Ontmoeting met Jarring in Genève OE THANT WIL GESPREK OVER MIDDEN-OOSTEN Palestijnen werken meer samen Plastic dam tegen olie Spanje zet Marokkanen het land uit Plan van juristencommissie: geluiddempende glazen cellen Ernstige crisis in rechtspraak van VS gp ,e t de n(ly Rassenvermenging op scholen in VS achtergrond Britse moordenaar in Colne gepakt VS gaan aanklacht tegen Russische spion intrekken Weer Amerikaans vliegtuig naar Cuba ontvoerd Leider van Welsh bevrijdingsleger vrijgelaten Wm Finse communisten lijmen breuk f VIEUX Springer beboet [voor belediging [van rechtbank jBSiil DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 E eenheid Na langdurige klopjacht „Wanhoop VRIENDEN VAN BEN BARK A wmm Onzinnig WÊmÈ V li iv. (Van onze correspondent) WASHINGTON Zestien jaar na de historische uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof in 1954, waarbij rassenscheiding aan de openbare scholen werd verboden, worden in het zuiden van de Verenig de Staten nog steeds pogingen ondernomen om deze uitspraak te ontdui ken en ongedaan te maken. De zuidelijke politici hopen daarbij gebruik te maken van een sfeer van vertroebeling en verwarring die mede is veroorzaakt door de ambivalente houding van het ministerie van Justitie en van president Nixon zelf. Senator Stennis Opportunistisch I NEW YORK (AFP, Reuter, AP en DPA) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de Zweedse ambassadeur Gunnar Jarring verzocht naar Genève te komen voor overleg „over de ernstige verslechtering van de toestand in het Midden-Oosten". Oe Thant zoekt naar de rol die zijn vertegenwoordi ger zou kunnen spelen „om aan die toestand het hoofd te bieden". Oe Thant komt morgen in Genève aan waar hij een bijzondere vergadering van de ontwapeningsconferentie zal bijwonen. Jarring arriveert vandaag in Genève. Waarnemers menen dat Thant zonodig buiten het overleg van de Grote Vier in New York over het Midden-Oosten om wil trachten de partijen te bewegen tot een staakt het vuren in het gebied van het Suez-kanaal. Thant overlegde van daag voor de tweede maal met generaal Odd Bull, bevelhebber van de VN-waar- nemers-missie in het Midden-Oosten. Buil keert morgen naar Jeruzalem terug. De Jordaanse crisis heeft voor het eerst in de geschiedenis van de Pales- LONDEN (AFP). Na een klopjacht van 48 uur heeft de Britse politie gister avond de vermoedelijke moordenaar van een politieman en een nachtwaker gear resteerd. De moorden waren zaterdag in een fabriek in Pudsey (Yorkshire) ge pleegd. De man is bij Colne in Lancashi re aangehouden. tijnse verzetsstrijd alle Palestijnse orga nisaties samengebracht. Tien groepen hebben, zoals gemeld, een politieke en een militaire raad gevormd om de gezamenlijke activiteiten te coör dineren. De verschillende bewegingen be houden echter hun autonomie. Het opmerkelijkste is dat nu ook het „volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina" zich bij deze raden heeft aan- geslotèn. Tot nu toe eiste het front on der leiding van George Habasj volledige vrijheid van handelen bij de strijd tegen Israel. Het Volksfront weigerde indertijd zich aan te sluiten bij de „Palestijnse Bevrijdingsorganisatie", die wordt be heerst door „El Fatah" en onder voor zitterschap staat van El Fatah-leider Yas ser Arafat. Volgens het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina moet de strijd tegen Israel zich niet beperken tot de bezette gebieden maar zich uitstrekken over alle Israëlische belangen in de wereld. De organisatie is bekend geworden door vlie- tuigkapingen en aanvallen on Israëlische vertegenwoordigingen in Europa. Het front is o.a. verantwoordelijk voor de vol gende acties: De kaping van een vliegtuig van „El Al" naar Algerije op 23 juli 1968. De aanval on een „El Al"-toestel op het vliegveld van Athene op 26 de- cember 1968. (Eén dode en twee ge wonden). De aanval op een „El Al"-vliegtuig I op het vliegveld van Zürich op 18 fe bruari 1969 (Eén dode). De ontvoering van een „TWA"-vlieg- tuig naar Damascus. De bomaanslagen op de Israëlische ambassades in Bonn en Den Haag op 8 september 1969. Het doel van het Volksfront en zijn visie op de situatie zijn maandag nog eens duidelijk door George Habasj uiteen gezet in een vraaggesprek met het Duitse blad „Der Spiegel". Hij zegt hierin on der meer: „Onze enige kans om Palesti na te bevrijden is een soortgelijke actie als in Vietnam wordt gevoerd. In feite kunnen wij Israel, het zionisme, en de VS met hun phantoms en machtige tech-1 nische middelen niet verslaan. Onze eni ge kans ligt in een guerilla-oorlog". WASHINGTON (Rtr.) De Amerikaan se regering heeft er mee ingestemd de aan klacht wegens spionage tegen een Russi sche functionaris van de Verenigde Naties in te trekken, op voorwaarde dat hij het land binnen 24 uur verlaat. De Amerikaan se minister van Justitie Mitchell heeft meegedeeld dat de zaak tegen Alexander Tichomirov op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken op deze manier wordt geregeld. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat met de Sovjet-Unie geen afspraken zijn gemaakt met betrekking tot de vrijlating van Tichomirov. Het valt slechts te hopen dat de vrijlating de Sovjet-Unie zal be wegen in het vervolg overmatig zware be straffing van Amerikaanse burgers bij overtredingen na te laten. ATLANTA, GEORGIA (AFP/Rtr). Een Boeing-727 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airli nes" is gisteren door een met een pistool gewapende man boven Jacksonville ge dwongen van koers te wijzigen en naar Cuba te vliegen. Het toestel was met 97 passagiers en zeven bemanningsleden op weg van Newark in New Jersey naar Miami in Florida. CARDIFF (AFP). Cayo Evans, de „opperbevelhebber" van het „Bevrij dingsleger van Wales" is gisteren ontsla gen uit de gevangenis van Cardiff. Hij was op 30 juni vorig jaar met drie andere nationalisten schuldig bevonden aan gewelddaden en onwettig wapenbe zit. Het genoemde „Bevrijdingsleger" werd verantwoordelijk geacht voor een serie aanslagen in verband met de kro ning van prins Charles van Engeland tot prins van Wales in Caemavon. M rmn' -■ Wmmw'ï'wwmw'. 99 Koning Hoessein van Jordanië heeft in een tv-vraaggesprek dat in Jordanië is opgenomen en door de BBC is uitgezon den, gezegd dat het uitblijven van een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten hem „on de grens van uiterste wanhoop brengt". (Van onze correspondent) MADRID. De echtgenote van Ahmed Rami, een in Rabat bij verstek veroor deelde vriend van Ben Barka, is er gis teren door de Spaanse autoriteiten van op de hoogte gesteld dat haar man en de an dere vijf Marokkaanse politici, die sinds 27 januari in Madrid gevangen zaten en wier uitwijzing door de Marokkaanse re gering was aangevraagd, door Spanje zijn uitgewezen. De Spaanse regering heeft het besluit genomen om deze zes politici toch met officieel aan Marokko uit te leveren. Maar de wijze waarop zij door Spanje zijn uitgewezen, schijnt praktisch op een uitlevering neer te komen. Normaal be tekent een uitwijzing dat men vrij is om naar welk land dan ook te gaan, zolang men Spanje maar verlaat. In het geval van deze zes Marokkaanse politici zou dat een inwilliging van hun eigen wensen betekenen. Rami was im mers al twee keer bij verstek ter dood veroordeeld en voor hem betekende een uitlevering aan Rabat een praktisch ze kere dood. Een uitwijzing daarentegen zou de redding zijn. De zes politici waren leden van de Unie van Volkskrachten partij van Ben Barka, wiens ontvoering uit Parijs indertijd leid de tot een breuk tussen Frankrijk en Ma rokko. Zij worden beschuldigd van samen zwering tegen het regime van koning Has san de Tweede. Alle zes werden in de Madrileense Carabanchel-gevangems in verzekerde bewaring gesteld in afwach ting van een besluit van de Spaanse re gering. Vier van hen reisden op een Sy- risch paspoort. Goed ingelichte woordvoerders verze keren dat Syrië fel heeft geprotesteerd tegen de eis van Rabat dat deze politici aan Marokko uitgeleverd moesten wor den. Daarom wilde de Spaanse regering liever de handen in onschuld wassen en heeft men de zes officieel uitgewezen. Het Spaanse persagentschap Cifra verzekert dat de uitwijzingsformaliteiten behandeld zijn door de respectieve j ambassades. Dit betekent voor de twee Marokkanen die op het paspoort van hun eigen land reisden, onder andere Ahmed Rami, praktisch een uitlevering. pmmgKÊÊ WASHINGTON. De Amerikaanse Unie voor Burgerrechten heeft rechter Hoffman van het „Chcaigo-proces" be schuldigd van „buitengewoon en ongrond wettelijk" machtsmisbruik. De unie wijst er in een verklaring op dat de rechter in gebreke is gebleven om de betrokkenen op het ogenblik van hun „belediging" te waarschuwen, hen geen schriftelijke dag vaarding ter hand heeft gesteld, en de uit - spraak aan een andere rechter had be horen over te laten. De unie heeft dan ook aangekondigd van deze straffen .n hoger beroep te gaan, aldus meldt onze correspondent in Washington. Het Chicago-proces blijkt intussen een „voorbeeld" te zijn geweest voor twee andere rechtszaken, waar ook door de gedaagden en hun advocaten levendige obstructie wordt gevoerd tegen het beleid van de rechtbank. Eén van deze betreft het proces tegen een aantal Zwarte Pan ters in New York, een andere een on langs beëindigde zaak tegen negen ge daagden in Washington. De gedaagden in het laatste geval ston den terecht wegens het stichten van brand in het gebouw van de Dow Chemical In dustrie, waar onder andere napalm wordt gefabriceerd voor de oorlog in Vietnam. Eén van de advocaten in deze zaak werd tot dertig dagen gevangenisstraf veroor deeld, ook wegens „belediging' van de rechtbank. Zowel bij het Zwarte Panter-proces in New York als bij dat in Washington kwam het in de rechtszaal tot heftige to nelen, al werd het schouwspel in Chicago niet geëvenaard, toen één van de gedaag den, zwarte panter Bobby Seale, in de rechtszaal werd gekneveld en aan zijn stoel vastgebonden omdat hij weigerde zijn mond te houden. (Seale werd tijdens het proces tot vier jaar gevangenisstraf wegens „belediging" van de rechtbank veroordeeld en naar San Francisco afge voerd, zodat nij <oor de resterende zittin gen niet meer aanwezig was). De obstructietechniek van deze gedaag den levert voor de Amerikaanse gerech telijke macht juridische problemen op die, vreest men. ook aangewend kunnen wor den door terechtstaande misdadigers. Het probleem is dat het proces niet gevoerd kan worden in afwezigheid van de ge daagde, zodat een rechter de keus heeft om de uitbarstingen („beledigingen") te tolereren, of om de gedaagde te laten ver wijderen in Welk geval de zitting echter geschorst moet worden. Omdat in de V.S. veel gedaagden han gende de uitspraak van de rechtbank op borgtocht worden vrijgelaten, zou dit kunnen betekenen dat de gedaagde door steeds een schorsing van de zitting te for ceren erin kan slagen om het proces ein deloos uit te stellen, en zelfs gedurende die tijd in vrijheid te blijven. ln de Amerikaanse staat Florida wor den de kusten bedreigd door ruwe olie, afkomstig van een Griekse super tanker. Met een schuimplastic „dam", die de olie absorbeert, heeft men nu de baai van St. Petersburg afgesloten om te voorkomen dat ook deze zee inham wordt bevuild. (Van onze correspondent) HELSINKI. Op een extra partijcon gres in het afgelopen weekeinde slaagde de Finse Communistische Party erin de breuk te herstellen die acht maanden ge leden door de inval in Tsjecho-Slowakye in de eigen gelederen ontstond. De hereniging van de stalinistische en meer gematigde groepering vond plaats op advies en onder pressie van Russische zij- de, omdat men grote waarde hecht aan een hechte partijstructuur, zij het dan alleen maar om de toekomstige parlementsver kiezing van 15 maart in Finland te door- Het nieuwe Centrale Comité bestaat nu uit twintig leden van het comité dat na de inval in Tsjecho-Slowakije werd gekozen en een 15-tal leden uit de stalinistische groepering. Het politbureau heeft hier le den uit de moderate fractie en zes stalinis- tische. I Tijdens het congres, dat een toonbeeld was van communistische discipline, werd Aarne Saarinen herkozen als partijleider. Saarinen heeft na de inval in Tsjecho- Slowakije openlijk hiervan afstand geno men. Alle besluiten tijdens het congres werden zonder enig debat goedgekeurd. Opvallend was dat elk der beide fracties alleen de eigen sprekers applaudeerden, hetgeen erop duidt dat de hereniging een verstands-huwelijk is. Een commissie van juristen en architec ten houdt zich nu met het redelijk on zinnige plan bezig om in rechtszalen ge luiddempende glazen cellen^ te plaatsen, waarin de gedaagde wel gezien maar niet gehoord kan worden. Hij zou zelf het proces natuurlijk wel kunnen volgen. Het idee roept onmiddellijk herinne ringen op aan de kogelvrije kooi waarin Adolf Eichmann terechtstond in Jeruza lem. Een andere suggestie is dat de ge daagden in de gevangenis worden opge sloten, en het proces van daaruit per tele visie kunnen volgen. Het is te betwijfe len of deze ideeën veel verder zullen ko men, maar deze problematiek duidt op een ontwikkeling die tot een ernstige cri sis kan leiden in de Amerikaanse recht spraak. Een dergelijke crisis kan dan niet anders beschouwd worden, dan als een logisch gevolg op de in 1968 in Chicago begonnen pogingen van jonge Amerika nen om grondige veranderingen aan te brengen in de maatschappelijke structuur van de Verenigde Staten. ADVERTENTIE OON ADVERTENTIE Dufim UT. Oeonjrest het Hooggerechtshof gedwongen zal worden om zijn uitspraak te herzien. Het Stennis-amendement is om op portunistische redenen ingediend. Want waar het de senator uiteindelijk om gaat is om te voorkomen dat het prin cipe van rassenscheiding in het zuiden wordt doorbroken. Feitelijke rassen scheiding aan de scholen in een stad als New York is niet het gevolg van een principe, maar van demografische oorzaak. Het is bovendien het gevolg van de rassendiscriminatie in het zui den, waardoor talrijke negers naar het noorden trokken en daar terechtkwa men in goedkope, armoedige wijken die nu als ghetto's worden aangeduid. Het instrument waarmee de zuide lijke politici hun doel proberen te be reiken, is een door senator John Sten nis van Mississippi ingediend amende ment, dat het onderscheid tussen wet telijke (de jure) een feitelijke (de facto) discriminatie wil laten vervallen. Wettelijke discriminatie bestaat wan neer, zoals in het zuiden, wetten voor schrijven dat gemengde scholen", waar zowel blanke als zwarte leerlin gen zijn ingeschreven, verboden zijn. Feitelijke discriminatie is het resultaat van overwegend blanke of zwarte woonwijken (zoals in de grote steden in het noorden) waardoor de leerlingen scholen bezoeken die overwegend de bevolkingssamenstelling van hun eigen wijk weerspiegelen. DE STRATEGIE van senator Stennis speculeert op de onrust die zijn voor stel in het noorden zal veroorzaken, want de uitvoering ervan zou beteke nen dat kinderen van de ene wijk naar de andere getransporteerd moeten wor den om „gemengde scholen" op te le veren. De senator verwacht dat het verzet daartegen zo groot zal zijn, dat HOE opportunistisch het voorstel van Stennis is, blijkt uit het feit dat hij tegelijkertijd een ander amendement steunt dat door het congreslid Witten werd ingediend en waarin het trans porteren van schoolkinderen van de ene wijk naar de andere om rassenin tegratie te bereiken, verboden wordt. Stennis stelt met zijn eigen amende ment dus iets voor dat door dat van Witten onmogelijk wordt gemaakt. Groot opzien, echter, baarde de libe- SENATOR JOHN STENNIS rale senator Abraham Ribrikoff van Connecticut, toen hij senator Stennis bijviel en het noorden van „monumen tale hypocrisie" beschuldigde door de rassenscheiding in het zuiden af te keu ren en het tegelijkertijd in de eigen noordelijke steden te handhaven. Ribrikoff oogstte met zijn aanval dankbare bijval van de zuidelijke poli tici, en in deze troebele sfeer achtte president Nixon het blijkbaar goed vis sen toen hij het afgelopen weekeinde vanuit zijn vakantieverblijf in Florida een verklaring aflegde die alle kanten op kon, maar die er duidelijk op be rekend is om in dit verkiezingsjaar zijn aanhang in het zuiden een hart onder de ruim te steken. NIXON liet namelijk via zijn pers chef Ronald Ziegler weten dat hij de uitspraken van het hooggerechtshof na tuurlijk eerbiedigt, maar dat hij per soonlijk van mening is, dat kinderen scholen dienen te bezoeken die het dichtst bij hun woonwijken zijn gele gen. De president steunt ,.het concept", dat aan het amendement van senator Stennis ten grondslag ligt, en gaat daarmee lijnrecht in tegen zijn eigen commissaris voor onderwijszaken, James Allen, die zich tegen het amen dement heeft uitgesproken. De aanloop tot deze controverse werd verleden jaar al genomen toen het mi nisterie van Justitie, tegen de richtlij nen van het Hooggerechtshof in, aan een aantal schooldistricten in het zui den uitstel verleende om tot rassenin tegratie over te gaan. Het uitstel werd toen bij een rechtbank aanhangig ge maakt en tenslotte door het Hoogge rechtshof verworpen. Het Hof stelde daarbij definitieve data voor de ras- senmenging vast, voor sommige distric ten 15 februari, voor andere 1 april. Onder deze pressie sloten een aantal zuidelijke gouverneurs zich aaneen, waarbij het geen toevalligheid is dat zij allen dit jaar verkiesbaar zijn en een moeilijke verkiezingsstrijd tege moet gaan. Gouverneur Lester Maddox van Georgia wil het Hooggerechtshof de wet van Georgia laten veranderen, zodat hij zichzelf opnieuw kan opvol gen. Gouverneur Claude Kirk van Florida loopt grote kans door zijn eigen (re publikeinse) partij niet herkiesbaar ge steld te worden. In Alabama zal gou verneur Albert Brewer vermoedelijk een verkiezingstegenstander vinden in zijn voormalige mentor George Wal lace. MIIWWIilAIMIflilfli 10 groot zal Zijn, üat uroot opzien, eunrci, uddiuc uc Voor enkele centen méër per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. WEST-BERLIJN (RTR). De West- duitse uitgever Axel Springer heeft 500 mark boete gekregen omdat hij niet had voldaan aan een oproep gisteren te ver schenen in een proces in West-Berlün, waar de linkse jurist Horst Mahler te rechtstaat op beschuldiging in 1967 heftige betogingen voor de uitgeverij van Springer te hebben geleid. De betogingen, waarbij ruiten van het gebouw werden ingegooid en bestelwagen» in brand werden gestoken, volgden op de aanslag op studentenleider Rudi Dutschke. Volgens de betogers was het Springer-con cern door zijn berichtgeving schuldig aan het uitlokken van de aanslag. Het was de derde maal, dat Springer een oproep van de rechtbank om in dit proces te getuigen negeerde. Gisteren liet hij we ten niet te kunnen komen omdat hij een afspraak had met de premier van Slees wij k-Holstein, met wie hij over de kwesties inzake de joodse emigranten uit Oosteuro- pese landen zou spreken. De rechtbank vond dit argument niet gewichtig genoeg en bepaalde dat Springer voor de extra kosten van het proces aansprakelijk zal worden gesteld. Het hof zal zich nog bera den over de vraag of de uitgever desnoods met de sterke arm voor de rechtbank zal worden geleid.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3