Raad, bezorgd over Wijkertoren, gaf graag medewerking voor herstel SLOOP VOORMALIGE CONSERVENFABRIEK Hoogovens introduceert „lawaaibesef" bij eigen personeel Burgerlijke stand Beverwijk Volleybalcompetitie geraakt langzamerhand in eindfase J. Hogendoom nieuwe directeur Sociale Dienst Over een goed raadslid en een stamslot Sterke groei bij heemskerkse bij ongeluk gewond bibliotheek 2 Aak" i Kettingbotsing op Hagelingerweg Met mistlamp tegen de lamp VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 5 Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen. Maatregelen tegen geluidshinder 3 unieke aanbieding RECORDERTAPE Ziekenauto beschadigd Afscheid presidente Plattelandsvrouwen Kort IJmondnieuws Wij varen onder (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad heeft donderdagavond een bedrag van 346.000 gevoteerd voor afdoend herstel van de Wijkertoren. Daarbij werd enkele malen grote bezorgdheid uitgesproken over de staat waarin het enige monument van formaat dat Beverwijk bezit verkeert. Verder heeft men met bijzondere waar dering ontslag verleend aan de directeur van de gemeentelijke sociale dienst, de heer C. P. Bossers. Met algemene stern en werd de heer J. Hogendoorn benoemd tot zijn opvolger. De heer D. Koger (P.C.G.) had een heleboel vragen, onder meer over het ver schil tussen algeheel herstel, afdoend her stel en restauratie van de toren. Hij vrees de dat dit enige monument van formaat steeds meer het stadsbeeld gaat ontsieren indien er niet snel iets gedaan wordt om het voor de komende generaties te bewa ren. De heer A. Klomp (V.V.D) zag het niet zo zorgelijk, maar wees wel op de gevaarlijke situatie van de spits, die op instorten staat. Wethouder W. J. Vessies (K.V.P.) zei dat de spits het gemeente bestuur grote zorgen baart. Hij beloofde dan ook bijzondere aandrang uit te oefe nen op het ministerie, omdat men inder daad geen jaar meer kon wachten op de vereiste subsidie van Monumenten- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De heer A. Klomp (V.V.D.) heeft donderdagavond tij dens de raadsvergadering voor enkele lachertjes gezorgd bij het voorstel om de Wijkertoren te laten herstellen. Hij had geconstateerd dat de spits vijf centimeter uit het lood staat en dat deze, indien men rekening hield met de meest voorkomende windrichting binnen het jaar neer zou vallen op het „stamslot van wethouder Vessies" de woning waarin de wethouder gebo ren is. Deze diende snedig van repliek toen hij zei dat de spits dan juist de andere kant op zou vallen. De heer Klomp had ook voorgesteld om alle raadsleden bovenop de toren eens een kijkje te laten nemen, een suggestie die raadsvoorzitter J. G. S. Bruinsma graag overnam. Toen hier tegen, in verband met de veiligheid, enkele quasi-ernstige protesten rezen, zei het raadslid onverstoorbaar stoer: „Een goed raadslid gaat naar boven". n/WVWWVWWVWVWVWVWWWWWWinnnnnfwwwwwww zorg. Tot de heer Koger zei hij, dat met algeheel herstel bedoeld werd het werk, dat nodig was om de veiligheid van de omwonenden en voorbijgangers te garan deren. Met afdoend herstel wordt bedoeld, dat de hele toren wordt verankerd, zodat er constructief niets op aan te merken valt. Restauratie van de begane grond tot en met de spits zou een bedrag van ongeveer zeven ton vergen. Misschien viel daaraan te denken wanneer de Hervorm de Kerk subsidie kreeg voor de restaura tie van de kerk. De heer F. Jongerling (P.S.P.) merkte op dat, indien de aan vraag om subsidie twee jaar eerder was ingediend, de huidige herstelwerkzaam heden niet nodig waren geweest. De heer Vessies zei echter dat er lange tijd voor nodig is voordat men bij Monumentenzorg subsidie los krijgt. Zelfs indien men eer der had aangevraagd, zou men het niet eerder gekregen hebben, omdat dit niet meer in te passen was in het budget van deze rijksdienst. De subsidie voor dit af doend herstel kan ook pas in 1976 wor den verwacht. Wel zal men zijn best doen een gedeelte van het geld eerder tot zijn beschikking te krijgen. Het spreekt vanzelf dat de raad bereid was ontslag te verlenen aan de heer Bos sers, die om gezondheidsredenen ver vroegd pensioen heeft aangevraagd, met dankbetuiging voor de g ewichtige dien sten gedurende vele jaren. De burgemees ter deelde mee dat er op 27 februari een afscheidsreceptie wordt gehouden, maar hij wilde nu met een enkel woord aan dacht besteden aan de verdiensten op al lerlei terreinen die de heer Bossers heeft voor de hele gemeenschap. Hij noemde het dan ook een stuk tragiek dat juist deze man ermee op moet houden. De woorden van waardering werden ook aangehoord door enkele personeelsleden van de dienst, die op de publieke tribune hadden plaatsgenomen en die even later de benoeming van de heer Hogendoom, konden meemaken. Er was tevoren ken nelijk weinig twijfel aan deze benoeming geweest, want de burgemeester deelde mee, dat de heer en mevrouw Hogendoom na de raadsvergadering in de koffieka mer aanwezig zouden zijn om gelukwen sen in ontvangst te nemen. ADVERTENTIE de vlag van de Spaarbank Beschermvrouwe H. M. de Koningin (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST Een 27-jarige inwoonster van Heemskerk is donderdagavond om half zes gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de provinciale weg Zaandam- Uitgeest ter hoogte van de oostelijke afrit van rijksweg 9. De vrouw is per ambu lance naar het St. Jozefziekenhuis over gebracht. Haar auto is totaal vernield. Zij kwam met haar personenwagen van de oostelijke afrit van rijksweg 9 en wil de linksaf in de richting Wormerveer. Bij het oversteken van de noordelijke rijbaan van de provinciale weg lette zij niet vol doende op het verkeer uit de richting Zaandam. Een inwoner van Castricum kon de auto van de Heemskerkse niet meer ontwijken en ramde haar wagen aan de linkervoorzijde. Door de kracht van de botsing werd de chauffeuse uit Heemskerk uit haar auto op het wegdek geslingerd. De auto van de Castricummer liep ook zware schade op. (Van een onzer verslaggevers 1 BEVERWIJK. Het aantal uitlenin gen bij de Verenigde Openbare Biblio theek Beverwijk-Heemskerk lag in 1969 bijna elf percent hoger dan het jaar te voren. De bibliotheek heeft in 1969 een verheu gende groei meegemaakt op alle fronten. Het totaal aantal ingeschreven lezers steeg tot 8.240, waarvan 4.040 volwasse nen en 4.200 jeugdlezers. Het aantal uit leningen steeg van 343.000 in 1968 tot ruim 380.000, een toename van bijna 11 percent. De filialen Oosterwijk (Amstelstraat 44) en Heemskerk (Kerkweg 45 voor vol wassenen en Ruysdaelstraat 7 voor de jeugd) droegen het meest tot de groei bij. Opgemerkt wordt in het jaarverslag dat de behoefte aan een nieuw hoofdge bouw, waarop al zo lang wordt gewacht, nu wel bijzonder groot k geworden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een brief aan het college van B. en W. die donderdag avond door burgemeester J. G. S. Bruins ma is voorgelezen tijdens de raadsverga dering, kondigt Hoogovens een aantal maatregelen aan om geluidshinder te be perken. De opvallendste maatregel is het introduceren van „lawaaibesef" bij con structeurs en inkopers. In de brief wonden welhaast alle klach ten over geluidshinder, die vooral de laatste tijd worden geuit, onder de loep genomen. De meest recente klacht, waar over in de raad van Heemstede al vragen zijn gesteld, betreft de ventila tor voor de ontstoffing van blokwalserij 3, welke een toon van ongeveer 200 Hertz blijkt te produceren (1 Hertz is een trilling per seconde). Het geluid komt wel van de ventilator, maar het geheel van de constructie, inclusief de plaatsta len schoorsteen die tot het dak is opge trokken, is de oorzaak van de hinder. Men wil nu een geluidsdemper monteren, maar dit vergt minstens een half jaar le vertijd. De raad van bestuur vindt dit te lang en gaat dan ook een noodmaat regel treffen door de schoorsteen te ver wijderen en een provisorische geluid- dempingkast te monteren aan de uitmon ding van de ventilator. Dit zal nog deze maand gebeuren. Bovendien wordt thans een muurconstructie ontworpen, die een groot deel van de installatie zal afscher men, waardoor de geluidsuitstraling nog verder wordt verzwakt. Een andere klacht betreft de signalen van locomotieven, welke gegeven worden met behulp van zeer luide perslucht hoorns. Men zal die vervangen door kleinere hoorns, die een veel hogere toon dragen. Intussen is het personeel gein strueerd om vooral 's avonds en 's nachts het geven van signalen te beperken tot het uiterste minimum. Geluidshinder ontstaat ook wanneer de treinen door de bochten gaan en daarbi; een gierend geluid maken doordat de wie len in aanraking komen met de contra rail. Deze rails worden momenteel zo veel mogelijk in het vet gehouden. Het optrekken van de locomotieven veroorzaakt ook veel hinderlijk lawaai. Er is een geluidsdemper voor ontdekt, die men wil inbouwen in alle locomotie ven indien proeven, die thans worden ge houden, lukken. De belangrijkste maatregel acht men bij Hoogovens zelf het introduceren van lawaai-besef bij constructeur en inkopers, waarvoor inmiddels de nodige regels aan het betrokken personeel zijn gegeven. Hoogovens vleit zich niet met de hoop, dat nu onmiddellijk alle klachten uit de wereld zijn zo zal het vervangen van alle loco-hoorns geruime tijd in beslag nemen maar meent wel dat belang rijke stappen in de richting van verbe tering zijn en worden gezet. Parkeerverbod. Het college van B. en W. heeft een parkeerverbod ingesteld voor de zuidoostzijde van de Akerendam- laan over een lengte van 45 meter gere kend vanaf de hoek met de Vondellaan. Aan de overkant is al een parkeerverbod, maar dit is ook nodig vanwege de krui sing met de Vondellaan. Bij de afbraak is méér dan alleen mankracht vereist, zoals te zien is op deze foto. ADVERTENTIE MARKTPLE1N-UMUIDEN GEBOREN: Jeroen z.v. H. G. van der Vis en M. W. Heinhuis; Helena M. d.v. J. C. Klaassen en A. M. Brandjes; Evelyn J. C. d.v. C. N. Braams en C. Stoutenbeek; Christiaan z.v. M. Krijnen en M. Clemens; Laura d.v. H. W. van Staveren en A. Groot; Klaas z.v. H. E. Meijer en G. Schu ring; Eduard F. z.v. J. F. Schutte en E. H. Rohde; Miranda A. d.v. A. H. Klous en G. K. van der Molen; Clemens z.v. C. J. Pels en C. E Wolterman; Petronella M. d.v. F. H. Tames en C. N. M. Wormsbecher; Dan ny M. z.v. M. Allard en M. M. Deen; Ro- naldus P. W. z.v. J. M. Donders en J. B. T. Gerritsen; Ronny z.v. W. A. van Balen en C. van der Meij; Johanna C. A. d.v. A. Brasser en C. A. Korsman; Jacob D. z.v. J. D. Eerdmans en R. A. Wolleswinkel; Al- bert J. z.v. J. C. van Rijn en H. Nolten. ONDERTROUWD: M. Damad en C. J. W. T. Raspoort; G. E. van Moeseke en P. Lot- terman; B. M. van der Veer en S. P. Leem- berg; D. Vreede en J. G. M. Terstall; A. J. van Houts en K. M. Keur; W. van Delft en A, W. van Beusekom; J. G. W. Doll en A Senger; J. de Wit en A. Lodewijks; B. J. Hollebrand en H. Zwart; A. J. M. Ruurda en C. M. D. Valentijn; P. D. Blom en C. H. Klok; H. J. Molenkamp en C. A. P. Rutten GETROUWD: C. P. W. Koeleveld en J. de Ruiter; P. A. Swinkels en T. C. Schip' per; H. W. Holle en H. Veen; C. Pauw en E. J. Lubbers; D. J. Tromp en M. J. G. Broekkamp; B. G. Borgers en C. E. van Eijkern. OVERLEDEN: F. H. J. Hartman, 36 jaar, gehuwd met N. Bruijns; C. Koelman, 47 jaar; A. M. Braspenning, 84 jaar, gehuwd met J. F. Lodder; J. A. Limburg, 66 jaar. Scheidsrechter. Het gebrek aan jeugdleiders, met name bij de pupillen, heeft de voetbalscheidsrechters van Be verwijk en omgeving ertoe gebracht om weer een contactavond te organiseren voor dinsdag 17 februari, 's avonds om acht uur in café Sport. De sloop van de voormalige Docter- conservenfabriek is in volle gang. Achter de muur, die voorlopig blijft staan om de Meester Van Lingenlaan niet te ontsieren, is al heel wat weg gebroken. (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND Zo langzamerhand is de volleybalcompetitie in een eindfase geko men. In enkele klassen is de afloop enigs zins te voorspellen, maar in de meeste klassen is de spanning nog volop aanwe zig. In de promotieklas heren wordt het een strijd tussen Argus 2 en Molenwiek 3, terwijl onderaan de ranglijst Rust-Roest de dans eigenlijk niet meer kan ontsprin gen. Bij de dames is de strijd om het kam pioenschap nog volkomen open, maar on deraan hebben ODIN en Zaan 4 de aan sluiting met de rest volkomen verloren. In de eerste klas heren gaat de strijd tussen Dynamo en DEM, waarbij we ver wachten dat Dynamo wel aan het langste eind zal trekken. Schorpioen 3 zal de de gradatie wel niet ontlopen. In de dames eerste klas geven we DEM 2 een goede kans met de eer te gaan strijken. In de onderste regionen ziet het er voor ODIN 2 niet best uit, hoewel de achterstand nog wel overbrugbaar is. In de tweede klas heren is de situatie nog volkomen onzeker. Vijf teams doen hier nog mee in de strijd om de ereplaats. In de dames tweede klas gaan drie teams met' gelijk puntental aan de leiding. Dy namo 2 heeft ons inziens de beste kansen, daar ze twee wedstrijden minder heeft ge speeld. In de derde klas heren voert Dynamo 3 de ranglijst aan, maar heeft drie wedstrij den meer gespeeld dan de nummers twee en drie. VCK 2 en WZ. De standen zijn. Promotieklas heren: 1. Argus 2 16 28 45- 14; 2. Molenwiek 3 16 26 42-22; 3. Lycur- gus 16 22 39-24; 4. ODIN 16 22 40-28; 5. K en V 16 20 33-28; 6. Smash 2 16 16 32-28; 7. Purvo 16 16 28-33; 8. Tyfoon 2 16 12 30-34; 9. VCK 16 12 24-40; 10. Zaan 3 16 10 26-35. 11. Schorpioen 16 6 22-42; 12. Rust Roest 16 2 13-46. Promotieklas dames: 1. Purve 16 28 45 12; 2. K en V 16 28 45-18; 3. Lycurgus 16 26 41-14; 4. Argus 2 16 26 43-22; 5. VCK 16 18 33-27; 6. Uithoek 16 16 26-30; 7. Kennemers 2 16 14 36-28; 8. Schorpioen 16 14 33-29; 9. Zaan 3 17 10 22-38; 10. Dy namo 16 10 20-41; 11. ODIN 16 2 9-47; 12. Zaan 4 17 0 4-51. Heren le klas: 1. Dynamo 9 18 27-2; 2. DEM 8 15 22-3; 3. Schorpioen 2 10 8 14- 22; 4. Smash 4 10 6 14-20; 5. Smash 3 8 5 9-17; 6. Schorpioen 3 9 1 4-26. Dames le klas: 1. DEM 2 8 14 22-7; 2. Schorpioen 2 7 10 16-10; 3. Smash 2 6 8 18-2; 4. Voluit 17 6 11-14; 5. Kenn. 3 9 6 13-19; 6. Ammerisc. 17 4 10-16; 7. Oranje- W. 1 6 3 7-15; 8. ODIN 2 8 3 7-21. Heren 2e klas: 1. DEM 2 7 9 18-7; 2. Ax- meriscotal 7 9 16-10; 3. Voluit 18 9 16-14; 4. Tyfoon 4 7 8 15-9; 5. ODIN 2 8 8 16-14; 6. Dynamo 2 7 4 9-17; 7. Oranje-Wit 1 7 4 7-17; 8. DOS 7 3 9-18. Dames 2e klas: 1. Dynamo 2 6 11 17-2; 2. Voluit 2 8 11 19-8; 3. Oranje-Wit 2 8 11 18-11; 4. Schorpioen 3 6 7 11-11; 5. Ax- meriscota 2 7 6 12-14; 6. VCK 2 5 4 10-7; 7. Voluit 3 7 3 7-18; 8. Schorpioen 4 5 2 4-13; 9. Voluit 6 1 3-17. 1. Dynamo 3 8 9 17-13; 2. VCK 2 5 8 15-1; 3. VVZ 5 8 13-7; 4. Axmeriscota 2 7 8 15-12; 5. DEM 3 8 8 14-14; 6. Voluit 3 9 8 16-9; 7. Kennemers 7 6 14-12; 8. Schor pioen 4 7 6 10-14; 9. Smash 5 7 5 16-12; 10. Oranje-Wit 2 6 5 11-12; 11. Voluit 2 7 3 10-18; 12. ODIN 3 4 2 7-7; 13. Axmeris cota 3 4 2 4-10; 14. VAT '69 6 2 5-16. ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden D'66. Op vrijdag 20 februari zal drs J. P. A. Gruyters, lijstaanvoerder van D'66 voor de statenverkiezingen, spreken over provinciale politiek tijdens een bij eenkomst in het culturele centrum De Schouw te Velsen-Noord. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT Vijf personenauto's raakten donderdagmorgen om tien minu ten over tien betrokken bij een ketting botsing op het door opvriezing spekglad geworden wegdek bij de nieuwe winkel galerij aan de Hagelingerweg. Er ontstond alleen een aanzienlijke materiële schade De bestuurders en de inzittenden kregen nagenoeg geen letsel. Toch was uiteraard de Ongevallendienst gewaarschuwd en een ziekenauto kwam met loeiende sire ne en blauw zwaailicht aanrijden. Een personenauto vlak vóór de ziekenwagen begon te slippen en belandde in de mid denberm. De chauffeur van de ziekenwa gen kon deze auto niet geheel ontwijken jen het resultaat was nog een beschadigde personenauto en een ingedeukte zieken auto. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Begin januari is van een bij de Casa Marina geparkeerde auto van een Italiaan een mistlamp gestolen. Deze week zag de Italiaan deze lamp op een auto van een 20-jarige Heemskerkse chauffeur op het Hoogoven terrein. De Velsense politie heeft tegen deze chauf feur proces-verbaal opgemaakt. Een 23-jarige onderwijzeres uit Haar lem heeft aangifte gedaan van diefstal van een portemonnaie met ongeveer ne gentig gulden uit haar handtas, die in hét kleedlokaal van de sportzaal aan de Wa- terloolaan stond. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Mevrouw Huurman heeft haar functie van presidente van de afdeling Beverwijk van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen donder dagavond tijdens de druk bezochte jaar vergadering overgedragen aan mevrouw Klein-Woltjer. In twee andere vacatures in het be stuur is voorzien door de benoeming van mevrouw Moeyes en mevrouw Boverhof. In haar openingswoord motiveerde me vrouw Huurman haar aftreden. Door het omvangrijke werk als lid van het pro vinciaal bestuur achtte zij zich niet in staat daarnaast nog deze functie naar behoren te vervullen. Mevrouw Broeze- Merkelbach sprak namens de afdeling woorden van dank tot de scheidende presidente en de overige bestuursleden en overhandigde een stoffelijk blijk van waardering. Uit de jaarverslagen bleek dat de af deling kerngezond is. Het ledental steeg tot 88. Tevens werd meegedeeld dat op 10 maart een bezoek wordt gebracht aan het Frans Halsmuseum in Haarlem. Op 28 mei wordt het zomerreis je gemaakt naar Verre en Middelburg, waar een de monstratie spinnen en weven wordt bij gewoond. Na het huishoudelijk gedeelte hield mevrouw Verhagen-Klein een dia lezing over Zweden en Lapland. P.v.d.A. De Partij van de Arbeid biedt op dinsdag 17 februari in het ge bouw De Wijkerbaan aan iedere belang stellende gelegenheid om vragen te stel len aan het Kamerlid J.J. Voogd, de heer G. Oort, lijstaanvoerder van de IJmond voor de statenverkiezingen, en de wethou ders E. Gerritse en F. R. W. Kaebisch. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. Dansavonden. Eenmaal per maand zal er een dansavond voor verloofde en gehuwde paren worden gehouden in het clubhuis De Meerpaal te Velsen-Noord- de eerste is op zondagavond 15 februa" om acht uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5