete van 100 en een voorwaardelijke straf van veertien dagen hiervoor wel genoeg was. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De procureur-gene raai van het Amsterdamse gerechtshof heeft maandag vrijspraak moeten vra gen wegens gebrek aan bewijs tegen een 34-jarige inwoner van IJmuiden en een 29-jarige Velsenaar. De twee mannen stonden in mei vorig jaar voor de Haarlemse rechtbank te recht wegens diefstal van een hogedruk- pomp. De rechtbank sprak de mannen, die al vier maanden in voorarrest had den gezeten, vrij Daarvan ging de offi cier van justitie in beroep. Ook bij het Hof -ertelden de verdach ten dat zij de pomp, die de politie b.j hen had aangetroffen, hadden gekocht voor 700. De procureur-generaal slaagde er niet in anders te bewijzen Vast stond alleen dat de pomp bij de firma „De Toekomst was verdwenen. Het Hof zal over twee weken arrest wijzen. Een broodbezorger uit Halfweg kreeg op 20 januari moeilijkheden met een ambte naar van de Keuringsdienst van Waren. De broodbezorger voelde niets voor controle van brood in zijn bestelwagen. „De vorige keer koste me dat drie kwar tier en al het brood lag door elkaar. Waar om keuren ze dat brood niet in de fa briek?" zei de man ter verdediging maan dag voor de politierechter. Op 20 januari had hij de keurmeester, die al in de auto bezig was, belet verder te gaan door de autodeuren te sluiten en weg te rijden. Dat kwam hem na een eis van 60 op f 40 boete te staan. „Ja, maar die man was ook fout, die had hem niet op slot gezet", vond een 19-jarige jongeman uit Hoofddorp. Op 12 juni had hij bij de kerk in Nieuw- Vennep een bromfiets weggepakt en was er op naar Haarlem gereden om bood schappen te doen. De officier van justitie ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 't! U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. -*»■-- „U kon en moest, ja u wist van te vo ren, dat uw aanklacht ongegrond en vals was. Uw nadien tegenover een journa list herhaalde aantijging toen uit het onderzoek al was gebleken dat voor eni ge opzettelijke valsheid iedere grond slag afwezig was, zal voor u nog een ernstige nasleep hebben. Het OM laat de politie zeker niet door een rech ter willens en wetens beschuldigen. Wij zijn nog lang niet met u klaar", al dus mr. Van Voorst tot Voorst. Hij zei, dat hij uit de kring van de rech terlijke macht kwalificaties over het op treden van de verdachte had gehoord als onbegrijpelijk, dwaas, dom, erger lijk, ontstellend, onduldbaar en sabote rend. „Het was me al voorgezegd" Door het aantal getuigen en deskundigen lijkt het er op, dat aan de verdachte een stralenkrans van onschuld wordt gege ven. Maar dat is slechts schijn, aldus de procureur, die het optreden van de rech ter tijdens het onderzoek scherp bekriti seerde. „Vanuit zijn functie en overtui gingskracht denkt verdachte sterk te staan. Hoe durft iemand te veronderstel len dat hij schuldig zou zijn aan een aan rijding met dodelijk gevolg, onder in vloed van alcohol? En is het in dit ver band niet typerend dat een van de ver balissanten voor de rechter-commissa- ris de indruk kreeg dat hij de verdachte was?" Hij vraagt zich af of de rechter meer moet worden geloofd dan twee er varen en voorzichtige politiemannen. De hoofdagenten Remans en Boerngter. „Twee oude rotten in het vak." Twijfelt de procureur-generaal aan de verklaring van mevrouw Sikkel? Dat ze ker niet, zegt hij, maar aan de andere kant in deze verklaring onaanvaardbaar omdat de rechter zich als huisvriend zelf van drank pleegde te bedienen. „En is een wodkaatje niet een erg karig blijk van gastvrijheid? Zeker ten aanzien van een huisvriend, die een gewenning voor alcohol vertoont, wat de Heemsteedse be kend is en waarvan mijn eigen waarne- De kern van de zaak is naar zijn me ning de vraag: moeten twee ervaren po litiemannen het afleggen tegen een in het strafrecht ervaren verdachte, die blijkens zijn houding in het vooronder zoek als onbetrouwbaar kan worden aan gemerkt? De procureur-generaal vindt van niet. Drie elementen spelen bij het dodelijke ongeval een belangrijke rol om tot een veroordeling op grond van een misdrijf te komen. Ten eerste het ge bruik van 5 tot 7 borrels, voorts het rij den met vier ondeugdelijke banden op een gladde weg en tenslotte het slippen op een naar verdachte wist slipgevaar lijke weg. Zelfs indien het drankgebruik zou wegvallen, zou de verdachte nog aan art. 36 schuldig zijn. Bij het bepalen van de strafmaat wil de hij rekening houden met de persoon van de verdachte, voor wie deze zaak Mr. Benno Stokvis zegt, dat hij bij het requisitoir van het OM van de ene ver bazing in de andere is gevallen. Een unieke zaak, dat wel. Omdat het een rechter betreft, maar ook omdat de pro cureur het vonnis van de rechtbank niet heeft ontzien en door zijn aanvallen op de persoon van de rechter. En waarom deze kritiek op de rech ter? Hij doet niets anders dan voor zijn leven vechten en dat is zijn goed recht. Sabotage in deze zaak? „Als een classi ficeerder zoiets zegt, kun je zeggen: man je hebt 't mis, maar wanneer dat bij het OM gebeurt, is dat betreurenswaardig. Deze man", zo vervolgt mr. Stokvis, „heeft twee jaar in een hel geleefd en hij was er helemaal niet op uit de zaak te rekken." Het ergst vindt hij de aanvallen op de persoon van de rechter. De onheuse kwalificaties voor een man, „die als ho norabel, plichtsgetrouw, onwrikbaar" te boek staat. Een man ook, die „nog nooit iets heeft gedaan wat in strijd was met zijn plicht." Mr. Stokvis brengt ook deze keer een lovende brief te voorschijn van de huidi ge procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeijer. De procu reur merkt daarover schamper op: „Ja, maar die is van dertig jaar geleden." Waarom, zo vraagt de raadsman, heeft de procureur-generaal ook de weduwe Sikkel zomaar van de tafel geveegd' Soms omdat ze niet paste in de tactiek van de PG? Dat, terwijl juist zij de be langrijkste getuige is, de figuur waar al les om draait. Hij spaart ook de pers niet in zijn kritiek. „Er is een klopjacht gevoerd, die zijn gelijke niet kent" en „men heeft hem willen berechten voor dat hij voor de rechter stond" en „ik ben benieuwd wat „das gesundes Volksemp- finden" straks aan het adres van uw hof maakt uw handen weer gaaf en zacht. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In het afgelopen weekend is men binnen gedrongen in een schaft wagen aan de Noorderlaan in Velsen- Noord. De vermoedelijk jeugdige daders hebben de inventaris grondig vernield. De schade wordt geschat op 1500, Van een verkeershuisje aan de Wencke- bachstraat werden twee ruiten vernield. BEVERWIJK. Woensdagavond zal het vierde abonnementsconcert door het Noordhollands Philharmonisch, Orkest plaats hebben in de Vredevorstkerk in Beverwijk. Het orkest staat die avond on der leiding van de gastdirigent Ludwigh Balogh von Vasady, terwijl als soliste zal optreden Edith Farnadi - piano. Het programma luidt als volgt: Vier stukken voor Orkest Op. 12 Béla Bartok; Roemeense Volksdansen Béla Bartok; Rhapsodie Espagnole voor piano en orkest Franz Liszt; Pianoconcert no. 2 in A gr. t. Franz Liszt en Dansen uit Galante Zoltan Kodaly. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE /V\AAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WW VELSEN. De bij de opvoering van Hugo Claus' nieuwe toneelspel „Vrijdag" uitverkochte Velsense Stadsschouwburg heeft maandagavond opnieuw bewezen, dat het publiek voor zijn theaterbezoek zich wel degelijk over de kwaliteiten van de te spelen stukken oriënteert. Zo werd de overigens fascinerende opvoering van „De vrouwen van Shanghai" in Vel- sen destijds bijzonder slecht bezocht, waar de unaniem slechte kritieken onge twijfeld niet vreemd aan zullen zijn ge weest, terwijl de Stadsschouwburg hier verleden week maandag opnieuw matig was bezet, waarschijnlijk omdat het pu bliek te weinig over de opvoering van „Een leeuw in de winter" door het on bekende Vlaamse toneelgezelschap was geïnformeerd. Doch Hugo Claus' „Vrij dag" was in alle bladen unaniem gunstig beoordeeld, zodat het Velsense publiek hierdoor kennelijk tot een bezoek was gestimuleerd. Ook in ons blad is Simon Koster bij de première over stuk en spel bijzonder I enthousiast geweest, waarbij door hem onder meer werd vastgesteld dat Claus de dramatische vorm knap heeft gehanteerd waardoor hij verreweg de beste dialoog- schrijver van het Nederlandse taalgebied is gebleken. Het behandelde geval van incest wordt in de loop van het stuk im mers op een geraffineerde, zeer boeien de en psychologisch verantwoorde ma nier geleidelijk onthuld, hetgeen geschiedt in een superieure dialoogtrant. De vier spelers: Elisabeth Andersen, Kitty Cour- bois, Fons Rademakers en Paul Cammer- mans hebben dit stuk daarbij voortreffe lijk bezet, zodat er weer van een uiteist boeiende toneelavond sprake is geweest. Overigens wordt ook het amusement door het bestuur van de kunstkring „Voor Allen" niet verwaarloosd. Zo zal maandag 6 april in de Velsense Stads schouwburg een opvoering worden gege ven van het nieuwe blijspel „Spring uit het raam schat, we gaan trouwen" van Dimitri Frenkel Frank, te spelen door I Trudy Labij en Luc Lutz, terwijl voorts in Velsen de komst van Seth Gaai- kema en Max Tailleur kan worden ver wacht. DE FRANSE FABRIKANTEN van sportkleding zetten alles op alles om een groeiende markt te veroveren: skiërs met gebroken benen. Een fabrikant op de Europese heren- kledingbeurs in Parijs toonde after- skibroeken met een ritssluiting van de omslag tot de knie, zodat zij om een gipsverband gedragen kunnen worden. De ontwerper Robert Guicher, die van de wintersport met een been in het gips in Parijs terugkeerde, zei „Er zal over de hele wereld een grote markt voor deze after-ski broeken ko men." PIERRE BALMAIN, ontwerper van deftige dameskleding, heeft ook nog wel andere ideeën. Hij brengt een gro te doos op de markt waarin kleine meisjes een naaimachientje, een aan tal stoffen en zeven patronen van Pierre Balmain aantreffen. „Jong geleerd is oud gedaan," zal Pierre denken met het oog op zijn toe komstige klanten. BALMAINS COLLEGA Yves Saint- Laurent is bijzonder op zijn privacy gesteld. En dat niet alleen. Hij gaat ook om negen uur naar bed en springt er bij het eerste vogelgefluit al weer uit. In het interieur van zijn ruime vierkamerwoning domineren de kleu ren bruin, zwart, wit en goud. „Ik houd van de kombinatie van sombere kleuren en geglinster," zegt Yves, „Dat werkt kalmerend en tegelijker tijd stimulerend." HET JAAR 1969 is een echte man nenjaar, constateerde onlangs het Franse blad Elle. Het leeuwendeel van de publiciteit ging naar de mannen die I de maan veroverden en in de filmwe reld waren het ook al voornamelijk mannen die het gekleurde doek be heersten. In 1970 gaat dat veranderen en krij gen we in de Europese bioscopen ten minste vijf films te zien waarin vrou welijke sterren ^.e hcofdrol spelen. Het zijn Nathalie Wood in „Bob en Carol," Mireille Dare in een film over de eer ste rally van Monte Carlo, Brigitte Bardot in „De beer en de pop" en Mia Farrow (Peyton Place) in „John en Mary." Vijfde in dit gezelschap is de opera zangeres Maria Callas als de hoofdfi guur in de verfilming van de klassieke tragedie „Medea." Elk seizoen brengt niet alleen nieuwe kleding, maar ook nieuwe kapsels en make-up. Bij de voor- jaars- en zomermode heeft Max Factor nu de lijn „Aqua-Lisa" ont worpen. Deze op de Mona Lisa geïnspi reerde opmaak munt uit door fijne tinten. Vooral de ogen, wangen en lippen worden geaccentueerd. Om die verfijning van tint te bereiken is er voor de verschillende kleuren ogen een bijpassend doosje met acht kleuren. Bruine, blauwe en groene ogen kunnen nu in eigen tinten opge maakt worden. Het doosje is onder verdeeld in shadows, shaders en shiners. Wie dan ook nog valse wimpers wil opplakken kan straks de wim pers van bont gebruiken, die een nog voller effect dan valse wimpers van echt haar geven. tragedie „Medea." unten. v oui ar ue ogen, wougcu cu j j-jjuuumnruinnr t»

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7