Universiteitsraad wordt het hoogste bestuursorgaan Juwelenroof in Breda Uiting „kritiese leraren" op die van nazi's Abba Eban bij koningin Ambtenaar geschorst na geschil om pleegkind Scheiding der geesten definitief lijkt FUNCTIE RECTOR-MAGNIFICUS GEHANDHAAFD KVP over nieuwe socialistische partijen niet verbaasd Kamerlid Schuring (CHU): Explosie op schip: dode en gewonde Den Haag krimpt budget voor bevrijdingsfeest sterk in Na TV-uitzending „Velen met mij DS'70 DOET MEE AAN KAMERVERKIEZINGEN In huis van vermoorde nog 10.000 gevonden Marokkaan in kort geding wegens kamer uitzetting m uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 2 Herziening erfrecht: een rectificatie (Vervolg van pagina 1) In het voorontwerp van wet zijn de bestaande colleges van curatoren verdwenen. Het hoogste bestuursorgaan van universiteit of hogeschool is de universiteitsraad of hogeschoolraad waarin naast gekozenen uit de ge ledingen ook door de Kroon benoemde leden zitten, die geen deel uitmaken van de universitaire gemeenschap. Het dagelijks bestuur ligt in handen van een college van bestuur. Dit college is verantwoording voor zijn hande lingen verschuldigd zowel aan de minister als aan de universiteitsraad. Taken Nederlandse priester vermoord Uitnodiging! TOPVLOER-PARKET TOPVLOER Parket Faculteitsraad i In haven Rotterdam te dun of versleten laat het ons even weten Democratisch Appèl r MINISTER VERINGA DEN HAAG De oprichting van nieuwe socialistische partijen wekt bij het dagelijks bestuur van de KVP geen ver bazing. Dat blijkt uit een gisteren uitge geven verklaring, waarin wordt gesteld dat alle politieke partijen in de wereld, en dus ook in Nederland, in beweging zijn. De KVP zegt dat de bundeling van ge lijkgezinde politieke krachten, zoals de PvdA dit tezamen met de PSP, PPR en D'66 nastreeft, onvoldoende aanhang heeft bij de achterban van zowel de PvdA als bij de PSP en D'66. ,De verdeling van de kiezers in twee blokken (links en rechts) spreekt het Nederlandse volk niet aan. In dat licht verbaast de oprichting van nieuwe socialistische partijen, zoals De mocratische Socialisten '70 ons niet", al dus de KVP. In ons artikel „Herzien erfrecht biedt weduwe en weduwnaar meer bescher ming" (Erbij van zaterdag 14 februari) is door een wat ongelukkige formulering wellicht de indruk gewekt, dat al de daar. in behandelde wijzigingen reeds in het erfrecht zijn opgenomen. Dat is niet het geval; het gaat hier om een wetsontwerp dat nog door de parlementaire instanties moet worden behandeld. Wel zijn reeds opgeheven de beperkingen van het erf recht voor de tweede echtgenote zoals die tot nog toe bestonden. Onze excuses voor deze onduidelijkheid. De functie van rector magnificus bljjft gehandhaafd, maar wordt belangrijker. Hjj maakt deel uit van het college van bestuur. Hjj is ook voorzitter van het college van dekanen, dat wordt gevormd door de voorzitters van de (sub-)faculteiten. Hjj wordt benoemd door de Kroon na overleg met de universiteitsraad en op voordracht van de dekanen. zen van de Academische Raad aan de cen trale overheid worden gegeven namens de universiteiten en hogescholen. De Kroon benoemt de voorzitter en maximaal tien leden van deze raad. Elke universiteit of hogeschool heeft drie leden, onder wie de rector-magnificus. in de raad te benoe men. De Academische Raad kent een da gelijkse raad van maximaal negen leden. De universiteitsraad kan uit ten hoogste zestig leden bestaan, die voor tenminste twee jaar worden gekozen of benoemd. Voor studenten geldt, dat zij voor mini maal één jaar worden gekozen. Een zesde deel van de leden wordt op aanbeveling van de gekozen leden benoemd door de minister (of bij bijzondere instellingen van wetenschappelijk onderwijs door het verenigings- of stichtingsbestuur). De ge kozen leden komen voor tenminste een derde deel uit het wetenschapoelijk corps. Maximaal eenderde deel kan dan geleverd worden door de studenten en nog eens maximaal eenderde deel door het niet- wetenschappelijk personeel. Tot de taken van de universiteitsraad behoren onder meer; het vaststellen van een bestuursreglement voor de hele or ganisatie van de universitaire huishou ding, dat door de minister goedgekeurd moet worden, wat ook met de begroting het geval is en ook het vaststellen van de kiesnrocedure, het opstellen van een ont wikkelingsplan en van een financieel schema, het uitstinpelen van richtlijnen voor de organisatie en coördinatie van onderwijs en wetenschapsbeoefening en de zorg voor voorzieningen voor studen ten. In het uiterste geval kan een besluit van de universiteitsraad, dat niet aan goed keuring door de minister is onderworpen, door de Kroon worden geschorst of ver nietigd, maar alleen op voorstel van het college van bestuur (dit is het dagelijks bestuur) De (sub-) faculteit wordt bestuurd door een (sub-) faculteitsraad met naast zich een (sub-) faculteitsbestuur. De ge kozen voorzitter van de raad draagt de titel dekaan. Hij is ook voorzitter van het (sub-) faculteitsbestuur. Aan de basis staan de vakgroepen met een vakgroepsbestuur; twee of meer vak groepen kunnen een werkgroep instellen. De instituten staan als eenheden van be heer ten dienste van de vak- en werkgroe pen ze worden beheerd door het college van bestuur. De fundamentele hervorming van het universitaire bestuursstelsel heeft tot ge volg, dat de regels voor de interuniversi taire samenwerking in de academische Raad moeten worden aangepast aan die hervorming. De ministers Veringa en Lar- dinois zijn overtuigd van de noodzaak van die samenwerking. Zij kennen in het voor ontwerp van wet de Academische Raad dan ook een sterkere positie toe dan hij tot nu toe heeft. In het wetsontwerp is een aanzet gegeven tot versterking zowel van het representatieve karakter als van de coördinerende taak van de Acade mische Raad. Belangrijk is, dat in het wetsontwerp uitdrukkelijk bepaald wordt, dat de advie- (Van onze correspondent) BREDA. Twee inbrekers hebben gis teravond voor tienduizend gulden aan sie raden gestolen uit een juwelierszaak in Breda. De indringers werden op heter daad betrapt toen de boven de zaak wo nende mevrouw H. Veringa van een visi te thuiskwam. De twee ongeveer 20-jarige jongelui na men daarop de vlucht. De vrouw greep een van de twee jongens vast, maar de jongeman rukte zich los en ontsnapte. De politie beschikt over een goed signale ment. BELO HORIZONTE (Brazilië). Het Ijjk van een 64 jaar oude Nederlandse priester is met drie steekwonden gevonden, zo meldt de Braziliaanse krant Jornal do Brazil. Volgens het bericht is het pater P. J. van Zanten, die in zijn woning in Belo Hori- zonte is neergestoken. Pater van Zanten is uit Nederland afkomstig en heeft 16 jaar in Brazilië gewerkt. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het Kamerlid Schuring (C.H.U.) heeft gisteren een uiting van de „kritiese leraren" over de parlementaire democratie vergeleken met die van de nazi's ln de jaren dertig. H« deed dit in de zittingzaal van de Tweede Kamer, waar Kamer leden een discussie voerden met ruim honderd Belgische en Nederlandse scholieren. Een van deze scholieren las de parlementsleden een fragment voor waarin de „kri tiese leraren" stellen dat algemene verkiezingen slechts een pseudo-vorm van demo cratie zijn. Ook het Kamerlid Laban (P.v.d.A. ging op het fragment in. Hij zei dat er aan de basis, in het onderwijs, moet worden be gonnen om de mensen tot mondige bur gers te maken, ze kunnen het systeem inhoud geven. De conferentie van scholieren uit de 16 Nederlandstalige provincies (de elf in ons land en vijf in België) was bijeengeroe pen door de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde in samenwerking met Keesings Schoolbladen. Het was een on derdeel van de Nederlandse viering van het internationale jaar van het onderwijs. De organisatoren hadden de indruk dat het Belgische onderwijs duidelijk meer autoritair getint is dan het Nederlandse. ADVERTENTIE Kom woensdagavond naar voor het juiste advies 0 HOE wordt parket gelegd? 0 HOE wordt parket geschuurd? 0 HOE wordt parket veredeld? 0 HOE blijft parket jarenlang vlek vrij? HOE wordt een oude parketvloer weer nieuw? Op deze en nog veel meer vragen ge ven wij U o.a. elke woensdagavond van 7-9 uur een deskundig antwoord Vrijblijvend Show-room Zeestraat 57 Beverwijk Tel. 02510-23592 De organisatoren vonden voorts dat het voor de Nederlandse deelnemers min of meer een openbaring was te merken dat ons ohderwijs niet zo achterlijk is als men wel eens denkt. De conferentie zelf vonden zij een aardig voorbeeld van eisen die de scholieren formuleerden: meer projectonderwijs en betere BelgischNe derlandse samenwerking. De faculteitsraad moet voor tenminste de helft bestaan uit leden van het weten schappelijk corps in vaste dienst. De ande ren worden gekozen uit de studenten en het niet-wetenschappelijk personeel. Het door de raad gekozen bestuur bestaat uit ten hoogste vijf personen. De thans bestaande leerstoel gaat op in de vakgroep, de nieuwe kleinste organi satie-eenheid van het onderwijs en de we tenschapsbeoefening. Het college van dekanen kent het doe toraat toe. Het adviseert, op verzoek of uit eigen beweging, aan de universiteits raad of college van bestuur over onder wijs- en wetenschapsbeoefening. Belangrijk is een regeling op grond waarvan geschillen tussen leden van de uiversitaire gemeenschap kunnen worden voorgelegd aan de Academische Raad Voorts kan een student, die bezwaar heeft tegen de behandeling tijdens het afleg gen van een tentamen of examen, of te gen de beoordeling ervan, in beroep gaan bij de faculteitsraad. Deze kan op zijn beurt bepalen, dat er een nieuw tentamen of examen komt onder door de faculteits raad te bepalen voorwaarden. De bestuursprocessen dienen zich zoveel mogelijk in openheid af te spelen. De mi nisters bepleiten zo groot mogelijk open baarheid van vergaderingen en stukken, In het wetsontwerp is volstaan met het opnemen van een bepaling, dat de ver gaderingen van de (sub-) faculteitsraad en de universiteitsraad openbaar zijn, ten zij in de reglementen voor deze organen anders is bepaald of de raad bij gemoti veerd besluit anders beslist. Een soortge lijke bepaling is ook opgenomen voor de Academische Raad. In de wet wordt ook de instelling van een commissie voor de bestuurshervor- ming van de universiteiten voorzien. Deze heeft een raadgevende coördinerende taak bij de uitvoering van de wet. X .JS8; wSV-7- De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, en zijn echtgenote, zijn door koningin Juliana ontvangen. In Huis ten Bosch in Den Haag wees de koningin de buiten landse gasten op de kunstwerken in de Oranjezaal. ROTTERDAM. - In het vooronder van de Nederlandse binnentanker Trejo heeft zich maandag in de vijfde Eemhaven te Rotterdam een explosie voorgedaan, die het leven heeft gekost aan de 32-jarige classificeerder G. Razenberg uit de Maas stad. De schipper van de Trejo, de 40- jarige P. Fekkes uit Rotterdam, moest met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk aan boord van het scheepje, dat bezig was een Zweeds zeeschip met smeerolie te bevoorraden, is vermoedelijk veroorzaakt door het losraken van de slang tussen een gasfles en een gasstel. De ontploffing werd onmiddellijk gevolgd door een brand, die aanzienlijke materiële schade toebracht. DEN HAAG. B en W van Den Haag hebben een nieuw raadsvoorstel gelanceerd over de herdenking van de bevrijding van 5 mei 1945. Tien dagen geleden had het ge meentebestuur een eerste voorstel terugge nomen, waarin een aantal particuliere or ganisaties een krediet van in totaal 1.271.000,was toebedacht voor de vie ring van de vijfentwintigjarige bevrijding, Het nieuwe voorstel komt maandag in be handeling. Het oude voorstel was teruggenomen, nadat de stichting „Den Haag in alle sta ten" (HIAS), die een belangrijk aandeel in de Haagse bevrijdingsfeesten had, haar ac tiviteiten had gestaakt. Het HIAS-bestuur had hiertoe besloten met het oog op een reeks reacties op de plannen voor de vie ring, waarin de vraag werd gesteld of het geld voor de manifestaties in Den Haag niet op een betere manier, bijvoorbeeld de bestrijding van de woningnood, besteed kon worden. De HIAS zou op twee terreinen, bij het Congresgebouw en bij het Gemeente museum, dorpen bouwen, waar velerlei activiteiten zouden kunnen worden ont plooid. De evenementen in de dorpen zou den over ruim drie maanden worden ver spreid. Ook een aantal activiteiten van de Stichting Haags Comité zouden van eind april tot eind september gaan duren. B en W van Den Haag vinden nu dat er alleen maar plannen moeten worden uit gevoerd voor manifestaties en evenemen ten op en rond de bevrijdingsdag. In plaats van 1.271.000 zal voor de nu voorgestelde manier van bevrijding vieren in Den Haag een krediet van 250.000, ten laste van de gemeente komen. tf DEN BOSCH De 31-jarige maatschappelijk werker F. C. van de Ven uit het Brabantse Rosmalen is door zjjn chef mr. A. J. Haagen secretaris en bureaudirec teur van de Raad voor de Kinderbescherming in Den Bosch met onmiddellijke ingang met ziekteverlof gezonden, terwijl er naar het ministerie van Justitie een voordracht onderweg is gegaan om hem te schorsen en daarna te ontslaan wegens insubordinatie. Oorzaak van deze ontwikkeling is de tweejarige Christientje, pleegdochter van een kinderloos echtpaar, dat een wasse rette in Eindhoven drijft. Acht jaar ge leden wendde dit echtpaar zich tot de Rooms Katholieke Stichting voor Kinder bescherming in Eindhoven met het ver zoek een kind te mogen adopteren. Na herhaalde aandrang hoorde het drie jaar geleden van een maatschappelijk werk ster, dat het verzoek was geweigerd. In april 1968 probeerde het echtpaar het in België. Twee maanden later kreeg het Christientje toegewezen. Toen het echtpaar van Nuenen naar Eindhoven verhuisde, kreeg het daar te horen dat het ministerie van Justitie onderzocht of de belangen van het kind in hun gezin wel voldoende werden ge waarborgd. Maatschappelijk werker Van de Ven werd met dit onderzoek belast en kwam na enkele maanden met een rap port voor de Raad voor de Kinderbescher ming, waarin hij gunstig adviseerde. Rond Kerstmis kreeg het gezin echter te horen, dat Christientje over de grens gezet moest worden. Het echtpaar reisde daarna wekenlang op en neer tussen Eindhoven en het Belgische Lichtaart, waar steeds de nacht werd doorgebracht om aldus juridisch gedekt het pleegkind te kunnen houden. Toen drs. Marcel van Dam vorige week in de TV-uitzending, „Velen met mij" deze zaak uit de doeken deed kreeg hij te horen, dat de Raad voor de Kinderbe scherming in Den Bosch ongunstig ad vies had uitgebracht aan het ministerie. De heer Van de Ven liet het ministerie daarop weten, dat hij integendeel een po sitief advies aan zijn chef had uitge bracht en dat hjj hierover niet langer ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie (10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het is bijna zeker dat de nieuwe Democratische-Socialistische P.v.d.A.-leden, zal meedoen aan de vol gende Kamerverkiezingen. De initiatief nemers, die zaterdag in Amsterdam in principe tot oprichting van de Democra tische Socialisten '70 besloten, hebben uit diverse P.v.d.A.-afdelingen instemmende reacties gekregen. „Ik verwacht dat een heel groot gedeelte van de kiezers en de delen van de P.v.d.A. achter ons staat", meent drs. A. van Stuyvenberg, wethou der van Eindhoven en sinds ongeveer twee maanden ex-P.v.d.A.-lid. Op de oprichtingsbijeenkomst, die was belegd door de inmiddels gescheurde af delingen Eindhoven, Gorinchem en Lei den, waren leden uit ongeveer twintig par tij-afdelingen aanwezig. Drs. Van Stuy venberg: „Het is nu wel duidelijk dat een scheiding der geesten in de partij niet meer te stoppen is. We hebben in Am sterdam uiteengezet, dat wij geen kans meer zien om de zaak in de P.v.d.A. nog recht te breien. Daar was men het in het algemeen volkomen mee eens". Inmiddels is gisteren ook een splitsing in de afdeling Zeist van de P.v.d.A. een feit geworden. Evenals in de andere plaatsen was ook hier de samenwerking binnen een Progressief, Akkoord met de P.S.P. en radikalen het breekijzer. De uitgetreden leden, onder wie twee raads leden, verwijten de anderen een ondemo cratische gezindheid. De oprichters van de nieuwe partij menen, dat het hieraan schort in de hele P.v.d.A. De voornaam ste boosdoener is volgens hen Nieuw Links, dat „gebruik maakt van intimida tie-methoden" in plaats van „het middel van overreding volgens democratische spelregels". Drs. Van Stuyvenberg, die zich voorlo pig heeft belast met het secretariaat van DS '70, wil eerst de verdere reacties uit het land afwachten. Volgens hem zitten veel verontruste P.v.d.A.-leden te sprin gen om een alternatief. In Eindhoven, waar een uitgetreden groepering zal mee doen aan de raadsverkiezingen, is dat al duidelijk gebleken, meent hij. Op wat langere termijn zijn er plannen voor een partij-organisatie met afdelingen in het hele land. Met het comité Democratisch Appèl, de rechtervleugel in de P.v.d.A., onderhoudt de nieuwe groepering alleen losse con tacten .Hoewel een stroming binnen „De mocratisch Appèl nu al voor het partijlid maatschap wil bedanken en tot DS '70 wil toetreden, is het merendeel voorstan der van eerst een gesprek met het dage lijks bestuur. Dat gesprek, dat op ver zoek van partijvoorzitter dr. A. Vonde ling plaatsheeft, zal waarschijnlijk vol gende week zijn. Democratisch Appèl is in elk geval van plan om op korte termijn alle verontruste P.v.d.A.'ers bijeen te roepen in een landelijk congres. In kringen van Democratisch Appèl wordt er rekening mee gehouden dat de invloed binnen de P.v.d.A.-Kamerfractie binnenkort groter wordt. Op het ogenblik is alleen Kamerlid F. J. Goedhart lid van het comité. Het is niet uitgesloten dat G Ruygers bedankt wegens ziekte. Voor hem in de plaats zou dan het voormalige Tweede-Kamerlid W. Schuitemaker, lid van Democratisch Appèl, komen. J. Wil lems schijnt een goede kans te maken op het lidmaatschap van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant; zijn opvolgster op de lijst is mevrouw S. van Veenendaal voorzitster van de inmiddels uitgetreden P.v.d.A.-fractie in de Eindhovense ge meenteraad en eveneens sympathisante van Democratisch Appèl. kon zwijgen tegenover de familie, die zich nu door hem bedrogen achtte. Mr. Haagen legde de heer Van de Ven een absolute zwijgplicht op en verbood hem op straffe van schorsing en ontslag contact op te nemen met de familie. De heer Van de Ven ging toch naar Eindho ven om de familie de juiste toedracht te vertellen waarna mr. Haagen bovenge noemde maatregelen nam. De familie heeft inmiddels besloten zich in België te vestigen om hun pleeg kind te kunnen behouden. Mr. Haagen weigert in deze zaak commentaar te ge ven., Hij beroept zich op zijn beroepsge heim. De maatschappelijk werker Van de Ven echter vindt openheid en solida riteit met het echtpaar belangrijker dan zijn betrekking en heeft als consequentie daarvan door te spreken nu zijn functie in de waagschaal gesteld. (Van onze correspondent) MEERS Tijdens het onderzoek in de moordzaak op de 86-jarige Jan Mar tens in Meers heeft de politie gisteren in de woning van het slachtoffer een bedrag van tienduizend gulden gevonden. Het geld zat in een trommel achter een stapel boeken en planken. Of het bedrag van tienduizend gulden het enige geld was dat de heer Martens in huis had staat niet vast. Omdat hij te ruggetrokken leefde en zijn familie nim mer over zijn geldzaken informeerde kan niet worden nagegaan hoeveel geld zich in huis moet hebben bevonden. Tijdens een onderzoek is als vrijwel ze ker vast komen te staan, dat het slacht offer met flinke vuistslagen om het leven moet zijn gebracht. Eerder was er spra ke van doodslag met een hard voorwerp. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Marokkaanse gast arbeider Bennes Abdellatif uit Leiden heeft vandaag in kort geding voor de vice-president van de Haagse rechtbank geëist dat zijn kamerverhuurder uit Al phen aan de Rijn hem de sleutel van zijn huurkamer zal terruggeven op strafffe van verbeurdverklaring van een dwang som van 100 per dag van overtreding. Voor de gastarbeider betoogde de ad vocate dat de kamerverhuurder zich heeft schuldig gemaakt aan een toelaat baar geval van „eigen rechting" door alle bezittingen van Bennes buiten diens kamer te zetten, alleen maar omdat de Marokkaan niet akkoord zou gaan met een illegale huurverhoging van 50 pro cent. De kamerverhuurder echter zei dat Bennes in gebreke was gebleven zijn huur over januari te betalen en dat hij daarna beloofd had de kamer per 1 febru ari te ontruimen. Toen hij op het laatste moment toch niet wegging terwijl de kamer reeds weer aan een Italiaan was verhuurd had de verhuurder de vrij heid genomen de bezittingen van de Ma rokkaan uit de kamer te verwijderen. De advocate ontkende dat Bennes zijn verplichtingen niet was nagekomen. Om de woorden van de verhuurder te logen straffen legde zij een kwitantie van 300 over, waaruit bleek dat op 1 november de kamerhuur voor drie maanden vooruit was betaald. De advocate ontkende ooj dat Bennes zich akkoord had verklaard per 1 februari weg te gaan. „Het is niet voor het eerst dat deze be roepskamerverhuurder zich schuldig maakt aan huisvredebreuk en eigen rech ting", aldus de advocate „Het is mede daarom dat de Leidse Huuradviescom missie er met klem op heeft aangedron gen dat deze zaak nu eens via een ge rechtelijke actie wordt aangepakt". De uitspraak is bepaald op 23 februari.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2