Zelfde reis; twee prijzen DE ZAANSE SCHANS: voer voor fotografen. ENKHUIZEN: een hippe vogel in de tuin van het Zuiderzeemuseum. NOORD-HOLLAND is hip. Tot op Marken toe al zal men daar de modeterm „unisex" nauwelijks in de mond nemen. Maar nog altijd gaan de jongetjes en de meisjes op Marken tot hun vijfde jaar precies hetzelfde gekleed. Die cameraman van een Duits televisiestation, op reportage langs de IJsselmeerkust, wil de het niet geloven. „Is dat geen aardige shot, die jon getjes daar?" wees zijn Nederlandse gids. De met apparatuur omhangen filmer staarde met open mond naar vijf Marker kinderen, die een half honderd meter verder op de dijk kwamen aankuieren. „Jongetjes" riep hij. „Jon getjes, zei u? Ha! Maak dat een ander wijs, man. Meisjes zal u bedoelen". SPARTELMEER in De Kennemerduinen: gezellig maar nooit overvol. OVER EEN PAAR WEKEN is het lente. Je ruikt het soms al dat zij in aantocht is, en na zo'n lange barre winter als deze doet dat in ons de reis- en treklust ontwaken. En dus trekken wij er het eerste zachte week einde met het hele gezin op uit om maar vast een voor proefje te nemen op de komende zomergeneugten. Alle maal in het autootje en wegwezen! Naar de Veluwe, de vennen van Oisterwijk, de Friese meren als het maar lekker „ver" van huis is. Jawel, zo zijn we. Maar vlak naast de deur, in Kop (of staart) van Noord-Holland, is nog zoveel te genieten; méér dan u dacht. Vrijwel niemand kent zijn eigen gewest van haver tot gort; het ligt gewoon te dichtbij, teveel „voor de hand". Kent u bijvoorbeeld de prachtige ANWB-route „Noordhollands Noorden", kris kras door polders, bossen en watergebieden (zoals het onvolprezen Amstelmeer bij Den Helder), de bossen rond Bergen en Schoorl, de scheefgezakte oude dorpjes als Graft en De Rijp? En hoe lang wilde u al naar het Zuiderzeemuseum, zonder dat het er ooit van gekomen is? Nou dan. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 Noord-Holland is boeiender dan u dacht augustus, van 10 tot 17 (zonda gen van 14-17 uur). In juli en augustus kan men er op ieder uur tijdens de bezoekperioden een ambitieus klank- en beeld- spel meemaken, 's winters ">ok maar dan alleen op zondagen (VW Medemblik: Breedstraat 6. tel. 02274-1376). ENKHUIZEN is één brok levende historie. Verrukkelijke stad om rond te dolen van Zuider- naar Wester- kerk en van de oude stadspoort Drommedaris naar de Waag, een wandeling door zestiende en ventiende eeuw die in het onvol prezen Zuiderzeemuseum de best denkbare bekroning vindt. Het museum is open van 15 maart tot 1 november van 10-17 uur, op zondagen van 12-17 uur. Volwas senen drie kwartjes, kinderen tol 18 jaar één kwartje. (VW Enk huizen: Waaggebouw. Kaas markt. tel i)2280-3164) HOORN, stad van J. P. Coen, met prachtige oude koopmans huizen, pakhuizen, Waag en Oos terpoort waar bovenin nog wordt gewoond Er is een goed West- fries museum, en iedere woens dag van half juni tot eind augus tus brengt een „oudholland'e markt" met ambachtslieden en marketensters een vleug neo- zeventiende-eeuwse sfeer die de stad eigenlijk helemaal niet no dig heeft. Maar aardig is het wel. (VVV Hoorn: Waag. tel. 02290 5063) En verder DENKEN aan Noord-Holland is ook denken aan: Monnikendam, met zijn te- geimuseum op de zolder van ie Waegh, met beroemd carillon, speeldozen er muziekinstrumen ten, natuurbad en jachthaven. Het voormalige eiland Wieringen waar een museumboerderij in wording is tussen Den Oever en Oosterland: het bewonende kun stenaarsechtpaar schenkt u een kopje koffie Het oude trammetje, dat de Stichting Tram ook de komende zomer (wind weder en concessie dienende) van Hoorn naar Wog- num en als t even kan naar Me demblik wi' laten stomen De gang van drie polders- droogmalende molens in de Schermer tussen Stompetoren en Schermerhom. De historie van de dorpen Graft en D» Rijp (geboorteplaats van Leeghwater), beide met ten mooi -aadhuis. dat vraagt om een foto oj dia. WIE DE FOLDERS van de reisbureaus vergelijkt, komt tot de ontdekking, dat een verzorgde reis naar een bepaald hotel in het buitenland bij bureau A soms duurder is dan bij B of C, terwijl overigens alles (reisduur, verzorging en tijd van het jaar) gelijk is. IS BUREAU A daarom een „afzetter"? Dat hoeft niet. De oorzaak van het prijsverschil ligt veeleer in het feit dat A voor zichtiger „inkoopt". Het sluit bijvoorbeeld geen jaarcontract af voor afneming van een bepaald aantal hotelbeddencharter plaatsen in vliegtuigen en dergelijke, en kan daardoor minder kortingen bedingen dan de reisbureaus die dat wel doen en dat vindt de klant uiteraard in zijn reissom terug. Overigens ts dat prijsverschil (bij de populaire reizen) veelal niet meer dan enkele tientjes: gevolg van de moordende concurrentie in het „reisvak". Belangrijker (maar alleen ter plaatse blijkend) zijn eventuele verschillen in extra-service zoals: voorlichting voor af, bagagetransport op station of luchthaven en dergelijke. Zijn kaakspieren hadden di rect iets krampachtigs, want het was een Duitser van de gelijk hebberige soort. „Meisjes!" stel de hij nog eens krachtig vast. En op dat moment maakten twee van de kleuters zich los uit het groepje, tilden een rokje op en bevochtigden achteloos, doch met een uitgesproken jongens techniek, het groene dijktalud. „Mijn camera!" riep de dikke Rundfunkman vertwijfeld. Maar dat werktuig zat goed in ledei weggepakt, Een triomfantelijk lachje rimpelde om de mond van zijn begeleider. „U hebt zojuist een zéér aardig shot gemist", zei hij. Een paar citaten over Noord- holland. Nogal willekeurig. „Voor veel stadskinderen is een wuivend korenveld wat twintig jaar geleden nog een paard was. iets zeldzaams" (W. van Willige directeur Haarlems Bloei). „Enkhuizen in zicht", praaide de man in het kraaienest van een repatriërende Oostinjevaar- der vier eeuwen terug, zodra de toren van de Sint Pancras aan de kim verscheen. „Enkhuizen in zicht", roept misschien morgen uw fokkemaat, terwijl uw plat- bomer optornt tegen de straffe zuidwester Want wat dat be treft is er gelukkig weinig ver anderd' (Uit een VW-folder over Enkhuizen.) „Het Radboudspel, met belege ringen maar ook met feesten, ze ven eeuwer, samengevat in een half uur, boeit dermate dat wei nigen zullen merken dat er bui ten de kring van het kasteel nog een wereld is". (Idem, over Me demblik.) WAAROM VOOR een zondag se rit of een weekeind-uitstap steeds weer de koplampen op het oosten of zuiden gericht? Wat is er tegen om nu eens niet de mo lens van de Kinderdijk voor het smalfilmtoestel te brengen. Om de Veluwezoom, de bochten van de Lingedijk of de sprookjes van de Efteling aan die tienduizend andere uitstappers te laten wat is er tegen noordwaarts te zoemen? Noord-Holland, ondei en boven het Noordzeekanaal, 's tenslotte vlak bij En zo anders ALLES tS ANDERS in net noordelijke Holland. De wind smaakt er anders, de koppen van de mensen zijn er anders. Overal langs de kust heeft het volk de wijdheid van de zee in de blik (en soms de golfslag in de benen) Van IJmuiden tot Den Helder. En van Den Oever tot Durgerdam. 't Is maar een smalle streep land, tenslotte. En nóg, met duizend wonderen op het water bevochten. De Volen- dammers, de Egmonders, de Zaankanters' getaande koppen, nuchtere dialecten, bonkige ma nieren, maar vergis u niet: er onder zit een alerte en vaak speelse geest. Noord-Holland is hip. In de zin van bij de tijd, eigen, trots. Een Noordhollandse polder is niet te vergelijken met een Zuidhollandse: minder somber, minder gezapig. Nergens is het licht zo „fraai als boven de IJpolders fals Mobil er inmid dels niets aan heeft gedaan), waar je zeeschepen als in een museumpanorama ziet voort- schuiven boven het gras van de kanaaldijk Nergens heb je zo'n majesteitelijk uitzicht over de oude Zuiderzee als van de hoge zeedijk tussen Enkhuizen en Hoorn zolang de Marker waard er nog niet is. Nergens zijn de duinen zo breed als bij Schoorl, is de industriestank zo lekker dik als in Beverwijk bij zuidwestenwind. HIER ZIJN WAT IDEETJES voor weekeindse ontdekkingen of zelfs middagtrips. Verspreid over de provincie, maar liefst 1240 hectare waar de flora en fauna gevarieerder zyn dan waar ook in onze kustgebieden. Ook de recreant biedt het een ongeëvenaarde scala van moge lijkheden om te wandelen, te spelen, te zonnebaden en te zwemmen. Er zijn bossen en stranden, speelterreinen en spar- telmeertjes, plus een net van ruiterpaden. Belangrijkst van al les: het is er zelfs in het hoog seizoen nimmer overvol, zoveel ruimte biedt dit natuurreservaat in het hart van de Randstad, Maar het is wel taboe voor honden. Die mogen wel mee, los zelfs, in het vorig jaar openge stelde Brouwerskolkpark, ten zui den van de Zeeweg. Andere wandelgebieden rond Haarlem zijn de Schapenduinen, Middenduin Leijduin in Aer- denhout; Eiswout en Koningshof in Overveen. VoOr rustig, wat gespecialiseerd bezoek: Thijsse's Hof aan de Mollaan, een kleine maar bijzonder interessante planten- en vogeltuin. (De streek-VW Kennemer- Amstelland, per adres VW Haarlem, Stationsplein 1, tel. 023-319059 heeft een lijst van aile wandelgebieden met bijzon derheden) ge taveerne, waar men een „gil- demeester" kan proberen (sap halve citroen, 2 theelepels sui ker, oude jenever, sodawater) of een „palvenier" (jonge jenever over ijs, tik bessenjenever, ci troenschil) Bezoek aan Beeeke- steijn kan een mooie afronding zijn van idem aan de sluizen van IJmuiden en een kijkje in de deels gerestaureerde kerk van het oude dorp Velsen. (WV IJmuiden: Marktplein, telefoon 02550-15611) UITERMATE de moeite waard wordt langzamerhand de Zaanse Schans. Een dorp, dat nooit heeft bestaan. Even buiten Zaandijk aan de Zaan en de weg naar Purmerend heeft de Stichting Zaanse Schans huizen en bedrijfspandjes, die eiders werden bedreigd, zorgvul dig herbouwd. Maar een mu seumdorp, een „kerkhof van houtbouw" is het geenszins: de warmgroen geschilderde huizen rond fraaie tuin en langs water zijn voor het grootste deel no- maal bewoond. In een ervan zetelt een anti quair,, een ander is door een groot bedrijf als ouderwets krui denierswinkeltje ingericht. Van het voormalige dorpsweeshuis van Westzaan is een restaurant gemaakt, nu „De hoop op de zwarte walvis" genaamd. waarbij met opzet Amsterdam en 't Gooi buiten beschouwing zijn gelaten, evenals Texel, en de al te bekende Marken-Volen- dam-Edam toer: die vindt men toch wel, als men wil. Noord- Holland zit vol VW's (er ziin er zelfs nog te veel), die op een briefkaart of een telefoontje graag met foldermateriaal rea geren. PAL NAAST DE DEUR (Maar desondanks voor vele Kennemers nog niet meer dan een klank) ligt het grootse na tionale park De Kennemerdui nen: een stuk Puur Natuur van AAN VELSENS oude bos zoom ligt, glanzend en witter dan wit na de pijnlijk nauwge zette restauratie, het achttiende- eeuwse buiten Beeckestijn. Het Rijksmuseum m Amster dam ziet het als een klein filiaal, het heeft een aantal vertrekken in het huis ingericht als stijlka mers. Open 's middags tussen 2 en 5 uur (juni-oktober op week dagen ook van 10 tot 12) voor 0,50, kindei en 0,35. Het strak ke maar fijne park er omheen is gratis toegankelijk. Een van de koetshuizen aan het ingangs- plein is veranderd in een pretti- De Zaanse Schans, waar nog steeds wordt bijgebouwd, telt reeds vier molens: de mosterd molen De Huisman die nog mos terd produceert (u kunt een potje in fraai Delfts blauw mee nemen), de paltrok- (eens hout zaagmolen De Gekroonde Poe lenburg, de verfmolen De Kat en de oliemolen De Zoeker, reeds van 1676 daterend maar op grond van het olieslagerscon tract nog steeds in produktie. Vrije toegang, parkeerterrein aanwezig Tussen i april en 26 septem ber, iedere vrijdag: kaasmarkt in Alkmaar. U weet wel, met de berries en de dragers met hun gekleurde hoeden. Ga er niet heen, tenzij u het niet erg vindt om naai een parkeerterrein buiten de stad te worden geleid, met bus sen tot in het stadscentrum te worden vervoerd en dan na tien minuten gaans te ontdekken dat een viermanshaag van Amerika nen en Duitsers ieder gezicht op het kazig gebeuren onmogelijk maakt. Die buitenlanders trou wens zien ook niets: alleen hun camera's registreren, wat zij ia- ter zullen zien. Alkmaar is wel lekker druk op zo'n marktdag, maar over de hoofden lopen is ook niet alles. Zelf weten. dus. WESTELIJK VAN Alkmaar is het verrukkelijk wandelen rond de drie Fgmonden (Aan de Hoef. Binnen en Aan Zee), m en om de twee Bergens en iets zuidelijker in de Noordholland- se waterleidingduinen nabij Cas- tricum. En pal voorbij Schoorl en Groet maakt de brede duin strook ineens plaats voor net dijkenstelsel dat al zo lang in alle schoolboekjes figureert en dat nog altijd keurig aanschou welijk onderwijs biedt: achter elkaar de Waker, de Slaper, en de Dromer, zeven kilometer lang tussen Camperduin en Petten. WEER een eind noordelijker, bij Callantsoog, vindt men hel 550 hectare grote natuurreser vaat Het Zwanenwater. Het biedt een prachtige afwisseling van duinen meren, moerassen, dennenbossen, en flora met ver schillende soorten wilde orchi deeën en de vleesetende moeras- plant zonnedauw en een rijke schakering vogels. Het Zwanen- water is de grootste lepelaars- kolonie van Noord-Europa. (Het hele jaar open, gratis parkeren, wandelingen van één en anderhalf uur, dagkaarten een gulden kinderen tot 12 jaar twee kwartjes, kinderen onder 5 jaar geen toegangsgeld). ALS HET AAN promotor „ome Gerrit" Pater ligt, gaat Schagen weer een bruisende zo mer tegemoet: van omstreeks half juni tot en met augustus is het daar in de kop van Noord- Holland weer iedere donderdag Westfriese markt. MééR dan een markt: men kan er dan een groot deel van de bevolking in Westfriese kleder dracht treffen, en de reizigers die met de Schager Markt Ex pres van de NS arriveren wor den zelfs per boerenwagen van het station gehaald. In een bonte optocht, met de boerenkapel De Uienhoop ook boven op een platte kar, schommelt men dan naar het entrum, waar op een plateau voor de kerk een folklo ristische dansgroep klept en klotst, en waar vroeg in de mid dag, na een (Westfriese) brood maaltijd, het ongetwijfeld boeiende gezelschapsspel „De strijd om de man en de vrouw' wordt gespeeld. (VW Schagen Hoep 15. tel 02240-2926) MEDEMBLIK, oudste West friese stad aan de voormalige Zuiderzee, gaat vooral prat op zijn kasteel Radboud. Het is dan ook bijzonder fraai Van de dertiende eeuw (her bouwd toen door Floris V) en nu goed gerestaureerd. Open voor bezichtiging in juni, juli en

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9