Bombardement wordt „technische genoemd V.S. KEUREN ISRAELS ACTIE AF Stoph nodigt Brandt uit Militairen ziek na maaltijd „Oslo" morgen wellicht twee uur eerder op de tv Overeenkomst I in Jordanië Premies voor particulieren 12-15% hoger] (Jaarsma gaat dicht IEMUIS- MTB'S Rechter wijst staking af Alarm oo vliegveld ribcord Sneeuwruimen in Rochester 25-035—3 NOG 2 DAGEN powarninq bankset vanaf 650.=] AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER Zaterda gamateurs niet in actie Girokascheques voortaan alleen zelf te innen Polynorm neemt groot deel van personeel over Vakbondstientje REGENJASSEN M 1 ||i| 11 vvSM -/ WT lil Weinig wind I Meningsverschil gggggfi -| I Ziektekosten Het woord is aan... ,Gifdampen ontsnapt 60e JAARGANG NUMMER 86 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per. week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur In New York is van welingelichte zijde vernomen, dat de Amerikaanse V.N.-ambassadeur, Charles Yost, don derdag tijdens het viermogendheden- overleg over het Midden-Oosten een gezamenlijke oproep van de „Grote Vier" voor een staakt-het-vuren heeft voorgesteld. De vertegenwoordigers van de drie andere landen zouden daarop hebben gereageerd met de mededeling dat ze eerst hun regerin gen moesten raadplegen. Deze foto toont de ambassadeurs van de Grote Vier bijeen in de hal van de Russische missie Van links naar rechts: Charles. Yost (V.S.), Armand Berard (Frank-* rijk), Lord. Caradon (Engeland) en Jakob Malik (Sovjet-Unie). (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt zal volgende week antwoorden op een uitno diging van de Oostduitse premier Stoph om op 19 of 26 februari voor een gesprek naar Oost-Berlijn te reizen. De komende dagen zal de regering in Bonn zich beraden over het nut van zo'n „topgesprek" waartoe de kanselier in principe bereid is. Als hij gaat zal hij zich laten vergezellen door zijn minister voor inter-Duitse vraagstukken, Franke. De DDR heeft aangekondigd dat van haar kant minister van buitenlandse zaken Winzer aan het overleg zal deelnemen. Dit demonstreert duidelijk het verschil in beoordeling: wat voor de DDR een on derwerp van de buitenlandse politiek is, is voor Bonn een kwestie tussen twee sta ten die elkaar onmogelijk als buitenland kunnen beschouwen. (Zie ook pagina 3) mm» mtw-> W/y//'&WM (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Dertig dienstplich tigen van de Bernhardkazerne in Amers foort liggen sedert gistermorgen ziek in bed. Ze klagen over buikpijn en diarree. Kolonel J. W. van de Wall Bake veron derstelt dat er iets aan het eten dat de manschappen woensdag hebben gebruikt, heeft gemankeerd. Dit wordt ten stelligste van de hand gewezen door de heer Van Dooin. last is met de voedselvoorziening. Het menu van donderdag voor onderzoek opgestuurd naar de Rijksgezo dienst in Bilthoven. WmMXÊ0mMMWji Toen de eigenaar van deze auto terug kwam en zag, hoe fijntjes men hier in Rochester in de staat New York aan het sneeuwruimen was geweest, besloot hij, dat het het beste was, met wegrijden te wachten tot het voor jaar. Uit het binnenland - Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag 3 Stad en streek4, S, 7 Medische verzorging 4 Puzzel 4 Kunst 43 Radio en tv43 Films43 Uitgaan in Haarlem43 Aangestipt 43 Weerrapport 75 Feuilleton 4.i Beeldverhalen 43 Economisch nieuws47 Scheepsberichten 77 Beurs 77 Sport 79, 34 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.L tot zater dagavond Opklaringen met aan de kust hier en daar een sneeuwbui. Lichte, in het binnenland plaatse lijk matige vorst en enkele mist banken. Morgen middagtempe- raturen om het vriespunt. Meest zwakke wind. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De NOS houdt er ern stig rekening nee dat de aanvangstij- den van de wereldkampioenschappen schaatsen in Jslo morgenmiddag twee uur vervroegd zullen worden. Op dit ogenblik is nog geen beslissing geno men. Deze zal hoogstwaarschijnlijk morgenochtend worden bekend ge maakt. Mocht de aanvangstijd vervroegd J worden, dan zal in ieder geval de Ra- dionieuwsdienst, dit bekend maken, al- dus de NOS hedenmorgen. Al enige tijd wordt gesproken over vervroeging van t de aanvangstijden met name door Leen Pfrommer en de Nederlandse scheidsrechter Henny Roos. De ritten op de vijfduizend meter kunnen an- ders aan het eind van de dag weieensj .n ernstige moeilijkheden raken in ve - I band met de grote daling van de tem- oeratuur. WASHINGTON (Reuter, AP en IAFP) De Amerikaanse regering maakt zich ernstig zorgen over de toe- I stand in het Midden-Oosten. Washing ton zou druk op Israel en Egypte uit oefenen om met een bestand akkoord I te gaan. Verder hebben de VS gisteren Israel I laten weten dat men het tragisch verlies van zeventig levens door een Israëlisch bombardement op een metaalfabriek nabij Cairo veroordeeld. Voortzetting van de Israëlische luchtaanvallen maken het de VS moeilijk vliegtuigen en wapens aan 1 Israel te leveren. Het Egyptische dagblad „Al Achram" meldt vandaag in een hoofdartikel dat de Amerikaanse en Israëlische bewindslieden samenwerken in een plan om honderd dagen lang zware druk op Egypte uit te oefenen teneinde president Nasser ten val te brengen. De honderd dagen „vormen ongeveer de tijd die resteert voordat de VS zich moeten hebben teruggetrokken van de vliegbasis Wheelus in Libië vóór die tijd willen de VS een ineenstor ting van Egypte bewerkstelligen". Aldus Al Achram". Radio-Amman heeft gisteravond gemeld I dat een overeenkomst is bereikt tus sen Jordanië en de Palestijnse Bevrij dingsorganisaties. Het belangrijkste punt van de overeenkomst is het ongedaan ma- I ken van de beperking op wapens, die door de Jordaanse regering begin deze week was ingesteld. De Israëlische premier Golda Meir heeft I gisteravond de hardnekkige geruchten over meningsverschillen binnen het kabi net tussen de ministers Dayan (defensie) en Eban (buitenlandse zaken) over de je gens Egypte te volgen politiek, tegenge- sproken. „Met alle ons ter beschikking staande middelen zal worden teruggeslagen, zo- I lang Egypte het bestand niet eerbiedigt" 1 aldus mevrouw Meir. Een Israëlische officiële woordvoerder in Tel Aviv deelde gisteren mee dat een Israëlisch vliegtuig „mogelijk enige bom men buiten zijn doel heeft laten vallen tengevolge van een technische fout". On der de bommen, die gisteren nabij Aboe Zabal zijn gegooid, was er één van 400 kilo, die na 24 uur zou ontploffen. Minis ter Mosje Dayan heeft contact opgenomen met de Verenigde Naties en de Volkenor ganisatie verzocht de Egyptische autori teiten te waarschuwen opdat men de tijd bom op tijd zou kunnen neutraliseren, al- I dus de woordvoerder. (Zie verder pagina 3) v\- j 'L(3- (Van onze redactie economie) UTRECHT. Per 1 april of 1 mei zullen de premies voor de particuliere ziektekostenverzekering met 12 tot 15 per cent gaan stijgen. Dat heeft voorzitter P. A. Zeven van de Kontaktcommissie Lan delijke Organisaties Ziektekostenverzeke- raas (KLOZ) ons desgevraagd meege deeld. Al eerder werd als prognose voor het hele jaar een stijgingspercentage van 15-17 genoemd. De heer Zeven lichtte toe dat voor de derde klas de particuliere verpleegprijzen per dag dit jaar f 8 hoger zullen worden. Daarmee komen ze dan op 50. Volgens de KLOZ-voorzitter worden nu jaarlijks op elke duizend particulieren ze venentachtig oersonen in een ziekenhuis opgenomen. Het aantal opnamen per dui zend stijgt de laatste jaren met 5 tot 6 percent. De ziektekostenverzekeraars stre ven ernaar om de tarieven voor de derde klas particuliere verzekering en de zie kenfondstarieven naar elkaar toe te laten groeien. Inmiddels zijn de tarief-richtlijnen voor de specialisten geüniformeerd. (Zie verder pagina 17) DEN HAAG. De KNVB en alle af delingen van de KNVB hebben de wed strijden van de zaterdag amateur compe titie afgelast in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen. De keuringen van de velden voor de bepaalde B-elftallen wordt overgelaten aan de consuls en scheidsrechters. m. .m. .m. heerlijk Telefoon 16479 (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Giro-kascheques zul len met ingang van april alleen nog maar door de rekeninghouder zelf kunnen wor den geïnd en niet langer door een ge machtigde. De maatregel is genomen op advies van de postale recherche, vanwe ge een aantal fraudegevallen. In Rotterdam zijn dezer dagen drie mannen gearresteerd, die blanco kasche ques uit brievenbussen stalen en zichzelf „machtigden" tot inning van bedragen. De girodienst beveelt nu het openen van zogenoemde gezinsrekeningen aan, waar op zowel man als vrouw geld kunnen op nemen. (Van onze correspondent) HILVERSUM Na een jaar lang ver geefs geprobeerd te hebben een dreigend gedwongen sluiting af te wenden, heeft de directie van koninklijke haardenfa- briek E. M. Jaarsma nv besloten met de produktie te stoppen 3ij de opheffing van deze eeuwoude fabriek zijn 238 per soneelsleden betrokken. Polynorm uit Bunschoten heeft aangeboden 180 werkne mers over te nemen. Alleen voor de top, enige beambten .;n boven de zestigers is er geen plaats in deze grote metaalver werkende industrie. Jaarsma nv in Hilversum en Breukeien is tot sluiting gedwongen als gevolg van de ophopende moeilijkheden in de afge lopen jaren. Te laat besefte de vorige di rectie, waarin een kleinzoon van de op- richter van het bedrijf zit, dat de hausse in de verkoop van gashaarden voorbij voorbij was. Er verd een veel te hoge produktie gedraaid in de twee arbeids plaatsen in Hilversum en Breukeien. Bo vendien bleek in '68 dat de modellen voor dat jaar niet insloegen bij de consument. Het bedrijf bleef met een enorme voor raad zitten. Nadat zich "en directiewis seling had voorgedaan en andere Jaars ma's aan het roer kwamen, bleek dat de moeilijkheden zich reeds zo hoog hadden opgetast, dat surséance van betaling niet kon uitblijven. De bankier, de Algemene Bank Neder land, heeft Jaarsma enige malen honderd duizenden guldens krediet gegeven om tenminste de salarissen en de pensioen premies te kunnen uitbetalen. Woensdag werd het krediet stopgezet. Begin 1969 was al surséance van betaling bij de rechtbank in Amsterdam aangevraagd Met behulp van de bank werden toen bedrijven gepolst om tot samenwerking t,e komen, maar geen erkele industrie bleek daar in te durven stappen. De afdeling centrale verwarming werd overgedaan aan Wolters en Drost NV in Amersfoort om de continuïteit bij de aanleg van cen trale verwarming .n grote woning- en uti liteitsobjecten te waarborgen. Even leek het erop dat Jaarsma het zou redden De voorraad onverkochte haarden van de vorige jaren raakte men echter niet meer kwijt. In overleg met de vakverenigingen werden toen al ongeveer 60 personeelsle den ontslagen. (t/m 15 febr.) dagelijks geopend van 10-17uur eh 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f3.-° Hdfc AMSTERDAM speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x r'eductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations Emil Flusser: De moderne oorlog is als een over eenkomst tussen geesteszieken, die afspreken elkander te verminken tot er één dood gaat. Een broer van een der slachtoffers van de Israëlische luchtaanval bij Cairo laat zijn tranen de vrije loop als diens lichaam per auto wordt weg gebracht. ADVERTENTIES Dit weekend Chocotaart extra zwaar opgespoten met slagroom van 3,50 voor 3,25 Boterbrokken 250 gram 1,25 Mini zoutjes verrukkelijk Petit Suisse 12 stuks 3.75 Iets nieuws, iets bijzonders Splitto's 6 stuks2,50 DUS NAAR (Van onze correspondent) DEN HAAG. De president van de I Haagse Rechtbank mr. J. H. C. Slotema- ker, heeft vanmorgen de door de metaal vakbonden uitgeroepen staking bij dc NV Lomefa in Hoorn onrechtmatig ge oordeeld omdat er tevoren geen diep gaand en serieus c verleg is geweest met de ondernemingsleiding. Deze staking om het „vakbondstientje' (werkgeversbijdrage van 10 per jaar per werknemer) mag dan ook met wor den voortgezet op straffe van een dwang- I som van 100.000 per dag. In de overwegingen van zijn vonnis in het door Lomefa aangespannen kort ge- I ding constateert de rechtbankpresident 1 dat: Een werkstaking bij een onderne ming niet geïsoleerd moet worden gezien, vooral niet in dit geval om dat er in de bedrijfstak jarenlang is onderhandeld over dit vakbondstien tje, De stelling, dat een werkgeversbij drage aan de vakbeweging discrimine rend zou zijn ten opzichte van de niet georganiseerde werknemers, moei lijk houdbaar is, omdat van de acti viteiten van de bonden de gehele be drijfstak en dus ook de ongeorgani seerden profiteren. Gedurende het geding een nieuwe fa se is aangebroken, omdat duidelijk is gebleken dat e mogelijkheden van overleg nog niet zijn uitgeput, zodat in dit stadium de staking als machts- deel niet kan worden gehanteerd. MILDENHALL (Reuter) Een Anw- rikaans militair transportvliegtuig met I 3.600 kilogram explosieven en een raket I waaruit ..giftige dampen zouden zijn ont snapt", aan boord, heeft gisteren een i noodlanding gemaakt op de Britse lucht- machtbasis Mildenhall. Het toestel, een C-141 „Starlifter", kwam zonder ongelukken aan de grond. De alarmtoestand die voor de basis en de I directe omgeving was afgekondigd, werd 1 opgeheven toen bleek dat er geen dam pen uit de raketmotor ontsnapten. Tevo- I ren had een Amerikaanse woordvoerder melding gemaakt van een lek. Op de basis zou aanvankelijk groot alarm zijn afgekondigd, terwijl de plaat selijke bevolking de raad kreeg binnens- I huis te blijven met alle ramen en deuren gesloten. De wegen in de omgeving wer den afgesloten, omdat de lading gifgas zou bevatten. Volgens Amerikaanse luchtmachtautori teiten was het vliegtuig op weg van de basis Ramstein in West-Duitsland naar dé luchtmachtbasis Dover in de Amerikaan se staat Delaware. ADVERTENTIES De nieuwste modellen HERENMODE unie Marktplein/hoek L. Nieuwstr. IJmuiden. TgF EDELSMID JUWELIER Korte Houtstraat 16 - Tel. 3115 82 zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanat Houtbrug Gevraagd EEN VERKOOPSTER met verkoopkwaliteiten en ervaring in de juweliersbranche. Leeftijd 22-35 jaar. alleen bij wöoiikunst Zijlstraat 62 - TeL 310413 - Haarlem

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1