Amerika om druk op Griekenland verzocht van vakbeweging faalde Ook politie ging over de schreef Critiek op militaire oefenterreinen AMSTERDAM IS NU KABOUTERSTAD DINERS KIP IN 'T PANNETJE RECEPTIES MINISTER LUNS TOT TWEEDE KAMER: Ziekenfondsen willen tweede kunstgebit betalen Jongen door vuur ernstig gewond Voorzitter Werkende Jeugd: Kardinaal Villot zou ontslag willen aanbieden Veringa komt volgende week met wetsontwerp universiteiten Auto te water na botsing met trein: twee doden Officier tijdens Antillenhuisproces Verzet tegen plannen met IJsselmeerpolders Nieuwe spoorlijn bij Rotterdam snel nodig Bouw centrale in Maasvlakte wordt vervroegd VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 Vietnam Portugal Om Celibaats ge schil rz IEESTUIJRE DIRCK DIRCKZ HET HOGE DUIN HET RECHTHUIS GOEDVERZORGDE V er lies RIJNMOND: Landauer De Uilenboom - Santpoort UTRECHT. De ziekenfondsorganisa ties en de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde hebben in een brief aan de Ziekenfondsraad ge pleit voor het invoeren van een tweede tandheelkundige prognose in het zieken fondspakket. Bij de huidige regeling heeft de zieken fondsverzekerde slechts recht op één kunstgebit. Het aantal zogenoemde „im- medaatprothesen" (kunstgebitten die on middellijk na het trekken van het eigen gebit worden aangebracht) neemt echter snel toe. Deze prothesen zijn bedoeld voor gebruik gedurende korte tijd en moeten over het algemeen zo spoedig mo gelijk worden vervangen. De bestaande regeling heeft ten onrech te bij de patiënten de indruk gewekt dat hun gezondheid niet wondt geschaad als ze hun prothese een onbeperkt aantal ja ren dragen en het „rustig laten slijten". (Van onze correspondent) ALKMAAR. Een 16-jarige jongen ligt sedert enkele weken met ernstige brand wonden in een Alkmaars ziekenhuis na dat hij in een fabriekshal waar hij als leerling plaatwerker werkte in brand was geraakt. Volgens het slachtoffer had de spuiter een blik benzine over hem uitgegoten toen hij om een sigaret vroeg. Daarna was de leerling-plaatwerker een lasser gaan hel pen. Een vonk zette zijn overall in brand. Met veel moeite kon het vuur worden ge blust. Volgens de politie zou de knaap zichzelf „spelenderwijs" met benzine hebben over goten, waarna hij, ondanks waarschuwin gen van personeel, de lasser was gaan helpen. DEN HAAG De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdagavond in de Tweede Kamer gezegd reeds bij de Amerikaanse regering te hebben aangedrongen op grotere druk op het regime in Athene tot herstel van de democratie in Griekenland. Hij zei dit in zijn dupliek bij de behandeling van de begroting van zijn ministerie in antwoord op een verzoek van mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.) in die richting. Minister Luns zei dat de Amerikaanse regering het regime betreurt maar ook rekening houdt met de betekenis van Griekenland als bondgenoot in het oosten van de Middellandse Zee. De heer A. G. van der Spek (P.S.P.) diende bij de replieken een motie in waarin de regering wordt verzocht ter iso lering van het huidige bewind in Grieken land stappen te ondernemen die leiden tot verbreking van het associatieverdrag van Griekenland met de EEG, maatre gelen te treffen, die een einde maken aan het investeren in Griekenland door Ne derlandse bedrijven en bij bevriende re geringen aan te dringen op soortgelijke maatregelen. Minister Luns ontraadde de Tweede Kamer de motie aan te nemen omdat be ëindiging van de overeenkomst volken rechtelijk niet mogelijk was. Bovendien is de overeenkomst sedert 1967 slechts toegepast voorzover dat strikt noodzake lijk was. Minister Luns was het voorts wel eens met de Kamerleden die zich voorstander hebben getoond van een volkenrechte lijke erkenning van Oost-Duitsland, maar die daarmee liever willen wachten op stappen van bondskanselier Brandt in Bonn. Minister Luns zei vervolgens geen geld te willen geven voor het Trust Fund van de Verenigde Naties ter ondersteuning van de slachtoffers van de Apartheidspo litiek in Zuid-Afrika. Dit fonds is door de Zuid-Afrikaanse regering verboden in dat land te werken en daarom voelt hij er niets voor een bijdrage te geven. Toen de heer Dankert (P.v.d.A.) hem erop wees dat het Defend and Aid Fund, waar voor mr. Luns in 1967 nog een ton ter beschikking stelde, eveneens verboden was in Zuid-Afrika te werken, merkte de bewindsman op dat dat verbod pas was afgekomen nadat hij het geld reeds had toegezegd. Na aandrang uit de Kamer zegde de minister evenwel toe te zullen onderzoe ken of er een legaal middel is een bij drage te kunnen geven voor juridische steun aan de slachtoffers van de apart heidspolitiek. Het doel van deze bijdrage UTRECHT „Als de vakbeweging inderdaad aandacht had besteed aan de situatie waarin de jonge werknemer verkeert, zou een dag als 1 november niet nodig zijn geweest. De vakbeweging heeft duidelijk gefaald in haar beleid ten opzichte van de jongeren". Dit verklaarde de voorzitter van de Christelijk-sociale jeugdorganisatie Wer kende jeugd van het CNV, tevens voor zitter van de Raad van Werkende Jonge ren, de heer H. Groeneveld, gisteren in Utrecht op een studieconferentie van het CNV. Deze conferentie werd bijgewoond door kaderleden van het verbond, van wie de meeste dagelijks zijn betrokken bij leerlingstelsels, vorming en onder wijs. Van de ongeveer 400.000 werkende jon geren tussen de veertien en achttien jaar ontvangen er bijna 300.000 noch vorming noch scholing. De werkende jongeren willen volgens de heer Groeneveld een onderwijssituatie waarin plaats is voor algemene en persoonsvorming enerzijds en beroepsoriëntatie en beroepsbegelei ding anderzijds. Over het leerlingwezen zei de heer Groeneveld, dat de opleiding van de leerlingen vaak afhangt van de toeval lige werkzaamheden in een bedrijf en van de kwaliteiten van de leermeester. Een systematische opzet ontbreekt. Hij memoreerde in dit verband de klacht van een aantal jongeren die vorige week „Wekende Jeugd" benaderden met de mededeling, dat zij eind 1967 het Re- mec-examen (het leerlingstelsel voor rij wiel- en bromfietsmonteurs) hebben af gelegd, maar dat ze ondanks herhaald aandringen nog steeds wachten op de uitslag. Een verlenging van de leerplicht lost de zaak niet op, aldus de heer Groene veld. Hij meent dat eerst het gehele on derwijs moet worden vernieuwd. Voor de middenschool, zoals die zaterdag door staatssecretaris Grosheide is aangekon digd, zal een mentaliteitsverandering van de leerkrachten nodig zijn. „Je kunt nog zulke mooie schooltypen en -strukturen verzinnen, maar als je niet beschikt over de mensen die het onderwijs in- ADVERTENT1E meisjes er zijn nog enkele plaatsen vrij op ons atelier, bekend om zijn goede sfeer en vlak bij station en bushalte. Hoog loon, goede sociale voorzie ningen. Bel. 023-311550 voor nadere inlichtingen. HENSEN confectiebedrijf Phoenixstraat 6, HAARLEM. houd geven, kun je met de onderwijs vernieuwing wel stoppen." Tijdens de discussie verweten verschil lende bestuursleden de heer Groeneveld een ongenuanceerde houding. De heer L. C. van Dalen, lid van het CNV-bestuur, zei onder meer, dat door het scheppen van tegenstellingen noch ouderen noch jongeren worden geholpen. CNV-bestuurder A. Hoordijk pleitte voor een betere coördinatie tussen onderwijs en bedrijfsleven. Ook de middenschool zal geen goede schakel tussen onderwijs en bedrijfsleven zijn, als er geen spra ke is van een werkelijke integratie. Als voorbeeld noemde de heer Hordijk de DDR waar leerlingen èn leerkrachten stages lopen in bedrijven, terwijl verte genwoordigers van de ondernemingen zich op de scholen komen oriënteren. zal dus beperkter zijn dan het Trust Fund, dat ook dient voor ondersteuning aan bij voorbeeld vluchtelingen uit Zuid-Afrika. Met betrekking tot de oorlog in Vietnam wilde minister Luns alleen maat toezeg gen dat hij de Amerikaanse regering zal wijzen op het belang dat de Nederlandse regering en de bevolking hechten aan een beëindiging van de strijd. Hij wees er met nadruk op dat de VS alleen maar stre ven naar handhaving van het zelfbe schikkingsrecht van Zuid-Vietnam. „Een argument dat de gehele Kamer zal aan spreken", zo zei hij. Wat het tempo van terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam betreft, vond minister Luns dat zulks meer afhangt van de regering in Hanoi (Noord-Vietnam) dan van Den Haag. Hij raadde daarom de motie Vis ser (D'66) om bij de VS aan te dringen op snelle terugtrekking van de troepen volgens het plan-Harriman af. Drs. Visser: „Wat komt er eigenlijk nog van het zelfbeschikkingrecht in Zuid- Vietnam terecht?" Minister Luns wees hem er alleen maar op dat zijns inziens ook in Noord-Vietnam niets van het zelf beschikkingsrecht terecht komt. De motie-Van der Spek (P.S.P.), die be pleitte een volkenrechtelijke erkenning door ons land van Noord-Vietnam, raadde de minister eveneens af: „Ik zie niet in waardoor een Nederlandse erkenning po litieke invloed kan hebben op het con flict". Naar aanleiding van de felle kritiek van drs. Visser op de stemonthouding van Nederland in de Verenigde Naties bij een stemming over een anti-Portugal re solutie over de oorlog in Angola, zei de bewindsman dat hij het niet eens kon zijn met onderdelen van de resolutie, zo dat hij ook niet kon voorstemmen. Wel beloofde de minister dat hij zou proberen de zaak van de Portugese koloniën op de agenda van de Verenigde Naties te krij gen. (Van onze correspondent) ROME. Staatssecretaris kardinaal Villot de hoogste functionaris in het Vaticaan na de paus zou op 1 februari met ontslag hebben gedreigd. Dit omdat hij het niet eens is met de onverzoenlijke houding van de paus met betrekking tot de Nederlandse celibaatswensen. Kardinaal Villot, wiens functie te ver gelijken is met die van eerste minister, zou met ontslag hebben gedreigd op de zondag kort nadat de paus in zijn ge bruikelijke toespraak vanuit het raam van zijn werkkamer een onvoorwaarde lijk „neen" tegenover de voorstellen van de Nederlandse bisschoppen had laten ho ren. De geruchten over het geschil tussen Villot en de paus zijn te vinden in het links-getinte maar in kerkelijke zaken goed geïnformeerde Italiaanse weekblad ,1'Espresso". Een woordvoerder van het Vaticaan heeft inmiddels verklaard dat er „geen tegenstellingen met betrekking tot het celibaat tussen de paus en kardi naal Villot bestaan." 13 Gisteravond is op de Dam. in Amster dam („Kabouterstad") het „huwelijk" voltrokken tussen de 27-jarige ex- provo Hans Tuynman en de 17-jarige Liesbeth van Gelder. Het huwelijk werd gesloten voor het Provoraadslid Roel van Duyn. Hij trad niet op als ambtenaar van de burgerlijke stand van Amsterdam die benoeming werd hem door de gemeenteraad ont houden maar als „ambtenaar van de burgerlijke Oranje Vrijstaat". De Oranje Vrijstaat is vorige week donderdag uitgeroepen door een aan tal jongelui. De Oranje Vrijstaat is min of meer een staat in de staat, die tevens in de plaats wil treden van de Staat der Nederlanden. Hij kent een aantal volksdepartementen en het gezelschap ministers van de Neder landse premier De Jong wordt al aangeduid als een schaduwkabinet dat door de ambtenaren van de Oranje Vrijstaat scherp in het oog dient te worden gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Veringa (On derwijs en Wetenschappen) zal volgende week het wetsontwerp herziening univer sitaire bestuursstructuur indienen bij de Tweede Kamer. Dat wetsontwerp is een vervolg van de nota, die minister Verin ga vorig jaar heeft ingediend. De nota is door de Tweede Kamer en onlangs ook door de Eerste Kamer voor kennisgeving aangenomen. Minister Ve ringa heeft onlangs in de senaat laten we ten dat hij in het wetsontwerp verder wil gaan dan in de nota en met name de po sitie van de universiteitsraad duidelijker wil vastleggen. MEPPEL. Omstreeks half twaalf donderdagavond is in Meppel een perso nenauto met twee inzittenden door de ge sloten bomen van een spoorwegovergang gereden, op een onderhoudstrein gebotst en vervolgens in het water van de langs de spoorlijn lopende Hoogeveense Vaart gereden. De beide inzittenden kwamen om door verdrinking. vraag folder i menusuggesties voor gezelschappen boven 15 personen v.a. 7.95 jncl Kwakersplein 2-4 hk Bilderdijkstraat Amsterdam tel.020—183176 40 meter boven zee Wijk aan Zee tel.02517-322 of 341 gespecialiseerd en vanaf maart 1970 ook: Schans 32, Uithoorn a/d Amstel-tel.029 75-1380 port- sherry-vermouth per glas slechts 1.- inclusief! Tk van het Dirk van den Broek-concern DEN HAAG „Van de kant van de politie zijn er ook klappen uitgedeeld, die wel licht de grens van het toelaatbare hebben overschreden. Dat is te betreuren en voor zover het is gebeurd zal disciplinair worden opgetreden". Aldus de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank op de eerste dag van het Antillenhuisproces. Gisteren stonden acht personen terecht, die hadden deelge nomen aan de demonstratie op 1 juni vo rig jaar naar het Antillenhuis in Den Haag. De betoging was gericht tegen het beleid van de regering op de Nederland se Antillen, tegen het Koninkrijksstatuut en tegen het zenden van Nederlandse ma riniers naar Curagao na de onlusten die daar eind mei hadden plaatsgevonden. Er was met rookbommen en stenen naar het Antillenhuis gegooid. Er zou met stokken naar politieagenten zijn geslagen. De Haagse politierechter had de zaken van de acht arrestanten naar de meer voudige kamer verwezen, omdat er een groot aantal getuigen was. Voorts werd nog gewacht op de resultaten van het on derzoek van de rijksrecherche. Ook moes ten de politieke achtergrnden van deze zaak bekeken worden, zo vond de politie rechter. De rechtbank stelde gisteren drie za ken uit. Deze zullen op 24 maart worden behandeld. De president van de rechtbank zei en kele keren nadrukkelijk dat de rechtbank de motieven voor de demonstratie kent en respecteert, maar dat het proces vol gens de rechtbank alleen moet gaan om de feitelijke openlijke geweldpleging. Over politiek staat in de dagvaarding geen woord, aldus de president. In de zaak van een van de verdachten had de verdediger mr. Kater als getuige- deskundige een cultureelwerkster meege bracht, die op de Antillen heeft gewerkt. De vrouw zei onder meer dat er ,door de regerende partij op Curagao intimidatie wordt gepleegd en dat die intimidatie ook hier gebeurt. Er zijn duidelijk politieke achtergronden bij dit proces", zo merkte zij op. De officier meende ook dat de betoging door politieke achtergronden was ingege ven: „De Antilliaanse organisatoren had den een rustige demonstratie gewild, maar toen het onderhoud van een deputatie in het Antillenhuis volgens enkele oproer kraaiers te lang duurde is de sfeer van de demonstratie vertroebeld. Er was een verstoring van de openbare orde. De openbare orde dient te worden gehand haafd", aldus de officier. Mr. Kater meende dat de rust en daar door de openbare orde misschien al was verstoord door 't optreden van de politie. De verdachte, die door mr. Kater werd verdedigd merkte in zijn „laatste woord" onder meer op dat hij aan de betoging had deelgenomen uit solidariteit met zijr „bondgenoten in Suriname en de Antillen die opkomen voor hun rechten en die ge dwongen worden te leven onder de meest ellendige omstandigheden, werkloos en in krotwoningen huizend. Als ze voor hun rechten opkomen, wor den ze door Nederlandse militairen on- (Van onze correspondent) HILVERSUM. Gedeputeerde Staten van de provincies Noord-Holland en Utrecht, B. en W. van Amsterdam en de voorzitter van het gewest Gooiland heb ben in een gezamenlijk schrijven zeer ernstige bezwaren geuit tegen mogelijke vestiging van militair oefenterrein in één van de zuidelijke IJsselmeerpolders. De motieven voor deze vestiging zijn, al dus deze vier bestuursorganen, in sterke mate gebaseerd op de huidige situatie in deze polders. Maar bij een goed ruim telijk beleid moet men uitgaan van de to taal veranderde positie in de naaste toe komst. In nog geen dertig jaar zal dit ge bied een buitengewoon sterk stedelijk ac cent gaan krijgen. Van de totale overloop van één miljoen mensen, waarvoor de noordvleugel van de Randstad onvoldoende ruimte biedt, zullen de zuidelijke IJsselmeerpolders er 500.000 moeten opvangen. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft vorig jaar al de verwachting uitge sproken dat alleen al uit Het Gooi en Utrecht voor het jaar 2000 gerekend zal moeten worden met een overloop van 200.000 tot 250.000 mensen. Daar zal nog bijkomen een nader te ramen deel van de overloop van Amsterdam en omgeving. Verder wijzen de vier colleges erop dat Zuidelijk Flevoland een duidelijke functie zal gaan vervullen als recreatiegebied voor enkele honderdduizenden uit de Randstad. Flevoland is de afgelopen jaren al een aantrekkelijke uitwijkmogelijkheid geble ken vooral voor Amsterdam en omgeving. Sinds de openstelling vorig jaar van de brug bij Muiderberg zijn al ruim twee miljoen recreanten deze verbinding gepas seerd. Ook zal er rekening mee moeten worden gehouden, aldus de brief, dat Zui delijk Flevoland het enige gebied van formaat is, waar nog ruimte voor bijzon dere, aan de noordvleugel van de Rand stad verbonden, doeleinden beschikbaar zal zijn. Tenslotte wordt erop gewezen, dat door de vestiging van een militair oefenterrein in de Zuidelijke IJsselmeerpolders gron den verloren gaan, die tot de best ontwa terde, best verkavelde en meest produk- tieve landbouwgronden in Nederland moe ten worden gerekend. Daardoor verliest men tevens de mogelijkheid deze gron den te gebruiken als compensatiegrond voor landbouwbedrijven, die elders op korte termijn moeten worden vrijgemaakt voor industrievestiging, stadsuitbreiding en dergelijke. De brief is gericht aan de voorzitter van de bijzondere commissie uit de Twee de Kamer, belast met de voorbereiding van de openbare beraadslaging inzake de situering van nieuwe militaire oefenter reinen. derdrukt. In Nederland worden wij ge discrimineerd als we werk of kamers zoe ken, terwijl men vertelt dat wij alleen maar souteneurs en messetrekkers zijn. Als wij deelnemen aan een vreedzame demonstratie treedt de politie tegen ons op alsof wij misdadigers zijn. Men doet dat om ons te intimideren. De uitspraak is bepaald op 27 februari ROTTERDAM. Het bestuur van Rijnmond overlegt thans met de Neder landse Spoorwegen over een snelle rea lisatie van een railverbinding tussen Rot terdam en de nieuwe noordelijke stads delen van Schiedam en Vlaardingen. In deze wijken zullen in de nabije toekomst ruim honderdduizend mensen wonen. De spoorlijn zou er binnen vier of vijf jaar moeten zijn. De spoorlijn is een van de wensen van het Rijnmond-bestuur vastgelegd in het rapport „Rijnmond op weg en rails" Een minimum-programma voor verkeer en openbaar vervoer in de periode vraagt een investering van twee miljard gulden. Het rapport legt sterk het accent op het openbaar vervoer: investering in tien jaar 750 miljoen gulden. Het rapport pleit verder voor een nieu we internationale luchthaven ten zuiden van Rotterdam en zo dicht mogelijk bij de stad. DEN HAAG. Minister Nelissen van Economische Zaken heeft, in antwoord op Kamervragen meegedeeld dat er plan nen bestaan voor de bouw van een grote centrale op de Maasvlakte. Aanvankelijk, zo blijkt uit het antwoord, was de inbedrijfstelling van de eerste eenheid van deze centrale voorzien in 1977. In verband met de gerezen moei lijkheden bij de totstandkoming van een centrale in Leiden en het in verband met de voorgenomen stichting van een hoog oven- en staalbedrijf op de Maasvlakte beschikbaar komen van hoogovengas, overweegt men de bouw van de Maas vlakte-centrale met enkele jaren te ver vroegen. De nieuwe centrale zal in eer ste aanleg bestemd zijn voor het Zuid hollandse bestemmingsgebied. De uit bouw van de centrale tot 6.000 megawatt, is eerst op langere termijn te verwach ten. Overschotten van vermogen zullen, aldus de minister, ter beschikking staan van de landelijke voorziening. ADVERTENTIE yVVVV^AAAAAAAAAAAAA/*AAAAAA/VA^V\A^\AAAAAA/%A/V in het steegje achter Alleen voor gezellige mensen. Geopend vanaf 17.00 uur. *w\aaaaaaaamaaaaamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaR

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2