Probleem in dichtbevolkte landen Gemechaniseerd leger heeft veel oefenruimte nodig „Iedereen vindt dat er elders geoefend moet worden" INDUSTRIETERREIN Peter Schumacher: OPKOMEN VOOR UITGEB UITENEN DE Somber toekomstbeeld voor Haïti Direct beschikbaar: (vlakbij Haarlem) Nederlands comité steunt Zwarte Panters WIE WAT WAAR 1970 DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 11 (Van een medewerker) UTRECHT jaar, om dit krijgsmachtdeel modern uit te rusten. Eenheden, die in het verleden te voet optraden, zijn thans voorzien van moderne transportmid delen en gevechtsvoertuigen. Maar de invoering van deze uitrustingsstuk- Hoge kosten niseerde eenheden zijn 'grotere ter reinen nodig. Internationaal Landbouwgronden Vier terreinen 't Is weer bar interessant ons jaarboekje In Hoorn 25 ha; in Den Helder 26 ha; in Enkhuizen 13 ha; in Medemblik 7 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. ïfc Prijzen van f 20.- tot f 35.-. 25% Investeringspremie mogelijk. Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40. Noord-Holland-Noord Vlakbij Amsterdam (Van onze correspondent) HILVERSUM „De zwarte man verzet zich tegen zijn uitbuiting. Hij verzet zich tegen onmenselijke behandeling, hij laat zich niet neerschieten, trappen, knuppelen, uitschelden. Hij verzet zich tegen zijn georganiseerde uitroeiing door een racistische, fascistische, kapitalistische maatschappij. De zwarte man wil afrekenen met de mentaliteit van de „lieve negertjes". Hij organiseert zijn verzet. Hij wordt Zwarte Panter. Hij neemt de strijd op voor een radicale sociale revolutie". Aan het woord is de Hilversummer Peter Schumacher, voorzitter van het Nederlandse solidariteitscomité met de Zwarte Panters. Schietpartij (Van een speciale medewerker) MADRID Volgens Cubaanse zegslieden zou een eventuele uitbrei ding van de Amerikaanse invloed op Haitï verhinderd moeten worden door het huidige bewind van de 66-jarige „Papa Doe" Duvalier omver te werpen. Havana gelooft namelijk zoals blijkt uit een officiële Cu baanse publikatie van enkele weken geleden „dat de Amerikanen alles zullen doen en nalaten om onmiddellijk na de dood van Duvalier hun greep op Haitï te verstevigen". En nu geruchten de ronde doen dat de zwarte dictator getroffen is door een ernstige hartkwaal en al lang lijdt aan suikerziekte, beraamt men in Havana nieuwe stappen. Elders' Idool 22 Noodtoestand A nti-semitisch ontwikkeling van deze hoek van Gronin gen te stimuleren, heeft hij tevens voor- De oefengelegenheid I ge-iteld militaire eenheden, te weten een van de Koninklijke Landmacht heeft brigade, werkplaatsen en magazijnen va J I naar deze street over te plaatsen Ook in het jaar dat achter ons ligt veel I dit pian heeft tot heftige reacties geleid aandacht gehad. Er zijn in de afge- Natuurlijk kan niet worden ontkend dat s j I van jegermg vai, een groot aantal on lopen jaren enorme bedragen ge-1 dercelen een gunstige invloed uitgaat op investeerd, ongeveer 250 miljoen per Me economische ontwikkelingvan een be- paald gebied. De /r®ag is of dit doel >p een andere wijze n'et beter kan worden bereikt Een eerste bezwaar tegen het plan vormen de kosten, die worden geschat op 500 miljoen gulden. Maar de Defen- ken is niet gepaard gegaan met een sje heeft geen geld. De beschikbare fond- aanpassing van de ongelegenheid, U» T SfS't waardoor de mogelijkheden om het 0p het vereiste peil te brengen. Andere personeel met deze middelen te oefe- departementen moeten dan maar, door v de heer Kikkert is voorzien, het meren- nen te beperkt zijn. De Koninklijke (jeel van ue kosten dragen. De animo Landmacht moet het nog steeds doen daarvoor lijkt echter niet hoog. met oefenterreinen van vóór 1940.1 gen tweede bezwaar betreft het soci- Maar voor het oefenen van gemecha- ale aspect en in het bijzonder de ver huizing van militair en burgerpersoneel. De bereidheid daartoe is niet groot. Om dat Defensie de verhuizing van burgers niet kan afdwingen zou dit leiden tot ern stige stagnatie in de produktie van de werkplaatsen die voor 90 percent door burgers wordt verzorgd. Vooruitzichten op het aantrekken van voldoende specia listen uit de omgeving van Ter Ape] zijn niet gunstig. Het zou onjuist zijn de belangen die hier op het spel staan te bagatelliseren. Om in een dichtbevolkt land als het onze een dergelijk ambitieus plan te realise ren, is geen eenvoudige zaak. Daar moet begrip voor zijn. Aan de andere kant mag niet worden vergeten dat de oor- logsvoorkomende functie van de land macht een hoge graad van geoefendheid vraagt. Is die onvoldoende, dan is daar mee onze defensie-inspanning ongeloof waardig. Bovendien is het verkeerd in deze zaak de landmacht uitsluitend als eiseres te zien. Niet alleen blijven de oefenterreinen opengesteld voor recrea tie, maar andere oefenterreinen kunnen worden afgestoten. De nota spreekt over een totaal van rond 4000 ha, veelal van recreatieve en natuurwetenschappelijke waarde. De beschikbare oefengelegenheid is net voldoende voor het oefenen van de indi viduele militair en voor oefeningen in kleinere verbanden als groep en peleton. Bovendien kan op beperkte schaal in het buitenland worden geoefend in brigade- virband maar dit is een kostbare zaak. Naast de aanzienlijke kosten voor het tr-iintransport van tanks en pantservoer tuigen moeten huurprijzen voor de ter reinen worden betaald. In 1967 kostte tien weken oefenen in Holne 2 miljoen. Het ontbreekt de jandmacht echter aan mogelijkheid voor het houden van com pagnies- en bataljonsoefeningen nabij de plaats van legering. Juist in het verband van deze eenheden wordt de militair ver- De kwestie van de oefenterreinen is niet een typisch Nederlands probleem Ook andere landen kampen er mee. In trouwd gemaakt met de omstandigheden NAVO-verband zou kunnen worden onder- zocht of door fondsvorming de lasten meer gelijkmatig over allen kunnen wor- I den verdeeld en of het aanbeveling ver- dient NAVO-oefenterreinen in te richten welke zich in oorlogstijd kunnen voordoen Er zijn proeven genomen met het hu ren van landbouwgronden. De hoge kos- ten daarvan verhinderen echter een al gemene toepassing. Gemiddeld bleek aan I huur en schadevergoeding 730 per ha voor vijf dagen betaald te moeten wor den, ƒ730.000,- voor één compagnie per| vijf dagen Bovendien moet rekening wor den gehouden met recreatie infrastruc tuur en landbouwbelangen. Terreinen voor oefeningen met compag-1 nieën en bataljons moeten geschikt zijn qua afmetingen en bodemstructuur. Zo is voor een bataljon een ruimte nodig van circa 3000 ha., vooi een compagnie van I 1000 ha. De bodemstructuur moet zodanig zijn dat de zware gepantserde voertuigen zich zonder veel moeite kunnen verplaat sen. Men zoekt nu een oplossing door uit breiding van bestaande oefenterreinen. Om verschillende redenen vooral fi-1 nanciële is het wenselijk oefengelegen-1 heid te creëren in de nabijheid van be langrijke militaire centra. De regering erkent de behoefte aan oe fenterreinen en sprak zich in beginsel uit voor de verwerving van vier regionale oefenterreinen. Waar moeten die komen? De „Nota inzake het NAVO- en Defen siebeleid 1968' geeft daarop gedeeltelijk een antwoord, ^ver één terrein is al be slist: de Lauwerszee, groot 2600 ha. Van dit terrein zijn siechts 1500 ha. geschikt voor het houden vair oefeningen met ge mechaniseerde eenh«-aen. I" de ,.Ni>ta over de situering van nieuwe terreinen voor militaire doelein den" van 20 oktober 1969 staat onder an dere dat de regering als regionale oefen terreinen naast het Lauwerszeegebied de Harskamp en Oirschot heeft gekozen. Over het vierde gebied, waarvooi nog geen aanvaardbare oplossing was gevon den, heeft de regering het advies ge vraagd van de planologische commissie. Deze nota is vooral in de omgeving van de gekozen gebieden met weinig enthou siasme ontvangen. De protesten richtten zich met name tegen de uitbreiding van Oirschot en de Harskamp. De voorgestel de overbrenging van het schietterrein de Harskamp naar de Noord-Oost-polder het Kuinderbos ontmoet eveneens veel weerstand. die voor gezamenlijke rekening worden geëxploiteerd. Door ontwikkelingen op allerlei gebied, bevolkingsdichtheid, industrialisatie, in frastructuur wordt echter het terrein in de Westeuropese regio steeds minder geschikt voor het optreden van grote ge mechaniseerde verbonden. Zowel de regering als het parlement bevinden zich in een moeilijk parket. De regering moet een plan realiseren tegen de zin van belangrijke „pressure groups". De volksvertegenwoordiging wil de gunst van de kiezers in de betrokken gebieden niet verliezen. ADVERTENTIE „Wij kunnen en wij zullen ook niet machteloos toezien, dat anderen de kastanjes voor ons uit het vuur halen. Daarom hebben we het comité opgericht. Wij zullen de panters moreel en financieel steunen. Wij willen een internationale Panterpartij. Eerst komt er een nationaal comité met in Amsterdam het hoofdkwartier. Op zo veel mogelijk plaatsen in Nederland zullen onderafdelingen worden gevormd. Het nationale comité en de onderafdelingen zullen informatie geven over de panters, over hun strijd en over de wijze waarop die wordt gevoerd, zo zegt Peter Schu macher. „Er zullen in het hele land lezingen worden gehouden om de politieke ach tergronden en ideologische grondslagen van de partij uiteen te zetten. Tegelijker tijd zullen we de strijd aanbinden tegen de economische vijanden in het eigen land. Afgelopen vrijdag zijn wel duizend mensen komen luisteren naar de lezing van „big man" Albert Howard, in Am sterdam. Er is belangstelling." „In het eerste nummer van uw infor matieblad maakte u melding van ontvan gen bedragen voor de panters. Het eind bedrag was maar ƒ452,20." „U moet dat zien als een symbolisch bedrag. Het is inmiddels gewijzigd. En als eerste reactie, onder meer naar aan leiding van mijn artikel in „De Groene" vind' ik het helemaal niet slecht. Als de actie eenmaal goed op gang is, zal veel meer binnenkomen." „Gaat u dat geld in Nederland besteden voor het comité?" „Het geld wordt in eerste instantie overgemaakt aan de panters in Amerika. Als zij zeggen dat wij het beter aan onze organisatie kunnen besteden, omdat zij hiermee meer gebaat zijn dan zullen we dat doen. Maar de nood in de Verenigde Staten is zó schrijnend dat wij geloven dat het beter is deze bedragen op te stu ren." „Waarom sympathiseert u met een mi litante beweging, die u zelf zegt geweld niet te schuwen. Gelooft u niet in de ge weldloze acties zoals van Martin Luther King?" „De panters gebruiken geen geweld om hun ideologie te verbreiden. Nergens hebben zij geweld gepropageerd. Bepaalde krachttermen worden uit hun verband gerukt en als onomstotelijk bewijs van agressie de onwetenden voorgeschoteld. Maar de panters zullen zich niet laten vernederen en slaan, zoals dat de volge lingen van King hebben gedaan. De pan ters zullen zich verdedigen. Desnoods met geweld. Wat heeft Martin Luther King met zijn geweldloosheid bereikt? „Zo'n foto van een wapenarsenaal van de panters liegt er anders niet om." „Jawel. Maar de mensen moeten be seffen, dat de panters van zich af kunnen slaan. Ik geef toe, een heleboel mensen zal dit afschrikken, maar anderen zullen er respect voor opbrengen. En respect hebben we nodig." „Bovendien, u moet niet zoveel nadruk leggen op die wapens Die zijn maar bij komstigheid. Het gaat om de bewustwor ding van de negers en met hen alle an dere onderdrukte groeperingen. Hun ideo logie is van veel doorslaggevender aard Hun voedselacties en hun leerplan zijn veel belangrijker. Het is altijd de politie, die met schieten begint. Illegaal meestal dringen zij een hoofdkwartier binnen en openen meteen het vuur. zodra een pan ter zich verzet. En wij willen de wereld duidelijk maken, dat we ons kunnen ver dedigen." „Bij zo'n schietpartij komen panterlei- ders om. Weegt zo'n verlies voor de partij op tegen de trots jezelf niet als een stuk vuil te laten behandelen en desnoods een tijdelijke arrestatie te ondergaan?" „Het is geen trots. Het is een overtui ging. Als een blanke fatsoenlijk wordt verzocht met de politie mee te gaan, dan moet dat bij de negers ook kunnen. Als een panter wordt gedood, is dat natuurlijk een groot verlies. Hij sterft een marte laarsdood. Maar wij geloven in deze me thode. Je moet de mensen wakker schud den Reeds m 1966 merkte staatssecretaris I Peynenburg tijdens de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer op: „Iedereen vindt dat er geoefend moet worden, maar iedereen vindt dat er elders geoefend f moet worden. Wijs mij dat elders aan. Dat „elders" is dan vaak één van de I nieuwe polders of een stuk water dat I eventueel nog ingepolderd zou worden, zoals het Balgzand of het Waddengebied Het nadeel van polders is echter dat de bodem in het algemeen ongeschikt is voor oefeningen met gemechaniseerde eenhe-1 den. Over het vierde oefenterrein is nog niet I beslist. Het kamerlid Kikkert heeft een plan ontworpen om dit terrein te kiezen in de omgeving van Ter Apel, Om de| Op Cuba wijst men in dit verband ook op de reeks Amerikaanse inter venties uit het verleden. Zo bezetten Amerikaanse mariniers onder leiding van admiraal Caperton in 1915 het ei land onder het mom gedwongen te zijn de eigen belangen te moeten be schermen. Caperton ging daarbij zover dat hij een artikel uit de grond wet, waarbij het buitenlanders verboden was grond te huren of in eigendom te hebben, nietig verklaarde. In 1934 beloofde president Roosevelt de mariniers te zullen terugtrekken. Dat gebeurde ook inderdaad, maar de VS bleven tot 1941 controle over de buitenlandse handel uitoefenen. Van 1930 tot 1957, toen „Papa Doe" aan de macht kwam, heeft Haïti vier presidenten gekend. De eerste was Stenio Vincent, die benoemd werd met steun van Washington. Hij werd in 1941 opgevolgd door Elie Lescot, een mulat die niets van negers moest heb ben, alhoewel zijn volk voor negentig percent uit afstammelingen van voor malige negerslaven bestaat. In 1946 maakte een bloedige opstand een ein de aan zijn gehate bewind Paul Magliore, commandant van de presidentiële lijfgarde en eens steun en toeverlaat van president Vincent, schreef daarop verkiezingen uit die door de neger Dumarsais Estime ge wonnen werden. De populaire presi dent Estime werd spoedig het idool van de boerenbevolking dankzij het feit dat hij de oude negertradities in ere herstelde en de „Vodoo-cultus" die veel aanhangers telt weer toe stond. President Estime benoemde een ze kere Frangois Duvalier, een neger die in de VS had gestudeerd, tot secre taris-generaal van landbouwzaken en minister van Volksgezondheid. Toen Estime zich voor de verkiezingen van 1950 opnieuw verkiesbaar stelde, werd hij door het leger gedwarsboomd. De junta stond onder leiding van Mag liore, die zich na verloop van tijd tot president liet uitroepen en vooral steun zocht bij de mulatten-elite. Dit mocht hem echter niet baten: het leger bracht Magliore in decem ber 1956 ten val. Een chaotische pe riode van negen maanden brak aan. Vier kandidaten stelden zich tenslotte beschikbaar voor het ambt van pre sident. Duvalier kwam als triomfator uit de verkiezingsstrijd en begon di rect de priveleges van de mulatten te beknotten. Alhoewel in de grondwet de bepa ling staat dat men zich niet voor een tweede maal tot president mag laten verkiezen, negeerde Duvalier dit ar tikel. In juni 1961 begon hij aan zijn tweede ambtsperiode. Duvalier's macht was hoofdzakelijk gebaseerd op zijn „tontons macoutes", de geheime politie die geruisloos elke tegenstander uit de weg ruimde. Bo vendien cultiveerde hij het neger-na- tionalisme, waardoor hij kon rekenen op de steun en bijval van de meerder heid van zijn volk. Ondanks deze poli tiek stond Washington volledig achter Duvalier. Oorzaak hiervan was dat de regering Eisenhower, overgevoelig voor alles wat maar even naar com munisme riekte, elk conservatief en behoudend bewind ondersteunde. Kennedy's politiek leidde tot een ver koeling, waardoor „Papa Doe" tenslot te zelfs druk op Washington ging uit oefenen. In 1962 dreigde Haïti bijvoor beeld tegen het voorstel te stemmen Cuba uit de Organisatie van Ameri kaanse Staten te stoten. Maar nadat Duvalier dit dreigement had ingetrok ken, beloonde Washington hem met nieuwe grote leningen. Duvalier liet zichzelf in mei 1963 opnieuw tot president verkiezen. Nog geen maand later zette een commissie van de OAS hem onder druk om „de elementaire rechten van de mens" te erkennen. Volgens vele onderdanen van „Papa Doe" werd de moord op president Kennedy veroorzaakt omdat Duvalier een via de radio uitgezonden vloek te gen hem uitsprak. De legende wil dat de beoefenaars van de „Vodoo"-cul- tus, waarin onder andere bet getal 22 een magische kracht bezit, in staal zijn een mens door het uitspreken va^ een simpele formule te kunnen doden En Kennedy werd op 22 novembeï 1963 vermoord In 1964 benoemde Duvalier zich zelf tot president voor het leven. De VS vergrootten opnieuw de leningen en kregen zo vaste voet in Haïti. Maai ondanks deze Amerikaanse geste toon de „Papa Doe" zich steeds meer an ti-Amerikaans. Hij deinsde er tenslot te niet voor terug zich tegen het „imperialisme" uit te spreken. Duvalier's macht nam toe, maar dat betekende nog niet dat hij geen vijan den bezat. Op 8 juni 1967 werden ne gentien officieren gearresteerd onder verdenking van een samenzwering te gen de president. Ze werden door een krijgsraad ter dood veroordeeld. „Pa pa Doe" bleek haatdragend en voerde zelf het bevel over het vuurpeloton. In die periode lekten ook voor het eerst berichten uit over vergaande wreedheden, bedreven door Duvalier's geheime politie. Een internationale commissie van juristen bracht een rapport uit waarin stond dat „het ge zag in handen was van een groep beu len". Het Franse dagblad „Le Mon de" kwam kort daarop met het be richt dat „Papa Doc"s handlangers een hele familie hadden uitgemoord als represaille voor de deelneming aan een demonstratie tegen de dictator. Reacties op de terreur bleven niet uit. Zo werd een aanslag gepleegd op een fort, waarbij de gouverneur, een groot vriend van Duvalier, de dood vond. Enkele weken later werd zelfs het presidentiële paleis vanuit de lucht beschoten, terwijl elders aan een van de verlaten stranden van Haïti een invasie-legertje voet aan wal zette. Duvalier kondigde de noodtoestand af en beschuldigde ondermeer de VS er van de hand te hebben gehad in deze mislukte junta. Enkele maanden daar na werd de doodstraf geëist tegen de tien leiders van de opstand. De groeiende oppositie tegen Duva lier krijgt door de slechte gezondheids toestand van de dictator meer kans zich te laten gelden. Als „Papa Doe' geen natuurlijke dood sterft, dan zai de min of meer in het geheim wer kende oppositie wei een poging wagen het regime van Duvalier uit te scha kelen, al dan niet met de hulp van het buitenland. „Maar toch niet afschrikken...." „Dat is een risico, dat wij nemen. La ter zal blijken of het de moeite waard was. Ik geloof van wel." „Zou u, als het in Nederland was ge oorloofd, dezelfde methode volgen?" Misschien. Wij voelen ons solidair met de Zwarte Panters. We zullen voor het zelfde doei strijden, met dezelfde vast beradenheid èn met de middelen welke óns ter beschikking staan. We leveren een moeilijk gevecht We moeten de re volutie, die nog in zijn kinderschoenen staat, opbouwen. Wij zijn ervan over tuigd. dat het kapitalistische systeem voor de onderdrukten niet alleen maar uitzichtsloos is, maar dat het hen met uit roeiing bedreigt. Wij verdedigen onszelf. Elk systeem is beter dan dit." „Streeft u naar wereldcommunisme?" „Wereldcommunisme Laat ik zeggen, dat wij ons voelen aangetrokken tot het marxisme-leninisme Overigens wil ik te rugkomen op wat ik net zei. Toen ik zei: elk systeem is beter dan het kapitalisti sche systeem, klonk dat vrij ongenuan ceerd In feite verafschuwen wij elk tota litair systeem. Onder communisme ver sta ik niet het dictatoriaal communisme, dat in Oostbloklanden wordt gehand haafd Wij willen allerminst kiezen tus sen twee kwaden. Maar in principe kun nen wij ons het minst met het kapitalis tische systeem verenigen. Dat wij door communistische landen worden gesteund, is natuurlijk onzin. Wij hebben overal sympathisanten. „Hoewel de Zwarte Panters onder meer tegen racisme strijden, wordt toch wel gezegd, dat zij anti-Semitisch zijn." Dat wordt overtrokken. Ik geef toe, m sommige gelederen bestaat er wrok tegen de joden. Deze richt zich hoofdza kelijk tegen de joden in de getto's, die vaak misbruik maken van de positie van de armen. En natuurlijk zijn er ook pan ters, die doordraven, maar daar sta ik helemaal niet achter Als een panter door een rechter, die toevallig jood is, wordt veroordeeld, dan begrijp ik zijn reactie, maar ik ben het niet met hem eens. Je kunt geen volk veroordelen slechts om dat je een nare ervaring hebt opgedaan met één vertegenwoordiger van het ras. Wij zullen afstand nemen van welke vorm van anti-semitisme dan ook bij onze beweging in Nederland en ook in het buitenland. Iets anders is de sympathie, die de Zwarte Panters voor E] Fatah hebben. Dit zijn mensen, die feitelijk in dezelfde omstandigheden verkeren als de zwarten .zij vechten voor hun vrijheid. Ook Elridge Cleaver erkent het recht van de joden om in Israel te leven, maar ver oordeelt aan de andere kant het afnemen van land aan de bewoners. Dat is beslist geen anti-semitisme. Wij sympathiseren met elk volk, dat voor zijn onafhankelijk heid strijdt. Het solidariteitscomité voelt zich in de eerste olaats solidair met de Zwarte Panters. Wij geloven in het recht van de uitgebuite. Wij rechtvaardigen zijn revolutie." „Zal die bloedig zijn?" „Dat hoeft helemaal niet. Natuurlijk zullen wij ons legaal verdedigen. Maar in de eerste plaats willen wij een verande ring van mentaliteit. Politieke scholing zal onontbeerlijk zijn. Wij geloven niet in een ideologie die op wapens, dus op geweld is gebaseerd. Maar wij zullen deze ideologie als het moet met wapens ver dedigen. Een heieboel mensen zullen in de eerste instantie waarschijnlijk terug schrikken voor onze methodes. Maar deze mensen horen maar de halve waarheid. Het is heus niet zo moeilijk jezelf voor te stellen, dat iemand bereid is zich te verdedigen. Wij hoeven ons niet op een laffe wijze te laten afmaken. Wij zullen ons niet meer als makke dieren naar de slachtbank laten leiden Sommigen zullen dat jammer vinden. Wii kunnen ons niet meer veroorloven te zeggen, dat het nog misschien wel 200 jaar zal duren. Dat wij onze mondigheid willen verdedigen, zal men op den duur respecteren. Wij zoeken samenwerking met alle mensen die niet meer geloven in onrechtvaardig heid. Wij zijn niet agressief-militant Wij willen alleen maar het recht dat ons toe komt, verdedigen en daarbij zullen waar- schijrh'ik vallen Wij betreu ren dit, maar we kunnen en we zullen een confrontatie niet uit de weg gaan. In de Verenigde Staten niet. in Zuid-Ame- rika niet. in Zuid-Afrika niet, nergens." „In Nederland ook niet. „Nee, ook hier niet."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11