Bestuursvorm universiteiten NOG DIT JAAR IN WERKING IjnSfci Alkmaar krijgt motel voor 500 gastarbeiders Spion Blake Alkmaar wil deel Hoogovenbed rijf Jury onderling verdeeld Betogingen tegen) „Chicago-proces kreeg orde I van Lenin Noreróffip Voetbal en stembusuitslagen op één scherm Ook in Artis Morgen 23 jaar Luchtvervuiling Hoechstfabriek AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER „Wisselgeld" voor huisvesting van personeel tot op 5 km. gevaarlijk voor vee Doop van prinsjes zaterdag op tv W est-Duit stands I hooggerechtshof verwerpt beroep Kort geding RCH-trainer tegen KNVB Opnieuw gesprek Grootste deel van Israels belastingen l^oor defensie Jongeren Utrecht wijzen eigen I burgemeester aan B—f SPAANSE DANSEN I 3 weken IJMUIDER COURANT Tijdelijk sneeuw Het woord is aan... mmam Ongehoord S P IJ K ER Woninginrichting SNELLIUSSTRAAT 23 27 - IJMUIDEN CURSUS MARINO y ELVIRA Kennemer Dans- en Balletstudio Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u I 60e JAARGANG NUMMER 89 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur overgangswet! DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen en minister Lardinois van Landbouw en Visserij hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de overgang regelt van bestaande naar nieuwe bestuursvormen voor univer siteiten en hogescholen. Ze willen dat de wet nog dit jaar in werking treedt, en dat zij zal gelden tot 31 augustus 1976. Uitgaande van de waarden: democrati sering, continuïteit, doelmatigheid en ver groting van de zelfstandigheid kunnen in beginsel alle leden van de universitaire gemeenschap een aandeel leveren in de beleidsbepaling en wordt de deskundig heid van de bestuurders gewaarborgd Het ontwerp sluit aan op de nota over de bestuurshervorming van de universi teiten en hogescholen, die vorig jaar ver scheen. en die in en buiten het parlement tal van wensen en verlangens losmaakte, waarop nader beraad volgde. Hiermee werd rekening gehouden bij het voorbe reiden van het wetsontwerp. De bewindslieden zijn afgestapt van de vijf geledingen. Zij hebben er nu nog drie: wetenschappelijk personeel, niet-we- tenschappelijk personeel en studenten. Het ontwerp van wet is een flexibel ge heel, waarbinnen tal van variaties moge lijk zijn. Het is beperkt tot die hoofdza ken waarvoor uit het oogpunt van de lan delijke coördinatie van het onderwijs- en wetenschapsbeleid regeling door de wet gever nodig is. De vrijheid van autonome instellingen om hun eigen huishouden en de organisatie van het onderwijs en het onderzoek zelf te regelen, vormt een van de voornaamste uitgangspunten van de ontworpen regeling. Deze vrijheid wordt j zoveel mogelijk geëerbiedigd. Dit geldt voor de bijzondere universi teiten en hogescholen in sterkere mate dan voor de openbare. De wettelijke re geling zal, omdat zij zich tot hoofdzaken beperkt, nagenoeg geheel ook op deze stellingen toegepast kunnen worden. Ze is dan ook het pakket van voorwaarden voor de erkenning en de bekostiging van de bijzondere instellingen voor weten schappelijk onderwijs. (Zie verder pagina 2) (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Hoogovens onderhan-1 delt thans met het gemeentebestuur van Alkmaar over de bouw van een motel, waarin 500 Spaanse gastarbeiders gehuis vest zullen worden. Wethouder J. de Lange van Alkmaar bevestigde vanmor gen dat deze onderhandelingen in een ver gevorderd stadium zijn Het is de bedoe ling dat het motel komt te liggen in het uitbreidingsplan Overdie. 'Jit het binnenland 2, 9, 11 Buitenlands nieuws 3, 9 Achtergrond 3, 11 °laatselijk nieuws 4, 5, 6, 10 Weerrapport 7 Feuilleton 7 beeldverhalen 7 A angestipt 7 Kunst 13 Radio en tv13 Economisch nieuws 14 Scheepsberichten 14 Beurs 14 Sport13 Luidsprekers 12 Deze krant bestaat uit zestien paginds Verwachting van het K.N.M.1. «rt woens dagavond Veel bewolking met tijdelijk sneeuw en in het zuidwesten en zuiden kans op ijzel. Overwe gend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. Minder koude nacht. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. MIDDELBURG. De luchtvervuiling, die de Hoechstfabriek in het Sloegebied bij Vlissingen veroorzaakt, is dusdanig, dat een zóne tot 5 km ten noordoosten van het bedrijf gevaarlijk is voor vee. Gladiolenteelt lijdt tot op 214 km schade door de fluoruitstoot. Aan bieten en tuinbeplanting werden bladbeschadigingen geconstateerd, maar daarvan is de oorzaak nog niet vastge steld. Dit staat in een rapport van het I Instituut voor plantenziektekundig onder zoek in Wageningen. Het heeft betrek king op de meetperiode 10 april t.e.m. 9 oktober 1969. In die periode was de fluorverontreiniging ongeveer even groot als een jaar eerder, zo zegt het rapport. Met een sneeuwbal in de hand zit deze Artis-aap geduldig te wachten tot zijn slachtoffer dichtbij is ge komen. HILVERSUM De NOS-radio en -tele visie zullen zaterdag rechtstreekse repor tages uitzenden van de doopplechtigheid van de prinsen Constantijn en Bernhard. De televisiereportage loopt van 11.00 tot 12.00 uur via Nederland 2. De NOS-radio zendt de reportage uit van 10.55 tot 12.15 uur. via Hilversum 2. De doop van de zoons van prinses Bea trix en prinses Margriet vindt plaats in I de Domkerk in Utrecht. De dienst zal worden geleid door ds. H. J. Kater en prof. dr. H. Berkhof. George Santdyana: De mens is vooral geestelijk een kuddedier. Hij heeft er een hekel aan, alleen te staan in zijn me ningen. (Van onze redactie economie) ALKMAAR. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft Hoogovens voorge steld te overwegen een deel van het be drijf naar deze gemeente te verplaatsen. Daarbij heeft Alkmaar gewezen op zijn gunstige vestigingsaccommodatie, op zijn ligging en op zijn potentieel aan ge schoolde mensen. Van de zijde van Hoog ovens is positief op dit voorstel gerea geerd. Er zijn nog geen beslissingen ge nomen, omdat er nog niet op het hoogste niveau over een eventuele verplaatsing is gesproken. Dat was vanmorgen liet commentaar van vethouder J. de Lange van Alkmaar, nadat hij in de begrotings- vergadering had meegedeeld, dat in ge sprekken met Hoogovens-functionarissen verschillende malen over verplaatsing van activiteiten is gesproken. Daarb'i wordt niet aan een hoogoven of aan een walserij gedacht, maar aan bedrijfson derdelen, die niet per se in IJmuiden ot Beverwijk hoeven te staan, aldus ue wethouder. „Wij zijn hier een scholenstad. Dat be tekent dat we veel goede mensen kunnen leveren. Bovendien zijn we bezig een groot industrieterrein voor te bereiden. Daar komt nog bij dat wij straks, als de Coentunnelweg is doorgetrokken over Heemskerk naar Beverwijk, via rijksweg 9 nog maar een Kwartier van Hoogovens vandaan zitten. Wij willen nu eenmaalI geen slaapstad worden. Als we al tienj jaar plezierig met Hoogovens praten over de huisvesting van werknemers, dan is het logisch dat je ook eens praat over de noden van Alkmaar op het gebied van de werkgelegenheid. Ik zou willen zeggen: „Wij willen nu ook wel eens wisselgeld van Hoogovens zien. En als I het zover komt, dat een deel van het bedrijf naar onze gemeente wordt ver plaatst, dan kun je er zeker van zijn, l dat er meer bedrijven volgen. Daar stre-1 ven wij naar en dat is ook de strekking van de gesprekken", aldus wethouder De Lange. Hoogovens ontkende vanmorgen dat met Alkmaar over verplaatsing van be drijfsonderdelen officieel is gesproken. Wethouder De Lange onderschrijft dat maar blijft erbij, dat het idee herhaalde- lijk ter tafel is gekomen en dat de ge- fi/j ef/j C1/I sprekspartners daar veel voor bleken tel OU 11 „A/mJlUolu voelen. Hoogovens wil in Alkmaar in vijf jaar tijd 2000 huizen gaan bouwen. Het gemeentebestuur wil daaraan best meewerken, maar vindt dat daar dan ook iets tegenover moet staan. ft KARLSRUHE, (DPA). De zaak- „Anastasia", een van de geheimzinnig ste kwesties uit de jongste geschiedenis, is vandaag in juridische zin afgesloten. Prinses Christina wordt morgen 23 jaar. Max Koot maakte deze foto. MOSKOU, (Reuter). De 47-jarige Britse dubbelspion George Blake is on derscheiden met de orde van Lenin, de hoogste Russische onderscheiding, voor zijn „onzelfzuchtige activiteit". Dit blijkt uit een artikel in het Russisch regeringsblad „Izvestia". Verder blijkt uit het artikel, waarin twee verslagge vers van het blad voor het eerst een vraaggesprek met blake weergeven sedert I deze in 1966 uit de gevangenis van Worm wood Scrubs in 'ngeland ontsnapte dat hij ook de militaire onderscheiding „Rode I Banier" heeft. Blake was in Groot-Brit- tannië tot 42 jaar veroordeeld. In het vraaggesprek vertelt Blake dat hij in December 1953 plannen van de Britse en Amerikaanse inlichtingendiens ten aan de Russen heeft gegeven over de bouw van een tunnel naar Oost-Berlijn om Russische militaire telefoonlijnen af te tappen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De jury in Chica- I go heeft nog geen oordeel geveld. De tien burgers moeten beslissen over het 1 lot van de zeven gedaagden die in Chi cago terecht staan wegens samenzwering I en bedreiging van de binnenlandse vei ligheid voor hun aandeel in de onlus ten tijdens het democratische partijcon gres in augustus 1968. Na drie dagen overleg zijn de „gezworenen" het nog s'teeds niet eens. Leonard Weinglass, één van de twee advocaten van de gedaagden, heeft het voornemen om op grond daarvan een motie in te dienen die zou kunnen lei-den tot het ontslag van deze jury. Daarna zou vermoedelijk een nieuw proces ge voerd moeten worden. Hoewel Weinglass' plan voorbarig lijkt, heeft het de liberale aanhang van de ge daagden verbaasd dat de jury, die van meet af aan als sympathisanten van hei regeringsstandpunt werden beschouwd, blijkbaar onderling verdeeld is. Het Chicago-proces dat bijna een half jaar heeft geduurd en waarvan het ver slag 20.000 pagina's beslaat, heeft tot een aantal acties geleid die zich kunnen uit- breiden tot andere rechtszaken. Het afge lopen weekeinde werd door honderden jongeren een mars in Washington gehou den. die het Chicago-proces koppelde aan het afleveren bij het Witte Huis van een naar zeggen 400.000 handtekeningen van Amerikanen die de onmiddellijke en alge hele terugtrekking van troepen uit Zuid- Vietnam eisen. Tijdens de mars werden leuzen tegen de rechter van het proces Julius Hoffman, geroepen. In Chicago werd een protestdemonstra tie gehouden om het federale rechtsge- bouw, waar het proces plaatsvindt, en in New York werd door een tweeduizend jongeren een protestmars georganiseerd tegen een daar begonnen proces tegen een aantal „Zwarte Panters". (Van onze sportredactie) HAARLEM. Op instigatie van het bestuur van RCH, heeft de trainer van de Racing, Jan van Daal een kort ge ding aangespannen tegen de KNVB. De voetbalbond weigert Van Daal een li centie te verlenen voor zijn A-diploma omdat hij een transferbedrag van 25.000 gulden schuldig zou zijn aan zijn oude vereniging, de eerstedivisieclub HVC. waar hij een voetbalcontract had. (Zie verder pagina 15) Het Westduitse hooggerechtshof be- j sqhikte afwijzend op het beroep in cassa tie, dat de nu 67-jarige Anna Manaham- Anderson heeft ingesteld tegen een uit spraak in 1967 van het Hamburgse ge- I rechtshof. Bij die gelegenheid had het hof haar aanspraken op de erfenis van de Romanovs de Russische tsarenfa milie niet erkend. Het ging om een zesde deel van dit fortuin, dat in Berlijn is gedeponeerd. I De enige erfgename blijft nu de groot hertogin van Mecklenburg. JERUZALEM (AFP EN AP). Vier- j vijfde van de Israëlische belastingen in 1970 zal worden gebruikt voor de defensie. Dit blijkt uit de ontwerp-begroting, die de Israëlische minister van Financiën, Pin- has Sapir, aan het parlement heeft voor- gelegd. Het gaat om een bedrag van 4,1 mil- jard Israëlische ponden, een half miljard meer dan in 1969. UTRECHT. Een aantal politiek ge- I oriënteerde jongeren-groepen in Utrecht I ijvert al enige tijd voor de benoeming van de huidige P.v.d.A.-wethouder Th. Harteveld tot burgemeester van Utrecht De Utrechtse jongerenraad, waarin jon geren van alle politieke partijen zitting hebben, sprak zich onlangs unaniem uit voor de benoeming van de socialistische wethouder tot burgemeester. Thans is de federatie van jongeren groepen in de P.v.d.A. (FJG) een af fichecampagne in Utrecht begonnen, waarbij onder het portret van de popu laire wethouder de tekst Harteveld bur gemeester" is afgedrukt. De affiches zijn vandaag op allerlei plaatsen in I Utrecht aangeplakt, ook op het Utrechtse stadhuis. ADVERTENTIES tBzcnono^WNMMGamA^wotMncxm - Alle gedaagden en hun twee advokaten in de Chicago-rechtszaak, werden nog voordat de jury een oordeel had geveld, (jlTOXIlikO-BallT door rechter Hoffman tot gevangenisstraf fen veroordeeld wegens „belediging van de rechtbank". Eén van de advokaten, William Kunst- Ier, kreeg de ongehoorde straf van vier jaar en dertien dagen toegewezen. Leo nard Weinglass werd gevonnist tot acht maanden en drie dagen. Hun „beledigingen" van de rechtbank bestonden volgens de door rechter Hoff man uitvoerig voorgelezen aanklacht voor namelijk uit het blijven argumenteren nadat de rechter het onderwerp van de discussie onbelangrijk voor het proces had bevonden. (Zie verder pagina 3) MOSKOU. (AP) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, die in Mos kou is om te trachten de betrekkingen tussen zijn land en de Sovjet-Unie te verbeteren, heeft vandaag voor de vijfde maal een onderhoud gehad met de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko. door Dames - Heren - Meisjes - Jongens Wagenweg 208 - Haarlem - Tel. 31 21 81 Aanvang der cursus 20 februari. s Inlichtingen en aanmelding dagelijks. VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VAAAAAAA/VAA) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De NOS heeft op 18 maart de taak om zowel de uitslagen van de Statenverkiezingen als hope lijk de voetbalwedstrijd Feijenoord— I Vorwarts uit te zenden. Om een zo groot I mogelijke service aan het publiek te ver- lenen is daarom besloten, aldus de NOS, I om op beide zenders beide aspecten tot uiting te laten komen. Op het eerste net wordt na een inlei- I dende uitzending over de verkiezingen, de rest van de vooravond besteed aan I de voetbalwedstrijd waarbij telkens in de hoek van het beeldscherm belangrijke uitslagen van de verkiezingen worden geprojecteerd. Op het tweede net zal men het accent geheel leggen op de verkie zingen maar daar tussen door belangrijke spelmomenten van het andere net herha len wanneer het even rustig is op het verkiezingsfront. Na afloop van de wed strijd staan dan tot ver in de nacht de verkiezingen weer centraal. De hele verkiezingsslag wordt vanuit Studio I en enkele bijgebouwen daarvan uitgezonden. Het ANP heeft daar een computer op- t gesteld die zo geprogrammeerd is dat tel kens op grond van de binnenkomende uitslagen wordt weergegeven hoe de per centages liggen en een prognose wordt gegeven van de uitslag alsmede van een fictieve Kamerzetelverdeling op basis van de provinciale stemmenverschuivingen. Ongeveer 150 politici en oud-politici zijn door de NOS uitgenodigd om aanwe zig te zijn voor het geven van eventuele commentaren. Voorts zijn in Amsterdam (Krasnapolsky), Eindhoven en Leeuwar den reportagewagens opgesteld om van- daaruit belangrijke uitslagen en commen taren door te geven. ONDERSTAANDE Bon opsturen aanIJmuider Courant, Postbus 18, IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal 11.13. ADRES m m WOONPLAATS: -- Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1